Reserves jegens Duitsland moeten verdwijnen krant van FORMAAT President Heinemann naar Nederland President heeft al bijnamen Lappie Loep in kokosnoten Commissaris in de ban VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN CAROLINA YES Kareltje Knetter en de Bos-bubbel '7 MAAINOAG 17 NOVEMBER 1969 ■R II Dc drie presidenten van de Duitse Bondsrepubliek na de Tweede Wereldoorlog hebben één ding in ieder geval gemeen. Alle drie zijn ze getrouwd met een vrouw die enige jaren ouder is dan zij zelf. Gustav Heinemann is die merkwaardigheid ook opgevallen en concludeerde: „Dat weten we dus, wie president van de Bondsrepubliek wil worden, moet een oudere vrouw trouwen." Maar ook heeft hij gezegd bij zijn benoeming tot president: „Ik doe dit vijf jaar, niet langer, want ik wil niet op mijn tach tigste nog op deze stoel zitten." Even nuchter is zijn uitspraak: „Ik kan het woord geestdrift niet meer horen. Lk leef nu in het vijfde regeringssysteem, als ik voor alle vijf geestdriftig was ge weest, zat ik nu in een gekken huis." De president kan op twee bij namen bogen. In de schakerswe reld, waar hij menig partijtje ge leverd heeft, wordt hij, met zijn dubbele doctorstitel (politieke wetenschappen en jurist) Gustav Gustav genoemd. In Bonn heet hij Gustav de Eenvoudige, omdat hij lnplaats van in de gebruike lijke Mercedes, het Duitse status symbool, zich door zijn schoon zoon, de dominee uit Bad Go- desberg, naar de staatsontvangst van koningin Elizabeth II (in 1965) liet brengen in diens oude volkswagentje.... „Doe maar gewoon" is zo onge veer zijn filosofie, maar een president heeft het daar wel zwaar mee. Heinemann ging daarom eens met zijn voorganger Lübke praten, hoe die een en an der geregeld had. Op een gege ven ogenblik vroeg hij: „Maar als u nu een paar nieuwe schoe nen wilde kopen? Die moet men toch gaan passen...." Lübke antwoordde: „Dan liet ik wat paren thuisbezorgen en zocht de beste uit." Heinemann schudde verschrikt rijn hoofd: „Maar daar begin ik niet aan...." Allemaal anekdoten, die Heli Ihkfeld bijeengebracht heeft in «i boekje Gustav Heinemann. Hoe de president het boekje vindt, weten we niet, maar wel dajifhij, toert hij een artikel gele zen had waarin prof. Horst Ehm- ke alles opsomde wat Heinemann in zijn leven aan werk verzet had, zei: „Nou, nou, wanneer ik alles gedaan heb, wat hier staat, dan ben ik de laatste jaren geen nacht in mijn bed geweest." BONN De Duitse bonds president, dr. Gustav Heine mann, hoopt dat zijn staatsbe zoek aan Nederland van 24 tot 27 november zal bijdragen tot het doen verdwijnen van een „begrijpelijke terughoudend heid" in Nederland die sinds de oorlog jegens Duitsland bestaat. Sprekend tot Nederlandse journalis ten zei het staatshoofd dat het hem zeer verheugt dat Nederland het eer ste land is dat hij als bondspresident gaat bezoeken, vooral omdat hij zo kan proberen die terughoudendheid te doen verminderen. Dat betekent niet dat Duitsland moet vergeten. Als Duitsland laat blijken dat het niet vergeet, kan dat voor de andere landen reden zijn niet meer over het verleden te praten. Hij noemde ook andere redenen voor zijn vreugde over zijn bezoek aan Nederland, namelijk dat hij er vele vrienden heeft en dat hij zich voor Nederland en zijn ontwikkeling interesseert. Als zijn vrienden noemde dr. Hei nemann desgevraagd: Max Kohn- fitamm, Patijn, Berkhof, de predikant Hans Fischer te Rotterdam en me juffrouw- Kohlbrugge. Hoogtepunt In antwoord op de vraag wat hij als het hoogtepunt van zijn staatsbe zoek aan Nederland beschouwt, zei hij aarzelend: „Het bezoek aan de schouwburg misschien". Hij doelde daarbij op het bezoek aan het Joodse monument in de voormalige Hol landse Schouwburg te Amsterdam, herdenkingsplaats van de tijdens de Duitse bezetting uit Amsterdam weg gevoerde joodse burgers. Hij zal de kwestie van de drie Duit se oorlogsmisdadigers in de strafge vangenis te Breda Fischer. Aus der Funten en Kotalla niet ter sprake brengen. Hy had de zaak gevolgd en gezien dat de Neder landse regering getracht had een op lossing te vinden. Dat was echter niet gelukt. Het is een zaak van de Nederlanders, aldus dr. Heinemann. Gevraagd naar zijn oordeel over de buitenparlementaire oppositie gaf dr. Heinemann, die in de tijd van Hitier lid was van de anti-nationaal-socialis- tische Bekenntniskirche, als zijn me ning dat het er om gaat of men daar bij de andere democratische beginselen wel eerbiedigt. Demonstreren is geoor loofd maar geweld niet. Of de bezet ting van gebouwen als geweld moet worden beschouwd moet van geval tot- geval bekeken worden'. Ambtseed Op de persconferentie kwamen een aantal principiële gezichtspunten van de president naar voren. Hij sprak zich uit tegen de ambtseed omdat hij het niet juist achtte de naam van God op deze wijze te gebruiken ln relaties tussen mensen. Oorspronke lijk gaf men aan eed en schending van een eed een heel andere bete kenis dan thans. Zoiets past niet meer in het hedendaagse Duitsland dat Volgens, Heinemann, doctor ho noris causa in de theologie van de universiteit van Bonn, levensbeschou welijk en religieus een neutrale staat is. Over de verhouding tussen de twee Duitslanden zei hij dat Oost-Berlijn hem toen hij in 1949 minister van binnenlandse zaken was geworden, had uitgemaakt voor „bloedhond van de Duitse politleterreur". Later was i dat verzwakt tot „kapitalisten- J knecht". Nu laat men zich milder over hem uit, maar dr. Heinemann 1 twijfelt eraan of dat duidt op een werkelijke verandering. Dr. Heinemann was als minister van binnenlandse zaken lid van de CDU. Later toen hij minister van justitie werd, trad hij toe tot de socia listische partij (SPD). In antwoord op vragen over de mogelijkheid van een bezoek van ko ningin Juliana aan West-Duitsland zei de president dat het gebruikelijk is dat bij een staatsbezoek een uitno diging voor een tegenbezoek wordt gedaan. Op de vraag of de Koningin volgend jaar al naar Duitsland zou kunnen gaan zei hij dat daarover nog niets te zeggen valt. De Nederlandse ambassadeur, dr. J. G. de Beus, zei nog dat er tussen de twee landen thans eigenlijk geen werkelijke problemen bestaan. De ambassadeur zei ook dat dr. Heinemann het eerste Duitse staats hoofd is dat een staatsbezoek aan Nederland brengt. Wel heeft keizer Wilhelm II twee officiële bezoeken aan Nederland gebracht, in 1891 en in 1907. Roken kostte vorig jaar bijna 14.000 mannen het leven AMSTERDAM Vorig jaar zijn in Nederland 13.729 mannen over leden ten gevolge van het roken. Dit is ruim 23 procent van het to taal aantal overleden mannen. Da gelijks stierven in 1968 gemiddeld 37 mannen aan de gevolgen van het roken tegenover bijna 29 mannen in 1963. Deze CBS-gegevens publiceert dr. L. Meinsma, voorzitter van de lan delijke organisatie voor de kanker bestrijding, in het jongste nummer van Medisch Contact. Weer doodvonnissen DAMASCUS Een revolutionai re rechtbank in Irak heeft opnieuw een aantal mensen wegens spionage voor Amerika ter dood veroordeeld. Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.30 Stereo; licht geva rieerd muziekprogramma. 19.15 Stereo: Licht Instrumentaal ensemble. R.V.U.: 19.35 Een gedachtenwlsseling. over het Interimrapport van de Com missie Orgaantransplantatie. N.O.S.: 20.05 Gesprekken over actuele zaken en lichte mu ziek. Bond zonder Naam: 22.20 Christcnezlelen, geef mij maar mensen!, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 22.43 Radiojournaal. N.O.S.: 22.5S Stereo: Jazz ln aktle. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum 11. 298 m. NCRV 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 19.00 Llterama: over boe ken, schrijvers en toneel. 19.15 Kerklied en kerkmuziek in klank en geschrift. 19.45 Ste reo: Metropole orkest en so list: amusementsmuziek. 20.10 Lichte grammofoonmuziek. 20.28 Op de man af. praatje. 20.30 Stereo: klassieke muziek (g L). 21.50 Europese top ln Den Haag, reportage van de eerste dag van de Europese topconferentie. 22.05 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Naar een nieuwe revolu tie: overpeinzing. 22.30 Nieuws. 22.40 Voorrang: een artistiek voorkeursprogramma. 23.30 Stereo: moderne kamermuziek <opn.). 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VAVWOMI Nederland I. N.O.S.: 18.15 Samenvatting van de opening van de E.E.G.-topconferentle te Den Haag. 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.07 Scheepsjongens van Bontekoe. vervolgverhaal. 1916 Alleen op weg. familie- feuilleton. 19.30 Tweekamp, quiz tussen studententeams. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. NCRV: 20.20 Aktualitei- tenrubriek. 20.45 Please Sir. een luchtige TV-serie. 21.25 De kleine Zielen, TV-feullleton. 22.30 Farce Majeure, satirisch programma. 22.50 Avondover denking. N.O.S.: 22.55 Jour naal. TELE1AC: 23.00 - 23.30 Statistiek - les 8 herh. Nederland II. N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: in formatief programma. VARA: 19.30 Opmaat: gevarieerd pro gramma. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Coronation Street, TV-feullle ton. 20.45 Velen met mij: be handeling van problemen van kijkers. 21.25 Kleur: Ironside. TV-film. 22.15 Achter het nieuws. N.O.S.: 22.40 Journaal. 22.45-22.55 Kleur: Apollo 12: O- verzlcht van de laatste ge beurtenissen. België kanalen Ned. 2 en 10. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Sporttrlbune. 19.20 Avonturen in de Stille Zuidzee. (16). 19.45 Hier spreekt men Nederlands. 19.50 Zoeklicht. 19.55 Medede lingen en De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.2S Roem en angst, oorlogsfilm 22.00 Gastpro- gramma: De liberale gedachte. 22.30 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAAD OMROEP VANAVOND Heitor Villa-Lobos. 1. Bachlanas Brasilelras nr. 2. 2. Bachlanas Brasilelras nr. 5. 3. Choros nr. 11. 4. Concert voor guitaar en klein orkest. HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7-20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwij ding. N.O.S.: 9.00 Praten met de minister: discussieprogram ma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursberich ten). 12.30 Voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. N.O.S.: 13.30 Muziek en nieuws van onze zuiderbu ren. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.30 Jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.00 Nederlandse Componistenpor tretten: Sem Dresden (1881-1957). 16.00 Nieuws. 16.02 Inleiding tot muziekbegrip 16.25 Belgisch Klarinetten- kwartet. 16 45 Land der mu zen: kunstkroniek. 17.15 Ste reo: Jazz Spectrum. 17.55 Me dedelingen. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek met actu aliteiten en nieuws. 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Te Deum laudamus: gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (Om 9.00 Gym nastiek voor de huisvrouw.). 9.35 Schoolradio. 10.00 Werke lijk waar - bijbelverhalen die feiten vormen, lezing. 10.15 Stereo: Beroemde operaduet ten (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Ferdinand Huyck (deel 6), se riehoorspel. 11.25 Onder de hoogtezon: voor de zieken, plm. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Gevarieerd programma. <12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 13.00 Raden maar....) 14.00 Conciliepostbus. 14 05 Schoolradio. 14.30 Pizzica to: muzikaal mlddag-magazl- ne. (16.00 Nieuws.) 17.00 Over heidsvoorlichting. 17.10 Voor de Jeugd. 18.00 Stereo: Metro pole orkest. 18.19 Uitzending van de KVP. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalcn. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevari eerde visite. (12.00 Nieuws 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03 120 minuten rijp en groen. (17.00-17.02 Nieuws.) 18.00 Sluiting. TELEVISIE: MOP UI BELGTE: Nederlands progr. kan 2 en 10. 14.05-15.50 en 17.55-18.55 School-tv. 11.'"Ziezo", zei Jonas tevreden, "de zee is blank als een spiegel,- en het sturen gaat zo heel gemakkelijkLappie •<fie aan het wiel stond, keek om. "Het komt best -voor el kaar, Jonas, maak je maar geen zorgen. Het is een oude fchuit, maar hij doet nog goed zijn best." Jonas knikte. "Ja jongen, als een koopman iets koopt, dan is dat altijd goed. .>1 lijkt het dan soms aan de buitenkant precies het tegeno vergestelde te zijn...." Lappie knikte en lette weer op zijn koers. De zee was inderdaad zo vlak als een spiegel en de zon scheen heerlijk warm. Jonas liep bedrijvig dè kléine stuurhut op en neer. Hij voelde zich als kapitein van de eenkoppige bemanning. "Ik- moet iets doen", dacht hij. "Lappie mag. niet denken, dat ik niets doekom, laat ilc eens koers bepalen, dat moet toch ook gebeurenOh!'" Onderbrak hij zijn overpeinzingen en hij keek erg ver schrikt "Koers bepalen?! Maar waar varen we dan nu eigenlijk naar toé.....?!" De NCRV heeft haar 45-jarig be staan nauwelijks beter kunnen meren dan met de tv-produktie ,Job, een tragedie". De voornaamste taak van een christelijke omroep is toch de bijbel glashelder te maken voor het publiek. Dit is in Job voortreffelijk geschied. En dit wel voor 100 pro cent door de tekst; het ballet, de niet te volgen zangtekst en de muziek kon men beschouwen als vulwerk. De inleiding, die enige verwant schap tussen bijbeltekst en Griekse tragedie veronderstelde, mag men beschouwen als verwarrende poes pas; zo ook de toevoeging van het woord „tragedie" in de titel. Men doet er goed aan tussen Job en de Grieken op dit punt geen verband te leggen. Wat „Job"' zo indrukwekkend maakte was de pure tekst van Mau- rits Mok, die het bijbelboek parafra- zeerde en selecteerde, bij vol behoud van de essentie. Duidelijk kon men het verschil tussen Job en zijn drie vrienden ontdekken: Job stelt zich onder de gerechtigheid Gods; de vrienden filo soferen óver de gerechtigheid. De vrienden verdrinken in hun denksys temen, Job ervaart Gods nabijheid. De vrienden zijn filosofen en horen als zodanig thuis bij de Grieken (be doelde de inleiding dit?), Job hoort in het Oude Testament. Alle lof voor Hans Boswinkel, Al- bert van Dalsum, Frans van der Lingen en de andere acteurs. Graag t.z.t. een herhaling van deze tekst prestaties, met weglating van bal letten en gezang. Slechts een sober geluidsdecor zou op zijn plaats zijn. Ev. G. SAO PAULO De aartsbissphop van Ribeirao Preto in ,het zuiden? van Brazilië heeft de plaatselijke commis saris van politie geë^corumunic£erd, omdat hij bij het verhoor van een moeder-overste elektrische schokken zou hebben toegepast/ Haar klooster zou onderdak heb ben geboden aan guerrillastrijders. Om dezelfde reden zijn ook negen dominicanen en acht jezuiten gear resteerd. De president van de Bondsrepubliek Duitsland en me vrouw Heinemann hebben dertien kleinkinderen. Hun grootste feest is die allemaal bij elkaar te zien. Hier zo'n gelukkig ogenblik! Ned. 1 NCRV 7.07 uur aflevering Scheepsjongens, daarna „Alleen op weg". 7.30 uur studentenquiz Tweekamp. 8.20 uur Hier en Nu. 8.45 uur aflevering „Please, sir". 9.25 uur tweede deel „De kleine zielen". 10.30 uur Farce Majeure. Ned. 2 VARA 7.30 uur Opmaat. 8.20 uur Coronation Street. 8.45 uur „Velen met mij": problemen voor de om budsman. 9.25 uur aflevering Ironside: De hond als getuige. 10.15 uur Achter het nieuws. 10.45 uur (mogelijk) NOS: maanreportages. 8.05 10.20 uur „Komt u maar", luisteraars kunnen meepraten. 10.55 uur Jazz in actie. Hilversum Il ftCRV 7.45 uur Metropoleorkest speelt. 8.10 uur Caterina Valente Singers. 8.30 uur uitvoering 6e symfonie van Mahler. 9.50 uur reportage Europese topconferentie. 10.40 uur Voorrang: artistiek vookersprogramma. 11.30 uur eigentijdse muziek. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 28 Squeers ging voort ccn verzameling van allerlei brieven te openen. In sommige zat geld dat mevrouw Squeers in bewaring nam, andere ver meldden de toezending van kleine kledingstukken als petten, slaapmut sen en dergelijke, die echter, zoals deze dame verzekerde, nu eens te groot en dan weer te klein waren, en geen ander kind pasten dan de jonge Squeers, die buitengewoon rekbare ledematen moest hebben, daar alles, wat in de school kwam, voor hem gemaakt scheen te zijn. Nadat deze zaak was afgedaan, werd er nog een paar uur school gehou den, waarna Squeers zich naar zijn woonkamer begaf en aan Nicolaas het toezicht overliet in het schoolvertrek, waar het zeer koud was en even nadat het donker was geworden het avondeten werd uitgedeeld, dat uit brood en kaas bestond. Voor het ogenblik bleef Nicolaas in zijn lot berusten, hij week niet af van het besluit dat hij dc vorige nacht genomen had. Hij had aan zijn moe der en zuster geschreven, zijn aankomst op Dotheboys-Hall gemeld, en zo weinig van die plaats gezegd en dat op zó vrolijke toon gedaan als hij maar kon. Hij hoopte dat het hem mogelijk zou zijn wanneer hij bleef waar hij was, zelfs hier wat goed te doen, en behalve dat hingen anderen te veel van dc gunst van zijn oom af, dan dat hij er aan kon denken do toom van die man op te wekken. Eén gedachte verontrustte hem meer dan iets dat hemzelf aanging: da bestemming van zijn zus Kaatje. Zijn oom had hem bedrogen, en kon hij haar niet naar de een of andere plaats brengen, waar haar jeugd en schoonheid een groter vloek zouden zijn dan mismaaktheid en afgeleefde ouderdom? Maar nee, dacht hij, 'zijn moeder was immers bij haar en bovendien was juffrouw La Creevy er nog. Terwijl hij in deze overdenkingen verdiept was, viel zijn oog plotseling op Smike, die op zijn knieën voor de kachel lag en enige uitgebrande sin tels had opgeraapt, die hij weer in het vuur deed. Hij hield op, om ter sluiks een blik op Nicolaas te werpen en toen hij zag dat deze hem gade sloeg, kroop hij vol vrees achteruit, alsof hij een klap verwachtte. 'Je hoeft niet bang voor mij te wezen,' zei Nicolaas vriendelijk. - *N- neen.' Er was in heel zijn voorkomen iets neergedrukts, dat Nicolaas onwillekeurig deed uitroepen: 'Arme jongen!' Indien hij de slaaf geslagen had, zou deze, zonder een woord te spreken, zijn weggeslopen, nu barstte hij in tranen uit. 'O Godriep hij, en be dekte zijn gezicht met zijn eeltige en opengebarsten handen: 'Mijn hart zal breken ja, ja, het zal breken!' - 'Stil!' zei Nicolaas, terwijl hij dc hand op zijn schouder legde. 'Wees een man, je bent het immers bijna in ja ren?' - 'In jaren?' snikte Smike: 'Ach, hoeveel jaren! Hoeveel jaren, sedert ik een klein kind was, jonger dan een van hen, die nu hier zijn! Waar zijn zij?' 'Waarover spreek je?' vroeg Nicolaas, die het arme, half verstandeloze wezen tot enig nadenken en ccn geregeld gesprek wilde brengen. 'Zeg het mij- 'Mijn vrienden,' antwoordde hij, 'ikzelf— mijn - o, wat heb ik geleden 1' - 'Er blijft nog altijd hoop,' hernam Nico laas, die niet wist wat hij zeggen moest. - 'Nee,' zei Smike, 'nee, niet voor mij. Herinnert u zich de knaap, die hier gestorven is?' - .'Ik was toen nog niet hier, zoals je weet,' zei Nicolaas vriendelijk, 'maar wat bedoel je?' 'Dc,' antwoordde dc jongeman. 'Ik was de hele nacht bij hem! Toen alles stil was, schreide hij niet meer om zijn vrienden, die hij zo verlangd had dat ze bij hem zouden komen, maar hij begon gezichten te zien die van huis kwamen, hij zei dat zij hem toelachten en met hem spraken, en stierf - eindelijk toen hij zijn hoofd oplichtte om hen te kussen. Hoort u mij wel?' 'Ja, ja,' antwoordde Nicolaas. - 'Welke gezichten zullen mij toe lachen, wanneer ik sterf?' zei Smike huiverend. 'Wie zal in die lange nachten met mij spreken? Zij kunnen niet van huis komen, zij zouden mij doen schrikken als zij het deden, want ik zou hen niet kennen. Pijn en angst - pijn en angst voor mij, in leven of dood - geenhqpp - jjcen jioop Èr ging een hel, die tc kennen gaf, dat hét tijd was om naar bed tè gaan, en de jongen viel bij dit geluid in zijn gewone sombere toestand, en sloop weg als wenste hij dat er niet op hem gelet zou worden. Nicolaas ging ook, en begaf zich met een bezwaard hart naar zijn vuile en met kinderen gevulde slaapkamer. (Wordt vervolgd) 39 „Zo, Kareltje," lachte smidje Verholen, toen de kleine leerling binnen kwam. „Heb je goed ge oefend? En kun je al een beetje schaatsen?" „Een beetje" riep Kareltje geheel naar waarheid uit. „Een beetje? Ik kan het verdraaid goed! Ik kan het zelfs zó goed, dat ik iedereen op de schaatsen wel aan kan!" Sihidje Verholen moest daar ver schrikkelijk hard om la chen en zei: „Ik geloof warempel, dat de kou je bevangen heeft, vriendje! Hahaha! Die Kareltje! Hij kan het verdraaid goed, zegt-ie! Hahaha!" Het was dus duidelijk, dat smidje Verholen niet veel van Kareltjes snoevende woorden geloofde. Maar toen diezelfde smidje Verholen die avond even het Wapen van Rijkhuyzen binnenstapte, trof hij daar een opgewonden gezelschapje aan. In het midden van dat gezelschapje bevond zich de markante figuur van Opopol Istietof en deze had klaarblijkelijk belang rijke zaken te vertellen. De omstanders hingen aan zijn lippen en ook een opa met een oortoeter beijverde zich zoveel mogelijk van het gesprek op te vangen. „Ikke hebben een zéér kleine jongski gezien met een petje op de kopsk!" vertelde Opopol. „Hij verreweg de allerbeste schaat- sert en boksert van de wereld! Hij roefski roefski weg over het ijs en hij mepski mepski grote vent tegen de grond omlaag neer! Zelfs bij ons in Barreberië hebben wij niet zulk een beste boksert en schaatsert! Hij kanne win alle wedstrijdski! Hij een grote kampioenski! Hij formidabelsk!" „Wat?", mompelde de smid. „Het lijkt wel of-ie over Kareltje Knetter praat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7