pollo-12: Vermeteler dan alle vorige ruimtereizen Uitbreiding van Rotterdam afleiden naar W.-Brabant Reis op tv RISKANTE AFDALING IN KRATER Hoekse Waard moet vrij blijven Record: 32 uur lang op maan De drie die het moeten doen Goed weer voorspeld lancering Apollo-12 Zaangemeenten gaan voortaan Zaanden heten Verantwoording voor burgemeester TITEL VOOR TOM OKKER Enka-Glanzstoff haalt omzet van 2,5 miljard VN behandelen morgen Irian WOENSDAG 1? NOVEMBER 196» (Van onze ruimtevaartredacteur) HOUSTON De Amerikaanse ruimtevaart staat voor een nieuw avontuurde reis van Apol- lo-12 met Conrad, Bean en Gordon, die vrijdag middag 17.23 uur Nederlandse tijd begint, zal vermeteler zijn dan enig ander ruimte-experi ment. Als Conrad en Bean volgende week donder dag om twee minuten voor acht in de ochtend hun maanlandingsvoertuig in de Zee der Stor men zullen neerzetten, zal hen een programma wachten, dat veel omvangrijker is dan dat van de eerste verkenningsreis van Apollo-11. Niet min der dan 32 uur zullen zij op de maan blijven, tien uur langer dan Armstrong en Aldrin. In die tijd zullen zij tweemaal een ruimtewandeling van hij- na vier uur maken, eventueel 900 meter ver gaan, onder meer een mini-kerncentrale plaatsen en proberen de 31 maanden geleden gelande Sur- veyor-3, die 300 meter van de landingsplaats in een 50 meter diepe krater ligt, op te zoeken. Was de reis van Apollo-11 niet s meer dan een, overigens sensa- k. lionele, vluchtige verkenning van de maan, de Apollo-12 astronau ten gaan verder en zullen een begin maken met een zeer gede- ren onderzoek-programma. Er zullen niet minder dan vijf we tenschappelijke experimenten g worden uitgevoerd, waarvoor kostbare apparatuur op de maan- bodem wordt geplaatst. Daartoe behoren een seismometer om trillingen in de bodem waar te ipiemen, een magnetometer om het (8 magnetisch veld van de maan te me- I ten, een zonnewindmeter, die de stro men atoomdeeltjes, die de zon uit zendt, zal registreren, een maanat- mosfeerdetector voor onderzoek naar 1 restanten van een maandampkring en een maanionisatiemeter voor meting van geladen deeltjes vlak boven het 3 maanoppervlak. Die apparaten zullen werken op ^een mini-kerncentrale, die een jaar ang elektrische energie levert Deze bestaat uit een halve meter hoge ci linder met een staaf plutonium-238 erin, die wordt vervoerd in een gra- Jfieten vat. Conrad en Bean moeten het vat aan een touw uit de Intrepid, zoals het maanlandingsvoertuig is ge- doopt. o de maanbodem laten zak- Jken, het daarna 300 meter versjou wen en vervolgens de staaf overbren- Zen in een met lood afgeschermde generator. Ondanks het feit, dat de staaf, wanneer deze uit het vat wordt ge haald, 800 graden heet wordt en on danks de radio-actieve straling, die daarbij vrijkomt, lopen de astronau ten geen gevaar. Zij gebruiken een goed geïsoleerde tang en tegen stra lingen zijn zij beschermd door hun ruimtepak. Het enige probleem vormt de snel heid, waarmee zij de handelingen moeten uitvoeren. Binnen tien secon- iden moet de staaf in de generator rijn gebracht, maar de astronauten rien daar niet tegenop, want tijdens oefeningen hebben zij het al vlugger gedaan. HUZARENSTUK Een omvangrijk en vermetel pro gramma. Maar het huzarenstukje wordt ongetwijfeld de afdaling in de krater, waar de Surveyor-3 moet lig gen. Uit metingen is gebleken, dat deze in 1967 gelanceerde fotoverken ner zich op de helling van een 200 meter brede krater bevindt, 50 meter onder de rand. Als bergbeklimmers gaan Conrad en Bean op expeditie Met een tien meter lang touw worden beide astro nauten aan elkaar gebonden Bean daalt daarna voorzichtig af, terwijl Conrad aan de rand van de krater zijn collega vasthoudt. Wanneer de kraterwand houdt, zul len zij beiden naar beneden gaan. Het doel van dit experiment is na te gaan hoe de 280 kilo wegende ver kenner zich heeft gehouden onder de extreme temperatuurwisselingen en kosmische stralingen in de 31 maan den op de maan. Daartoe zullen zij enkele onderde len demonteren, onder meer de tv-camera, die 6000 beelden oversein de, om deze in het laboratorium te laten onderzoeken. De resultaten hiervan zullen van belang zijn voor de eventuele bouw van een observa tie-station in de toekomst. VERSCHILLEN Behalve tijdens het verblijf op de maan, wijkt ook de vlucht van de Apollo-12 (gesierd met de naam Yan kee Clipper) af van die van de vori ge. In tegenstelling tot de Apollo-11 zal de Yankee Clipper niet in een vrije baan om de maan (hoogte 3250 km) worden gemanoeuvreerd, Bij de vorige vlucht gebeurde dit wel omdat bij het eventueel weigeren van de hoofdmotor na één omloop om de maan automatisch zou worden te- ruggeslingerd naar de aarde zonder dat daarvoor de energie nodig zou zijn. De Apollo-12 wordt, 30 uur na de stort, direct in een baan 100 km boven de maan gedirigeerd omdat hiermee veel brandstof wordt bespaard. Veel risico's houdt deze manoeuvre echter niet in: jnocht de hoofdmotor dienst weigeren dan kan men altijd nog de motor van de Intrepid gebrui- Op weg naar de maanvrijdag voor de tweede maal. ken om terug te keren; deze is sterk genoeg om het karwei te klaren. Een ander verschil met de vorige vlucht is de wijze, waarop de koers wordt berekend tijdens de afdaling van de Intredpid naar de maanbo dem. Bij de vlucht van de Eagle maakte men voor deze afdaling ge bruik van gegevens van de boord computer, die vier uur oud waren, met het gevolg, dat het voertuig zes kilometer van de eigenlijke lan dingsplaats terecht kwam en bijna nog naar een met rotsen gevulde kra ter werd gedirigeerd. Slechts door het .ingrijpen van Armstrong kon een ongeluk worden voorkomen; op het nippertje, want er was nog slechts voor veertien seconden vlie gen brandstof. De Intrepid zal, naar Houston hoopt, nauwkeuriger op zijn doel af gaan omdat zij voordat aan de afda ling wordt begonnen van het contro lecentrum op aarde de allerlaatste koersgegevens zal doorkrijgen. Dit is mogelijk, zo heeft Gerald Griffin, de leider van de Apollo 12-vlucht, verklaard, doordat de maanmodule vanaf de aarde gedu rende een half uur te zien zal zijn (de landingsplaats is namelijk meer naar het westen gekozen). Toen de Apollo van achter de maan te Commandant Charles Conrad (39), is vader van vier zoons van 14, 12, 10 en 8 jaar. In 1953 behaalde Wj aan de Princeton universiteit „bachelor of science" in de luchtvaart, (in 1966 zijn „honorary master of arts"), van 1955 tot 1962 was hij marinevlieger en in 1962 werd hij toegelaten tot de astro nautenopleiding. Samen met Gordon Cooper vol bracht hij in augustus 1965 een achtdaagse vlucht met de Gemi- ni-5, waarbij een nieuw recordver- blijf in de ruimte werd gevestigd (190 uur en 56 minuten). I Voorts was hij, in 1966, comman dant van de Gemini-11, die drie dagen rond de aarde cirkelde. In totaal heeft Conrad 4000 vlieg- oren op zijn naam staan, waarvan 3000 in straalvliegtuigen. Hij is een van de kleinste ruim tevaarders met zijn 1.69 meter en *2.5 kilo. Op de dag, waarop hij in 1953 i promoveerde, trouwde hij met Jane Dubose uit Texas, een boerendoch- Ier. Zij schildert graag en is en- ihousiast voor de luchtvaart. Op het ogenblik is Conrad com- mander bij de marine en woont in Houston. GORDON Richard F. Gordon (40) is va der van zes kinderen: Carleen (15), Richard (14), Lawrence (11), Tomas (10), James (9) en Diane (8) en hij woont in Houston .In 1951 behaalde hij aan de universiteit van Washington zijn „bachelor of scien ce" in de chemie en in 1963 werd hij als ruimtevaarder uitgekozen. Hij had toen al 3700 vlieguren als marinevlieger op zijn naam staan. Samen met Conrad maakte hij in 1966 de vlucht met de Gemini-11. Tijdens deze vlucht was hij verant woordelijk voor de koppeling met een tevoren gelanceerde Agena-ra- ket. Ook maakte hij tweemaal een ruimtewandeling. Als marinevlieger vestigde hij in 1961 een nieuw snelheidsrecord (1391 km) in een wedstrijd van Los Angeles naar New York (hij kreeg daarvoor de Bendix-trofee). Gordon is 1.70 meter lang, weegt 68 kilo, is getrouwd met Barbara Field uit Seattle en is thans com mander bij de Amerikaanse marine. Tijdens de Apollo-12 vlucht bestuurt hij het moederschip als zijn collega's hun maan-excursie maken. BEAN Alan L. Bean is met zijn 37 jaar de jongste en tevens de enige zonder ruimte-ervaring. Ook hij is bij de marine (ais It. commander). Hij heeft twee kinderen Clay (13) en Amy Sue (6), is getrouwd met Sue Ragsdale uit Dallas en woont in Houston. In 1955 promoveerde hij in de luchtvaartwetenschappen aan de universiteit van Texas en kwam toen als invlieger bij de marine. Acht jaar later werd hij toegela ten tot de astronautenopleiding. Hij was lid van de reservebe manning van de Gemini-10 en van de Apolio-8, maar hoefde voor geen van beide vluchten in te vallen. Als marinevlieger maakte hij 3500 vlieguren, waarvan 3000 in straalvliegtuigen en vloog hij 27 verschillende soorten toestellen. Bean is 1.77 meter lang, weegt 70 kilo, heeft bruin haar en lichtbrui ne ogen en heeft slechts één hobby: de iucht- en ruimtevaart. Dat hij de vierde man wordt, die de maan mag betreden, vindt hij „machtig interessant". Zijn vrouw en twee kinderen denken er net so NOS-teievisie en -radio zuilen tijdens de tien dagen lange reis dagelijks in rechtstreekse reporta ges en samenvattingen verslag doen van de vlucht van Apollo 12. Reohtstreekse uitzendingen zullen in ieder geval worden ge geven van de hoogtepunten: de lancering, de landing op de maan, de maanwandelingen en de terugkeer op aarde. Een overzicht van de tv vrijdag 14 november 17.00 - 17.40 uur (I): reportage van de lancering. 22.45 (I): samenvating van de lancering en het begin van de vlucht. Zaterdag 15 november 22.55 (I): samenvatting van het verloop van de vlucht. Zondag 16 november 22.30 (II): samenvatting. Maandag 17 november 22.45 (II): samenvatting. dinsdag 18 november 22.50 (I): samenvatting. woensdag 19 november 7.00-8.15 (I): rechtstreekse repor tage van de landing. 11.55 - 15.45 (I): eerste wandeling 23.00 (I) sa menvatting. donderdag 20 november 6.10-10.30 (I): tweede wandeling (rechtstreeks). 22.35 (I): samenvat ting en de koppeling van de in middels weer opgestegen LEM. vrijdag 21 november 23.00 (II): samenvatting en verloop van de terugreis. Zaterdag 22 november 23.29 (I): samenvatting. Zondag 23 november 22.35 (II): samenvatting. Maandag 24 november 21.35 - 22.55 (I): rechtstreekse reportage van de terugkeer bij het eiland Samoa in de Stille Oceaan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De expansie drang van Rotterdam is gisteren meer dan eens ter sprake geko men tijdens de debatten over de ruimtelijke ordening in de Twee de Kamer. Zo stelde mejuf frouw mr. E. A. Haars (c.h.) dat de uitbouw van het Rotterdamse havencomplex met industrieves tiging op de Hoekse Waard is aangewezen. Veel beter zou de explosieve ontwikkeling van de Maasstad afgeleid worden naar West-Brabant. Als andere uitwijkmogelijkheid zag mejuffrouw Haars het Westerschelde- bekken. Zij vroeg voor de toekomst van de Zeeuwse eilanden een dui delijk ruimtelijk beleid. Voor een gro te stad in dit gebied voelde ze nog niet. De heer H. Wieren ga (soc) sprak over een overrompeling van rappor ten over het Rijnmondgebied. Hij po neerde: „Wij hebben het zo druk met het gefundeerd „neen" zeggen tegen de expansie van Rotterdam, dat het noodzakelijke „ja" tegen het Schelde- bekken, het Noordzeegebied en het Eemsgebied niet voldoende uit de verf komt." Niet gerust De afgevaardigde van de PvdA was overigens niet gerust op het vas te standpunt van de regering tegeno ver Rotterdam. Zit er geen beweging in dit standpunt, zo vroeg hij zich af. Er wordt gesproken over nieuwe ar beidsplaatsen in de chemische indu strie. Mogelijk in de Hoekse Waard? Voor het ruimtelijk beleid van mi nister Schut in het algemeen had de woordvoerder van de oppositie geen waardering. Ook de woordvoerster van de KVP, mevrouw A. M. C. V. Groen- smit-van der Kallen drong aan op een krachtiger ruimtelijk beleid. voorschijn kwam, waren er nog slechts zestien minuten voor het uit voeren van de landing. Dankzij besparingen zullen Conrad en Bean nu kunnen beschikken over vijftien seconden meer zweeftijd. Om de koers ook tijdens de hoofd- vlucht zo nauwkeurig mogelijk te houden, zal bij de ontkoppeling van de Intrepid van de Yankee Clipper geen gebruik worden gemaakt van de straalraketten. Men zal een zgn. zachte ontkoppeling toepassen om schokeffecten te vermijden. SCHEMA Enkele hoofdmomenten van de vlucht: 14 november 17.23 uur: start 20.41 uur: de Apollo wordt af gescheiden van de raket (de daarbij vrijkomende brandstof zal bij helder weer in Nederland met het blote oog zichtbaar zijn in zuidwestelijke rich ting: als een wolk met een diameter van anderhalf maal die van de maan). 17 november 9.43 uur: Apollo 12-commandant Conrad en ntrepidpiloot Bean krui pen in de LM om de uitrusting te testen. Een kleine twee uur later ke ren zij terug. 18 november 4.52 uur: de Apollo komt bij de maan aan, ruim vier uur later be vindt hij zich in een 100 km hoge cirkelbaan. 10.43 uur: Bean kruipt opnieuw de LM in voor een laatste controle en keert twee uur later weer terug 19 november 1.23 uur: Bean neemt definitief plaats in de LM, 10 minuten later gevolgd door Conrad. 5.51 uur: de LM wordt gescheiden van de Apollo; Gordon blijft achter in het moederschip. 6.49 uur: de afdaling wordt ingezet. 7.58 uur: de Intrepid landt en de astronauten gaan een hapje eten. 12.08 uur: Conrad gaat naar buiten een half uur later gevolgd door Bean. 15.08 uur: na grondmonsters te hebben genomen en de instrumenten te hebben geplaatst, keert Bean te rug. Tien minuten later volgt Conrad. Beiden eten dan en gaan negen uur (in de hangmatten) slapen. 20 november 6.43 uur: Conrad gaat opnieuw naar buiten, tien minuten later ge volgd door Bean. 8.53 uur: zij beginnen aan hun wandeling, onder meer naar de Sur veyor. 9.33 uur: Bean keert terug, 20 mi nuten later gevolgd door Conrad. 15.28 uur: het stijggedeelte van de Intrepid, dat inmiddels is losgekop peld van het onderste deel, wordt gestart en verlaat de maan. 19.03 uur: de Intrepid maakt vast aan de Apollo. 21.29 uur: de Intrepid wordt losge maakt en naar de maan gestoten, waar hij 25 km van de landingsplaats te pletter moet vallen. 24 november 21.36 uur: de Apollo nadert de aar de. 22.04 uur: „splash down" m de Stille Oceaan. De Nasa heeft in dit programma ruimte opengelaten voor eventuele verlenging van de beide maanwande lingen. De eerste wandeling mag 20 minuten langer duren, de tweede 50 minuten. Tijdens de reis en het ver blijf op de maan, zullen regelmatig directe tv-reportages worden ge- Haar kritiek luidde: de ruimtelijke ordening komt als structureel ele ment nog te weinig naar buiten in het kabinetsbeleid. Het hart Zij ontwikkelde de gedachte niet de noordoever van de Nieuwe Water weg, maar het Noordzeekanaal en Amsterdam-Rijnkanaal te zien als grens van het Deltagebied. De Water weg i» het hart van het Deltagebied. Een tweede nieuw idee van de KVP-afgevaardigde: Moet de rege ring zelf niet de leiding nemen en een nationaal selectief uitgiftebeleid voor de havengebieden gaan voeren. Op deze manier wordt een nationaal havenrendement bereikt. De moge lijkheden van het Noordzeekanaal en het toekomstige Oostvaardersdiep kunnen dan optimaal benut worden. W aarschuivin g Mevrouw Groensmit waarschuwde, dat de regering teveel geld kan beste- KAAP KENNEDY De weerkun digen op Kaap Kennedy verwachten voor komende vrijdag, de dag waar op de Apollo-12 voor een reis naar de maan zal worden gelanceerd, bevre digend weer. Men voorziet een ge deeltelijke bewolking. De astronauten Charles Conrad, Richard Gordon en Alan Bean heb ben gisteren de meeste tijd doorge bracht in hun speciale vertrekken, waar de risico's voor him gezond heidstoestand kleiner zijn dan in de „buitenwereld". Er werd geoefend met de nabootser van het maanlan dingsvaartuig. ZAANDAM Gedeputeerde Sta ten van Noord- Holland hebben op verzoek van de minister van binnen landse zaken, mr. H. K. J. Beernink, een voorontwerp van wet gemaakt tot opheffing van de gemeenten Assen delft, Koog aan de Zaan, Krommenie, Westzaan, Wormer, Wormerveer Zaandam en Zaandijk en de vorming van een nieuwe gemeente. De nieuwe gemeente, volgens de huidige tellingen met ongeveer 110.000 inwoners wordt in het voor ontwerp Zaanden genoemd. den aan het Waterweggebied, zodat de andere streken van het land on rechtvaardig kunnen worden behan deld. Speciaal voor de ontwikkeling van het noorden van het land pleitte me juffrouw Haars. Zij vroeg een planos- logische stimulans voor dit de«4 van ons land. Ook de heer M. W. Schakel (ar.) pleitte voor concrete impulsen voor de ontwikkeling van het noorden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer keurde gisteren het voorstel van de regering goed, dat voorziet in een verantwoordingsplicht voor de burge meester tegenover de gemeenteraad. De socialist mr. G. van Hall, oud-burgemeester van Amsterdam, hechtte veel waarde aan het oordeel van de raden over de manier waarop de burgemeester zijn verantwoor dingsplicht opvat. Minister Beernink vond dat de mening van de gemeen teraad niet beslissend mag zijn. Mr. Van Hall zei dat de wet, die volgens hem de suggestie wekt dat de gemeenteraad meer invloed krijgt op het politiebeleid, de „goegemeente een rad voor de ogen draait". Hij verweet de minister te weinig aan dacht te hebben besteed aan de dub bele leiding van de politie (officier van justitie en burgemeester) die vol gens hem veel moeilijkheden opleve- vert. Man bedwelmd en gestikt AMSTERDAM Een eigenlijk on betekende brand is de 39-jarige J. J. van Lochem noodlottig geworden. In zijn woning aan de Maarten J. Kosterstraat in Amsterdam raakte hij door een enorme rookontwikkeling bedwelmd en stikte. De brand brak uit toen de man niets vermoedend in zijn bed op de derde etage lag. PARIJS Tom Okker heeft giste ren in Parijs de titel hercnenkelspel voor de open kampioenschappen van Frankrijk voor overdekte banen ver overd door in de finale de Amerikaan Earl Buchholz met 8h-6 62 en 61 te verslaan. Hoger dan in 1968 ARNHEM De organisatorische eenheid Enka-Glanzstoff ls op dit moment de grootste producent van chemische vezels. Haar omzet zal naar verwachting dit jaar 2.5 miljard gulden bedragen. Het aantal werkne mers beloopt meer dan 40.000. De voorzitter van de raad van be stuur dr. ir. J H. E Hessels liet giste ren weten dat de resultaten over 1969 hoger zullen zijn dan die van het vorige jaar. En dat betreft dan een resultaat dat voor een belangrijk deel nog werd behaald voor de sa menwerking een feit was. De fusie Enka-Glanzstoff zal een totale integratie vergen van twee jaar. Nieuwe fusies als die van Aku-Glanzstoff en Aku-KZO van deze zomer zullen niet te verwachten zijn. Enka N.V. kan gezien worden als een werkmaatschappij, waarin in eer ste instantie zijn opgenomen de Ne derlandse Aku- fabrieken. De Neder landse vennootschap vormt een orga nisatorische eenheid met Glanzstoff. Deze eenheid is georganiseerd op di visiebasis, waarvan mr. B. Zevenber gen vice-voorzit ter is. Het is de tex- tieldivisie Enka die zioh gaat richten op de EEG- EFTA- markt De ontwerper Frans Molenaar heeft gistermorgen in Amster dam de kleding getoond die de „hostesses" van het Nederlandse paviljoen op de komende wereld tentoonstelling in Osaka gaan dragen. Het kledingpakket be staat uit een mouwloos jurkje, een jasje met rugsluiting, een broek, een rok en een regenjas. De hoofdkleuren zijn zilvergrijs en oranje, het regenjasje is in kobaltblauw uitgevoerd. NEW YORK Minister Luns en minister Malik (van Indonesië) heb ben gisteren een gesprek gevoerd over de kwestie West-rian. De beide ministers van buitenlandse zaken wilden geen nadere mededelingen verstrekken. Morgen komt het rapport van Ortiz Sanz over de „daad van vrije keuze" in het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea in de Verenigde Naties aan de orde. Er wordt geen langdurig de bat verwacht: alleen de ochtend is er voor uitgetrokken. MANILLA „Een verpletterende overwinning." Met deze woorden ka rakteriseerde oud-president Ferdi nand Marcos zijn succes bij de ver kiezingen op de Philippljnen. Hoewel nog niet alle stemmen geteld zijn, rekende Marcos op een nieuw man daat Hij kondigde aan dat de Philip- pijnen zich met tweeduizend man zullen terugtrekken uit Vietnam. De ze soldaten zullen aan burgerprojee- ten gaan werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9