Géén10.000-km-beurt meer. Nu: VW-Diagnose. Vieuw program van CHU lokt felle kritiek uit Holland Sport-Feijenoord topper van het weekeinde vensbeschou welij ke iuwelijksbureaus [aan samen Kinderen eigenlijk nog niet naar tandarts Weinig steun voor behoudende groep Unieraad morgen hijeen AANPAK DOELMATIGER Maatregelen tegen overproduktie EEG VAR A-discussies partnerruil VW-Diagnose Door tandbederf onmogelijk Aandacht sociale zekerheid in Europa vereist Ultimatum van stakende meisjes 15 VRIJDAG 21 'NOVEMBER 1969 DEN HAAG Wie dacht, dat iet conflict tussen het dagelijks «stuur van de CHU en de Cen- rum-Gespreksgroep alleen gaat ver het financiële en organisa- irische beleid van het dagelijks lestuur, komt bedrogen uit. Af- evaardigden van deze wat men behoudende" groepering noemt ebben een groot aantal amen- ementen ingediend op het uncept-program van de Unie, it zaterdag in Utrecht door de iraad zal worden behandeld. irbij valt het op, dat het dage- ;s bestuur alle amendementen van CH-jongerenorganisatie overneemt op twee na, alle voorstellen van -oorbeeld drs. D. Schouten (Waal- van de hand wijst. Ook dellen van de heren A. A. de iraaff en mr. W. F. Reus worden oor het bestuur afgeraden. Het conflict tussen het Uniebestuur de Centrum-Gespreksgroep heeft ik betrekking op de meest funda- lentele punten in het concept-pro- ram. En als een CHJO'er dan ireekt van een groot mentali- itsverschil tussen de jongeren, aan ier wensen het bestuur voor hon- erd procent tegemoet komt, en de Jehoudende" Centrum- Gespreks- *p, dan is dat juist. Voorbeelden: de Oost-West-verhou- ing. Mr. Reus en drs. Schouten Wil li onder geen enkel beding de der-Neisse-grens erkennen en ook liet overgaan tot de volkenrechten", jke erkenning van de DDR. Schou- n noemt dat een aanvechtbare lak. Rusland en het daar heersende jmmunisme zijn een levensgroot ge- ir voor het Westen. Europese kernmacht Datzelfde standpunt nemen beide eren in ten aanzien van een gedemi- tariseerde zone en een atoomvrije one in Europa. Na Tsjechoslowakije er geen enkele aanleiding aanwezig Russen 70 kilometer verder te la ta oprukken. Overigens is dit een (Van onze parleraentsredactie) van de twee voorstellen, die het DB overneemt. Kamerlid Bos zal echter op zijn beurt deze beslissing aan vechten. Een Europese kernmacht is onge wenst, zegt het DB. Waarom eigen lijk? vraagt Scholten. Drs. Schouten (en de heer De Graaff) willen onder geen enkel be ding dat er wordt gesleuteld aan ons kiesstelsel. Schouten wil het bestaan de stelsel van evenredige vertegen woordiging handhaven, het DB voelt voor districten met lijstbindingen daarbinnen. De heer De Graaff is volkomen eerlijk als het gaat om de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot achttien jaar. Hij (èn Schouten) zijn daar tegen. Het is een realiteit, dat dit voor de CHU geen winst zal ople veren. Slechts een kleine minderheid van de 18- tot 20-jarigen stelt belang in politiek. Schouten vindt dat de jeugd op deze leeftijd nog te weinig kennis van zaken heeft. Schouten en De Graaff willen ook niet, dat men voor de verkiezingen over een stembusakkoord gaat praten en over de mensen die dat zouden moeten uitvoeren. Dat gaat regel recht in tegen het voornemen van de ARP, KVP en CHU daar juist wel over te praten. Daarom wijst het DB dat ook af. Bijbels richtsnoer Wat het strafrecht betreft komt Schouten ook in conflict met de CHJO. Deze pleit voor een hero riëntatie van de strafbepalingen ten aanzien van zedenverwildering en het druggebruik. En men hoeft geen profeet te zijn om te beseffen dat dit (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het Her- ormd, het Gereformeerde, het looms-katholieke en het Huma- listische bureau voor huwelijks- ontacten gaan voortaan samen. )e naam is Stichting landelijk entrum voor huwelijkscontac- len. Het nieuwe centrum start toet 2800 ingeschrevenen: 60 pro cent dames en 40 procent heren. In het bestuur zijn behalve de le- fensbeschouwelijke sectoren ook de lationale federatie voor de geeste- ijke volksgezondheid en de nationale aad voor maatschappelijk welzijn Bet adviseurs) vertegenwoordigd. Bij deze fusie, die ook door de Ge- insraad wordt voorgestaan, hebben illereerst overwegingen van doelma- igheid gegolden. De positie van de mgehuwde vraagt om een krachtig, roter en centraal apparaat. Een andere factor is, dat het chaalvergrotingsproces in de samen- iving het leggen van contacten loeilijker maakt. Weliswaar komt de aens van vandaag met veel meer ndere mensen in aanraking dan ooit, naar die veelvuldigheid dwingt tot •ppervlakkigheid, onpersoonlijkheid m reserve. Vooral als men ouder rordt is er van spontane, dieper Sande contacten praktisch geen irake meer. Bovendien vraagt het leven Jn zijn algemeenheid om enige be- ""poedzaamheid jegens „vreemde" nensen. Men schuift nu eenmaal op Europese commissie BRUSSEL De Europese commis- le heeft aan de ministerraad van de 'EG een memorandum toegezonden ®et een serie denkbeelden om de iverschotproductic in de ge- "ecnschap terug te dringen. Het do- ument, dat volgende weck dinsdag n Brussel door de ministers van "idbouw en financiën zal worden Oproken, waarschuwt dat de kos- van een gemeenschappelijk land bouwbeleid te hoog worden door de •°ge prijspolitiek en de overproduktie. .Voor zuivel, graan en suiker wilde le Europese commissie de gegaran deerde prijzen verlagen zonder volle- ''ge compensatie voor de boeren. Dat betekent voor graan een verla- toog van de interventieprijs, voor bo- •er een verlaging van de garantie- pnis met een gulden per kilo en suiker een verlaging van de hoe veelheden waarvoor gegarandeerde "Uien gelden en bovendien een be ding van ƒ3,50 op elke ton suiker- Weten die te veel wordt geprodu- 4eerd. voorstel een humanere houding t.o.v. bijv. homofielen betekent. Dat begrijpt Schouten heel goed en met anderen is hij van mening dat in het concept-program de Bijbelse richtsnoer moet worden toegevoegd. Het DB vindt dat het duidelijk ge noeg is. Geen socialisme Grote tegenstelling zijn ook te constateren in het hoofdstuk over de mocratisering van het bedrijfsleven en een rechtvaardiger inkomens- en vermogensverdeling. Het herinnert drs. Schouten allemaal te veel aan het socialisme en dat wijst een groot deel van de CH-kiezers van de hand. Men ondergraaft, nog steeds volgens drs. Schouten, de particuliere onder neming op ernstige wijze. Het con cept program neemt het eigendom niet ernstig. Nadruk legt hij op de onderne mingsgewijze produktie, die hij als normaal bestempeld. Deelneming van' de overheid in bedrijven is slechts noodzakelijk als uiterste aanvulling. Andere wensen van Schouten: schrappen van successierechten, be lastingvrije voet verhogen (gekop peld aan verhoging BTW-tarieven van primaire levensbehoeften), geen snel le stijging van de overheidsuitgaven (in ieder geval niet sneller dan het nationaal inkomen) en geen verho ging van de vennootschapsbelasting. Alleen op dat laatste punt komt het DB drs. Schouten tegemoet. Wat betreft de democratisering van het vedrijfsleven (niet zo socialistisch als men voorstelt, vindt Schouten) houdt het DB duidelijk de boot af. In deze (voorbeschouwing zijn alle andere amendementen van andere Unieleden buiten beschouwing gelaten. Zij val len immers buiten het conflict tussen Schouten c.a. en het DB. „Unie, waarheen Drs. Schouten zal zaterdag zijn voorstellen met verve verdedigen. Er is echter geen schijn van kans dat ze worden aanvaard, daarvoor zijn de bedrijfsleven (niet zo socialistisch als raad te gering vertegenwoordigd. De grote vraag zal dan zyn of drs. Schouten zijn uitspraak van begin dit jaar „Als dit program wordt aan vaard ga ik heen", gestand zal doen. Want buiten al deze bovengenoemde verschillen in opvatting staat het ka rakter van de Unie, zoals Schouten dat ziet en zoals het DB zich dat voorstelt, levensgroot tegenover el kaar. „Unie, waarheen gaat gij", riep Schouten begin dit jaar op een Unieraadsvergadering uit. We zijn benieuwd P. J. D. het terras van een stadscafé niet zo gemakkelijk aan bij een alleen zit tende man of vrouw. Aanpassing Deze ontwikkelingen, aldus de heer G. J. Hazenkamp, voorzitter van het stichtingsbestuur, zijn in zekere zin logisch en niet te veroordelen. De vraag is slechts of de mensen in die veranderende samenleving zich daar bij aanpassen. Het nieuwe centrum wil een uiting van die aanpassing zijn. Er wordt als het ware toch een terras door geschapen, waar iedereen wèl kan aanschuiven om zich van zijn beste kant te laten zien. Uit een enquête onder alle in geschrevenen van de oude bureaus, die thans naar het nieuwe centrum zijn overgegaan is gebleken, dat men deze fusie praktisch unaniem wilde, al achtte anderzijds een groot aantal gelijkheid in levensbeschouwing bin nen een huwelijk belangrijk. Daar wordt ook rekening mee gehouden, omdat alle ingeschrevenen zelf de keuze hebben uit welke groepen zij andere ingeschrevenen (in eerste instantie anoniem per brief) willen leren kennen. Het kan immers onmo gelijk de bedoeling zijn, dat het - landelijk centrum gemengde huwelij ken zou willen bevorderen. W/erktvijze De directeur van het nieuwe cen trum, de heer J. C. W. van der Lin den, lichtte de werkwijze van het centrum nader toe, die erop gericht is de vrijheid van keuze alle kansen te geven, waardoor iedere gedachte aan „koppelen" wordt vermeden. Men kan beginnen een inlichtin genboekje aan te vragen bij het bu reau (Prinsenlaan 1, De Bilt, telefoon 030 - 76.06.30). Daar zijn vragenfor mulieren bij (algemeen en medisch),v die kunnen worden ingevuld. Vervol gens wordt men uitgenodigd voor een kennismakingsgesprek met een der 150 vaste adviseurs. Men ontvangt daarna een lijst met persoonsbeschrijvingen van alle man nelijke of alle vrouwelijke ingeschre venen, waar geen naam, geen adres bij staat vermeld, alleen een code nummer. Zo wordt geheimhouding gegarandeerd. Men kan dan zelf een keuze maken, met wie men onder nummer schriftelijk in contact wil treden. Zo'n brief wordt via het bureau ongeopend doorgestuurd aan de be trokkene. Wil men de corresponden tie stoppen, dan kan men dit laten weten zonder de anonimiteit te ver breken. Wil men de briefwisseling voortzetten, naam bekend maken of een ontmoeting tot stand brengen, dan kan dat wanneer men dit wil. Jaarlijks slaagden op deze wijze via de vier bureaus 550 mensen. Bij de heren was het percentage 50 en bij de dames 31 procent. Het centrum, dat geen winst maakt en louter dienstverlenend wil zijn, vraagt een inschrijfgeld van ƒ95 per half jaar en vervolgens 50 per half jaar. Wie niet kan betalen wordt zo nodig gratis ingeschreven. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Twee discussies over partnerruil binnen het huwelijk komen voor in de rubriek Confronta tie, onderdeel van het zaterdaga- vondse VARA-radioprogramma Fi nale. Morgenavond de eerste volgen de week de tweede. Er spreken echt paren pro en contra met elkaar, zulks onder leiding van de socioloog Frits Moll. De VARA neemt zelf geen stand punt in. De discussie werd gehouden in een studio met publiek. U kunt de standpunten horen van jonge en iets oudere echtparen, die partnerruil willen zien als een soort maatschap pijhervorming, die je voor al te jonge kinderen nog even verborgen moet houden. Zij noemen het zelfs een „verdieping van hun huwelijk". Op consequenties gaan zij niet of nauwe lijks in. Dat doen eigenlijk ook de nogal fel tegensprekende echtparen niet. Zij verdedigen de monogamiteit van het huwelijk mede op basis van de nor male gezinsvorming. Ook Frits Moll stuurt niet aan op verdieping van de gesprekken, die af en toe flink oplaaien. Daardoor blijft het o.i. tot een oppervlakkig soort informatie op het terrein van taboe doorbreking. Oordeel zelf. U brengt uw VW op gezette tijden naar ons VW-Diagnose- Station. Elektronische apparatuur stelt een objectieve diagnose, die u te zien krijgt in de vorm van een Testrapport over de noodzakelijke vernieuwingen en/of reparaties aan uw VW. Met dit Diagnose-advies kunt u dan aan de hand van uw tijd en uw beurs zelf ruimschoots van tevoren bepalen, wan neer u de mankementen kunt laten verhelpen. Dat noemen wij: inspraak. De VW filosofie? Voor 11,76 incl. BTW (voor een kever) weet u voor welke uitgaven u staat. En mocht u iets anders dan VW op uw wieldoppen hebben staan, dan is het nu wel duide lijk, wat er aan uw auto mis is: het merk. Op naar de dealer. Iedere koper van een nieuwe VW en de bezitters van een VW model 1970, gekocht na 1 au- 't Is tenslotte uw VW gusfus j,L, ontvangen van de dealer een couponboekje voor 4 gratis VW- Diagnoses. Voor de bezitters van ou dere VW's ligt er een Diagnose Pas poort klaar, waarin alle VW-Diagnoses worden aangetekend. U kunt natuur lijk ook zo-maar een VW- Diagnose aanvragen. Dus öp naar de dealer. W aar schu wings- systeem tegen kolendampgevaar DEN HAAG Staatssecretaris dr. Kruisinga (volksgezondheid) zal be vorderen dat in toenemende mate door pers, radio en televisie en an derszins voorlichting zal worden ge geven ter voorkoming van kolen dampvergiftiging. Ook wordt onderzocht of in samen werking met het KNMI en de Stich ting vaste brands coffen een effectief waarschuwingssysteem zou kunnen worden voorbereid voor gevallen dat klimatologische omstandigheden het gevaar voor kolendampvergiftiging doen toenemen. De bewindsman heeft dit geant woord op de schriftelijke vragen van mejuffrouw Kessel, lid van de Tweede Kamer van de groep-Aarden. AMSTERDAM Het zou gewenst zijn tandheelkundige behandeling van de kleuter en het schoolgaande kind zoveel mogelijk te vermijden. De realiteit is echter, dat deze behan deling op een steeds vroeger tijdstip moet beginnen omdat het tandbederf de afgelopen dertien jaar met tenmin ste vijftig procent is toegenomen. Prof. dr. C. O. Eggink, benoemd tot hoogleraar in de conserverende tand heelkunde aan de VU. merkte dit vrijdagmiddag op in de rede die hij ter gelegenheid van zijn ambtsaan- ROTTERDAM Het lijkt bijna onwaarschijnlijk, maar in deze dagen waarin de aandacht zich slechts toespitst op Feijenoords en PSV's kansen in de Europa Cup I en II Ajax is zo goed als zeker van de derde ronde in de Europa Cup III wordt er ook nog com petitievoetbal gespeeld. Voetbal dat als prettige beloning het recht op deelname in de EC I tijdens het seizoen 1970-1971 meebrengt. Om helemaal niets aan het toeval over te laten trekt Feijenoord daar toe vrijdagavond naar Leiden, waar Ernst Happel zijn telgen mentaal klaar hoopt te maken op het lastige treffen met Holland Sport op Hout- rust. Jan Boskamp mocht dan in het interview dat wij woensdag publi ceerden, vertellen dat Holland Sport alle kans op de zege heeft, wij zijn zo vrij dat tegen te spreken. Feije noord toonde tegen Haarlem aan, dat men vooral qua conditie zeer sterk is. Voeg daarbij de veel gro tere dosis fantasie en het betere technisch kunnen van de landskam pioen en een zege voor Feijenoord ligt voor de hand. Tenzij, ja tenzij Inderdaad de bal is rond. De uitslag van een voetbalwedstrijd staat slechts vast wanneer de volle negen tig minuten gespeeld zijn. Boven dien heeft Houtrust wel eens meer sensaties gekend. Eén van die sen saties tijdens het afgelopen seizoen vormde de overwinning van Hol land Sport opFeijenoord. Minder moeilijk Ajax lykt het minder moeilijk te krijgen met Telstar in dc Meer. Toch doet Michels er verstandig aan het dit seizoen verrassend goed voetbal lende Telstar niet te onderschatten. PSV treedt evenals Feijenoord reeds zaterdag in het strijdperk. Het zeer zwakke DOS, dat .overigens niet al tijd al te prettig tegenstand biedt, moet voor Kurt Linder c.s. even wel geen al te moeilijke opgave zijn. Sparta-ADO is een ander aantrek kelijk duel in de eredivisie. Een prognose omtrent de uitslag lijkt niet gemakkelijk. Een gelukspel dus. SW trekt naar de Nijmeegse Goffert. De pupillen van Goosens demonstreer den tegen Sparta een verheugende mentaliteit. Helemaal kansloos is SW derhalve niet bij NEC. Go Ahead krijgt het niet gemakkelijk met MVV. Een remise ligt ook hier voor de hand. AZ'67 dat verrassend een punt by NAC weghaalde moet dat zelfde kunnen doen tegen DWS. Haarlem-NAC wordt een zege voor Barry Hughes c.s. GVAV ten slotte moet minstens een punt kun nen halen uit het treffen met Twen te in Groningen. Wordt er verloren dan gaat het er somber uit zien voor de pupillen van trainer Ludwig Veg. vaarding hield in het Woestduincen- trum. De mens aldus prof. Eggink, waar deert zijn gebitselementen meer ter ondersteuning van zijn uiterlijk, dan om de functie waar zij voor gemaakt zijn: voor de verwerking van het voedsel. Deze onderwaardering van het kauwapparaat is vooral een gevolg Van milieufactoren. In het leven van de baby neemt de mond een centrale plaats in, waarbij de functie verband houdt de lustbevrediging. Die emotionele ontwikkeling leidt ertoe dat de beandeling der gebitse lementen als onderdeel van de mondholte specifieke eisen stelt aan de operateur. Dit geldt in nog sterke re mate bij de behandeling van het kind dat nog zo dicht bij zijn eerste ontwikkelingsfase staat. Vandaar dus dat de behandeling van kleuters en schoolgaande kinde ren eigenlijk vermeden diende te worden, ware het niet dat het tandbe derf er eenvoudig toe noopt. De enige mogelijkheid om de door tandbederf noodzakelijk geworden be handeling te voorkomen is het instel len van preventieve maatregelen, zo wel voor gehele bevolkingsgroepen als voor het individu. Deze preventiegedachte, die het eni ge redmiddel lijkt ter verbetering van de slechte toestand waarin het gebit van de Nederlandse bevolking verkeert, zal ook in het onderwijs meer tot uitdrukking moeten komen. LONDEN Meer dan 350.000 Londense scholieren hebben gisteren een vrije dag gehad omdat het on derwijzend personeel staakte. Meer dan 100 scholen waren gesloten. De onderwijzers eisen een behoorlijke salarisverhoging. BELGRADO China en Zuidsla- vië zullen de diplomatieke betrekkin gen op het niveau van ambassadeurs herstellen. Sinds 1958 waren beide landen slechts door zaakgelastigden vertegenwoordigd wegens politieke moeilijkheden. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Het Europees insti tuut voor de sociale zekerheid, dat vorig jaar is opgericht, houdt van daag en morgen in Den Haag zijn eerste studieconferentie die is gewijd aan de toereikendheid der sociale ze kerheid. De initiatiefnemers van dit insti tuut hebben zich ten doel gesteld in de bestaande lacune op het gebied van de wetenschappelijke benadering van de sociale zekerheid te voorzien, aldus de voorzitter van het instituut, dr. G. M. J. Veldkamp vanmorgen in zijn openingswoord. In zijn inleiding tot de conferentie zei minister Roolvink van sociale za ken en volksgezondheid dat er naar zijn mening op het gebied van de wetgeving voor arbeidsongevallen een voorziening moet komen voor an deren dan loontrekkenden, waarbij zijn voorkeur uitgaat naar een volksverzekeringstype zoals we die reeds kennen bij de AOW en AWW. Kamerlid gewond hij aanrijding APELD*OORN Het Tweede-Ka merlid Harmsen, die ook wethouder in Apeldoorn is, raakte gisteren licht gewond bij een aanrijding op de rijks weg bij Voorthuizen. Bij een inhaal- poging raakte hij met zijn auto de achterkant van een te veel links rij dende vrachtauto. De heer 'Harmsen liep schaafwonden aan hóófd en han den op. De materiële schade was groot. GRONINGEN De sinds woensdag stakende 120 meisjes van de afdeling hogere beroepsopleiding van de industrieschool hebben mi nister Veringa om hulp gevraagd. Ze noemen de situatie op de sdhool on houdbaar. Gisteravond werd het school bestuur een ultimatum gesteld: aftre den voor maandag, anders wordt de staking voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15