IE VROUW HEINEMANN: Welvaartsfilm is loflied industrie Iedereen welkom op ontvangst Inspraak van burger in ruimtelijke ordening DEMKA ZOEKT NAAR EEN FUSIEPARTNER Is 'kaas uit het vuistje' voer voor intellectuelen? Even nadenken voor u nee zegt. Ze blijft zichzelf NIEUW SHELL WERKSTUK Rijzige presidentsvroutve met stijl Trots op haar dertien kleinkinderen Verenigings- studenten zijn niet alleen EEN KOU KRIJGT Transport naar hoofdbedrijf is de oorzaak Belediging uit handelingen IOORSTROMINC MKKÈL IS HAARS Vuurzee legt deel haarlak- fabriek in as Burger tegen bureaucratie beschermen Schakel: Positieve uitspraak over Rijnpoorthaven Suggestie van mejuffrouw Haars: I AANLEG VAN DUBBELDEKS-WEGEN 7 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 levrouw Heinemann ontving gisteren de ederlandse pers in verband met het omende bezoek van de Westduitse president t zijn echtgenote aan ons land. „Mijn man oelt zich nog jong en geestdrtiftig" zei ze trots. (Van een onzer redacteuren) BONN Hilda Heinemann, echtgenote van de president t de Duitse Bondsrepubliek, ten rijzige vrouw, die men be lt geen etiket kan opplakken. ia gewoon zich zelf. 'en vrouw, die haar taak, wei deze ook zijn mag, ernstig tuit en het zij nogmaals ge- jd, daarbij zich zelf blijft. ie hadden een gesprek met haar een van de salons van de villa nmerschmidt, een oud buiten, gebouwd door een rijke indus- el in - ruste. Beneden zijn de aal, de salons, de muziekkamer een vleugel. Boven de eigen jnvertrekken, die voor officiële be ters echter gesloten blijven. Wel ien daar de kinderen enk leinkin- sn, de vrienden en vriendinnen [et nieuwe leven, op 1 juli van dit begonnen, heeft wel het dage leven van president Heinemann Jjn vrouw veranderd, maar niet verworvenheden van het verleden ebannen. Ie villa ruikt nog naar de verse want eigenlijk is het huis nog ir vier dagen op orde. Het presi- aële paar heeft zolang in een zij- igel gewoond. En... ieder weekend rt men terug in het oude huis in en, waar alle eigen meubelen en lere persoonlijke zaken zijn achter leven. Picasso, uit zijn eerste tijd, is ;er mee naar Bonn verhuisd; een- idig omdat mevrouw Heinemann dagelijks wil zien. Het is de voor- Uing van een kring vrolijke men- die reiken naar een grote vredes- Karakter )eie voorkeur typeert haar karak- Ze heeft zich duidelijke idealen fdd en streeft ernaar die te ver- tnl/jken. Het uitgangspunt van denken is haar geloof. „Het is niet erfelijk", zegt ie, „maar ik het toch wel meegekregen." r vader was namelijk predikant. jdens het Hitlerbewind heeft ze jeloof uitgedragen door met haar in de Bekennende Kirche te sen, o.a. vermenigvuldigden ze hriften, wat in de kelder van huis in Essen gebeurde tot er raad dreigde. Ook herbergde het in koeriers, die tussen Nederland Zwitserland heen en weer trok- Een van hen was Hebe ilbrug uit Utrecht me twie nog jd kontakt wordt onderhouden. )an zitten we direct in de grote blematiek. De verhouding tussen island en Nederland of eerder tus sen het Duitse en het Nederlandse volk. „Ik kan de weerstanden in Neder land wel begrijpen", zegt mevrouw Heinemann. „De ondervindingen zijn te diep geweest en de geschiedenis gaat niet zo snel als het menselijk leven. Het is een grote gunst dat uw Koningin ons heeft uitgenodigd." Totih is de presidentsfamilie geen onbekende in Nederland. Integen deel. In augustus 1948 woonden de heer en mevrouw Heinemann de ver gadering van de Wereldraad van Ker ken in Amsterdam bij, die geopend wprd door toen nog prinses Juliana in tegenwoordigheid van prins Bern- hard. Het was de eerste maal, dat zij naar het buitenland konden. Of zoals mevrouw Heinemann zegt: „We ons getto konden verlaten." Huisje Verder heeft een der drie dochters een zomerhuisje in Oostburg en me nigmaal wippen opa en oma daar over. En dan is er nog het „klandes- tiene" bezoek aan Amsterdam ge weest op 5 juli om de poppententoon- stelling in het Stedelijk Museum te zien. Mevrouw Heinemann is een kunst- liefhebster, „een amateur", waar schuwt ze wel. Haar vak is eigenlijk theologie, wat ook twee van de dochters gestu deerd hebben. Een van haar is le rares theologie, daar haar man invali de uit de oorlog terugkeerde. Dertien kleinkinderen zijn er en wanneeer oma over hen spreekt ont dekt men pas haar diepste wezen. Later bij het afscheid, als het proto- Mevrouw Heinemann, die bin nenkort met haar man, de West duitse president, een bezoek aan Nederland zal brengen, heeft gisteren de Nederlandse pers ontvangen. Op de foto mevrouw Heinemann op het terras van haar woning, op de achtergrond de Rijn. col wat verdwenen is en het gesprek persoonlijker wordt, zegt ze: „Ja, dat het met de kleinkinderen goed gaat, dat is wel het belangrijkste." Ach dat protocol... de Heinemanns zullen zich er niet door laten pantse ren. „Een mens leeft van binnen naar buiten en niet andersom." Een zin die alles zegt. Natuurlijk is er de eeuwige agenda vol verplichtingen, maar er wordt strikt de hand aan gehouden, dat de president en ook zijn vrouw niet geï soleerd mogen worden van de bevol king. Op hun reis door de Bundes- lander hebben ze er op toegezien, dat bij officiële ontvangsten „iedereen, van een scheepsjongen af, er kon ko en". Speciale taken Even zeker is mevrouw Heine mann in de keuze van speciale taken die zij op zich neemt. Voorop staat haar bescherm vrouweschap van Am nesty Interhational, de organisatie die hulp tracht te verlenen aan de gezinnen van politieke gevangenen, waar ook ter wereld. Ze zegt het krachtig: „Di eFamilie eines Gefange- nen soil nicht verrotten." Morgen opent ze een bazar om nieuwe fondsen te verkrijgen en het is duidelijk, dat ze een stuwende kracht wil zijn. Hoe se staat tegenover de drie ge vangenen van Breda? „Daar kan ik niet op ingaan", is het snelle ant woord. Maar bijna hardop denkend gaat ze toch verder. „Het is een beslissing van uw regering. Het is niet aan ons daarover te oordelen. Maar... levenslang is ook de doodstraf. Levenslang is levenslang... We hebben er veel over gesproken, mijn man en Ik met dr. Stempel, de predikant uit Saarbrücken, die zich heeft bezig gehouden met de zielszorg van deze gevangenen. Amnestie is een zaak van het land, waarin het geval speelt, zelf. Ik ge loof echter dat men hier met am nestie wel gelukkig zou zijn ge weest." Maar fel daarna: „Verjaring van oorlogsmisdaden, daar is mijn man vierkant tegen. Oorlogsmisdaden mo gen niet verjaren. Het mag niet zo zijn, dat de een levenslang zijn vrij heid verliest en de ander vrijuit gaat." Gebeden Maar de rijzige vrouw in haar een voudige grijze japon met een klein collier, waaraan negen opalen in strakke zetting om de hoge hals, die zo duidelijk op de bres staat voor wat zij meent, verandert opeens wanneer onze koninklijke familie ter sprake komt. Geen complimenten zoekt ze. Haar eerste reactie is: „Ik heb gebeden voor de kleine Constantijn. Wat was ik blij met de foto gisteren in de krant van die gezonde baby! Mijn dochter, haar zesde kind, had een aangeboren hartgebrek. Haar kindje stierf... met Constantijn is het ge lukt..." Haar ogen zijn vochtig. Telkens in het gesprek komen de kleinkinderen opduiken. De vierjari ge, die Omi om een verhaaltje vroeg toen ze geen tijd had en door de moeder getroost werd met: „Omi werkt nu voor alle mensen!" Die „alle mensen" zijn ook de geestelijk gehandicapte kinderen, die haar speciale belangstelling hebben. Familieband Op hoogtijdagen komen graag alle kinderen, vier echtparen, en de der tien kleinkinderen bijeen Zo ook op de 70ste verjaardag van de president, op 23 juli van dit jaar, waarbij een der geschenken een portret van hem getooid met een beatlemuts was! „Mijn man voelt zich nog jong. Hij is nog altijd ongeduldig! Niet korze lig, mopperig, maar geestdriftig. Hij wil opschieten. Neem ons huwe lijksrecht dat dateert van 1870! Dat moet nodig veranderd worden en een ombudsman, die zou hier ook inge voerd moeten worden. Met zulke din gen is hij ongeduldig." Of ze haar man heeft aangespoord deze carrière te maken! Het antwoord komt vastbera den: „Aangespoord neen; wel zijn werk meegedragen naar mijn beste vermogen. Thuis en werk, is altijd één geweest." Onderzoek relaties UTRECHT Studenten, die lid zijn van een gezelligheidsvereniging beschikken tijdens hun eerste studie jaar gemiddeld over twee drie keer zoveel vrienden en kennissen als stu denten, die niet bij een gezellig- heidsvereniging zijn aangesloten. Dit is een van de conclusies uit een in het studiejaar 1967/1968 door het Bureau onderwijsresearch en stu diestatistiek van de rijksuniversiteit in Utrecht ingesteld onderzoek naar de sociale relaties van eerstejaarsstu denten. Het onderzoek werd verricht onder een groep van in totaal 113 manlijke eerstejaars in de diergeneeskunde. Vrouwen zijn niet ondervraagd, om dat zij het geheel minder overzichte lijk zouden hebben gemaakt. In doorsnee hebben verenigingsle den vier tot vijf keer zoveel goede vrienden als niet-verenigingsleden. De laatsten stonden vaker geïsoleerd. De gezelligheidsvereniging draagt dan ook een duidelijk karakter van een ontmoetingspunt. Het wonen in of buiten Utrecht bleek niet van in vloed te zijn. Inalfa krimpt in VEN RAI J De directie van de Metaalwarenfabriek Inalfa N.V. in Venraij heeft besloten het personeels bestand van haar dochterbedrijf in Stadskanaal terug te brengen van ze ventig tot dertig werknemer®. De oorzaak van deze inkrimping is te wijten aan de steeds stijgende kos ten van beheer en transport van do in Stadskanaal vervaardigde toeleve ringsproducten voor locale verwar ming naar het Venraijse heefdbedrijf. De af te vloeien personeelsleden kun nen in Limburg gaan werken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De afgevaardigde van de Boerenpartij heeft gister avond een burgemeester in Noord-Holland van chantage beschuldigd. De voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. F.J.F.M. van Thlel, verzocht deze belediging en beschuldiging te rug te nemen. Dit werd geweigerd. De beschuldiging zal nu overeen komstig het reglement van orde uit de handelingen worden geschrapt. Verder werd de afgevaardigde het woord ontnomen. Niet om de beledi ging, maar omdat hij zijn spreektijd al met vijf minuten had overschre den. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. E. Nypers van D'66 heeft minister Schut gisteravond in de Tweede Kamer een serie voor stellen gedaan als aanvulling van de wet op de ruimtelijke ordening Het gaat de heer Nyperls om meer inspraak van de burger bij het vaststellen van bestemmingsplannen of grotere nationale plannen. Ook wil hij dat de procedures, wanneer men in verzet is tegen de plannen van de overheid, worden bekort. Schrijven Een grief is, dat binnen de wette lijke mogelijkheden de tervisieleg- ging van bestemmingsplannen zeer onopvallend kan geschieden. Vandaar de suggestie om allen, die bij een (Vervolg van pag 1) Iet liberale Kamerlid H. Wiegel ld een pleidooi voor extra woning- aw in de Haagse agglomeratie, [ar de nood z.i. groter is dan waar in Nederland. Hij dreigde met motie als de minister niet met Kggingen komt. fader moest minister Schut kri- doorstaan van de heer T. Tol- n(c.h.): De begroting kan de toets i de kritiek niet doorstaan. De toe- ding is op essentiële punten on- delijk. venals de heer H. Wiegel (lib.) d de heer Tolman het jammer, de minister zo laat was gekomen zijn richtlijnen voor de doorstro- Nu was een beoordeling moei- fa was niet het geval voor mr. F. J. J. Andriessen van de KVP, die positief over het doorstro- 'gsplan uitliet. Zoals ook de libe- '1 dr. K. van Dijk deed. ft heer Andriessen had een andere het bouwen van 125.000 wonin- in 1970 was voor hem (evenals •zde heren Tolman en Wiegel) een blute voorwaarde. Voor de jaren 1970 vroeg hij een onderzoek naar mogelijkheid jaarlijks 135.000 tot MO te bouwen. Aantjes tilde hier niet zo aar aan. Het accent moet niet een- Idig worden gelegd op de totale oduktie. Het gaat er om dat er 'aaibare woningen komen om hen halpen. die nu in de klem zitten. HAAG De uitvoer van ruw «el is vanaf vandaag gebonden n een uitvoervergunning. De rege- Is getroffen wegens de op de jjnenlandse markt ontstane «aarste aan nikkel. Bovendien is gevolg gegeven aan een aanbeve- van de EEG om gemeenscha ppe- Ke maatregelen te nemen ten be- "j-ve van de nikkelvoorziening. ,°°r de regeling is uitvoer van «el buiten de EEG verboden. Bin- i de Gemeenschap is een vergun- nodig. UTRECHT De Koninklijke Demka Staalfabrieken NV in Utrecht, een dochter van het Hoogovenconcern, oriënteert zich momenteel over de mogelijkhe den een samenwerking aan te gaan met andere Europese pro ducenten van staalgietwerk. Overwegingen hiervoor zijn dat de afdeling staalgietwerk vanouds zich gericht heeft op de Nederlandse markt. Dit maakt over het algemeen grote produktieseries onmogelijk. De laatste drie jaar zijn investeringen gedaan om te komen tot een rationa lisatie en mechanisatie van de pro- duktie. Dit markttechnisch te verwe zenlijken vergt specialisatie. Het is volgens de directie waar schijnlijk dat de besprekingen om trent de mogelijkheden van samen werking tot in het eerste kwartaal van 1970 zullen voortduren. Het ligt niet in de bedoeling ook de activiteiten van Demka buiten het staalgietwerk in de eventuele samenwerking te be trekken. Een woordvoerder van Demka die drie jaar geleden ingrijpende sa neringsmaatregelen voorstelde liet weten, dat de staalgieterij permanent een zorgenkind is. Het ging hem te ver te zeggen, dat de staalgieterij zal worden gesloten als het fusiegesprek mislukt. Er zijn nog andere mogelijk heden, maar hij kon deze niet precise ren. CPN-lid uit Senaat (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mevrouw H. J. van Ommeren-Averink, de enige afge vaardigde van de Communistische Partij in de Eerste Kamer, zal we gens gezondheidsredenen de Kamer verlaten. Als zij op 14 november ontslag neemt, heeft zij elf jaar het Kamerlidmaatschap vervult. De vakbonden zijn tevreden over het overleg bij Demca. De situatie baart zorgen (zeker als de voorgeno men fusie niet zou slagen) maar de directie stelt volgens dc bonden alles in het werk om de werkgelegenheid te continueren. Zo nodig zal voor vervangende werkgelegenheid wor- den gezorgd. HOENSBROEK Aan de reeks van felle branden, die deze week in Nederland hebben gewoed, is er gisteren weer één toegevoegd. In Hoensbroek werd de produktiehal van een fabriek van haarlakken en parfumerieën door brand verwoest. De schade bedraagt twee miljoen gulden. DEN HAAG De Shell heeft een nieuw werkstuk toegevoegd aan zijn reeds uitgebreide filmotheek. Het is de twaalf minuten durende film van Rene van Nie: „Welvaart onder ons", een loflied op de menselijke ar beid, nader gepreciseerd op het boren van olie, dat niet alleen een nieuwe industrie deed ontstaan, maar ook onmisbaar is voor elke vorm van in dustrie in het algemeen, zonder wel ke onze moderne samenleving niet meer zou kunnen bestaan. „Boren is elementair geworden als eten en drinken", zegt het commen taar. In ademloos mooie opnamen, Jan Kijser is de cameraman, wil Rene vap Nie ons duidelijk maken, hoe allesomvattend voor ons bestaan de Intellectuelen waren vroeger van die mensen met hoge voorhoofden, hoge boorden en hoogbeschaafde stemmen. Dat is een misvatting: intellectuelen zijn mensen die nadenken - en er zijn evengóed intellectuele stratenmakers als niet-intellectuele ingenieurs. Nu weten alle voedingsdeskundigen dat de hersens veel eiwitten nodig hebben. En mensen die veel nadenken of vaak schaakspelen of heel slim moeten zijn - die hebben een eiwitrijk dieet nodig. 'Kaas uit het vuistje' past in him leven: zo'n hartige, lekker dikke plak, even.tussendoor van 't stuk gesneden,C is een prima eiwit injektie. We willen niet zeggen dat iedereen die vaak kaas uit het vuistje hapt opeens beter gaat denken. Aan de andere kant: op tijd iets lekkers weten te vinden is in elk geval een teken van gezond versta.nd industrie geworden is: na de hand, de sohop, en de ploeg kwam nu de boor: „Het machtigste werktuig van alle, de boor, de boor naar welvaart". De film van Rene van Nie, vaak onderstreept met de pathetische mu ziek van Beethoven, is te beschouwen als een loflied. Van Nie maakt het in zijn film duidelijk, dat de arbeid het avontuur van de mens is. De mens onderwerpt de aarde aan zich. Hij is ten volle een heer der wereld geworden. Enerzijds een machtige gedachte, vooral als hij zo pathetisch onder filmbeelden wordt gebracht, maar ook beklemmend als men ziet hoe de mens het aanzien van de wereld verandert, zijn stem pel op de aarde drukt. De wereld is klein geworden. Hoe meer er geboord wordt, hoe kleiner. Hoe meer wel vaart, hoe benauwder. T onen Een aspect, dat door Van Nie niet zozeer tot uitdrukking is gebracht, daarvoor is hij te zeer onder de in druk van de macht der industrie, maar een aspect, dat er niettemin wel degelijk is en 'zich ook wel dege lijk uit de filmbeelden laat aflezen. In ieder geval Shell heeft er een mooie film bij en de jonge cineast Rene van Nie slaat eens andere tonen aan, dan vele van zijn leeftijdgenoten doen. Hij heeft kennelijk de nieuwe zakelijkheid al achter zich en weet zich weer te vermeien in de machti ge, poëtische, soms zelfs pathetische beelden, die dc menselijke arbeid ook te zien geeft. Ev. GROLLE bepaald plan ztijn betrokken, te schrijven. In zo'n rondschrijven moet het plan duidelijk worden uiteenge zet. Verder is het gewenst, dat het plan met de bijbehorende kaarten tegen kostprijs te koop is voor de betrokke nen. Er zijn ook plannen die diep ingrij pen in de ruimtelijke ordening van meer gemeenten en de provincie (aanleg van vliegvelden). De heer Nypels stelde in dit verband voor een nationaal facetplan in te voeren, dat de burgers net zo vindt als de bestemmingsplannen. Bij het vaststellen van het facetplan heeft de burger weer evenveel inspraak. Kamerlid vraagt: DEN HAAG Het onlangs geïnstalleerde socialistische Tweede- Kamerlid mr. dr. H. J. Roethof vindt dat het nijpende vraagstuk van pre ventieve rechtsbescherming van de burger tegenover beslissingen van een anonieme overheidsadministratie (bureaucratie) de grootst mogelijke aandacht verdient. Hij wijst premier De Jong en mi nister Beernink op de openbare les van mr. R. Crince le Roy over de zogenaamde „vierde macht" in de staat, de ambtenarij. De heer Roethof stelt voor dat de commissie-Cal8-Donner en de com missie-Biesheuvel behalvede invoe ring van een recht op inzage van overheidsdocumenten (zodat geheim houding hiervan tot de uitzondering gaat behoren en steeds dient te wor den gemotiveerd) ook de volgende voorstellen in hun overwegingen zul len betrekken: een recht van de Staten Generaal tot het horen van ambtenaren over hun beslissingen; verplichting van de ambtenaar de gevraagde gegevens naar beste ver mogen te verstrekken; Bureau de toevoeging van een manage ment bureau aan het kabinet "van de premier met de taak het houden van toezicht op de overheidsadmi nistratie, met een jaarlijkse publieke rapportage verplichting; de invoering van een bevredigen de regeling, zoals die reeds in verscheidene landen bestaat, voor de formalisering en uniformering van het non-contentieuse administratieve proces, zodat het publiek in principe bij elke overheidsdienst volgens de zelfde vaste en vertrouwde regels kan aankloppen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Rotterdam is erg belangrijk als doorvoerhaven. Daar om vroeg de heer M. W. Schakel (a.r.) gisteravond minister Schut van volkshuisvesting zich positief uit te spreken over de aanleg van de Rijn poorthaven. De heer Schakel pleitte voor een blijvende .groene Hoekse Waard en een verdere ontwikkeling van het Scheldebekken. Maar. zei hij, over Rotterdam is het laatste woord nog niet gezegd. Uitbreiding van de Maasvlakte verder zee in kan gewenst zijn. Maar aldus de heer Schakel, de door de regering vastgestelde demarcatielijn mag niet worden overschreden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Waarom leggen we steeds weer nieuwe wegen aan? Zodra een bepaalde weg te druk is geworden, wordt een tracé voor een nieuwe verbinding vastgesteld. En de aanleg begint weer. Op deze wijze, betoogde gisteren in de Tweede Kamer mejuffrouw mr. E. A. Haars (c.h.), blijft er op den duur niet veel meer over van het landschap. Zou het niet mogelijk zijn boven de bestaande wegen nieuwe rijbanen aan te leggen. We krijgen dan dubbeldeks-wegen, die aan de rand van de stad uitmonden op grote parkeerplaatsen. Vandaar is er dan een snelle ver binding (met het openbaar vervoer) naar het centrum. Juffrouw Haars gaf toe, dat dit alles fantasie was. Maar toch, zei ze, moeten we in die richting denken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7