Sowjetregering afgescheiden waarschuwt baptisten m Niet speculeren op komende hausse in religiositeit jKanoniek reclit in strijd met Rechten van Mens SCHUT WIL TOCH HUURBELASTING Herenigingspogingen Alleen in noodgevallen de morning after-pil Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERK Uw Kunstgebit Nederlander op Ceylon ontslagen Prof. dr. Cohen (54) overleden Prof. dr. H. Berkhof waarschuwt Burger niet verplichten te stemmen Koopvaardij dienst in Rotterdam Puzzelhoek Prof. Haspels: Nare bijverschijnselen DINSDAG i NOVEMBER 1969 Ontrouw is in de ogen van de Here een gruweldaadwant daardoor wordt het „heilige des Heren" besmeurd, zagen we gisteren in Maleachi 2 11. In het volgende vers lezen we dan: ..De Here roeie de man uit, die zulks doet, wie hij ook zijuit de tenten van Jakob, ook al brengt hij offer aan de Here der heerscharen." Let vooral eens op de laatste woorden. In het offer spitst zich heel het geloof van het volk Israël toe. Het opent de weg naar het heilige der heilige, waar God woont. Het neemt de schuld van het volk en al de individuele mensen weg. Voor Israël ging het bij het offer om de kern van het geloof Maar voor God is het offer niet de kern. In het Nieuwe Testament staat ergens: God ziet het hart aan. De man, die ontrouw wordt, redt zichzelf niet door het offer. Terecht koos de Reformatie indertijd tegen Rome door te zeggen dat de doop niet de wedergeboorte brengt. En ook het heilig avondmaal maakt de mens niet heilig, maar wordt hei lig door de toewijding van ons hart. En het bijbellezen blijft een lezen in een gewoon boek, tot wij ons hart richten op God en dan ineens gaan we Gods Woord horen en wordt de bijbel de Heilige Schrift. Wij zijn altijd weer geneigd om alles om te draaien. Maar de heiligheid zit niet in al die zaken, maar in de trouw aan God, in het geloof aan God, want trouw en geloof zijn in wezen identiek. We lezen vandaag: Hebreeën 3 1-19. „Avonturistisch program" „Streng optreden' (Van onze kerkredactie) MOSKOU De Russische regering heeft de vrije baptisten in het land gewaarschuwd, dat zij hun ..pro vocerend optreden" moeten staken en de wetten moe ten gehoorzamen. Anders kunnen zij rekenen op een streng optreden. NED. HERV. KERK Beroepen te Aalburg, L. Blok te Rid- J derkerk; te Middelburg (vac. D. van Boven; toez.). C. van Herwaarden te Mijdrecht; te Nieuw-Buinen (toez.) en te Zwaagwesteinde. A. J. Bijl te Twisk; te Zegveld. H. A. van de Pol te Leer broek; te Zwolle (vac. W. L. Tukker; toez.). C. J. P. Lam te Putten; te Lei- muiden. J. H. de Vree te Sleeuwijk. die bedankt voor Nieuw-Vennep (vac. J. L. Keyzer). Aangenomen naar Hilversum (buz. werkz.). R. G. van den Voet voorgan ger NPB aldaar: naar Oudshoorn (wijk- gem. 3), N. J. M. Hoogendijk te Win terswijk; het beroep van de gen. syn. tot vlootpredikant, kand. J. van Selms te Dordrecht; naar Rijnsaterswoude (in comb, met pastorale opdracht te Bos koop). T. H. Oostenburg, ziekenhuis- pred. te Rotterdam, die bedankt voor Bedum en voor Beusichem. Bedankt voor Alblasserdam. J. T. W. Quak te Koudekerk aan den Rijn; voor Dubbeldam (vac. J. de Mars). A. Ie Coq te Schiedam: voor Ermelo (toez.). J. Noordmans te Tjamsweer; voor Goudswaard. A. J. Mulder te Ter Aa; voor 's-Hertogenbosch (vac. J. W. Ma- zurel; toez.). J. Walstra te Jorwerd; voor Maartensdijk (b.w.i.w., toez.). J. W. van der Heide te Wieringermeer: voor Rotterdam-Zuid (wijkgem. West- IJsselmonde). dr. B. W. Steenbeek te Nunspeet. GEREF. KERKEN Beroepen te Elim (Dr.), kand. R. ter Haar te Amsterdam: te Groningen- Noordoost, B. Scholten te Amersfoort: te Grootegast (vee. S. van der Linde). H. Willems te Hengelo; te Den Ham (Ov.). C. van Ommen te Werkendam. Emeritaat verleend aan G. F. Hajer. predikant in algemene dienst (geeste lijke verzorging krijgsmacht) te Ede. Beroepbaar m.Lv. 1 januari kand. G. Verburg. Geestbrugweg 80. Rijswijk; m.i.v. 15 januari kandd. W. J. Dijk, Brodeweg 39 hs. Amsterdam-Oost. GEREF. KERKEN (vrUg.) Beroepen te Haarlem. Joh. Strating te Hattem. Aangenomen naar IJsselmuiden (bui ten verband). K. H. de Groot te Win terswijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerde. J. Westerink te Kerkwerve-Haamstede. Aangenomen de benoeming tot vloot- Èredikant met standplaats Vlissingen, de Boer te Amsterdam-Noord. Bedankt voor Broek op Langedijk, A van der Veer te Nieuwe Pekela. Emeritaat verleend m.i.v. 1 februari aan J. Tijmes te Doesburg.. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Zwolle. H. Raven te Utrecht. de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Ah U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit. neem dan Dantofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en •ten zoals U wilt! Dantofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en_ is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f, 2,51, bij apotheken •n drogisterijen. Wladimir Koerojedof, voorzitter I van de raad voor godsdienstzaken van de regering, heeft in hoogsteigen persoon een artikel geschreven in de regeringskrant Izwestia. Dat artikel is, zo schrijft hij zelf. een reactie op brieven van lezers, die opheldering vragen over het rege ringsoptreden. Dat kan waar zijn en dan betekent het, dat de activiteiten van vrije groepen christenen, die zich niet willen laten registreren op de voorwaarden die de wet stelt, in de Russische publieke opinie blijkbaar een veel meer om zich heen grijpend probleem zijn gaan vormen, dan sommige commentatoren in het westen wel doen voorkomen. Aan de andere kant zal het niet toevallig zijn, dat dit artikel een van de felste aanvallen op de initia tief-baptisten sinds het begin van hun afscheiding van de officieel er kende baptistenunie in 1961 juist verschijnt voor het grote baptisten- congres, dat volgende maand wordt gehouden. LASTER Koerojedof schrijft, dat er in Rusland godsdienstvrijheid is, wat de anti-Russische lastercampagne vanuit het westen dan ook moge beweren. Negen radiostations zenden vanuit het westen religieuze programma's in het Russisch uit. Daarin wordt vol gens Koerojedof de voorstelling gege ven, dat de godsdienst in Rusland verboden zou zijn. De kerken zouden verwoest en gesloten zijn en de gelo vigen en geestelijken zouden ver volgd worden. Laster, zegt Koerojedof. Hij somt op, wat er allemaal in Rusland voor de kerken gedaan wordt (drukken van bijbels enzovoort). Er is godsdienstvrijheid. Maar om te kun- I nen werken, moeten de kerken i. toestemming van de overheid hebben. Daartoe moeten zij zich laten re gistreren onder de voorwaarden, die de Russische wetten stellen. De initiatief-baptisten nu hebben volgens Koerojedof een avontu ristisch programma. Zij eisen afschaffing van alle wetten inzake godsdienst, afschaffing van de atheïstische opvoeding van de scholie ren, onbeperkte vrijheid van godsdienstige propaganda, ook op straten en in parken. Dat kan na tuurlijk niet. Verder proberen de initiatief-bap tisten de gelovigen op te zetten tegen de registratie door ze bang te maken met de bewering, dat wie zich laat registreren „rechtstreeks naar de hel gaat". Dergelijke propaganda is rechtstreeks in strijd met de wet en wie zich er aan schuldig maakt, wordt vervolgd. „Als de initiatief-baptisten hun provocerend optreden staken en vol doen aan alle voorwaarden van de wet, dan worden ook aan hen alle mogelijkheden gewaarborgd voor het normaal functioneren van hun groe pen, zoals ook de andere gelovigen van hun richting. Maar als dat niet gebeurt, dan zetten de organen van sow jetmacht hun strijd tegen de wetsovertreders voort en zullen wij streng een eind maken aan hun aso ciale optreden", aldus Koerojedof. CONGRES Intussen bereid de „Unie van Evangelische Christenen en Bap tisten" (de grootste protestantse kerk in Rusland; er zitten behalve bap tisten ook doopsgezinden, darbisten, sommige pinksterbroeders en ande ren in) haar congres voor, dat in de cember gehouden wordt. Dergelijke congressen zijn er eens in de drie jaar en voor de derde maal is de breuk met de initiatief-groep het be langrijkste punt op het agendum. De Russische ergering heeft de laatste maanden de bewegingsvrij heid van de erkende baptisten ver groot, blijkbaar om de terugkeer van de afgescheidenen in het unie-ver band aantrekkelijker te maken. Ook zijn twee leiders van de afgescheide nen, Wins en Kroetsjkof, onlangs na drie jaar gevangenschap vrijgelaten. lijk, dat er misschien nog wel meer de unie nqg steeds verlieten. De schattingen van het aantal af gescheidenen variëren van 16.000 tot 30.000. Er zijn in Rusland in het to taal meer dan een half miljoen bap tisten. CONTACTEN De afgescheiden baptisten houden contacten met andere groepe vrije christenen in Rusland, zoals de (ille gale) Jehova's Getuigen, de (eveneens illegale) Grieks-Katholieke Kerken in Wit-Rusland en de Oekraine, en ook non-conformistische groepen in de Orthodoxe Kerk zelf, zoals de Talan- tof-groep. Hoewel de opvattingen van deze groepen onderling soms sterk uiteen lopen, vinden zij elkaar in hun stre ven naar een kerkelijk leven, dat zich vrij van staatscontrole kan ont plooien. (Van onze kerkredactie) KANDY Evenals de zending heeft ook dc missie meermalen te maken met spanningen tussen westerse missionarissen en leidera van de jonge kerken die hun vor- z ming ontvingen van een vorige gene- c ratie missionarissen. Zo is nu de Nederlander prof. J. p Heemrood op last van kardinaal i Cooray ontheven uit zijn functie als hoogleraar aan het seminarie van .iet j bisdom Colombo (Ceylon), omdat hij h te progressief zou zijn. v Prof. Heemrood, afkomstig uit n Venlo, doceerde al vijftien jaar bij- v belexegese aan dit seminarie. Hij is b naar het generalaat van zijn congre- z< gatie (de missionarissen oblaten van h Maria) in Rome vertrokken in af- g wachting van een nieuwe opdracht. j« K AMSTERDAM Robert Adolfs, die vorig jaar uit de orde-der augus tijnen trad, is secretaris van het Europa - instituut van de universi teit van Amsterdam. Hij blijft mede- Er waren in de afgelopen jaren j werker van De Nieuwe Linie. Het verschillende berichten, die spraken afgelopen jaar was hij verbonden van terugkeer van initiatief-bap- aan de uitgeverij Bosch en Keuning tisten. Maar het was eveneens duide- 1 te Baarn. DEN HAAG Op 54-jarige leef tijd is overleden prof. dr. Jacob An- tonie Cohen. Sinds 22 jaar was prof. dr. Cohen directeur van het medisch biologisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie RVO- TNO in Rijswijk. Aan de Rijks universiteit in Leiden was hij hoofd van de afdelingen toegepaste enzymo logie en radiobiologie en fysiologische scheikunde. Democratie wordt er levendiger vrm R.K. KERKJURISTEN CONCLUDEREN Veel jonge Zwitserse architecten hebben zich de laatste jaren gespe cialiseerd in kerkbouw. Een van de resultaten is hier in Bettlach le zien. Architect F order er ontwierp deze grillige kerk van ruw beton. De kruizen zijn geïntegreerd in hel bouwtverk. DEN HAAG Minister Beer- nink heeft een wetsontwerp in gediend tot afschaffing van de opkomstplicht bij verkiezingen. Bij dc overwegingen van het kabi net heeft vooral het rapport van de oommissie-Berger zwaar gewogen. Deze meende dat de volwassenheid van de kiesgerechtigden zo groot is geworden, dat het belang van ver kiezingen ten volle wordt beseft. Ook meende de commissie dat sanctie op niet-naleving niet vol doende kan worden toegepast. Bo vendien noemde de commissie het van belang voor de democratie dat de uitslag van de verkiezingen een zuiver beeld geeft van de politieke keuze van die stemgerechtigden die ernst maken met hun stem. Ook meende de commissie dat een wisselende opkomst bij verkiezingen bevorderlijk is voor de levendigheid van de democratie. Zowel de Kies raad als de staatscommissie Cals- Donner sloten zich aan bij de con clusies van de commissie. Minister Beernink heeft ook een wetsvoorstel ingediend dat het effect van de voorkeurstem bij verkiezin gen moet vergroten. Dit in navolging van het advies van de commissie Cals-Donner. Het percentage waar boven de voorkeurstemmen een ster ker effect hebben, zou moeten wor den verlaagd tot 25. Volgens de commissie heeft het uitbrengen van een voorkeursstem bij de geldende regeling vrijwel geen effect. NIJMEGEN Het heeft geen zin, kerkrecht bindend op te leg gen aan mensen die niet geloven en aan de gemeenschap der ge lovigen geen deel willen hebben, al zijn ze dan gedoopt. Zeker mag de kerk niet door so ciale dwang of met behulp van de gerechtelijke arm van de burgerlijke overheid zo iemand tot beslissingen inzake de godsdienst dwingen. Iemand die de kerk heeft verlaten kan niet meer gebonden zijn aan de kanonieke vorm van huwelijksslui ting. Toch staat in het kerkelijk wet boek, dat hij nooit meer een geldig huwelijk kan sluiten. Aldus Concilium, internationaal rooms - katholiek tijdschrift voor theologie. Een groep kerkjuristen heeft het kerkelijk wetboek gelegd naast de verklaring van de Rechten van de Mens en toont aan, dat de mensenrechten op verscheidene ter- ROTTERDAM De gemeenschap pelijke (interkerkelijke) koopvaardij- j dienst in de remonstrantse kerk aan j de Westersingel zal dit jaar worden gehouden op zondag 9 november, aan- vang 8 uur 's avonds. Pater J. B. Witkamp verzorgt de liturgie. Ds. K. S. G. Zijlstra, gerefor- j meerd koopvaardijpredikant te Rot terdam, houdt een toespraak. Muzika le medewerking verlenen het Chr. gemengd door „De Roepstem" en het t Vrij Evang. koor „Loof de Heer", te Rotterdam. reinen met het wetboek blijken te I botsen. Wettelijk is het bij voorbeeld niet mogelijk in beroep te gaan tegen een beslissing van de curie. In de praktijk is de hele rechtsbedeling een gunst van de kerkelijke over heid, waarbij de belanghebbende bui ten de gang van zaken wordt gehou den en de beslissing niet wordt gemo tiveerd. Pas sinds kort is aan de curie opge dragen bij strafrechtelijke procedu res 'bepaalde normen aan te houden en in ieder geval de betrokkene te horen. Een onpartijdige, onafhankelijke rechtspraak ontbreekt in de Rooms - Katholieke Kerk. Bij een conflict tus sen bisschop en priester is er geen onafhankelijke rechterlijke instantie, die een onpartijdige uitspraak kan doen. Privéleven Artikel 12 van de Verklaring van de Rechten van de Mens vraagt om bescherming van het privéleven. Maar tal van religieuzen, vooral vrou welijke. leven nog in omstandighe den die zelfs een minimum aan privé leven onmogelijk maken. Ze kunnen nauwelijks aanspraak maken op be scherming van hun privéleven. Voorschriften aangaande de fre quentie van het ontvangen van de sacramenten, het bezoeken van de kerkdiensten het bidden van het bre vier hebben misschien wel ooit een opvoedende waarde gehad, maar ze zijn in strijd met een vrije aanvaar ding van het geloof. Vrijheid van meningsuiting (artikel 19 van de verklaring) veronderstelt het recht op informatie. Maar in de kerkelijke politiek van het centraal bestuur en ook vaak in het beleid van de lokale kerken worflt nog zeer intensief vastgehouden aan geheim houding, aldus Concilium. Kruiswoord-puzzel Hor.: 2. plaats in België, 6. meervoud (afk. Lat.), 8. deel van de mast 10. buitenhaven. 11. bijwoord, 12. arbeidseenheid, 14. stad in Itahë. 16. drietal, 17. denkbeeld, 18. niet dicht opeen staande. 19. plaats voor die ren, 21. plaats in Italië ten Z. van Padua, 23. vreemde munt 25. koning uit een En gelse overlevering, 26. stop 27. vaartuig, 29. bijwoord 30. jongensnaam. 31. vuur (Mal), 33. bekende afkorting, 34. scheik. element (afk.), 35. rang. Vert: 1. begerig, 3. slede. 4. voorzetsel, 5. verdienstelijkheid. 6. stand, 7. Europeaan, 9. slede, 11. plaats in Gelderl., 13. met kennis toegenist 15. meisjesnaam, 19. ge plaveide weg, 20. lichaamsdelen, 22. ouderwetse damesjapon. 24. iemand de achting geven welke hem toekomt, 25. wandeldreef, 27. zangstem, .28. plaats in België, 32. voorzetsel. Oplossing vorige puzzel 1 neger, 2. deren, 3. stuur, 4. kabel, 5. abt 6. E, 7. N, 8. eva. 9. groen, 10. parel, 11. eestc. 12. patat. Vert 13. GRUB- BENVORST. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Prof. dr. H. Berkhof verwacht een hausse in religiositeit in de toekomst. Hij gelooft echter niet, dat daarvan veel te verwachten is voor het christelijk geloof. De Leidse hoogleraar was gister middag de gast tijdens de maande lijkse „sirene-lunch" van de Rotter damse remonstrantse gemeente. Hij sprak er over „De toekomst van ge loof en kerk". Prof. Berkhof geloofde beslist niet, dat de toekomst van het geloof op marxistische wijze te voorspellen is door de wet van extrapolatie, zo van: gezien de huidige trend van secula risatie zal het geloof in de toekomst steeds meer afnemen en misschien wel helemaal verdwijnen. Hij zag daarentegen een pendelbe weging. Juist door de geweldige ont wikkeling van secularisatie en tech niek zal er een honger en een dorst komen om het gat te vullen, om een antwoord te vinden op die vragen, waar techniek en wetenschap geen antwoord op hebben. Hij zag daar al tekenen van in Californië, waar zeer bizarre vormen van religiositeit opbloeien, de psyche delische mystiek van de hippies, de religiositeit van Van het Reve (voor prof. Berkhof een raadsel, hoe hij dat met het rooms-katholicisme kan ver enigen). Maar, zei hij, laten wij als christe nen, die nu zo vaak zuchten onder een seculair levensklimaat (kerken lopen terug enz.) niet speculeren op deze religieuze hausse. Het christelijk geloof blijft aan deze pendelbeweging vreemd. Dat kent begrippen als de ergernis van het kruis, de bekering. Dat zijn begrippen, waarover de religieuze mens zijn schouders net zo goed op haalt, als de geseculariseerde mens. Het geloof in de God van Jezus Christus is voor de religieuzen „te moeilijk", of ook wel „te vernede rend". De religiositeit, die zij zoeken, is er een waarin zij hun diepste zelf bevestigd vinden. Het christelijk geloof neemt een merkwaardige tussenpositie in tussen allerlei vormen van vage religiositeit enerzijds en nihilisme, atheïsme en scepticisme anderzijds. Het gaat zijn eigen weg tussen secularisme en sa- cralisering. Het leert de vergoddelij king en de verwereldlijking beide als Por/, dr. H. Berkhof ontoereikend doorzien en krijgt van daaruit zicht op het merkwaardige evangelie van Christus. Te midden van alle pendelbewe ging van de cultuur moet het christe lijk geloof zijn eigen weg gaan als creatieve minderheid en zo als zout werken, aldus prof. Berkhof. Dc hoogleraar zag ook het kerke lijk leven zich steeds meer in Ameri kaanse richting bewegen. Het zal steeds meer een zaak worden van vrijwilligheid en pluriformisme. Vroeger had hij wel eens gedroomd van een eenheidskerk, maar die ver wachtte hij niet meer. De mensen verlangen juist meer naar overzichte lijke, kleine kernen. We krijgen hier het Amerikaanse denominationalisme met hun spécialités de la maison. Er zal steeds meer grensverkeer zijn. Men wil zelf kiezen èn men voelt niet veel voor sterke binding: de belangstelling voor kinderdoop en belijdenis doen loopt terug. Tenslotte voorspelde hij een verschuiving van de kerk die troost brengt, naar de kerk die de mensen toerust om de juiste beslissingen in het leven te nemen, al geloofde hij niet, dat het troostkarakter verloren zou gaan. UTRECHT Het slikken van de morning after - pil, die kan worden ingenomen na de geslachtsgemeen schap. heeft alleen in noodgevallen zin, omdat het tot onaangename bij verschijnselen leidt. Dit concludeert prof. dr. A. A. Has pels, gynecoloog aan het academisch ziekenhuis in Utrecht en voorzitter van de researchcommissie van de NVSH, naar aanleiding van de gege vens van ongeveer honderd vrouwen. De pil moet vijf dagen lang, te beginnen binnen 48 uur na een moge lijke bevruchting, worden ingeno men. In alle gevallen waren de vrou wen vijf dagen lang erg misselijk en hadden last van lichte hoofdpijn. Een ander nadeel is dat de maandelijkse cyclus wordt verstoord. In de derde plaats, meent prof. Haspels, kleven er ook ethische bezwaren aan een „routine - gebruik" van de morning after - pil, al verwerpt prof. Haspels de term „abortuspil". Ook premiewoningen in wetsvoorstel (Van onze parlcmentsrcdactic) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening zal nog dit jaar een wetsontwerp indienen, waardoor er volgend jaar toch een huurbelasting zou komen. Deze geldt dan voor elke bewoner van een woningwet- en premiewoning, die minder dan twaalf proeent van zijn Inkomen aan huur betaalt. Daartegen over staat, dat bewoners die meer dan zeventien procent van hun Inkomen aan huur besteden, een aanvullende individuele huursubsidie kunnen krij gen. De minister heeft nu ook de premie woningen in zijn stelsel opgenomen, om zoveel mogelijk discriminatie te voorkomen. Verworpen Het is de tweede poging een huur belasting in te voveren. Vorig jaar verwierp de Eerste Kamer een desbe treffend wetsontwerp Daarin waren de premiewoningen niet opgenomen. Het voorstel van minister Schut zal voor de regering geen financiële con- I sequenties meebrengen. De opbrengst van de huurbelasting zal ongedaan I worden gemaakt,door de extra-subsi- dies voor mensen die meer dan zeven- i tien procent van hun inkomen aan huur betalen. Minister Schut gaat er by al z(jn I voorstellen vanuit, dat een huur van twaalf tot zeventien procent van het I inkomen redelijk is. Met z(jn voorstel len wil h(j in de eerste plaats de door stroming bevorderen. SIMON 1)E WIT: LAGERE WINST ZAANDAM In de afgelopen tien maanden Is de geldomzet bij Simon de Wit in vergelijking met het over eenkomstige tijdvak van 1968 me1 circa 7'It procent toegenomen. Doo; de gecombineerde invloed van de in voering van de BTW. de prijsbe- heersingsmaatregelen en de felle con currentie als gevolg van nieuwe be drijfsvormen, kon het normale peil In noodgevallen (bijvoorbeeld na een verkrachting of een bijtijds ont dekte mislukte anticonceptie) is het nieuwe middel een uitkomst, omdat het niet alleen zwangerschap voor komt,' maar ook volkomen veilig is, zowel voor de gebruikster als voor de vrucht (in het geval de vrouw al enige tijd zwanger mocht zijn). Theologen spreken over meer vrijheid ROME Bisschoppen en theolo gen uit tien landen, waaronder Ne derland, hebben gisteren en vandaag vergaderd om te bespreken in hoe verre de Rooms-Katholieke Kerk haar theologen meer vrijheid kan ge ven. Onder hen zijn ook omstreden theo logen als prof. E. Schillenbeeckx uit Nijmegen en de Duitser Karl Rahner. Over de resultaten is niets bekends gemaakt. Kardinaal Ottaviani heeft zich al-N tijd sterk verzet tegen het begrip» ..theologisch pluralisme" het naastE elkaar bestaansrecht hebben van verschillende theologische standpun ten. De nieuwe prefect van de con gregatie voor de geloofsleer, kardi naal Seper, zou er niet geheel afwij zend tegenover staan. Het gaat niet goed met Nederlandse schoenenindustrie DEN HAAG „Het gaat niet goe< met de schoenenindustrie in Neder land." Deze mededeling deed de di recteur van Bata NV. dr. V. Same< gisteren ter gelegenheid van de it Den Haag gehouden Bata Euro-show Het bedrijf tracht aan de proble men tegemoet te komen door specia lisatie. automatisering en geogra fische spreiding. De huidige produk* tie van de Bata "levert drie miljoer schoenen per jaar, waarvan meer dan 50 procent naar het buitenland gaat. Van de Nederlandse export van he renschoenen naar Frankrijk neemt Bata ruim 80 procent voor haar reke ning. Zelfs is er sprake van belang rijke export naar Italië. •an de bruto winstmarge niet ge handhaafd blijven. Verwacht wordt, dat de winst over 1969 bij die over het vorig jaar zal achterblijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2