Samenleving heeft behoefte een andere mentaliteit aan Enorme haven brand Strengere controle bij het gokken Raadsman Ouwe Nol: Van Z, als getuige ongeloofwaardig PvdA lanceert plan regionale industrialisatie Jeugd trainen in het dienst-denken Verwacht van EEG-top niet al te veel Speelautomaten met prijzen taboe Paspoort voor bejaarden Explosie in olietank Prof. Heertje: De Block moet snel aftreden Miljonairsclan groeit 9 VRIJDAG 21 'NOVEMBER 1969 MET grondige opleiding van de jongelui de werknemers van morgen zijn we er niet. Al zijn zij nog zo goed voorbereid i voor hun toekomstige werk, gevormd voor het beleven van verantwoordelijkheid, al hebben zij weet van de situatieswaarin zij kunnen komen te verkeren, als de structuren niet ge wijzigd worden, zullen zij toch slachtoffer worden. Dit betekent niet, dat alleen die structuren de boosdoeners zijn. Het is thans mode deze van alles de schuld te geven. Al zouden wij de organisatie nog zo voortreffelijk maken, de onderneming zo volmaakt structureren, dat niemand gefrustreerd behoeft te worden, toch zou dit gebeuren, want de mens zelf is niet volmaakt. Aan de andere kant is de uitroep: Niet de struc turen maar wij, ook te eenzijdig. Er is een wissel werking. We moeten bovendien niet vergeten, dat de mens zelf de structuren schept. Hoe machtig deze zijn, blijkt wel uit hetgeen bij de protestacties gebeurt. De studenten bijv. verwij ten het zgn. establishment, dat het in zijn structu ren is vastgeroest. Intussen zijn de structuren van hun verzet zo hard, dat zij iemand die het niet met hen eens is, uitjouwen en het plakkaat: conserva tief opdrukken. Hij krijgt geen kans eigen visie te geven. Men verwijt hem dat hij er niets van weet, achter loopt, niet goed geïnformeerd is; en al deze dingen meer. Blijkbaar zijn nu de verzetsmensen gebonden aan het „establishment" van het protest. Alleen zij heb ben gelijk. Men moet de macht van de structuren niet onderschatten. De Amsterdamse Kalverstraat, het befaamde conglomeraat van luxueuze en minder luxueuze winkelpanden, die elkaar in schitterende etalages de loef schijnen af te steken, heeft te midden van de feeërieke luister, nu een oase van rust gekregen, waar men terug kan dromen in vorige (romantischer) eeuwen. Koningin Juliana heeft gistermorgen het Amsterdams historisch museum geopend, gevestigd in het voormalig Burgerweeshuis. Van links naar rechts: burgemeester Samkalden, koningin Juliana en museumdirecteur drs. S. H. Levie. AMSTERDAM De raads- I man van Ouwe Nol, mr. H. G. Th. Keune, heeft gisteren in zijn pleidooi het bewijsmateriaal en verklaringen van meervoudige moordenaar Hans van Z. tegen zijn cliënt aangevochten. Het hof moet werken met getuigen wier verklaringen uitermate dubieus zijn. Als het waar is wat Van Z. heeft gezegd, dan was het an dere getuigenmateriaal amper nodig geweest. Aan Van Z. al léén heeft men volgens mr. Keu ne niet genoeg. De raadsman meent, dat het voor zijn cliënt van het allergrootste be lang is of Van Z. al of niet volledig ontoerekeningsvatbaar is. De psychi aters hebben gedanst op de grens van krankzinnigheid of net niet, zei mr. Keune. Het zou best kunnen als Van Z. door andere deskundigen zou wor den onderzocht de man wel ontoere kenbaar is. mens de mogelijkheid en gelegenheid bieden zich zelf te blijven. Men hoort vaak de opmerking: „Waar blijven dan gezag en gehoorzaamheid? Als er iets bereikt moet worden zal men die toch moeten kennen!" De stellers van deze angstige vraag hebben een typerende opvatting van gezag en gehoorzaamheid. Gezag is blijkbaar voor hen: ik heb het te comman deren; gehoorzaamheid: hy moet doen wat ik zeg. Echt gezag laat echter de ander in zijn recht. Het vraagt juist tegenspel, anders is het dictatuur. Als de structuren gewijzigd worden, behoeft dit geen aantasting van het gezag te betekenen. Ze moeten juist zo worden, dat de mogelijkheid voor dit tegenspel wordt geboden, d.w.z. voor inspraak, voor kritiek, voor het aangesproken worden op verantwoordelijkheid. Gehoorzaamheid is geen serviliteit, maar wil zeg gen, dat men vanuit eigen overtuiging, vanuit eigen verantwoordelijkheid, de zeggenschap van de ander aanvaardt en zijn beslissing accepteert. Als men de jongelui leert verantwoordelijkheid te aanvaarden, te dragen en te beleven, zal men hen echter niet in verbanden moeten plaatsen waarin met deze vorming wordt gespot en waarin dit beleven niet kan worden verwerkelijkt. Service en dienst Voor een herstructurering is nodig een mentali teitsverandering. We zullen van het machtsdenken af moeten, d.w.z. van het denken vanuit eigen posi tie, vanuit eigen groep, en de belangen daarvan. We zullen tot dienstdenken moeten komen: denken vanuit de gemeenschap, het geluk van de mede mens, het welzijn van de samenleving. van him dienst aan en in deze. Dat kan gebeuren door te leren onderscheiden, door de stimulatie van het zoeken naar nieuwe wegen voor het beleven van verantwoordelijkheid en voor het realiseren van de dienst. De herstructurering kan immers niet alleen van buitenaf worden opgelegd. Men kan wettelijke ka< ders scheppen waardoor ze mogelijk wordt, maar de mensen zullen ze waar moeten maken. Men kan voortreffelijke regelingen ontwerpen, waarin rech ten en plichten van werkgevers en werknemers volledig en duidelijk zijn omschreven, maar als beide groepen niet de intentie hebben aan de toe passing mede te werken, is men nog nergens. Om deze intentie moet het dus ook gaan. Die kan worden bevorderd door een voortdurende confron tatie met de feiten, door het wijzen op de verant woordelijkheid, door het laten zien van de gevol gen, als men alles op zijn beloop laat of maar accepteert. Door het bedrijvenwerk nu kan de vakbeweging meehelpen, de mensen hun plichten jegens mede mens en samenleving te leren zien. Zo kan zij een vruchtbare samenwerking mogelijk maken. Democratisering is niet alleen langs wettelijke weg te realiseren. Zij heeft alles te maken met de mentaliteit. Ik wil hierbij nog een ander argument in het geding brengen. Men hoort zo vaak zeggen: „niet de jeugd, maar de ouders". Hier is een weg om de ouders, in alle geval in de werksituatie, bij de vragen van de samenleving te betrekken. Niet al leen door onderwijs, door een juiste vorming, zul len zij hun kinderen moeten voorbereiden voor het werknemer-van-morgen zijn, zij zullen ook de voorwaarden moeten scheppen, waardoor die kin deren later menswaardige structuren aantreffen. Mondig? Kabinetschef Mansholt: (Van onze parlementsredactie) DEN' HAAG De verwachtingen van dc komende EEG - topconferen tie, die in december in Den Haag wordt gehouden, moeten niet te hoog zijn gespannen, aldus de heer A. Moozer. kabinetschef van dr. S. Mansholt. die gisteren een bezoek aan ons land bracht ter gelegenheid van de conferentie van de Neder landse en Duitse politieke jongeren. Er zijn naar zijn mening te veel problemen waarvan men verwacht dat ze op deze conferentie kunnen worden opgelost. Men dient zich te realiseren dat de beslissingen in de organen van de EEG worden geno men en dat men in Den Haag slechts tot de intensie kan komen om op de ingeslagen weg voort te gaan. Met name de uitbreiding van de EEG en de interne samenwerking daarbinnen kan goede resultaten opleveren. De heer Moozer verwacht dat de uitbreiding van de EEG met Enge land en de Scandinavische landen geen problemen op zal leveren. Hij onderstreepte nog eens de noodzake lijkheid voor Frankrijk, die ook al is uitgesproken door de commissie van buitenlandse zaken van het Franse parlement, de EEG met Engeland en de Scandinavische landen uit te brei den. Gezien de financiële en econo mische positie is Frankrijk hiertoe wel -gedwongen. Minister Luns zei in Londen dat de EEG-top tot een duidelijk besluit over het begin van de onderhandelin gen met Engeland en andere gegadig den over toetreding tot de EEG bin- nen een bepaalde termijn moet ko men Naar zijn mening kan Ouwe Nol aanspraak maken op een nader psy chiatrisch onderzoek van Van Z. In deze zaak moet het hof geheel zelf standig beslissen of Van Z. al of niet volledig ontoerekenbaar is. Daarvan hangt de beantwoording af van de vraag over de uitlokking door Ouwe Nol van de door Van Z. gepleegde misdrijven of het doen van plegen daarvan. Uitlokker De vraag, aldus mr. Keune in zijn pleidooi, is in hoe verre verdachte indien hij Van Z al inlichtingen zou hebben verschaft aansprakelijk kan zijn voor de door deze gepleegde moorden. Een uitlokker is alleen aansprake lijk voor die handelingen welke hij opzettelijk heeft uitgelokt. Uit de verklaringen van Van Z. weten wij dat hij de moorden uit eigen moord lust pleegde, aldus mr. Keune. Is bewezen dat verdachte inder daad betoogde dat Van Z. zijn slachtoffers zou doden of is het niet zo dat Ouwe Nol slechts be- doelde dat voorkomen zou worden dat de beroofden de dader zouden her kennen? De eerste vraag die moet worden beantwoord is of uit het bewijsmate riaal met zekerheid kan worden afge leid, dat Van Z. de waarheid spreekt bij zijn mededelingen over de gedra gingen van Ouwe Nol. Het is nodig, zo zei mr. Keune, na te gaan welke waarde aan de zo zeer gestoorde Van Z. als getuige kan worden toegekend. Ongeloofwaardig De raadsman zei te hebben willen aantonen dat Van Z. een ongeloof waardige getuige is en Ouwe Nol misschien niet zo schuldig is als Van Z. doet voorkomen. Hij meende dat er nog vele twijfels waren en dat het wellicht zin zou hebben Van Z. toch nog te horen". „Misschien zegt u dan dat Van Z. een te weinig zware getuige is om op zijn verklaringen tot een veroordeling van verdachte te komen", zo besloot mr. Keune zijn pleidooi. Alvorens Ouwe Nol het laatste woord kreeg, zei de president tegen hem: Gebruikt u nou uw tijd nut tig, u hebt nu het laatste woord. Ver dachte werd even later min of meer overrompeld door de president toen deze zei: „En dat was wat u wilde zeggen?. Het hof zal alles overwegen en over veertien dagen uitspraak i doen". En daarmee was het einde ge komen van het proces dat vier dagen heeft geduurd. Voor dat mr. Keune zijn pleidooi was begonnen, stond Ouwe Nol eerst nog in hoger beroep terecht van een vonnis van de Utrechtse rechtbank uit december 1967 voor heling van een gouden collier en dameshorloges waarvoor hij vier maanden had ge kregen. Verdachte ontkende alles. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. De werknemer van nu heeft dan ook heel wat te doen in verband met morgen. Hij is nog lang niet geëmancipeerd. Op papier is hij volkomen mondig, maar in de praktijk slechts op een enkel gebied. Zijn emancipatie zal vandaag moeten worden aan gevat, om misschien morgen voltooid te zijn. Men zit in het keurslijf van onze maatschappij van organisaties. Veel verzet bewust of onbe wust komt voort uit deze onvrijheid. Hieruit verklaar ik bijvoorbeeld mede het zich afzetten tegen de kerk en het geloof. De zgn. sociale controle is grotendeels verdwenen d.w.z. men let er niet meer op zeker niet in de stad of iemand naar de kerk gaat. Ieder is op eigen verantwoordelijkheid aangewezen, moet op eigen benen staan. En tegen de kerk kan men straffeloos ageren, niet tegen de maatschappij. Van deze laatste moet men leven. Het verzet van de meesten richt zich niet tegen de kerk als organisa tie en niet tegen het geloof. Vandaar dat men spreekt over de kerk buiten de kerk. Hoe machtig echter de maatschappij van orga nisaties is, blijkt wel uit de uitspraak: „Onze maatschappij is een grote toonkamer geworden waarin de enkeling zichzelf moet verkopen, wil hij met succes mededingen in de concurrentiestrijd". Het is belangrijk zich goed aan te passen. Dat kan gebeuren door zich te laten standaardiseren. Maar dan verdwijnt de eigenheid van de mens. Als echter deze tendens er in de maatschappij is, zal aan deze instelling en ook aan de structuren die ze oproepen, iets moeten worden gedaan. Terwille van het geluk van de werknemer van morgen zul len er structuren moeten worden geschapen, die allereest doorzichtig zijn, en vervolgens aan de Kleine groep Dit moet op school worden geleerd voorzover men het leren kan want het is een voorwaarde voor het echte mens-zijn. Mens wordt men door en voor de ander. Ook de samenleving zal hiermee bezig hebben te zijn. Anders bewijzen we de jongelui als werkne mers van morgen een heel slechte dienst. Hier zie ik nu een taak voor de vakbeweging, en wel in het zgn. bedrijvenwerk. Jammer genoeg is dit nog veel te weinig van de grond gekomen. Dit heeft de vakbeweging voor het grootste deel aan zichzelf te wijten. Zi is voor velen een soort sociale service-dienst geworden, doordat zij zich vooral met materiële zaken: loonsverho ging, afsluiten van CAO's heel belangrijke aan gelegenheden! heeft bezig gehouden. Zij heeft de leden te weinig ervan bewust gemaakt, dat zij mens hebben te zijn in de onderneming. Misschien heeft zij getracht dit te doen, maar in de praktijk is hiervan niet veel terecht gekomen. Ook hier hebben structuren een rol gespeeld. Men kan den ken aan het probleem leiding - leden. De vakorganisatie moet meer zijn dan servicebu reau, Zij moet uitgaan van de dienstfunctie in de samenleving. Dus ook van het dienstdenken. Van daar dat zij alles te maken heeft met de vorming van de bedrijfsjeugd en van de volwassen leden in de onderneming. Zij zal hen moeten helpen zich bewust te zijn van hun functie van de onderneming, Krijgt men nu iedereen hiervoor warm? Uit een onderzoek naar de oorzaken van het studentenverzet in Amerika is gebleken, dat onge veer drie procent van de studenten activisten zijn. In ons land zal het wel niet anders liggen. Een groep van ongeveer tien procent gaat niet uit zich zelf tot actie over, maar laat zich er wel toe bewe gen. Eenmaal overtuigd, gaan zij met hart en ziel meedoen. Het grootste gedeelte sympathiseert en applaudisseert wel, maar staat verder aan de kant. Zij houden de actie niet tegen, maar doen ook niet mee. Met deze gegevens zal men ook bij de herstructu rering van de samenleving rekening hebben te hou den. Men zal in de bedrijven een kleine enthousi aste groep moeten vormen, a.h.w. de voortrekkers. Mensen die zich vanuit naastenliefde, bezield door het dienst-denken, willen inzetten voor de herstruc turering. Zij zullen zeker een gedeelte van de ande ren in hun denken en doen weten mee te krijgen. Willen wij onze kinderen als werknemers van-morgen niet aan hun lot overlaten, dan zal het bij werknemers-van-vandaag om deze herstructurering en mentaliteitsverandering moeten gaan. Zo kan men waarmaken dat men mede arbeider van de Heer is. Deze wil immers, dat wij de wereld doen getuigen van geluk? Het vorige artikel van dr. De Vries over de werknemer-van-morgen publiceerden wij op 8 november. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministers Beernink en Polak hebben nieu we richtlijnen vastgesteld voor het beleid inzake de speelauto maten. Daarin wordt het gokken verder beperkt. Alle speel- en gokautomaten, waarmee men prijzen of premies kan winnen, zijn nu uit den boze. De wijziging was nodig omdat er geen eenheid was in de interpretatie van de Wet op de kansspelen. In cir culaires aan politie, justitie en ge meentebesturen wijzen de ministers erop dat speelautomaten onder de werking van deze wet gewoonlijk verboden apparaten zijn. Men kan .n het algemeen geen over- a|dus een d versch„c„ rap. wegende invloed uitoefenen op de de cuIlurcle „ad kansbepaling. Aan deze regel zullen de politie, de justitie en de burge- 1 Men mag niet verwachten, dat be- meesters vanaf 1 april volgend jaar jaarden, die niet gewend zijn aan het strak de hand dienen te houden. Tot culturele leven deel te nemen, door I middel van een cultureel paspoort gestimuleerd worden tot schouw- Artikel 30 van de Wet op de kans spelen geeft de burgemeester de be voegdheid vergunning te verlenen voor het plaatsen van speelautomaten aan de openbare weg of op publieke plaatsen (cafés e.d.). Dit geldt echter niet voor gokautomaten, die vallen onder het verbod in artikel 1 van de zelfde wet. In de praktijk werd dit onderscheid niet altijd gemaakt. DEN HAAG De culturele raad van Zuid-Holland pleit voor het instellen van een bejaardenpaspoort. Echter niet een louter cultureel paspoort, want een klein deel van de bejaarden zou hieraan iets hebben, aldus een vandaag versch port van de culturele raad. die datum krijgen de belanghebben den de gelegenheid zich aan de nieu we richtlijnen aan te passen. NIEUW SPEL Een uitzondering is gemaakt voor speelautomaten, die als uitkering al leen recht geven op een nieuw spel met het apparaat. Dit wordt niet als j prys of premie beschouwd. Verder zal de regeling met enige soepelheid worden gehanteerd voor kermisattrakties. Deze hebben een min of meer folkloristisch karakter en de bezwaren ertegen zijn ook minder groot, omdat een kermis van beperkte duur is. De plaatselijke omstandighe den dienen hierbij een rol te spelen. burg-, concert- of museumbezoek. Het rapport pleit derhalve voor een paspoort, dat niet alleen geldig is op cultureel, doch vooral ook op sociaal- cultureel en recreatief terrein, zodat een zo groot mogelijke groep bejaar den aan de vele vormen van vrije tijdsbesteding kunnen deelnemen. Het paspoort zou in principe reduc ties kunnen verlenen voor theater, concert, bioscoop, museum, volksont wikkeling, lectuurvoorziening, openbaar vervoer, taxi, bijwonen van sportwedstrijden, massamedia zoals kijk- en luistergelden, abonnementen op kranten en tijdschriften, recrea tieve voorzieningen (b.v. rondvaart, dierentuin), hondenbelasting enz. Prinsheerlijk tussen de rails: prins Claus heeft gistermiddag een uitvoerig werkbezoek gebracht aan de Nederlandse Spoorwegen. Vrijwel de gehele dag bevond hij zich tussen de wielen en het beviel hem opper best. Hij liet zich ook de kans niet ontgaan om een kijkje te nemen bij de „meester" in de cabine. AMSTERDAM Vanmorgen was de gisteren uitgebroken oliebrand in het westelijk ha vengebied van Amsterdam nog niet uitgewoed. Een explosie, in een van de 67 opslagtanken was de oorzaak. Onmiddellijk na de ontploffing,' waarbij de 22-jarige terreinarbeider Chris Belser tweedegraads brandwon den opliep, brandde de tank, die an derhalf tot twee miljoen liter olie bevatte, als een fakkel. De zwarte rookwolken, die over het havenge bied in de richting van de Noordzee dreven, trokken veel bekijks. In ver band met ontploffingsgevaar zette de politie het gehele gebied rond het terrein van de Comostank NV aan de Benzolweg af. Aangenomen wordt dat statische clectriciteit dc oorzaak van de brand is. De gewonde terreinarbeider, die op het dak van de tank liep toen de explosie zich voordeed, verklaarde niet te hebben gerookt. De brandweer kwam met groot materiaal, waaronder twee blusbo ten, in het geweer. Later op de mid dag kreeg men assistentie van nog twee blusboten van de rederij Goed koop. De omringende tanks werden nat- gehouden om te voorkomen dat zij door de enorme hitte ook vlam zou den vatten. Een van de tanks, gevuld met 250.000 liter petroleum, liep groot gevaar te exploderen. Uit de geopende afsluiter stroomde petro leum en door de vuurzee was het onmogelijk de „kraan" dicht te draai en. Tot vannacht vier uur, toen de tank grotendeels was uitgebrand, bleef het gevaar voor uitbreiding aan wezig. Ook was het mogelijk dat de tank zou scheuren. Om die reden be dekte men het gehele terrein met, een laag schuim, in de hoop dat het vuur daarin zou smoren. De schade wordt voorlopig geschat op bijna een half miljoen gulden. Een vtrtegenwoordiger van dc West- duitse maatschappij Preussag, eige naar van dc tank. arriveerde gister* avond in Amsterdam om een onder* zoek in te stellen. Burgemeester Sam kalden stelde zich ter plaatse op do hoogte. Het treinverkeer tussen Amster dam en Zaandam was sinds gister avond kwart voor elf gestremd. Da spoorlijn loopt vlak langs het terrein van de brand. De treinen werden omgeleid via Haarlem en Zuidgeest. De Coentunnel was enige tijd geslo ten voor het verkeer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als het aan de Amsterdams hoogleraar prof. dr. A. Heertje (oud-lid van Democratisch Appel in de PvdA) ligt, zou minis ter De Block van Economische za ken nog vandaag moeten aftreden. En wel om twee redenen: hij heeft niets gedaan aan een konkreet be leidsplan over de snelle economische en zijn prijsbeleid is uiterst zwak. zijn prijsbeleid is uiterst zwak. Prof. Heertje schrijft dat in Eooi- nomisch statistische berichten. „De ondernemingen zelf stippelen meest al een lange-termijn-visie uit van wat er in de komende tien tot vijfc tien jaar in hun bedrijven moet ver anderen. De minister daarentegen denkt en handelt alleen op korte ter mijn en dan nog incidenteel." Spelen met vuur „Het is menselijk gesproken im moreel en politiek is het spelen met vuur als minister de Block de ver meende loonstijging als boosdoener van al het kwaad aanvoert. De pro blemen liggen namelijk veel dieper", constateert prof. Heertje. „Het is met name een structureel probleem dat is ontstaan door de snelle tech nologische ontwikkeling." De Block schijnt telkens verrast te zijn als een bepaalde bedrijfstak' zwak blijkt te zijn en bedrijfsslui- - tingen noodzakelijk worden. Maaj*- een systematisch onderzoek van overheid en bedrijfsleven had die zwakke plekken in on*e economie al jaren gelden kunnen aanwijzen". =.1 WPWB rcillllJ11 1I1UCI nvj_ DEN HAAG In een jaar tijds is het aantal miljonairs in ons land met 'zo spoedig mogelijk", zou niet zo'n 300 toegenomen. Dit blijkt uit de jongste statistische gegevens van het voldoende zijn. Luns waarschuwde evenwel tegen de hoop, dat van de topconferentie, behalve een nauwkeurig bepaald tijdstip voor het begin van de toetre dingsonderhandelingen, nog vele an dere concrete besluiten te verwach- tm zouden zijn. CBS, die betrekking hebben op het jaar 1964. Waren er begin 1964 nog 5.500 miljonairs in ons land, aan het eind van het jaar was dit aantal gestegen tot 5.800. Ook in het jaar daarvoor hadden zich enige honderden Nederlanders in de rijen der miljonairs kunnen voegen. Het gezamenlijk vermogen der Nederlandse miljonairs steeg in 1964 met ongeveer 1,1 miljard gulden, te weten van 12.042 miljoen tot 13.155 miljoen. Het aantal bezitters van een vermogen van één ton of meer nam in het zelfde jaar toe met 17.600, namelijk van 155.200 tot 173.600. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerfractie van de PvdA heeft vandaag een plan gelanceerd voor de instelling van een Ont wikkelingsmaatschappij voor regionale industrialisatie, ORI genaamd. Volgens de fractie moet déze maatschappij worden belast met de exploitatie van de kali- en magnesiumvondsten in Groningen. Bovendien moet de maatschappij worden ingescha keld bij de winning van aardgas. De PvdA gaat er vanuit dat dc baten van deze vondsten voor de ge meenschap in het Noorden van het land zo groot mogelijk moeten zijn. De drie noordelijke provincies moe ten wat betreft de industrialisatie van deze gebieden zoveel mogelijk van de vondsten kunnen profiteren. Men kan niet aan de indruk ontko men dat de coördinatie en bundeling van de activiteiten in de regio te wensen overlaten. Vele instanties zijn, soms onafhankelijk van elkaar, bezig plannen voor regionale indus trialisatie op te stellen, die onvol doende op elkaar zijn afgestemd. Daarom is direkte actie nodig. De Economische technische instituten en de Provinoiale Planologische Diensten (PPD) moeten fusioneren. Het werk van deze diensten en van de provinciale en gemeentelijke in stellingen moeten worden gecoördi neerd en door middel van de ORI gecentraliseerd. Taken Ori: oprichten en exploite ren van industrieparken voor grote cn middelgrote bedrijven, het aan trekken van die bedrijven en het fi nancieren van gebouwen. Naast het beheer van de industrie parken en het aantrekken van bedrij ven moet de ORI kunnen bemiddelen tussen het ministerie van Economi sche Zaken en bedrijven, die zich in ons land willen vestigen. Ook moet de ORI bemiddelen bij de financie ring van bepaalde projekten. Als bijzondere faciliteiten moet de ORI rentesubsidies en toeslagen op energieverbruik kunnen geven, of een combinatie van deze tweê. Tori- slotte zal bij de realisatie van de ORI de hulp vèn De Staatsmijnen; (DSM) en mogelijk ook van de ShetL van groot belang zijn wegens de erva ring die beide maatschappijen bezit-; ten. Een deel van het benodigde ka pitaal kan op de kapitaalmarkt wor den geleend. Het aanvangskapitaal de apparaatkosten en de financie ringsmiddelen moeten door het rijk beschikbaar worden gesteld. Ook kan een NV worden gesticht met regionale dochtermaatschap pijen. De PvdA vindt de vorm van een schap echter beter. Het parle ment moet de ORI onder alle omstan digheden doeltreffend kunnen contro leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9