WERKSPOOR LIGT PLAT ar Commentaren Zo nodig sancties bij doorstroming DUITSE BOER: TOT SUBSIDIE 1974 M 1 Patiënt in coma na injectie Met steun vakbonden Geen vertrouwen in beleid VMF-directie WERKSPOOR WEIGERDE ORDERS decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet HIT Wil* Onbestendig Ondanks Nederlands verzet BASIS VOOR EUROMARKT Milan-Feijenoord om tien voor elf Aantjes: Wat kan de minister doen? NA ONGELUK BIJ LONDEN Diplomaat doet beroep op onschendbaarheid Italiaanse vrouw gooit zoons in pul Biafra schiet acht vliegtuigen neer bon l I l I Woensdag 12 november 1969 - 50ste jaargang Nieuwe Leidse Goarant vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Redeneren waar men moet voelen is kleine zielen eigen. DE BALZAC DE BILT Aan de oostflank van een complex lagedrukgebied over de Noordzee en het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan werd zachte lucht aangevoerd, die echter in de nanacht en och tend door iets koudere en onsta biele lucht werd verdreven. Dit ging met regen gepaard, waarvan de hoeveelheden over het land varieerden van 1 tot 17 mm. De meeste neerslag werd in het zuid westen en midden van Nederland gemeten. De aanvoer van deze onstabiele lucht, waarin vandaag hier en daar onweer werd gemeld, blijft voortduren, waarbij op de meeste plaatsen enkele buien zullen voorkomen, bij een voornamelijk uit zuidwestelijke richting waaien de wind. Vooruitzichten voor vrijdag: aan tal uren zon: 1 tot 5: min. temp.: vui ongeveer normaal tot 5 gra den boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 u: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74,2 cm (990 millibar), dalend. Zon en maan 13 november zon op 7.56, onder I 16.52; maan op 12.43, onder 19.20; 16 nov. E.K. UTRECHT De ruim tweeduizend personeelsleden van Werkspoor Utrecbt zijn vanochtend in staking gegaan als antwoord op de reorganisatieplannen van de directie. Men zal het werk hervatten als de VMF-leiding opening van zaken geeft over de moeilijkheden in het bedrijf. Tot staking werd vanochtend be sloten tijdens een vergadering in de kantine van de apparaten- fabriek. De vier vakbonden staan ach ter deze actie van het personeel. De suggestie om een atciecomité op te richten werd van de hand gewezen omdat zoals een woordvoerder zei de vakbe weging als stakingsleiding zal optreden. TSed. Spoorwegen: UTRECHT Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen zei gisteren desgevraagd, dat Werkspoor in Utrecht een aanvraag van de Nederlandse Spoorwegen voor de bouw van nieuw goederenmaterieel heeft geweigerd wegens gebrek aan capaciteit. Hij voegde daaraan toe, dat de Spoorwegen Werkspoor van werk hebben voorzien tot eind 1971. Bovendien hebben de NS nog bouw plannen voor materieel in 1972. De woordvoerder achtte het haalbaar dat een nieuwe order in mei volgend jaar reeds wordt gegeven, mits hij tot stand komt in vrije concurrentie. „En dat is nu juist wat Werkspoor niet wil", aldus de NS-woordvoerder. Indien de regering mocht beslis sen dat de NS-orders in de komende vijf jaar aan Werkspoor worden ge garandeerd, acht de NS het redelijk dat de overheid het verschil tussen de aanneemsom van de mogelijk voordeliger concurrent en de vraag prijs van Werkspoor bij past. BRUSSEL De Westduitse boeren krijgen schadeloosstel ling voor het inkomensverlies van 1.7 miljard gulden door de revaluatie. De Europese minis terraad besloot gisteren in Brus sel Duitsland te machtigen het verlies per jaar ^volledig te ver goeden door BTW, en andere maatregelen. Bovendien zal het EEG-landbouw- fonds in 1971 90 miljoen dollar en in 1972 60 miljoen dollar bijdragen. Daarna zal de Europese commissie uitrekenen hoeveel het EEG-fonds aan uitgaven heeft bespaard door de Franse devaluatie. Als dat gunstig uitvalt zal in 1973 de EEG-stcun maximaal 30 miljoen dollar bedragen. Eind oktober waren in Luxemburg al afspraken gemaakt over steun maatregelen. Gisteren bleek het ech ter moeilijk tot concrete besluiten te komen. De vijf partners van Duitsland meenden dat de inko menscompensatie aflopend en na en kele jaren verdwenen moest zijn. TIJDBOM Met name Nederland verzette zich tegen langlopende subsidies. Minister Lardinois betoogde dat een tijdbom onder de gemeenschappelijke land bouwmarkt zou worden gelegd als men in Duitsland permanente steun aan de boeren zou geven. Minister Witteveen zei dat in Ne derland en andere EEG-landen de boeren jarenlang de inflatie hebben moeten doorstaan zonder steun, ter wijl de Duitse boeren jarenlang heb ben geprofiteerd van een stabiel prijspeil. Duitsland bleef echter bij zijn eis tot een jaarlijkse vaste subsidie. In de Bondsdag was die al beloofd. HEFFINGEIN De vannacht genomen besluiten be tekenen ook dat de Europese com missie de Duitse regering zal machti gen de tijdelijke heffingen aan de frens op invoer van landbouwproduk- ten tot het einde van het jaar te handhaven in plaats van tot 8 decem ber. Minister Witteveen zei na afloop dat het niet gemakkelijk zou zijn over vier jaar van de subsidiepolitiek in de Bondsrepubliek af te komen. Minister Lardinois zag als enig licht puntje dat concurrentievervalsing op de EEG-landbouwmarkt door de Duitse subsidiepolitiek voorkomen zou kunnen worden. Minister Witteveen van financiën (tweede van links) in gesprek met zijn collega's Colombo (Italië, links), Giscard d'Estaing Frankrijkuiterst rechts) en de Franse minister van landbouw Duhamel (tweede van rechts) tijdens een pauze in de minister raadsvergadering, gisteren in Brussel. „We vechten voor een goede zaak", zei N. de Jong, secretaris van de on dernemingsraad. Hij riep het perso neel op, zich gedisciplineerd te ge dragen, niets te vernielen en zich te verdelen over de drie kantines van Werkspoor om daar de verdere gang van zaken af te wachten. De aanwezige personeelsleden wer den opgewekt, „maffers" uit het be drijf te halen. Gisteravond hadden de vakbonden in de metaalindustrie op een spoed- büeenlcomst gezegd geen vertrouwen te hebben in het beleid van VMF-di- rectie en zich tot het uiterste te zul len verzetten tegen een sluiting van Werkspoor Utrecht. De vergadering werd geleid door het districtshoofd van de NVV metaalbedryfsbond, de heer J. Meijnikman. Aanleiding tot de bijeenkomst was de verklaring van de raad van be stuur dat voor ruim 2200 man ontslag dreigt in het kader van een reorgani- sdatieplan. Afvloeiing van het perso neel, volgens natuurlijk verloop, ge schiedt in Amsterdam, Hengelo en vooral in Utrecht bij de afdeling rol lend materieel die wegens gebrek aan orders van de NS niet winstgevend meer zou zijn. De regering is om een ordergaranüe verzocht, terwijl bij de Nationale In- vesterings Bank om een krediet van enkele tientallen miljoenen guldens is gevraagd. Bijzonderheden over het herstructureringsplan werd gistermid dag op een persconferentie door een lid van de raad van bestuur, jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, bekendgemaakt De heer Meijnikman had de indruk, dat de VMF-directie met het vragen van de ordergaranties en herstructu reringskredieten .hetzelfde kunstje als Verolme probeert uit te halen'. Ver ontwaardigd zei hij. dat de directie door deze publiciteit chantage op de regering poogt te plegen. Hij is er trouwens niet van over tuigd dat Werkspoor Utrecht een fail liete onderneming is. In 1967, geen geweldig financieel jaar, kon het be drijf de winst- en dividenduitkerin gen nog zelf opbrengen. In 1968 wer den verliezen tot een bedrag van 7,6 miljoen gulden bekend gemaakt. Het jaar werd evenwel met een verlies van twee tot vier ton afgesloten zodat men zou kunnen zeggen dat de afde ling rollend materieel liet verlies van de andere afdelingen heeft goedge maakt Het is dan ook nonsens te zeggen dat genoemde afdeling zoveel verlies heeft geleden, aldus de heer Meijnik man. Hij nam het de VMF-directie kwalijk dat de bonden na 15 oktober niets meer over de ontwikkelingen hebben vernomen. „Men hult zich in vaagheden en stilzwijgendheid, die bepaald hinderlijk zijn, zei hij. Geleidelijk verloop Jhr. Sickinghe heeft op zijn pers- I conferentie nadrukkelijk ontkend, dat de reorganisatie van het concern de kop zou gaan kosten van duizenden werknemers. Hij tekende daarbij wel aan: ,Als tenminste de continuïteit I voor Utrecht wordt veilig gesteld". Voor vervolg zie pagina 5 Tijdens de inwijdingsplechtig heid van dr. Clarence Walton als president van de katholieke uni versiteit van Washington giste ren een koude en winderige novemberdag zocht de zeven jarige Bruce Gutekunst naar een wartri schuilplaatsje en wat leent zich er beter voor dan de wijde mantel van kardinaal John Krol, een van de vele kerkelijke hoog waardigheidsbekleders? EINDHOVEN De 41-jarige za kenman F. Wijers uit Aalst ligt al vier dagen bewusteloos in het St. Joseph-ziekenhuis in Eindhoven na een foutief toegediende injectie. De fout werd begaan toen hem een con tractvloeistof werd ingespoten voor een röntgenologisch hersenonderzoek. Met de vloeistof kwam ook lucht in de bloedbaan. De ziekenhuis-directie heeft de of ficier van justitie in Den Bosch, mr. J. Peijnenburg, op de hoogte gesteld. Deze heeft een onderzoek gelast. Onder meer wordt nagegaan of er sprake was van een technische sto ring, dan wel van menselijke fouten. De toestand van de patiënt is ern stig. Niet op 1 januari BRUSSEL Een eerste discussie over een nieuwe regeling voor de financiering van de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek van de EEG is gisteren in de Europese minister raad in een „creatieve en positieve sfeer" verlopen. Dit zei de Nederlandse staatssecre taris De Koster, de voorzitter van de raad. Hij vertelde dat de basis is gelegd voor conclusies op 1 januari 1970 (de datum die is gesteld voor de overgang naar de definitieve fase van de Euromarkt) of eventüeel veer tien dagen later. Hij zei „relatief opti mistisch" te zijn. Het socialistische Tweede-Kamer lid drs. G. M. Nederhorst heeft aan minister Luns vragen gesteld over zijn uitlatingen dat de politieke re laties tussen Engeland cn Nederland zijn verkoeld. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Eigen politiek ^POEN zyn wet „huurdersbydragen" door de Eerste Kamer werd ver worpen kreeg minister Schut het vriendeiyk advies diep adem te ha len en opnieuw te beginnen. Dat heeft de minister gedaan. Want het probleem van de woningnood, waarvan juist de gezinnen met de lagere inkomens de dupe zyn, moet snel opgelost worden. Daarom heeft de bewindsman een regeling ontworpen, waardoor hel aantrekkeiyker wordt van „goedkoop" naar „duurder" te verhuizen. Of nu inderdaad de oudere en goed kopere woningen, die overigens van goede kwaliteit zyn, beschikbaar ko men? De minister heeft duideiyke richtly- nen gegeven en een klemmend be roep gedaan op de medewerking van de gemeenten en woningbouwvereni gingen. Maar met alleen déze medewerking is men er niet. Het komt vooral aan op sociale verantwoordeiykheid van wie te goedkoop wonen. De norm is, dat men niet minder dan een zesde van het bruto-inkomen moet verwonen. Gezien deze grens zyn er toch die niet zo „lekker" zit ten. Het is waar. er zyn vele bezwaren en overwegingen. Maar men zou te vens kunnen denken aan het voe ren van een (privé) radicale politiek. Over dit laatste wordt immers veel gepraat. Toch niet vrijblijvend? Slecht Herhaling op tv HILVERSUM De wedstrijd AC-MilaanFeijenoord, die van middag in het San Siro-stadion in Milaan is gespeeld, zal vanavond om tien minuten voor elf via Nederland I te zien zijn. Het is een vrijwel com plete herhaling van de beelden van vanmiddag. AS RomaPSV wordt door de NOS vanavond in zijn geheel uit gezonden en wel om zes uur. Ook dit gebeurt op het eerste net. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De plannen van minister Schut van Volks huisvesting om de goedkopere woningen vrij te maken voor de gezinnen met lagere inkomens, noemde mr. W. Aantjes (a.r.) gisteravond in de Tweede Ka mer uitstekend. De suggesties, die aan de gemeen ten en woningbouwverenigingen zijn gedaan, zijn voortreffelijk. Maar een deugdelijke sanctie (voor de gemeen ten om met de contingenten te wer ken cn voor de huurders zo nodig ontruiming) ontbreekt in de plannen LONDEN Prof. D. Goed huis, honorair adviseur voor burgerluchtvaartzaken aan de Nederlandse ambassade in Lon den, heeft zich op zijn diploma tieke onschendbaarheid beroe pen na een auto-ongeluk, waar bij de 22-jarige student David Johnson om het leven kwam. Het ongeluk gebeurde op de M4-snelweg bij Slough, dertig kilo meter ten westen van Londen. De Mercedes van prof. Goedhuis, die te vens hoogleraar in Leiden is, kwam daar in botsing met de Mini van de student. De student was op slag dood en prof. Goedhuis werd aan het hoofd gewond. De laatste verklaarde, dat hij zich op zijn diplomatieke status had be roepen „omdat dit de normale proce dure is in deze gevallen". Bij het openbare onderzoek naar de dood van Johnson laat de ambassade hem rechtskundig vertegenwoordigen. De stiefvader van Johnson, de heer Vickers, heeft gisteren meegedeeld, dat de familie geen enkel blijk van medeleven noch enige uitleg van de ambassade had ontvangen. Volgens prof. Goedhuis, die onder doktersbe handeling is, heeft hij wél condolean ces aangeboden. van de minister, zo constateerde mr. Aantjes. Als de doorstroming weer niet lukt en men blijft zitten waar men zit, wat kan de minister dan doen? Drs. H. van den Doel van de PvdA had eerder gisteren gezegd, dat de plannen van de minister een don derslag in de lucht waren. De heer Aantjes zei dit de heer Van den Doel wat vriendelijker na. Melkers De minister heeft vertrouwen in de medewerking. De a.r.-afgevaardigde bleek dit vertrouwen niet zo te delen. Hij zei: Als je niet oppast worden de woningbouwverenigingen de huisjesmelkers in de tweede helft van de twintigste eeuw. Ook de heer P. Jongeling (gpv) had gewaarschuwd voor het vertrouwen van minister Schut: „De minister in zijn blijmoedig optimisme houdt on voldoende rekening met de slechtheid van de mens en de slechtheid van de gemeentebesturen. Wat doen die ge meentebesturen aan de doorstro ming? Ze laten hun ambtenaren in de goedkope woningen huizen". (Zie ook pagina 7) AAN privé-politiek wordt in de Tweede Kamer niet gedaan. Daarom kreeg minister Schut gisteren te horen, dat zyn richtlenen aan de gemeenten en woningbouwverenigin gen wel goed zyn, maar dat het sluit stuk, een duideiyke sanctie, ontbreekt. Want, aldus de redenering, als het er op aan komt zün de mensen en zelfs de gemeenten slecht. Dus moet cr een stok achter de deur staan. Voor de (slechte) mens in de vorm van gedwongen ontruiming en voor de (slechte) gemeente desnoods een geringer contingent. De ontruiming op grond van de ge amendeerde huurwet wyst de minis ter niet af. Of hy inderdaad dreigend met de contingenten zal gaan werken, valt nog te bezien. Wel vraagt de bewindsman volgend jaar om het kwartaal van de ge meenten een overzicht van de re sultaten van de doorstroming. De uitkomst van deze enquête is be langrijk voor de verdere planning van de woningbouw. En van deze planning zal steeds meer het con tingent afhankeiyk worden gesteld. De sanctie zit er dus wel in. Indirect. Maar het blyft aankomen op het be leid van de gemeentebesturen. En zo'n beleid behoeft bepaald niet slecht te zyn. NAPELS In de buurt van Na- pels heeft een vrouw haar drie zoon tjes van zes, vier en twee jaar ge dood door ze in een zeven meter die pe waterput te gooien. Nadat zij dit had gedaan sprong de vrouw zelf in de put. Zij kon worden gered en in een ziekenhuis worden opgenomen. Voor de kinderen kwam hulp te laat. OWERRI De Biafraanse lucht macht heeft bij een aanval op twee Nigeriaanse vliegvelden, waaronder dat van Port Harcourt, zeven vlieg tuigen en een helicopter op de grond vernield. De vier Biafraanse toestel len, die de aanval uitvoerden, waren veilig teruggekeerd. plaats: betaalt: per kwartaal per maand I F Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. U. l aJbeni^LU, Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1