ZOUT BEDREIGT WESTLAND Commentaren Belasting op tweede auto X Elk jaar 3 pet loonstijging New Yorks Lindsay toch herkozen MUNITIEFABRIEK ONDER DE LOEP I „Hart-ambulances C RITA et en praktisch zo'n Het Kwartet jpmiiK HIT Koude nacht Schade nu al rond tien miljoen Maatregelen noodzakelijk Eisen metaalindustrie Plan VS voor Nabije Oosten REGEN- HERFST krokantjes JAMIN bon Nieuwe Leidse Courant Woensdag 5 november 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Oirecteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefooa 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een vervelende kerel is iemand die zoveel over zich zelf spreekt dat je niet over jezelf kunt praten. PERKINS „Ik hel» goed nieuws voor u. Mijn 'iool is onderweg onder een auto DE BILT Achter een kou front, dat gisteren met regen ons land passeerde, waarbij plaatselijk tien tot vijftien mil limeter viel, is koude lucht van polaire oorsprong binnenge stroomd. Ten gevolge van een trogvormige storing wakkerde de wind uit het noordwesten daarbij in het Waddengebied tot hard of stormachtig aan. De sto ring veroorzaakte ook buien, waarvan sommige vergezeld gin gen van hagel of onweer. Tijdens opklaringen daalde in de nacht in het binnenland de temperatuur tot enkele graden boven het vriespunt. De ko mende nacht zal op uitgebreide schaal nachtvorst optreden on der invloed van een hogedruk- gebied, waarvan de kern zich van het zeegebied ten zuiden van de Britse Eilanden naar Frankrijk verplaatst. Op de oceaan ten westen van Ierland trekt, een frontale storing in de richting van het vasteland. Hét laat zich aanzien dat deze mor gen het weer in ons land zal beïnvloeden. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: omstreeks normaal; max temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal- 30 procent. Barometerstand: Heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), stijgend. Zon en maan 6 november zon op 7.44, onder 17.03; maan op 3.20, onder 15.34; 9 nov. N.M. Vanavond 22.10 uur (Ned.I) Tv-film over ontwikkelings - samenwerking Na de hoofdfilm op het eerste net wordt vanavond een do cumentaire uitgezonden over vier ontwikkelingsprojecten van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in Kenia. Ruim tachtig jonge Nederlanders werken daar met de bevol king samen aan de opbouw van het land op gebieden als de koffiecultuur, vakonder wijs, hospitaalbouw, verple ging, gezinshuishoudkunde en zuigelingenzorg. Ook in andere delen van de wereld (West-Afrika, Azië. Zuid- Amerika) leveren Nederland se vrijwilligers een bijdrage aan de ontwikkelings-samen- werking. Als u na het zien van de film meer wilt weten over vrijwilligerswerk kunt u onderstaande bon gebrui ken voor nadere informatie. Voor uitzending komen in aanmerking jonge mensen die een vak goed beheersen, leeftijd 21-35 jaar. BON VOOR MEER INFORMATIE OVER VRIJWILLIGERSWERK Geboortedatum Gehuwd/ongehuwd X-0044 Opleiding Beroep In gefrankeerde envelop zenden aan: Stichting Nederlandse Vrijwilligers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor liet Westlandse tuinbouwgebied is •nu al een schade berekend van rond de tien miljoen gul den als gevolg van het chloor- gehalte in de Hollandse IJssel. Loopt het chloorgehalte nog hoger op, dan moet rekening worden gehouden met een schade van twintig miljoen. Over deze barre feiten luidt het Landbouwschap de alarm klok in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de Tweede Kamer. Gezien het feit, dat er nog steeds geen grote hoeveelheid regen valt in Midden-Europa, zal het chloorgehalte nog wel enige weken op hetzelfde hoge peil blijven. Het landbouwschap pleit in de brief dan ook voor het treffen van afdoende maatregelen. In de eerste plaats is men nog stees ernstig ver ontrust over de verzilting van de Nieuwe Maas, door de uitdieping van de Waterweg. De regering aarzelt te lang met het ondieper maken van de Nieuwe Maas, waardoor de zouttong niet wordt teruggedrongen, maar de in laat van de Hpllandse IJssel tot op enkele kilometérs is genaderd. Deze veiligheidsmarge vindt het schap wel zeer gering, want bij een kleine oor zaak zou verschuiving van de zout tong zeer desastreuze gevolgen heb ben. Daarom bepleit het schap voorts extra veiligheidsmaatregelen: een verbinding van de Rijnlandse boezem met het Amsterdam-Rijnkanaal door het graven van een watertoevoerka- naal van Maarssen naar Bodegraven. Voor Delfland is een extra maatregel nodig voor de kwantiteit van het boezemwater in de vorm van rechtstreeks watertransport via een te graven kanaal Waddinxveen-Voor- burg. Verantwoordelijkheid Prof. Polak, voorzitter van een ad viescommissie van het schap, achtte de overheid wel verantwoordelijk voor de huidige toestand, maar nog niet aansprakelijk voor de schade. „Als de bedragen groter worden werpt deze laatste vraag zich zeker op". De situatie van het moment is vol gens het landbouwschap als volgt: Het Westland moet via Delfland al water in laten van boven de 305 mg per liter (normaal is 200 mg) het geen vooral zeer ernstige gevolgen heeft voor het doorspelen. Het glastuinbouwgebied rond Kat wijk, Rijnsburg en Noordwijkerhout vertoont vrijwel hetzelfde tot een iets gunstiger beeld. Het gebied rond Boskoop kampt wel met een te hoog chloorgehalte, maar dit heeft minder ernstige gevolgen, omdat de groeipe riode ten einee loopt en de waterbe hoefte gering is. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De drie metaalbedrijfsbonden hebben vandaag hun voorstellen voor een nieuwe cao bij de werkgevers op tafel gelegd. De belangrijkste voorstellen voor de 250.000 werknemers in de metaalindustrie luiden kort samengevat; 1. Looptijd van het nieuwe contract 3. De vakanties worden uitgebreid 1970 en 1971 met elk jaar een reële met. twee dagen. De extra vakantie verbetering van lonen en salarissen met 3 pet. Stijgingen in de prij- zensfeer zullen aan de loonsverhogin gen extra moeten worden toegevoegd. Aan de positie van de laagstbetaal den wordt extra aandacht besteed, j Werknemers van 23 jaar en ouder verdienen het wettelijk minimuminko men. Verhoging van dit minimum be tekent automatisch een verhoging van de laagste lonen in de metaalin dustrie. Kostwinners jonger dan 23 jaar zullen ool^dit minimuminkomen krijgen. 2. Per 1 januari gaat de arbeidstijd terug van 43:;4 naar 4214 uur per week. Voor daarvan afwijkende werktijden zal de werktijdverkorting naar verhouding even groot zijn. Naar een versnelde invoering van de 40-urige werkweek wordt gestreefd. Werknemers tot 18 jaar moeten nu al per week niet meer dan 40 uur wer ken. Nederlaag conservatieven J rechten voor 55-jarigen en ouderen worden verhoogd tot in totaal 5 da gen. De minimumvakantietoeslag gaat van 540 naar 625, steeds per 1 januari te vermeerderen met het per centage van de loonsverhoging. 4. Recht op vrfjaf met behoud van loon geldt voor werknemers, die een opleiding volgens het leerlingstelsel volgen. Voor opleidingen builen het leerlingstelsel gelden gelijke rechten tot de leeftijd van 27 jaar. By het volgen van een vormingscursus geldt een redelijke tijd vrijaf met behoud van loon. Voor elk jaar, dat een werknemer voor zijn 18de jaar zijn intrede in het bedrijfsleven heeft ge daan, wordt iets toegevoegd aan het recht op vrijaf. De kosten voor oplei- dings- en vormingscursussen ver goedt de werkgever. 5. Over het werken in ploegen en de variabele werkweek pleegt de i werkgever overleg in de onderne- I mingsraad, of spreekt de werkgever I met de plaatselijke vakvereniging of komt er overleg tussen werkgevers- 1 werknemersverenigingen op cao niveau. De resultaten van een on derzoek hierover moeten nog tijdens de looptijd van de nieuwe cao aan j liet contract worden toegevoegd. Voor vervolg zie pagina 5 I CAIRO Amerika zal op het Vier j Mogendhedenoverleg over het Nabije Oosten, dat in de loop van de vol- I gende maand wordt hervat, een nieuw plan indienen ter oplossing van de crisis. Het gezaghebbende Egyp- I tische blad Al Achram meldde dit vanmorgen. De Amerikaanse onder- minister van buitenlandse zaken, Sis- co, zou dit plan vorige week aan de Egyptische zaakgelastigde in Was- hington hebben ontvouwd. APELDOORN De Apeldoornse afdelingen van de PPR, PSP en PvdA hebben een progressief ak koord bereikt en zullen met een ge zamenlijke lijst en gezamenlijk pro gramma de komende gemeente raadsverkiezingen ingaan. Aan de opstelling van het pro gramma werd ook medewerking ver leend door jongerengroeperingen van de FJG en leden van de CHJO. Eindelijk dan en hiermee is de laatste fase van de nazomer definitief van de baan heeft Nederland het klimaat dat het zo eigen is in deze tijd van hei jaar: oer-natte regenbuien, ge stimuleerd door windvlagen die zich naar hartelust kunnen uil leven. Hel is weer volop herfst met alle discomfort ervan, zoals hier een typisch stadstafereel, je staande te moeten houden als speelbal van de wind en toch minutieus manoeuvrerend om „verkeersgolven" te omzeilen en tien tegen een dat de tram je neus voorbijgaat. Uitnemend(er) TNE anti-revolutionaire party is vol op in beweging. Discussie is gaan de. Dat is vaker het geval geweest de laatste weken voor party-convent of deputatenvergadering. Deze keer zyn ernstige onderwerpen aan de orde. De Arjosraad. zaterdag te Zwolle voorstudie makend voor het partyconvent, stelde de verdere sa menwerking met CHU en KVP discu tabel, omdat tegen elke prys de vor ming van een Nederlandse CDU ver meden moet worden. De Arjos-reso- lutie had veel gemeen met de open brief van 69 bezwaarden uit de ARP. Verder heeft prof. I. A. Diepenhorst wezenlijke kritiek geuit op het rap- port-duidelykheid van De Achttien, welk rapport de Tweede Kamer te veel macht (monistisch systeem) zou geven tegenover het Kabinet. Zo is er heel wat gaande. Maar de ARP heeft voor hetere vuren ge staan. Alleen, als de discussie in de Arjosraad (waaraan overigens weer geen overdreven gewicht moet wor den toegekend) ook de discussie wordt op het convent van aanstaande zater dag. speelt men toch in een verkeerde toonaard. Soms leek het alsof oud ressentiment van wantrouwen tegen over alles wat rooms-katholiek is om de hoek kwam kyken. Het belooft zaterdag een boeiend, open gesprek te worden. Ten minste, wanneer men zich niet uitnemender acht dan de ander. Dat standpunt moet by alle vernieuwingsdrang toch wel zyn overwonnen. Toezegging TJET staatsbedrijf Artillerie-Inrich tingen wordt doorgelicht. Een onderzoek zal uitmaken hoe ziek de patiënt is. De minister van defen sie bad hiervoor reeds een onafhan kelijk bureau opdracht gegeven vóór van de zijde van de regeringspartijen scherpe kritiek op het bedrijf was geuit. Minister Den Toom noemde verschil lende argumenten om de munitiefa briek als staatsbedrijf te handhaven. Maar hij zag wel in, dat het offer om het behoud van het eigen bedrijf in de tegenwoordige structuur niet groter mocht worden. Alvorens echter tot een reorganisatie wordt besloten, zal ernstig rekening worden gehouden met de positie van de ongeveer 1600 werknemers. Het was een belofte, die de bewindsman zonder enige aandrang uit de Kamer deed. Voor het personeel van de Artillerie- Inrichtingen moet deze toezegging geruststellend hebben geklonken. Uiigiftekoers lening BNG honderd proeent DEN HAAG De uitgiftekoers van de aangekondigde 8 procent BNG-le- ning, groot tenminste 150 miljoen, is vastgesteld op 100 procent. Positie 1600 werknemers belangrijk (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Naar de struc tuur van het staatsbedrijf Artil lerie-Inrichtingen wordt door een onafhankelijk bureau een onderzoek ingesteld. Minister W. produktie heeft en dat men de prijs in het buitenland kan beïnvloeden door het bezit van een eigen fabriek. De twee miljoen, die de minister op de begroting had-geplaatst om de produktie van midden- grote munitie (in de toekomst zou er veel vraag naar zijn) te ontwikkelen, wordt in den Toom van defensie gaf reeds i afwachting van het onderzoek geblok- een opdracht tot dit onderzoek i ke®rd; ju /-> vr j-- /vu Het onderzoek naar het staatsbe- voor de heer G. Koudijs (lib.) mede namens de CHU en ARP fundamentele kritiek liet horen op het staatsbedrijf. drijf heeft vooral als doel na te gaan welke structurele maatregelen nodig zijn om te voorkomen, dat het offer van het hebben van een staatsbedrijf niet nog groter wordt, deelde de mi nister nog mee. Enkele Kamerleden stellen voor: DEN HAAG Uit hel verslag van de vaste Kamercommissie voor Fi nanciën blijkt, dat de a.r.-fractie vasthoudt aan een fifty-fifty-verde- ling bij de verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Minister Witte- veen is er blijkbaar (nog) niet in geslaagd mr. Biesheuvel van dit standpunt af te praten. Ernstige kritiek levert de commis sie op de door Witteveen voorgestel de wijziging van de omzetbelasting. Een 'uitermate grillig beleid', vinden enkele leden. 'Een zigzagbeleid', zeg gen anderen. Hierdoor wordt de ver wijdering tussen de overheid en de maatschappelijke groeperingen nog groter. Een meerjarenplanning achl men de beste oplossing. Er zijn beslist nog andere dek kingsmiddelen te vinden dan alleen de verhoging van de BTW, conclu deren enkele commissieleden. Men staat in principe dau ook niet hij voorbaat afwijzend tegenover het invoeren van bijvoorbeeld een extra- beiasting op het tweede huis. de tweede auto en het plezierjacht. Dat gebeurt al in veel landen. Muzenstraat 30 Den Haag. NEW YORK John V. Lind say is gisteren herkozen als bur gemeester van New York. Hij boekte een daverende overwin ning op zijn republikeinse en de mocratische tegenstanders, John Marchi en Mario Procaccino, die op resp. de derde en tweede plaats eindigden. De zege van Lindsay is van groot belang, omdat de Republikeinse partij, waaruit hij is voortgekomen, i hem bii de voorverkiezingen in juni de kandidatuur had geweigerd. Die kwam terecht bij de betrekkelijk onbekende conservatief Marchi. Lindsay besloot toen, opnieuw als onafhankelijk liberaal kandidaat mee te doen. Tegen de verwachting van opinie peilers en de meeste politieke waar nemers won hij, daarbij de zeer conservatieve Procaccino eveneens achter zich latend. Lindsay zei. zich kandidaat te i hebben gesteld voor het zwaarste I karwei in Amerika na het presi dentschap. Zijn verkiezing zal hem ongetwijfeld weer vooraan brengei I op het nationale plan, aangezien hi.; i op 15 oktober heeft meegedaan aar de Vietnamdemonstraties tegen hel beleid van Nixon. Daardoor kreet I hij veel steun, met name van de jongeren in alle partijen. I Van belang waren republikeinse I overwinningen bij de gouverneurs- 1 verkiezingen in New Yersey en Vir- ginia, waar president Nixon tussen- beide kwam. De republikeinen heb- I ben nu 32 van de 50 gouverneurs- I Dosten in handen. In Virginia won de republikeinse kandidaat blijkbaar omdat hij in tegenstelling tot zijn democratische rivaal voorstander is van opheffing der rassenscheiding. Hij had ook de steun van de vakbeweging. In vrywel alle steden wisten de de mocraten het burgemeesterschap tc behouden, zoals in Pittsburgh, New- haven en Cleveland (waar de neger Carl Stokes zyn herverkiezing verze kerde door zyn republikeinse tegen stander te verslaan). morgen melk en puur r 200 gram van 114voor 99 met te geloven voor die prijst Minister Den Toom zei gisteren in de Tweede Kamer niet. dat het be drijf zou worden opgeheven. Wan neer het onderzoek negatief uitvalt, zal bij een beslissing ernstig reke ning worden gehouden met de 1.600 •erknemers. Voor het handhaven van het be- rijf pleit dat de krijgsmacht bij het open van munitie niet geheel afhan- :elijk wordt van het buitenland. Ver- Ier is het bedrijf van belang voor het onderhoud van de munitie. Een ander voordeel is, dat de de- fensieleiding invloed op de munitie- Ik geef op als nieuwe abonnee: DAG EN NAC1IT PARAAT IN UTRECHT UTRECHT Binnen afzienbare tijd zal Utrecht als eerste gemeente in Ne derland beschikken over twee speciale ambulances voor vervoer van hart patiënten. De wagens zullen dag en nacht klaar staan om uit te rukken wanneer er een melding binnenkomt, dat iemand tijdens bijvoorbeeld een vergadering een lartinfarct krijgt. Hoe uniek deze ambulances zijn blijkt uit het feit, dat New York deze .vagens wel kent, maar nog niet in gebruik heeft. Moskou kent daarentegen zeven van deze voertuigen. Ook in Engeland zijn hiermee ervaringen opge daan. Ubiyf GRATIS u. te»o HAAUAAK aJboiiyUL. I betaalt: G.per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1