OnCEmRTTEERD „NIEUW! Miles Davis Kwintet redt Newport Jazz Festival Publiciteit bedrijven in wereldstad Londen Mr. Van Riel: Raamwet voor Delta in Kamer ag eÊm er is maar een... Hongaarse dictator zou nog in leven zijn Staatsgreep in Congo faalt Tissot PR 516 GL met dag en datum verliezen FANS KWAMEN IN GROTE GETALE Scheel: EEG- top een succes Luchtpiraat gedreven door liefde SPD en FDP leden lichte -i* 7 MAANDAG 10 NOVEMBER 1969 (Van een onzer redacteuren) LONDEN De meisjes van Londen hebben de minimode afgeschaft en lopen nu rond in voetlange mantels als had den ze in overgrootmoeders kleerkast gesnuffeld. Eén contrast uit de vele, die een wereldstad biedt. Een an der is een slapende haveloze figuur in een straathoek gedo ken, terwijl op het trottoir he ren in smoking en dames in avondtoilet met nertscapes om zich wat vertreden in de pauze van een theater. Maar het grootste contrast, dat wij tijdens een bliksembezoek be leefden waren de gesprekken met twee mannen, die hun leven gewijd hebben aan publiciteit. De eerste is Hugh Cudlipp, direc teur van de International Publishing Corporation. Een functie die weinig outsiders iets zeggen zal, maar dui delijk wordt wanneer men weet, dat de I.P.C. de uitgever is van de Daily Mirror, oplage vijf miljoen exem plaren per dag, die praktisch geheel in losse verkoop op straat gesleten wordt; zestig tijdschriften, waaron der het damesblad Woman, met een wekelijkse oplage van 2% miljoen; nog eens 130 tijdschriften van aller lei soort waaronder die met strip verhalen en dan nog een uitgeverij van boeken, die ongeveer 42 miljoen exemplaren per jaar verkoopt. Kantoorman Wie mr. Cudlipp op straat zou te genkomen, gesteld dat zijn onopval lende figuur opgemerkt zou worden, zal hem verslijten voor een onbe duidende kantoorman, die ergens achter een schrijfbureau doet wat anderen hem opdragen. Maar mr. Culipp is een machtig man, die mil joenen Britten een handje helpt te denken, wat hij wenst dat ze den ken. Een soort opperkok van geestelijk voedsel. De tijdschriften en kranten worden streng volgens recept be reid. De damesbladen hebben een zoete smaak met een enkel verras- sinkje in de pikante sector. Het recept voor de Daily Mirror is niet samengesteld uit feiten, maar uit verhalen achter het nieuws of Vérhalen, die zélf nieuws maken. Het nummer van jl zaterdag geeft een scheutje koninklijk nieuws: An nie gets her gun, met een foto van prinses Anne die vakkundig een machinegeweer afvuurt tijdens een bezoek aan de troepen in Duitsland. En ook op de voorpagina The egg and I by Tony. Rolprent Tony is lord Snowdon, die een film schijnt gemaakt te hebben over het uitbroeden van een ei door de lijflijke warmte van een vrouw, die het ei tussen haar borsten moest houden. Het klinkt sensationeel genoeg. Overigens heeft lord Snowdon ge zegd, dat hij alleen over deze film wil praten met iemand, die de rol prent gezien heeft en dat schijnt nog niemand gedaan te hebben. Een ander verhaal uit hetzelfde nummer: Op een veiling van handschriften is een briefje te voorschijn gekomen, waarin Jackie Onassis, toen ze nog mevrouw Ken nedy was (1959) een zaak verzoekt een jumper terug te nemen en het geld te retourneren. Nu komt het; er staat letterlijk: „De winkel is niet bekend, maar het is 'aannemelijk, Evenals Fleet Street, het centrum van de Britse pers, heeft het glazen paleis van de IPC het uitzicht op de machtige kathedraal van St. Paul. dat mevrouw Kennedy die de Griekse miljonair en reder Aristote- lis Onnassis na de dood van de President trouwde haar geld te rugkreeg". De combinatie van het terugge zonden geld, de dood van de presi dent en het huwelijk, is zo geraffi neerd in één zin gebracht, dat de snelle lezer heel wat gedachtenasso- ciaties krijgt. Hoewel er geen woord van onwaarheid in staat. if Stoot Niet voor niets zegt mr. Cudlipp: „Geen regering, labour of éönserva-: tief, zal het nalaten met ons contact te onderhouden." Op de vraag of een zo grote invloed op de publieke mening niet een enorme verant woordelijkheid is, komt er snel: „Wij maken de publieke mening niet, wij geven alleen een stoot aan het denken van het publiek." Vol gende week wordt aan het oude re cept een nieuwe dimensie toege voegd, doordat de krant dan in kleur zal uitkomen. Een tegenhan ger voor de reclame in kleur op de televisie. if Omroep De tegenpool van mr. Cudlipp is Robert McLeish, de man die de plaatselijke omroep van Nottingham leidt en die we in een BBC-studio spraken. Ook hem gaat het er om een publiek te bereiken, maar zijn uitgangspunt is de bevolking van een bepaald gebied zo intens moge lijk te laten meeleven met al het plaatselijk gebeuren. Iedere burger van Nottingham kan zijn aandeel in de radioprogramma's van de B.B.C. leveren of het aandeel der anderen beluisteren. Acht man in vaste dienst maken per week 120 programma's, waarin slechts één uur gramofoonplaten zijn opgenomen. Is er een staking der mijnwerkers, dan geeft de microfoon verslag van de gesprekken der vrouwen... We beluisterden dit gedeelte en dat loog er niet om. De vrouwen waren het namelijk niet eens met de stakers en leverden onverbloemd commen taar. Een stukje reportage, dat een schrijvende journalist nooit zou kunnen vertolken... Waarmee de concurrentie tussen radio en dagbladpers natuurlijk di rect ter sprake komt. In Nottingham wordt die niet als concurrentie ge voeld. De krant geeft het nieuws voor een ieder, die wanneer ook, dat nieuws kan lezen, de radio eist aan wezigheid bij de luidspreker. De ra dio verdiept de belangstelling der burgers; die juist daardoor de krant intenser gaan beoordelen en waar deren. if Blinden De financiering wordt opgebracht door de B.B.C. ,en door de plaatse lijke bronnen; de zakelijke sector of de gemeentelijke overheid. Het grootste deel van de program ma's wordt verzorgd door verenigin gen. Dat kan de toneelclub zijn of de beroemde voetbalclub. een huisvrouwenkoor of een schoolklas. Er wordt een speciaal programma gegeven voor de blinden, die o.a. geïnformeerd worden over obstakels door wegopbrekingen e.d. Er is een uitvoerige programmaopgave van alle mogelijke plaatselijke gebeurte nissen, zoals concerten, toneel voorstellingen, vergaderingen. Kort om de bedoeling van de plaatselijke omroep is de burgers te betrekken bij het wel en wee van hun eigen stad of streek. Met een enorme geestdrift vertelt Robert McLeish er over, vooral omdat hij achter zijn werk het meeleven van die burgers ook werkelijk voelt. Al is het heel anders, even dook in onze gedachte het beeld op van het N.C.R.V.-programma Zeskamp: hoe positief zoiets kan zijn als er samen gewerkt wordt! MAROON i 15 CT Aromatisch-licht van smaak en verpakt in handige, modern uit- JSBSÊ gevoerde blikjes van 20 stuks. VIOLET 121/2 CT blikje VIOLET f 2,50 ij blikje MAROON ƒ3,— j 5 blikje CARMINE f 3,60 BRITS BLAD LONDEN De doodgewaande vroegere dictator van stalinistisch Hongarije, Matyas Rakosi, moet nog in leven zijn. Volgens het Britse zon dagsblad „The Observer" zou hij met zijn Mongoolse vrouw wonen in de afgelegen Russische stad Tokmak. Bij de Hongaarse leider Janos Ka- dar zou er van Russische zijde op zijn aangedrongen toestemming te geven de in 1956 door de Russen af gezette Matyas Rakosi (77) naar Hon garije te laten terugkeren. Rakosi zou in 1963 zijn overleden. ROME De mooie zwarte ogen van een Napolitaanse waren voor de luchtpiraat Rafaele Minichiello de re den een Amerikaanse Boeing te kapen en koers te zetten naar Italië. Volgens zijn ouders was Rafaele sedert zijn veertiende jaar hevig verliefd op een Italiaans meisje, Rosalia. Voor haar besloot hij het land te verlaten om in de Verenigde Staten fortuin te maken. Hij werd echter geen zakenman, maar ging in militai re dienst en vertrok naar Vietnam. Het wachten moe besloot Rosalia een landbouwer in Avellino te trou wen. Toen de jonge marinier hoorde van het huwelijk van zijn geliefde, werd hij wanhopig. Hij besloot haar te ontvoeren. Zijn reis eindigde echter voortijdig. Hij zit nu gevangen zonder dat Rosa lia zelfs weet, wat hij voor haar ge daan heeft. Rosalia is namelijk ernstig ziek en niemand heeft ha~ tot nu toe durven zeggen, dat Rafr lino, zoals zij hem noemde, voor 1" achter de tralies van een somtk gevangenis in Rome zit. Moord op jonge Franse student blijft raadsel PARIJS De moord op de zeven tien jaar oude zoon van een techni cus blijft een raadsel. De Franse poli tie beschikt slechts over een aantal vage vingerwijzingen. De moord op de rustige student Serge le Petit moet meer dan acht dagen geleden gebeurd zijn. De jongen werd dood aangetroffen op een rots bij Cherbourg met een schot door zijn hals. De mogelijkheid is geopperd dat de student een hartstochtelijk fotograaf voor een spion is aangezien. (Zijn vader werkt in het atoomcentrum La Hague.) Bekend is wel dat de jongen in het gezelschap is geweest van een blonde vrouw, die volgens aantekeningen in een schoolagenda Marina moet heb ben geheten. Een andere theorie over het motief van de moord is dat de jongen getuige is geweest van een smokkel en ter plaatse is terecht gesteld. BRAZZAVILLE Een poging om de macht van de regering van presi dent Ngouabi in Congo-Brazzaville over te nemen is zaterdag verijdeld. Millitairen hebben een grote voorraad wapens in beslag genomen. Er wer den meer dan dertig arrestaties ver richt. Twee ministers werden giste ren vervangen. Ngouabi kwam in augustus 1968 aan de macht na een opstand van de strijdkrachten tegen de voormalige president Alphonse Massamba-Debat. De leider van de mislukte coup is Bernard Kolela, lid van een klan- destiene organisatie in ballingschap. De nieuwste aanwinst in de revolutionaire PR serie. Verend opgehangen uurwerk Robuuste kast Grote waterdichtheid Extra versterkt glas Mannelijk van vorm afgebeeld: SEASTAR Roestvrij staal met stalen band f 236.— doublé f231.- DUSSELDORP Zes weken na de algemene verkiezingen in West- Duitsland hebben de sociaal-demo craten en liberalen die in Bonn de regering vormen, bij gemeenteraads verkiezingen in Noordrijn-Westfalen geringe verliezen geleden. De stemmenwinst die de chris ten-democratische oppositie wist te behalen in deze dichtbevolkte deel staat, was echter niet voldoende om aan de SPD haar leidende plaats in de plaatselijke besturen te ont nemen. Deze verkiezingen gingen om de zetels in 32 gemeenten en 46 dis trictsraden. Van de 9,7 miljoen stemgerechtigden kwam slechts 68,75 procent naar de stembus. Dat is acht procent minder dan in 1964. Vermoedelijk is dit het gevolg van het slechte weer. Vannacht werd duidelijk dat de SPD 46,07 procent van de stem men kreeg. De christen-democraten zagen hun percentage stijgen van 43,1 tot 45,25, terwijl de liberale FDP terug ging van 7,58 tot 6,13 procent. Het totaal van de overige groeperingen, waaronder de NPD, was 2.3 procent. De neo-nazipartij zal in Dortmund in de gemeenteraad een zetel krijgen. ROTTERDAM Zaterdagavond, kwart over elf, de 56-jarige vibrafo- nist-drummer (en ook nog zanger) Lionel Hampton, maakt, gevolgd door de kopersectic van zijn acht-mans formatie, een jolige polonaise door de grote Doelenzaal, uit de trompet en beide saxen klinken tonen van het over-klassieke „When the Saints". Tiie Ham'p maakt bre'edlach^nd $2.500 ha.ha) een dansje met een ge zette negerin;'ruim 200 mdn juicht en applaudisseert alsof er een nieuw jazz-wonder in Rotterdam is neer gestreken. In de persboxen blijft het daarentegen angstig stil, de kenners weten het immers al, Hampton is de laatste vijftien jaar geen steek ver anderd, het Rotterdamse jazz-publiek helaas evenmin. Natuurlijk, wij misgunnen niemand het plezier om deze goeiige veteraan, maar laten de organisatoren het geheel dan alsjeblieft geen Newport Jazz Festival noemen, want veel van wat wij deze drie dagen gehoord en gezien hebben leek op een commer ciële „happy revival" die helaas wei nig échte jazz omvatte. De muziek van Hampton heeft zich zelf overleefd, en al waren er dain goede vibe-soli te beluisteren, het oc tet maakte als geheel een vlakke en weinig inventieve indruk. Het koper werk rammelde aan alle kanten, het was slechts^ hat gave vibrafoonspel van Hampton (o.a. in Stardust) dat ons op onze plaats bleef doen zitten. Voor de pauze was de befaamde zangeres Sarah Vaughan al evenzeer op de commerciële tour met bekende nummers als „Fly me to the moon", „Look at me" en hoe kanhet ook anders „Misty", (dit laatste bracht „The divine" in samenzang met haar pianist John Veith). Al was haar suc ces dan niet zo groot als haar laatste Miles Davis Lionel Hampton Snel beslissen over Hoeksche Waard (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het liberale Eerste-Kamerlid en Gedeputeer de van Zuid-Holland, mr. H. van Riel, vindt, dat de regering vol gend jaar bij de Tweede Kamer een raamwet moet indienen, die de positie van Zuid-West-Neder land als havengebied regelt. In deze wet moet op z'n minst het volgende worden vastgelegd: een planologische beslissing over de toekomst van de Hoeksche Waard en Voorne en Putten de instelling van een rijksdienst voor de planologie van de Delta een dienst Delta- ontwikkeling en -exploitatie instelling van een fonds voor de ontwikkeling van dit gebied Mr. Van Riel zei dat vanmiddag in Middelburg op een symposium over „De economische expansie van de Ne derlands Belgische Delta", die ge houden is in de schouwburg. „Welke beslissing de regering ook ten aanzien van de Hoeksche Waard neemt, industrialisatie of groen blij ven, mijn oplossing van de hele pro blematiek van de Delta past overal bij. Voor mij is de hoofdzaak dat de regering snel beslist en daar ook snel vorfnen aan geeft", aldus mr. Van Riel. Exploitatie Een rijksdienst voor de planologie van de Delta moet de denkbeelden, die in de wet zijn vastgelegd, faseren en indelen. Verder de competentie tegenover de provincies bepalen. Aan het hoofd van de door mr. Van Riel voorgestelde dienst Delta ontwikkeling en -exploitatie moeten de directeur- generaal van het minis terie van verkeer en waterstaat en de directeur- generaal van het Rot terdamse gemeentelijk havenbedrijf komen te staan. De hoofdtaak van deze dienst ligt in de toekomst op het gebied van de exploitatie. De regering zal jaarlijks bepaalde stortingen moeten doen in het in te stellen fonds voor de ontwikkeling van de Delta. Wat de staatkundige verantwoordelijkheid betreft, behoren de rijksdiensten onder de minister en de Statem-Generaal te vallen. De provincies, die het meest met deze ontwikkeling hebben te maken, Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant, zullen hun invloed moeten blijven behouden. Alleen hun be voegdheden, wat betreft de planolo gie, worden slechts aangetast op pun ten van strikt Nederlands belang. Spoorwegen Het fonds moet groot genoeg zijn om de infra-structuurvoorzieningen waarvan de feitelijke uitvoering bij rijkswaterstaat en de Spo- rwegen kan blijven, te financieren. Als apart geheel, buiten Verkeer en Waterstaat en Spoorwegen om. Met nadruk verklaarde mr. Van Riel dat de regering ten aanzien van de Hoeksche Waard en het eiland Voornc-Putten nu eens een duidelij ke uitspraak moet doen. Deze uitspraak zal door het parlement al dan niet moeten worden bekrachtigd. Maar een vastlegging, zoals thans, is onvoldoende. optreden in De Doelen in 1967, zij liet in ieder geval met haar fenomenale zangtechniek horen dat zij tot de drie beste jazz-zangeressen behoort. Haar muzikaliteit sprong er voort durend uit, daarin rustig en subtiel gesteund door haar trio. Het en thousiaste publiek liet duidelijk mer ken dat Sarah nog steeds een welko me gast in Rotterdam is. Het slotconcert op zondagavond bracht gelukkig toch nog een nieuw geluid, dankzij een enorm op dreef-zijnde Miles Davis. Deze trom pettist heeft zich de laatste jaren steeds vernieuwd, en, naar we naar dit laatste concert kunnen oordelen, ten goede. Samen met de tenorsax Wayne Shorter zorgde hij voor een onorthodox concert zonder sentimen ten een dooddoeners. Fabelachtige soli werden in één lang nummer over gedragen in schrille (electronische) orgel-piano, neen, toetsenklaTlken. Niets in dit optreden deed denken aan de koele, vaak sobere klanken van vroeger, het klonk allemaal even opwindend en gaaf, pure jazz zonder modieuze bijklanken. Voor het Cecil Taylor kwartet riel daarna uiteraard weinig eer te beha len; pianist Taylor bracht zijn avant-gardemuziek op stuwende wij ze maar zorgde voor te weinig con trast in het samenspel met zijn beide saxen. De jazz-fans die ook voor de nacht concerten in vr(j groten getale kwa men opdraven, hebben over het alge meen niet alles voor hun dure geld gekregen, maar de enkele uitschieters maakten dit vierde Newport Jazz Festival toch nog lot een acceptabel evenement... Joris Boddaert PARIJS De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Walter Scheel, verwacht dat de topconfe rentie van de EEG op 1 en 2 de cember in Den Haag een succes zal worden, „voorzover succes mo gelijk is bij dergelijke moeilijke onderhahdelingen". Hij zei dit gisteren na een drie uur durend gesprek met zijn Franse collega, Maurice Schumann. Er be staan nog meningsverschillen, ver telde hij. maar die zijn volgens hem niet onoverwinbaar. Deze gaan waarschijnlijk over de landbouwpo- liitek. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Aldo Moro, is za terdag uit het ziekenhuis ontsla gen, een dag nadat de topconferen tie in Den Haag was uitgesteld. Als reden voor dit uitstel was de ziekte van Moro opgegeven. □et weer in Enropa c. temp. neerslag Amsterdam zw. bew. 9 Brussel zw. bew. 9 7 Frankfort onbew. 5 4 Gcnève regenbui a 8 Innsbruck 1. bew. 4 2 Kopenhagen zw. bew. 6 3 Locarno onbew. 3 2 Londen regenbui 4 5 Luxemburg zw. bew. 4 12 Madrid mist 2 0 Majorca onbew. 8 0 Miinchen L bew. 6 13 Nice I. bew. 18 0 Parijs h. bew. 0.4 Rome h. bew. 18 S Wenen h. bew. 10 0 Zürich zw. bew. 8 12 Napolitaanse trouwde Verkiezingen in Noordrijn-Westfalen

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7