Duitse volk moet zich het leed bewust blijven Hoop kolenhandelaren op Kamer gevestigd is december- voordeel 3dagen gratis reizen Rouw in Italië 31 Slecht zicht oorzaak vliegongeluk Zeeland EEG-topcoiiferentie „noodmaatregel" Heinemann: niet in woorden uit te drukken Geen gruis op Binnenhof, maar... Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Jakkers boos brood moet J ct. duurder Uit de Haagse hof geplukt Artisjokken met kreeft Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? VEMJ DINSDAG 25 NOVEMBER 194» ^nr :gd De dood van de jonge politie man Antonio Annarumma, enige dagen geleden tijdens een rel in Milaan, heeft geheel Italië ge schokt. Overal worden demon straties gehouden, zoals hier in Rome, waar jongeren de wacht betrokken bij een groot portret van de omgekomen agent. AMSTERDAM In zijn toespraak tijdens het gala-diner in het paleis op de Dam zei de Westduitse president, dr. Gustav Heinemann, gisteravond dat hij zijn bezoek niet ziet als een protocollaire plicht. Het moet weergeven, dat het Duitse volk zich bewust blijft van het leed, dat het de Nederlanders heeft aangedaan. I h« ?ebr „Het is als het aannemen van een hand, die ons ondanks de vele on dervonden ellende wordt toegestoken. Mijn dank voor deze mogelijkheid is des te groter, omdat het een geza menlijke weg voor de toekomst be reidt. De opbouw van een democra tische rechtsstaat in West-Duitsland, was ook mogelijk door de steun van andere democratische landen, waar onder Nederland, die zowel in more le, geestelijke en in het begin ook materiële zin werd gegeven". „Bijna geen land, Majesteit, als het uwe, kan er meer aanspraak op maken, een toevluchtsoord van vrij denken en een democratische tra ditie te zijn. Dit moet voor ons een voorbeeld zijn. Een Jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel Profiteer ervan! Prijs f 60.- p.p. - echtpaar f 75.-, Vraag ernaar op het station I voordelig uit met N (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG De regering heeft de bakkersorganisaties laten weten dat de broodprijs met één cent mag worden verhoogd. Het bestuur van de Bakkerijstichting is hierover bij sonder ontstemd. De regering is volledig op de hoog- te van de kostenstijgingen en weet 'nc dat wij recht hebben op drie cent, aldus de Bakkerijstichting. Eén cent broodprijsverhoginng wijst men M [jaarom af" Twee cer*t broodprijsver- hoging zou men onder protest nog 'F' willen aanvaarden. :}8 Zou de regering bij haar standpunt blijven, dan valt te verwachten dat M bet stichtingsbestuur niet langer be- reid zal zijn met minister De Block s 1 en staatssecretaris Van Son te praten. De bakkers willen de zaak voorleg gen aan het college van beroep, dat -iF0?. moet toezien dat de prijzenwet 121 billijk wordt gehanteerd. 3t Bij de behandeling van de begro- ting van economische zaken in de e!' Kamer zal ongetwijfeld ook deze kwestie in discussie worden ge bracht. De bakkers weigeren sluit post van de prijzenbegroting te wor den. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met spanning zagen de ruim vijfduizend kolen handelaren in ons land uit naar het debat over de begroting van economische zaken, dat vanmiddag in de Tweede Kamer is begon nen. Gisteren en vandaag hebben hun afgevaardigden geprobeerd bij de Kamerleden meer begrip voor hun moeilijke positie te kweken. Als de Kamer over de mijnsluitin- gen gaat praten ligt er al een motie van de socialist ir. Oele op tafel, waarin de PvdA-fractie de regering financiële tegemoetkomingen vraagt voor de in het nauw gedreven kolen handelaren. Zowel de KVP (Nelissen) als de ARP (De Mooij) houden een motie achter de hand als minister De Block him geen toezegging wil doen. De motie van de heer De Mooij gaat waar schijnlijk nog verder dan die van ir. Oele. Moedeloos De kolenhandelaren hebben al vele malen een beroep op de staatssecreta ris gedaan, maar ze zijn een beetje moedeloos geworden, omdat het ant woord nog steeds op zich laat wachten ,,en de nood is toch werkelijk hoog," constateert een Haagse handelaar. Vele kolenboeren zijn gebonden aan de Nederlandse spoorwegen, die hen op formele gronden weigert in de lood sen op spoorgrond nieuwe bedrijven te stichten. Het ontwikkelings- en sane ringsfonds heeft ook al niet gebracht, wat er van werd verwacht. ,,De dagbladen krijgen een deel van de Ster-opbrengst, de oliemaatschap pijen zijn schadeloosgesteld door het aardgas, maar wij krijgen niets. Er lopen al collega's naar de bijstands wet, omdat het hun onmogelijk wordt gemaakt een nieuwe zaak te beginnen. Geef ons wat uit die aardgaspot, dan zijn de problemen voorbij", aldus (nog maals) de Haagse kolenhandelaar. allemaal een zak gruis op het Binnen hof te deponeren. Maar ja, dat doe je niet, omdat je tot het laatst toe net jes wil blijven. Maar een demonstra tie zit er wel in als er niets gaat ge beuren." In vervolg op een televisie uitzending over de benarde situatie waarin vele brand stof fenhandelar en zijn gekomen door de komst van het aardgas, is gisteren in de Expohal in Hilversum een demonstratie ge houden door een groot aantal handelaren in het „zwarte goud". Zij kwamen van heinde en ver met hun van overduidelijke op schriften voorziene auto's. Wij hebben het Hitlerregime niet weten te verhinderen en ook niet met eigen kracht afgeschud. Daarom heb ben vele mensen ook in Duitsland de ineenstorting van dit regime als een bevrijding ondervonden". De president zei ten slotte blij te zijn met de steeds nauwere en vruchtbare samenwerking tussen bei de landen en verklaarde te hopen, dat de gezamenlijke wens voor een verenigd Europa, een goede verhou ding met de Oosteuropese landen en een vreedzame oplossing van we reldconflicten spoedig in vervulling mag gaan. De Koningin Tevoren had de Koningin een wel komstwoord gesproken, waarin zij de president niet alleen begroette als een vertegenwoordiger van een buurland, maar tevens als represen tant van een Europese natie in gro ter verband. „Wij zijn", zei zij, „ons er tenvolle van bewust, dat wij buren zijn en dat het beste wat wij daarbij kunnen be reiken is, dat wij goede buren zijn". Koningin Juliana besteedde ook aandacht aan de jonge generaties, waarvoor de landen, die zich inleen bewogen overgangtijd bevinden naar een zeer moeilijk voorstelbare toe komst, de best mogelijke wegen moe ten openhouden. „Juist hier is het internationale onderlinge begrip van groter waar de dan waar ook", aldus de Koningin, die eindigde met een uitspraak van de Italiaanse prediker Savonarola: „Wilt gij vrij zijn? Bemint dan bo venal God, bemint uw buurman, be mint elkander, bemint het gemene best (dat is het gemeenschappelijk welzijn); dan zult gij ware vrijheid hebben". Daarop hief zij het glas met een heildronk op het Duitse volk en een goed nabuurschap. Monument De dag was begonnen met een kranslegging bij het Nationale mo nument op de Dam, waar slechts enkele honderden mensen zich ach ter de dranghekken hadden ver zameld. Ter begroeting waren aanwezig minister-president De Jong en bur gemeester Samkalden. Gezien de kou en rekening houdend met de af nemende publieke belangstelling voor dit soort gebeurtenissen was het aantal nieuwsgierigen op de Dam nie* gering. De erewacht van honderd leden van studentenschietverenigingen uit Amsterdam, Utrecht, Delft en Lei den gedroeg zich nogal stuntelig, tot grote hilariteit van het publiek. Zij waren dan ook de enigen, die desondanks na afloop van de plech tigheid een kort applaus kregen. Voor het overige gedroeg het publiek zich uitermate rustig. Intussen was het hoge gezelschap naar het paleis teruggekeerd, van waar het zich vervolgens naar de Hollandse Schouwburg begaf. Bloemstuk Het bezoek van president en me vrouw Heinemann, uitsluitend ver gezeld door de Koningin en prins Bernhard, aan de Hollandse Schouw? burg droeg een zeer sober karak ter. Via de galerij van deze Joodse gedenkplaats begaf het gezelschap zich naar het gedenkteken aan het eind van de binnenplaats. Het is een hoge grijze zuil, rustend op een sok kel in de vorm van een Davidsster en met op de achtergrond in een grijze muur de woorden „Ter herinnering aan hen die van hier werden wegge- gevoerd 19401945". President Heinemann legde een bloemstuk van witte anjers aan de voet van de zuil en bleef geruime tijd in gepeins staan. Hy en me vrouw Heinemann waren zichtbaar ontroerd. Later in het voorportaal, waar eveneens een monument is opge richt (bestaande uit drie zerken, voorstellende vader, moeder en kind) bleef het kleine gezelschap geruime tijd met de drie rabbijnen van de verschillende Joodse gemeenten in ons land en met burgemeester Sam kalden, bijeen. Beschamend Later, tijdens een bezoek aan de ambtswoning van de burgemeester, zei deze in een toespraak: „Bepaald geroerd zijn wij door het bezoek, dat u, dr. Heinemann, aan de Hollandse Schouwburg hebt gebracht. Het moet voor u een zware op gave zijn geweest daar te zijn. Wij kennen allen uw houding tegenover het nationaal-socialisme en wij kun nen slechts raden wat er in u moet zijn omgegaan, toen u vanochtend niet alleen als de heer Heinemann, maar ook als Bondspresident dit be zoek heeft volbracht". Heinemann zei in zijn antwoord dat het gedenkteken op beschamen de wijze herinnert aan het droeve lot dat vele Nederlanders door moes ten maken. „Het leed, dat het uitmoorden van een groot deel der Joodse medebur gers over Amsterdam bracht, is niet met woorden te beschrijven. Wij trachten het vertrouwen van de we reld te herwinnen en willen vooral de goede betrekkingen met onze bu ren herstellen. Wij hopen dat ook in Nederland de bereidheid daartoe aanwezig is". Geschenken De president bood dr. Samkalden een zilveren sigarendoos als herinne ring aan. De burgemeester had dr. Heinemann een kort geleden ontwor pen medaille van de stad Amsterdam (in brons) aangeboden. Mevrouw Heinemann maakte hij blij met een beugeltas met een oud zilveren slot. Ten slotte bood hij het echtpaar het boek van prof. Gerzon over Rembrandt aan, dat bijzonder in de smaak viel. Tevoren had de Koningin de presi dent benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ter wijl zyn echtgenote werd verheven tot Grootkruis in de Huisorde van Oran je. De Koningin werd zelf onderschei den met het Grootkruis van verdien ste van de Bondsrepubliek, dat slechts in uitzonderlijke gevallen wordt ver leend. Mevrouw Heinemann kreeg als ge schenk een porseleinen tafelservies en haar echtgenoot een antieke bijbel- druk. De Koningin ontving een porse leinen beeldengroep en prins Bern hard een oude landkaart van Duits land Prinses Beatrix en prins Claus kre gen een bronzen plastiek en premier De Jong ontving een manuscript van een marine-seinboek uit 1744. Later voegde ook prinses Margriet zich bij het gézelschap. Demonstratie Wat gaat zc doen als de Kamer hun wensen negeert? „Een staking hebben we van de hand gewezen, omdat we, met de winter voor de deur, het dis tributiesysteem op poten willen hou den. We hebben er ook aan gedacht vanmiddag met vijfduizend kolen wagens naar Den Haag te komen en AMSTERDAM Willy Hofman en Piet Meerburg, co-producenten van de internationale produktie van de musical Hair, hebben zich uit de pro duktie teruggetrokken. Zij zijn het niet eens met de eisen van de Engelse co-producent David Conyers onder meer ten aanzien van de tentexploitatie, waarin de voorstellingen in Amsterdam zouden hebben plaatsgehad. Raad voor de luchtvaart DEN HAAG De raad voor de luchtvaart is tot de conclusie gekomen, dat slecht weer en niet een defect aan het toestel de oorzaak is geweest van het neer storten in juli vorig jaar van een Piper Cherokee-sportvlieg- tuig bij Gapinge in Zeeland. Bij dit ongeluk kwamen drie perso nen om: de vlieger L. A. de Le- zenne Coulander uit Rotterdam, de tweede bestuurder E. Stein hit Leimuiden en de passagiere mevrouw J. Ottevanger-Giese. Het toestel was onderweg geweest Tan de luchthaven Rotterdam naar het vliegveld Gatwick bij Londen. Een half uur na de start meldde de vlieger al boven Zeeland in de wol ken terecht te zijn gekomen en op Haamstede een noodlanding te willen uitvoeren. Later deelde hij mee van dit plan wegens slecht zicht te moe ten afzien. Het toestel moet vrijwel direct daarna zijn neergestort. De raad herinnert in zijn uitspraak aan een soortgelijk ongeluk in 1966. Toen heeft hij onvoldoende ervaren sportvliegers gewaarschuwd voor het vliegen van langere trajecten onder wisselende weersomstandigheden. Hij vindt, dat vliegers onmiddellijk moe ten terugkeren of uitwijken als ze niet bevoegd zijn blind te vliegen of het vliegtuig daarvoor niet is uitge rust. Je kunt erover blijven doorvech ten. Wat ik niet zal doen, want vech ten ligt me niet wanneer het om „nietes - welles" gaat, oftewel om een gelijk dat toch niet te krijgen is. Het gaat om de postbestelling op zaterdag. Het voorverhaal was, dat een brief gefrankeerd met 40 cent postzegel, in Leiden vrijdagsmid dags gepost, zaterdags niet in mijn Haagse bus kwam. Na informatie bij 0017, het alleswetende nummei der PTT, kreeg ik te horen dat al leen gewone brieven op deze dag bezorgd werden. Tenzij zwaardere brieven per expresse verzonden wor den. Nu schrijft de heer J. Langenberg, adjunct-directeur van het postdis- trict Den Haag, mij dat dit niet helemaal juist is. Precies gezegd, zit het zo: „Teneinde de vijfdaagse werkweek voor het bestellend perso neel te realiseren, zijn bepaalde post stukken uitgesloten van de bestel ling op zaterdag. In het algemeen zijn dat stukken, welke door de be steller tegen een ontvangstbewijs uitgereikt dienen te worden en waarvoor hij dus contact moet op nemen (dus bellen) met de geadres seerde. Het betreft hier dus o.a. aan getekende stukken en postpakket ten, alsmede stukken die door hun omvang niet in de brievenbus gede poneerd kunnen worden (contact stukken). Is voor deze stukken ech ter expresserecht voldaan, dan wor den ze wel maar dan per afzon derlijke expressebestelling op za terdag besteld." Dit alles geciteerd uit de brief van de heer Langenberg. Hij voegt eraan toe: „De conclusie, dat dus Postperikelen een brief gefrankeerd met veertig- centspostzegel „automatisch" een briefpakje i.e. contactstuk is gewor den en daarom op zaterdag niet be steld wordt is, ik zou haast zeggen gelukkig, niet juist." De heer Langenberg wilde' dit graag gepubliceerd zien. Of liever hij vraagt om rectificatie. Dat laatste kan niet, want het betrokken poststuk kon en kwam gemakkelijk door de bus. gewoon een wat dik- kere brief. Geen contactstuk dus. Ik geloof wel dat de PTT-mensen hun best doen, maar praktijk en theorie kloppen niet altijd. Wat te zeggen van het geval, waarin op donderdagmiddag voor de middaglichting een brief naar Rotterdam op de bus gaat, welke brief maandagmiddag het Rotter damse adres bereikt? Of van een expressebrief, zaterdag ochtend voor de buslichting gepost, die maandagmiddag Wassenaar be reikt? Was er een fout in het spel. non chalance of „geen zin"? Hetzelfde geldt naar ik vermoed voor de bestelling op zaterdag van brieven zwaarder dan 20 gram. Ter wijl de ene besteller poststuk en brievenbus op de juiste maten schat, zal de ander misschien de brief als een reus en de bus als een dwerg zien en te gauw denken: „Dat kan niet..." Laten we er niet over vechten, maar braaf op vrijdag zware brie ven, die zaterdags ergens moeten zijn, expresseporto plakken. Nog be ter natuurlijk: helemaal geen brie ven verzenden op vrijdag... Artisjokken gevuld met kreeft een geliefd recept van de Koningin dit was het eerste gerecht, dat de gasten aan het galadiner in het paleis op de Dam gisteravond is ttoorgescho- teld. Na de toespraken werd een gebonden soep geserveerd, ge volgd door tongfilets en kippe- boutjes. Met ijs en fruit als- dessert werd dit alles gegeten aan tafels, die gedekt waren met zeer oud tafellinnen. Gemengde chrysanten in vazen en als bloemstukjes op tafel brachten kleur tussen het porselein, kris tal, zilver en goud. Linkse SGP-ers Op de laatste jaarvergadering van de werkgroep van protestanten in de PvdA heeft ds. L. H. Ruitenberg de a.r.-radicalen linkse SGP'ers genoemd Hij komt tot deze conclusie omdat zo wel de SGP als de ar-radicalen kritiek hebben op de h.i. niet juiste christe lijke koers van de ARP. Ten aanzien van de SGP is dit juist. De SGP meent dat het kompas van de ARP uit het lood is geslagen omdat men Gods Woord maar „gedeeltelijk gezag" toekent en bovendien een ver minkte belijdenis in haar beginselpro gram vindt. DeUcritiek van de a.r. radicalen is echter van geheel andere aard. Zij vinden, dat de ARP nog veel te Schriftgebonden en confessioneel is. Ie ARP, schreef mr. J. N. Scholten, is 'de natuurlijke bondgenoot van de PPR. De a.r. radicalen zijn dan ook vijanden van een confessionele partij. Hoe ds. Ruitenberg de ar. radicalen dan ook linkse SGP'ers kan noemen is mij een raadsel. „Adspirant socia listen" lijkt mij beter op z'n plaats. Daarom moest de PvdA niet te veel gaan „theologiseren" in de bezin ningscentra, want anders werkt ze te gen het partij-beginsel (godsdienst is privé) in en bovendien tegen de radi calen, die van theologiseren in de poli tiek niets lusten. Overigens, ds. Rui tenberg. er zijn wel „linkse SGP-ers", maar dan links zoals Ehud in Richte- ren 3 vers 15. Barendrecht H. G. Barcndregt Mansholt hritiseert ministers HAMBURG Dr. S. Mans holt, vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie, heeft in een vraaggesprek met de Westduit se Der Spiegel gezegd de top conferentie van de zes EEG- Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 Januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. voordelig uit met NS landen in december in Den Haag als een „zuivere noodmaatregel" te zien. „De conferentie zou niet nodig ge weest zijn als de ministerraad van de EEG zijn taak overeenkomstig de verdragen van Rome had uitgevoerd. De raad is echter geen echt politiek orgaan meer; zij is steeds meer ver worden tot een discussieclub voor technici", aldus de heer Mansholt. De Europese Commissie, zo zei de heer Mansholt. heeft niet altijd alle beschikbare politieke middelen ge bruikt om haar wil ten aanzien van de ministerraad te doen gelden. Men moet eenvoudig besluiten te doen wat in de verdragen staat - Dat betekent, dat men op de ko mende conferentie discussies van al gemene aard dient te vermijden. De regeringsleiders van de zes moeten ertoe besluiten, dat nog in de loop van de winter of uiterlijk in het ko mende voorjaar een economische en monetaire politiek zal worden ver werkelijkt. De heer Mansholt zei voorts, dat op het gebied van de landbouw de Euro pese Commissie haar verantwoorde lijkheid voor de huidige toestand niet langer zal kunnen dragen indien de ministerraad er niet in slaagt de zaak van de agrarische overschotten de baas te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5