ieewe leidse Courant AANGROND HEEL ANDERS I Neen tegen de dood Commentaar Lodge heeft er genoeg van DENlANmSPEClftUST Vandaag beslissing acties Werkspoor Veerman: we spreken elkaar verkeerd toe Het Kwartet HET WEER STRAKS IN QUARANTAINE Echo trilt lang na Boeken waardeloos Felle gevechten Uiterst belangrijke nieuwe gegevens Waarden Niet om zon Vliegtuig stort neer bij Lagos: zeker 85 doelen Vijfde koers correctie Weer invasie Indianen op Alcatraz Interpellatie Jongeling Betoging 10.000 scholieren voor Biafraans kind Vragen aan directie en vakbonden Twee mannen in arrest na bankoverval Tweespalt onder aanhang Carel Hugo Vrijdag 21 november 1969 50ste jaargang teenstraal 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „Ik wil clr \i> in een krant ine stripverhalen verpakt hebben." DE BILT Zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Zwakke tot ma tige wind krimpend naar richtin- tussen noord en oost. In het enland minder koude nacht en owdag dezelfde of iets lagere trnjeraturen. I Z lvan bar. De Amerikaanse astronauten Conrad. Bean en Gordon maken zich gereed voor de terugreis naar de aarde. Evenals hun voorgangers zullen ze drie weken in quarantaine moeten. Hel is vrijwel uitgesloten dat ze ziektekiemen van de maan meebrengen, maar men neem t het zekere voor het onzekere. Zie ook elders dit blad). Als men een lafaard in het gezicht spuwt, zegt hij: „Het regent". Libanees spreekwoord DE BILT Ten noordwesten ,van Ierland begonnen gisteyen de •ometers te dalen, wat vanmor gen had geleid tot de vorming van een lagedrukgebied, dat toen bij zuidwest-Ierland lag. Een oude depressie ten zuiden van Portugal veroorzaakte, tezamen met het erse iage-luchtdrukgebied, lucht drukdalingen boven west en zuid west Europa en in de Golf van Biskaje terwijl de barometers bo ven Scandinavië bleven stijgen. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Barometerstand: heden 10 uur *5.6 cm <1008 millibar), constant. 22 november zon op 8.11; onder 16.40; maan op 15.25. onder 6.37; 24 nov. V.M. BEIROET Bij een vluchtelingen- 'mp in het zuiden van Libanon fcbben gistermorgen Libanese mih oen felle gevechten geleverd met alestijnse commando's. Eén Palestijn >u zijn gedood en acht anderen ge rond. Aan Libanese kant vielen zes twonden Zon en maan HOUSTON ..Alle boeken over de samenstelling van de maan- bodem kunnen we wel weggooien. Niemand had ooit iets geboord wat hierop leek. We beschikken over een uiterst belangrijk nieuw gegeven over de structuur van de maan. Alleen weten we nog niet wat het precies betekent". De scholierendemonstratie gis termiddag in de residentie heeft ondubbelzinnig getoond, dat het de jeugd ernst is met het protest tegen de honger en het leed, waaraan de mensheid om aller lei redenen voorbijgaat. Span doeken werden meegedragen, waarin de wanhoop in het ont redderde Biafra duidelijk lot uitdrukking kwam. Een stijlvol St. Nicolaas cadeau. Bretonse boerenklok met bloemslinger <plm. 100 jaar oud) 575,- Italiaanse tafellampen zeer fraaie bronzen voet 260,- Castle Furniture. Eiken meubelen. Ambachtelijk karakter. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Showroom, Nieuwe Rjjn 25. Zo reageerden geologen van het ruimtevaartcentrum in Houston nadat ze hadden „ge luisterd" naar de echo van de klap waarmee de maanlander Intrepid gisteren op de maan te pletter sloeg. De astronauten, inmiddels weer gedrieën veilig in het moederschip Yankee Clipper, hadden de sloep van de Apollo-12 afgestoten. Pas dertig minuten na de klap hield de door de seismometer op de maan geregistreerde echo op. „Het was net of er een klok werd geluid, waarvan de nagalm een half uur duurde," vertelde een geoloog. Dr. Gary Lathan had verwacht dat het signaal maar enkele minuten zou aanhouden De vorige maanlander werd in een baan om de zon gestuurd. Opzette lijk liet men de sloep gisteren te pletter vallen om de trillingen van de botsing met de maan op de seis mometer, die Conrad en Bean had den achtergelaten, te kunnen regis treren. Maar dat men daarbij voor een dergelijk raadsel zou worden ge plaatst. had men niet verwacht. De Intrepid stortte 82 kilometer van de oorspronkelijke landings plaats neer. De klap veroorzaakte een elliptische krater van zes bij acht meter, een halve meter diep. Het einde van de Intrepid was te vens het slot van de experimenten van een lange dag in de Apollo-12 missie. Foto's gemaakt Vandaag hielden Conrad, Bean en Gordon zich met routinekarweitjes bezig. Tegen 7 uur vanmorgen ont waakten ze na een rust van onge veer zeven uur. Daarna namen ze foto's van de maanbodem. Tegen ne gen uur ontbrandde de stuwraket van de Apollo gedurende achttien seconden. De baan van het ruimte schip werd hierdoor zodanig gewij zigd, dat andere gedeelten van de maan. eventuele landingsplaatsen voor toekomstige maanreizigers, kon den worden gefotografeerd. Vanavond om zeventien minuten voor negen wordt de hoofdraket op nieuw ontstoken en begint de terug reis naar de aarde, waar men maan. dagavond omstreeks tien uur hoopt te landen. LAGOS Een straal verkeersvlieg tuig van de Nigeriaanse nationale luchtvaartmaatschappij met 85 mensen aan boord is gisteren op een vlucht van Londen naar Lagos in de buurt van de Nigeriaanse hoofdstad neergestort. Er waren geen overle venden. Het toestel verongelukte drie minuten voor de landing bij het dorp Ijoe. Morgen zal de bemanning van de Apollo-12 zonodig een nieuwe koerscorrectie uitvoeren op de terugweg naar de aarde. Vanavond eerst nog om 21.48 uur; een vuurstoot voor de terugkeer naar de aarde 22.18 uur: televisie-uitzending van 20 minuten 12.48 uur: vijfde koerscorrectie. SAN FRANCISCO Negentig In dianen. mannen, vrouwen en kinderen, zijn gisteren met een vliegtuig op het midden in de baai van San Francisco liggende eiland Alcatraz geland. Zij eisten het eilandje voor zich op. dat naar zij zeggen aan hen toebehoort. Het is de tweede maal dat er een dergelijke Indianen-invasie wordt ge houden. De eerste keer was op 9 no vember, toen veertien Indianen arri veerden. die evenwel terugkeerde na zachte aandrang van de autoriteiten. Deze groep heeft tenten en levensmid delen bij zich, waaruit men opmaakt dat zij niet zo gauw het veld zullen M het „centrale punt" waar uit alle windstreken honderden mooie MANTELS, REGENMANTELS, BONTMANTELS EN PAKJES zijn samengebracht Over West'lrian (Van onze parlemcntsrcdaklie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft er geen bezwaar tegen als de heer Jongeling van het Gerefor meerd Politiek Verhond minister Luns van Buitenlandse zaken gaat interpelleren over diens houding in het debat over West-Irian. deze maand in de VN. Het tijdstip van deze interpellatie zal door Kamervoorzitter mr. Van Thiel in overleg met minister Luns nader worden vastgesteld. DEN HAAG Tienduizend leer lingen van scholen uit heel Neder land hebben gistermiddag deelgeno men aan een massale protesttocht door Den Haag om te wijzen op het lijden van het hongerende Biafraanse kind. De ongeveer een kilometer lange stoet vertrok van het Malieveld, en op het kabinet van minister-presi dent De Jong op Plein 1813 boden vier leerlingen van een De- demsvaartse school naar schatting een miljoen handtekeningen aan. De heer A. de Boer, directeur van de plaatselijke LTS te Dedemsvaart en lid van het actie-comité gaf daarbij een toelichting. De Tweede-Kamerleden Wester terp, Boot en Mommersteeg (allen KVP) hebben de minister-president en de minister van buitenlandse za ken gevraagd het overleg te beginnen met alle landen die betrokken zijn bij de wapenleveranties aan Nigeria of Biafra om te komen tot stopzet ting van deze leveranties. De Kamer leden willen op deze wijze het tot stand komen van politiek overleg tussen ie strijdende partijen bevor derd zien. Verder willen zij dat de regering zich inspant om te bevorderen dat het herhaalde aanbod van miss Brooks, presidente van de algemene vergadering der Ver. Naties, om te bemiddelen in het geschil Nigeria - Biafra door alle betrokken partijen ernstig in overweging wordt geno men. Compromis op convent acceptabel (Van onze parlcmentsrcdactie) GOUDA De voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman, heeft gisteren in een vergadering van de Kamercen trale Leiden dringend gevraagd de eenheid in de partij te bewaren en elkaar vast te houden. Tijdens deze vergadering, gisteravond gehouden in de aula van het christelijk lyceum te Gouda zei de voorzitter: „Ik vind, dat wij elkaar soms verkeerd toespre ken en elkaar soms niet meer verstaan. Het is zo dat wc elkaar niet kunnen missen." De partijvoorzitter haakte in op het betoog tijdens de discussie van de heer W. E. Veeneman uit Berkel: „We pinnen elkaar vast op uitspra ken en doen aan formaliteiten. Maar in de partij is op het ogenblik een veel ernstiger zaak aan de orde: hoe kunnen we een conflict voorkomen. ik al buiten de partij, zei de heer Reugebrink. Dc heer Heukels uit Capcllc aan de IJssel daarentegen verklaarde met zijn rechterbeen buiten de partij te staan. Voor voorzitter Veerman was er dus alle reden om een „verma nend" woord te spreken: „We moe ten oppassen voor krampachtigheid en angstvalligheid. Het gesprek met elkaar moet open blijven." Achtergrond van de discussie was het partijconvent van 8 november in Utrecht. De voorzitter gaf toe. dat er een compromis uit de bus was ge komen. Maar dit compromis was ac ceptabel. In de toelichting op de oor- spronkelijkee resolutie werd immers al gewezen op het belang van het eigen programma. Voor vervolg zie pagina 2 UTRECHT De ongeveer 2200 personeelsleden van Werk- j spoor in Utrecht zouden vanmid dag tijdens een kantinebijeen komst beslissen over eventueel nieuwe acties om ontslag van een groot aantal werknemers te voorkomen. Eerder op de dag was er gelegen heid om rapporten te bestuderen die de afgelopen dagen zijn opgesteld en waarin zowel het beleid van de VMF-directie als dat van de vak bondsbestuurders aan de kaak wordt gesteld. Van de directie wordt geëist: ga ranties voor het voortbestaan van Werkspoor in Utrecht, geen gesprek over het aantal af te vloeien werk nemers zolang de rapporten op basis waarvan de reorganisatie moet ge schieden niet klaar zijn, compensatie wegens loonderving van acht procent in verband met het vervallen van het winstaandeel. Bij liet personeel bestaat voorts de indruk dat andere VMF-bedrijven, met name Stork in Hengelo, worden bevoordeeld. Ook wordt gevraagd waarom een order van de NS wordt geweigerd, waarom ineens sprake is van verliezen voor Werkspoor- Utrecht terwijl de venwïchtingen voor 1969 gunstig werden genoemd en de afdeling rollend materieel vorig jaar nog 6,5 miljoen gulden winst maakte, en of de gieterij in Utrecht moet wor den gesloten omdat de winst te laag is. Men vraagt tenslotte in het VMF- concern een parlementaire enquête te houden. Vakbonden Ook cle vakbonden krijgen de no dige kritiek te horen. Ongenoegen 1 bestaat over het feit dat alleen aan georganiseerden een stakingsuitke- ring wordt gegeven, over de slechte communicatie tussen stakers en sta kingsleiding en over het besef bij de vakbonden waarom vorige week werd gestaakt. De personeelsleden willen weten wat de vakbonden doen als zij het niet eens zijn met de maaregelen die zullen worden genomen om het voort bestaan van Werkspoor te verzeke ren en wat er gebeurt als de rappor ten over de Utrechtse gieterij gunstig blijken te zijn. Op al deze vragen willen de werk nemers vandaag een gunstig ant woord hebben. Namens de directie was vanmiddag ir. E. E. van Rhede van der Kloot in de kantine aanwe zig. EINDHOVEN De twee vermoe delijke daders van de bankoverval op het bijkantoor van de Boerenleen bank in Eindhoven, die gistermorgen werd gepleegd, zijn gearresteerd. Het zijn de broers C. (21) en J. L. (23). In hun auto werden twee pistolen vier walkie-talkies, een kijker en een te lescoopkijker aangetroffen. De buit van 8300 gulden is eveneens terecht. De beide mannen zijn begin dit jaar ook al aangehouden voor een overval op een postkantoor waarbij 14.000 gulden werd buitgemaakt. Bij gebrek aan bewijs werden zij toen vrijgelaten. QM meer dan een reden bestaat er bij de vakbeweging behoefte aan samenwerking, niet in de laatste plaats als gevolg van de voortdu rend stijgende kosten die evenals in het bedrijfsleven ook hier vele pro blemen oproepen. Vermindering van het aantal bonden door samenvoe ging kan dan een grotere efficien cy meebrengen. Goed samenspel tussen de drie vak- centralen zou ook bepaalde bezuini gingen kunnen meebrengen. Omtrent de samenwerking van de vakcentra- ien bestaat echter nog veel onzeker heid. Regelmatig wordt de noodzaak tot samenwerking onderstreept, maar het is nog volslagen onduidelijk wat hiervan in dc toekomst gaat komen. Voorzitter Mertens van het NKV heeft vandaag, in zijn jubileumrede ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van dit vakverbond, ook deze samenwerking in zijn betoog betrok ken. Hij heeft hierbij een aantal dui delijke opmerkingen gemaakt, waar door de drie vakcentralen nu beter weten wat men aan elkaar heeft. Van de zijde van het CNV is al en kele malen met nadruk aandacht ge vraagd voor de betekenis van de ei gen identiteit. In de verklaringen van het NKV overheerste over het algemeen de sterke wens tot samen werking met het NVV. zij het niet tot elke prijs. De heer Mertens heeft vandaag ge steld. dat er ethische en godsdiensti ge waarden in het leven zijn die uit gaan boven pragmatische belangen. Voor de rooms-katholicken stoelen deze waarden op het geloof en de beleving daarvan: een onweegbaar clement, dat men niet mag verwaar lozen. Niemands ernstige religieuze overtuiging mag worden aangetast. De NKV-voorzitter sprak over een groot Godsvertrouwen, om te durven en te willen leven in de onzekerhe den van deze tijd. We kunnen ons voorstellen, dat vele rooms-katholieken zich in dpze rede van de heer Mertens hebben herkend. De circa 30.000 leden die dc afgelo pen jaren het NKV verlieten worden hierdoor nog weer aan het denken gezet. MADRID Onder de aanhang van prins Carel Hugo, de man van prinses Irene, is tweespalt ontstaan. Uit Madrid wordt vernomen dat een groep Carlisten zich aangesloten heeft bij de aanhangers van prins Juan Carlos van Bourbon, die op 22 juli door generaal Franco als troonop volger is aangewezen. De afgescheiden Carlisten zijn van plan een politieke groepering van de traditionalisten in geheel Spanje te vormen. Bij een eerste ontmoeting in Madrid waren vertegenwoordigers van ruim tachtig traditionalistische groepen aanwezig, onder wie vier van de 45 Carlistiache afgevaardig den in de Cortes (parlement). I C4BOT LODGE irt's if/ln'itl in È'm-ijjs zin huts" Verbijsterd De heer Veeneman reageerde op de woorden van de heer Reugebrink uit Leiderdorp, die zei dat hij als radicaal niet meer verontrust was maar verbijsterd. Het is mijn heilige overtuiging, zei hij, dat we met de samenwerking geen stap verder mo- j gen doen. Met mijn linker been sta ORGELSPIAN'O S ELEKTRONISCHE ORGELS PARIJS Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Pa- rijse vredesbesprekingen over Vietnam, Henry Cabot Lodge, heeft zijn ontslag ingediend. President Nixon heeft het ont slag van Lodge „met leedwezen aanvaard", aldus een mededeling van het Witte Huis. Ook de Amerikaanse plaatsvervan gend delegatieleider. Lawrense Walsh, zal zijn functie neerleggen. Beide ontslagen gaan op 8 december Vanaf die datum is Philip C. Ha- bib, hoofdadviseur van Lodge, belast met de leiding van de Amerikaanse delagtie tot een nieuwe onderhande laar is benoemd. Een woordvoerder I van het Witte Huis zei er geen idee van te hebben wanneer de opvolger van Lodge zal worden aangewezen. Weinig zin In hun ontslagbrieven aan presi dent Nixon spreken beide onderhan- j delaars er hun teleurstelling over uit I dat „zinvolle besprekingen door de i houding van de tegenpartij niet zijn i ontstaan. Om die reden heeft onze 1 aanwezigheid in Parijs weinig zin meer". De 67-jarige Lodge nam de leiding van de Amerikaanse delegatie in Pa rijs midden-januari op zich. Een woordvoerder van de Viet- cong, die het nieuws tijdens een pers conferentie hoorde, zei dat hij „tegen de heer Lodge persoonlijk niets had. Hij voert slechts de richtlijnen uit j die hij van president Nixon ont- I vangt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1