Conferentie zet vraagteken achter modeuitdrulddngen VERDUBBELDE SYNODE VOOR ARTIKEL 30 Emigranten plantten kerkelijke verdeeldheid nauwkeurig over SUKRISTOL Voorstellen van AKV ook honoreren Een woord voor vandaag „SYNODE, GEEF GARANTIES" EO op 1 april in de ether? Drs. W. Wester overleden Puzzelhoek f w r i' r r r^81 Nieuw kerkordeartikel voor experimenten Chilliwack kopie op kleine schaal van Nederlands dorp Moderamen ARP morgen bijeen BEROEPÏNGSWERK WOEN&DAG 12 NOVEMBER 1969 „Waar is anders de God van het recht?" vraagt het volk vol gens de profeet Maleachi. Deze zin is te vinden in het gedeelte, waar het volk wordt geciteerd als het het eigen onrecht goed praat. God heeft immers van deze mensen gezegd dat Hij een welgevallen aan hen heeft. Wat voor kwaads kan hun dan overkomen? Pas op met zulke gedachten. Zo hebben wij ook wel eens ge sproken. Wij waren immers het volk van het nieuwe verbond. Had God Zich niet gewend tot onze vaderen? Op die vraag durf ik zeker ,ja" te antwoorden. Maar het feit dat God Zich tot onze vaderen gewend heeft, wil niet zeggen dat Hij Zich dan automatisch ook tot ons wendt. Vroeger zei men waar schuwend: Genade is geen erfgoed. En de evangeliste Corry ten Boom die het concentratiekamp overleefde zegt nog vaak: God heeft geen kleinkinderen. Er zit in deze tekst (Maleachi 2 17) ook iets van de gedachte: Wij doen dingen die misschien niet goed zijn. Maar God laat ons niet merken dat ze verkeerd zijn. Ze moeten dus wel goed zijn, anders had God ons al lang geoordeeld. Zo redeneerde ook een Amerikaanse atheïst. In een openbare vergadering zei hij: Ik zal u bewijzen dat God niet bestaat. Ik daag Hem op dit ogenblik uit, mij binnen de vijf minuten dood te slaan. Na vijf minuten zei hij: Ziet u nu wel dat God niet bestaat. Maar toen riep iemand vanuit de zaal: Gods genade is niet in vijf minuten uitgeput. Het feit dat God een wereld zijn gang laat gaan, bewijst niet dat Hij er niet is of Zich niet met die wereld bemoeien wil. We lezen vandaag: Hebreeën 8 1-13. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Leden van de hervormde gemeente te Gro ningen, onder wie predikanten en hoogleraars, hebben de sy node om de garantie gevraagd dat de voorstellen die de Alge mene Kerkvergadering naar vo ren zal brengen ook zullen wor den gehonoreerd. Zij zijn daar blijkbaar niet gerust op. ..Met klem" vragen zij de synode in hun brief, „welke garantie de sy node geeft aan hen. die zich mede verantwoordelijk weten voor hun kerk, dat de ingediende suggesties niet aan een bureaucratisch schil- tingsproces worden onderworpen, dus niet binnenskamers maar in breed overleg en na volledige verantwoord ing worden samengevoegd tot een agenda voor de AKV: dat uitspraken van de AKV niet alleen welwillend of verontrust worden aangehoord, maar ook wanneer de synode het er in eerste instantie niet mee eens is op de agenda van de synode zullen worden geeplaatst. om langs de weg der orde van de kerk. maar onder de druk van een algemene kerkvergade ring. die de kerk hopelijk breder ver- c-w--t dan de synode en de -ti-tnien f° word»" gehonoreerd." Deze Groningse hervormden willen, dat de svnode de voorstellen, die uit de AKV zullen komen als orioriteiten zal beha»",'»1en. Democratisch HATV Vieuker- ken uit liattem protesteert in het ..Kerkblaadje" van de Vrienden van Kohlbrü'gw tegen de opzet van de AKV. Hij is op zichzelf niet tegen een dergelijke kerkvergadering, maar, zo schrijft hij. de agenda be hoort „volgens schriftuurlijk en ker- kordelijk principe opgesteld vanuit het grondvlak, dat wil zeggen door ambteliike vergaderingen en stem hebbende lidmaten, die recht hebben te spreken op grond van hun ja-woord." De opzet dat iedereen die zich tot de Hervormde Kerk rekent, kan meepraten, meedenken en meedoen, noemt hij een ongeoorloofde conces sie aan buitenkerkelijk democra- tisme. Het bepalen van het beleid der kerk en de bezinning op haar wezen en taak wordt zo in handen gelegd van hen. die juist als niet lidmaten niet mondig zijn. die geen re kenschap hoeven te geven van de hoopt die in hen is en niet (Van onze correspondent) HILVERSUM De Stichting Evangelische Omroep, die onlangs het aantal van 15.000 leden passeerde en onmiddellijk een zendtijdver gunning aanvroeg, verwacht 1 april volgend jaar met de uitzendingen te beginnen. De EO is dan aspirant-omroep, wat betekent dat zij twee jaar de tijd heeft om 100.000 leden te bereiken. Gedurende deze tijd heeft de EO één uur tv- en drie uur radio-zendtijd per week. De EO is opgericht door verontruste christenen, die o.m. vin den dat de NCRV te weinig aan evangelieverkondiging doet. Bel weer in Pnrop» aanspreekbaar zijn op hun geloof. Ds. Van Nieukerken verwijt de sy node een „laakbare onzekerheid" ten aanzien van de vragen die verband houden met het Christusbelijden en het leven van mensen en volken. In het basis-document „worden slechts vragen losgemaakt en mogelijkheden ter overweging aangeboden, zonder dat de vergadering, die de kerk ver tegenwoordigt, ook maar de weg wijst en getuigt uit hoofde van haar ambtelijk gezag van Gods geboden en beloften en onder aanroepeing van Zijn Naam." Kortom, de opzet geeft ds. Van Nieukerken in de pen: „De tijd moet bepalen wat gebeuren moet in plaats van de Heilige Geest. Inspraak van rijp en groen wordt begeerd in plaats van de gehoorzaamheid aan het Woord. Meepraten en meewerken wordt verlangd, maar nieet opgeroe pen tot verootmoediging en gebed." OEGSTGEEST Maandag is in Makassar plotseling overleden drs- W. Wester, zendingspredikant van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij is 38 jaar geworden. Drs. Wester is in 1931 geboren in Parrega (Friesland), studeerde in Gro ningen en Oegstgeest. Van 1958 tot 1962 werkte hij als zendingspredi kant van de Nederlandse Hervormde Kerk in Ceylon. Vervolgens werd hij predikant in De Knijpe en bereidde hij zich voor op het doctoraal exa men theologie. In 1964 ging hij op nieuw uit, nu als docent aan de theo logische school te Makassar. gisteren neerslag weer min. temp. ZÜrich regen 10 7 Wenen regen 12 5 Amsterdam regen 12 0.4 Brussel regen 12 0.2 Frankfort zw. bew 0 Genève regen 9 s Innsbruck regen 7 5 Kopenhagen regen 6 3 Locarno regen 12 S Londen regen 13 19 Luxemburg zw. bew 3 0 Madrid geh. bew 13 4 München zw. bew. 13 0.7 Nice zw. bew 17 0 Parijs mist 2 0 Rome zw bew. Kruiswoord-puzzel. Hor. 1. rivier in Italië. 2. kleur. 7. muziek noot. 9. kleine schutsluis, 12. bundel, 13. voorzetsel. 15. zoek, 17 rund, 18. grondslag, 20. deel van een ontkenning (Fr), 21. plaats in N. Brabant. 22. pook- ijzer. 23. muzieknoot, 24. vreemde munt, 26. gebod, 27. de geest van de rijstkultuur (Java), 28. telwoord. 29. zelfkant. 33. li niaal (ZN). 37. spil van een wiel, 38. verf stof, 39. ontkenning (Eng). Vert. 1. familielid. 2. puntig voorwerp. 3. slede, 4. de gezamenlijke hoeveelheid. 5. oude Egyptische zonnegod, 6. zijtak Weichscl. 8. nevenschikkend voegwoord, 10. specerij, 11. gunstig gemind. 12. lomp, 13. dwaze gewoonte, 14. dwingeland. 16. gezamenlijk verteer, 18. slaapt men op, 19. iemand die treitert, 25. telwoord, 30. klei nigheid, 31. rivier in Engeland. 32. uitroep, 34. voornaaraw.. 35. munt in China. 36. muzieknoot Oplossing vorige puzzel Hor. 2. beeld, 7. nevel, 8. Aaron, 9. Diest, 10. sla, 12. tas, 13. adé. 15. lende, 17. on der, 19. da, 20. Ee, 21. noest, 24. telle, 26. Ger, 27. air, 29. eer, 30. enter, 32. geest, 33. Demer, 34. Terek. Vert 1. geste, 2. bed, 3. elite, 4. lasso, 5. dat, 6. ronde, 10. slang. 11. ander, 13. Adfc- le, 14. erker, 16. das. 18. nee. 22. oever, 23. tante, 24. trede, 25. leger. 28. it. 30. Est, 31. rek. (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST De discussies op kasteel Oud-Poelgeest waren nog maar nauwelijks begonnen 'of reeds viel het woord „herstelbetalingen". Het was de (Zuid)afrikaanse Brigalia Bam die de hlanke conferentiegangers vertelde: „Juist om wat u in het verleden mijn mensen hebt aangedaan, hebt u een ver antwoordelijkheid van de Europese kerken ten aanzien van het werk van hun lidmaten in de derde wereld. Een Amerikaan, die als waarnemer de conferentie bijwoont, reageerde prompt met verzet aan te tekenen. Ik kan niet verantwoordelijk gesteld worden voor daden van vorige gene raties, zei hij. We moeten niet zoveel spreken over het verleden. We moeten ons veeleer erop gaan bezinnen, hoe we samen de toekomst tegemoet kun nen treden. Na afloop van de zitting, toen ik even met de Zuidafrikaanse sprak, zei ze tegen me: hij vergeet dat het in Afrika niet gaat om en verver- wijderd verleden. De meeste Afri kaanse staten kregen pas in de afge lopen tien jaar hun zelfstandigheid. Spraakverwarring Het voorval laat echter iets zien van de spraakverwarring die op deze eerste dag van de conferentie open baar werd. Opnieuw blijkt hoe theo logen en gewone lidmaten verschil lende talen spreken, hoe de mensen uit de derde wereld anders reageren dan de blanken uit de atlantische staten. Die verwarring werd bovendien sterk gestimuleerd door de Latijns- Amerikaanse spreker die het eerste het woord voerde, dr. Leopoldo J. Niilus Hij begon met het thema van de con ferentie en zette een vraagteken ach ter vrijwel elk woord daarvan. Hij kwam er eerlijk voor uit, dat hij wilde beginnen met verwarring te zaaien in de hoop dat door de diep gaande gesprekken uiteindelijk zou blijken, dat het een heilzame verwar ring was geweest. Daarom begon hij te prikken in modeuitdrukkingen als ontwikkelingshulp, snelle sociale ver anderingen en chirstelijke lidmaten. Vraagtekens Het woord ïidmaten, of zoals het in het Engels genoemd wordt „leken", plaatst hen tegenover de geestelijk heid in de kerk. Zijn zij minder? Die indruk werd vroeger vaak gewekt. Zijn zij beter? Die indruk krijg je nu vaak. Zo prentte hij de aanwezigen in dat het niet alleen gaat om de verantwoordelijkheid van de gewone lidmaten, maar om die van de kerk als geheel. Met zijn vraagteken achter „snelle sociale veranderingen" zette hij de aanwezigen aan het denken over de vraag of veranderingen altijd ge wenst zijn of niet. En door een vraagteken te zetten achter „ontwik keling" zette hij een vraagteken ach ter de gedachte dat ons technolo gische ontwikkeling beslist goed is voor alle mensen. Zou het niet moge lijk kunnen zijn zo vroeg hij dat de staten van de derde wereld zich in een geheel andere richting moeten ontwikkelen dan de blanke staten op het ogenblik doen? Zijn toespraak maakte het de con ferentiegangers niet gemakkelijk. Ze hadden niet een bepaald thema voor geschoteld, waarin ze hun tanden konden zetten. Integendeel. Ze moesten opnieuw beginnen met hun woorden te gaan definiëren. Maar zo werd toch enigszins het gevaar voor komen van, zoals dr. Niilus zei: het uiten van dezelfde klanken, die ech ter op totaal verschillende zaken be trekking hebben. Moeilijk 's Middags deed de Nederlandse za kenman, J. Wessels in wezen hetzelf de. Vanuit zijn ervaringen in Indo nesië en Singapore liet hij blijken, hoe moeilijk het in wezen is om in de derde wereld een Europese zaak te vertegenwoordigen en tegelijkertijd een getuigende christen te zijn. Hij vertelde hoe hij lang een tradi tioneel christen is geweest die God nooit kon ontdekken in zijn eigen zakenwereld door de week. God bleef beperkt tot de zondagse kerk diensten. Hij vertelde ook hoe hij tot de overtuiging was gekomen, dat er meer moest gebeuren. De kerk moet mede betrokken worden in het dage lijkse gebeuren in de wereld, zei hij. Eerlijk bekende hij dat hij als christen-zakenman dat probleem niet had kunnen oplossen, dat er een spanning is gebleven. „Ik bleef ste ken in mijn verantwoordelijkheid om het evangelie in die wereld uit te dragen", erkende hij. W erkeli jkheid Het was duidelijk dat deze korte toespraak van vijftien minuten de vergadering behoorlijk schokte, een schok die niet werd weggenomen door de toespraakjes die nog volgden. De Britse oud-zendelinge Monica Humbel sprak over de zendingsop dracht van de lidmaten in de derde wereld. Zij moeten de barrières van- taal en cultuur overwinnen, integer zijn en via hun persoonlijke contac ten getuigen, zei zij. Het werd allemaal met enthousi asme en overtuiging voorgedragen, maar toen de heer Wessels door de zaal uitgedaagd werd om zijn oordeel te geven, zei hij als man met erva ring. dat naar zijn mening zij langs de werkelijkheid heen had gespro ken. Duidelijk werd deze dag, dat het gemakkelijk is om over de gewone lidmaten en hun geestelijke opdracht in de derde wereld te mediteren, maar dat het in de praktijk een moeilijke zaak wordt Dat de lidmaten maar al te vaak in botsing komen met de economische structuren van de westerse maatschappij, dat er maar al te vaak een geweldige span ning is tussen de evangelische taak en de seculaire mogelijkheden. De vrucht van deze conferen tiedag was echter dat er geen ruimte meer over is voor theolo gische luchtkastelen. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Vier belang rijke zaken staan op het agen dum van de hervormde synode, die volgende week haar najaars vergadering houdt. Van de commissie gemeentevor- men en gemeenteopbouw is er een dikke gespreksnota over nieuwe ge- meentevormen. Deze wordt dinsdag morgen besproken. Dinsdagmiddag komen hervormde en gereformeerde jongeren hun tien jarenplan verdedigen, dat een fusie van beide kerken in 1980 beoogt. Woensdag komt de synode ver dubbeld bijeen o;n te beslissen over het voorgestelde nieuwe artikel XXX van de kerkorde (het „nood-rechtarti- kel"). Hiervoor is de hele dag uitge trokken. Donderdag wordt er tenslotte ge praat over een nieuwe opzet van de praktische opleiding van aanstaande predikanten. Het voorgestelde artikel XXX ge titeld „Van de orde der kerk in bij zonder omstandigheden" is in eerste instantie door de synode aanvaard in haar zomerzitting in juni. Het ging daarna naar de kerkeraden en classi- cale vergaderingen. Omdat het een voorstel is tot wijziging van de kerk orde, moet nu een verdubbelde sy node de definitieve beslissing nemen. Normaal telt de synode 67 leden: een afgevaardigde uit elk van de 53 classes en 14 adviseurs, maar dan worden van de classes twee afge vaardigden verwacht, zodat de syno de dan uit 120 personen bestaat. Het nieuwe artikel luidt: „1. Indien bijzondere omstandighe den verband houdende met de ont wikkeling van het kerkelijke en maatschappelijke leven zulks noodza kelijk of gewenst doen zijn, kan de generale synode, nadat de considera ties van de classicale vergaderingen zijn gevraagd, voor een bij besluit vast te stellen tijdsduur bijzondere regelingen treffen voor een goede voortgang van het kerkelijke leven, die afwijken van de orde der kerk. 2. Bijzondere regelingen als in het eerste lid van dit artikel bedoeld worden slechts getroffen bij besluit waarbij ten minste een meerderheid van tweederde der geldige stemmen voor het voorstel zijn uitgebracht en moeten ter algemene kennis van de kerk worden gebracht." Dit artikel moet de kerkrechtelijke basis vormen voor regelingen, die in bijzondere omstandigheden gecreëerd worden in afwijking van de kerkor de. Dat kunnen regelingen van tijde lijke of incidentele aard zijn, die men daarom niet in de kerkorde wil vast leggen. In de toelichting op het voorstel worden als voorbeeld ge noemd regelingen in verband met het (naar gehoopt wordt tijdelijke) predi kantentekort. Het kunnen ook experimenten zijn, die men eerst nog op de bruikbaar heid in de praktijk van het kerkelijk leven wil testen, alvorens ze in de kerkorde op te nemen. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Wie content is met de verdeeld heid van de gereformeerde gezindte in ons land desondanks behoefte voelt om te emigraren, doet er verstandig aan, om het plaatsje Chilliwack te kie zen in het uiterste westen van Canada bij Vancouver. Is hij gereformeerd, dan treft hij daar de „Christian Refor med Church" met de jonge ds. Jacob Dijkstra als de kerk van zijn gading. Is hij christelijk gerefor meerd, dan vindt hij in Alder- grove, even buiten Chilli wack. de ..Free Christian Re formed Church" met ds. C. Pronk, een geboren Schwenin ger Mocht hij vrijgemaakt zijn, dan moet hij iets verder reizen naar Abbotsford, waar ds. L. Moes, voorheen in het Overijs selse Zalk predikant is van de „Canadian Reformed Church". Voor de Gereformeerde Ge meenten-mensen is het weer wat makkelijker, want in Chil liwack zelf vinden zij de „Ne therlands Reformed Congrega tion", met ds. M. Romeijn, ook een geboren Nederlander. Tenslotte is er in Chilliwack ook nog een „Reformed Con gregation" als pendant van de Gereformeerde Gemeenten *n Nederland. Dezer dagen aan vaardde ds. J. Pannekoek te Terneuzen een beroep naar de ze gemeente. En daarmee is Chilliwack een getrouwe kopie van pak weg Leerdam of Veenendaal, met dien verstande dat daar alles op kleiner schaal is: de vijf predikanten hebben samen nog niet eens 1400 gemeentele den. Grand Rapids Dergelijke rijke keuzemoge lijkheid is er in meer gebieden, waar men een concentratie van oud-Nederlanders vindt, zoals in de staat Ontario of in de stad Grand Rapids. De gereformeerde gezindte in ons land vindt haar nauwkeu rige weerspiegeling in het im migrantenmilieu. De oudste papieren heeft de Reformed Church. Deze kerk, die vergelijkbaar is met de Ne derlandse Hervormde Kerk, werd in 1628 gesticht in het toen nog Nederlandse New York. Tot in het einde van de vorige eeuw noemde deze kerk zich nog Dutch Reformed Church. De afgescheidenen, die in de negentiende eeuw naar Ameri ka trokken, voelden zich voor het merendeel in deze Refor med Church niet thuis. Samen met enkele groepen, die uit de ze kerk traden, stichtten zij de Christian Reformed Church, die nauwe banden onderhoudt met de Gereformeerde Kerken. De Reformed Church en de Christian Reformed Church tellen ruwweg 400.000 300.000 leden. Nadat dit voor jaar een plan tot vereniging met de zuidelijke presbyteria nen afgeketst werd, sprak de synode van de Reformed Church zich deze zomer uit voor nauwer contact met de Christian Reformed Church. Kleintjes Maar naast deze twee grote (overigens naar Amerikaanse begrippen nog keine) kerken staan er nog een hele rij klein tjes. Vrijge ma akten, die na de oorlog naar Canada emigreer den, hadden bezwaar tegen de Christian Reformed Church, omdat deze het contact met de (synodale) Gereformeerde Ker ken ondanks de Vrijmaking continueerden. Zo werden in 1950 de eerste Canadian Refor med Churches gesticht. Het zijn er thans 24, waar van één in de Verenigde Staten (Grand Rapids) met 7000 zielen en 18 predikanten, die op één na allemaal hun loopbaan in de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) in ons land begonnen. De Canadian Reformed Churches ontwikkelen een gro te activiteit In september openden zij een eigen theolo gische hogeschool. Zij drijven zending in West Irian en heb ben plannen, om ook in Afrika en onder de Indianen in Brazi lië te beginnen. Althans in één gemeente heb ben moeilijkheden, analoog aan die in Nederland, tot een breuk geleid. De zusterkerken van de Christelijke Gereformeerde Kerken dragen de naam van Free And Old Christian Refor med Churches. De oudste van deze gemeenten dateert van 1944. Het zijn er tien in Canada en twee in de Verenigde Sta ten, samen met 2600 zielen en zeven predikanten, waarvan vier tevoren in Nederland pre dikant waren (J. Keuning, J. Overduin, C. Smits en J. Tam- minga). Deze groep heeft een zendeling in Spanje. Zeeuwen Van veel ouder datum zijn de Netherlands Reformed Con gregations, die met de Gerefor meerde Gemeenten in contact staan. De eerste van deze ge meenten werd in 1870 in Grand Rapids gesticht door Zeeuwen onder leiding van ds. C. Klop penburg, die tevoren de gere formeerde gemeente onder het kruis te Oud-Vossemeer ge diend had. Uit de Reformed Church maakte zich in 1883 ds. W. C. Wust te Passaic los (eveneens een bekend figuur in de geschiedenis van de kruisge meenten) en in 1886 uit de Christian Reformed Church ds. E. L. Meinders te South Hol land. Er zijn thans in de Verenigde Staten vijftien Netherlands Re formed Congregations met 5200 zielen en drie predikanten. In Canada heeft deze groep acht gemeenten met 2200 zielen en vijf predikanten. Vooral deze groep onder houdt een hecht contact met de zusterkerk in Nederland. Zes van de acht predikanten ston den tevoren in ons land (A, Elshout, M. Heerschap, C. He geman, L. Kieboom, W. C. La- main en A. W. Verhoef). Ook is de predikantsopleiding toever trouwd aan de Theologische School te Rotterdam. Daarmee hangt samen, dat deze groep sterker dan de voorgaande vasthoudt aan de Nederlandse taal. Er zijn maar vier gemeenten met uitsluitend Engelse diensten. De meeste zijn tweetalig en er is zelfs een gemeente, waar uitsluitend Ne derlandse diensten worden ge houden. Deze groep heeft zen ding samen met de Neder landse Gereformeerde Gemeen ten in Nigeria. Conflicten in deze groep leid den tot de vorming, vorig jaar, van het kerkverband „Refor med Congregations of North America", drie gemeenten met 450 zielen, die tot nu toe maar één (Amerikaanse) predikant hadden, die bij New York staat Deze krijgt nu de hulp van ds. J. Pannekoek te Terneuzen, die een beroep naar het westen van Canada aanvaardde. Hij behoort tot de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, wier synode deze zomer tot cor respondentie met deze nieuwe groep besloot Om het beeld compleet te maken: in Salford (Ontario) bestaat een „Old Reformed Church", voor wie ds. M. A. Mieras, oud gereformeerd pre dikant te Krimpen aan den IJssel, al een en andermaal de overtocht maakte, om daar de sacramenten te bedienen. Eigen Het beeld is daarmee overi gens nog niet af, want er zijn in Amerika ook „eigen" scheu ringen geweest. De belang rijkste daarvan was wel die rond ds. H. Hoeksema in 1924 in de Christian Reformed Church. De groep, die zich achter Hoeksema stelde, de „Pro testant Reformed Church", telt thans negentien gemeen ten, voornamelijk in Grand Ra pids en omgeving, en heeft zending in Jamaica. In de hoek van de verontruste gerefor meerden (dr. M. J. Arntzen, ds. J. B. van Mechelen) is de laatste jaren toenemende be langstelling voor de publikaties van deze groep. Offers De begroting, die de synode van deze Protestant Reformed Church deze zomer aanvaard de, is illustratief voor de fi nanciële moeiten, die de leden van deze kleine kerken van' ex-Nederlanders zich ge troosten. De negentien gemeenten werden aangeslagen voor het kapitale bedrag van 542 gulden per gezin per jaar. Hiervan wordt de ge meenschappelijke kerkelijke arbeid (predikantsopleiding, zending en evangelisatie) be kostigd, terwijl ongeveer veer tig procent bestemd is voor het fonds „steun hulpbehoevende kerken". Maar, en nu komt het, een gemeente kan pas aanspraak maken op steun uit dit fonds, als ze voor haar plaatselijke werk zelf al minstens acht dollar (ƒ28,80) per gezin per week opbrengt. Dat komt er op neer, dat de leden van deze kerk per gezin per week veertig gulden geven voor de kerk. Daarin zijn dan nog niet begrepen de kapitalen, die soms besteed worden aan de stichting en instandhouding van eigen scholen. Vooral om dit laatste heeft hel voorstel bij velen bedenkingen opge roepen. De tegenstanders menen, dat zo de wanorde in feite gelegaliseerd wordt. Ook vrezen zij, dat dit nieuwe artikel de weg baant tot een andere kerkorde en een andere kerk. Het voorstel van de commissie voor het theologisch wetenschappelijk on derwijs inzake een nieuwe regelinj voor de praktische vorming van aanstaande predikanten komt er op neer, dat zij tussen hun kandidaats- en hun kerkelijk examen minstens vier maanden theologisch-pastoraal en praktisch-pastoraal werkzaam moeten zijn, waarvan minstens maand in internaatsverband op het seminarie „Hydepark" en minstenj twee maanden in het pastorale werk. Verder moeten zij in het eerste jaar na hun bevestiging twee maal een twaalfdaagse conferentie op „Hy depark"-volgen en in het tweede jaar twee maal drie conferenties van een week. De bedoeling van deze confe renties is, dat zo met de jonge predi kanten de moeilijkheden van hun eerste gemeente kunnen worden doorgepraat. Bespreking partijconvent (Van onze parlements redactie) DEN HAAG Het moderamen van de AR partij» bestaande uit ne gen leden, komt morgen in het ge bouw van de Tweede Kamer in een extra vergadering bijeen. Onderwerp van gesprek: de resul taten van het partij convent. De be langrijkste punten zijn dan de com promisresolutie, waarin het gesprek met de KVP en CHU aan een ter mijn wordt gebonden en het bemid delingsvoorstel in het conflict dat de PvdA met de KVP heeft veroorzaakt Het moderamen van de ARP ver gadert om de drie weken. Men achtte de ontwikkeling op het partijconvent echter zo belangrijk dat de extra vergaderingg werd uitgeschreven. Hoewel de discussie na Utrecht volop gaande is in de ARP, zijn dui delijke controversen niet aan het licht gekomen. Zo verklaarde partijvoorzitter dr. A. Veerman dat tussen fractieleider mr. B. W. Biesheuvel en hem geen verschil van mening bestaat over de compromisresolutie en over hoe het verder moet met het gesprek met de CHU en KVP. De tekst van de resolutie is nog duidelijker dan men direct na het convent dacht, zei dr. Veerman. Mr. Biesheuvel had op het convent gezegd dat de twee principiële be sluiten gelijktijdig werden genomen door het -convent: men zou zich in eigen kring beraden en het gesprek met de partners in de Achttien voort zetten. UTRECHT Vier personeelsleden van een supermarkt in de Utrechtse wijk Overvecht zijn aangehouden. Zij hadden gedurende anderhalf jaar hun werkgever voor ruim 30.000 be nadeeld. Wekelijks verdwenen aan zienlijke hoeveelheden varkensvlees, levensmiddelen en sigaretten. Bij het opmaken van de balans werden de ontvreemdingen ontdekt NED. HERV. KERK Beroepen te Vlissingen: F. Brou wer te Honselersdijk. Bedankt voor Weesp: K. A. Abels- ma te Wateringen. GEREF. KERKEN Beroepen te Kollum (toez.): J. Rut gers te Stedum, die dit beroep heeft aangenomen; te Bentheim (Dtsl.): H. Tien te Ede. Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2