AAR 14 METER MIS AR handhaaft kritiek tot laatste moment Commentaren Stof wervelde hoog op bij landing decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel KVP en CHU achter regering Het Kwartet LANDING VERLIEP FEILLOOS Precies op de goede plaatsongelooflijk.r Remmotor te vroeg afgezet Kon I Start van de maan Synode achter 10-jarenplan Ernstige storing bij Shell Curacao SPREUK NET WEER Veel wind Yolgend jaar 750 fusies Iieiiwe leidseComramnt Woensdag 19 november 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" lotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. Ï4,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Met een haast feilloze precisie zijn vanochtend Conrad en Bean om enkele minuten voor acht op de maan geland: slechts 14 meter van hun doel, vlak bij de krater waar de Surveyor ligt. Na een reis vol spanning, maar zonder storingen, zijn zij begonnen aan een verblijf op de maan, dat bijna 32 uur zal duren. (Van onze ruimtevaartredacteur) HOUSTON Het is voor de tweede maal gelukt: Charles .Pete" Conrad en Alan L. Bean hebben met een ongekende preci sie vanmorgen om vijf minuten en twintig seconden voor acht hun Intrepid op de maan gezet, maar veertien hele meters van het ge lelde doel en 350 meter van de krater waarin zich de Surveyor kvindt. „Precies op de goede plaats ik kan het niet geloven fan- lastisch!" riep Conrad uit na de spannende afdaling van twee uur in 40 minuten. Zonder ook maar de geringste toring is de laatste en meest ïskante manoeuvre van de reis lerlopen. Houston was enthousiast. Prachtig, prachtig, prachtig", iep de vluchtleiding uit, terwijl Ie Intrepid zich met een snel- leid van enkele duizenden kilo- neters per uur uit de honderd imeter hoge baan losmaakte. Die ontkoppeling gebeurde om Wfulf minuten over vijf vanochtend, he) noment waarop beide maanrei- tiftn afscheid namen van hun colle- Gordon, die 36 uur eenzaamheid I het vooruitzicht had. Al tijdens de afdaling zag het er- nar uit dat de Inteprid met een on tkende nauwkeurigheid op koers „Alles gaat uitstekend Dick," zei louston tegen Gordon. Die hield de ilevisie-camera gericht op de zich ingzaam verwijderende mansloep. Intussen hielden Conrad en Bean vluchtleiding op de hoogte van un belevenissen. Bean: „Alles is OK an boord. Ik heb de jalouzieën op- etrokken en de vensters blijken een eetje bevroren. Dat zal wel beter forden als ik de verwarming aan- tl". Om kwart voor zeven, toen de laansloep zich in een 15 km hoge aan bevond, werd de hoofdmotor angezet voor de laatste etappe. De nelheid liep toen snel terug en Hous- Mi begon weer af te tellen. Op ze- een reis om de wereld (in drie toeken) is de minister belast met totwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, ittermiddag op Schiphol terugge- *erd. Op de foto zien we de minis- met zijn echtgenote op het be kende Schipholkarretje. ven kilometer hoogte, vier minuten voor de landing, bedroeg die snel heid nog maar 1200 km per uur, en iedereen wachtte in spanning op het moment waarop de Intrepid contact met de maan zou maken. 9 Voor vervolg zie pagina 9 „Dit ivas een echte marinelanding" HOUSTON Hoewel de maanlan ding vrijwel volmaakt verliep, was er toch één schoonheidsfoutje. Conrad zelf deed kort nadat de Intrepid ste vig in het maanstof stond, de beken tenis:: „Ik geloof, dat ik iets heb ge daan waarvan ik steeds heb gezegd, dat dit niet zou geburen; ik schijn de remraket van m'n liefje (de Intre pid) te hebben uitgeschakeld voordat we op de grond stonden". Het gevolg was, dat de maansloep twee meter slipte, wat hard op de maanbodem terecht kwam en meer stof deed opwaaien dan verwacht was. Houston reageerde op de bekentenis met een „schande!" en even later: „De jongens van de luchtmacht zeg gen, dat dit weer een echte marine landing was Beide astronauten gaven toe dat zij vlak voor de landing wel in spanning hebben gezeten. Zo spannend waren de laatste tien minuten, dat zij van opwinding begonnen te giechelen. Conrad zei o.m tegen het controle centrum: „Ik hoop wel, dat jullie ons op een goede koers hebben gezet, want er is nu een hele lading bergen recht voor ons. Ik hoop dat we er midden door gaan. Daar is een dal". Hun commentaren na de landing waren enthousiast. „Holy cow, het is hier prachtig", riep Conrad nadat het stof was opgetrokken. „Kijk die rot sen eens", zei Bean, „dit is een fijne plaats". I betaalt: per kwartaal per maand aJxriiyuA, g L/wl I Ik geef op als nieuwe abonnee: I I I I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Ook morgenochtend zullen de Amerikaanse ruimtevaarders Conrad en Bean een wandeling op de maan maken en wel naar de Surveyor. Dit is het tijdsche ma, aangenomen dat alles vol gens plan verloopt: 06.43 uur: Conrad naar maanop pervlak 06.53 uur: piloot Bean volgt hem. Er volgt een t v-uitzending van ruim drie uur 08.42 uur: werk bij de Surveyor 09.33 uur: Bean weer terug in maanlander 09.53 uur: Ook Conrad terug in maanlander 15.27 uur: Start van de maan 18.43 uur: tv-uitzending van 25 minuten. Niet tactisch (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De hervormde synode heeft zich gisteren zeer en thousiast getoond over het tienjaren plan van de jongeren voor de een wording van de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. De synode zal de gereformeerde synode voorstellen een gezamenlijke werkgroep in te stellen, die de plan nen van de jeugd bestudeert. Zie pagina 2. WILLEMSTAD Een storing in de elektrische centrale heeft gisteren bij Shell Curagao tot ernstige stgna- tie geleid. Het kan geruime tijd du ren voor de fabriek weer volledig in bedrijf is. De schade is nog niet te overzien. Waarschijnlijk werd de storing, die met grote rookontwikkeling gepaard Op paleis Soestdijlc heeft koningin Juliana gistermiddag 22 kinderen uit de elf provincies ontvangen: zij hadden meegedaan aan een briefkaartenactie ter gelegenheid van de zestigjarige verjaardag van de vorstin. De kinderen die vaak ontroerende teksten schreven hadden ook enkele geschenken meegenomen. De ko ningin was blij verrast met een paar schoentjes voor prins Con- stantijn, dat het meisje links haar aanbood. tatzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. I Het zijn de slechtste boeken niet, waaraan de critici kna gen. DE BOISSON „Ik hoop «lat je veel geld hij je hebt, want Ellen eet de oren van je DE BILT Wisselende bewol king met enkele buien. Krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. DE BILT Onder invloed van een depressie, die zich tus sen Noorwegen en IJsland be vindt, drong in de afgelopen nachte zachte oceaanlucht ons land binnen. In de avond kwamen plaatse lijk nog temperaturen voor van ongeveer drie graden, daarna steeg het kwik veelal tot acht a tien graden. Het binnendringen van de zachte lucht veroorzaakte op de meeste plaatsen regen. Tussen de depressie en een hogedrukgebied ten noorden van de Azoren handhaaft zich boven de oceaan, de Britse eilanden en onze omgeving een westelijke stroming. Hierin trekken storingen mee die in het komende etmaal bij ons tijdelijk regen zullen brengen. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar), da lend. Zon en maan 20 november zon op 8.08, onder 16.43; maan op 14.57 onder 3.56; 24 nov. V.M. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het geschil tussen de ARP en minister Wit- teveen van financiën is nog le vensgroot. De fractie stuurde gisteren de belastingexpert G. A. Kieft en de econoom drs. B. Goudzwaard in de Tweede Ka mer bij de belastingdebatten de vuurlinie in om te onderstrepen, dat de inflatiecorrectie in 1970 niet meer dan 450 miljoen gul den mag bedragen. De regering houdt echter vast aan een verlaging van 600 miljoen gulden Resultaat onderzoek (Van onze sociaal-economische redac tie) SOEST Het Centraal Bureau voor Fusiebemiddeling verwacht voor 1970 circa 750 fusies in het bedrijfsle ven, inclusief andere vormen van sa menwerking. Voor 1971 zou op aan wijsbare gronden nogmaals op 750 fusies gerekend kunnen worden. Te gen het eind van 1971 zal een duide lijke rustperiode in de fusiebeweging optreden. Daarna volgt een periode van consolidatie. Deze conclusie schrijft het centraal bureau in een rapport over fusiebe reidheid in de middelgrote industrie. Het bureau heeft een enquête gehou den onder 3000 middelgrote in dustriële bedrijven, die het meest voor fusieplannen in aanmerking ko men. Van de 3000 bedrijven heeft bijna 20 pet na een week gereageerd, een uitzonderlijk hoog percentage. Van de inzenders bleek bovendien 68 pet positief te staan tegenover een fusie- voorstel; 13 pet heeft al een fusie aangegaan, of een vorm van samen werking zonder dit naar buiten te laten blijken; 12 pét staat afwach tend en wil nog een paar jaar af wachten; 7 pet neemt een negatief standpunt in en 1 pet ziet voor de toekomst geen mogelijkheden. In de metaalsector is de fusiebe reidheid het grootst (42 pet); in de levensmiddelen sector 36 pet, in de grafische industrie 29 pet, in de tex tielnijverheid 24 pet en in de houtbe- I werkingsbranche 23 pet. Van de geënquêteerde bedrijven wil 5 pet sa- dat jaar en 300 miljoen het volgende jaar. En zij weet zich niet alleen on dersteund door de VVD, die de verla ging van 900 miljeoen gulden in het totaal nog te weinig vindt, maar ook door de KVP en de CHU. Mr. W. Scholten zei gisteravond, dat de door de regering voorgestelde verdeling van 600 miljoen en 300 mil joen gulden bij de fractie van de CHU begrip ontmoet. Met name de grotere verruiming van het vrij besteedbare inkomen vindt de CHU belangrijk. En drs M. W. J. M. Peijnenburg van de KVP zei: „Het voorstel van de regering be tekent een bijdrage aan de toename van het besteedbare inkomen in het ka der van het beleid gericht op de door breking van de inflatiespiraal." Vanmiddag om één uur begon mi nister Witteveen aan de beantwoor ding van de opmerking van de Ka merleden. Vanmorgen had hij over leg gepleegd met z(jn collega's in het Kabinet. Op het Binnenhof kon men horen vertellen, dt het kabinet niet eensgezind is over deze zaak. De fractie van de ARP kreeg giste ren wel steun van D'66. De heer A. de Goede stelde ook een verlaging van slechts 450 miljoen gulden voor en deed verder een beroep vooral op de ARP zich niet te binden aan de verlaging van de tweede 450 miljoen gulden. Argument: In 1971 staat het land een fikse verhoging van de BTW te wachten. Op het ogenblik bestaat te DEN HAAG Minister-president De Jong zegt in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid v.d. Spek (psp) „bezwaarlijk mededelingen te kunnen doen" over mogelijke instellingen in ons land met een geheim karakter. De heer v.d. Spek had de premier gewezen op berichten dat bij toeval in een kelder in de universiteit van Kopenhagen een geheime centrale van de Deense inlichtingendienst ls ontdekt. weinig zekerheid over de ontwikke lingen in 1971. Amendement Veel van de parlementaire gebeur tenissen in Den Haag hing gistermid dag af van het antwoord van mi nister Witteveen. Wanneer dit ant woord onbevredigend is zal de fractie van de ARP een amendement indie nen om de belasting met 450 miljoen gulden te verlagen. Het werd niet onmogelijk geacht, dat de PvdA, om welke reden dan ook, een dergelijk amendement zou steunen. Van de zijde van de ARP zijn gisteren louter zakelijke argumenten aangevoerd. Men maakte zich be zorgd over verkeerde impulsen, die door een verlaging van 600 miljoen, op de economie zouden inwerken. Het debat kan evenwel in ëen sta dium komen, dat ook andere argu menten gaan meespreken voor de ARP. O mum vuardbaar' Dat zal het geval zijn, wanneer mi nister Witteveen het „Onaanvaard baar" over het a.r. amendement uitspreekt. Het is zeker, dat de frac tie eensgezind is, vooral als het er op aan komt. Aangenomen mag worden, dat men bij een „onaanvaardbaar" van de minister geen kabinetscrisis wil riskeren om een zakelijk verschil van 150 miljen gulden hoe zeer de fractie ook hecht aan de verlaging van 450 miljoen gulden. De beslissing valt vandaag nog niet. Volgens de agenda van de Ka mer zou morgen om elf uur 's mor gens worden gestemd. Maar het is ook mogelijk, wanneer de zaak erg moeilijk ligt, de stemming tot vol gende week uit te stellen. R Voor vervolg zie pagina 3 CTAATSSECRETARIS Van Son heeft met ingang van vandaag de re geling voor de hulp bij het beëindi gen van een bedrijf buiten werking gesteld. Aanvragen voor ondersteuning wor den niet meer in behandeling geno men en pas beoordeeld, wanneer de nieuwe regeling van kracht is. Maar die nieuwe regeling, waarvan in de nota over het midden- en klein bedrijf de hoofdlijnen zijn aangege ven, staat voorlopig nog niet vast en men kan haar dit jaar niet meer ver wachten. Zo is van de ene dag op de ander een regeling die tot 1 mei 1972 van kracht zou zijn vervallen en is plot seling een stuk onzekerheid gescha pen, juist voor een bevolkingsgroep die het economisch al moeilijk heeft. Met deze manoeuvre heeft de staats secretaris blijk gegeven van ontac tisch bestuur. Spanning J^EIDER Den Uyl van de PvdA-op- positie zei gisteren in de Twee de Kamer, dat de staatssecretaris iets ongehoords had gedaan. Het besluit moest binnen 24 uur worden inge trokken. Vandaar de interpellatie, waarom socialist Lems had gevraagd. De Tweede Kamer verwierp de aan vraag tot interpellatie, omdat de he ren Scholten van de CHU, Nelissen van de KVP en De Mooij van de ARP over deze ernstige zaak reeds vra gen hadden gesteld. Bovendien zal volgende week dinsdag de begroting van economische zaken aan de orde komen. Dan heeft de Kamer alle gelegenheid, er op aan te dringen deze nare zaak recht te trekken. Zo blijft de span ning in de politiek. Steeds maar weer. Verschil ^PANNING is er deze week in de Tweede Kamer vooral ook als gevolg van het zakelijk verschil over de belastingverlaging tussen regering en ARP. Vandaag zou de fraktie een amende ment indienen, dat, echter gehoord het Kamerdebat van gisteren, geen steun zal krijgen van de andere re geringspartijen De ARP is bezorgd over de gevolgen van een tc hoge belastingverlaging voor de conjunctuur. Voortgaande inflatie kan meer werkloosheid met zich meebrengen. Daarom hecht men aan de 450 mil joen gulden. Mogelijk laat de minis ter hierover een „onaanvaardbaar" horen. De vraag is dan, of men voor een geschil van 150 miljoen (voor een ge zinnetje 100 per jaar) politieke moeilijkheden moet riskeren. SPORTHALCLEIJN DUIN Vo GEMEENTEHUIS KATWIJK Woensdag 19 en donderdag 20 november van 1010 uur. Zie advertenties in dit blad van zaterdag 15 november j.l. PRAAG Radio-Praag meldde gisteravond dat dr. Antonin Anejda- rek, een hoge regeringsadviseur voor politieke en economische aangelegen heden, naar Engeland is uitgeweken. Dr. Anejdarek, directeur van het Tsjechoslowaakse instituut voor in ternationale economische en politieke betrekkingen, was eerder al door ra dio-Praag aangevallen omdat hij nauw betrokken was bij de libera- lisaticbeweging vorig jaar. Gisteren in de Tweede Kamer moesten de heren Kieft en Bies heuvel nog enkele gegevens veri fiëren. Op de foto beide parle mentsleden verdiept in een boek vol details. mengaan met een buitenlandse on derneming en 50 pet heeft geen bij zondere voorkeur voor binnen- of buitenland. Volgens het rapport zou de Neder landse ondernemer in zijn bereidheid tot fusies niet achterblijven bij zijn buitenlandse collega. Opmerkelijk wordt het genoemd dat speciaal in Nederland het woord fusie in ver band wordt gebracht met ontslagen I van personeel en daarom een minder goede klank heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1