OMA HEEFT HET NIET MEER Ze weten met ambt geen raad 'erbetering Juist duur speelgoed vliegt de deur uit dialoog MISS FELICITA'S LAMMETJES ZATtftMO H MOVIMBR Correspondentie aan de heer A. ivens, Frankenslag 69, Oen Vandaag is het een belangrijke i lig voor de dammers. In de na- wrsvergadering van de bond wor- a |en voorstellen behandeld, die een wzenlijke verbetering kunnen in- 5|wuden. Het voornaamste punt is de be- eI undeling van de voorstellen tot iltbreidlng van de landelijke com petities. Naast de ereklasse zullen twee nationale hoofdklassen ontstaan, In een later stadium ge volgd door regionale klassen waarmede de pyramide voltooid Is. In de ontwikkeling tot wedstrijd- ee n belangrijke atap, al zul- fTde provinciale bonden wellicht in afroming denken. Toch Is het ggen van contacten buiten de rovinciale grenzen van wezenlijk alang voor de verbetering van het pelpeil. I Een andere zaak is het afzon- fai erlijk uitgeven van een technisch Ijdschrift Zoals men weet. bevatte maandelijks orgaan „Het Jamgpel" diverse technische ru- itsljbriekan. Helaas bestaat niet overal de provincie belangstellinq voor ,jje techniek in welke vorm dan 'pok. Aangezien de kosten van de- uitgave in de bondscontrlbutie ombegrepen zijn, kan men zich esl worstelien dat aan het maandblad niet die kosten kunnen worden gespendeerd die er aan moeten werden besteed. De afzonderlijke uitgave zal der halve aan bepaalde eisen ten aan- ac zien van de presentatie moeten gaan voldoen. De daaraan verbon den kosten zullen uiteraard moeten worden gedragen door die- ïnen die er belangstelling voor lebben. Hopelijk zal het blad dermate ;r Interessant zijn dat Ieder lid van de bond een abonnement wil heb ben. (1) Zwart: 3. 6, 8. 12, 13, 16, 19. 24, 25, 29 Wit: 27, 28, 31, 32, 33 33 40 43, 45, 46. Uit de elfde partij. Verboden wa8 43—39 wegens 16—21; 27x16 19—23; 28x30, 25x43; 38x49, 29x36 1. (2) Zwart: 8, 12/16, 19, 21, 23. 24. Wit: 25, 27, 28, 31, 32, 37/40, 45. 31—26. 12—18: 26x17. 14—20; 25x14. 19x10; 28x30, 18—22; 27x9, 10—14; 9x20, 15x31 remise. De combinatie Deslauriers Koeperman 1958. (3) Zwart: 4, 7, 12, 13. 14, 16/19, 23. 29. 35. Wit: 25. 26. 27. 32, 34. 36 38 39 40 43 44 45. De partij uit de nationale hoofd klasseontmoeting ConstantRDG werd remise. De huis-analyse deed ontdekken: 2520 (op 2721 is 18—22 uit) 14x25, 32—28, 23x21, 34x14, 25—30 11; er dreigt nu 13—19 i. Op 40—34 volgt 13—19 en op 14—9 18—23 9x25 30—34 39x30 35x42. Koeperman Watsjkewltsj Agafonov Iven» Jr. Kleine jongetje van omstreeks drie jaar trok zijn oma mee naar het lompe poppetje en wees dwingend: „astronaut". De peuter vroeg wat voor wagens het waren, die voor zijn gretige oogjes en grijpgrage handjes lagen uitgestald. Oma haalde hopeloos haar schouders op, trok het ventje mee en mompelde: „Oma weet het niet". Geen wonder, 't Nieuwste speelgoed voor jongetjes bestaat uit vliegende schotels met zoemgeluid en knipperlicht, 12,50), een maanrobot, of een echt# LM op hoge poten die zich schokkend voortbeweegt met een soort draaiende radar op het dak 16,90), een soort bouwdoos waarmee je zelf een astronaut mat uit rusting kunt makan „man in space" (ƒ12,75) en de ruimte-express die de werkelijk heid even vooruitloopt: een soort klimmend voertuig op paarse rails: go go! powerfull action. Sint kan mét die oma zijn oude ogen uitwrijvenals hij op de afdeling kinderspeel goed. van het tvarenhuis een grote mitrailleur zietdie écht schiet met plastic kogel tjes. Vliegt weg" verklaart de verkoopsterik verkoop er tienmaal zoveel van als de kleine plastic pistooltjes van 1,25: de mitrailleur komt op ongeveer dertig gulden! Zeer gewild is ook het as- tronautenpak met uitrusting zoals helm met vizier, voor- raadtas, ra-ketje en zuurstof- slangen, aluminium bespoten, geschikt voor jongetjes van vijf tot zeven jaar 45,-). Wat voordeliger is de ruimte-overall van bespoten plastic zakken met ritsen erop, een astronautenriem, koop daarbij een witte helm (f 8,90) en uiv achtjarige jongetje zal zich op de maan wanen. Vreedzamer is de zwem mende en spuitende Flipper van Japanse makelij, hij „zwemt" op batterijenin rood en groen plastic (f 8,95). Speelgoed volgt de techniek op de voet: een grote Boeing, zelfs de Concorde met flik kerende landingslichten, van- tien tot twintig gulden. Een blauwe politiehelikop- Melajea worden al heel jong geconfronteerd met haaratuk- jea voor haar poppekin- deren. ter ligt naast een lopende en blaffende witte Dalmatiër, ze lopen beide op batterijen. Uit de kunst is de lichtblauwe poedel met witte kuif, ook al uit Japan, die langzaam en vlug kan lopen, blaft, z'n kop schudt en z'n staart zwaait. Fabelachtig moeten de rechten zijn van Chanowski Uit het grote dierenboek zijn mozaïeken, zes dieren voor 10,50, voor de kleintjes een houten dierenpuzzel 2,95. een puzzel met 65 stukjes 3,95. Een vieiver met fabel tjeskrant-diaschijven bootst het populaire tv-programma na, doordat er ook nog twee grammofoonplaatjes met. tekst- bijhoren. Terwijl het kroost door de viewer kijkt speelt u op uw pick-up de plaatjes af. We zijn nog niet uit gefabeld: voor de spelletjes-kinderen is er fabeltjes domino, fabel- tjes-kwartetspel, fabeltjes lotto. Handige doe-het-zelvertjes zullen gelukkig zijn met. een bouwplaat, waarmee je een complete kijkdoos kunt ma ken, daarin tal van taferelen: Liave toekijkertjes, fabeltjeadieren In puzzlas, bouwdozen, bouwplaten, lotto's, domino's, hetaekidea...^. werkplaats van de bevers, postkantoor van ome Gerrit, het huis van Truus en het praathuis. Tenslotte zijn er bouwplaten om de dieren te fabriceren, Zoef of Jacob, de raaf of Stoffel (f 2,45). Creatieve kinderen kunnen zelf cadeautjes maken met de Finodozen, je kunt er siera den en snuisterijen mee ver vaardigen en in de huishoud- oven bakken. Er is ook een soort plok-werk in zakje, de bovenkant wordt beplakt met brocaat, de onderkant met vilt, afgezet met. goudband; hiervan zijn te maken brie- venstandaard, potloodstan daard, sigarettenbak je, r ond bakje voor sieraden of servet ringen, per zakje 1,95. Het meisjes-speelgoed blijft traditioneel: stoffer en blik jes, swabbertjes. keukentjes, poppenhuizen, het een nog mooier dan het andere. De inrichting voor het poppen huis wordt luxueuzer. Er zijn poppen die hun poppenmoe- dertjes confronteren met het haarstukje. Poppenpruiken waren in een warenhuis al- uitverkocht er zijn zin gende, pratende en vertellen de poppen, zachte knuffel kinderen en beeldige wiegen en tvagens. Het is al net als in de grote mensen -wereldmannen ma ken het nieuws met raketten en mitrailleurs, de volwassen geworden meisjes buigen zich over fornuis en wieg. Een ouderling van de Ned. Her vormde kerk vreest voor de toekomst van de kerkgenootschappen. „De ont kerstening neemt schrikbarend toe, de kerk wordt een papieren zaak. Monu mentale kerkgebouwen Komen leeg te staan, de bureaucratie viert hoogtij, wat veel geld kost. Commissie zus en raad zo, steeds worden predikanten aangesteld met algemene werkzaam heden, ze houden elkaar aan het werk. Ze weten met het ambt geen raad. Specialisatie kan ook te ver gaan. Iedere kerkeraad wordt bedolven onder verslagen, rapporten, formulieren, voorstel len. Je schrikt van wat er betaald moet worden, aan quotum, fondsen en verplichte collecten al bijna net zoveel als het predi- kantstractement. Toekomst? De bureaucra tie en ontkerstening nemen toe, de meele vende gemeenten zullen de gaatjes moeten vullen voor de armlastige gemeenten tot ze zelf armlastig zijn. Misschien dat er kleine huisgemeenten ontstaan. Of zal de kerk in andere wereld delen opbloeien en hier verdwijnen? Wiens schuld? Van de kerkmensen zelf. We kun nen wel tegen de kerk schoppen, maar de kerk zijn wij, lidmaten en doopleden. Als het misgaat dan is het door ons ongeloof, onze laksheid en ons egoïsme. Laten we hopen dat In ons land het licht op de kan delaar gelaten wordt, laten we er om bid den! „De inwendige kerk zal nooit kunnen wegvallen, die Kerk blijft De uitwendige kerk zal zich in haar institutionele vorm moeten wijzigen wil zij nog aanspreken. omdat uitwendige vormen zich dienen aan te passen aan de tijd. Ik verwacht van de kerk, dat zij tijdig de bakens verzettend, meer spreekt vanuit het heden en de actua liteit. De gemeenschap der heiligen: de le den van het lichaam zijn zonder elkaar niet in staat het lichaam te dienen, zo zijn de heiligen er op uit elkaar in het oog te houden, te helpen", aldus de heer K. G. te Nwl. „De kerk heeft toekomst omdat de kerk met een grote K is gefundeerd op Gods Woord. Wiens schuld? Mevrouw G.S.-S. te V. zegt: „Die professoren, predikanten en lei ders die proberen het fundament der kerk te ondergraven, daardoor weten de mensen niet waar ze aan toe zijn. God zendt toch steeds weer dienstknechten uit (gelukkig ook nog steeds weer heel jonge) die Zijn woord graag brengen naar de zin en me ning van Zijn heilige wil. De kerken waar men zo hoort preken zijn vol! Daar is de gemeenschap der heiligen in spreken, zin gen en luisteren". Mevrouw M.V. de dH: „Zeer zeker heeft de kerk toekomst. Dat de kerk steeds min der mensen aanspreekt, ligt volgens haar aan kerkgangers, aan ontrouw en slapheid in kerkbezoek, en aan de predikant indien deze niet een aan deze tijd aangepaste posi tieve boodschap brengt. Zij verwacht van de kerk dat dominees het heil in God en Christus prediken, dat zij wijzen op een heilige trouwe wandel en de heerlijke toe komst die de kinderen Gods wacht. Het geld dat wij bezitten (en geven) is ons door God toevertrouwd, wij zijn dus verant woordelijk voor de wijze waarop wij het besteden. Voor haar is gemeenschap der heiligen: het met andere gelovigen loven en prijzen van Gods liefde en het samen luisteren naar Gods woord". „Wat een moeilijk onderwerp raakt u aan", vindt mevrouw D. v.d. N. te V. „Uit mijn kinderlijk geloof heeft de kerk toekomst, want God laat ons niet los, nooit. We proberen er wel onderuit te kruipen, dan laat God de teugels een beetje vieren en slaat toe. De ramp in Zeeland, de oorlog '40-'45. Och wat zijn de kerken dan vol. Spreekt de welvaart ook niet een woordje mee? Laat er maar eens wart: gebeuren, ziekte, ongeval. Wat leef je dan dicht bij God. De lege avonddiensten: men pakt de auto en kerkt elders. Of ook dat de mannen een drukke week wacht en men gezellig thuisblijft. Laat de kerk altijd open zijn! Mensen die het moeilijk hebben zullen Hem daar vinden. De gemeenschap der heiligen ondervind ik als alleenstaande weduwe dagelijks. Wat een zegen goede vriendinnen en vrienden te hebben door God op mijn weg gebracht. Laten we de zegeningen van elke dag maar tellen. De jeugd van nu is anders, maar over 40 jaar zijn ze net als wij nu. Er wordt te veel gepraat. Laat ze wat minder naar de kerk gaan, dan blijven ze misschien meer paraat dan gedwongen te moeten gaan. Je moet op een cantatedienst maar eens zien wat een jongeren er zijn die er niet tegenop zien \Vz uur in de kerk te zitten". De toekomst der kerk laat ons niet onbe wogen: tientallen brieven stromen binnen, waaruit wc volgende week weer een greep doen. Er spreekt bewogenheid en schuld uit, ook suggesties worden gedaan. „Ik kan er wel een hele dag over vertellen. Teder lamsvlees, van een lammetje van drie a vier maanden oud. Het vlees is dan nog sappig, en verrukkelijk mals." Wel, dat doet ze dan ook, miss Felicita Tolaini, in onberispelijk Engels. Al is haar vader Italiaan, tij woont in Londen. Haar beroep: home economist. Ze demonstreert en propageert het gebruik van lamsvlees uit Nieuw-Zeeland op het vasteland. Ze was in Milaan, Barcelona, Griekenland en overal vertelt ze dat lamsvlees heerlijk is, met kruiden toebereid, gemarineerd, gebraden of gegrilleerd. Ze vindt het contact met huisvrouwen uit al die landen het belangwekkendste van haar baan. ,lk probeer uit te vinden hoe ze 1flewend zijn te koken, en stem, eenmaal thuis in Londen, ml|n re cepten op hun smaak af. Dit Is mijn eerste bezoek aan Nederland, fantastisch, Ik heb mijn tolk nau welijks nodig want vrijwel iedere winkelende vrouw verstaat Engels. marvellous!" De prijs van lamsvlees ligt op éénderde van kalfsvlees, dat zou dus een reden kunnen zijn om eens van dat goedkope vlees te profiteren. U zoekt het In diep- wiesbakken van speciaalslagerljen en warenhuizen. Het Nleuwzee- Isnds lamsvlees wordt namelijk diepgevroren verkocht. Ln de han del zijn lamsbout, rollade, kotelet ten, borst, poulet en schouder. 8 Laat het vlees een avond voor het bereiden op kamertemperatuur ont dooien. Verwijder de verpakking en leg er een schone doek of vetvrij papier over. Dep het vlees v°or het bereiden droog met een doekje. Wacht met zouten tot het vlees aar.oebraden is, het blijft dan sappiger. Lamsvlees vraégt om ■woflook. Laat het vlees wanneer het gaar Is niet te lang sudderen Felicita is voorstandster van vlees braden In de oven. doe het middenin, ad viseert ze, en reken dertig minuten per pond vlees. Lamsvlees moet niet te droog en niet te sappig maar heet geserveerd worden. Juf frouw Tolaini heeft Intussen al ont dekt dat Nederlandse huisvrouwen bl| voorkeur vleesgerechten In een pan braden. Moet ze zich niet naar het warenhuis haasten waar ze om tien uur verwacht wordt? Nee. de mensen hebben nog maar pas ont beten. Half elf is een mooie tijd, dan krijgen winkelende dames trek en kan Ik ze fijn laten proeven, weet mlsa Felicita. Eet ze zelf ook„Ik kan het 's avonds niet meer zien", zegt ze eerlijk, en geeft ons dan een paar recepten. ABBACCHIO ALLA CACCIATO- RA Snij van een ontdooide lamsbout blokken af van zo'n 50 gram. Droog ze. bak ze in 100 gram reuzel op een heet vuur aan. Toe voegen; zout, peper, een half teen tje fijngesneden knoflook, een paar takjes rozemarijn, een laurier blaadje en een paar gehakte sja lotten. Laat alles samen bruin wor den. Strooi daarna twee eetlepels bloem over het vlees. Al roerend een halve dl. azijn vermengd met evenveel water toevoegen. Maak het vlees goed los van de panbo dem en laat nu alles samen gedu rende een uur op een klein pit|e gaarsmoren. Vi|f minuten voordat het vlees gaar Is doet u er een aantal ont velde en in vieren gedeelde toma ten bl|, of tomatenpuree uit blik. Keur de saus op smaak. Doe er zonodig wat water of bouillon bij. Denk er aan dat de saus goed aan het vlees moet blijven hangen. Geef hierbij: spaghetti of rl|st met doperwtjes. LAMSRAGOUT MET BARBECUESAUS 500 gram lamspoulet, 50 gram boter, een fijngehakte ui. dito teentje knoflook, klein flesje toma tensap (of blikje tomatenpuree met een dl bouillon), een eetlepel azijn, twee theelepels suiker, een theele pel worcestershlresaus, een thee lepel mosterd, vers gemalen peper zout, bloem. Bestrooi de ontdooide lamspou let met zout, peper en een lepel bloem. Verhit de boter In een vuurvaste schotel (met deksel). Bak hierin het vlees bruin, samen met de ul en het teentje knoflook. Voeg de overige Ingrediënten toe Goed vermengen. Het geheel met gesloten deksel laten gaarstoven, af en toe roeren. SHISH KEBAB VAN LAMSBOUT Snij van de dikke kant van de lamsbout blokjes vlees ter grootte van 4 bij 4 cm, per persoon 4 stuks. Zet deze stukjes gedurende een nacht In een marinade van olijfolie vermengd met fijngehakte worteltjes, uien en knoflook, een een verpulverde kruidnagel en dunne reepjes groene paprika. De etukj68 vlees moeten half onder staan. Rijg nu de stukken vlees op lan ge pennen, afgewisseld met stuk jes paprika, blokjes tomaat en ui. De volgeprikte pennen roosteren onder de grill, of wat nog lekker der la, boven een houtskoolvuur (barbecue). Serveer op een scho tel dampende pilav (rijst) of bouil lon-rijst Een overheerlijk gerecht uit het verre Turkijel GHARLBS DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 33 Men had eens moeten zien, hoe Fanny Squeers baar hoofd in de nek wierp, en de korenkoper stompte terwijl dit gesprek gevoerd werd. *John! waarom zeg je niets?' zei Mathilda. - Tets zeggen?' zei de koren koper. - 'Ja je zit daar zo stom als een vis.' - TVelnu,' zei John, en sloeg met zijn vuist op tafel, dat de kandelaar bijna omviel. 'Wat ik dan zeggen wil, is dit, ik mag met lijf en ziel verrekken als ik dit nog verdraag. Kom mee naar huis, en laat die jonge snaak zich op een bloedige kop voorbe reiden de een»lc keer dat hij in mijn handen komt!' - 'Goeie hemelï'riep Mathilda, en deed of ze zeer verbaasd was. - 'Kom naar huis! Kom naar huisantwoordde de korenkoper, en tegelijk barstte Fanny in tranen uit. 'Mijn hemel, Fanny schreit!' riep Mathilda uit, alsof zij zich verbaasde. 'Wat betekent dit toch?' 'Mathilda!' riep Fanny waardig uit'Ik verfoei je!' - 'Dat ik jou bijzonder genegen ben, kan ik nu ook niet zeggen,' zei Mathilda, terwijl zij deftig de linten van haar hoed strikte.'Ik wens je goedenacht! Droom plezierig!* Met deze zegen verliet Mathilda de kamer, en de dikke korenkoper, die baar volgde, wisselde bij het afscheid met Nicolaas die veelbetekenende blik, waarmee dc keelafsnijders in de Engelse melodrama's te kennen ge ven dat zij elkander wel eens zullen weerzien. Ze waren nauwelijks weg, of Fanny barstte in tranen uit. Nicolaas bleef een poos staan zonder te weten wat hij doen moest, en daar een liefkozing hem even onaangenaam voorkwam als een tuchtiging, hield hij het voor het veiligste, stil weg te gaan, terwijl Fanny haar zakdoek voor dc ogen hield. Nicolaas ging op de tast naar de donkere slaapkamer. Hij luisterde enige minuten, maar alles was stil. 'Wat heb ik deze lieden tegen elkaar in het harnas gejaagd en mij twee nieuwe vijanden op de hals gehaald, die ik hier echt met nodig heb.' Dit zeggend ging hij door de rijen slapende leerlingen, en wierp zich op bed. EGENDE HOOFDSTUK KAATJE KRIJGT OOK EEN BETREKKING/De tweede morgen na Nicolaas' vertrek, zat Kaatje in een oude leunstoel bij juffrouw La Creevy, en stond model voor het por tret, dat zij begonnen was te schetsen. 'Ik heb het,' zei juffrouw La Creevy, 'tot op de fijnste nuance. Dit wordt het fraaiste portret dat ik ooit ge schilderd heb. O, de kunst heeft zulke grote moeilijk heden!' - 'Daar twijfel ik niet aan,' zei Kaatje uit be leefdheid voor haar goedhartige vriendin. - 'Je kunt er het flauwste begrip niet van hebben hoe groot die zijn,' antwoordde juffrouw La Creevy. Na zich eens uitgerekt te hebben bleef juffrouw La Creevy met ijver aan haar taak, slechts nu en dan haar hoofd opheffend om met onuitsprekelijke voldoening een streek te bekijken die zij juist gezet had. 'En wan neer,' zei juflfouw La Creevy na een stilzwijgen van anderhalve minuut, 'wanneer verwacht je bezoek van je oom?' - 'Dat weet ik niet,'antwoord de Kaatje. 'Ik had gedacht dat hij al vroegerzou komen' deze onzekerheid is erger dan alles.' - 'Ik geloof dat hij geld heeft, nietwaar?' vroeg juf frouw La Creevy. - 'Naar ik hoor, moet hij erg rijk wezen,' zei Kaatje. 'Ik iveet niet zeker of het zo is, maar ik denk het wel.' - 'O, je kunt ervan op- ian, anders zou hij zo nors niet zijn,' merkte juffrouw La Creevy op. - 'Zijn manieren zijn wel wat ruw,' zei Kaatje. - 'Ruw?' riep juffrouw La Creevy uit 'Een stekelvarken is een donzen bed bij hem vergeleken. Mijn hele leven heb ik zo'n ongelikte beer nog niet ontmoet.' - 'Ik geloof dat hij uiterlijk zo is,' merkte Kaatje op. 'Ik meen gehoord te hebben, dat hij in zijn jeugd een teleurstelling heeft ondervonden. Ik zou niet graag 'twaad van hem denken, zolang ik niet weet,,dat hij het verdient.' - 'Dat is braaf van je,' zei juffrouw La Creevy, 'maar zou hij jullie geen kleine andersteuning kunnen geven, totdat jij en je broer in staat zijn voor je moeder te zorgen?' - 'Dat weet ik niet,' zei Kaatje met grote nadruk, maar liever zou ik sterven, dan wat van hem aan te nemen. Afhankelijk heid van hem zou mijn leven verbitteren. Ik zou bedelen minder verne derend vinden.' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17