GELIJK KRIJGEN WAS ONS GEEN CRISIS WAARD BIAFRA Conrad verbijstert Houston met methode stenen rapen Vechtpartijen tijdens begrafenis politieman Het Kwartet $pr£i>k (rita) het wier Somber Waardering overweegt '„Wij blijven loyaal PLUSPUNTEN VAN KABINET Biesheuvel: Illusie PvdA verstoord Nog onrust in Milaan Hardere lijn Rijlessen moeten duurder worden Leuk landingsplekje in Oceaan Derde prijs voor „Surprise" GIRO 400 VERDACHTMAKING ELSEVIER Lanser: ik dicteer niets aan partij f SSIMENEXCO^ Drie doden hij Assen Rusten Q N.v.v.d. Velde Citroën BER I» Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 22 noveinber 19ó9 50ste faargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen (irecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer ot'dkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wie de zee overvarenver wisselen van hemelmaar niet van ziel. HORATIUS Vandaag in ZO: Prof. dr. C. Boekestijn: Maatschappij werkt frustrerend Dr. C. Rijnsdorp: Grote figuren in een kleine letterkunde Bert Scholten: Lucas toch ouder dan Marcus J. H. Kruizinga: Dynamietuitvinder Nobel bij testament onsterfelijk Joke Vos: Etaleren, kunst apart J. Snoep: Herinneringen aan Prinsesje Sterremuur Mevr. Muller-ldzerda: Een winterjas voor uw tuin Jeanne de Vlieger: Oma heeft het niet meer „Moet Tommy binnen blijven? Ik ook!" DE BILT Verwachting tot zondagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige in hoofd zaak oostelijke wind. Ongeveer de zelfde of iets lagere temperaturen. Wij gaan naar de december maand, vandaar dat wij nu al wen nen aan de donkere dagen voor kerst. Wij zullen dit weekeinde weinig zon zien, door een lage drafrgebied met vochtige lucht, en veel bewolking. Nu en dan valt er nog wat lichte regen. De tem peratuur schommelt overdag tus- >n acht en tien graden. Koudere lucht uit het Poolge bied dringt wel tot Schotland en Engeland door, maar zal ons land voorlopig niet bereiken. Vooruitzichten voor .zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minsten 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: Aantal uren zon- 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp. omstreek normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: '7 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75,1 cm (1002 millibaar), dalend. Zon en maan 23 november zon op 8.13; onder 16.39; maan op 15.46, onder 7.58; 24 nov. V.M. 24 november zon op 8.15; onder 16.38; maan op 16.15, onder 9.15; Volle Maan. Mr. Biesheuvel vindt dat het kabinet al veel goeds heeft gedaan, vooral in sociaal opzicht: de herziening van de wet. op de ondernemingsraden en van de struc tuur der naamloze vennootschappen bijvoorbeeld. De belasting op de lagere inkomens ging omlaag, de kleine zelfstandigen en de bejaarden zijn geholpen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De a.r. Tweede-Kamerfractie is nog steeds van mening dat haar argumenten in het belastingdebat zwaarder wogen dan die van minister Witteveen. Toen zij haar amendement indiende, de correctie voor 1970 te beperken tot 450 miljoen, wist zij niet dat het kabinet het onaanvaardbaar zou uitspreken. Waar schijnlijk is dat besluit pas genomen in de loop van de dag. Na dat onaanvaardbaar heeft de a.r. fractie het amendement ingetrokken, omdat gelijk krijgen in dit zakelijk verschil haar geen kabinetscrisis waard was. „In 1960 hebben wij desondanks doorgezet op het punt van het wo- ningbeleid, hetgeen in de partij slecht viel. Als men nu zegt dat ons besluit om niet door (e zetten hier en daar ook slecht gevallen is, blijkt eens le- Nu eens geen menselijk wezen clat het middelpunt vormt van een fees- j telijk ceremonieel op Schiphol: een doodgewoon kuiken luas het, waar- j voor gisteren de loper werd uit- j gelegd, maar het ivas het miljoenste donsdiertje dat dit jaar door Mar- i tinair vervoerd werd. Het (feest)kui- ken maakte dee l uit van een transport van 37.540 exemplaartjes naar Boedapest en kreeg een ware VIP-behandeling van stewardess Miep Ordeman. die het in een mini- stoeltje bij zich droeg. MILAAN Tienduizenden Italianen brachten gisteren een laatste groet aan de jonge Ita liaanse politieman, die woens dag tijdens stakingsonlusten met een ijzeren staaf dodelijk werd verwond. De begrafenis ging niet zonder incidenten voorbij. Twee jongemannen raakten in ge vecht met toeschouwers toen zij bele digende opmerkingen maakten en ro de zakdoeken tevoorschijn haalden, lit de menigte klonken kreten als ..moordenaars, moordenaars" en „Ita lia, Italia. Later rekenden militairen e_cn met een rode vlag met hanier en sikkel zwaaiende jongeman in. Gisteravond trokken enkele hon derden neofascisten door het centrum van-Milaan om studenten en iedereen me er maar „links" uitzag een pak slaag te geven. Tientallen mensen liepen verwondingen op. De rechtse lieden, die tegen de dood van de neergeslagen politieman I demonstreerden, gooiden ruiten in en hieven kreten aan als „moordenaars". ..communisten" en „wij zullen wel orde houden als de regering hel niet kan". Kranten i Bij de universiteit van Milaan ver- I brandden zij grote stapels commu nistische kranten, terwijl carabinieri (gen.iarmes) rustig toekeken. Ook in andere Italiaanse steden kwam het tot botsingen tussen links en rechts georiëteerde jongeren. Er werden veel demonstraties gehouden ten gunste van de politie. Politieke waarnemers geloven dat de regering-Rumor, die geheel uit christen-democraten bestaat, ernstig in gevaar is. Voor vandaag stond een bijeenkomst van de christen-demo cratische partij op het programma. Opstand In de gevangenis Regina Coeli in Rome zijn gistermorgen 300 gevange nen in opstand gekomen. Ook gingen zij in hongerstaking om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een her vorming van het gevangenisstelsel. De opstand begon onder een groep mensen die in verband met de ge- i welddaden van deze week in hechte nis waren genomen. meer dat politieke beslissingen niet door allen gelijk worden gewaar deerd". Dit zei mr. B. W. Biesheuvel giste ren op een vergadering van de a.r. propagandacommissie in Friesland. Hij voegde daaraan toe dat deze stra tegie door de fractie bewust zo is ge voerd omdat die naar haar mening de beste was. De heer Biesheuvel zei, dat hij voor het kabinet-De Jong terdege waar dering had. Inzonderheid op sociaal gebied zag hij vele pluspunten, zoals de herziening van de ondernemings raden en de herziening van de struc- tuur van de naamloze vennootschap pen. Voorts wees hij op de realisering van werkgelegenheidsprogramma's die in het noorden goed zijn aangeslagen. Er zou echter nog veel meer te doen zijn. De belasting op de lagere inkomens is verlaagd, de kleine zelf standigen en de ouden van dagen zijn tegemoetgekomen in de ziektekosten verzekering, enz. Ook aan de totstand koming van de loonwet heeft de frac tie meegewerkt omdat die onmisbaar is voor het coniunctuurbeleid naast beheersing van de prijzen. In de verhouding tot de andere Dartijen en het kabinet is door deze zaak geen wijziging gekomen of het moest zijn tot de PvdA. Bij tijd en wijle blijkt dat ARP en PvdA op pun ten openlijk waardering voor elkaar hebben. Naar de mening van mr. Biesheu vel is zich een verandering aan het voltrekken bjj de PvdA. Deze partg heeft kortgeleden het zeer ongebrui kelijke besluit icnnmen tegen de be groting van minister Schut te stem men. Deze harde lijn tegenover hei kabinet wenste men ook van de ARP. maar wat wij een ander kwalijk ne men. doen we zelf niet. Toen wij dan ook ons amendement introkken, verstoorde dat een illusie van de heer Den Uyl, die hoopte dat de ARP als breekijzer zou fungeren. Dat verleidde hem tot zeer scherpe bewoordingen en tot een harde aan val op 'de ar-fractie. De heer Den Uyl heeft zich echter vergist in onze loyaliteit tegenover de kabinetten waar voor en waarin wij verantwoor delijkheid dragen. Dat hebben wij getoond toen het kabinet- Cals viel, dat deden wij ook nu, zei mr. Biesheuvel. DEN HAAG Autorijlessen moe ten duurder worden. Het kan toch niet dat er zestig uur gereden moet worden om maar net boven het mini mumloon uit te komen, aldus voorzit ter L. S. de Kleijnen van de bond van autorijschoolhouders. In de jaarvergadering sprak hij vanmiddag over het kwaad van „ge- legenheidsopleiders", die vaak voor ogenschijnlijk lagere tarieven wer ken. Vaak duurl een uur bij hen veertig minuten en er is veelal een schandalige manier van afspraken nakomen en les geven. Vele kandida ten zijn, om kilometers te sparen, nooit op de buitenweg geweest. Hij had waardering voor de nieuwe wettelijke regeling, waardoor een perfecte rij-opleiding mede wordt ge garandeerd. In de kantine van Werkspoor in Utrecht hebben gistermiddag de meer dan 2200 werknemers vergaderd met de bonden over hun positie na de recente ont- wikkelingen. De heer J. Meij- ninkman van de NVV metaal- bond (links) spreekt de arbei ders toe, rechts van hem de heer Gerritsen, vertegenwoordiger van de niet-aangeslotenen en dat zijn er ongeveer' de helft. Dat de werknemers de situatie hoogst ernstig nemen, bei vijst de foto links: de kantine was tot de nok gevuld en ook op de grond was er bijna geen plaats vrij. HOUSTON De Apollo-12 met de astronauten Gordon, Conrad en Bean, is op de terug- j reis naar de aarde. De raket motor heeft goed gewerkt. Maandagavond omstreeks tien uur moet de cabine in de Stille Oceaan neerkomen. Houston had de astronauten, voor dat zc voor de laatste maal achter de maan verdwenen, meegedeeld dat er in de oceaan al „een leuk p'ekje" voor hen was gereserveerd. De raketmotor was gisteravond om 21.49 uur o"*rioken toen de Yankee Clipper zich achter de maan bevond en het radiocontact dus was verbro ken. Pas veertien minuten later kon den de astronauten, achter de maan vandaan komend, melden dat de ma noeuvre ws geslaagd en dat ze uit hun baan in de richting van de aarde waren „geslingerd". De motor had ruim twee minuten gewerkt. „Hallo Houston, Apollo-12 op weg naar huis", waren de eerste woorden uit het ruimtevaartuig. Tijdens een tv-uitzending beant woorden de astronauten een reeks vragen over de maan en hun ervarin- CHICAGO - De Nederlandse film „Surprise, Surprise" heeft op het vijfde I Chicago International Film Festival de derde prijs behaald in de International students competition. De film. die werd i geregisseerd door Thijs Ockersen. was een eindexamenwerkstuk van de Ne- j derlandse Filmacademie te Amsterdam. Hij werd onder meer vertoond tijdens i de internationale Filmweek Arnhem en donderdag i.l. door de VPFO televisie gen daar. Conrad verbijsterde daar bij de vluchtleiders in Houston door te vertellen dat hij en Bean bij het stenen verzamelen een zeer speciale methode hadden ontwikkeld. Eerst waren ze bang geweest voor valpartijen, maar die vrees was onge grond gebleken. „Om de zaken te bespoedigen lieten wij ons eenvoudig op ons gezicht vallen, grabbelden dan naar een steen en gaven ons met de vrije hand een stoot, zodat we automatisch weer overeind kwamen, of lieten ons op onze knieën vallen", vertelde Conrad, die overigens wel een keer per ongeluk was gevallen. Fijnste ogenblikken Tot de fijnste ogenblikken van zijn reis rekende Conrad de aanblik van de landingsplaats met de Surveyor vlakbij bij het uitstappen. Hij was vol lof over de navigatie- en geleide- systemen die hen zo perfect op de juiste plaats hadden doen neerko men. „Jullie daar beneden hebben jullie huiswerk Ooed gedaan", zei Conrad. „Alles wat ons nog overbleef was te landen." Intussen heeft de NASA bekendge maakt dat de op de maan achtergela ten instrumenten nog altijd goed wer ken. Het te pletter storten van de maansloep Intrepid op ruim 70 km afstand van de instrumenten veroor zaakte seismische golven die tot zo'n 58 minuten later nog waargenomen werden. UTRECHT (Van onze sociaal-eeonomische redactie) ZOETERMEER In de afgelopen week zijn de CNV-voorzitter Lanser en het ARP- lid Lanser op onverantwoorde wijze met elkaar verward. Misschien is het ook voor een buitenstaander moeilijk duidelijk on derscheid te maken. Maar in het Convent van de ARP was er tot verwarring be paald geen aanleiding. In een vergadering van de christelijke besturenbond te Zoetermeer was het gis teren de heer J. Lanser-zelf die tegen deze verwarring heftig protesteerde. Hij ver telde dat er kranten zijn geweest die na zijn optreden in het AR-convent beweer den „dat het CNV zijp volle gewicht in de schaal had geworpen". Voor vervolg zie pagina 2 modellen in onze toonzaal Hoge Rijndijk 25 LEIDEN Dagelijks geopend van 9.00-17.00 i Zaterdags van 10.00-14.00 uur Jn slip geraakt ASSEN Bij het inhalen van een vrachtauto op de weg Assen - Hooge- veen bij Spier is gisteravond een per sonenauto, bestuurd door de 32-ja- rige heer O. Haakma uit Venlo, in een slip geraakt en tegen een tege moetkomende auto gebotst. De heer Haakma werd gedood. Zijn vrouw en drie kinderen werden gewond, van wie een tweejarig dochtertje levens gevaarlijk. In de tegemoetkomende auto werd de 23-jarige mej. E. G. Wilderink uit Voorburg gedood. De 23-jarige mej. E. Lucas, eveneens uit Voorburg, overleed later in het ziekenhuis. Een derde inzittende raakte gewond. Alle gewonden werden overge bracht naar het Wilhelminazieken- huis in Assen. Het was het derde ongeluk dat gis teren op deze provinciale weg ge beurde. Eegder waren al negen ge wonden in liet Willinaziek enhuïs opgnomen. Zij waren slachtoffers van ongelukken bij Spier en Hoogha len. De drie Amerikaanse ruimte vaarders behoeven gedurende het weekeinde in hun Apollo-12 cabi ne niet veel werkzaamheden te verrichten: Vanavond 23.23 uur: rustperiode van tien uur Morgen 12.53 uur: televisie-uitzending van een half uur 23.50 uur: zesde koerscorrectie, voorzover noodzakelijk Maandag 01.23 uur: rustperiode van tien uur. nu bu Vmctw/n^n INTERIEURVERZORGING □PUN5BUPGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Betaling maandabonnement De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld maandelijks te gireren, wordt vriendelijk verzocht voor de maand december 4.95 over te schrijven op onze postreke ning nr. 58936. Directie Nieuwe Leidse Crt. ZOETERWOUDSEWEG 23 LÉIDEN - TELEFOON 21J5E

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1