KAMER STEUNT VERINGA Israël: Nasser hinderpaal op weg naar de vrede Commentaren LEGER VERHINDERT VIETNAM- MARS VS Standpunt van KVP nog niet duidelijk NA „HARDE, AGRESSIEVE" REDE Kleine meerderheid vóór Maastricht Kom Het Kwartet SPREUK HCT WIE* Onbestendig melkhazelnootjes JAMIN Roer stevig in handen Respect voor minister verzilting Vragen van Westland Rijn-Scheldegroep: opdrachten tot 1350 miljoen Geen vrees voor griepepidemie - desnoods met geweld Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 7 november 1969 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur; F. Piemer Hoofdredacteur: Dr. E. DIemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur I Hoe meer wetten er zijn, hoe I meer dieven. LAO-TSE „Misschien kunt schoen vastmaken DE BILT Vanavond in het zuiden van het land nog enige regen, in het noordwesten een enkele bui en weinig wind. Mor gen overdag half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enkele buien. Tot matig of krachtig, later langs de kust tot hard toenemen de westelijke wind. In het alge meen iets minder koud. DE BILT Een depressie, die vanmorgen bij Bretagne was aan gekomen, nam in de voorgaande 24 uren in activiteit toe. Op de Scilly eilanden, ten zuidwesten van Engeland, werd in een etmaal circa 70 mm regen gemeten. De regenzone breidde zich bij het begin van de dag over België naar het noordoosten uit. In de nacht werd het weer in ons land beheerst door een uit loper van een hogedrukgebied bo ven Hongarije. In de vrijwel wolkenloze en droge lucht daalden de tempera turen in een groot deel van Ne derland tot ongeveer twee graden onder nul, op waarnemingshoog te en op een enkele plaats tot min vijl graden aan de grond. Bij IJsland lag vanmorgen een sterk in betekenis toegenomen de pressie, die morgenmiddag in het zeegebied ten westen van Zuid- Noorwegen wordt verwacht. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1003 millibaar) dalend. Zon en maan 8 november zon op 7.47, onder 17.00; maan op 5.58, onder 15.57; 9 nov. N.M. 150 gram van 114 voor 114 niet te geloven voor die prijst REGERINGSPARTIJEN ACHTER BESTUÜRSNOTA Dp meerderheid van de Tweede Kamer bleek hel gisteren eens te zijn met minister Veringus in studentenkringen omstreden nota over de bestunrsliervorming van de universiteit. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Minister Veringa's nota over de bestuurshervor- ming van de universiteit heeft gisteren in de Tweede Kamer geen fundamentele kritiek ontmoet. Integendeel: een ruime meerder heid steunde het heleid van de minister. „Iedereen zou op deze post altijd een doelwit zijn van kri tiek", zei de christelijk^histo- rische afgevaardigde Schuring bij de bespreking van het beleid van minister Veringa. De minis ter en de staatssecretaris kregen ook van de Radikalen welwillen de opmerkingen te horen mej. Kessel sprak van de zware opgave waarvoor de bewindslie den staan en verder van woordvoerders van de regerings partijen: „Veringa en Grosheide hebben het roer stevig in han den", aldus de heer Van Benne- kom (AR). Dr. ter Woorst (KVP) constateerde dat er een storm van kritiek opsteekt zodra de minister ergens zijn beleid kenbaar maakt. Hij zei groot respect te hebben voor een minister en staatssecretaris die ondanks een der gelijke hersenspoeling overeind blij ven. De heer ter Woorst kwam wel met kritische kanttekeningen bij Verin ga's nota over de bestuurshervor- ming van de universiteit, maar over het standpunt dat de KVP bij deze nota gaat innemen, liet hij zich niet duidelijk uit. In utopische bespiege lingen wil de KVP zich niet begeven;, zij vraagt wel meer aandacht voor de rechtspositie van studerenden bij exa mens. Dr. ter Woorst is geporteerd voor een „functionele eenheid" van het wetenschappelijk korps. Hij zou willen dat de minister het universiteitsbestuur alleen in over eenstemming met de universiteits raad benoemt en dat de raad meer beslissingsbevoegdheid krijgt. De be stuurders staan niet boven het orga nisme van de universiteit, maar moe ten er deel van uitmaken. In be paalde praktische gevallen wil de KVP het „one man - one vote"- sys teem niet uitsluiten. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid drs. A. J. Lems heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd wat hij denkt te doen aan de ernsti ge verzilting van het Westland. Als gevolg van het felf, dat de verdieping van de geul in de Noordzee niet synchroon verloopt met het minder diep maken van de Nieuwe Maas en de Nieuwe Water weg is de zouttong diep in de Hol landse IJssel doorgedrongen, aldus drs. Lems. Prof. Diepenhorst van de AR merkte over de universitaire structuur op: „Ik zal mij niet verzet ten tégen democratisering, maar als democratisering betekent ontkenning van gezag en van verscheidenheid, moet men het wél zeggen". De nota- Veringa noemde hij bruikbaar als uit gangspunt voor „een niet te. strakke, op hoofdpunten vastheid biedende wet die allen bet hun toekomende belooft". Dr. Schuring (CH) verdedigde de opzet die hij vorige week in samen werking rflet de heer Tilanus gelan ceerd heeft: een bestuur naar het voorbeeld van de wijze waarop ge meenten bestuurd worden. Sprekend over de drie geledingen zei hij dat men als studenten alleen degenen zou moeten beschouwen die tot het 2de jaar zijn toegelaten dit om de invloed tegen te houden van hen die zich alleen laten inschrijven om via de geledingen politiek activisme te kunnen bedrijven. Ds. Abma (SG) liet de waarschu wing horen dat het medebeslissings recht tot onverantwoorde besluiten kan leiden. Hij is er nog lang niet van overtuigd dat de eeuwenoude re latie meester-leerling overleefd is. De heer Jongeling (Ger.Pol.Verb.) is het met de hoofdlijnen van Veringa's nota ..vrij goed eens", maar hij vreest dat het tempo van de hervor mingen te sterk bepaald wordt dóór de recente ontwikkelingen. De ge dachte dat men wel succes heeft als men maar flink de trom roert, leidt tot een verruwing van de samenle ving. Voor vervolg zie pag 2 In Kopenhagen zijn smokkelaars in hun speedboot door een helikopter in samenwerking met een torpedoboot klem gezet. Vanaf Fakse Bay door de Koege Bay tot in het centrum van. Kopenhagen ongeveer 80 kilo meter) werden zij door de helikopter en de torpedoboot gevolgd. De speedboot vervoerde 400.000 sigarettenafkomstig uit Oost-Dititsland en bestemd voor de zwarte handel in Kopenhagen. Een gewoon pakje sigaretten (20 stuks) kost in Denemarken drie gulden. VERWACHTING NA KAMERDEBAT: TEL AVIV/KAIRO „Voor de zoveelste maal heeft Nasser gezegd geen andere uitweg te zien dan oorlog. En hij is op nieuw van plan er in dit gebied een te veroorzaken." Dit zei gisteravond de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, Abba Eban, voor de radio in commentaar op de nieuwste toe spraak van de Egyptische presi dent. Eban noemde de toespraak „hard, agressief en in de lijn van wat al tijd de politiek van Nasser is geweest tegen elke vredesmogelijkheid ge richt". We geven ons, zei Eban. er (Van onze onderwysredateur) DEN HAAG De gehele PvdA-fractie en de grote meer derheid van de KVP steunen het voorstel van minister Veringa om de achtste medische faculteit in Maastricht te vestigen. De meeste andere fracties voelen meer voor vestiging in Twente. Het ziet er dan ook naar uit dat de Kamer met slechts geringe meerderheid vóór Maastricht zal stemmen. Een klein aantal KVP'ers vermel- delijk zes leden wil nog niet kie zen: zij vindt dat er eerst een nota moet komen over het spreidingsbe- leid. Dit standpunt wordt gedeeld door de CDU'er mr. Kronenburg. De overgrote meerderheid van de VVD wijst Maastricht als vestigings plaats af, evenals D'66. De a.r. prof. Diepenhorst liet blijken eveneens in die richting te denken. CHTJ, PSP en Cpn zijn onverdeeld voor Maastricht, terwijl de groep- Aarden (drie leden) zich nog beraadt. De kaarten lijken hiermee vrij dui delijk te liggen. Een complicatie in de verhoudingen is evenwel dat er twee moties (een van de PvdA en een van de KVP - CHU - VVD) zijn ingediend die in verschillend? be woordingen voor andere delen van het land voorzieningen vragen. De keuze inzake Maastricht wordt hier door versluierd. Hel standpunt van de minister komt tot uitdrukking in een begro- tingswijziging: een memoriepost voor i een commissie die'de. medische facul- teit in Maastricht moet voorbereiden. Wie straks een motie ten gunste van uitbreidingen in Twente en Brabant steunt, behoeft zich daarmee nog i niet tegen Maastricht uit te spreken. Keurt hij de begroting goed, dat zit de Post Maastricht er toch meteen j in. Dit kan anders worden wanneer er nog een motie zou komen tegen de memoriepost, maar het is de vraag of die motie aanvaard zou worden. De beslissing valt volgende week aan het eind van de behandeling van de onderwijsbegroting. ROTTERDAM De Rijn-Schelde- groep heeft opdrachten in portefeuil le tot een bedrag van ongeveer 1350 miljoen, op bevredigende voorwaar den. Op 1 januari van dit jaar was dit bedrag ongeveer ƒ650 miljoen, zo heeft het bedrijf meegedeeld. Scheepsreparatieopdrachten zijn in deze bedragen niet begrepen. Inmid dels vindt de integratie van het con cern goede voortgang. Over 1969 wor den resultaten verwacht, die bij zondere baten inbegrepen in hun totaliteit van dezelfde orde van grootte zijn als die over 1968. Linnr oon ,kvA/alitfBit piario'vof orgel kijken en vergelijken bij BOOT in Bodegraven U zult er etèn* cijileke cbltectlei. electronischetorgels en pianb's aantreffen v&rt vele "merken, •modellen qd prijzeói', betatingsspreiding inruilen franco levering •-landelijKe sérViCB-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ eens temeer rekenschap van „dat het Egyptische staatshoofd de werkelijke j hinderpaal voor de vrede vormt en I dat zijn doel de vernietiging van Israël is". Nasser noemde gisteren voor het parlement een nieuwe oorlog met Israël onvermijdelijk om de crisis in het Nabye Oosten op te lossen. Nasser herinnerde eraan dat alle pogingen om het probleem op vreed zame wijze te regelen ijdel zijn geble ken. Geëmotioneerd riep hij uit: „Wij moeten nu de weg inslaan van het geweld, door een zee van bloed en temidden van branden". De crisis in het Nabije Oosten kan volgens de 51-jarige president alleen worden opgelost op een wijze, die leidt tot „de bevrijding van alle be zette gebieden en in de eerste plaats van het Arabische deel van Jeruza lem. de westelijke oever van de Jor- daan en de heuvels van Go^n". Nasser onthulde dal Egypte dit jaar een half miljoen man onder de wapenen brengt en 500 miljoen Egyp tische ponden uittrekt voor de strijd. - Onder applaus van de parlements leden deed hij een rechtstreekse aan val op de VS, omdat zij Israël zou den helpen zijn „agressie" tegen de Arabische wereld voort te zetten. Arabische top Nasser hield opnieuw een pleidooi I voor een Arabische top. Daar zouden I alle middelen van de A-abische we- reld moeten worden gemobiliseerd voor de strijd. Hij gaf toe. dat een grcot deel van de enereie van de j Arab'sche landen tot dusver tot zui ver verlies heeft geleid". Over het Palestijnse verzet zei hij dat dit zal blijven bestaan totdat Pa lestina zal zijn bevrijd. „Vandaag kan niemand het Palestijnse verzet onderdrukken, laat staan liquideren. Dat moet iedereen duideliik ziin zo wel in de Arabische wereld als op het internationale vlak", aldus de president. Onder gejuich van de afgevaardig den verklaarde Nasser: „Wij moeten weten wie onze vrienden zijn en wie onze vijanden. Onze vrienden zijn zij die ons steun en ons wapens verstrekken. Onze te genstanders zijn zij die onze vijand helpen en hem wapens verschaffen Om preciezer te zijn: Rusland is onze vriend en de VS zijn onze vijand. DEN HAAG In medische kring i heerst de opvatting dat er geen sprake zal zijn van een te verwach- ten griepepidemie in ons land. Deze geruchten er zijn vragen over ge steld door Kamerleden zijn ont- staan na berichten over een griep- epidemie in Australië. Echter had men hier. zo meent men, te doen met een uitloper van de Mao- of 'Hong kong griepepidemie, die hier om- streeks de jaarwisseling en enige tijd daarna heeft geheerst. Er heerst in ons land bovendien nog voldoende immuniteit tegen deze of een verwante virussoort om een epidemie praktisch uit te kunnen slui ten. Anderzijds betekent dit weer niet dat er in het geheel geen griep zal kunnen voorkomen in Nederland. Maar deze zal dan blijven binnen de gebruikelijke omvang. BIEDERMEIER eetkamer HONDE TAFEL 37c uttschuifbaar blad J/3." •1 STOELEN met CQfl gezelllce streepbeltleding 3TV." Uitvoering in zéér fraai af gewerkt mahonie. Bijpassende HOGE KASt 97£ in .bloemmahonie T/3.- EXCLUSIEVE STIJLMEUBELEN BULTHUIS TEL. 20854 President Nasser Gemeentepolitiek en middenstand QP HET EERSTE congres van de Ondernemersfederatie, waarin sa menwerken het Nederlands christe lijke en het Nederlands katholieke onderncmersverbond, zyn vele be langwekkende dingen gezegd. Voor zitter De MooU heeft op goede gron den een optrekking van de inkomens grens voor de vrijwillige en verplich te ziekenfondsverzekering verdedigd tot 16.000 gulden. Hij heeft gevraagd om rentevergoe ding over de uitgestelde terugbetaling door het rijk van dubbel betaalde om zetbelasting op voorraden, en hy wil tevens dc ontwikkelingshulp voor on dernemers in het midden- en klein bedrijf in het kader van het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds mogelijk maken tot een inkomen van 30.000 gulden. Met deze uitspraken heeft de Onder nemersfederatie voor haar leden een aantal belangrijke wensen geformu leerd en een uitstekende start als sa menwerkende organisatie gemaakt. Van niet minder belang achten wij het preadvies dat aan de orde kwam over meer aandacht van het gemeen tebeleid voor de problemen van mid den- en kleinbedrijf. Het is een feit, dat deze bedrijfssector ongeveer een kwart van de Nederlandse beroeps bevolking omvat en dat jaarlijks nog een 20.000 nieuwe ondernemers hel midden- en kleinbedrijf binnenstap pen. Tevens doet het verschijnsel zich voor. dat ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zich niet zo gemakkelijk geven voor politieke functies, ook al waarschijnlijk omdat het ondernemer- zijn in deze lyd bijzonder veeleisend is. Van belang was daarom de suggestie van de Ondernemersfederatie om per gemeente commissies voor het mid den- en kleinbedrijf in te stellen, waar dc specifieke problemen van deze bedrijfssector kunnen worden besproken. Het preadvies, dat verge zeld .gaat van een ontwerp-verordr- ning, vermeldt ook 36 van dergelijke onderwerpen. Voorlopig genoeg werk dus voor deze commissies. Wij willen de politieke partijen op wekken, by het voorbereiden van de gemeenteraadsverkiezingen van vol gend jaar en bij het samenstellen van verkiezingsprograms de gedachte van een gemeentelijke commissie, waarin b. en w., gemeenteraadsleden en ver tegenwoordigers van het bedrijfsle ven zitting hebben, niet te vergeten. Een stuk braakliggende belangenbe hartiging kan zo de reeds lang nood zakelijke aandacht krijgen. Nog alleen? J}E Hervormde Kerk moet zich af vragen of haar uitspraak in de kerkorde over „belijden in gemeen schap met de belijdenis der vade ren" nog wel te handhaven is. Dit schrijft ds. L. H. Ruitenberg in een commentaar in het blad Hervormd Nederland. Hij haakt aan bij het gesprek over de binding aan de belijdenis op de gereformeerde synode. Een commis sie stelde daarom voor te komen tot een nieuw ondcrtekeningsformullcr. Na een langdurige discussie werd daar uiteindelijk besloten, dat er misschien een nieuwe belijdenis moet komen. Een studiecommissie kreeg onder meer opdracht te onder zoeken of dat mogelijk is. Evenmin als de gereformeerde syno de begint ds. Ruitenberg ook niet bij de belijdenis. Hij acht het denkbaar dat het bekende artikel 10 van de kerkorde moet worden herschreven. Maar misschien komt de synode, na een langdurige bespreking over de vraag of „het accent van het hande lend belijden" zwaarder kan worden aangezet, ook tot de conclusie dat er een nieuwe belijdenis moet komen. Zouden in dat geval beide kerken niet samen om een tafel kunnen gaan zit ten? Kan een kerk in onze tijd nog wel alleen een belijdenis opstellen? WASHINGTON Ameri kaanse troepen zullen de mas sale anti-Vietnamdemonstratie op zaterdag 15 november langs het Witte Huis verhinderen, des noods met geweld. In Washing ton worden tienduizend man speciale troepen samengetrok ken. In kampen buiten de stad worden achttienduizend soldaten en mariniers in gereedheid ge houden. John Dean. de plaatsvervangend onderminister van justitie, zei giste ren dat de mogelijkheid groot is dat het tijdens de vrodesbetogingen tot ernstige onlusten komt. Hef ministe rie beschikt over inlichtingen, dat militante groepen van plan zijn de orde te verstoren. Ook zou een „ul tra-conservatieve organisatie" een te genbetoging op touw willen zetten. Het gaat om twee anti-oorlog-de- monstraties. De ene, de „mars tegen de dood" waaraan zo'n veertigdui zend man wil meedoen, mag door gaan, maar de betogers moeten dan twee-aan-twee langs het Witte Iluis lopen. Voor de andere, een massale mars van tweehonderdduizend mensen, is geen toestemming gegeven. Het mi nisterie wilde alleen akkoord gaan met een „symbolische mars." De or ganisatoren hebben toen gezegd het aantal demonstranten te z.ullen be perken tot zo'n zeventigduizend. Van dit voornemen lijkt niets terecht tc komen. Gisteren werd in antwoord op de mededelingen dat 28.000 man troepen worden ingeschakeld, gezegd dat de optocht ondanks het verbod waarschijnlijk toch zal doorgaan. Men zei niets te weten van militante ele menten die ordeverstoringen voorbe reiden. Volgens John Dean zou ook verzet tegen deze marsen kunnen komen van het „comité voor een week nationale eenheid", dat gisteren de komiek Boo Hope tot erevoorzitter koos. Het riep de Amerikaanse bevolking op de ko mende week met vlaggen en andere symbolen haar vaderlandsliefde te tonen. Advertenties De multimiljonair Ross Perrot uit Texas heeft deze week wel op een heel duidelijke wijze laten blijken het roerend eens te zijn met de jong ste Vietnamtoespraak van Nixon. In honderd grote kranten plaatste hij pagina-grote advertenties. Deze cam pagne kost hem, volgens voorzichtige ramingen, tussen de twee en drie mil joen gulden. In Atlanta (Georgia) wil het Viet- nammoratoriumcomité via een fede rale rechtbank gouverneur Lester Maddox dwingen, demonstraties te gen de oorlog toe te staan op het ter rein van het plaatselijke parlements gebouw. Maddox had gezegd dat al leen pro-Nixon-bctogingen zouden worden geduld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1