LIBANON IS GEZWICHT Commentaar Illglillll Veel wind Beslist niet één christelijke partij Venlo weer Duitse stad Auto te water: twee zusters verdronken Nu portier op Caledonia GROTE KOOPLUST NA REVALUATIE decoratief en praktisch zo'n 1 bon— Het Kwartet SPREUK Koning Hoessein waarschuwt Wapenstilstand ging te middernacht in Meer openheid proces-verba al van aanrijding ARJOS: .Anders vertrouwen opzeggen' Drankmisbruik treft 500.000 mensen Vermiste man teruggevonden op ïMcilie Nederlandse tanker beschoten Bij brand zeven kinderen gedood Nieuwe Leicis e Courant Maandag 3 november 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wie geen geld, in zijn beurs vindt, zal het nog veel minder in de beurs van anderen vinden. PANDOLFINI „Ik kon» zo terug. De dokter moet ne even onderzoeken". DE BILT Langs de noord flank van een hogedrukgebied, dat zich boven Zuid-Europa bevindt, trok een oceaandepressie afgelo pen nacht over Schotland naar Zuid-Scandinavië en diepte daar bij belangrijk uit. Hierdoor ont wikkelde zich boven de Noordzee een zuidwesterstormveld dat zich geleidelijk naar het zuiden ver plaatste. Ook in ons land nam de wind in kracht toe, aan de kust werd de grens van storm achtige wind bereikt. Een kou front van de depressie drong over Zuid-Engeland slechts langzaam verder naar het zuiden op. Het vormt de scheiding tussen zachte en vochtige lucht van subtropi sche oorsprong en drogere en be langrijk koudere lucht, die via IJsland en Schotland wordt aan gevoerd. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 40 procent; kans op een geheel droog et maal: 20 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.8 cm (1011 millibar), dalend. Zon en maan 4 november zon op 7.40, onder 17.07; maan op 0.50, onder 15.14; 9 nov. N.M. AMMAN Koning Hoessein van Jordanië heeft in een zaterdag ge houden troonrede ter gelegenheid van de opening van het parlementai re jaar gezegd, dat zijn regering niet zal aarzelen het door Israël bezette gebied te bevrijden als politieke mid delen zouden falen. Tot dusver zijn, ondanks voortdu rende pogingen door Jordanië en an dere Arabische landen, geen vor deringen geboekt in de richting van een politieke oplossing van het con flict in het Nabij Oosten, aldus Hoessein. RUST WEERGEKEERD Na het ingaan van de wapenstilstand is het in Libanon rustig gebleven. Het uitgaansverbod in Beiroet, Tripoli en Sidon werd in de loop van de dag gedeeltelijk opgeheven. I rijf spv! rooi* voittiiiiinilii'.s Werkende soevereiniteit fjefjnruiiileera jongeren .Gesprek' ivo rilt voortf/eset President Nasser (r. Yasser Arafat van bespreekt het Libanese conflict met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. KAIRO/BEIROET Libanon heeft de Palestijnse opstandelingen grotere bewegingsvrijheid toegezegd in het bergachtige grensgebied in het zuiden. De leiding van de commando's heeft op haar beurt de garantie gegeven, dat soevereiniteit en veiligheid van Libanon niet in gevaar zullen worden gebracht. Dit zou de basis zijn van de wapenstiltand, die vannacht in Libo- non is ingegaan. Alle militaire activiteiten zijn gestaakt. De onder handelingen te Kairo werden vandaag voortgezet om een definitief akkoord uit te werken. Het onverwachte wa penstilstandsakkoord kwam gisteren in Kairo tot stand na bemiddeling van president Nasser van Egypte. Hij heeft gedurende vijf dagen bespre kingen gevoerd met de Libanese op perbevelhebber generaal Boestani. De Palestijnse leider Yasser Arafat weigerde aanvankelijk aan dit gesprek deel te nemen. Maar gisteren kwam hij onverwacht in Kairo aan. Er volgde eerst een gesprek met Nasser en daarna met generaal Boestani. Even later maakte radio Kairo de wapenstilstandsover eenkomst bekend. Aan de ontmoeting in Kairo waren twee weken voorafgegaan van bloe dige botsingen tussen het Libanese leger en de Palestijnse commando's in Libanon. Aan de zijde van de Pa- lestijnen zouden daarbij minstens vijftig doden zijn gevallen. Het aan tal slachtoffers aan Libanese zijde zou veel kleiner zijn. De achtergrond van het conflict was de weigering van Libanon de Palestijnse comman do's volledige vrijheid van handelen te geven bij hun acties tegen Israël vanaf Libanees gebied. Hermetisch afgesloten Tijdens het weekeinde dreigde het conflict nog verder te ontaarden toen in Beiroet de vrees steeds groter werd dat Syrische troepen Libanon zouden binnenvallen om steun te ver lenen aan de verzetsorganisaties. Syrië had kort te voren zijn gren zen naar Libanon hermetisch afgeslo- Weer treinbotsing in Polen: 5 doden WARSCHAU Vijf mensen zijn omgekomen en 36 gewond bij een botsing tussen twee treinen in de buurt van Lodz in Polen. De botsing is het derde ernstige treinongeluk in Polen binnen twee weken. Ongelukken in het weekeinde HAARLEM Gisternacht half twee zijn twee zusters van 21 en 23 jaar uit Haarlem met een auto door het hek van de Lange Brug in het Zuiderbuiten- spaarne in Haarlem gereden en verdronken. De auto bleef in de modder steken. De slachtoffers, de dames C. en W. Moehringer, zjjn door de brandweer ge borgen. Het oudste meisje had nog maar pas haar rijbewijs; ook de auto was betrekkelijk nieuw. VENLO De 22-jarige R. Jans sen is vannacht in de buik getrof fen door een kogeltje, waarschijn lijk van een zware windbuks. Vermoedelijk is de schutter een man. die de laatste tijd de omgeving onveilig maakt. Bewoners van deze gegoede buurt zijn opgebeld en be dreigd. Ook is er suiker in benzine tanks van auto's gedaan. Enkele weken geleden gingen twee auto's en de stallingsruimte van houthan delaar J. Mulders in vlammen op. Het slachtoffer van de afgelo pen nacht zag een man rondschar relen met een benzineblik en een geweer. Toen hij wat dichterbij kwam, werd er op hem geschoten. HULST Een 29-jarige vrouw en een vijfjarig meisje uit België zijn zaterdag omgekomen bij een auto botsing op de weg van de grens naar Perkpolder. Vijf andere Belgen wer den ernstig gewond. Bij ongelukken op de weg kwamen dit weekeinde verder om het leven: in OSSENDRECHT de 67-jarige me juffrouw M. J. van Aghmaal uit Huy- bergen; in WEERT het 10-jarig doch tertje van de familie Bergmans uit Budel; in VENLO de 23-jarige Duit ser H. Stolte; in HERUNGEN (Did.) de 44-jarige L. Tiggelers uit Venlo; in TER APEL de 68-jarige mevrouw V. Vroom uit Vlagtwedde; in AIX-EN- PROVENCE (Fr.) de 20-jarige A. Da- nielse uit Hoogerheid. HOOGERHEIDE Zondagmiddag is de 57-jarige mevrouw A. van Agt- maal uit Huybergen op de weg van Hoogerheide naar Putten om het le ven gekomen. Zij stak met haar fiets de weg over, op welk moment zij Steeds meer gevaar voor moord op Amerikaanse leiders WASHINGTON Amerikaanse oresidenten of presidentskandidaten 'open steeds meer gevaar vermoord te worden wanneer de geweldpleging en burgertwisten erger worden. Dit staat te lezen in een rapport van de presidentiële commissie, die een on derzoek naar de oorzaken -en het voorkomen van geweldpleging heeft I ingesteld. ten. In het niemandsland tussen de beide buurstaten werden sterke guer rilla-eenheden en volgens ooggetui gen ook omvangrijke Syrische leger eenheden waargenomen. (Van onze parlementsredaclic) DEN HAAG Minister Polak van justitie heeft de behandeling van aan vragen om afschrift van en inzage in strafrechtelijke stukken opnieuw ge regeld. De regeling, die 1 januari in gaat, is het belangrijkst voor hen die prijsstelten op proces-verbaal van aanrijdingszaken. Verzoeken om kennisneming van dc strafrechtelijke gegevens (met uit- zondering van vonnissen en arresten) en processen-verbaal van aanrijdings zaken zullen schriftelijk moeten wor- j den gericht aan het Openbaar Mi nisterie, dat zich met de strafzaak bezighoudt. Bij zijn beslissing over het al dan niet verstrekken van deze gegevens zal het Openbaar Ministerie zowel de ongestoorde behandeling van de strafzaak als het belang van de (voor malige) verdachte betrekken. Er zul len geen gegevens over personen worden gegeven. Een kranslegging door koningin Juliana bij het Verzetsmonument in Middelburg was zaterdagmid dag een van de _^dogtepuulen van de plechtige herdenking dat Zeeland 25 jaar geleden werd be vrijd. Naast de Koningin de Britse generaal Hakewell Smith die destijds de invasie in Zeelund leidde. Tevoren sprak prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie. een herdenkingsrede uit in de Nieuwe Kerk. AMSTERDAM Naar schatting een half miljoen Nederlanders gaan gebukt onder de gevolgen van drank misbruik. Dit cijfer is zaterdag be kend gemaakt op een landdag in K-asnapolsky van de Stichting Werk groepen Anonieme Alcoholisten. De stichting herdacht het twintig jarig bestaan. Directeur H. J. Krauweel van het medisch consultatiebureau in Amsterdam wees erop, dat men zich druk maakt over drugs, rriar dat het alcoholvraagstuk nog steeds veel gro ter is. Russen vinden graven uit de ijstijd In de Stadsschouwburg te Amster dam discussieerden leden van dc Nederlandse Comedie en voor- en tegenstanders van het toneelbestel. Ellen Vogel beivijst hier, dat ze nie'c alleen op de planken of voor de televisie kan excelleren, maar ook voor de vuist weg haar mannetje staat. MOSKOU Russische archeolo gen hebben graven gevonden uit de laatste ijstijd. Gebleken is. dat de kledingstukken die in die tijd wer den gedragen, veel gelijkenis verto nen me' die nu in het Noordpoolge bied worden gebruikt, zo meldt de Izwestja. De vondst van de graven van twee jongens werd gedaan bij Vladimir, ten noorden van Moskou. De graven lagen ongeveer vier meter onder het huidige aardoppervlak. Uit de aanwezigheid van een groot aantal van mammoetslagtanden gemaakte kralen is opgemaakt, dat het gaat om kleding van mensen, die dit gebied rond 25.000 jaar voor Christus leefden. De kleding bestond uit leren hemden en broeken, hoge bontlaarzen en petten afgezet met been. (Van onze parlementsredactie) ZWOLLE De Arjosraad heeft zaterdag in Zwolle, de stad waar juist was besloten tot AMSTERDAM Op het studen tenwoonschip Caledonia in Amster dam is vrijdag een portier aangesteld om voortaan te voorkomen, dat zich groepen illegale slapers aan boord begeven. In het verleden hebben deze meermalen aanleiding tot ongeregeld heden gegeven. Zoasl bekend wordt in februari be gonnen met een geleidelijke bewo ners-afvloeiing. Maandelijks zal 50 studenten woonruimte worden aange boden in andere studentenhuizen, onder meer in het project-Katten burg. Omstreeks augustus volgend jaar zal deze afvloeiing zijn voltooid. SOEST Langs de spoorlijn AmersfoortUtrecht ter hoogte van Soestduinen heeft gistermorgen een treinmachinist het lijk gevonden van de R. C. Schoenmakers (19) uit Amersfoort. Vermoedelijk is hij 's nachts door een trein aangereden. De jongen was naar een congres van dienstweigeraars in Steenwijk ge weest. STEENWIJK De politie heeft een hond opgegraven die vorige week zon dag door de 25-jarige D. ten V. en zijn 21-jarige vriend J. S. was dood geknuppeld. Tot ver in de omtrek had men het dier horen janken. Pas een week later werd de politie inge licht een samengaan van CHU, ARP en KVP voor de komende raads verkiezingen, zich fel uitge sproken tegen een brede christe lijke volkspartij. Zelfs wanneer de ARP in die richting zou wer ken, zou de Arjos haar vertrou wen in de partij opzeggen. In de op enkele punten sterk gewij zigde motie van het dagelijks be stuur, die met 46 voor en 5 Friese stemmen tegen werd aangenomen, wordt een exclusief blok van KVP, CHU en ARP ongewenst genoemd. Verder vindt de Arjos een klein regeerakkoord alleen maar zinvol, wanneer vaststaat, dat inderdaad ook een groot regeerakkoord wordt gesloten. KVP, CHU en ARP moeten het gesprek met andere partijen di rect beginnen. De resolutie keert zich tegen de CHU en in het bijzonder tegen frak- tieleider Mellema, wiens stelling "Sa men uit -samen thuis" in strijd is met de openheid. Ook de KVP moet het in de Arjos- resolutie ontgelden, welke resolutie bestemd is voor het convent van de ARP aanstaande zaterdag in Utrecht. Gesproken wordt over de voortdu rend negatieve geluiden uit de KVP en de afspraak in deze partij de grondslag de eerste jaren niet in dis cussie te brengen, wordt „irreëel" ge noemd. Oorspronkelijk stond in de resolutie het woord „onwaarachtig". Voor vervolg zie pagina 5 TT ET grote goed dat democratie heet kent ook de vrijheid tot demon stratie: een belangrijke vorm van me ningsuiting in onze dagen. Een mid del, blijkbaar nodig en wenselijk naast en ondanks de vele mogelijkheden tot meningsuiting die er buitendien reeds zijn. Soms wordt het middel van de de monstratie door extreme kleine groe peringen misbruikt. Wat echter de indrukwekkende demonstratie van ruim tienduizend werkende jongeren uit ons gehele land zaterdag met na me reliëf heeft gegeven en haar met terdaad indrukwekkend heeft ge maakt. is dat zij de democratie juist geïnterpreteerd hebben. „Zichzelf ontdekkende", hebben zij de wensen van een zeer grote groep landgenoten onder de aandacht van het gehele land gebracht. En een ieder heeft kunnen vaststellen, dat de soms me^ jeugdige overmoed en scherpte aangeboden wensen een goede ont vangst kregen. Niet minder dan drie ministers heb ben positief gereageerd op punten die ook hun onder de aandacht we;\en gebracht en die bij uitvoering ook aan deze groep „ouders van de toekomst" de zo noodzakelijke ontplooiingsmoge lijkheden bieden. Een delegatie van de raad van wer kende jongeren is bovendien 's mid dags door de minister-president ont vangen, waardoor de politieke inbreng nodig in ons staatsbestel de pas sende zwaarte heeft gekregen. Onze waardering voor de goed democrati sche wijze waarop de ministers zich zaterdag toegankelijk hebben betoond. De wensen van de jongeren op het gebied van vorming en sociale voor zieningen zijn billijk. Zoals ze zater dag werden voorgedragen zal er de* te minder aan voorbij gezien kunnen en mogen worden. o I CATANIA De Siciliaanse po- i litie heeft gisteren de Nederlandse j toerist Jacobus van Groningen uit i Amsterdam, die vier dagen rondge dwaald heeft op de hellingen van de Etna, levend teruggevonden. De man was donderdag afge- j dwaald van een groep Nederlandse toeristen, die een tocht maakte naar de krater van de vulkaan. De politie heeft hem, hongerig en verzwakt en met gescheurde kleren, gisteren aan getroffen op een hoogte van 1100 me ter. De afgelopen dagen was een gro te speurtocht georganiseerd naar de Nederlander. DEN HAAG De Nederlandse tanker Niso van Shell Tankers NV te Rotterdam is vorige week met'rakel ten beschoten door een Biafraans vliegtuigje. Het schip werd licht beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Niso lag al geruime tijd in de Nigeriaanse wateren en deed dienst als opslagplaats voor ruwe olie, die later werd overgepompt naar andere tankschepen. Het schip heeft gisteren ligplaats gekozen in de haven van Lagos, de hoofdstad van Nigerië. DOVER In de Amerikaanse stad Dover zijn zeven kinderen, twee tol twaalf jaar oud, omgekomen. Ze la gen in één kamer te slapen toen er brand uitbrak. De ouders en twee an dere kinderen ontsnapten. Ik geef op als T nieuwe abonnee: - ZjfRAT/S o/A U* oJbcrtlnu, (Van onze correspondent) VENLO Zaterdag was Venlo weer een Duitse stad. Veel winkeliers en handelaren waanden zich één middag in de gouden dagen van weleer. De helft van de kopers bestond uit Duitsers, die na de uitbetaling van de maandlonen op vrijdag de grens overstaken omdat men voor de Mark in ons land na de revaluatie meer kan kopen dan in eigen land. Sinds enkele dagen krijgen de Duitsers voor hun mark 96 cent. Vlak na dc revaluatie werd nog 90 cent uitgekeerd. Sommige zakenlie den verhoogden daarop hun prijzen, maar kopers trapten daar niet in. In enkele grootwinkelbedrijven heeft men nu rekenmachines ge plaatst. Daar krijgt men het volle pond voor de Mark, terwijl in win kels waar men de prijs uit het hoofd berekent, slechts tot een „meer makkelijk dan schappelijk bedrag" wordt afgerond. Intussen is men weer begonnen met het opstellen van officiële koerstabellen, in de hoop dat de hernieuwde komst van de Duitsers een tijdlang zal aanhouden. Enkele slimme Duitsers wissel den hun marken meteen om voor Nederlands geld. De meesten echter hielden het in de portemonnee en speelden op die manier de Venlose middenstand in de kaart. plaats betaalt: per kwartaal per r Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze ki veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1