Australië wil vluchtelingen uit West-Irian graag kwijt qg|g|. Kapers dreigden met foppistolen 'indfa/utji Betere sanering van brandstoffenhandel Bliksem heeft „navel van Apollo geraakt De pijp met de vijf pluspunten alles goed Bewoners op zelfde plek in nieuw huis Grens nog onduidelijk Elke leerling naar een „middenschool" Agnew ,pakt' nu de pers VRIJDAG 21 'NOVEMBER 1969 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PORT MORESBY Het Australische beleid inzake de vluchte lingen uit West-Irian heeft twee principiële kanten. De eerste is dat men geen moeilijkheden wenst met Indonesië: de buurstaat, waarmee sinds de machtsovername van president Soeharto goede betrekkingen worden onderhouden. De tweede is dat men de werkgelegenheid in Australisch Nieuw- Guinea niet in gevaar wil brengen door een té grote toevloed van Westiranese ontheemden. Wal het Australische bestuur in Port Moresby dan ook doet. is het afwegen van elk vluchtelingengeval op zijn merites. Hierbij gaat men zeer minutieus te werk. In Canberra, op een speciaal daarvoor ingestelde departementale afdeling wordt be slist welke West - Papoea in de zoge naamde Territories mag blijven. Over het vluchtelingenvraagstuk houden de Australische en de Indone sische autoriteiten regelmatig bespre kingen. Dat gebeurt niet alleen in Djakarta, maar ook iri Djajapoera, het vroegere Hollandia, waar zich een Australische diplomatieke verte genwoordiger bevindt, en waar be stuursambtenaren uit Port Moresby herhaaldelijk naar toe reizen. Terug Het is duidelijk: Australië wil de vluchtelingen uit West-Irian kwijt, terwijl Indonesië alle moeite doet hen weer binnen zijn grenzen te krij gen. De dezer dagen door president Soeharto afgekondigde amnestie voor in Australisch Nieuw - Guinea ver blijvende Papoea's uit West - Irian bewijst dit wel. Geen wonder dat de vluchtelingen In Oost - I'apoea in grote zorg verke ren over hun toekomst. Ze vertrou wen die besprekingen tussen Canber ra en Djakarta niet; ze menen zelfs dat de internationaal geldende regels voor het verlenen van politiek asiel geweld worden aangedaan. Hun vrees is dat niemand hen straks zal beschermen, als de door Djakarta afgekondigde amnestie er toe leidt dat Port Moresby hen onder métallique i lichtgewicht droogrokend IfSj verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs .10.75 druk zal zetten naar West - Irian terug te keren. Ik heb verschillende, uit voormalig Nederlands Nieuw - Guinea gevluch te Papoea's gesproken, die door een bestuursambtenaar werden opgetrom meld naar het gouvernementsbureau te komen. Ze kregen daar te horen dat ze. gezien de amnestie die door Djakarta was verleend, nu best kon den teruggaan. Hun werd een stencil getoond, waarop een oproep stond van ge neraal Sarwo Edhie. de bevelhebber van de Indonesische strijdkrachten in West-Irain. Ook werd hun gezegd dat ze in hun vaderland een goede baan zouden krijgen, op voorwaarde dat ze tegenover Djakarta de eed van trouw zouden afleggen. Weigering Sinds de inlijving van West - Irian bij Indonesië na de zogenaamde volksraadpleging in juli en augustus nemen de Australiërs aan dat elke Papoea-vluchtelingen de Indonesi sche nationaliteit bezit. Bij het aan vragen van een verblijfsvergunning of de verlenging ervan moet de bal ling althans een formulier van deze strekking tekenen. Legio zijn de ontheemden, die dit weigeren en alle consequenties daar van op de koop toe willen nemen. Dit delicate detail, dat door Canberra is verordineerd omdat het Djakarta in geen enkel opzicht voor het hoofd wil stoten Australië is op dit punt net zo opportunistisch als Nederland! zal nog deze maand aan de orde worden gebracht in het Huis van Af gevaardigden in Port Moresby. In dit parlement komen West - Irian en het vluchtelingenprobleem herhaaldelijk ter sprake. In het al gemeen kan gezegd worden dat de meeste volksvertegenwoordigers de ontheemden een warm hart toedra gen. In een voor de Verenigde Naties bestemde motie hebben de gekozen parlementariërs indertijd hun afkeu ring uitgesproken over de wijze waar op de volksraadpleging gehouden werd. Deze motie is overigens wel in Canberra, maar nooit in New York terecht gekomen. Opnieuw een aan wijzing hoe bevreesd de Australische regering is. Indonesië tegen de haren in te strijken. 0 1.500 ballingen Voor ruim 1200 Papoea - vluchte lingen uit West - Irian zijn aanvra gen in behandeling voor toekenning van een tijdelijke verblijfsvergun ning. Met de West-Irianezen die in de loop der jaren al een zogenaamde residence permit kregen, bedraagt het totale aantal ballingen in Austra lisch Nieuw - Guinea thans circa 1500. De ontheemden wier aanvragen voor een verblijfsvergunning nog in behandeling zijn, bevinden zich voor namelijk in twee tentenkampen. Het ene Jako, ligt hemelsbreed ongeveer 40 kilometer van Djajapoera van daan. iHet andere, Rokoe. bevindt zioh ter hoogte van Merauke, even eens in de buurt van de grens. Op Manus, een afgelegen en moei lijk bereikbare eilandengroep in de Stille Oceaan, staat nog een barak kenkamp, waar hoofdzakelijk vluch telingen naartoe worden gestuurd, die een hoog ontwikkelingspeil heb ben bereikt. Van hun zijde worden politieke activiteiten gevreesd, en ze werden en worden afgezonderd om te voorkomen dat ze contacten met hun vaderland onderhouden, of zich op Australisch grondgebied met het stimuleren van illegale organisaties bezig houden. De meeste West - Papoea's kwa men vlak voor, tijdens en vlak na de volksraadpleging Oost - Papoea bin nen. Er zijn sterke aanwijzigingen dat er honderden werden terugge stuurd. Hele dorpsgemeenschappen kampeerden in de rimboe aan de Australische kant van de grens mannen, vrouwen en kinderen, die hun dessa's verlaten hadden van wege de komst van Indonesische le gereenheden. Dit terugsturen geschiedde onder verantwoordelijkheid van plaatselij ke bestuursambtenaren. Het werd oogluikend goedgekeurd door Port Moresby en Canberra, omdat het om vluchtelingen zou zijn gegaan, die uit andere dan politieke overwegingen hun land, verlaten hadden. Afgegrendeld Dat er thans nog maar weinig vluchtelingen de Australische grens MOTIE VAN SOCIALISTEN overschrijden, heeft verschillende oorzaken. Een van de voornaamste is wel dat men de begaanbare stukken aan beide kanten heeft afgegrendeld en dat er, eveneens aan beide kan ten, druk wordt gepatrouilleerd. Voorts zijn er grensbewoners inge schakeld. die voor een paar dubbel tjes de bevoegde autoriteiten op de hoogte stellen van de plaatsen, waar j vluchtelingen trachten door te bre- j ken. Vraagt men het kiekeboe spelende Australische bestuur in Port Moresby naar de grondgedachte van het vluch- i telingenbeleid. dan krijgt men ten j antwoord dat het verlenen van po- I litiek asiel aan overwegingen van hu manitaire aard gebonden is. Hier wordt dan onmiddellijk aan toege voegd dat Canberra zich volledig aan het internationale gebruik confor meert. Ontkend wordt dat er ooit vluchte lingen uit West - Irian zijn terugge stuurd, hoewel hiervoor bewijzen te over zijn. Met een uitgestreken ge zicht wordt voorts beweerd dat men niet weet wat er met West - Pa poea's gebeurt, die aan de grens wor den tegengehouden en die, weer zwervend over het eigen grondge bied. door Indonesische patrouilles worden opgepakt. Controle Wat tenslotte de bewegingsvrijheid betreft van ballingen die een ver blijfsvergunning kregen uitgereikt, wil Port Moresby suggereren dat de ze aan geen enkele belemmering on derhevig is. Ook dit kan gevoeglijk vergeten worden. Er is meldings plicht: er bestaat controle van de zijde van de geheime dienst; verschil lende Westiranezen behoeven een werkvergunning en kunnen zich niet zonder speciale vergunning van de ene plaats naar de andere begeven. Bekend is dat het gemakkelijker I voor vluchtelingen is zich in oostelijke dan in westelijke richting te verplaat sen. Hoe dichter ze bij de grens met West-Irian komen hoe groter wordt het risico dat ze worden tegengehou- den en teruggestuurd. Geen extra zendtijd politieke congressen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering voelt er weinig voor extra radiozendtijd beschikbaar te stellen aan politieke partijen voor het uitzenden van con gressen. Minister Klompé van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk antwoordt dat op vragen van de CH-Tweede-Kamerleden drs. Tilanus en dr. Schuring. Het Apostolicum In deze rubriek heeft de heer K. A Gort iets aangehaald uit mijn gemeenteblaadje van november be treffende het Apostolicum. Ik had de wens uitgesproken dat deze belij denis eens zou worden overgebracht naar het Kerkhistorisch Museum. Wellicht zo dacht ik een punt voor de a.s. algemene kerkvergade ring. Op het geciteerde laat de heer Gort volgen./Op een onverdacht vrijzinnige manier wordt hier tegen de confessie geschopt". Mag ik daar even tegen op komen? Dit zou im mers de vele misverstanden op kerkelijk gebied met een zoveelste vermeerderen, hetgeen ik graag wil voorkomen. Ik heb namelijk volstrekt niet „geschopt" tegen de confessie. Hoe zou ik ook. waar ik dacht aan een overbrenging naar een museum? Met museumstukken pleegt men eerbiedig om te gaan, ze zijn door gaans vrij kostbaar. Een heel andere vraag is: zijn ze (nog) bruikbaar? Een ontkenning van deze vraag is bepaald iets an ders dan het geven van een schop. Het is niet meer dan het verdiscon teren van geestelijke groei om met de heer Gort ie spreken: van evolutie in de waardering in casu van een belijdenis-vorm als die van het oude AnoStolicum. Natuur lijk kan men het Apostolicum „ge bruiken" als sjibbolet. Maar of de kerk zichzelf een dienst bewijst mei zulke romantiek meen ik en ve len met mij te moeten betwijfe len. Moordrecht Ds. J. van Leeuwen (Van onze parlementsredactie) DF.N HAAG De socialist Oele heeft gisteravond bij de behandeling van de tweede mijnnota door de vas te Kamercommissies van sociale en economische zaken een motie inge diend over de brandstoffenhandcl. Daarin doet de PvdA een dringend beroep op de regering de regeling voor sanering en omschakeling van deze detailhandel te verbeteren en waar nodig te verruimen. Over het algemeen hadden de com missieleden veel waardering voor de tweede mijnnota van het kabinet. Ook de oppositie had lof voor dat bpleid, al waren er wel een aantal vragen en constateerde ir. Oele een aantal tekortkomingen. Te optimistisch Ook de heer Zijlstra (ARP) keek niet helemaal positief tegen het mijn- sluitingsbeleid van dit kabinet op. Hoewel dit Kamerlid veel waardering had voor de manier waarop de rege ring dit beleid voert, kon hij toch niet aan de indruk ontkomen dat mi nister De Block en zijn collega van sociale zaken Roolvink iets te opti mistisch waren. De heren Jansen (groep Aarden) en Bakker (comm.) waren bezorgd over de ontwikkeling van de inko mensverhouding voor en na de mijn- sluitingen. De heer Bakker haalde voorbeelden aan waaruit bleek, dat mijnwerkers nu evenveel verdienen als toen zij vijf jaar geleden de mijnen verlieten. Overigens vond drs. Zijlstra de no ta een stuk praktische economische politiek, dat zwakke punten weg haalt en er sterke voor in de plaatst stelt. Zo zou deze nota best een blauwdruk kunnen zijn voor andere economisch minder sterke gebieden. Hij dacht met name aan het noorden van het land. Korte pendel Minister De Block was het wel met de commissie eens. dat de oostelijke mijnstreek een probleemgebied is en dat ook nog wel even zal blijven. Voor de werknemers daar zal het voorlopig moeilijk zijn dicht bij huis een baan te vinden. De bewindsman gelooft dan ook dat de korte pendel zal toenemen. Die korte pendel is er mede oor zaak van dat het werkloosheidscijfer van vier procent is gedaald tot ruim twee procent. Minister De Block zag dat als een bewijs dat deze regering in Zuid-Limburg op de goede weg is. Hier waait de Zuidvietnamese vlag boven het dorpje Troeony An. de plaats met een geschie denis in bloed: in 1966 hebben Amerikaanse troepen er een bloedbad aangericht. Nu drie jaar later zoekt de recherche afdeling van het Amerikaanse leger ter plaatse naar de achter gronden van dit „incident". VENLO De woningbouwvereni ging Onze Woning heeft een uniek plan ontworpen, waarbij bewoners van een af te breken woningcomplex van 134 woningen voor op dezelfde plaats te bouwen 138 nieuwe wonin gen een voorkeursrecht hebben. Een enquête heeft uitgewezen, dat 95 pro cent van deze mensen in dezelfde wijk wil blijven wonen. Pas wanneer voor een bepaalde woning geen gegadigde meer uit de oude woningen beschikbaar is, zullen nieuwe woningen aan een andere ge gadigde worden toegewezen. De Oostduitse vliegtuigkapers, de 24-jarige Peter Klemt (rechts) en de 19-jarige Ulrich von Hof, worden in het „Quartier Napo leon" in West-Berlijn binnenge bracht, waar zij voor de militaire rechtbank terecht moeten staan voor het kapen van een Pools verkeersvliegtuig. De grens tussen Oost- en West-Papoea loopt ongeveer langs de 141ste lengtegraad. Hij is zo'n 800 kilometer lang, maar in de wildernis is hij slechts door 14 grenspalen aangegeven op elke 50 60 kilometer één paal dus. Canberra en Djakarta hebben lang overwogen de grens, of be ter: de rimboe die hem bedekt met oranje verf te bespuiten. De vliegtuigen waarmee dit moest worden gedaan, zouden echter moeilijk een exacte koers kunnen aanhouden, terwijl de verf naar alle richtingen zou waaien. Het plan om de grenslijn te markeren, is thans voor goed op gegeven. De toestand blijft zoals hij is: onduidelijk. Pools vliegtuig gekaapt WENEN Met zelf in elkaar geknutselde pistolen en het loze dreigement dat er bommen aan boord van het toestel waren, hebben twee jonge Poolse mon teurs gisteren de piloot van een Pools passagiersvliegtuig ge dwongen in Wenen te landen. Na de landing vroegen de kapers politiek asiel. De Poolse regering heeft intussen hun uitlevering ge vraagd. Het toestel, een tweemotorige Anto- nof-24, was met 16 passagiers en vier bemanningsleden van Wroclau Het toestel, een tweemotorigeAnto- De wapens, zo bleek later, bestonden uit bakelieten handvatten en ijzeren staafjes. De „bommen" bestonden uit zes batterijen en een stuk draad. De jongelui waren verder gewapend met een gummistok en twee jachtmessen. Hun leeftijd wordt opgegeven als 20 jaar en hun namen als Sostakowics en Zierankovics. (Vervolg van pag. 1) HOUSTON Na een verblijf van 31% uur in de Oceaan der Stormen zijn Charles Conrad en Alan Bean gistermiddag veilig teruggekeerd in de Apollo-12. Ze hadden de raketmotor van de maansloep Intrepi-d ander halve seconde te lang laten wer ken, waardoor ze niet precies in de berekende baan kwamen. Dit euvel werd met behulp van de stuurraketten snel verholpen. Drie en een half uur later was het moederschip Yankee Clipper ingehaald. „Gepakt", juichten de astronauten na de perfecte koppe lingsmanoeuvre, die via de televisie uitstekend was te volgen. „Hallo daar", riep Conrad vlak voor de koppeling vanachter een venster de Apollo-piloot toe. Gordon antwoord de: „Pete, ik kan je neus hier van daan zien". Behalve de teleurstelling van het uitvallen van de tv-camera door verbranding van de lens, was ie tweede maanexpeditie van de mens bijzonder succesvol verlopen. De as tronauten maakten tijdens hun ver blijf op de maan een zeer opge wekte indruk. Ze klaagden alleen over dorst. Conrad is gisteren tijdens de tweede maanwandeling gevallen, maar hij meldde dat Bean hem vlot overeind had geholpen. Hij was op zijn knieën terechtgekomen. Ruim tevaartdeskundigen hebben steeds gevreesd dat het logge ruimtepak het opstaan na een val ernstig zou bemoeilijken, maar Conrad sprak er lakoniek over. Wel had hij gemopperd op de kabels van de diverse instrumenten in de nabijheid van de Intrepid. Bean adviseerde een volgende maal speciale lussen aan de ruimtepak- De Zweedse gcwichtheffer Hans Bet- tenbourg verbeterde in Lflnskrona zijn ei gen wereldrecord drukken ln de zwaar- mlddengewlchtsklasse met vier kg en I bracht het op 175 kg. Het was Betten- 1 bourgs derde recordverbetering in korte tijd. Eerder bracht hij 170.5 en 171 kg omhoog. Dr. Gustav Heinemann. president van de Duitse Bondsrepubliek, weet bijzonder goed wat hij wil. Een van die dingen is: zwemmen. Iedere morgen om zeven uur in het zwembad en liefst niet alleen. Hij vindt zwemmen een sport, die iedereen zou moeten beoefenen. Toen hij ontdekte, dat zijn chauf feur al jaren niet meer gezwommen had, wist hij de man te overreden mee te gaan bij de dagelijkse zwem- merij. De chauffeur ging mee, maar spar telde als een jonge kip in het water. Onmiddellijk kwam dr. Heine mann in actie en regelde vakkundig de slagen van de stuntelaar, die kort daarna werkelijk al weer een baantje trekken kon. De president was diep tevreden: ,Een jeugddroom is werkelijkheid geworden, ik wilde als kind altijd badmeester worden...." Volgende week het staatsbezoek aan Nederland.... maar geen onder breking van de dagelijkse zwem partij. Dr. Heinemann heeft laten weten, dat hij er bijzonder prijs opstelt het dagprogramma te beginnen met zijn bezoek aan het z.wembad. Het is geregeld. Voordat de officiële dag vol eerbe wijzen licht wordt, zal er voor hem L wemmer een auto klaar staan om hem er heen te brengen. Klein probleem voor de organisa toren achter de schermen: „Wat nu met de geregelde bezoekers van het /.wembad?" Menig moeder weet het. Om ze ven uur schalt een zwembad al van de kinderstemmen, de diploma - oefenaartjes... Voor dr. Heinemann echter geen probleem. „Die kinderen laten jullie maar rustig zwemmen, ik trek mijn baantjes wel tussen hen door....!" De Bondspresident zal overigens niet het eerste zwemlustige staats hoofd zijn, die zich verfrist met een koel bad tussen de ernstige speeches van de avond er voor en de even ernstige toespraken van de dag. die wacht. Ook koning Boudewijn van België ontsnapte tijdens zijn staatsbezoek des morgens even aan alle plechtig heden voor een duik. Alleen nam hij die aan het Noordwijkse strand, waar hij eens als kind gespeeld heeft. Laat men nu niet denken, dat de zwempartij van de president een de monstratie is. Zoiets van de tenen even in het water en dan er weer uit. Neen, een half uur is zijn tax en niets inder. Het kon wel eens zijn, dat hij alle Amsterdamse lieverdjes, die in het zwembad spartelen, glorie rijk overwint! ken te bevestigen zodat, wanneer de een bukte om een steen op te rapen, de ander hem vast zou kunnen houden. Na koppeling van de Intrepid en Yankee Clipper, begon in de maan sloep de grote opruiming. Eerst werden de zakken met maanstof en -stenen naar het moederschip over gebracht, gevolgd door de filmcas settes, handschoenen, helmen en delen van de Surveyor-raket, waar na Conrad en Bean zelf overstap ten. Met een speciale „stofzuiger" hadden ze zich zo zorgvuldig mo gelijk van maanstof ontdaan. Ver volgens werden de luiken gesloten en werd de maansloep afgesloten. Conrad en Bean zeiden gisteren in de maansloep bij de nadering van het moederschip, dat ze dachten te kunnen zien waar de Apollo- cabine vorige week vrijdag bij de lancering door de bliksem was ge troffen. Bean riep kort voor het rendez vous uit: „Kijk eens naar de na velmantel. Daar werd-ie getroffen door de bliksem of zoiets. Hij is verbrand". Conrad bevestigde: „Ik geloof inderdaad dat hii daar is geraakt". (De „navel" is de stroom kabel voor aansluiting met het maanlandingsvaartuig). Staatssecretaris (Van onze onderwijsredacteur) ZOETERMEER Bij de opening van de lagere technische school in Zoetermeer heeft staatssecretaris Grosheide enkele nieuwe uitspraken gedaan over dt ..middenschool" die de laatste tijd steeds meer in discus sie komt. De Mammoetwet noemde hij ..beslist geen eindpunt". Na de lagere school moeten voor de leerlin gen nog te vroeg beslissingen worden genomen: een eerste stap naar be roepskeuze mag men niet laten zet ten op 12-jarige leeftijd. Het onder scheid tussen algemeen voortgezet on derwijs en beroepsonderwijs voor 12- tot 15-jarigen zal moeten vervallen en er dient meer rekening te worden gehouden met de mogelijkheden voor individuele leerlingen. Al deze overwegingen leiden tot de gedachte van een drie. of vierjarige school die aansluit aan het basison derwijs en nog niet in een bepaalde richting voert. Zo'n middenschool zou elk kind een kans moeten bieden op volle ontplooiing doordat aan dacht wordt geschonken aan de sprei ding van begaafdheden en interesses van de leerlingen. Pas na deze school zou de keuze voor een specifieke op leiding moeten volgen. Grosheide zei het gevoel te hebben dat vooral bij het lager beroepsonder wijs enige onrust is ontstaan over de komende ontwikkeling. De indruk is gewekt dat het lager beroepsonder wijs de schuld is van alle fouten op onderwijsgebied en dat het een sta- in-de-weg is bij de vernieuwing. Het zou maar zo gauw mogelijk moe ten verdwijnen door samensmelting met het m a.v.o. De staatssecretaris verklaarde echter nadrukkelijk dat als hei tot een middenschool komt. alle typen van voortgezet onderwijs die aansluiten op het basisonderwijs dus ook v.w.o.. havo en mavo voor die middenschool plaats moeten maken. De ontvoering van het vliegtuig speelde zich af op dezelfde dag, dat in West- Berlijn twee jonge Oostduit sers voor de rechtbank stonden om zich te verantwoorden voor het feit, dat zij op 19 oktober een Pools passa giersvliegtuig dwongen naar West- Berlijn te vliegen. Zij werden door een bijzondere Franse militaire rechtbank veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. MONTGOMERY Na de vorige week een aanval te hebben gedaan op de mensen die het voor het zeggen hebben in de radiop en televisiewe reld, heeft vice-president Spiro Ag new gisteren de Amerikaanse pers onder handen genomen. Als voorbeeld van steeds meer macht in hahden van steeds minder mensen, noemde hij de uitgever van Washington Post: hii beheert een van de grootste bladen, een van de vier grote tv-stations, een radiosta tion en een van de drie grote nieuwstijdschriften. De stemmen van vele onafhanke lijke bladen zijn in de afgelopen ja ren verdwenen. Door gebrek aan con currentie zijn sommige nog bestaande bladen rijk geworden zonder veel ge voel voor verantwoordelijkheid. Rüben Frank, president van de grote tv-maatschappij NBC, zei dat Agnow probeerde zowel de pers als de radio en tv te intimideren. „Wij zijn niet ingenomen met dit soort in terventie van de regering". Weerzin JJE weerzin tegen de oorlog in Viet nam zal groeien nu meer be kend wordt over het lot van de bur gerbevolking in deze strijd op leven en dood. Militairen, die in Vietnam de raad kregen te zwijgen over gruweldaden waarvan zij getuige waren, doen hun mond open. nu z(j in Amerika terug zijn. Waarschijnlijk is dit nog maar éen begin en zal meer openbaar worden, naarmate men zich niet meer onmoge lijk maakt door het zwijgen te verbre ken. Deze ontwikkeling zal onvermijde lijk invloed hebben op de strijd in Vietnam, omdat het moeilijker zal worden wandaden verborgen te hou den. Overigens bevordert de wijze waar op de oorlog wordt gevoerd een op lossing niet. Steeds moeilijker kan worden volge houden, dat het militaire bewind in Saigon de bevolking van Zuid-Viiet- nam vertegenwoordigt en namens haar spreekt.. Om dit na te gaan bepleit men wel een referendum of nieuwe verkiezin gen. Maar onder een oorlogstoestand is een werkelijk betrouwbare raadple ging van dc bevolking onmogelijk en zal een tussenweg gevonden moeten worden. Een regering op brede basis, waarin alle bevolkingsgroepen zijn vertegen woordigd, zou het begin van die weg* uit het moeras moeten zijn. Amerika dient het bewind in Saigon duidelijkt te maken, dat het verdere steun afhankelijk stelt van ernstige pogingen, een politieke oplossing te zoeken. Anders is cr geen kans op beëindi ging van de oorlog, laat staan op een vreedzame regeling. Ook heb ben onderhandelingen dan geen zin. Het hoeft dan ook niet te verbazen, dat de Amerikaanse onderhandelaar in Parijs. Cabot Lodge, die heel goed weet hoe het in Saigon toegaat, er genoeg van heeft. Het spreekt vanzelf, dat hij presi dent Nixon en diens beleid niet af valt en dat hij zijn ontslagaanvrage op persoonlijke gronden heeft inge« diend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7