Hoog bezoek uit Bonn Commentaar Astronauten sliepen op de maan niet al te best Rellen in Akko na aanslagen decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Unieraad CHU: meer voedsel naar Biafra Het Kwartet Heinemann kwam per trein Koningin en Prins verwelkomen gasten Veer wapens VS naar rriekenland? podelijk bewijs dat pistool echt was Zege voor Keeyatla Eerste persconferentie in de ruimte Twee jongens in Venlo mishandeld Arabische wijk bestormd I I. bon Vrouw valt van 18 m op tuinheg Landing spmuk Crita) HET Wlilll Nu en dan buien J Leidse Coufamt Maandag 24 november 1969 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen recteur: F. Diemer bfdredacteur: Dr. E. t Ikantoor Leiden >dkanto< Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastifch is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. 4,95, p. lew, 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur AMSTERDAM Hoogtepunt van het bezoek van president Heinemann van West-Duitsland was vanmiddag zijn gang naar de voormalige Hollandse Schouwburg aan de Plantage Midden laan te Amsterdam. Van hieruit werd in de oorlog het grootste deel van de Nederlandse Joden naar de Duitse gaskamers ge transporteerd. Naar schatting meer dan vijftigduizend. HEINEMANN iEW YORK De Amerikaanse ering heeft besloten in beginsel de ledige wapenleveranties aan Grle- nd te hervatten. Deze waren na llitaire staatsgreep in 1967 opgc- Aldus meldt het weekblad Wat er van de schouwburg was overgebleven in 1945 (dat was niet veel, daar het in de hongerwinter ont daan werd van alle houtwerk) is in 1950 veranderd in een zeer sober mo nument ter herinnering aan hen die van deze plaats werden weggevoerd. Een rustige open hof, aan weerszijden een galerij, aan het eind een monu ment en als entree een voorhal. Daar in symboliseren drie staande zerken van verschillende hoogte vader, moe der en kind. Met de verbindende tekst, in het Nederlands en het Hebreeuws: 'Mijn ziel druipt van kommer, richt mij op naar Uw Woord'. kranslegging bij het Nationale monu ment op de Dam onmogelijk zijn ge weest, aldus de heer Van den Berge. Op de vraag of er extra politie bescherming was gevraagd, antwoord de hij dat de politiebewaking het zelfde zal zijn als bij een bezoek van een ander staatshoofd. Vroeg op Reactie e reden voor de nieuwe militaire zou zijn, de indrukwekkende uit- ,Tr iding van de Russische Middelland- I tl Zeevloot. De maatregel zal een :unni gesteun zijn voor de kolonels, die ds het Griekse volk de indruk heb- willen geven dat Amerika hun re- ,e goedkeurt, en anderzijds een voor die Grieken die menen dat en Amerika hen kan verlossen uit rerdrukte situatie, zo voegt Time toe. irika zou herstel van de demo- in Griekenland toejuichen, maar reesd de machthebbers te hard llen aangezien dezen zouden kun- besluiten hun wapenen of hulp :s te betrekken. Bovendien moe de VS wel goede betrekkingen na- zen met het Griekse bewind, dat belangrijke basis in het Middel- Zeegebied onder zijn beheer me voorspelt verder dat Grieken- p volgende maand uit de Raad van topa zal worden gestoten. Koning pstantijn zou achter de schermen e actie mede voorbereiden. III! ENKLOOSTER „Als je dan Jr se dood wilt, goed dan", sneuwde dagavond aan de stamtafel van i café in Veenklooster de 42-ja- e metselaar Lou D. aan het adres i de 21-jarige Hille Leegstra. Hij tide de trekker van een 6.35 mm pibcr pistooltje over en zijn tegen- ider viel dood neer. jEr was ruzie over het pistooltje ïst. D. gooide het pistool na de _e pilsjes op de stamtafel en ver fde dat het echt was. Hille, die Tkele borrels op had, zei dit niet te Boven. Om te bewijzen dat het pis til echt was, schoot D. een keer in grond. Maar Leegstra bleef, spot- hde opmerkingen maken: „Het is fcn keffertje." Dat is hem fataal ge- lorden. De caféhoudster belde de po rtie en de dader werd ingerekend. Meer gevallen I Het is opmerkelijk dat ook dit pis- wl een 6.35 kaliber van Duitse ma- Tegenover de rneer dan 100 Duitse journalisten, die gisteren in het pers centrum in Krasnapolsky aanwezig waren, zei de heer W. P. van den Berge van de Rijksvoorlichtingsdienst i desgevraagd „Het is moeilijk te zeggen, hoe het 1 Nederlandse volk op het bezoek van de Duitse president reageert. Ik kan ook moeilijk namens het Nederlandse volk spreken. Iedereen zal dit bezoek op zijn manier ontvangen. De oudere generatie, die de bezetting heeft mee gemaakt, zal uiteraard andere ge dachten koesteren dan de jongere generatie. Ik geloof, dat het niet on gunstig zal uitvallen. Tot nu toe heb ben wij nog geen negatieve reactie ondervonden". Als dit wel zo was geweest, zou de President Heinemann was vanoch tend om kwart over zes met de trein uit Bonn vertrokken voor het vier- daagse bezoek. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote en een delegatie van 9 mensen, met als belangrijkste lid de minister van buitenlandse i zaken, Scheel. Tegen 10 uur arriveer de de trein in Arnhem, waar ambas sadeur en mevrouw Arnold en ver tegenwoordigers van de Koningin zich bij het gezelschap voegden. De aankomst in Amsterdam op het eerste perron van het Centraal Sta tion, waar een erewacht van de Garde Grenadiers en leden van de Konink lijke militaire kapel aanwezig waren, viel even na elf uur. De Koningin en prins Bernhard ontvingen daar de hoge Duitse gasten. Intussen loste de kruiser Zeven Provinciën 21 saluut schoten. Kort na aankomst legde de president een krans bij het Nationale monument op de Dam. Ontvangsten Vanmiddag bracht hij een bezoek aan de ambtswoning van burgemees ter Samkalden en ontving hij in het paleis op de Dam leden van het diplo matieke corps. Vanavond biedt de Koningin hem en zijn echtgenote in het paleis een galadiner aan. De pre sident blijft in het paleis logeren. Wat de Nederlandse en Duitse pers in spanning houdt is de vraag, of de president zijn gewoonte getrouw gaat Joro Kenyatta spreekt na zijn verkiezing tot president van Kenia, voor de tweede ambts termijn, op een massabijeen komst in Nairobi. In zijn hand houdt de Keniase „vader des vaderlands" een exemplaar van het Kanu-manifesi. (Van onze correspondent) VENLO In Venlo werden in de j zwemmen, voordat het efficiële pro- I nacht van zaterdag op zondag twee jongemannen ernstig mishandeld door een of meer tot nog toe onbe kende mannen. Kort na twee uur vonden voorbijgangers de 16-jarige J. H. H. Valentijn bewusteloos op straat liggen. Zijn toestand is nog zeer ernstig. Vlakbij hem, onder een struik ach ter een laag muurtje van een pa- tersklooster, lag de 18-jarige J. P. L. Wijnans, eveneens in bewusteloze j toestand. De zwaar toegetakelde jon- gens wonen in Venlo. De politie zoekt naar de dader of daders van deze misdadige overval op twee jonge mensen. Het voorge vallene manifesteert wederom de nog steeds niet afnemende criminaliteit in Venlo. De recherche arresteerde vanmor gen een der verdachten. Twee anderen hoopt emen spoedig te pakken, de namen zijn bekend. gramma morgen begint. HOUSTON De drie Ameri kaanse ruimtevaarders die van avond rond tien uur met hun Apollo-12 in de Stille Oceaan hopen te landen, hebben van morgen vroeg vanuit de ruimte een persconferentie gegeven, de eerste in de geschiedenis van de ruimtevaart. De vooraf opgestelde vragen wer den door een controleur van het kelij is. Er zijn in Friesland de laatste week al twee keer voorvallen mee geweest. In Drachten schoot een vrouw zich er per ongeluk mee dood en in dezelfde plaats werd iemand na een vechtpartij gewond door een schot uit een dergelijk pistooltje. Men denkt aan een vrij uitgebreide wapensmokkel uit Duitsland met als centrum Drachten. Ukljf<254775 alt Ou aWwtt. op$ufl~! naam: F Ik geef op als nieuwe abonnee: H betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik eervonderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. •toegel is nief nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden, i AKKO Honderden woeden de Israëliërs hebben gisteravond geprobeerd de Arabische wijk van he stadje Akko ten noorden van Haifa binnen te trekken om wraak te nemen voor de Pales tijnse terreur ten noorden van Israël. Zij werden echter door de politie tegengehouden. De spanning in de stad was tot een climax gekomen na het ontploffen van een auto met explosieven, waar bij twee Arabieren om het leven kwa men. Volgens de politie waren de explosieven bedoeld voor aanslagen door de Arabische verzetsbeweging. De lading ontplofte toen de auto schielijk moest remmen voor een stoplicht. De voortijdige ontploffing heeft Haifa of een andere Israëlische stad Twee Arabische guerrilla's gezeten in een vrachtauto vol explosieven, zijn gisteren om gekomen, toen de lading, waar schijnlijk door het plotseling stoppen vóór een verkeerslicht, tot ontploffing kwam. waarschijnlijk voor een ramp be hoed. Een jaar geleden werden in Jeruzalem elf mensen gedood en meer dan vijftig gewond toen een auto met explosieven op een markt explodeerde. De explosiè had plaats kort nadat schoolkinderen in Haifa een tijdbom hadden gevonden, enkele minuten voordat deze zou ontploffen. Bij de rellen, die volgden zijn vier burgers en drie agenten gewond geraakt. In verband met de explosie zijn vier arrestaties verricht. Eenheden van ee militaire politie patrouilleren in Akko en Haifa om joden en Arabieren ge scheiden te houden. ruimtevaartcentrum in Houston voor gelezen. De persconferentie, die door een mankement van eeen antennee op aarde een uur later dan de bedoeling was begon, duurde ongeveer dertig minuten. Slechts een van de drie grote Ame rikaanse televisiemaatschappijen zond de beelden van de ruimtevaar ders uit. De drie mannen zaten tij dens hun „persconferentie" naast el kaar in de Apollo - 12 en zweefden door de gewichtloosheid bij iedere beweging licht van hun zetels. Conrad zei dat de gereeedschappen die op de maan gebruikt worden in het vervolg geschikter moeten wor den gemaakt voor de omstandighe den. Ook het ruimtepak zou zodanig moeten worden geconstrueerd dat maanonderzoekers zekeer apht tot ne gen uur achtereen buiten hun lan dingstoestel kunnen blijven. Pakken Met het lopen op de maan hadden Conrad en Bean geen moeite gehad maar wel met het aan- en uittrekken van het ruimtepak. Bean had bij het oprapen van maanstenen verschei dene keren zijn evenwicht verloren. Hij was echter niet gevallen doordat men als gevolg van de geringere zwaartekracht zo langzaam valt dat men zich kan herstellen. Het ruimtevaartuig had volgens de j twee maanwandelaars feilloos gefunc- i tioneerd. Conrad steldevo or dat een 1 astronaut bij volgende wandelingen wat moet kunnen eten of drinken. „Dan kan hij midden in zijn werk een half uurtje gaan zitten en een siësta houden. Alle drie hadden zich tijdens het grootste deel van de vlucht veel rusti- 1 ger gevoeld dan zij hadden verwacht. Conrad en Bean waren alleen „een beetje nerveus" geweest voor het ver trek van de maan. Gevraagd naar zijn moeilijkste ogenblik antwoordde Bean dat hij tijdens de maanwandeling was ge schrokken omdat hij dacht dat er iets niet in orde was met de druk van zijn pak. Deze bleek gelukkig goed te zijn. Vrolijk Natuurlijk werden vanaf de aarde vragen gesteld over de „vrolijkheid" van de astronauten. Die was niet het gevolg van een te grote dosis zuurstof (die een dergelijke toestand kan ver oorzaken), aldus Conrad, maar „ik was heel blij", omdat alles zo goed ging. De mannen erkenden dat zij in de hangmatten van de maanlander niet al te best hadden geslapen. Ook Gordon, die ongeveer 36 uur lang in de Apollo-12 om de maan had gecirkeld terwijl zijn collega's op de maan wandelden, verklaarde dat hij te druk bezig was geweest om zich eenzaam te voelen. Voor vervolg zie pag. 4 Tijdens hun terugreis naar de aarde na een grandioze maan- exploratie hebben de drie beman ningsleden van de Apollo-12 de eerste persconferentie in de ruimte gegeven. Zij gaven antwoorden op vragen, die journalisten op aarde hun stelden, terwijl de Apollo-12 met een snelheid van liefst 5000 kilometer per uur het heelal doorkliefde. Hier astronaut Gordon in gesprek met zijn ruimte-collega's. Welkom "TEN aanzien van een mogelijk Duits staatsiehezoek aan ons land is tot dusver een begrijpelijke terug houdendheid in acht genomen. Van de noodzaak van die terughoudendheid was men in beide landen overtuigd. Echter, van de tijd gaat een zekere werking uit. En niet slechts van de tijd. Het Duitsland van thans heeft bewijzen afgelegd, dat het niet meer het Duitsland is van weleer. Nu dan de ernstige belemmeringen vanuit het verleden zijn weggevallen, behoefde aan het officiële bezoek niets meer in de weg te staan. Ster ker gezegd: nu behoorde het ook voortgang te hebben. Dit laatste temeer, nu onze gast mag zijn de president Heinemann, aan wiens gezindheid nimmer kon wor den getwijfeld en wiens leven en werken immer die zijn geweest van een man van karakter, van een edel en hoogstaand mens. Duitsland en het Duitse volk zijn met zulk een man op zulk een hoge post geluk te wensen. En het mag ons een voorrecht zijn om, nu een donker ver leden kon worden afgesloten, zulk een man in ons midden te ontvangen. Van het welkom van ons Nederlandse volk mag hij zich overtuigd weten. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG De Unieraad van de CHU heeft zaterdag in Utrecht een motie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de hulp aan Biafra uit te breiden. Ook wordt een beroep op het kabinet gedaan stappen te ondernemen, waardoor de voedselroutes naar Biaf ra weer worden opengelegd. De motie was, zij het in wat ande re bewoordingen, ingediend door de heer Jansen uit Harderwijk. Zijn oorspronkelijke voorstel wilde, dat desnoods de Nederlandse strijdkrach ten moeten worden ingezet om voedsel en medicamenten naar Biafra te vervoeren, „met alle konsekwen- ties van dien". Dat ging het Dagelijks Bestuur van de Unie een beetje te ver. De heer Jansen kon zich overigens wel met de gewijzigde tekst verenigen. AMSTERDAM De 35- jarige me vrouw I. van Haperen die vrijdag nacht bij een brand in haar zolderka mer aan de Lumeijstraat in Amster dam via een raam was gevlucht en aan het raamkozijn was gaan hangen viel toen zij zich niet meer kon vasthouden van achttien meter hoogte op een tuinheg. Met tweedegraads brandwonden moest zij naar een ziekenhuis, waar na zij na behandeling naar een fami lielid werd overgebracht. De brand was ontstaan door het ondeskundig aansteken van een butagaskachel. Vanavond zal de Apollo-12, als de vlucht volgens plan verloopt, landen in de Stille Oceaan en wel rond tien uur. 18.50 uur: zevende koerscorrec tie, als dat nodig is 21.36 uur: dienstappartement wordt afgescheiden 21.50 uur: stuurcabine treedt dampkring van de aarde binnen 22.04 uur: landing van de Apol lo-12. Om goed te schijnen is de mens bereid tot alle kwaad. DE BOISSON liele grote vlin- BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74.8 cm (998 millibar). Zon en maan 25 notpmber zon op 8.16, onder 16.37; nfein op 16.56, onder 10.24: 2 dec. t*Jt DE BILT Nu en dan buien, mogelyk met hagel of natte sneeuw, afgewisseld door opkla ringen, matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen. In dc nacht en vroege ochtend plaatse lijk lichte vorst. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. DE BILT Gedurende het af gelopen weekeinde stond het tl'eer in ons land nog onder invfDed van een boven van Biskaye i an- wezige depressie. Bij ons viel er de afgelopen nacht in Brabant en Limburg vijf tot tien millime ter regen. Dit hing samen met hat binnendringen van koudere lucht, die via het zeegebied tussen Noor wegen en IJsland en de Noordzee ons land binnenstroomde en ver der zuidwaarts opdrong. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog et maal: 60 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1