Diakonaat loopt gevaar vergeten te worden Steun voor ziekenhuis nam na Schweitzers dood af Augustijnen willen ieder toelaten „Paus Johannes van het communisme VRIJGEMAAKTEN BETREUREN RICHTLIJN CBS Een woord voor vandaag Kleine kerken falen het meest Uw probleem is het onze... Tom Mix Gin Puzzelhoek Belijdenisgeschriften opnieuw in Afrikaans Componisten veroordelen rel bij concert Prof, Van Biemen (Woodbrookers) hoogleraar Prof. Steenkamp treedt uit hogeschoolraad BEROEPINGSWE God heeft recht op een deel van ons geld; om precies te zijn: op tien procent van ons inkomen. Want Maleachi zegt: "Brengt de gehele tiende naar de voorraadkamer, opdat er spij ze zij in mijn huis; beproeft Mij toch daarmede zegt de Here der heerscharen, of Ik dan niet voor u de vensters van de he mel zal openen en zegen in overvloed over tt uitgieten. Wij zijn geneigd om te zeggen dat het geven van "tienden" iets is voor het Oude Testament We horen er van op, dat joden dat nog altijd doen en dat daardoor tien gezinnen in staat zijn een rabbi een keurig salaris te geven. Maar dan zeggen we gauw: Zij leven ook nog onder het Oude Testament. Wij zeggen: Dat was goed voor de joden. De joden in de da gen van Maleachi zeiden waarschijnlijk: Dat kon alleen maar voor de Babylonische gevangenschap. Want zij toen en wij nu vinden tien procent maar bar veel En daar zit het probleem. We hebben het voor God niet over. Ons geloof rijkt niet tot zo diep in onze portemonnee. En daarmee is ons geloof geken schetst Er zijn mensen die zeggen: Tienden geven is wettisch. Dat hoort bij het Oude Verbond Maar is dan het evangelie niet meer dan de wet? Dan zijn we bij het geven van tienden dus nog niet toe aan het evangelie. Dat begint pas na het geven van tienden. En daarom zegt God ook tot ons: Keert tot Mij terug. Een waarachtige bekering blijkt uit wat wij voor God over hebben, ook financieel. We lezen vandaag Hebreeën 13:1—25 (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De belangstelling voor het diakonaat daalt in de Gereformeerde Kerken. Dat bleek gisteravond toen het diakonaat nogmaals op de agenda stond van de gereformeerde synode, die op De Bljje Werelt haar novemberzitting is begonnen. In het rap port van de deputaten voor algemeen diakonale arbeid klinkt al een sombere toon. Dat rapport handelt over de jaren 1967 en 1968. Maar stafleden van het Algemeen Diakonaal Bureau uit Utrecht vertel den, dat de cijfers voor dit jaar een nog somberder kflk op het dia konaat geven. Enkele jaren geleden wercjen in de gereformeerde kerken jaar lijks zeventien collecten voor de diakonie gehouden. In de kleine kerken is dit aantal nu gedaald tot acht. Alleen in de allergroot ste kerken worden nog de zeven tien collectes gehandhaafd. In de middelgrote kerken worden nog dertien collectes gehouden en in de grote kerken met meer dan 500 zielen vijftien. De adjunct-directeur van het diakonaal bureau uit Utrecht, drs. J. Hendriks, verwacht dat binnenkort de kerk niet meer in staat zal zijn in bepaalde noden te voorzien. Vooral de kleine kerken zullen spoedig niet meer in staat zijn om by voorbeeld gehandicapten, die nooit hun huis kunnen verlaten, een vakantie aan te brengen. Al die tijd was er een ge zinsverzorgster nodig die 60 per week kostte. Het gevolg was dat een dochtertje van de HBS genomen moest worden om mee te gaan ver dienen. En niemand lichtte de kerke- raad in. Een derde probleem is dat men in veel gemeenten vaak wel in het be gin enthousiast aan het werk gaat, maar dat het aan vaardigheid ont breekt. Daardoor lopen veel initiatie ven toch weer vast. Functie Een vierde probleem is dat vele kerken diakonale gelden niet zien als kerkelijke gelden. Als er een budget moet worden opgemaakt, gaat men niet uit van de functie, de taak van de gemeente, maar van de lasten die men als gemeente op zich heeft geno men. Door de assemblee van Uppsala is i niet rijn voorzien van naam eo adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding la verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Vorig jaar heb ik een kerstster gekregen. In het voorjaar heb ik deze afgesneden. Nu staat ze mooi in het blad. Men heeft mij verteld dat je deze zes weken ln het donker moet zetten daar je anders niet die rode schutbladeren krijgt. Wanneer zou dit moeten gebeuren? Antwoord: Het ls niet waar dat men de kerstster in het najaar in het donker moet zetten. De behande ling is als volgt: Na de bloei warm en droog bewaren. Begin april oude aarde verwijderen en in een iets grotere pot zetten in gelijke delen bloemistenaarde, oude koemest en fijne klei. Stengel terugsnoeien tot 7 a 10 cm boven de pot. Men zet lie plant op een warme plaats voor het raam op het zuiden. Eerst matig water geven, later meer, wekelijks bemesten en dagelijks het blad be sproeien. Vraag: Hoe kunnen wij de uitzen ding Community-singing of Sunday half Our op zondagavond uit Enge land opvangen? In de Omroepgids staat het onder Engeland radio 2 Antwoord: U heeft de keus uit het AM-station op 1500 meter golf (200 kHz) en FM- stations kanaal 7 en 9. Om de meeste kansen te heb ben moet u een goede ontvanger aanschaffen met de drie AM golfbe- reiken en bovendien FM. Met een goed toestel kan u de 1500 meter uitstekend ln huis brengen. Op de FM- ontvangst uit Engeland kunt u niet rekenen, maar 's avonds heeft u toch een goede kans. Vraag: Wij hebben een bramen boom, die al tien jaar tegen de schutting staat en altijd goede vruchten heeft gegeven. Vorig jaar werden de vruchten niet rijp, wel rood, maar verder kwamen ze niet Ik dacht toen dat het aan de slechte zomer lag, maar dit jaar was 't het zelfde. Antwoord: Die bramen lijden aan de rode- vruchtenziekte (bramengal- mijt). In het voorjaar moet u spui ten met 1000 gram spuitzwavel op 100 liter water, als de scheuten een lengte hebben van 5 tot 15 cm. Een tweede bespuiting volgt vlak voor de bloei. Indirecte bestrijding ls mo gelijk door in de herfst te snoeien en het oude hout eruit te halen en te verbranden omdat hierop ook de galmijten achterblijven. Vraag: De zoon van een weduwe komt naar Nederland om zijn dienst plicht te vervullen. Daarna vertrekt hij weer naar zijn werk in het bui tenland. Gedurende zijn diensttijd hoopt hij zondagen en vrije dagen bij zijn moeder door te brengen. Komt hij in aanmerking voor kost winnersvergoeding? Antwoord: Recht op kostwinners vergoeding bestaat alleen ln geval de zoon, voordat hij in militaire dienst kwam reeds bijdroeg tot het inkomen van zijn moeder door geld uit het buitenland over te maken. Toch ls er misschien wat te berei ken als hij de zaak voorlegt aan de afdeling militaire zaken van het be stuur der gemeente waar de moeder woont. Als zij alleenwonend ls met een gering weduwenpensioen, zijn er misschien termen aanwezig om via de alleenstaande ongehuwdenrege- ling voor dienstplichtigen Iets te be reiken. Vraag: Wij gaan verhuizen maar hebben nog groente in de tuin staan. Moet de nieuwe huurder die overne men of mag ik ze zelf houden en van tijd tot tijd afsnijden? Antwoord: De nieuwe huurder huurt huis met tuin, zodat u de groente niet kan laten staan voor uw eigen gebruik. Hij ls niet ver plicht deze over te nemen. Men moet dus trachten tot een minne lijke schikking te komen. U mag natuurlijk de groente rooien. ik ideale "tic" in longdrinks mei frisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken ook puur de borrel voor moderne mensen bieden. Ook wordt verwacht dat de gezegd dat de kerken hun budgetten Gereformeerde Kerken niet meer in °*- staat zullen zyn in de toekomst aller lei instellingen op diakonaal gebied te steunen. Belemmeringen Er zijn verschillende factoren die belemmerend werken op het diako naat. In de eerste plaats zijn er nog zeer velen die de dienst niet gelijk waardig achten aan het getuigenis. Een tweede probleem is dat vaak ve le noden in de gemeente niet ontdekt worden. In een persoonlijk gesprek vertelde de heer Hendriks van een geval dat pas enkele dagen geleden aan het licht kwam. In een gezin van eenvou dige mensen werd de vrouw ziek; zij moest dertien maanden in bed door- Ook vrouwen en leken (Van onze kerkredactie) CULEMBORG Het bestuur van de Nederlandse provincie van de orde der augustijnen wil het karakter van deze orde dras tisch wijzigen. In een uitgebreid stuk „nota provinciaal kapittel 1970" genaamd wordt het idee geopperd van een federatie, waartoe iedereen kan beho ren, die zich er geestelijk in thuia voelt: priesters en leken, mannen en vrouwen, ongehuwden en gehuwden. Het is dan de bedoeling, dat ieder zijn of haar eigen werk kiest, maar ook de gemeenschapsbeleving, die het best past bij zijn of haar roeping, inzet en situatie: alleenwonend celi batair, gehuwd in normaal gezinsver band, in gemeenschappen van celiba tairen of gehuwden of beide. Ieder zal dan alle normale sociale verantwoordelijkheden en verplich tingen moeten aanvaarden, voor een eigen inkomen en voor voldoende so ciale zekerheid zorgen. Vanouds 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 Kruiswoordpuzzel zonder zwart HOR. 1. verborgen - eikenschors 2. vette vloeistof kant van een stroom 3. stok - naast 4. eerste boek van Mozes (afk) - op die plaats - scheik. element (afk.) 5. land in Europa 6. iemand de achting geven welke hem toekomt - ketting zonder eind 7. zekere dans - Europeaan 8. kan men op zitten - einde 9. ganzenboer - boom VERT. 1. knijpbril - sint (afk) 2. lelieachtig gewas muze van het min nedicht 3. rangtelwoord - zandheuvel 4. zwemvogel voegwoord - dwaas 5. bijb. figuur - rivier in Italië - lidwoord (Fr.) 6. voorzetsel ondergang - rivier in •Duitsland 7. wild zwijn - vogel 8. eenmaal - scheik. clement (afk) - plaats in Geldcrl. 9. vreemde munt (afk) - plaats in Frank rijk - voegwoord OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. bars. 2. aden, 3. rede. 4. snel. moeten bekijken en zich moeten af vragen, of zij voldoende geld uittrek ken voor het werelddiakonaat. Uppsala zelf stelde geen bepaald per centage. Dat deed de Duitse kerk wel, die 2 pet van het kerkelijk bud get gaat reserveren voor de Derde Wereld. Ook de werkgroep Kerk en Ont wikkelingssamenwerking van de Raad van Kerken heeft een oproep gericht tot de Nederlandse kerken om 2 pet van hun budget voor dat doel te reserveren. De directeur van het Algemeen Di akonaal Bureau in Utrecht, dr. J. van Klinken, is met die laatste suggestie niet erg Ingenomen. „Ik geloof niet in dergelijke percentages", zei hij gisteravond, „dan gaan we op een te laag niveau spreken." Rechtstreeks De vraag moet veeleer gesteld wor den, niet hoeveel percent het kerk- instituut geeft, maar welk deel van het inkomen het gewone gemeentelid uittrekt voor hulp aan de verre vormden de augustijnen een bedelor de. Wel blijft de regel, dat bezitsvor ming niet wordt nagestreefd. Met nadruk stelt de nota, dat men een binnenkerkelijke ontwikkeling wil. Het bestuur beseft echter, dat een eenzijdige en onafhankelijke her vorming van de Nederlandse augustij nenprovincie zou kunnen leiden tot een kerkrechtelijk conflict. Dat con flict wordt niet gezocht, maar zal evenmin eventueel worden ontweken. Ten aanzien van de gehuwde priesters wordt in de nota gesteld, dat zij bij de uitoefening van hun ambt gehouden zijn aan de mogelijk heden, die de hogere kerkelijke over heid schept. Als mens wil men de gehuwde priester volledig en onvoor waardelijk aanvaarden, maar er is geen sprake van een eenzijdige, ei genmachtige opheffing van de celi baatsverplichting. Augustinus De orde der augustijnen is in het jaar 1256 georganiseerd en noemt zich naar de kerkvader Augustinus. De Nederlandse provincie is sinds 1896 zelfstandig. Ze heeft de zorg over negen paro chies en zes middelbare scholen in ons land. Ze leidt het theologisch stu diecentrum te Nijmegen en te Breda en het Nederlands schriftelijk studie centrum te Culemborg. Ook zijn er leden, die als missionaris werken in Bolivia en in West-Irian. Een bekende augustijn, die verle den jaar uit de orde trad, was pater Robert Adolfs. Hij leidde het klooster Marienhage te Eindhoven. Veroudering De afgelopen twee jaar is het le dental teruggelopen van 360 tot 311. Daarvan zijn er 228 ouder dan veer tig jaar. Onder de 38 priesterorden ln ons land nemen de augustijnen qua grootte een middenspositie in. De grootste orde is die der franciscanen, de enige, die boven de duizend leden komt. Provinciaal van de augustijnen is pater Isaias Mijnsbergen (53), die de ze functie sinds 1964 bekleedt. Hij ls de eerste ondertekenaar van de nota. Als de ordegenoten de nota aan vaarden. zal het kapittel in april een provinciaal aanwijzen, die de hervor ming kan voorbereiden en uitvoeren. Hij zal dan de titel van „algemeen directeur" krijgen. Men voorziet een overgangsperiode van ongeveer twee jaar. PRETORIA De drie Bóeren-ker ken in Zuid-Afrika, de Nederduitse Gereformeerde Kerk. de Neder- du itsch Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerk, gaan samen werken aan een nieuwe vertaling van de be lijdenisgeschriften in het Afrikaans. Een nieuwe vertaling van de for mulieren is al gereed gekomen. Ook is men bezig met de vertaling van de belijdenisgeschriften ln zeven Ban toe-talen. AMSTERDAM *-» Het genootschap van Nederlandse componisten heeft het verstoren van het concert, dat het Amsterdamse concertgebouw 17 november gaf. veroordeeld. Het wordt onaanvaardbaar genoemd dat enige leden met behulp van derden actie hebben ondernomen, waarbij het genootschap op onjuiste wijze in het geding is gebracht. Het bestuur keurt het eveneens af, dat scheppen de musici hun uitvoerende collega's in de uitoefening van hun beroep ernstig hebben belemmerd. naaste. Van Klinken pleitte voor so bere kerkelijke budgetten, maar wil de het geld voor het werelddiakonaat toch liever rechtstreeks bij de ge meenteleden ophalen en niet in de vorm van een percentage van het kerkelijk inkomen. Aan het begin van de zitting heette de praeses dr. P. G. Kunst de Itali aanse predikant Neri Giampiccolo welkom. Hij is voorganger van de Waldenzenkerk. Aan het slot van de zitting besloot de gereformeerde sy node, evenals de hervormde synode, dat vorige week deed, de plaatselijke kerken op te roepen a.s. zondag het topoverleg van de EEG in de voorbe de te gedenken. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Vanmiddag heeft prof. dr. A. van Biemen, bekend als directeur van het vormingscentrum van de arbeidersgemeenschap der Woodbrookers, zijn rede uitgespro ken toen hij het ambt aanvaardde van buitengewoon hoogleraar ln de kennis van de maatschappij en haar problemen ln relatie tot kerk en gods dienst. Over „Alledaags leven en bijbelse boodschap" sprak hij. De leerop dracht omvat de kennis van de maat schappij en haar problemen in re latie tot kerk en godsdienst. „Deze kennis is onmisbaar voor een maat schappelijke relevante beoefening van de theologie, evenzo voor een geloofwaardige kerkelijke verkondi ging." Prof. Van Biemen werd in 1914 ln Leiden geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit aldaar en legde ln 1939 het doctoraal examen theologie af. Tot 1944 was hij predikant van de hervormde gemeente Barsingerhorn, c.a. Tot 1946 was hij ln Haarlem voor ganger van de vrijzinnige hervorm den aldaar. Sindsdien is hij directeur van het vormingscentrum van de ar beidersgemeenschap der Woodbrook ers. In 1950 promoveerde hij op het proefschrift: „De zedelijke verande ringen van de arbeid in het industria- lisme". EINDHOVEN Prof. dr. P. Steen kamp heeft ontslag genomen als voorzitter van de voorlopige ho geschoolraad, die de Eindhovense TH als een der eerste heeft opgericht. Hij heeft dit gedaan omdat in de vergadering, die de VHR op 17 no vember heeft gehouden, het mede beslissingsrecht in het bestuur van de TH als een van de aan de VHR toevallende taken is afgewezen. Prof. Steenkamp betreurt deze beslissing omdat daardoor, volgens hem, een goede kans op medezeg genschap verloren ls gegaan en de VHR belangrijk aan betekenis heeft ingeboet. (Van onze kerkredactie) SAINT PAUL Paus Johannes XXIII en Nlklta Chroesjtsjef zyn twee van de belangrykste mannen van de twintigste eeuw, volgens de voormalige Ameri kaanse vice-president Hubert Humphrey. Allebei hebben zij een star systeem omvergeworpen. Zoals paus Johannes de Rooms-Katholieke Kerk, zo heeft Chroesjtsjef het communisme eens voor goed ln beweging gebracht. Humphrey zei erby, dat geen andere levende Ame rikaan zo vaak met de Russische top heeft gesproken als hij. (Van onze kerkredactie) HEERENVEEN De genera le synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft haar leedwezen uitgesproken over de gang van zaken bij de in 1970 te houden volkstelling wat betreft de naam van de kerken. Het Centraal bureau voor de statis tiek heeft laten weten, dat op de formulieren gesproken zal worden van „Gereformeerde Kerken (vrijge maakt). Verder zullen deze kerken in de beknopte tabellen worden samen gevoegd met de Christelijke Gerefor meerde Kerken, de Gereformeerde gemeenten en de Oud - Gereformeer de Gemeenten. De synode kon niet anders doen, dan deze feiten met leedwezen te aanvaarden en tevens nadrukkelijk uit te spreken, „dat een en ander niets prejudicieert ten aanzien van het rechtmatig voeren van de naam De Gereformeerde Kerken in Neder land". Doop De synode benoemde verder een speciale commissie van drie synodele den - predikanten, die tot taak kre gen, zo mogelijk hog deze synode van advies te dienen inzake de doop van- wettig geadopteerde kinderen. Het studiedeputaatschap over deze materie, dat de vorige synode had Ingesteld, was niet klaargekomen. De Prof. Zuidema lid NEV Linkse vloedgolf in ARP niet meer te keren' (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Reeds vorig jaar december heeft de Amsterdamse VU-hoogleraar prof. dr. S. U. Zuide ma de ARP de rug toegekeerd. Hij is met ingang van 1 november jl. toege treden tot het Nationaal Evangelisch Verband, een met het GPV gelieerde organisatie. „Staat en Evangelie", het officieel orgaan van het NEV, memoreert dat ook prof. Zuidema de „linkse vloed golf in de ARP niet meer heeft kun nen keren", zoals zovelen voor hem al hadden geprobeerd. Prof. Zuidema is, aldus het NEV, tot de conclusie gekomen, dat er bin nen de ARP niets meer te redden valt nu de topleiding van die par tij in handen is van „zogenaamde progressieven". Het NTEV is uiter aard zeer verheugd over de stap van de Amsterdamse hoogleraar. „De be vrijding en de voldoening, die kun nen uitgaan van een positieve instel ling, hopen wij, NEV'ers, nog aan vele verontrusten uit ARP en GHU te kunnen bieden", aldus „Staat en Evangelie". (Van een onzer verslaggeefsters) LAMBARENE Na het over lijden van dr. Albert Schweitzer neemt de publieke steun en be langstelling sterk af, met ge volg dat als de toestand zich zo blijft ontwikkelen het zieken huis binnen twee jaar moet wor den gesloten. „Veel donaties werden meer aan hem persoon lijk geschonken dan aan het zie kenhuis", heeft zijn opvolger de 65-jarige dokter René Kopp on langs gezegd. Deze is al chef arts aan het ziekenhuis verbon den. Toch geven de leiders de moed niet op, want alles op alles zal worden gezet om een wereldfonds te stichten, zodat op de plaats van het oude zie kenhuis een groot modern gebouw- zal komen te staan, dat rekening houdt met de infrastructuur van Afrika. Vijf jaar Zij hopen minstens twaalf miljoen dollar bijeen te krijgen waarmee het bestaan van het ziekenhuis in de toe komst voor minstens vijf jaar gega randeerd zal zijn. Er is al veel veranderd sinds dr. Schweitzer vier jaar geleden stierf. Het sanitair is gemoderniseerd en elektriciteit en stromend water zijn aangesloten. Dat zijn vernieuwingen die dr. Schweitzer altijd heeft tegen gehouden om het ziekenhuis ver trouwd te doen zijn met de bevol king. De medische staf bestaat uit 35 buitenlanders, waaronder vier artsen, een tandarts en 24 Europese ver pleegsters. Zij werken voor nominale bedragen. Toch zijn de bedrijfskosten sinds de dood van dr. Schweitzer verdubbeld tot 190.000 dollar per jaar. Goodwill Mevrouw Eckert-Schweitzer, de dochter van de overleden arts en di rectrice van het ziekenhuis maakt op het ogenblik een goodwillreis door de wereld om geld en steun voor het wereldfonds te krijgen. Neemt de belangstelling in de we reld af, in Nederland ls dat wel het geval geweest vlak na de dood van Schweitzer. Nu is er van een opgaan de lijn sprake, vertelde de president van de Nederlandse Stichting Albert Schweitzerfonds, dr. D. A. Werner, ons. Na de oorlog is de Stichting Vrien den van Albert Schweitzer opgericht, waarvan het gironummer is: 54 06 00 t.n.v. penningmeester vriendenfonds Lambarene, Leusden (post Amersfoort). synode vond het echter niet g als het nu weer niet tot een sjtethi uitspraak komen zou. In vi Iwo lende gemeenten is men namt van tot de doop van geadopteerde ren overgegaan. Utrecht pia Breed werd ter synode ges; b' over de gecompliceerde kerkeli de tuatie in Utrecht. Omdat de raadsmeerderheid (met ds. W. (fae ser) de zuiverheid van de leer 5 1 kerkregering niet zou hebben g(,nk; haafd, heeft vorig jaar een ra Sen heid (met ds. G. A. Hoekstrafr afgescheiden. Deze groep is classis erkend en de groep - ser staat nu buiten het kerkt Maar enkele jaren eerder ht al een kleinere groep afgesd op dezelfde gronden als ds. Ht c.s. Hoewel er tussen deze kef - Alhracht en de kerkeraad] Haan geen principieel verschl vereniging dus voor de hand gen, is dit tot op heden niet ui rus De vorige synode had de i ding van Albracht c.s. vero< omdat de kerkelijke weg nog open was. In deze lijn ste commissie van rapport ook nuf uit te spreken, dat de. kerker! Albracht zich dient te ontbinden Maar verschillende synod gró vroegen meer begrip voor de mo] zame strijd, die Albracht destijd [US ren moest zonder steun van het c verband. Zij drongen aan op et jur reniging als gelijkwaardige pat zonder dat een van beide kerke zich zou moeten ontbinden. De synode wees een revisievt van de kerkeraad van Wezep i Zv de veroordeling van ds. A. vai L Ziel door de synode van Delfsl out met algemene stemmen af. J Inmiddels staan de kerken vat Jee zep en van Voorthuizen (1221 t ror zielen) sinds kort buiten het vet aatl van de classis Harwerwijk. a S NED. HERV. KERK dus Beroepen te Nigtevecht, dra. er Lensink, kand. te Amsterdam; te aid speet (toez.), H. A. van Slooi A Nijkerk op de Veluwe. Aangenomen naar Aalburg, L 101! te Ridderkerk; naar Andel (NB) !ze: Stroeve te Loplkerkapel; het b< irai d. gen. syn. tot zend. pred. t. d ja] GZB (docent theol. school te e Pao, Indonesië), drs. B. Oosten Waddinxveen. Bedankt voor Vlaardingen, H. J ola Leeuwen te Almen; voor Vlissinf ger Brouwer te Honselersdijk. }eh Beroepbaar, J. Schipper, zend. v_ te Kameroen (tijdelijk adres: J stee, Officiersweg 86, Epe). GEREF. KERKEN chl Beroepen te Hoogezand-Sappei (vac. D. Passchier), H. H. Binnen Wanswerd; te IJsselstein-Benscho Vos te Krommenie; te Zaandijk, L N. C. de Fockert, kand. te Anf T dam. Aangenomen naar Blokzijl, kan ter Haar te Amsterdam, die be voor Eernewoude, Elim (Dr.), Lt* en voor Schoonoord. y Bedankt voor Groningen-Noorl B. Scholten te Amersfoort, die lopig geen beroepen in overwegini y nemen. w GEREF. KERKEN (vrUg.) retl Beroepen te Middelstum, J. I t 1 ma te Nijega; te Sneek. J. C. Pe tl i Pieterburen die bedankt voor tvi meloord-Creil. ore Aangenomen naar Buitenpost ece, Noort te Tiel-Zaltbommel. CHR. GEREF. KERKEN V' Beroepen te Enschede-West, J. on' terink te Kerkwerve-Haamstede, bedankt voor Heerde. Bedankt voor Amsterdam-West comb, met -Oost en -Zuid), A Drechsler te 's-Gravenhage*uid. Qn tok ll D tal GEREF. GEMEENTEN F1 Beroepen te Zoetermeer, J. van! jx ren te Amersfoort; te Paterson P. Honkoop te Kampen. flet weer in Enropf gisteren Amsterdam hagelbui 0 Bmssel regen 1 Frankfort half bew. -1 Genève regen 3 Innsbruck geh.bew. 3 Kopenhagen licht bew. -3 Locarno mist 0 Londen onbewolkt -1 Luxemburg sneeuw -2 Madrid zw. bew. 6 Majorca regen 8 München sneeuw 2 Nice zw bew. 6 Parijs geh. bew. 2 Rome zw bew. 15 Wenen zw, bew. Ztlrich geh. bew. 1 o.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2