111 wil het gesprek met KVP en ARP voortzetten De resolutie waarmee de CHU verder gaat OJ^- Rapporten van de 18 moeten op de helling Unieraad sprak over convent van de ARP Massaal protest had vreedzaam verloop Eigen identiteit behouden Overlegorgaan instellen Op de bres voor Vietnam Prins Philip: Tom Jones afschuwelijk Baldadige jongens hielden trein op China bereidt zich op oorlog met Rusland voor alles goedi en wel] 5 MAANDAG 17 NOVEMBCR 1969 •Behalve in Amerika is ook in vele Europese steden gede monstreerd tegen de oorlog in Vietnam. In Frankfurt kwam hel tot ernstige botsingen tussen politie en demonstranten. (Van onze parlementsredaktie) UTRECHT De Unieraad van de CHU heeft zaterdag middag in Utrecht uitdrukke lijk uitgesproken, dat het ge sprek met de ARP en de KVP moet worden voortgezet. Om (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het inmiddels berucht geworden convent van de ARP stond niet officieel op de&genda van de Unieraad van de CHU. Toch werd steeds weer gesproken over die bijeenkomst van de antirevolutionaire broe ders. De opvattingen liepen uit een van „het valt best mee met ide uitspraak van het convent" (Wm. C. de Kruyf) tot „als de ARP geen zin heeft in samen werking, dan hoeft het niet" (Jac. Huijsen). We noteerden de volgende uitspra ken: De ARP eet van twee walletjes. Welke kant gaan ze uit (ds. A. Olie mans uit Dordrecht). Een belangrijke groep in de ARP geeft op een frisse manier inhoud aan de christelijke politiek. Maar ik ontdek er weer iets in van de oude mannenbroeders, die hun wil aan de Tom Jones Prins Philip LONDEN Prins Philip van Engeland is voor de tweede keer in korte tijd in opspraak gekomen. Trok de prins vorige week de aan dacht met zijn opmerkingen over de financiële toestand van de Britse koninklijke familie, nu blijkt hij zich laatdunkend te hebben uitgelaten over een optreden van het Britse tie neridool Tom Jones. Engelands meest succesvolle zan ger trad vorige week maandag op in een koninklijke variété-show voor een liefdadig doel. Na afloop vroeg Prins Philip aan Tom Jones: „Wat stond je daar allemaal te gorge- 1 len?" De volgende dag zei de prins op een zakenlunch dat hij de stem van Tom Jones afschuwelijk vond. Even later ontdekte de prins dat zonder zijn medeweten journalisten waren binnengelaten. De prins vroeg de journalisten niets over het voorval te schrijven. Aan dit verzoek werd gevolg gege ven. Later echter kwam Tom Jones tef ore wat de prins van hem had gezegd en zijn opmerkingen haalden wèl de voorpagina van de Engelse Kranten. Het interesseert mij niet hoe de Prins over mijn optreden denkt. Hij ®ag zijn eigen mening hebben. Ik heb trouwens nooit iets verkeerds gezegd over de prins", was het commentaar van Tom Jones. anderen willen opleggen (A. J. Ka- land, Middelburg). We zijn nog niet toe aan een com munie met de ARP (A. J. Kaland). Als de ARP uit de groep van Achttien stapt, zit ze vast aan de PvdA. Dan komt de CHU in een sleutelpositie te zitten (Voorzitter CHJO Jac. Huijsen). De Arjos heeft sympathie voor de PvdA zonder het program van dese partij te kennen (Jac. Huijsen). De a.r.-diepvrieschristendemocraten (Jac. Huijsen). We moeten het overlegorgaan geen mandaat geven want dan spelen we de blatende schapen (bedoeld worden de a.r.-radicalen) in de kaart (L. C. van Dalen, Utrecht). Door de uitspraak van het convent j is de zaak in Den Haag helemaal niet kapot. Als er provinciaal eti gemeen- I telijk wordt samengewerkt, kan men I dit toch niet aan de top negeren (Wm I C. de Kruyf, wnd. voorzitter kamer- j kieskring Den Haag). De CHU was op dit festijn (het convent) wel erg het muurbloempje, waartegen een enkele maal werd ge- i knipoogd (voorzitter prof. Van j Hulst). Kritiek Hoewel de Unieraad de rapporten van de Achttien positief waardeerde, kwam er toch vrijveel kritiek los, niet het minst van mr. Y. Scholten uit Den Haag. De commissie „Duide lijkheid" staat het monisme voor en wil (overleg van fractieleiders met het kabinet) weer een gesloten poli tieke club achter de gordijnen. De discussie komt niet naar buiten. De gedachte van een klein en groot regeerakkoord is niet reëel. Zo ver wacht mr. Scholten in 1971 nog geen groot regeerakkoord. Dr. E. Bleumink wilde de groep van Achttien direct weer aan het werk zetten. Zijn advies was: herschrijf het rapport Duidelijkheid. Er wordt bijvoorbeeld geen aandacht besteed aan het belangrijke probleem van democratie en technocratie. Het rapport Welzijnsbeleid moet worden uitgediept en uitgebreid op het ge bied van de sport en recreatie. Drs. J. van Helleman uit Capelle aan den IJssel had kritiek op het rap port economische macht van de on derneming, welk rapport niet ver ge noeg ging. Hij wenste meer invloed op de topleiding en een code voor fusies. Advies uit Capelle aan den sel: De Achttien-groep moet weer aan het werk. De heer L. C. van Dalen viel weer het rapport over de ondernemings structuur aan. Hij had fundamentele kritiek op het rapport Duidelijkheid. Ten slotte drs. D. Schouten, die geen goed woord over had voor de rapporten. Het rapport Duidelijkheid betekent revolutie en een afschrijven van het c.h.- en a.r.-staatsrecht. En wat de ondernemingsstructuur be treft: de aandeelhouders moeten de zeggenschap houden. Drs. Schouten merkte op: Misschien zult u mij wel een antiquiteit vinden. Niemand van de Unieraad waagde dit tegen te spreken. NIEUWERSCHANS Zaterdag avond hebben een honderdtal jon- gelui, allen bezoekers van een disco- j bar in Nieuwerschans. op het station I in Nieuwerschans zoveel herrie j gemaakt dat de conducteur niet met de trein wilde vertrekken alvorens er politie zou komen, l Dit had tot gevolg dat de trein, die om 23.22 uur uit Nieuwerschans naar aan het overleg en de samen werking tussen de drie christe lijke partijen gestalte te geven moet een orgaan van samen werking en overleg worden in gesteld. De vorming van dit overlegorgaan, zo wordt even wel in de resolutie gesteld, be tekent niet, dat de eigen orga nisatie, identiteit en verantwoor delijkheid van de CHU zullen verdwijnen. De drie christelijke partijen, aldus de wens van de Unieraad, moeten een basisprogram opstellen. Wezenlij ke punten van dit program worden in de volgende kabinetsperiode uitge voerd. Door over en weer de pro gramma's te vergelijken is het mo gelijk een combinatie met andere par tijen aan te gaan voor de volgende kabinetsperiode. Is het streven van de CHU dus op samenwerking gericht en wil men verder open blijven staan voor alle partijen, ook spreekt de Unieraad uit, dat verder moet-worden gewerkt aan het eigen program. De Achttien De Unieraad besprak de rapporten van "de groep van „Achttien" en kan de inhoud van deze rapporten po sitief waarderen. Daarom ziet men alle aanleiding om het gesprek voort te zetten. Temeer omdat de rappor ten niet kritiekloos werden aan vaard. Van het rapport van de commissie „Duidelijkheid" wordt zelfs in de re solutie gezegd, dat het bezwaren op roept en nader moet worden bestu deerd. En het rapport Welzijnbeleid dient te worden uitgediept en gecon cretiseerd. De Unieraad wil dus de Achttien weer aan het werk zetten. Geen federatie De uitgebreide resolutie, waarvan we de tekst elders publiceren, was de weerslag van een rustig, nuchte; en belangrijk debat. De oorspronkelij ke ontwerp-resolutie van het dage lijks bestuur is op tal van punten aangevuld. Voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst heeft dit zonder bezwaar gedaan, omdat de amendementen niet in strijd waren met de teneur van de resolutie. Wel werd op voorstel van de heer A. J. Kaland uit Middelburg en J. Baarda uit Sneek geschrapt, dat de drie partijen aan het overlegorgaan mandaten zouden kunnen geven. Zo werd een vingerwijzing naar een fe deratie uit het oorspronkelijke ont werp gehaald. Geen CDU Een belangrijke aanvulling van de resolutie was afkomstig van drs D. Schouten uit Waalwijk. De voorzitter van de Kamerkieskring slaagde erin de eigen organisatie en eigen identi teit van de unie vast te laten leggen. Zijn toelichting luidde: de samenwer king met de ARP en KVP mag niet de bedoeling hebben om een CDU te vormen. Wat dit betreft mogen we niet langer in de mist varen. Tegen samenwerking had drs. Schouten geen bezwaar. Maar wel was hij bang, dat de eigen principes in gedrang zouden komen en de bij belse normen zouden worden over schreden. Dat was trouwens al het geval in de CHU. Met de recente uitspraken over abortus, echtschei dingsrecht en homofilie heb ik het erg moeilijk, bekende drs. Schouten. ARP-voorzitter dr. A. Veerman, die als gast aanwezig was, kreeg van drs. Schouten te horen naar aanlei ding van het partijconvent vorige week zaterdag: „Ik voel met uw moeilijkheden mee. Ik begrijp ze nog beter dan uzelf. Maar u zult het niet redden, dat u ze bij elkaar houdt". Terwijl de leden van de unieraad en de genodigden sneetjes brood met croquetten aten, redigeerde prof. Van Hulst en zijn dagelijks bestuur een nieuwe resolutie. In de middagvergadering bleek het aannemen van de nieuwe resolutie slechts een formaliteit te zijn. „Ik kan u niet zeggen hoe dankbaar ik ben", waren de slotwoorden van voorzitter prof. Van Hulst. Overeenkomst Commentaar van ARP-voorzitter ilr. Veerman op de vergadering en resolutie: Hoewel de discussie veel rustiger was en de golven minder ^oog sloegen, zie ik toch een duidelij ke overeenkomst met het partijeon- vent. Ook hier wordt h.et accent ge legd op de eigen identiteit, wil men verder werken aan het eigen program en bestaat er een beducht- heid voor de eigen partij-organen. Over de aantijging van prof. Van Hulst, dat hij de oorspronkelijke reso lutie van het convent'veel had laten wijzigen, zei dr. Veerman: Hier zijn nog meer amendementen aangeno men. De CHU-voorzi^ter heeft over me gesproken als eenlprofessor in de pedagogie. Dat laat ik me wel welge vallen. J Commentaar van KVP-voorzitter mr. A. P. J. M. M. van der Stee: Na het teleurstellende resultaat van het convent van de ARP is de resolutie van de CHU bemoedigend. Overi gens: op de partijraad van de KVP, 28 en 29 november in Tilburg, ver wacht ik ook wel kabaal. Prof. dr. J. W. van Hulst (links) op de Unieraadsvergadering van de CHU in gesprek met fractie voorzitter Mellema. De Brennerpas, een van de grensovergangen tussen Oosten- 1 rijk en Italië, is dichtgesneeuwd en dat is bijzonder vroeg dit jaar. Onmiddellijk toog men met I zwaar materiaal aan het werk om deze belangrijke weg weer voor het verkeer vrij te maken. ipNGKONG Uit verschillende betrouwbare bronnen ln Hongkong is vernomen, dat China doorgaat zich op een eventuele oorlog voor te be reiden, ondanks de onlangs begonnen Chinees-Russische onderhandelingen. In de meeste berichten wordt mel ding gemaakt van voorbereidselen in de provincie Kwantoeng. grenzend aan Hongkong, maar hetzelfde zou in heel China gebeuren. Bijna overal worden volgens deze berichten schuilkelders en tunnels voor de evacuatie van stedelijke be volkingen gegraven. Ook wordt gesproken van de overplaatsing van fabrieken uit de steden naar het plat teland Dit zou ook met scholen ge beuren. Russische troepen bevinden zich nog steeds bij de Chinese grens, al dus „linkse" bronnen, die verklaren dat het gaat om één miljoen militai ren. Volgens deze bronnen zijn de Chinees Russische onderhandelingen in een «impasse geraakt, waaruit men concludeèrt, dat de toestand nog steeds gevaarlijk is en dat China geen andere alternatieven heeft, dan zich te blijven voorbereiden op een eventuele oorlog. De heer I. A. Kole te Lisse is be noemd tot secretaris van de bond van jeugdverenigingen van de Gerefor meerde Gemeenten. Hij volgt de heer J. Driessen op. die thans tot predikant wordt opgeleid. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De resolutie, die de Unieraad van de CHU zaterdagmiddag in Utrecht aan vaardde, luidt: „De Unieraad, in vergadering bij een op 15 november 1969, heeft de resterende rapporten van de groep van „Achttien" de herziening ondernemingsstructuur; econo mische macht van de onderneming, het welzijnsbeleid alsmede het rap port van de commissie „Duidelijk heid" besproken en zich nader beraden over de te volgen politieke koers. De Unieraad heeft bij zijn stand puntbepaling weer de resolutie van de algemene vergadering van 16 december 1967 als uitgangspunt ge nomen en is tot. de volgende con clusies gekomen: De inhoud Van de rapporten wordt door de Unieraad zodanig positief gewaardeerd, dat er alle aanleiding is de bespreking met de KVP en ARP voort te zetten. Daar bij zal het rapport Welzijnsbeleid moeten worden uitgediept en ge concretiseerd. Het rapport van de commissie „Duidelijkheid" roept bezwaren op en vraagt daarom na dere bestudering. Tevens dient met kracht naar een gezamenlijk ur gentieprogram te worden gestreefd. Bij de voortzetting van het gesprek moet naar grotere open heid worden gestreefd. Het ver dient aanbeveling, dat een orgaan van overleg en samenwerking van de drie partijen tot stand komt. Aan dat orgaan kunnen door de daartoe bevoegde vergaderingen van de drie partijen bepaalde ta ken worden overgedragen. De vorming van het overlegor gaan betekent niet, dat de eigen organisatie, identiteit en verant woordelijkheid van de CHU teloor gaan. Het gezamenlijk basisprogram zal een aantal wezenlijke punten moeten bevatten, waarin wordt aangeduid wat de drie partijen in de volgende kabinetsperiode wensen te realiseren. 6 Uitspraak Daarnaast zal er een sterke mate van overeenstemming moeten zijn over een aantal personen, dat bij de uitvoering van dat program een belangrijke rol zal spelen. Na de totstandkoming van bo vengenoemd program zal onder zocht moeten worden of op basis van wederkerigheid en program mavergelijking een uitspraak mo gelijk is over een regeringscombi natie voor de volgende kabinetspe riode. De Unieraad spreekt tenslot te uit, dat voortgegaan moet wor den met de formulering van het eigen program." Nixon: meerderheid achter mij WASHINGTON De groot ste anti-oorlogsbetogingen uit de Amerikaanse geschiedenis, die zaterdag werden afgesloten, hebben een bijzonder vreed zaam verloop gehad. De politie in Washington was gisteren vol lof over het gedisciplineerd op treden van de kwart miljoen be togers tegen de oorlog in Viet nam. In Parijs en enkele Duitse steden, waar eveneens demon straties werden gehouden, kwam het wel tot ongeregeldheden. Waarnemers in Washington menen dat president Nixon zal blijven vast houden aan zijn geheime plan voor Victnamisering van de oorlog waar- Groningen moest vertrekken, ruim een half uur vertraging had. Sinterklaas is in het land. Natuurlijk had ik kunnen weten, dat hij zaterdag zou arriveren, maar door allerlei besognes was het me totaal ontgaan. Miste daardoor de aankomst in Enkhuizen, doch hoorde later van mijn speciale televisie-verslaggeef ster, dat naar haar smaak Sinter klaas daar een bijzonder saaie Piet was. Volgende reportage kwam uit Amstelveen. Mijn rapportrice over dit evenement had een half uur klem gezeten tussen een onvoor stelbaar aantal Zwarte Pieten en een nog meer onvoorstelbaar aan tal kinderen. Intussen was ik zelf ook op pad gegaan. Als altijd in ijltempo er gens naar toe. Plotseling ontdekte ik, dat ik inplaats van in de eigen slentergang mij fiks marcherend voortbewoog. Automatische reactie op pittige muziek, die aanzwol. En ja hoor, herauten te paard, majorettes in capes en Hans en Grietje kleumend van de kou kwa men in het gezichtsveld. Even de gewetensvraag: doorlo pen en op tijd op de afspraak ko men of wachten en Sinterklaas zien? Mijn goede ik won het en dus zag ik Sinterklaas niet. Kan dus niet beoordelen of verslag van mijn desbetreffende waarneemster waar heid bevat. Zij meende namelijk, dat Sinter klaas geen goede zit op zyn paard had. Hetgeen zij direct vergoelijk te met de opmerking, dat het ook In hoi land onbillijk is, iemand een jaar lang terug te wijzen naar de retraite van een bejaardentehuis ergens in het verre zonnige Spanje om hem dan onverhoeds op een paard te hijsen in een Hollandse november storm. Die storm maakte mij intussen wel ietwat onrustig, want uit weer een andere bron. een journalist hehoort nu eenmaal veelzijdig ge ïnformeerd te zijn, wist ik. dat Sint zijn Zwarte Pieten had be- volen in Waddinxveen de eerste goede gaven per parachute aan te voeren. Zou dat nu wel kunnen? En dat is nu het merkwaardige. Geen enkele Sinterklaas, noch die uit Enkhuizen, noch die uit Am stelveen, noch die uit Den Haag heeft zich van mij iets aangetrok ken, laat staan iets in de begerige schoen gelegd. Maar de Zwarte Piet van Wad dinxveen zorgde voor een super- verrassing. Des avonds thuiskomend vond ïk een enorme plastic zak en een briefje Op het briefje o.m.: „Breng dit naar de stomerij?" In de zak alles wat des Zwarte Piets is. wanneer hij in storm en regen uit de wolken daalt En dat alles dan zeer nat Ik was er nog blij mee ook. Zwarte Piets behouden landing bleek er immers duidelijk uit. En ik weet nu tenminste heel zeker, dat Sinterklaas in het land van hij in zijn rede van 3 november melding maakte. Volgens Nixon staat de grote zwijgende meerderheid nog steeds achter hem. De deelnemers aan de stille „mars tegen de dood" van de begraaf plaats Arlington naar het Kapitool kregen geen kans tot vlakbij het Wit te Huis, waar Nixon met zijn buiten landse adviseurs confereerde, door te dringen. Een enorme rij autobussen versperde de toegangsweg tot de pre sidentiële ambtswoning. McCarthy De massale protestactie begon za terdagmorgen met een toespraak van senator Eugene McCarthy, die vorig jaar heeft, gedongen naar de democra tisch kandidatuur voor het president schap. Hij zei dat Nixon niet het recht heeft uit maken wie goede Amerikanen zijn en wie niet. De eer noch de nationale veiligheid van Amerika staan in Vietnam op het spel. In de optocht liepen de democrati sche senator George McGovern en de republikein Charles Goodell voorop. Onder de deelnemers waren ook me vrouw Corette King en dr. Benjamin Spock, de omstreden kinderarts. Het merendeel van de vredesliederen zin gende betogers bestond uit jongeren onder de 25 jaar. Het waren vrijwel allemaal blanken. Bij het Washington-monument, waar de mars werd beëindigd, was het een wirwar van Amerikaanse, ro de en Vietcongvlaggen. Ook hier be hoefden de duizenden gereed staande politicmannen en militairen niet in te grijpen. Traangas Alleen bij het ministerie van jus titie kwam het tot ongeregeldheden. De politie moest traangas gebruiken tegen 5000 betogers, die werden opge hitst door een extreem linkse studen- tengroep. Dertig mensen werden gearresteerd en twee politiemannen gewond. De organisatoren van de .mars tegen de dood" distantieerden zich van deze betoging. In San Francisco demonstreerden 85.000 mensen tegen de oorlog in Vietnam. De negerpredikant Ralph Abernathy hield een toespraak waar in hij zei dat „de Amerikaanse rege ring niet begrijpt dat andere volke ren niet door het imperialisme willen worden opgeslorpt". Gewelddadig Ondanks een verbod van de over heid betoogden in Parijs 15.000 men- Huurbeleid Minister Schut wil afrekenen met de onrechtvaardigheid dat huurders met een te hoog inkomen profiteren van de huursubsidies die het rijk ver leent. Een uitstekende maatregel. Er zijn echter ook veel huurders met grote inkomens die een te lage huur verwonen in een huis van een particuliere eigenaar of van een beleg gingsmaatschappij. omdat de regering de eigenaren dwingt hun huizen bene den de „kostprijshuur" te verhuren. Is hier dan geen sprake van onrechtvaar digheid? In dit geval wordt alleen niet gepro fiteerd van huursubsidies die het rijk verleent', maar van maatregelen door het rijk genomen ten laste van ver huurders van woonhuizen. Met het oog op deze minstens even onrechtvaardige toestand is het jam mer. dat de oorspronkelijk geprogram meerde tien maal 6 procent huurver hoging telkens wordt uitgesteld. Loosduinen H. Vlaardingerbrock Biafra Zeer onder de indruk was ik van een tv- programma met als slotconclu sie: Waarom doet niemand iets voor Biafra? We geven veel, akkoord, maar we hebben toch nog wel wat over voor de ongelukkigen in dat land? Zelf als oorlogskind opgevangen zijnde en het leven behouden hebben de doet het je toch wel iets als je al die stakkers ziet. Je zou het hemd van het lijf willen geven. Maar met één hemd doe je niet veel. Als we het allemaal eens deden? Een symbolisch hemd van ons lijf? Gemiddeld kost een hemd een rijks daalder. Met een paar hemdjes- pe^ gezin komen we tot een aardig be drag. Denkt u hier eens over na en stort op gironummer 400 van het actie comité Hulp aan Biafra. Dan doen we er tenminste iets aan. Leidschendam A. M. Mooyman-Pasma sen tegen de Vietnamese oorlog. Meer dan 500 agressieve demonstran ten werden gearresteerd. Ook in West - Duitsland droegen de acties een gewelddadig karakter. In West - j Berlijn demonstreerden 8000 mensen, in Frankfort 4000, in Neurenberg j 5000 in Stuttgart 2000 en in Mün- chen ook 2000. In Kopenhagen trokken 10.000 men- I sen langs de Amerikaanse ambassa- j de. in Londen 5000, in Helsinki 1000, I in Stockholm 2000 en in Rome 2500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5