EEN SOCIAAL KRUITVAT maak uw postgiro-saldo rentegevend: Rapport Mensen onderweg bepleit nieuwe aanpak EXPLOSIE ZAL Invallende rechter liet zaal ontruimen Werkspoor Monsterproces in Utrecht Schade Torrev Canyon bepaald op 25 miljoen OPENBAAR VERVOER NOODZAAK Tijdbom? Productiviteit KLM gestegen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN open een renterekening bij de RPS! ■a 5 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 UTRECHT Al jarenlang is Werkspoor in Utrecht een sociaal kruitvat. De onrust werd steeds weer veroorzaakt door het ont breken van continuïteit in de werkgelegenheid. Na het ontslag van 200 werknemers drie jaar geleden, volgde via advertenties toch weer een wervingscampagne voor nieuw personeel, die mislukte, waarna tientallen gastarbeiders werden aangetrokken. Met de Tor Hollandia is gister nacht in Amsterdam een groep uit Frankrijk afkomstige en uit Zweden uitgewezen zigeuners aangekomen. Zij zouden met marechaussee escorte vandaag hun tocht naar de Belgische grens vervolgen. Uiteraard waren vele foto grafen en journalisten aanwezig bij deze kleurige noot in de herfstmonotonie, maar daar waren de zigeuners beslist niet van gediend. De foto's tonen duidelijk aan. dat ze hun recht op privacy als het moet niet be paald zachtzinnig verdedigen. Alleen de vrouwen warmpjes in hun wagens waren niet zo in tolerant en beschouwden het conflict van hun mannen met de pers als een amusant „ver zetje" (Vervolg van pag. 1) De afvloeiingen die in enkele sec toren van het bedrijf noodzakelijk zijn, zullen een geleidelijk verloop hebben. Dit is ook de reden dat een afvloeiingsregeling nog niet ter spra ke is gekomen in het overleg met de vakbonden. Gestimuleerde natuurlijke afvloeiing en overplaatsing binnen het concern zouden al veel leed kunnen verzachten, meende mr. Sickinghe. .,Onze politiek is er opgericht be drijven te sluiten die in de komende drie jaar geen winstbijdrage leveren", zei hij. Hij verduidelijkte, dat in feite slechts1 drie van de 28 VMF-bedrij- ven verantwoordelijk zijn voor de slechte gang van zaken: Werkspoor Utrecht en Amsterdam en Stork Hen gelo. De grote klappen, voortvloeiende uit de reorganisatie, moeten dit jaar en volgend jaar vallen. In 1970 moet een positie resultaat zijn behaald. „We kunnen nu eenmaal niet perma nent in het nieuws blijven", voegde hij er schamper aan toe. Maar mr. Sickinghe zei: „Er moet iets te zeggen zijn en dat kan pas als de regering heeft geantwoord. Vanavond houden de vakbonden in alle plaatsen waar VMF-bedrijven zijn gevestigd, vergaderingen om hun kaders te informeren over de gang van Zaken. Zij hopen dan ook mede delingen te kunnen doen over het re sultaat van de besprekingen, die de hoofdbesturen van de vijf bij het overleg betrokken organisaties van middag met de raad van bestuur van VMF hebben gevoerd. Ondernemingsraad-secretaris N. de Jong zei, dat de „mensen niet als baaltjes meel kunnen worden ver sjouwd." Hij kondigde aan dat de raad van af die moment geen verant woordelijkheid meer neemt voor eventuele onrust in het bedrijf. „Er is een onduldbare situatie ontstaan. Als we tegen deze ontwikkeling ja zeggen, kunnen we beter meteen on der de trein lopen, we graven ons eigen graf', zei de heer De Jong. Kamervragen Intussen heeft het KVP-Kamerlid mr. Nelissen vanmiddag in de Twee de Kamer minister van economische zaken De Block gevraagd welke ge volgen de, reorganisatieplannen heb ben voor de werknemers bij Werk spoor Utrecht. Hij vroeg voorts, de UTRECHT Nadat de politierech ter mr. D. van Zeben zich gisteren op de tweede dag van het monster proces tegen de „bezetters" van het universiteitsgebouw in Utrecht had laten vervangen, besloot mr. R. J. F. M. Lissone gistermiddag de zaal te ontruimen. Een kwartier schorsing was er voor nodig de rumoerige studenten te verwijderen. Alleen journalisten hebben het proces achter gesloten deuren mogen bijwonen. Een aantal studenten gaven daarop te kennen niet voor de rechter te zullen ver schijnen, omdat de zaken volgens hen niet in de openbaarheid werden behandeld. Mr. D. van Zeben, die anderhalve dag het proces heeft geleid, verklaar de later van het recht van verscho- NA TWEE JAAR PARIJS Frankrijk en Engeland nemen genoegen met een schadever goeding van ruim 25 miljoen gulden j voor de bevuiling van hun stranden door olie, na het op een rif lopen van de „Torrey Canyon" in maart 1967. Uit Londen, waar de overeenkomst gisteren is getekend, werd vernomen dat zeventig procent van het bedrag zal worden betaald door Londense verzekeringsmaatschappijen. Naast de 25 miljoen gulden, die En geland en Frankrijk samen zullen de len, is er voor schadeloosstelling aan reders en particulieren een bedrag van een kleine 300.000 beschikbaar gesteld. ning gebruik te hebben gemaakt van wege de onverteerbare aanval op zijn gezinsleven. De persoonlijke aan val, gedaan door de zich anarchist noemende student D.D. (21) achtte de politierechter dermate onjuist dat hij vreesde te emotioneel bij de zaak betrokken te worden. Rond het middaguur werd D., na dat zijn zeven getuigen ellenlange verklaringen hadden afgelegd, tot zes tig gulden boete of zes dagen vervan gende hechtenis veroordeeld. Officier mr. F. G. Wustenberg had niet om een geldboete gevraagd, maar om ge vangenisstraf. Advocaat In zijn verdediging hekelde D. de Utrechtse balie, die de studenten niet had willen verdedigen op politieke gronden. „Ik heb daarom zelf maar een advocaat meegebracht," zei hij en trok uit zijn binnenzak een fles advocaat tevoorschijn. Even later pro beerde de student met de officier een spelletje kaart te spelen. Toen een licht geëmotioneerde mr. Lissone dit „gedoe" afwees, zei de anarchist dat het duidelijk was dat de kaarten al waren geschud. Gisteren werden 22 zaken afgehan deld. Halverwege de midddag ver zocht de oud- voorzitter van de UStf weer studenten toe te laten in de zaal. Het verzoek werd afgewezen. De student verliet daarop het ge bouw en werd bij verstek veroor deeld tot een boete van zestig gul den. De laatste personeelsinkrimping da teert van enkele maanden geleden, toen de sluiting van de afdeling staal constructies werd aangekondigd. Het overleg over de afvloeiingsregeling voor de 170 overbodige werknemers I van deze volgend jaar op te heffen af- deling is nog aan de gang. De vakbonden nemen de directie van Werkspoor en de raad van beheer van VMF /Stork-W er kspoor het ontbreken van een duidelijk beleid kwalijk. De aankondiging van de VMF-directie dat onrendabele activiteiten ter waarde van 100 miljoen gulden zullen worden afgestoten, heeft de vakbonden op nieuw voedsel gegeven voor deze be schuldiging. Eind oktober vernamen de vakbon den dat het met de liquiditeltspositie van enkele VMF-bedrijven niet al te best was gesteld en dat een beroep op de regering was gedaan. Dit veroor zaakte wilde geruchten binnen het VMF-concern. De vakbonden schreven premier De Jong eind vorige week een brief, waarin werd gewezen op mogelijke ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid in Utrecht en omge ving en zelfs voor het totale sociale klimaat in Nederland. EXPLOSIE Indien niet spoedig wordt ingegrepen, moet een explosie onvermijdelijk wor den geacht, aldus de brief. De sociale spanningen by Werkspoor leiden herhaaldelijk tot korte acties en stakingen. Kortgeleden nog werd het werk enige tyd stil gelegd in verband met acties voor twee procent duurte- toeslag. Ook nadat het ontslag bij de te sluiten Kromhoutfabrlek in Amsterdam bekend was geworden, gingen 1800 van de 2200 man by Werkspoor in staking. Werkspoor kwam drie jaar geleden ook al in het nieuws door een vrij in grijpende afvloeiingsregeling. Het ging om 325 man, van wie er 2Ö0 moesten afvloeien. Oorzaak: het uitblijven van orders van de NS! TREFWOORDEN Herstructurering, efficiënter werken en het beëindigen of vervangen van onrendabele activiteiten waren de tref woorden in het vorig jaar mei versche nen jaarverslag van VMF Stork-Werk- spoor. Met name de situatie bij Krom hout (sluiting inmiddels aangekondigd) en de Rotterdamse kranenfabriek Hen- sen werd weinig rooskleurig genoemd. In het jaarverslag van het concern (28 bedrijven met 26,000 werknemers) werd dit jaar een omzet verwacht van één miljard gulden. Er werd al gezinspeeld op ontslagen en „wijzigingen in de personeelssterk te". Met name werd genoemd de hoofd groep Werkspoor-Amsterdam, met 4600 werknemers. Begin augustus kondigde de directie van Werkspoor-Utrecht de sluiting aan van de produktiegroep staalconstruc ties. die het in het buitenland door de concurrentie moeilijk kon bolwerken en op de buitenlandse markt terrein verloor door de voorkeur voor beton nen bruggen en tunnels. De sluiting van deze afdeling wordt volgend jaar. na afwerking van de orderportefeuille, een feit. Ruim 100 van de 270 werknemers kunnen binnen Werkspoor worden overgeplaatst. Voor hoogstens 170 mensen moet een nieuwe werkkring worden gezocht. Bij de aankondiging van deze slui ting zei jhr. mr. F. O. J. Sickinge, lid van de raad van bestuur van VMF/ Stork-Werkspoor: „Een onderneming is een zakelijke zaak. Als je liefdadigheid op grote schaal gaat bedrijven, ga je kapot". OPTIMISME Op 12 september was er bij Werkspoor weer enige reden tot optimisme. De NS gaf de afdeling Rollend materieel, de grootste binnen het bedrijf, opdracht voor 40 elektrische tweewagenstellen. Er was 25 miljoen gulden mee gemoeid. Tot eind 1971 zou Werkspoor hierdoor blijven draaien. Maar zelfs in een goed jaar is Werk spoor, zoals élke wagonfabriek in Eu ropa, maar voor 60 procent bezet. Werkspoor probeert daarom niet be nutte capaciteit op te vullen met de bouw van andere produkten: alumini um ramen, gewapend polyester, katho- denbakken. apparaten en containers. Vooral in dit laatste artikel zag Werk spoor-Utrecht brood, omdat zeevracht containers niet vijftien jaar, zoals was voorspeld, maar slechts vijf jaar mee gaan. Gistermiddag hield de raad van bestuur van de Verenigde Machine fabrieken een persconferentie in verband met de moeilijkheden bi) Werkspoor in Utrecht. Op de foto v.l.n.r.: ir. J. M. G. D. Baron van Slingelandt, jhr. mr. F. O. J. Sickinghe en ir. A. Meijer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het rapport Mensen Onderweg dat gisteren in de openbaarheid is gekomen bepleit de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen een wezenlijke andere aanpak van het openbare vervoer. Deze „nieuwe aanpak" heeft be trekking op een voor de toekomst noodzakelijk hoog gekwalificeerd openbaar vervoer, dat, gezien de steeds toenemende verkeersop stoppingen, in staat moet zijn een vlotte massale verplaatsing van personen te garanderen. Men stelt dat deze kwaliteit op het ogen blik ontbreekt en dat daarom meer vrije banen en rijstroken ge creëerd moeten worden. Het KNVTO-bestuur gaf gistermiddag een toelichting op het rapport dat 's morgens was overhandigd aan staatssecretaris Keijzer van verkeer en waterstaat en de voorzitter van de Tweede Kamer. In een oplage van 30.000 exemplaren zullen allen die bij het vervoer betrokken zijn de brochure ontvangen. De situatie die op dit moment in het openbare vervoer bestaat kan volgens de vereniging het best geka rakteriseerd worden mei de leus „Openbaar vervoer 'n Nood-Zaak" die op alle bussen en trams zal worden aangebracht. Daarom wil het bestuur van de KNVTO beslist niet wachten op de wetenschappelijke gegevens (o.a. van de commissie-Volmuller) die thans worden verzameld over het vervoer van personen in de toekomst. Aanvulling Met de visie op het openbaar ver voer wordt het rapport van de Ne derlandse Spoorwegen Spoor naar 75 logisch aangevuld. Anders dan in het N.S.-rapport geeft Mensen Onderweg meer de grote lijnen aan. omdat de omstandigheden waaronder de tien tallen aangesloten ondernemingen werken veelal sterk onderling verschillen. De KNVTO ziet een belangrijke verbetering voor de vervoersvoorzie ning in een nauwere samenwerking tussen de openbare vervoersbedrijven. Men onderstreept dat dit niet altijd behoeft te leiden tot het opgeven van de zelfstandigheid van de bedrijven, al zullen fusies in een aantal gevallen tot verbetering kunnen leiden. Een waardevol element tot verbetering van de voorzieningen ziet men ook in de vorming van vervoersge- meenschappen, waarin bijvoorbeeld regionaal een aantal ondernemingen kunnen samenwerken. Volgens het rapport zal de over- 1 heid een krachtig en slagvaardig ver voerbeleid moeten voeren. Men moet het openbaar vervoer als geheel zien. Dit geldt tevens ten aanzien van het verzorgingsniveau, wat door de over heid zal moeten worden vastgesteld. Het gevolg daarvan zal zijn dat de overheid dat deel van de kosten moet dragen wat niet door vervoersop- brengsten gedekt wordt. Over derde kwartaal DEN HAAG De productie van de K.L.M. is in het derde kwartaal van dit jaar met 25 procent gestegen ten opziente van de overeenkomstige periode in 1968. Dit ging gepaard met een verhoging van de bedrijfskosten met achttien procent. Het vervoer in tonkilometers nam toe met 21 procent. In de loop van dit kwartaal werd een DC-8-63 aan de vloot toegevoegd. Bestellingen zijn geplaatst voor zes DC-10-30 vliegtui gen, die worden afgeleverd in 1972/73. Door de recente emissie steeg het geplaatste aandelenkapitaal tot 310,6 miljoen gulden. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. j Onmiddellijk In de nuid doordringend, werkt j jAlgesal diep op de weefsels in tot aan de! haard van de pijn (zonder oppervlakkige Iwarmtesensatle of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat L" thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. garanties van het VMF-concern om orders van de NS, te bevorderen. De Kamerleden en Nypels (D'66) en drs. Nederhorst (soc.) hebben schrif telijke vragen over deze kwestie ge steld. Het Haagse leven van het Corps Diplomatique mag in ons eenvoudig burgermans begrip glorieus lijken, het is een simpel bestaan vergeleken bij de staatsie, die jn Londen lentton- gespreid wordt. Zelfs de parels van de diplomatie ke residenties in Wassenaar, Groot Hasebroek en Hoestan (het vroegere Wildzang) zijn stulpen vergeleken bij de paleisachtige residenties aan Palace Green in Kensington, het Londense Wassenaar. Een „afgesloten" weg, privé bezit, maar razend druk zo tussen zes en acht uur in de avond, wanneer op alle ambassades de lichten rijkelijk branden en de recepties gaande zijn. Men kan er in één kwartier meer Rolls Royces tellen dan men waar ook ter wereld ln een mensenleven zal tegenkomen. Het moet ook de laan zijn. waar koningin Victoria eens gespeeld heeft, zo zij in haar leven ooit heeft kunnen spelen. Ze werd geboren in Kensington Palace, eens de residen tie van koning-stadhouder Willem III en koningin Mary. Het is nu een museum met koninklijke schatten. Koninklijk is ook de residentie van onze ambassadeur dr. J. H. van Roijen en mevrouw A. van Roijen- jonkvr. Snouck Hurgronje. De eerste ervaring bij het binnentreden van de gelambriseerde hal is de Teur van appelhout; de tweede een van beheerste grandeur in de salons, waar kunstschatten uit de middel eeuwen met meesterhand gearran geerd zijn. Maar waar ook een tafeltje staat met portretten van ons Koninklijk en onze Prinselijke gezinnen en een ander met familietafereeltjes. Uil en thuis Nog een half jaar en dr. Van Roij en zal met pensioen gaan. De afslui ting van een carrière, die hem na de oorlog slechts drie standplaatsen bracht: Ottawa. Washington, waar hij veertien jaar bleef, en nu Lon den sinds 1964. Een receptie van een Nederlandse ambassadeur voor een Nederlands gezelschap. Dat betekent, dat al wie belangrijk Nederlander in Londen is, opdraaft. Daar zijn de leden van de Neder landse Kamer van Koophandel, waarvan dr. Van Roijen zelf presi dent is. Waarvan de heer W. C. van Haaften bestuurslid is. Deze is ook directeur van het Nederlands zui- velbureau in Londen. Zogezegd de man die de Hollandse Edammer laat concurreren met de Engelse kazen. Die in zorg zit pmdat het contin gent Hollandse boter door Engeland is besnoeid. Wat wel gemopper on der de huisvrouwen geeft, want de boter voor de Britse toast is er be langrijk duurder door geworden. Er zijn ook de kaasmeisjes, nu in civiel en niet in het scherts-Volen- dammer kostuum, waarin zij op feesten de nieuwste kaaslekkernij presenteren. Even het recept: een Edammer kaas. rood gelakt, uitge hold en gevuld met een mengsel van: een blikje fijn gewreven zalm. een kopje melk, vier eetlepels mayonaise; op smaak afgemaakt met azijn, tomatenketchup en Wor cester saus. Men presenteert er ongezouten crackers bij, die ln de kaaskom ge doopt worden Om thuis ook eens te proberen! Regio Een belangrijk voorstel uit het rap port is ook, dat men meent, dat daar waar gemeenten tot regionale samen werking komen, ook het rijk, de pro vincie en de gemeenten elkaar moe ten vinden in een regionale vec- voersautoriteit voor een bepaalde streek of agglomeratie. In dat geval dient een dergelijke vervoersautoriteit het verzorgingsni veau voor haar gebied vast te stellen. In ieder geval zal de autoriteit die het niveau vaststelt ook de kosten moeten dragen, verbonden aan de door haar verlangde vervoersvoorzie ning. In dit verband wil het rapport voorstellen de betrokken onderne mingen te gaan beschouwen als aan nemers van vervoer. De overheid be paalt dan wat men als eis stelt voor de vervoersvoorziening en is daar voor financieel verantwoordelijk, ter wijl de onderneming of de ver- voersgemeenschap tegen een bepaald bedrag zorgdraagt voor deze voorzie ning. Over het financieel aspect wordt opgemerkt dat het Economisch Bu reau voor het Weg- en Watervervoer heeft uitgerekend dat er bij gelijk blijvende vervoersvoorzieningen in 1970 tekorten zullen zijn, nl. voor het streekvervoer ƒ35 min. en voor het stadsvervoer 155 min. In 1975 zullen deze bedragen opgelopen zijn tot 75 min. voor het streekvervoer en ƒ225 min. voor het lokale vervoer. Wat de Duitsers in de eerste ronde van het debat over compensatiemaat regelen voor hun boeren niet hadden bereikt, hebben zij in de tweede be slissende ronde volledig in de wacht gesleept. Zij hoefden slechts vol te houden, verdere medewerking aan financie ring van het landbouwbeleid van de Europese gemeenschap te zullen wei geren, als zij niet het verlangde volle pond zouden krijgen. Succes was verzekerd, omdat Wcst- Duitsland nu eenmaal verreweg de grootste bijdrage levert aan de land- bouwpot van de gemeenschap en met name Frankrijk in aanmerking komt voor een formidabel bedrag aan steun. Als Frankrijk geen belang had gehad by definitieve financiering van het landbouwbeleid, zouden de Duitsers niet hun zin hebben gekregen. Ook nu moest Nederland zich het felst verzetten echter zonder resultaat. Terecht herinnerde minister Witte- veen eraan, dat de boeren in Neder- derland en andere landen jarenlang met de gevolgen van inflatie moes ten leven, zonder dat de gemeenschap om compensatiemogelijkheden was gevraagd. Daar komt nog bij, dat dc steunmaat regelen voor de Duitse landbouw in de daarvoor uitgetrokken periode van vier jaar geen aflopende zaak is. Nieuwe beschermende maatregelen kunnen daarna niet uitblijven. Minister Lardinois heeft gezegd, dat er een tijdbom onder de landbouw markt van de EEG is aangebracht. Gelukkig levert zij slechts op langer termijn gevaar op. Er is nog tijd om de ontsteking weg te nemen. Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk, nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro- f rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor RIJKSPOSTSPAARBANK r* QV *Tl^) óók rente voor postrekeninghouders

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5