op jeu Intelligent spelen kan succesvol zijn KABINET VOLGT ADVIES STAATSCOMMISSIE Drs. B. Goudzwaard: „Het ging om meer dan geld" Luitenant Calley kreeg orders „van bovenaf' GARAGES WILLEN CONTANT BETAALD Publicist H. Wielek - eens Duits emigrant- Feijenoord trainer Ernst Happel: nog kritisch over Bondsrepubliekmaar Dordrecht Daders zware mishandeling aangehouden Spoedig indiening wetsontwerpen Italië nog in stakingsgreep 5ER1 Vl8J< DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 166-1 - har Priji irhar AMSTERDAM. Op de Dam wapperde gisteren het Duitse zwart-rood-goud naast de Nederlandse driekleur. Het is er toch van gekomen: Ne derland. het land dat het Westduitse dagblad „Die Welt" eens Duitslands „meest skeptische, mees kritische en unfreundlichste" nabuur noemde, ontvangt drie dagen lang een Duits staatshoofd. Vierentwintig jaar na de ondergang van het Derde Rijk wordt de verhouding Duitsland-Nederland niet meer beheerst door emoties. In het jaar dat Gustav Walter Heinemann, de integere bestrijder van het nationaal-socialisme, bondspresident werd, is een open houding tegenover onze oosterbuur gerechtvaardigd. In het jaar ook dat een regeringswisseling aantoonde, dat in de nog jonge staat de democratie functioneert, zijn we minder „unfreundlich". Publicist H. Wielek, de Duitse jood die in 1933 uit zijn vader stad Keulen naar Amsterdam vluchtte, en na de oorlog in Neder land bekend werd door zijn boeken en lezingen over Duitsland en tegen het fascisme, zegt: „We kunnen wat meer hoop hebben". Staat achter de sympathieke president Heinemann een ander Duitsland? Een vraagdie we stelden aan de heer Wielek, die door vele bezoeken ook het na oorlogse Duitsland goed kent. De heer Wielek (werkzaam bij de sociale dienst van de ge- Huib Goudriaan meente Amsterdam als chef van de culturele afdeling) heeft een groot vertrouwen in de Duitse jeugd, maar ziet in het Duits land van de laatste 24 jaar pa rallellen met Duitsland van voor 1933, de republiek van Weimar. Maar twee miljoen „Je kunt natuurlijk niet zeggen dat de Bondsrepubliek het Derde Rijk is, maar in ambtenaren - apparaat, jus titie, onderwijs, 'leger, pers, industrie en politieke partijen lopen parallel len met de tijd van Weimar." De heer Wielek licht zijn stand punt toe. „De Weimar-republiek nam het oude ambtenaren-apparaat over van het keizerrijk, terwijl in de Bondsrepubliek de ambtenaren van het Derde Rijk grotendeels zijn geble ven Het onderwijs in de Weimar- repu bliek was autoritair en gericht op een bijbrengen van idealisme voor het „Soldatentum"; in feite ben voor bereiding op de kazerne. Het onderwijs nu? Ik heb hier een map met bewijsmateriaal dat aan toont hoe reactionair het onderwijs is. Uit een enquête gehouden in 1963 en 1964 is bij voorbeeld gebleken dat de helft van het aantal onderwijs krachten ook in het Derde Rijk voor de klas stond. Het geschiedenis-on derwijs wordt gegeven in de geest van: „Auschwitz was erg hoewel er geen zes maar twee miljoen doden waren, maar onder Hitler was er geen werkloosheid..." De justitie in de Weimar- repu bliek was klasse-justitie. Een voor beeld hiervan i9 dat er 354 politieke moorden door reactionairen werden gepleegd, maar dat 326 moordenaars niet werden gegrepen. Over het Duitsland van nu kan in vele gevallen worden gezegd dat mis dadigers misdadigers berechten. Ty perend is ook dat de tweede commen- dant van Auschwitz bij gebleken .ho ge bloeddruk uit de gevangenis werd ontslagen. Nationalistische pers Het leger van Weimar was arro gant en een staat in de staat. Het Westduitse leger telt blijkens een en quête onder de dienstplichtigen 25 procent potentiële NIPD-kiezers. Dit komt door de vorming. De pers: voor 1933 had de Duits- nationaal Hugenberg een grote in vloed en waren de provinciale dag bladen nationalistisch. Op het ogen blik heeft Axel Springer met zijn nationalistische pers een grotere macht dan Hugenberg. Voor de industrie van Weimar geldt dat zij de nazi's financierde, terwijl de huidige industriëlen voor 80 procent tot een generatie behoren, die hun vorming ontvingen in het Derde Rijk. De politieke partijen. In de tijd van Weimar droegen de burgerlijke partijen de democratie niet met en thousiasme. De sociaal- democraten gingen prat op het schouderklopjes ontvangen van reactionaire kringen. We staren ons nu blind op het onder de vijf procent blijven van de NPD, maar het is veel gevaarlijker als deze krachten in de andere par tijen gaan werken. Het blad van de NPD schreef: We zijn blij dat dankzij ons de koers van de CDU is veranderd. Zowel in CDU, FDP als SPD zitten oude nazi's. De heer Kiesinger heeft onder Goebels gewerkt als tweede leider van de radio- afdeling. Toch heeft hij beweerd niet van de joden vervolging geweten te hebben. Gevaarlijk is ook Franz-Josef Door Ger Stolk ROTTERDAM Feyenoords uur van de waarheid is niet ver meer. Het moment waarop de stadionformatie de wens van het immense legioen woorden dus via de eliminatie van het mach tige A.C. Milan met daden zal pogen te realiseren, nadert met rasse schreden. Enkele uren voordat de Milanese sterren gisteren op een der bjjvelden van het stadion Feijenoord losjes een balletje trapten, gaf Ernst Happel nog even openheid van zaken. legd. Die wedstrijd gaan we fijn nog eens bekijken." Over de opstelling die Nereo Rocco gistermorgen bekend maakte, wilde Happel slechts één ding kwijt: „Ik geloof er geen barst van. Ik zie het wel wanneer de spelers op het veld staan. Pas dan weet ik of Rocco niet gejokt heeft. Of ik zelf ook aan die jokkerij meedoe? Daarop geef ik lie ver geen antwoord." de tweede plaats is dat de enige juis te wijze om naar de wedstrijd toe te groeien," zegt hij. „Een beetje klaver jassen, wat rondlummelen in het trai ningspak en een partijtje doen. Bo vendien is de wedstrijd A.C. Milan Feijenoord op het celluloid vastge- «■PM H. WIELEK:wat meer hoop Strauss die de aanhangers van de buitenparlementaire oppositie heeft vergeleken met „dieren, op wie de toepassing van de voor mensen ge maakte wetten niet mogelijk is." Dit is een uitspraak die nationaal- socia listisch kan worden genoemd. De vorige bondspresident, dr. Löbke bouwde destijds concentratiekampen. Hij vormde hierdoor een demoralise rende factor voor de Duitse jeugd." Kerk wel veranderd Toch ziet Wielek niet alleen paral lellen met Weimar. De omstandighe den (geen werkloosheid en welvaart) zijn nu anders en de Evangelische Kirche en de jeugd zijn anders. „In de protestantse kerk speelt de er fenis van Bonhoeffer en Niemöller grondleggers van de zogenaamde Bekennende Kirche een grote rol. En de Duitse jeugd, zowel in de SPD als in de Junge Union van de CDU, is kritisch, radikaal en politiek be wust. „Maar we mogen ons niet blind staren op twee brandschone Duitsers als Heinemann en Brandt. Laten we niet vergeten dat de helft van het Duitse volk op Kiesinger heeft ge stemd, de ex-nazi, de man die met Franco bevriend is." Afwijkend met de situatie van Weimar is toch ook dat Duits land geen grote mogendheid meer is? „De Duitse Bondsrepu bliek is economisch het sterkste land van Europa en wanneer Duitsland het sterkste in de Navo wordt, kan het gevaarlijk worden." Wielek, wat minder- pessimis tisch: „De huidige regering in Bonn is de best mogelijke en Heinemann is de beste presi dent, die Duitsland ooit heeft ge had. Maar als de hoop van de Duitse jeugd op veranderingen door de regering-Brandt niet wordt verwezenlijkt komen er donkere tijden. De radicalisering van de jeugd naar links kan dan sterk toenemen." Nou ja, openheid. Zoiets kan je in de sfeer van koude, geheimzinnige oorlogvoering die het EC-duel anno 1969 vooraf gaat, nauwelijks verwach ten. Want één dag voordat de return- match tussen de landskampioenen van Nederland en Italië althans voor Feijenoord de bevestiging zal moeten afdwingen van de internationale topclub, heet het dat èn Feijenoords spielmacher Wim van Hanegem èn A.C. Milans frêle wonderkind Gianni Rivera zullen schitteren door afwezig heid als gevolg van blessures. Komedie Opgelegd pandoer? Misschien. Het ls namelijk niet uitgesloten dat beide spelers er woensdagavond wèl bij zul len zijn. Het rondstrooien van dit soort berichten voor een E. C. duel is zo langzamerhand mode geworden in de top voetballerij. Gianni Rivera min zaam voor de fotografen poserend: ..Ik 'ben als toerist in Holland." Even later deed hij wat lichte oefeningen onder Nereo Rocco. Het was misschien verbeelding. Maar zijn moeilijke manier van lopen en de matte glimlach na afloop van de trai ning, was het allemaal niet een beet je komedie? Ernst Happel, de optimist, geeft zijn club 85 procent. Intelligent voet bal, met de minuut toenemend syste matisch aanvallen, dus niet stormach tig beuken op het Milan-doel, is zijn parool. „Want", vindt Happel, ,,dat I stormlopen zoals een Manchester Uni- ted en een Celtic doen, daar hebben /J #4 fi TYi f>l* tl tffl I f* wij toch geen power genoeg voor. IvUIKUf LCflW UIC Bovendien is het dom, omdat het de Italianen ruimte, extra ruimte geeft I om aan te vallen. Ja en als je net als Manchester tegen Milan met 10 achter komt zeg dan maar dag met je handje." Ernst Happel prefereert de rustige bossen in Zeist boven het thuisblij ven. 0 Geen geleur „In de eerste plaats, zijn de spelers van dat geleur om kaartjes af en in De spelers van Milaan trapten een balletje op het bijveld van het Feijenoordstadion. Gianni Rivera haalt uit onder het toe ziend oog van Nereo Rocco. 55 VENLO De Venlose politie heeft de twee jongens Aangehouden, die maandagnacht de zestienjarige J. Va- lentijn en de achttienjarige J. Wij- nans zodanig getrapt en geslagen hebben dat ze in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis zijn ge bracht. Het jongste slachtoffer ver keert in levensgevaar. De daders, de zeventienjarige J.R. en de negentien jarige F.R. worden voor de officier van justitie geleid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na de terug tocht van de ARP in het Tweede Kamer-belastingdebat is er nog al wat persoonlijke kritiek ge komen op mr. Biesheuvel. Dat hadden wij voorzien. De motie ven moeten echter nooit zijn een politiek spel te spelen. Wij moesten rekening houden met de waarschijnlijkheid van het „on aanvaardbaar". Het ging ons echter om meer dan die 150 mil joen." Aldus drs. B". Goudzwaard, lid van de Tweede Kamer voor de ARP, tij dens de jaarvergadering van de AR-Kamercentrale „Dordrecht", in een zaal van het Rotterdamse Beursgebouw. Hij voegde hieraan toe: „Het ging ons om de latere gevolgen. We hadden niet de bedoe ling om aan kabinetsafspraken te tornen. We wilden voorzichtig bekij ken of de Tweede Kamer wel sterk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beer- nink van binnenlandse zaken heeft een nota aan de Tweede Kamer gezonden met de stand punten van de regering over het tweede rapport van de staats- comissie Cals-Donner. Op enkele voorstellen na volgt het kabinet het onlangs uitgebrachte advies. Over de volgende onderwerpen zullen afzonderlijk wetsontwerpen bij de Kamers worden ingediend: inkomen leden van het Koninklijk iW Huis en de leden van de Eerste- en dj Tweede Kamer; de financiële verhouding Rijk-kerkgenootschap de procedure voor een algehele grondwetswijziging. In de nota schrijft minister Beer- nink, dat hij weinig voelt voor de suggestie van de staatscommissie om d aan de rechter de bevoegdheid te ge ven tot toetsing van de wet aan de in de Grondwet vastgelegde grondrech ten. Volgens de staatscommissie behoeft dat niet meer in de Grondwet te worden vastgelegd. Wel zal de rege ring het inkomen via een aparte wet moeten regelen. In dit wetsontwerp moet de bepaling worden opgenomen dat' de uitkeringen elk jaar zullen Worden aangepast. Ook volgt de regering het advies over de belastingvrijdom, zoals dat •erder dit jaar werd vastgelegd in het rapport. Dat betekent, dat in het nieuwe wetsontwerp de jaarlijkse uitkeringen van de leden van het Ko ninklijk Huis uit 's Rijkskas vrij van belastingheffing zullen zijn. Dat geldt niet voor alle andere inkomsten van de Kroon. Inkomen Kamerleden De regering gaat ook akkoord met het voorstel Cals-Donner, het inko men van de parlementsleden in een speciale wet te regelen, ook wat be treft het inkomen van beide voorzit ters, waarover thans bepalingen in de Grondwet staan. Voor beide voorstellen, inkomen Kroon en parlementsleden, zal te zij ner tijd een tweederde meerderheid van beide Kamers noodzakelijk zijn. Klassieke grondrechten De regering kan zich verenigen met alle voorstellen ten aanzien van de klassieke grondrechten met uit zondering van het toetsingsrecht door de rechter. Minister Beernink zegt de Kamer een wetsontwerp toe waarin de volgende grondrechten zullen worden opgenomen: aktief en passief kiesrecht; grondwettelijke opdracht aan de regering elke petitie te beantwoor den; vrijheid van godsdienst en le vensbeschouwing (gelijkschakeling) opheffing van het processiever bod; verbod van preventieve censuur op pers, radio en televisie; het recht van betoging; waarborgen tegen onevenredig lang voorarrest. Rijk kerken De financiële verhouding Rijk - kerken zal geheel uit de Grondwet moeten verdwijnen. Dat betekent dat de regering met een afzonderlijk wetsvoorstel moet komen. In afwach ting daarvan kan de regering een be paalde commissie benoemen, die dit verder gaat uitwerken. Zoals bekend is het kabinet-De Jong er voorstander van dat alle fi- j nanciële rechten van de kerkge- nootschappen het beste kunnen wor- i den afgekocht. Gekozen formateur De regering heeft aan de kiesraad j advies gevraagd over alle politieke voorstellen van de commissie Cals-Donner Ook de minderheidsno- j ta's van de staatscommissie over de gekozen premier en het eigen voorstel. Nederland in te delen in kiesgebieden worden naar de Kiesraad verwezen. De minister zal met de bijzondere Kamercommissie overleg gaan plegen over de verdere' procedure van een algehele grondwetsherziening. De staatscommissie staat op het stand punt dat de bekende procedure vol doende is. Er moet alleen een bepa ling bijkomen, waardoor gewijzigde en ongewijzigde Grondwetsartikelen aan elkaar kunnen worden aange past. ROME De stakingsreeks in Italië is nog niet ten einde. De trams en autobussen in Rome reden vandaag vier uur lang niet. In Napels, Turijn en Milaan hebben de openbare ver voersbedrijven gisteren ook korte tijd niet gefunctioneerd. De metaalbewerkers hebben deze week in totaal 12 uur staking op hun programma staan en ook de ambte naren van het ministerie van finan ciën en de sociale verzekering zullen het werk gedurende enkele uren neer leggen. Studenten beraden zich in de univer siteit van Rome, verleden jaar het cen trum van studentenonrust, of zij vrij dag zullen deelnemen aan de massale protestvergadering van de metaalbe werkers op een van de grootste pleinen van Rome, het Piazza Venezia. Ook in andere steden van Italië heb- den de studenten de koppen bij elkaar gestoken. Vervolg van pag. 1 Onthulling „Ik heb er wellicht tien of vijftien (Zuid-Vietnamezen) gedood, man nen, vrouwen en kinderen", zei ex- soldaat Paul Meadlo in een vraagge sprek voor de Amerikaanse televisie maatschappij CBS gisteren. Meadlo zei dat de Zuidvietnamezen bijeen waren gedreven en dat een officier de militairen gelastte hen te doden. Toen hij en andere soldaten de order niet opvolgden, vroeg de officier waarom zij niet schoten en voegde daaraan toe: „Ik wil ze dood hebben." De officier liep daarop eni ge passen terug en opende het vuur. De soldaten hadden toen zijn voor beeld gevolgd en Meadlo vertelde dat hij vier houders met elk 17 patro nen door zijn M-16 geweer had ge jaagd. „Ik heb er wellicht tien tot vijftien gedood. Het waren mannen, vrouwen en kinderen." Op een vraag waarom hij toch had geschoten, zei Meadlo dat hij op dracht had gekregen en op dat ogen blik te hebben geloofd dat hij het juiste deed „Het was omdat ik kame raden had verloren." Gestraft Bovag stuurt brieven uit genoeg was om een belastinggolfvan een 600 miljoen teruggaaf toe te staan. Dit feit zal tot grotere uitga ven leiden van de consument. Prijs stijging is daar doorgaans het gevolg van. Er is dit jaar al een belangrijke stijgende prijsontwikkeling geweest die nu nog meer gaat doorschieten. De kleine zelfstandigen en de minst draagkrachtigen komen daardoor in de knel. Daarbij blijft het inflatiege vaar met een dreigende werkloosheid omdat niet meer rendabele bedrijven werknemers moeten ontslaan. Vooral de bouwnijverheid is op dat punt gevoelig. Een voorzichtiger stap zou het geweest zijn de prijsgevoelig heid door een kalmer belastingterug- gaaf, niet te groot te doen zijn. Bezorgdheid Het is geen overdreven zaak wan neer men daar tegen stelling neemt Het kabinet nam geen matigings standpunt in omtrent belastingverde ling. Wij hebben met oprechte be zorgdheid zwaar getild aan het prijsverhogingseffect. We hadden de eerlijkheid om in dat bewuste amen dement ons standpunt te doen blij ken. We hadden er geen behoefte aan het kabinet tot heengaan te dwingen. Er is namelijk geen alternatief. We waren niet op een fout spoor. We konden moeilijk anders." Drs. Goudzwaard ging verder met te zeggen dat het hart van het kabi net niet werd geraakt. „We hebben het er wel moeilijk mee gehad van wege de angst dat de economie een ongunstige draai zal gaan nemen. Die kans zit er volop in. Door onze houding is de ARP daar dan mede verantwoordelijk voor. Niettemin vinden wij het juist dat we hebben gewaarschuwd. Bij de val i van het kabinet was het vrijwel on mogelijk geweest een nieuw te vor men. I Onze conclusie is overigens dat het j geen slecht kabinet is. Wat betreft de ontwikkeling Veerman-Biedheuvel in de ARP zei drs. Goudzwaard nog dat Biesheuvel teveel kerel is om de i fractie in de steek te laten". Ontevreden l Uit de vragen bleek duidelijk dat lang niet allen de houdirvg van de ARP goedkeuren. Een afgevaardigde Meadlo zei te geloven dat ongeveer 370 dorpelingen waren gedood. Er was vooraf niet over gesproken dat het dorp moest worden uitgeroeid. „Het was een van die dingen die voorkomen." De compagniescomman dant was bij -de schietpartij aanwezig en had er op elk moment een einde aan kunnen maken. Meadlo zei dat de slachtpartij op zijn geweten had gedrukt, maar te geloven dat hij ervoor was gestraft. „Ik trapte op een landmijn. Ik ben gestraft." Een andere ex-soldaat. Charles i noemde de Kamermaatregel geen be- Gruver, uit Tulsa in Oklahoma ont- i lastingverhoging maar een inflatie- hult in het plaatselijke blad dat ook j correctie. De staat profiteert altijd DEN HAAG Volgende maand krijgen 400.000 Neder landse automobilisten via hun garage het verzoek na 1 januari contant te gaan betalen. Het ver zoek zal worden gedaan in een folder, die op initiatief van de Bovag wordt uitgestuurd. Het invoeren van deze contante be taling is een middel om de huidige zorgen in de autobedrijven enigszins te verlichte,n, veroorzaakt door de niet door te berekenen stijging van lonen en sociale lasten. In sommige bedrijven, die tot dusver het systeem van contante be taling niet hebben ingevoerd, bestaan volgens de Bovag debiteurensaldi tot twee ton. De investerngsmogelijkheid wordt hierdoor sterk beperkt en het renteverlies loopt veelal in de dui zenden guldens. Wanneer men bedenkt, aldus de Bovag, dat de auto-importeurs van de autobedrijven contante betaling eisen en dat ook de benzine maatschappijen snelle betaling ver langen. dan is de maandrekening van de automobilist voor de bedrijven een onhoudbare zaak geworden. hij aanwezig was. „We hadden or ders het dorp van de kaart te vegen. Niemand wilde het, maar het was oorlog." Gruver had opdracht op de dorpelingen in te schieten met een M-79 granaatwerper. Over luitenant Calley, die officieel in staat van beschuldiging is gesteld, zegt Gruver: „Hij was slechts één van de drie pelotonscommandanten die orders van bovenaf hadden." het meeste van de geldontwaarding en nu minister Witteveen met zijn lofwaardig plan kwam had de ARP er achter moeten gaan staan". Drs. Goudzwaard slaagde er niet in een ieder tevreden te stellen bij zijn be antwoording. BARCELONA Drie van de onlangs geboren Spaanse vijf- ling, een meisje en twee jongens ma ken het goed. Het vierde heeft moei lijkheden met de ademhaling. Het vijfde, ook een jongetje was eerder overleden als gevolg van problemen met de ademhaling en hartzwakte. De moeder van de vijfling, de 38-ja- rige vrouw van een metaalarbeider uit Tarrasa maakt het uitstekend. Bij de verkiezingen werd mr. W. Verheul uit Rijswijk als voorzitter herkozen. In de vakature van J. van Vliet (Dordrecht) werd voorzien door de verkiezing van L. van Veelen uit kinderen i Schiedam. De heer C. Dubel werd afgevaardigde voor het Partijconvent in de plaats van P. L. Bakker. Tot lid van het AR-vrouwencomité werd mejuffrouw C. van der Wees uit Delft gekozen. Er is nog een vaca ture waarin nog niet is voorzien door het aftreden van de dames .1. van Leeuwen en mevrouw G. C. van I Vliet-De Groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7