Koe en flat moeten huren blijven Oprit rotonde Ypenburg geeft verkeer lucht Schade bleef beperkt bij Gulf-brand DS: een miljoen Door ervaring minder kans op ongelukken Gladde iveg: let op banden Stationcar Fiat 128 de Toch nog vreugde in de ARP Raffinaderij draait door Man overleden na verpleegfout met draaimechanismen, een nieuw ventilatiesysteem, verbetering van de zittingen en meer mogelijkheden tot verstelbaarheid daarvan, grotere portieren en een gemakkelijker instap. Beide modellen worden aangedre ven door een 998 cc-motor uit de A-serie. Een ander nieuw model is de Mini 1275 GT. Deze lijkt veel op de Club man, maar levert sportievere presta ties. Ook de uitwendige uitvoering is wat luxer. De top bedraagt 140 km. Ook de Triumphs 2000 Mk II en de 2,5 P.I. (benzine-inspuiting) Mk II kregen een nieuwe jas. Prijzen van de noviteiten zijn nog niet bekendgemaakt. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1949 Demonstraties De mini-serie van British Leyland is uitgebreid met een nieuw type, dat komend voorjaar onder de naam Mini Clubman op het continent wordt geïntroduceerd. Tevens wordt er een combinatiewagen-versie van uitgebracht. Uiterlijk onderscheidt deze mini zich van de bestaande reeks door een nieuwe grille en een nieuwe vorm van de motorkap, waardoor de totale lengte met 15 cm is toegeno men. De nieuwe motorkap heeft o.m. als voordeel, dat men gemakke lijker bij de motor kan komen. Andere wijzigingen zijn: ramen Op "de Quai André Citroën in Pa rijs is vorige maand de miljoenste DS van de band gelopen. Het was een DS 21 met elektronische benzi ne-inspuiting. Vijftien jaar geleden werd de DS voor het eerst geïntro duceerd. Rijervaring blijkt in West-Duitsland de belangrijkste fac tor te zijn in het geheel van ei genschappen, die een automobilist tot een goede rijder stempelen. Dit is gebleken uit een onderzoek, dat het Beierse medisch-psychologisch centrum in München onder leiding van dr. G. Munsch heeft ingesteld. Doel van het onderzoek was na te gaan in hoeverre menselijke facto ren (zoals haast, geërgerdheid, zor gen thuis) van invloed zijn op het rijgedrag. Om dit na te gaan heeft men een groep automobilisten uitge kozen, die gedurende tien jaar geen ongelukken hadden gemaakt. „Daaruit leerden wij", aldus dr. Munsch, „dat rij-ervaring in de meeste gevallen negatieve ei genschappen, die 'normaal oorzaak van een ongeluk kunnen zijn, com penseert, zelfs de invloed van alco hol". aansluiting geeft op de provinciale Kruithuisweg, die ten zuiden van Delft loopt en een verbinding vormt met de provinciale weg naar Rijswijk. Dit betekent, dat het verkeer uit Delft niet meer eerst door de Delftse binnenstad hoeft te rijden (ook hier doen zich dagelijks grote stagnaties voor), maar direct via de Kruithuisweg op rijksweg 13 kan komen. Verwacht wordt, dat de aftakking van de Kruithuisweg naar de rijksweg 13, richting Rotterdam, en kele maanden eerder in gebruik kan worden genomen dan de rotonde. Van belang vindt hij het daarom, dat aan die ervaring al zo vroeg mogelijk wordt gewerkt. „Dit bete kent dat ook moet worden begonnen met uitbreiding van het verkeerson- derwijs aan scholieren. Daaraan wordt nog te weinig serieus ge werkt Als er al eens een uur voor wordt uitgetrokken, beschikt men niet eens over deskundige krachten op de school en moet men een poli tieman uitnodigen om wat te komen vertellen". Hij vindt, dat men redelijkerwijs niet het recht heeft iemand die op school 4 van de 1000 lesuren ver keer son derwijs heeft gehad, aan te pakken. Bij het uitbreken van de brand j varen circa vijftig personeelsleden op t bedrijf die tevens lid zijn van de bedrijfsbrandweer. D* directie van de Gulf-rafflnaderij acht het uitgesloten dat het vuur is 1 De verkeersrotonde Ypen burg heeft een ander gezicht gekregen. Sinds enkele weken is een nieuwe afslag in gebruik voor het verkeer komend uit Den Haag en gaande in de richtingen Amsterdam en Utrecht. Dit verkeer wordt nu binnen de rotonde door geleid, wat als voordeel heeft dat het niet wordt gehinderd door uit Amsterdam komend verkeer, dat naar Rotterdam afbuigt. Met deze maatregel is voor een deel een einde gemaakt aan de stag naties, die zich tijdens de spitsuren dagelijks voordeden. Een en ander houdt wél in, dat de afrit van de rotonde naar de vlieg basis Ypenburg is vervallen. Deze is thans alleen nog bereikbaar via de oostelijke parallelweg tussen rijksweg 13 en het motel Hoorn- wijck. Voorts is het voor het verkeer uit Leidschendam, dat langs de Vliet komt, niet meer mogelijk rijksweg 13 op te rijden. Dit verkeer zal al in Leidschendam moeten afslaan naar rijksweg 4 a of eerst de Hoornbrug over moeten. Tijdelijk Overigens is de nieuwe construc tie maar een voorlopige maatregel. Rijkswaterstaat werkt aan plannen, die voorzien in de bouw van een geheel nieuw kruispunt van wegen (welke vorm is nog onbekend) er gens tussen de rotondes bij Ypen burg en Voorburg. Hier zou dan ook een nieuw viaduct over de Vliet ko men, dat directe doorverbinding naar Den Haag centrum moet geven. Het zal echter nog wel jaren duren voordat men hiermee begint. De plannen liggen nog op de tekentafel. Eerder in het verschiet ligt de ro tonde in rijksweg 13, even ten zui den van Delft. Aan de bouw hiervan wordt hard gewerkt en verwacht wordt, dat hij eind volgend jaar ge reed zal zijn. Deze rotonde zal voor al van belang zijn voor het verkeer van en naar Delft omdat hij Met de winter en gladde wegen voor de deur hier enkele God Year tips om in moeilijke situaties mees ter achter het stuur te blijven. Banden met een profiel van min der dan 1,5 mm slippen gemakkelijk en dienen dus vervangen te worden. Laat regelmatig de bandenspan ning volgens de opgave van de bandenfabrikant controleren en let vooral op de voorbanden. Ongelijke spanning op de voorbanden kan, zelfs bij geleidelijk remmen, de wa gen doen slippen. Neem extra afstand van voorlig- gers. Op een droog wegdek heeft - een wagen met een snelheid van 80 km per uur 45 meter nodig om te stoppen. Die remafstand op een besneeuwde weg bedraagt dan 130 - tot 160 meter. Op een beijzelde weg heeft de wagen zelfs 260 meter no- dig. Voor degenen die voor hun be- - roep dagelijks op de weg zijn, kan het monteren van winterhanden een j, uitkomst zijn. Men kan eventueel met twee toe, mits ze worden aange- I; bracht op de aangedreven wielen en geen spikes worden gebruikt. Verminder de snelheid bij het naderen van een bocht of hindernis. I Trap het rempedaal niet met volle - kracht in ,maar maak pompbewe- gingen. Rijd langzamer dan normaal. Bij snelheden boven 65 km kan men op gladde wegen zijn auto nauwelijks meer in bedwang houden. Boven de :i 100 km speelt men met zijn leven. Fiat heeft op de aiutosalon in Tu rijn, die op het ogenblik aan de gang is, één nieuw model gepresen teerd: de Fiat 128-stationcar (foto boven). Daarnaast zijn op motorisch gebied enkele nieuwigheden geïntro duceerd. De Fiat Dino coupé en spi der. die een nieuwe 2400 cc motor hebben gekregen en de Fiat 124 sport coupé en spider (foto onder), die voortaan zowel met een 1600 cc als met een 1400 cc motor worden Prof. I. A. Diepenhorst zou ik zo den ken. ALS Schakel spreekt, ook al is het laat, wordt de Kamer weer voller. Het is ook de moeite waard. De afge vaardigde heeft wat je noemt singu liere gaven en heeft zelfs geen aan tekening voor zich. Wat oppositielei der Den Uyl deed opmerken: U wijkt van uw tekst af. Iets later plaatste drs. Den Uyl weer een in terruptie en toen was het de beurt aan Schakel: U grijpt op mijn tekst vooruit. Aan het slot van het be toog tovert Schakel altijd een snip pertje papier voor de dag om te zien of hij niets heeft vergeten. Op het laatste ogenblik dreigde de afgevaardigd van de ARP nog vast te lopen. Daarom zei hij: „Ik weet niet hoe mijn zin begon, maar ze moet wel met een werkwoord eindigen". Zo zien we maar weer. Er mag een domper op zitten. Maar de vreugde is, gehoord de beraadslagingen, nog niet uit de ARP geweken. Maandagavond beleeft het NCRV- programma Farce Majeure z'n vijftigste uitzending. Op de foto: de artiesten van dit satirisch programma. zijn"geweest voor hen, die zich radi caal noemen en veel het woord voer den. Natuurlijk, geen slecht woord over de drijfveren. Maar christelijke inspiratie was er zaterdag dikwijls ver te zoeken. Niemand maakt mij wijs, dat het anders was. De discussie werd verloren. TAAT convent is zeker goed voor een week nakaarten. Dat deed het moderamen van de partij donderdag ook in de ARP-vleugel van het ge- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een korte maar hevige brand heeft gister avond gewoed in de Gulf-raffi- naderij in Europoort. Toen de brand was geblust bleek dat de schade wel zou meevallen. De raffinaderij zal, waarschijnlijk met verminderde capaciteit, in bedrijf blijven. Dc brand ontstond in een kleine distillatiekolom waarin uit diesel olie lichtere vloeistoffen worden af gescheiden. 7,ij werd ontdektdoor een personeelslid dat een half uur te vroeg op zijn werk was versche nen. Nauwelijks twintig minuten later had de bedrijfsbrandweer van Gulf het vuur gelocaliserd. De vier brandweerwagens van Gulf kregen na het maken van groot alarm assistentie van wagens van de raffina derijen van BP. ICI en Esso. Ook de Rotterdamse, de Oostvoornse en de Rorenburgse brandweer rukten uit, maar behoefden in feite geen dienst 1 doen. En zij niet alleen. Talrijke mensen waren gealarmeerd door de vuurgloed en de rookkolommen en gingen naar Europoort om naar de «and te kijken. De toeloop van belangstellenden was ro groot dat de politie genoodzaakt was de toegangswegen af te sluiten. Er hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Het hele bedrijf werd onmiddellijk Bl het ontdekken van de brand stil gelegd. De elektriciteit werd uitge schakeld om de produktlestromen tot stilstand te brengen. Het is nog niet bekend wanneer het bedrijf opnieuw zal kunnen starten. Vermoedelijk zal vandaag nog een gedeelte van deze raffinaderij actief kunnen zUn. ontstaan door onachtzaamheid. ,,Er kan altijd iets kapot gaan", aldus de Nederlandse manager, de heer F. M. van de Ven. Hij hoopt dat de schade beperkt zal blijven tot wat pijpwerk en electrische leidingen. Baby-skiesvoor mensen die op de lange latten willen. Een Zwitserse firma, die begrip heeft voor de moeilijkheden van beginnelingen in de skie-sport, heeft 65 cm lange of liever korte skies op de markt j gebracht. i Na een paar uur kan men op deze j skies voor beginnelingen al aardig uit de voeten. Na ongeveer 12 lessen I kan worden overgegaan op de echte skies. bouw van de Tweede Kamer. Het Kamergebouw is wat somber, en het gedeelte van de ARP is helemaal naargeestig. Het ging er donderdag niet opge wekt toe in de donkere/hoek, die de ze verdienste had, dat ze een uitge breide publiciteit trok. Maar er viel niet veel te publiceren. Alleen de voorzitter van de CHU, prof. J. W. van Hulst, stal de show. Hij was met prof. Van Niftrik meege lopen, toen het moeilijk tot stand ;p2komen communiqué van de ARP werd voorgelezen. Fris van de lever, midden in het j A.R.-bolwerk, leverde de CHU-voor- zitter zijn opgewekt commentaar: Kom zaterdag in Utrecht naar me luisteren.' Dan kan de ARP ook tot bekering komen. Prof. Van Hulst gelooft in zijn zaak en zijn woorden deden wel dadig aan tegen een achtergrond van het wat moeilijke en koude en kille A.R.-gedoe. Zo viel er bij de ARP toch nog een stichtelijk en geïnspireerd woord te beluisteren. Van onverdachte zijde. "LIET probleem van de volkshuis- vesting heeft veel kanten. Deze week bij de behandeling van de be groting heeft minister Schut veel vragen moeten beantwoordden. Ir H. van Rossum van de SGP had het over het wonen in de flats en het woonklimaat daar. Hij zei: Die flals worden slecht bewoond en hoe vaak zie je niet de ergelijkste afbeeldingen en woorden op de muren in de gan gen gekalkt. Je moet dan denken aan Ezechiël 8:10. De tekst heb ik, omdat ir. Van Rossum ernaar verwees opgezocht in de statenvertaling, „Zo ging ik in, en ik zag en ziet, er was alle beeltenis van kruipende dieren en verfoeilijke beesten, en van alle drekgoden van het huis Israels aan de wand gemaald" (ge schilderd). Minister Schut (gereformeerd) is nog meer in het debat tegengekomen, dat aan de bijbel deed denken. Geachte afgevaardigde en partijge noot M. W. Schakel sprak dinsdaga vond boeiend over de ruimtelijke or dening. Het ging over het probleem van de uitwaaierende stad. De stad moet er ineens zijn en niet vaag over lopen in het landschap. In mijn fractie werd gezegd, zei Schakel, „De koe en de flat moeten buren blijven". Dit deed denken aan Jesaja's profetie „De koe en de berin zullen samen weiden". De auteur van de koe en de flat? DU het uitblijven van een duide- lljke vredespolitiek met betrek king tot Vietnam zal president Nixon zich in toenemende mate geplaatst zien tegenover demonstraties, als nu aan de gang zqn. De president beroept zich op de zwij gende meerderheid, die achter hem zou staan. Hij gebruikt dezelfde uit leg als in de vorige eeuw bij ons ge beurde, nl. dat degenen die zwijgen, toestemmen. Vice-president Agnew kreeg op dracht, deelnemers aan de demonstra tie als onvaderlandslievend aan de kaak te stellen. Zijn toespraken heb ben velen er dan ook toe gebracht, verstek te laten gaan. Agnew geneerde zich zelfs niet, uit te varen tegen de tv-maatschapplj, bij wie een handjevol mensen, die toegeven aan hun vooringenomen heid, het volk verkeerd zouden voor lichten. Te Washington twijfelt men er niet aan, dat de vice-president gehandeld heeft in de geest van president Nixon, van wie bekend is, dat hij niet erg vriendelijk denkt over de publiciteits media. Overigens had de president zelf het ongebruikelijke besluit genomen, de lancering van de Apollo 12 bij ie wonen, ver verwijderd van de in drukwekkende dodenmars langs het Witte Huis. Daar op Kaap Kennedy zei Nixon, de Amerikanen en speciaal de jonge ren te willen vertellen, dat „hier een gebied Is, waar we ons kunnen In zetten voor een positief doel". Iets waar Nixon trots op is. Het is alsof de president er op uit is, dingen te zeggen en te laten zeg gen, die volkomen voorbijgaan aan dc feiten en getuigen van een zekere minachting ten opzichte van hen, die zich niet laten overtuigen. Nixon moet zich er voor hoeden, dat hij niet de verdenking op zich laadt, door middel van intimidatiepogingen de groeiende oppositie tegen zijn Vietnambeleid het zwijgen op te leg gen. Het is zijn taak* de ware oorzaken van de grote onrust in zijn land weg te nemen. De voornaamste is de uit zichtloze oorlog In Vietnam. Gebeurt dit niet. dan zullen Nixon ook in Amerika zelf de zaken uit de hand lopen. EINDHOVEN In het St. Josef- ziekenhuis in Eindhoven Is gister nacht de 41-jarige F. Wljers uit Aalst overleden. De man lag al enige dagen in coma na een fout in de medische behandeling. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis, dokter A. van Susante heeft direct na het gebeurde de offi cier van justitie en de familieleden op de hoogte gesteld. De politie van Eindhoven heeft een onderzoek in gesteld. Als gevolg van een technische of menselijke fout is door een injectie voor een röntgenologisch onderzoek, met de vloeistof, lucht in de bloed baan van de patiënt gekomen. Andere attractie in Turijn: de Bi- anchi A 112, de Blanchi Baby, die door de Italianen al de bijnaam B.B. heeft gekregen. Tenslotte kwam Alfa Romeo met een nieuwe jas voor de 1300 GT. (Van onze parlementsredaktie) We kunnen een discussie win nen en een partij verliezen, waarschuwde vorige week zater dag voorzitter dr. A. Veerman aan het begin van het partij con vent van de ARP. Op het ogen blik lijkt het erop, dat men de partij heeft gewonnen, maar de discussie verloren. Vaak is het convent voor mij een belevenis geweest. Er werd altijd stevig gediscussieerd. Maar steeds j nam je er iets van mee. Je werd j gesterkt. Deze klacht ving ik op. j^f De convent-afgevaardigde vervolg de (en denk niet, dat we nu te ma te Aebben met iemand van de oude fardé; de klager is een man aan wie de Arjos, ook die van Hans de Boer veel heeft te danken. Nu maar raden wie hij is): Je hoorde altijd een goed woord. Je kwam er altijd christelijk geïnspireerd vandaan. Maar deze keer? Die opmerking was bestemd voor hen, die links van de zaal rond de microfoon drongen en de voorzitter en zijn convent onder druk zetten. Dat was hun goed recht. Maar objec tief mag ook worden vastgesteld, dat het gesprek een wat eenzijdig accent kreeg en velen ook iets anders door de microfoon wilden zeggen, maar het lieten gaan. Zij voelden de discussie voor zich verloren en dat moet ook het geval geleverd tevens werden enkele kleine stylistische wijzingingen aan gebracht). Daarnaast zijn natuurlijk ook de 130 en de 128 trekpleisters in de Fiat-stand. De verkoop daarvan loopt, volgens de fabriek, uitstekend en ook voor Nederland lijken de perspectieven voor vooral de 128 zeer gunstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9