2 pakjes ZE HEBBEN ME ALS DE LAAN EEN SCHOFFIE UITGESTUURD" Rijksluchtvaartdienst is beschermer KLM geworden Generaal Reynders: Inspraak raad nieuwe gemeenten Onderzoek naar uitzending in Vara-rubriek Geen vervolging jXEC-bcstuur Thieu: Amerikanen Tv-serie over niet achter fl. 10.000 in 1970 weg N. H. Dekkers met lof gepromoveerd Rembrandt HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG NEUTRAAL Duitse spionnen ongehinderd door Nederlandse stellingen 9 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 Prijzenslag boven oceaan is ontbrand Protectionistisch beleid gevolg Sir Edward Tomkins, de nieuwe Britse ambassadeur in ons land. DEN HAAG Minister Beernink is bereid om bij de vorming van nieuwe gemeenten de nieuw gekozen raad in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de eisen, welke volgens de raad aan de te benoemen burgemeesters moeten worden gesteld. De bewindsman zegde de socia listische Tweede-Kamerleden Frans- sen en Laban toe dat bij de nieuwe I gemeenteraad van Reimérswaal deze I procedure zal worden gevolgd. Eerst nadat de raad een uitspraak heeft gedaan, zal de commissaris der Ko ningin in Zeeland een aanbeveling inzenden. SCHIPHOL De Rijkslucht vaartdienst heeft de Duitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa toestemming geweigerd het retourtarief op de directe dienst AmsterdamLos Angeles te verlagen tot 450 dollar. Dit zou ruim honderd dollar min der zyn dan het thans by de KLM van kracht zynde tarief, aldus de RLD. die de KLM tegen de concur rentie van de Lufthansa op het transatlantische verkeer op deze wyze wil beschermen. Zoals bekend is in het transatlan tisch luchtverkeer een open situatie ontstaan, nadat de Iata-luchtvaart- maatschappijen vorige maand in Lau sanne geen eenstemmigheid hebben kunnen bereiken. De prijzenslag bo ven de oceaan is nadien in alle hevig heid ontbrand. Tarieven Ter bescherming van de KLM volgt de RLD thans een protectionis tisch beleid, waarbij aan buitenlandse maatschappijen alleen toestemming wordt gegeven voor vluchten vanuit Amsterdam dezelfde tarieven toe te passen als die welke de KLM sinds 1 november rekent. De RLD vermeldt niet, dat de KLM helemaal niet op Los Angeles vliegt. Nieuwe tijdmelding met seconden DEN HAAG Het grootste deel van Nederland zal zeer binnenkort bij het kiezen van „002" dè nieuwe tijdmeldingsapparatuur horen. Deze meldt, in tegenstelling tot de oude apparatuur, niet alleen de uren en de minuten, maar ook de seconden en wel,met een interval van tien secon den. Het district Rotterdam kan vanaf 26 november de nieuwe tijdmelding horen. In het district Den Haag zal het nog wel een jaar duren. In 1968 werd „de tijd" 97 miljoen maal gedraaid Bij de Lufthansa is men dan ook niet te spreken over de maatregel van de Nederlandse overheid. Daar de Lufthansa slechts twee- j maal per week een retourvlucht van I Frankfort via Amsterdam naar Los Angeles uitvoert, pikt de KLM op andere dagen van de week een hele boel graantjes mee. AMSTERDAM De hoofdcommis saris van politie in Amsterdam, P. A. de Jong. heeft naar aanleiding van uitlatingen in de actualiteitenrubriek van de Vara-radio gisteren in ver band met de klachten over mishan deling van arrestanten het volgende communiqué uitgegeven: „De hoofcommissaris is diep ver ontwaardigd over hetgeen in deze uitzending is gezegd en door hem als beledigend voor de' politie wordt beschouwd. Na contact met de burge meester over liet doen van een aan klacht bleek, dat de justitie zelf al tot een onderzoek had besloten. De rijksrecherche heeft opdracht gekre gen tot het instellen van een onder zoek." 75* DEN HAAG Ds. H. B. Abma, Tweede-Kamerlid voor de SGP, heeft minister Polak vragen gesteld over het al dan niet seponeren van de zogenaamde loodsenaffaire. Het Kamerlid wijst erop dat door het bericht over het eventueel ter zij de leggen van de loodsenaffaire, gro te bezorgdheid is ontstaan, temeer omdat wordt gemeend dat in geval len van meer individuele aard en geringer omvang wel wordt opgetre den. Dit zijn, volgens een door China via Tokio over de wereld ver spreide foto. de wrakstukken van een Amerikaans onbemand spionagevliegtuigdat boven Chinees grondgebied zou zijn neergehaald. Om dit te bewijzen hebben de Chinezen er een fabricageplaatje, dat in de wrak stukken zou zijn gevonden, bij gedaan. NIJMEGEN De Nijmeegse ere divisieclub NEC heeft het bedrag van 10.000 voor de film tussen NEC en Feijenoord in verband met de affaire-Van Hanegem, die vrijdag avond wordt behandeld, laten vallen. Het NEC-bestuur heeft de KNVB een voorstel gedaan over de vergoeding die Feijenoord moet betalen wan neer de Rotterdammers over de film willen beschikken, die door de Ne derlandse Sportfederatie is gemaakt. De heer D. Jansen, secretaris be taald voetbal van NEC, deelde mee dat deze voorwaarden duidelijk af wijken van die van de voorzitter, de heer Vossenberg, die eerder tien mille van Feijenoord had geëist. De heer Vossenberg blijft echter op zijn standpunt staan. De heer Jansen zei niet hoeveel NEC dan wel voor de film vraagt. Feijenoord is in ieder geval bereid de kosten van de in structiefilm te betalen. LONDEN De rooms-katholieke bisschoppen van Engeland gaan cur sussen volgen om zich voor radio eri televisie beter verstaanbaar te ma ken. De directeur van het centrum waar de lessen worden gegeven, pa ter Agnellius Andrew zei: ..Bisschop pen moeten vaak plotseling en on verwacht commentaar geven over controversiële onderwerpen. Wij zul len met de bisschoppen spreken over de christelijke waarden van de com- i municatie technieken, het interview, I het gesprek en de t.v. toespraken". DALAT In Zuidvietnamese rege ringskringen is men van oordeel, dat de Amerikaanse gevechtstroepen te gen het eind van 1970 uit het land verdwenen zullen zijn. Ondersteu ningstroepen zullen een jaar later volgen. Het besluit van president Nixon om de strijdkraohten „ordelijk en pre cies volgens plan" terug te trekken wordt door president Ngoeyen van Thieu en vice-president Ngoeyen Cao Ky toegejuicht. Thieu zei evenwel, dat de Amerikanen de gro te uittocht niet geheel ten uitvoer zullen brengen als de communisten de oorlog gaan intensiveren. Over de toespraak van Nixon zei hij: „Hij had geen andere keus en wij evenmin." Ofschoon hij hoopt op een regeling van de oorlog door mid del van onderhandelingen „zullen wij nog 20 jaar doorvechten, als de ande ren dat ook zouden doen.'' DELFT p=3 Aan de Technische Ho geschool promoveerde gistermiddag de heer N. H. Dekkers, naturkundig ingenieur, op het proefschrift Correc tion of Spherical Aberration. De pro motie geschiedde met lof. Promotor was prof. dr. ir. J. B. Ie Poole. De heer Dekkers, 25 jaar oud, werd in Dordrecht geboren en woont in Delft Hij is wetenschappelijk me dewerker aan het laboratorium voor technische natuurkunde. Hij zal na het vervullen van zijn militaire dienstplicht door Philips naar Amerika uitgezonden' worden. Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Naar aanleiding van de Rembrandttentoonstelling in Amsterdam heeft de stichting Open baar Kunstbezit een serie korte tv-programma's gemaakt welke de NOS op de zondagen 9, 16, 23 en 30 november telkens 's middags van 4 tot 4.15 uur gaat uitzenden. Alle werken die aan de orde ko men. zijn op de expositie te zien. De serie wordt besloten met het gebrui kelijke „doen en zien": een groep mensen is dan onder leiding van Christa van Santen bezig met een beeldend object, eerst met de handen, later met de ogen. In de programma's wordt vooral de nadruk gelegd op het niet-pathe- tische van Rembrandt Hij was, zo laat de stichting ons weten, niet het bevlogen genie, maar hij werkte zorgvuldig, keek om zich heen, zag koppen, landschappen, huiselijke ta ferelen, schetste, noteerde ideeën voor composities en bedacht alterna tieven. Bij zijn portretten gaat het gezicht voor de pose, in zijn historische stuk ken vindt men geen grootse gebaren en weinig dramatische actie. Rem brandt laat zijn figuren harrdelen via hun gelaatsuitdrukking. Dit alles wordt aangetoond op het scherm. En ook nog dit: wij zien Rem brandt dikwijls ais de meest klassie ke van onze 17e-eeuwse schilders, maar wie zijn werk naast de „echte" Italiaanse klassieke schilderkunst zet, ontdekt, hoe puur Hollands hij was. De opperbevelhebber van land- en zeemacht generaal Winkelman met de chef van de landmachtstaf, g ener aal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Hitier was ervan overtuigd, dat alleen een snelle opmars door Ne derland succes voor het verloop van de strijd in België en Frankrijk zou hebben. Hij moest de Nederlandse verdediging dus van a tot z kennen. Hij kreeg daar alle gelegenheid voor door middel van de Duitse Ab- wehr, die ongehinderd al onze ver dedigingswerken kon'bekijken. Dat ondervond onder meer een spionagegroep van twee man, die een dag lang ongehinderd het hele land konden doorkruisen om aan hun inlichtingen te komen „Moeilijkheden als gevolg van de bewaking hebben zich niet voorge daan", rapporteerden ze de gehei me dienst in Berlijn. „Het was mo gelijk zelfs kris kras door de verde digingszones te rijden zonder ook maar een keer te worden aange houden. Er vond slechts een contro le plaats, bij een zwaarbewaakte brug". Alles hadden beide Duitse officie ren gezien: de waterlinie, de Greb- belinie, de Peel-Raamstelling en de Maaslinie. Wat zij aan grote en klei ne bunkers hadden waargenomen had bepaald weinig indruk op ze gemaakt. Ze waren nauwelijks ge camoufleerd en zagen er niet dege lijk uit. „Ze zijn als mensenvallen te beschouwen". De commandant van een Duitse divisie ging ook zelf op onderzoek uit. Ook hem werd geen strobreed in de weg gelegd tijdens zijn ver kenning, die, eenvoudiger kan het niet, op de toren van Ouwehands dierenpark begon. Vandaar kon men de stellingen aan de Grebbeli- nie uitstekend waarnemen! Een familielid van premier De Geer had er kort tevoren bij hem op aangedrongen dat hulpmiddel voor observaties af te breken, maar De Geer had gezegd: „Dat we ons bezorgd maakten om niets en dat de neutraliteit van Nederland volko men gewaarborgd was. Die toren was een belangrijke toeristische attractie en het zou d» Nederlandse economie geld kosten het ding af te breken". Vandaar de Duitse „toeristen". Wat stelde de Nederlandse inlich tingendienst tegenover het werk van de Abwehr? Men stelde een rapport op met de (juiste) con clusie, dat de hoofdmacht van de Duitse strijdkrachten op Noord-Bra bant zou worden gericht. Eenmaal in deze provincie zouden de Duitsers hun aanval ombuigen en gaan richten op België. Tenminste, dat dacht men. In werkelijkheid zou de aanvais- stoot van de Duitsers op de Moer- dijkbrug en de bruggen bij Dor drecht en Rotterdam worden ge richt- Precies wat enkele maanden tevoren door majoor Sas was voorspeld. De inlichtingendienst had deze informatie echter niet doorgegeven. Het rapport daarover was trouwens zoek geraakt... (door Pieter-Jan Dekkers) „Met dit kabinet heb ik al ruzie, voor ik ze gezien heb". Deze uitspraak van generaal Reynders, nog voor het kabi net-De Geer in functie trad, tekent de scheve verhouding tussen regering en opperbevel, die in februari 1940 leidde tot vervanging van Reynders door gene raal Winkelman. Die scheve verhouding lag niet alleen op het persoonlijke vlak, zoals uit de uitspraak van Reynders zou zijn op te maken. Ook de juridische verhouding tussen kabinet en opperbevel was scheef getrokken. Dat was niet te wijten aan Reynders. maar aan een onvoldoen de wetgeving, begin deze eeuw. over de staat van oorlog en van beleg. Op dit gebied ontstonden openlijke conflicten tussen Reynders en het kabi net. De generaal, die alles deed om zijn ontslag te voorkomen, was er heilig van overtuigd de Koningin aan zijn zijde te weten. Het tegengestelde was waar. En daarom ontmoette De Geer in 1940 min der tegenstand bij WiHielmina dan in .1918 premier Cort van der Linden, die toen generaal Snijders de deur wilde wijzen. Zoals gezegd, het eerste conflict was een gevolg van onvoldoende wetgeving. Direct na zijn benoeming tot opperbevel hebber in augustus 1939 diende Reyn ders bij het kabinet het verzoek in voor het hele land de staat van beleg af te kondigen. Argumenten van de generaal hij moest ruim schootsveld hebben voor zijn kanonnen (dat betekende bomen hakken en huizen afbreken), er moesten nieuwe stellingen worden gebouwd en hij moeet bij personen, die de neutraliteit volgens hem in gevaar brachten, huiszoekingen kunnen doe^i. Stuipen op lijf Joeg dat laatste de regering al de stuipen op het lijf, Reynders' laatste maatregel stuitte in het kabinet op zeer sterk verzet: Reynders had sl een kant-en-klare verordening bij de hand om de pers aan banden te leggen. Het kabinet trapte daar niet im de staat van oorlog (minder verstrekkend dan die van beleg) bleef wel gehand haafd. De staat van beleg echter alleen in gebieden waar belangrijke stellingen lagen. Reynders was woedend: hij moest het met een uitgehold militair gezag doen. waardoor de toestand, zowel voor de opperbevelhebber als voor het kabinet, onbevredigend was. Toen het kabinet Reynders' eisen afwees had minister Dljxhoorn van Oorlog tegen Reynders gezegd „Doe maar wat we zeggen, het Er werden dus, voor zover de onvolle dige wet het toeliet, afspraken gemaakt tussen opperbevel en kabinet, welke arti kelen uit de Oorlogswet door Reynders zouden worden gehanteerd. „Met een beetje scharrelen en schoffelen zal het wel marcheren", vond Dljxhoorn. Dus schoffelde Reynders Ijverig alles naar zich toe, wat hij maar krijgen kon. Generaal schoffelde En dat was niet mis: ten aanzien van het postgeheim handelde hij alsof overal de staat van beleg gold. Ontving het veldhoofdpostkantoor in Den Haag stuk ken die men niet vertrouwde, dan zei Reynders: „Stuur ze maar naar Zeist". Daar was de staat van beleg wel afge kondigd. Hij „schoffelde" nog meer: comman danten kregen de bevoegdheid vergun ningen uit te vaardigen voor optochten en openbare vergaderingen (en konden die natuurlijk ook weigeren), hij mach tigde die commandanten de rust op ver gaderingen te handhaven, zijn comman danten mochten nieuwe politie- en brandweerverordeningen vaststellen. En last but not least liet hij de pers weten, waar men zich aan te houden had. En ook dat was niet mis: strikte neu traliteit in de berichtgeving in acht ne men, geen sensationele koppen gebrui ken. geen enkele kritiek op het Derde Rijk. Dat iaatste meer uit angst dan uit sympathie voor dat rijk. Deze onberaden, politiek bedenkelijke handelwijze schoot bij de regering In het verkeerde keelgat: men stond niet toe dat aan de persvrijheid zou worden ge tornd. „Dat was als een donderslag bij heldere hemel", zei Reynders later over het verbod. In november ontstond het tweede con flict: de socialisten wilden hun mobilisa tieclubs weer oprichten. Reynders vond dat „een ondermijning van de krijgstucht". Minister Dljxhoórn had zich natuurlijk de vraag moeten stellen waar men bleef als men politieke organisaties binnen het leger ^>u toestaan. Hij deed dat niet en de clubs mochten opgericht worden. Er zaten immers twee soci aal-democraten in het kabinet? De conflicten over het krijgsplan, voor het geval Hitier toch zou aanvallen (maar dat zou hij wel uit zijn hoofd laten, aldus Reynders) werd aanleiding voor diens vertrek. Op 30 december 1939 barstte de bom. die al maanden onder de verhou ding kabinet-opperbevel lag. Reynders wilde bij een aanval de hoofdmacht te rugtrekken achter de waterlinie, en alleen de vesting Holland verdedigen. Het krijgsplan van generaal Reynders, oktober 1939: Afsluitdijk, oost- en zuidfront Vesting Holland, en Zanddijkstelling moeten hardnekkig verdedigd wor den. Er vindt een met rode pijlen aangegeven terugtocht van de eenheden van het veldleger plaats. Het Iste legerkorps wordt naar het oostfront van de Vesting Holland verplaatst. Ten aanzien van het lilde legerkorps u geen beslissing genomen. Generaal Winkelmans krijgsplan: Afsluitdijk, Grebbelinie, Waal-Lingestelling, zuidfroni Vesting Holland en Zanddijkstelling moeten hard nekkig verdedigd wordxn. Brigade B ep het lilde legerkorps trekken terug achter Waal en Linge. de twee grensbataljons in westelijk Noord-Brabant gaan naar het Hollands Diep, de Lichte Divisie wordt reserve in de Vesting Holland. Er gingen echter éteeds meer stemmen op om de grote stoot bij de Grebbelinie op te vangen. De commandant van het veldleger, baron van Voorst tot Voorst, was het zo oneens met Reynders, dat hij zich niet strikt aan diens plan hield en bij de Grebbelinie extra versterkingen ging aanleggen. Dat verbeterde de houding tussen Reynders en het kabinet niet bepaald. De generaal schiep een onhoudbare toestand door zijn aankondiging, de Oor logswet integraal te zullen gaan toepas sen. En wat de bevoogding door minister Dljxhoorn betreft, deed de generaal een rake uitspraak: „Het lijkt net of Ik een bemoeizuchtige schoonmoeder op het departement heb zitten." In januari stelde het kabinet nieuwe richtlijnen op voor de verdediging ven het land. Die richtlijnen waren het gevolg van een inspectiereis van de minister lanqs alle stellingen. Daarbij had hij de onplezierige ervaring opgedaan, dat de opperbevelhebber het kabinet niet altijd correet had voorgelicht. Zelfs onjuiste mededelingen had gedaan. Reynders was het daar natuurlijk niet mee eens. Op alle mogelijke manieren verzette hij zich tegen de nieuwe richtlij nen. Hij decht er echter niet aan om ontslag te vragen, terwijl dat toch het meest logische zou zijn geweest. De 22ste januari hakte het kabinet de knoop door: Reynders zou worden ontslagen. Maar eerst moest een opvolger worden gezocht. Dat werd ten slotte generaal Winkelman. Onvrijwillig heen Op 5 februari ging Reynders heen. Onvrijwilligl En met hem de chef van de legerstaf, qeneraal-majoor Carstens. Zijn opvolger werd een broer van de com mandant van het veldleger, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst Het personeel van het hoofdkwartier liet die vijfde februari duidelijk merken, dat men het niet met het ontslag eens was. Toen Reyndere voor de laatste maal zijn bureau verliet, juichten ellen hem demonstratief toe. Reynders: „Ze hebben me els een schoffie de laan uitgestuurd". Dr. L. de Jong, Het Koninkrijk der Nederlanden In de Tweede Wereldoorlog, deel 2 „Neutraal", populaire uitgave 460 blz„ f16,Staatsuitgeverij. De weten schappelijke editie verscheen bij Mar- tinus Nijhoff, Den Haag, 660 blz., f 38.—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9