NIXON VERBIEDT B - WAPENS Eerste sociaal stap naar een ao w-minimutn Commentaar Beatle geeft medaille terug Bakkers nemen het niet Vanavond: uren voetbal decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel DRIE PCT. EXTRA OMHOOG Het Kwartet iiiiiüii RITA) HIT WEER Koude nacht Voorraden worden vernietigd Alleen vreedzame doeleinden Amerika nu niet kwetsbaar99 BELANGRIJKE MIJLPAAL IN TUINBOUW Jbon m^m ZAAK KORSTEN Aanklacht is geseponeerd Slachtoffer straatterreur overleden MEUBELStiOW VERDUYN Nieuwe Leicis e Courant Woensdag 26 november 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe irecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer hfdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men minacht zichzelf, als nen zich niet durft tonen so ils men is. MASS1LLON pas getrouwd DE BILT Opklaringen met roornamelijk in de kustgebieden ;ans op een bui. In de nacht ichte vorst. Morgen overdag on- ;eveer dezelfde temperaturen als randaag. Matige tot zwakke wind tussen oost en noord, later uidelijk. DE BILT Om een lagedruk- [ebied heen waarvan het cen- rum gisteren boven de Duitse bocht lag werd koude onstabiele lucht naar ons land getranspor teerd. Hierin vormden zich buien die met natte sneeuw gepaard gingen. Op enkele plaatsen in ons land werd gis teren 8 millimeter neerslag geregistreerd. De maximum temperaturen bleven hierbij be neden de 6 graden. Het eerder genoemde lagedrukgebied is in middels naar het zuiden getrok ken en in betekenis afgenomen. Het lag vanmorgen boven Midden-Frankrijk. Hierdoor is <k wind in ans land naar het jwordoosten geruimd waardoor Ie buienaktiviteit iets afnam. Vooruitzichten vooY vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: 0 tot 6 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1003 millibar), stagend. Zon en maan 27 november zon op 8.19, onder 16.35; maan op 18.54. onder 12.02; 2 dec. L.K. DEN HAAG De Amerikaanse en Nederlandse regering hebben en- ele maanden geleden gemaakte fspraken over landingsrechten thans fficieel vastgelegd. Deze afspraken ouden in. dat de KLM per 14 janua- op Chicago mag gaan vliegen, laar de dienst van de Nederlandse ntillen naar Miami moet stoppen, leze wordt overgenomen door de LM. De Antilliaanse maatschappij heeft veneens toestemming gekregen om San Juan (Porto Rico) te gaan liegen. „Om de gezondheid voor deze en de toekomstige generatie veilig te stellen" heeft de Amerikaanse presid entNixon besloten het ge bruik van chemische wapens uit te bannen. Nixon zal de Senaat voorstellen het protocol van Ge neve, dat al uit 1925 stamt, maar nooit door Amerika is onder tekend, te ratificeren. Deze stap is de eerste reactie op het Britse voorstel tot algehele uitbanning van bacteriologische wapens. WASHINGTON De Amerikaanse president Richard Nixon wil het gebruik van gifgassen en elke vorm van bacteriologische oorlogvoering verbieden. Daartoe zal hij de Senaat vragen om ra tificatie van het Geneefse protocol van 1925. Nixon herhaalde gisteren tegenover verslaggevers dat de Ver enigde Staten nooit als eersten dodelijke of verlammende che mische wapens zullen gebruiken. In het belang van de vrede en ter vermindering van de oorlogsterreur" zal de president opdracht geven alle voorraden die bestemd zijn voor een bacillenoorlog te vernietigen. Ame rika zal een eventuele vijandelijke aanval met bacteriologische wapens niet op dezelfde wijze beantwoorden, zo werd later in het Witte Huis ver ondersteld. Nixon zei dat zijn besluiten beteke nen dat de Verenigde Staten zich akkoord verklaren met de beginselen van een Britse ontwerp-conventie die is ingediend bij de Geneefse ont wapeningsconferentie en die het ge bruik van biologische oorlogsvoering moet uitbannen. Washington wil evenwel eerst duidelijkheid over be paalde voorzieningen in het Britse ontwerp om de noodzakelijke beveili ging te garanderen. Hoewel de Amerikaanse presiden ten sinds 1925 het protocol hebben onderschreven, is het door de Ver enigde Staten nooit ondertekend. Epidemieën In zijn verklaring zei Nixon dat „biologische wapens massale, on voorspelbare en oncontroleerbare ge volgen kunnen hebben. Wereldomvat tende epidemieën kunnen eruit voort vloeien waardoor de gezondheid van de hedendaagse en toekomstige gene ratie wordt aangetast." Het besluit van Nixon betekent niet dat het biologische onderzoek wordt gestaakt. Men zal zich echter DEN HAAG Zaterdag zal de ex port van groenten en fruit voor de eerste maal in de geschiedenis de om vang van 1 miljard kilogram binnen één jaar overschrijden. 's Middags omstreeks twee uur wordt aan de grensovergang bij Beek (Gelderland) de vrachtauto verwacht, waarin zich de 1 miljardste kg be vindt. Deze historische export zal met allerlei feestelijkheden worden om ringd. Betaling maandabonnement De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld maandelijks te gireren, wordt vriendelijk verzocht voor de maand december 4,95 over te schrijven op onze postreke ning nr. 58936. Directie Nieuwe Leidse Crl. HILVERSUM Koning Voetbal rolt vanavond uienlang, ook dooi de ether: TELEVISIE (Nederland 1): 19.25—20.15 PSV—Roma 20.1520.30 FeijenoordMilan 20.3021.00 schakelen tussen de beide wedstrijden. 21.00—21.15 PSV—Roma 21.1522.00 FeijenoordMilan Bij verlenging gaat de tv door. RADIO (Hilversum 2) Van 19.30 tot 22.10 uur: ongeveer hetzelfde schema als de televisie. ÏKAT/S <xl\ u. abeii+ui, ap$uft"! F Ik geef op als nieuwe abonnee: naam straat l plaats I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. beperken tot defensieve maatregelen ter handhaving van de veiligheid. Niet kwetsbaar Volgens Nixon maakt ratificering van de conventie van 1925 en beper king van het Amerikaanse program ma het land niet kwetsbaar voor een aanval van een vijand, die wel biolo gische wapens zou willen gebruiken. ,.De mensheid heeft al te veel zaden voor zijn eigen vernietiging in zijn hand", aldus Nixon. Aangenomen wordt dat de maatre gelen niet van toepassing zijn op hei traangas en andere gassen voor de bestrijding van oproer, zoals de Ame rikaanse troepen in Vietnam tegen de vijand gebruiken. In de Verenigde Naties vroeg de Sowjetunie gisteren met spoed een verbod af te vaardigen op het bezit en de produktie van chemische er bacteriologische wapens. In een reso lutie werd gevraagd de reeds bestaar de B- en C-wapens te vernietigen of slechts voor vreedzame doeleinden aan te wenden. (Van onze soc-econ. redactie) DEN HAAG De Stichting van de Arbeid heeft de eerste stap gezet op een weg naar ver wezenlijking van een pensioen plan op langere termijn. Una niem heeft de stichting minister Rooi vink voorgestled per 1 ja nuari de AOW- en AWW-uitke- ringen met 3 procent extra te verhogen, dus boven de even tuele verhogingen die vanwege de welvaartsvastheid van het AOW-pensioen toch al nodig zijn. De hogere uitkering zou met terug werkende kracht op 1 april 1970 moeten beginnen om de bestedings impuls per 1 januari volgend jaar te spreiden. Per 1 januari worden im mers ook een groot aantal cao-lonen verhoogd. Voorts is de regering gevraagd om een uitkering van 3 procent vakantie geld in 1970 en omstreeks september 1971 nog eens 3 procent. Daarna zou jaarlijks per 1 juli 6 procent vakan tietoeslag moeten worden uitgekeerd. Met de financiering van deze ver beteringen is een premiestijging ge moeid van 0.4 procent van het loon. Het stichtingsbestuur heeft geen uit spraak gedaan over de betaling van deze 0.4 procent, maar hiervoor ver wezen naar de onderhandelingstafels in de bedrijfstakken. De vraag is opengebleven of deze 0.4 procent ten koste moet gaan van de 2Vz a 3 pro cent reële inkomensverbetering in 1970 volgens het SER-advies Geen termijn Hoewel aanvankelijk gedacht werd aan een vijfjarenplan wordt door de Stichting van de Arbeid thans geen termijn genoemd, maar wel is het de bedoeling van de Stichting van de Arbeid met extra verhogingen van de AOW- en AWW-pensioenen door te gaan tot voor de uitkeringen het niveau van het minimumloon is be reikt. Dit ligt ongeveer 100 gulden per maand boven liet huidige AOW- en AWW-pcnsioen. Een andere belangrijke beslissing van de stichting was de instelling van Op zijn ,ftaatsietoeht" door Ne derland waar hij door zijn beminnelijk optreden veel good will heeft gekweekt stond op het omvangrijk programma van de Westduitse president dr. Heinemann ook Delft: gister avond bood de Nederlandse rege ring hem en zijn echtgenote in hel Prinsenhof een diner aan. Van links naar rechts: president Heinemann. koningin Juliana en minister-president De Jong. Fiscus betaalt rente j^IJ de belastingdebatten in de Tweede Kamer hebben vorige week de emoties rondom het AR- amendement om voor 1970 de loon- en inkomstenbelasting niet met 600 maar met 450 miljoen te corrigeren vrijwel alle aandacht in beslag geno men. Graag echter spreken we hier nog onze tevredenheid uit over een aan gebrachte wijziging in de voorstellen van de regering.'waarbij het kleinere middenstandsbedrijf in het bijzonder gebaat is. Het gaat om de bereidheid van de regering, de oude omzetbelasting op voorraden per 1 januari 1969 op de vastgestelde termijn terug te betalen, indien dit bedrag niet groter is dan 1500 gulden. De terugbetaling is in het algemeen uitgesteld tot een later tijdstip. Bov endien is de regering het midden- en kleinbedrijf tegemoetgekomen met de belofte, dat over de uitgestelde terugbetaling van omzetbelastinggel- den een rente zal worden vergoed van zes procent. De heer De Mooij. voorzitter van de Ondernemersfederatie, het samenwer kingsverband van het katholiek en het christelijk ondernemersverbond. had op het congres van deze federa tie onlangs gevraagd om deze rente vergoeding over uitgestelde belasting- terugbetalingen. Kamerlid Scholten van de CHU nam dit voorstel over en vroeg van de regering, deze wens van bet midden- en kleinbedrijf te hono reren. De regering heeft de billijkheid van de wens ingezien en besloten tot rentevergoeding over te gaan. Dit is een billijke zaak. Overigens wordt hiermee weer dui delijk aangetoond, dat actieve mid denstandsorganisaties wel iets voor hun leden kunnen bereiken. een commissie van deskundigen die voor 1 juli 1970 gereed moet zijn met een studie over de aanvullende pen- sioenen, het pensioen boven het AOW-pensioen wordt bereikt. De werkgevers hadden hiervoor al een nota opgesteld aan de hand waar van de studie kan worden begon nen. De werkgevers denken aan een pensioen van 70 procent van het laatstgenoten loon op 65-jarige leef tijd na 40 diensjaren. Zij spreken over een globale waardevastheid (prijzen) maar niet over welvaarts vastheid (lonen en prijzen), zoals de vakbeweging De werkgevers wensen ook vast te houden aan liet kapitaaldekkings systeem terwijl zoals bekend met name het CNV het omslagstelsel als enige mogelijkheid ziet om een wer kelijk welvaartsvast pensioen op te bouwen. NVV en NKV hebben zich hierover nog niet duidelijk uitgesproken, om dat deze stap gepaard gaat met een diepingrijpende wijziging van de structuur van de bestaande bedrijfs pensioenfondsen. De werkgevers willen de bestaan de veelvormige pensioenregeling handhaven, ook al in verband met de I noodzakelijke hesparingen voor in- vesteringen. Bii het omslagstelsel worden de premies onmiddellijk om gezet in uitkeringen zoals bii de AOW. Werkgevers en werknemers zijn het erover eens. dat pensioenkosten arbeidskosten zijn, zodat in principe de hogere premies voor hogere uit keringen uit de economiscche ruim te moeten komen. Somber geluid Op de bijeenkomst liet werkge versvoorzitter ir. J. Bosnia enkele sombere geluiden horen over de loonontwikkeling. „Het bedrijfsleven vreest, dat er voor volgend jaar te hose eisen worden gesteld, zonder dat daarbij wordt gedacht aan het «••oortbestaan van de onderneming", zei hij. „De ondernemers zullen de werk nemers duidelijk moeten maken, dat niet alle eisen zullen kunnen worden ingewilligd. Dit kan door meer infor matie te verschaffen over het bedrijf, maar daaraan mankeert het helaas nog wel eens". DEN HAAG De voormalige j echtgenote van wijlen de heer B. S. j Korsten. public-relations-adviseur. heeft van de officier van justitie in I Den Haag bericht ontvangen dat j haar aanklacht tegen de Leidse specialist dr. A. J. Ch. Haex op grond van het artsen-beroepsgeheim is geseponeerd. Aan de gang is thans nog het gerechtelijk vooronderzoek naar de uit 1967 daterende verklaring voor een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring, die door de heer Korsten on juist zou zijn ingevuld en vervolgens door de Leidse specialisten zou zijn i ondertekend. UTRECHT De 69-jarige G. G. van Nimwegcn is maandagavond overleden, nadat hij vrijdag door drie Utrechtse straatmakers werd af getuigd. Sectie heeft uitgewezen. da( de man is bezweken aan een hartver lamming. Van Nimwegen was vrijdagavond zijn zoon te hulp geschoten, nadat het drietal onder invloed van alco hol diens autootje had gekanteld zonder dat er enige aanleiding voor was. Hij trachtte een der knapen aan te spreken over de schade, maar werd prompt aangevallen en afge tuigd. De zoon die zijn vader wilde helpen, werd zodanig onder handen genomen dat hij zich onder dok tersbehandeling moest stellen. De drie onverlaten zijn later op aanwij zing van buren aangehouden. Dinsdagavond maakt de Utrechtse politie kennis met een ander geval van straatterreur. Op het stati onsplein tuigde een stratenmaker zonder aanleiding een 25-jarige vrouw af. LONDEN Beatle John Lennon heeft de onderscheiding ..Orde van het Britse imperium", die hem en de andere Beatles in 1965 werd verleend door koningin Elizabeth, gisteren terugge geven. In brieven aan de Koningin en premier Wilson zegt hij hier mee te willen protesteren tegen de rol die Engeland speelt in het conflict Biafra-Nigeria en de steun van de regering-Wilson aan de Amerikaanse ietnam-politiek. John Lennon broutl nitty t ront tluurtlvr In de Nieuwebrugsteeg in Amster dam hebben drie mannen gisteravond j een 38-jarige buffetchef van een be- drag van 65 Beroofd. De 24-jarige I verloofde van het slachtoffer werd mishandeld. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. DEN HAAG De heer P. Jonge ling (gpv) zal minister van buiten landse zaken Luns donderdagmiddag interpelleren over zijn houding bij de behandeling van hel rapport van Or- tiz-Sanz in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Zoals be kend handelt dit rapport van de ver- gegenwoordiger van de Verenigde Naties over de uitvoering van de daad van vrije keuze op West-Irian en wordt de vrijheid van deze daad enigszins in twijfel getrokken. geopend Lm. 4 dec. tot 10 uur n.m. (a.s. zaterdag tot 6 uur) Rapenburg lb - Rijnsburg. DEN HAAG Het brood wordt morgen een cent per 800 gram duur der. Ook de prijzen van 400 grams grootbrood en van kleinbrood met een standaardverpakking van tenminste 400 gram gaan een cent omhoog. De regering is met deze verhoging van de maximum-prgzen akkoord ge gaan op grond van een rentabillteils- onderzoek bij een aantal bakkerijen. Dit onderzoek is gesteld in overleg met de Nederlandse Bakkerjjstichting. Onveranderd geldt, dat de prijzen van thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zjjn dan de win kelprijzen. De banketartikelen mogen met 4 procent worden verhoogd. Proces De Bakkerijstichting overweegt ge rechtelijke stappen, omdat minister De Block slechts een prijsverhoging met één rent toestaat in plaats van drie. Uit het rentabiliteitsonderzoek zou gebleken zij ndat een verhoging met drie cent nodig is. De minister ozu drie cent nodig is. De minister zou dat maandag in het gesprek met de stichting ook hebben toegegeven, maar zijn prijsbeleid stond hem die verhoging niet toe. Niemand ook anderen dan bakkers niet krijgt prijsverhoging, tenzij hij v.erlies lijdt, zou de minister hebben gezegd. Als hij zich daar niet strikt aan zou hou den, zou hij „nergens" zijn. Slachtoffer Het prijspeil in het algemeen is volgens de bewindsman te hoog opge lopen. De bakkers hebben daar geen schuld aan. zo gaf hij toe zoals bekend staan broodprijzen al jaren lang onder bewaking van het ministe rie van economische zaken maar toch is de bakkerij een van de be drijfstakken waarbij hij het terug haalt. „U bent een van de slachtof fers1', zou de minister hebben gezegd. Waarop van bakkerszijde het ant woord kwam, dat men in 's ministers besluit een grof onrecht zag. J Banket i De minister maakte ook een opmer king over de mogelijkheden die de heeft hij de bakkerij toegestaan de banketprijzen met 4 procent te verho gen. De bakkerijstichting beschouwt dit als een zeer schrale troost. De bakkers hebben hun banketprijzen al 7.o hoog gesteld, als tegenover het publiek mogelijk is. Verdere prijsver hoging zou ten koste van de afzet gaan, maar de prijzen zijn nog steeds laag in vergelijking met de kosten. De verkoop wordt in toenemende ma- I te verliesgevend. Tweederde van de J omzet van de bakkerij moet van het I brood komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1