SAMEN VERDER BOUWEN Commentaren Overtollig fruit mag niet meer worden vernietigd kalfsfricandeau met ananas Luitenant Calley voor krijgsraad Heinemann heden in Rotterdam decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Nederlander Turken bij smokkelde tientallen Kaap Kennedy weer Cape Canaveral? (RITA) Lichte vorst electra Apollo-12 leverde duizend maal meer gegevens dan Apollo-11 GEZONDHEID PERFECT Voedsel iOlieprijzen gaan morgen omhoog I I bon B-wapens VOORSTEL VAN SENATOREN Grenswacht in Berlijn op vlucht gedood Nederlander in Philadelphia neergestoken Massamoord in Vietnam jong zijn moet ge worden. Velen zijn oud, zij het kunnen. KRAILSHEIMER mogen geen suiker morsen, dan wordt mijn moeder boos." )E BILT —Het afgelopen et- al trok een depressie over orwegen en langs de westkust Denemarken naar het zui- Tezamen met een rug van gedruk tussen IJsland en de eilanden werd hierdoor ven onze omgeving een noor- lijke wind veroorzaakt, die ta- ilijk koude lucht aanvoerde, n de afgelopen nacht kon de nperatuur dank zij flinke op- iringen in het binnenland dan c plaatselijk tot 2 k 3 graden der nul dalen, vlak bij het rdoppervlak werd zelfs hier daar 5 tot 6 graden vorst ge- ld. )mdat de lucht ook onstabiel ts, vielen er vanmorgen lokale eeuwbuien. Inmiddels trekt de pressie verder langs onze kust het zuiden, terwijl genoem- rug van hogedruk zich naar Id-Scandinavië zal uitbreiden, De wind zal hierdoor naar het aordoosten draaien, waarbij de Bns op buien minder wordt. In komende nacht daalt de tem- ratuur in het binnenland weer A enkele graden onder het ,_lpunt. Morgen overdag wor- ia ongeveer dezelfde waarden [reikt als vandaag. IVooruitzichten voor donderdag: [Aantal uren zon: 0 tot4; Min. temp.: omstreeks normaal; Max. temp.: 0 tot 5 graden on- ir normaal; Kans op een droge periode van instens 12 uur: 40 procent; Kans op een geheel droog et- aal: 20 procent BAROMETERSTAND: heden 10 74,6 cm (995 millibar), con- int. Zon en maan 26 november zon op 8.18, onder 636; maan op 17.49, onder 11.21; dec. L.K. OE ZOMER IN UW SLAAPKAMER Met, opnieuw, een feilloze precisie zijn gisteravond om twee minuten voor tien de drie astronauten geland in de Stille Oceaan: slechts 4,5 km van de Hornet. Op dat moment begon voor hen het meest saaie deel van de reis: de quaran taine-periode van drie weken. Hun ge zondheid is overigens perfect. zie pag. 6 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wie in 1939 vijftien jaar oud of jonger waren, zjjn voor de oorlog van Hitier niet verantwoordelijk. Deze generatie maakt de grote meerderheid van het Duitse volk uit. En onder de oudere Duitsers bevinden zich mannen zoals u, die in de tijden van ongeluk en nood standvastig bleven", zei vanmiddag burgemeester W. Thomassen in het Rotterdamse stadhuis, waar hij de Westduitse bondspresident dr. G. Heinemann toesprak. TJOE de maatregel in de praktyk zal werken moet nog blijken, maar voorlopig kan met voldoening worden geconstateerd, dat het in de EEG-landen onmogelijk zal worden overtollige voorraden groente en fruit te vernietigen. Niemand kan er ooit vrede mee hebben gehad, dat grote hoeveelheden voedsel voor consumptie ongeschikt werden gemaakt, na op vellingen te zijn doorgedraaid. Alleen het feit dat bepaalde prijsniveaus niet werden gehaald was hierbij beslissend. We zeiden al: het zal niet eenvoudig zijn het besluit van de landbouwmi nisters van de EEG in praktijk t« brengen. Bijvoorbeeld als moet wor den geregeld dat behoeftige bevol kingsgroepen hun deel krijgen van overtollig geworden produkten. Waar een wil is, is echter ook een weg. Die zal des te gemakkelijker worden betreden als ervaren wordt, dat wat tot dus ver aan vernietiging werd prijsgegeven dair terechtkomt, waar het node wordt gemist. tOTTERDAM Als gevolg van ijzigde marktomstandigheden len de netto verbruikersprijzen i gas-, diesel- en huisbrandolie I ingang van morgen worden ver- iogd met vvijftig cent per 100 liter. )eze verhoging geldt niet voor die- lolie voor het wegverkeer aande np. )eze maatregel past in de prijs- uetuur welke dit jaar met het mi- terie van economische zaken is ireengekomen, zo deelt de Neder- dse Organisatie van Oliehandela- mee. BRUSSEL Overtollige hoe veelheden groenten en fruit die op de veiling „doordraaien" mogen niet meer worden ver nietigd. Ze zullen ter beschik king worden gesteld van be hoeftige bevolkingsgroepen of voor verwerking tot veevoeder, alcohol e.d. Op de vergadering van de land bouwministers van de EEG-landen, die gisteren in Brussel werd gehou den, is hiertoe besloten. Er zal een ver plicht interventiesysteem komen in de zes landen om groente en fruit uit de markt te nemen als bepaalde prijs niveaus (minimumprijs) niet worden gehaald. Deze interventie was tot nu toe facultatief en werd bijvoorbeeld in West-Duitsland niet toegepast. De interventie zal geschieden via de veilingen of producentenorganisaties. Waar die niet bestaan is staatsinter ventie voorgeschreven en bovendien U. UM CLbcrUATA** Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: l plaats: I betaalt: per kwartaal per maand I zal het oprichten van producenten organisaties worden bevorderd. Invoer Er komt een gemeenschappelijk in- voerregime, met gemeenschappelijke referentieprijzen en vrijwaringsclau sules om invoer van groente en fruit tegen de lage prijzen te kunnen te gen gaan. Voorts worden restituties bij uit voer naar derde landen mogelijk, maar alleen als de reële belangen van de EEG dat vereisen. Minister Lardinois noemde dit van groot belang voor de Nederlandse export naar Engeland en de Scandinavische landen. Boeren die hun boomgaarden wil len opruimen kunnen een rooipremie krijgen van 1 800 per hectare mits zij geen nieuwe vruchtbomen plan ten. In Nederland geldt op het ogen blik een rooipremie van ƒ2.000. Met deze hogere premie kan nog tot 1 mei worden gewerkt. Aanvragen moeten vóór 1 januari binnen zijn. Verder verbiedt de EEG na 1 ja nuari alle subsidies op nieuwe aan planting van boomgaarden, behou dens enkele uitzonderingen. De kosten voor deze nieuwe groen te- en fruitpolitiek zullen door het EEG-landbouwfonds worden gedragen. Minister Lardinois toonde zich na afloop van de vergadering zeer ver heugd over het akkoord. Vijf jaar geleden was men niet verder geko men dan een voorlopige regeling, om dat de meningsverschillen te groot waren, zei hij. Gisteravond hebben koningin Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van het staatsbezoek van de Westduitse bondspresi dent Heinemann en zijn echtge note een statiefoto laten maken met alle gasten tijdens de ont vangst in Amsterdam. Ook prinses Beatrix en prins Claus waren van de partij. NAIROBI De moordenaar van Tom Mboya, de voormalige minister van economische zaken van Kenia, is opgehangen. Dit heeft een woord voerder van de gevangenis, waar de in september voor het neerschieten van Mboya ter dood veroordeelde 32-jarige Isaac Njenga Njoroge ge vangen zat, gisteren bekendgemaakt. Njoroge heeft zijn onschuld gedu rende het gehele proces volgehouden. Rotterdam en het Deltagebied hefoben vandaag koningin Julia na en dr. Heinemann kunnen be groeten. Vijfentwintig na de bevrijding ver zinkt voor velen de herinnering aan de Duitse vernietiging van Rotterdam en de bezetting in de nevel van de historie, zei mr. Thomassen. Deze historie kan nooit geheel wor den vervaagd, daarvoor waren de wonden te diep en het leed te groot, i Maar ik wil van ganser harte mij j aansluiten bij de woorden die mijn I ambtsvoorganger in 1964 bij de ope ning van de Duitse week had ge sproken: burgemeester Van Walsum zei toen dat hij er geen behoefte aan had, de Duitsers altijd de oorlogsge schiedenissen te blijven voorhouden. JONG DUITSLAND „Wy allen beschouwen u als een vertegenwoordiger van het nieuwe en jonge Duitsland dat tezamen met Ne derland en andere buurvolken een nieuwe Europese gemeenschap wil op bouwen, een samenleving die de oor log heeft uitgebannen". Burgemeester Thomassen consta teerde, dat er thans meer is dat ons met Duitsland verbindt dan wat ons scheidt. Juist in Rotterdam wordt de economische samenhang steeds verder uitgebouwd: de Rotterdamse contac ten met de grote Duitse steden zijn talrijk. Er zijn ook tal van culturele banden. Burgemeester Thomassen memo reerde ook gemeenschappelijke pro blemen, waarbij hij dacht aan de Rijn, een bedreiging inhoudt, voor de drinkwatervoorziening een bedreiging inhoudt. Hij bood president Heinemann het boekwerk „Rotterdam en de Zee" aan. OVER DELTA De dag begon met een helikopter- vlucht van Schiphol uit over het ge hele Deltagebied. Minister Bakker van Verkeer en waterstaat en anderen maakten deze vlucht mee. De helikopter deed een tussen landing bij de uitwateringssluizen van de Haringvlietdam. Na half twaalf landde president Heinemann met zijn gezelschap op de luchthaven Rotterdam, waar burge meester Thomassen hem ontving. Het eerste bezoek in Rotterdam gold de Laurenskerk. Even tevoren was koningin Juliana daar aangekomen. Mr. dr. K. P. van der Mandele en mr. A. Blussé van Oud Alblas, beiden kamerheer in buitengewone dienst, begroetten de Koningin in de kerk. President Heinemann en zijn echt genote werden begroet door dr. H. J. Eykman, voorzitter van het College van gecommitteerden tot de zaken der Hervormde gemeente Rotterdam en ds. J. C. J. Dijkstra, praeses van de Centrale raad der Hervormde gemeenten van Groot- Rotterdam. LAURENSKERK Voorts waren er tal van predi kanten en andere vertegenwoordi gers van kerkelijke instanties aan wezig, de architecten van de her bouw van de kerk: ir. K. J. Ruige, J. W. C. Besemer en ir. J. A. C. Tillema. Dr. Eykman gaf op het koor een uiteenzetting over de herbouw van de kerk, waarna het hoge gezelschap een rondgang maakte. STADHUIS Omstreeks half één vertrok men naar het stadhuis, waar een erewacht van mariniers stond aangetreden, met de Marinierskapel en het korps tamboers en pijpers. Bob de Vos, acht jaar, zoon van loco-burgemeester G. Z. de Vos, bood mevrouw Heinemann bloemen aan, Barbara Kamp, eveneens acht jaar, QOK Amerika wil een akkoord te kenen, waarby het produceren en in voorraad hebben van biologische wapens wordt verboden. Het gaat hier nog slechts om een be ginselverklaring, die wellicht bedoeld is om het ontwapeningsdebat in de VN-assemblee op dit punt inhoud t» geven. Zy ban een aansporing zyn voor d« Russen, eveneens van hun goede be doelingen blijk te geven en de mens heid te bevrijden van een verschrik kelijke bedreiging. Ook nu valt weer op. dat aankondi ging van Amerika volgt op een ge zamenlijk met Moskou gedane stap. nl. definitieve ondertekening van het zgn. non-proliferatie-verdrag. Het heeft anderhalf jaar geduurd, voordat dit verdrag tegen spreiding van kernwapens het fiat van dr beide grote mogendheden kreeg. Intussen worden te Helsinki Russisch- Amerikaanse besprekingen gevoerd over nogal ingrijpende beperkingen op het gebied van de strategische be wapening. Misschien is de tijd ook rijp voor het uitbannen van biologische wapens, hoe moeilijk het ook zal zyn afdoende controle daarop te verwezenlijken. leerlinge van de Duitse school in Rotterdam, bood de Koningin bloemen aan. Dr. Heinemann tekende het Gul den Boek der gemeente en ontmoette in de hal het voltallige college van B. en W. en de gemeentesecretaris mr. Th. J. C. Verduin. Kort daarop voegde prins Bernhard zich bij het gezelschap. HAMBURG De Nederlander Van E., voor de Westduitse politie een soort groothandelaar in Turkse (illegale) gastarbeiders, heeft het po litie- apparaat van Hamburg achter zich: in een jacht op de smokkelaar, die zich in de buurt van het dorp Stade bij Hamburg ophoudt, worden nauwgezet de verkeerswegen gecon troleerd. Van E. heeft in de afgelopen jaren honderden Turkse gastarbeiders via Italië West- Duitsland binnengesmok keld. Ze gingen grif „van de hand". Gisteren arresteerde de politie' van Hamburg tijdens een razzia 21 Tur ken, die geen werkvergunning had den en nu naar hun land zullen wor den teruggezonden. De grootmeester smokkelaar Van E., die vermoedelijk lont had geroken, was al spoorloos verdwenen. Hij was twee maanden geleden lekker eten tips Kalfsfricandeau op normale manier aanbraden. Plakjes ananas 1 minuut In de jus verwarmen. Fricandeau opdienen met ananas. Jus j hieroverheen gieten. Aardappelen en groento naar keuze. Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. plaats: Ï^Jj is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. WASHINGTON Twee Amerikaanse senatoren, de democraat Holland en de republikein Gurney, willen de naam Kaap Kennedy weer veranderd zien in Cape Canaveral. Ze hebben dit voorgesteld aan de binnenlandse commissie van de senaat. Zy wyzen op de historische naam van de kaap. Deze komt al op kaarten uit 1530 voor en volgens Gurney „is het misschien wel het oudste geografische punt in Amerika". Beide senatoren zeggen te geloven, dat wylen president Kennedy niet zou willen, dat zo'n historische naam verloren ging. met een aantal Turken in Stade neer gestreken. Hij verhuurde ze aan bouwbedrijven, inde zelf hun loon. waarvan een flink aandeel in eigen i zak bleef. Zo moesten zijn „huurlin- j gen" hem een aanzienlijk bedrag be talen voor een slaapplaats in een vol gepropt „Turkenpakhuis". BERLIJN Een lid van de Oost- duitse grenstroepen is door een colle ga doodgeschoten toen hij gisteren trachtte naar West-Berlijn te on- vluchten. Een andere vluchteling werd eveneens neergeschoten, en ge wond in een Oostberlijns ziekenhuis opgenomen. PHILADELPHIA De negentien jarige messjongen Teunis Janssen van het Nederlandse koopvaar dijschip Ladan is zaterdag in Phila delphia door een groep jongens neer gestoken en mishandeld. Met een longperforatie werd hij in een zie kenhuis opgenomen. Zijn toestand is kritiek. Buurtbewoners uit de haven wijk halen geld op om de matroos te helpen voor de betaling van de zie kenhuiskosten. een goed stuk vlees hoort erbij GEORGIA Eerste luitenant William Calley jr. moet voor de krijgsraad verschijnen op be schuldiging van moord met voorbedachte rade op 109 Zuid- vietnamese burgers. Dit heeft het Amerikaanse leger gisteren meegedeeld. Verwacht wordt dat het proces over een maand zal beginnen. Wanneer Calley schuldig wordt be vonden aan het ten laste gelegde, kan hij de doodstraf krijgen. In de aan klacht staat o.m. dat Calley ervan beschuldigd wordt zijn slachtoffers „met een geweer" te hebben dood geschoten. Uit getuigenverklaringen van andere militairen blijkt, dat de luitenant ook bevel heeft gegeven Vietnamezen te doden. Het doen en laten van nog 25 mili tairen wordt onderzocht, zodat nog meer vervolgingen te verwachten zijn. De Zuidvietnamese bevelhebber in het gebied, waar de moorden ge pleegd zouden zijn, heeft de beweer de slachtpartij een „operationeel on geluk" genoemd. Inmiddels heeft het radiostation van de Vietcong gisteren beweerd, dat ook Zuidkoreaanse „marionetten troepen" zich schuldig hebben ge maakt aan massamoorden in vier dorpen, waarbij meer dan zevenhon derd mensen om het leven kwamen. Dit zou in februari-maart vorig jaar zijn gebeurd in de dorpen Dien An, Dien Hai Cam Ha en Xuyen My. Luitenant-generaal Hoang Xuan Lam, bevelhebber van de eerste tak- tische zone die dit heeft bekend ge maakt, zou zijn inlichtingen over de ze nieuwe slachtpartij hebben ver kregen van het provinciehoofd en van een districtshoofd uit het betrok ken gebied. Voor vervolg zie pag. T [ieawe leidse Courant s££o"e. Oiem.r CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Dinsdag 25 november 1969 50ste jaargang Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1