KAPER EEN „CHARMANTE JONGEMAN" Onsportieverace in Kamer naar de voorzitter Gasexplosie: drie gewonden Arjosvoorwaarden aan samenwerking Wettelijke regeling tuchtrecht bepleit alles goed Meer steun VS voor Z.-Amerika Beperking lozing afvalstoffen in de Rijn Acht weken voor illegale verkoop hormoonmiddel tweede assistent-accountant Zeskamp-show al in zicht 7 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 (Vervolg van pag. 1) Doel Bij de tweede landing, op de luch thaven Kennedy bij New York moch ten twee „verse" piloten, met grote ervaring op internationale lijnen, aan Sd komen. Toen werd duidel.jk, wat tot dan toe voor de vele gespan- nen luchtvaartfunctionanssen, politie en miljoenen Amerikanen een open vraag was: het doel van deze dol drieste tocht. De kaper wilde de oceaan over. Inmiddels was het toestel omsin geld door politie- auto's. De vermaar de John Malone van de FBI (federale recherche) was naar de machine toe- geslopen, een geweer in de hand, om te proberen het vliegtuig binnen te klimmen door de opening van het neuswiel, en vervolgens de rover uit te schakelen. Zijn collega's probeer den intussen van buitenaf de kaper via een raampje onder schot te krij- 8 De gewapende knaap kreeg dit in de gaten en loste een waarschuwings schot. Hierop gaven de politieman nen hun pogingen om het vliegtuig te veroveren op. Maar de kaper, ken nelijk nerveus geworden wilde zo snel mogelijk vertrekken, en zag er vanaf brandstof in te nemen. Als laatste halte voor de grote overtocht naar Ierland deed de Boeing het vliegveld van Bangor in de staat Maine aan. Hier werden de tanks volgepompt voor de zes uur durende vlucht naar Shannon. Risico De tocht over de oceaan was niet geheel zonder risico. Een luchtvaart- deskundige verklaarde dat het vliegtuig net met de brandstof zou uitkomen, maar dan moest men niet met tegenwind te kampen krijgen. Voordat de luchtreus op het Ierse vliegveld zou landen waarschuwde de kaper via de boordradio Shannon dat hij zou schieten, wanneer ande ren dan het grondpersoneel het toe stel zouden naderen. Hij liet voorts weten dat de volgende landingsplaats Rome zou zijn. Inderhaast stelden de Ierse verkeersleiders een vluchtsche- ma op, en seinden dit door naar Wil liams. Om kwart voor twee vannacht arri veerde de Boeing. De politie had de omgeving afgezet en verhinderde ver slaggevers en fotografen bij het toe stel te komen. Mecaniciens voerden een snelle controle uit. De kaper en de beman ning bleven in de cockpit Alle raampjes van het toestel waren don ker. Vijfentwintig minuten na de lan ding taxiede de machine de start baan weer op. Kort voor het opstij gen werd het volgende gesprek ge voerd tussen kapitein Williams en de verkeerstoren: Verkeerstoren: „U kunt opstijgen voor Rome. Wat is uw eindbestem ming?" Williams: ,.Dat weten wij niet." Marinier Geruime tijd wist men niets van de identiteit van de kaper. Het Ame rikaanse ministerie van Defensie deelde in de loop van de nacht mee, dat de jongeman Raphael Minichiello is, een soldaat eerste klas van de mariniers. Hij was ontsnapt, toen hij werd overgebracht naar een zitting van de krijgsraad, waarvoor hij te recht moest staan wegens inbraak in een magazijn. De jongeman, die in Vietnam heeft gediend, heeft in dienst nooit moeilijkheden gehad. De marinier had het geweer inge pakt in de Boeing gebracht. Desge vraagd zei hij dat er een vishengel in het pak zat. Over de motieven van deze vliegtuigroof tast men volko men in het duister. KANTTEKENING De Spaanse vierling José Luis, Francisco Javier, Juan Carlos en Eugenio Jesus, zijn deze week drie jaar geworden. Het werd een vierdubbel feest in hun woonplaats Barcelona. Aan hun godsdienstige opvoeding ont breekt niets, voor het naar bed gaan zeggen zij hun gebedje op, alle vier tegelijk. „Aardig" DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. Daams (PvdA) heeft de ministers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van justitie schriftelijk gevraagd een commissie in te stellen om de mogelijkheid te onderzoeken van een wettelijke rege ling van het tuchtrecht in het sport- wezen. In een toelichting schrijft mr. Daams: „In toenemende mate wordt beseft dat de overheid een taak heeft met betrekking tot de ordening van tuchtrechtvoorzieningen en interne rechtspraak in de diverse sectoren van de samenleving (herziening me disch tuchtrecht toezicht en regeling op basis van de wet op de economo- mische mededinging enz.). Geconsta teerd moet wonden, dat met name in de sector sport (men denke aan re cente gebeurtenissen, o.a. in de KNVB) bij voortduring beslissingen worden genomen, die tot allerlei con flicten en spanningen leiden". De eerste piloot van het toestel omschreef de kaper asl een jongen van een door en door Amerikaans type, beslist niet hippie- achtig. Een der in Denver uitgestapte stewardes sen sprak van een negentien- of twin tigjarige jongeman die heel correct optrad en een zeer vriendelijk ui terlijk had. Een collegaatje van haar noemde hem zelfs „aardig om te zien". WASHINGTON De Ameri kaanse president Richard Nixon heeft gisteravond de lang verwachte aankondiging gedaan dat de Verenig de Staten de hulp en steun aan Zuid-Amerika gaan uitbreiden. Nixon legde er daarbij de nadruk op dat de Amerikaanse steun voornamelijk be doeld moet zijn voor initiatieven die uit Latijns-Amerika zelf naar voren komen. De Amerikaanse president concen treerde zich in zijn rede voorname lijk op vier punten die de export markt van Latijns-Amerika zouden moeten versterken: krachtige maatregelen tot vermin dering .van de handelsbeperkingen in de industrielanden die moeilijk toe gankelijk zijn voor de Latijns-Ameri kaanse export; verhoging van de technische- en financiële hulp vanuit de V.S. ter vergroting van de buitenlandse han del van Zuid-Amerika; het houden van besprekingen met Latijns-Amerika en de zuidelijke bu ren van de V.S. om de betreffende instanties in die landen voor te lich ten over vanuit de V.S. te nemen economische maatregelen; steun voor de Latijns-Ameri kaanse landen in de verschillende wereldhandelscentra. Nixon maakte verder bekend dat vanaf vandaag iedere Amerikaanse dollar, die bedoeld is als steun voor Latijns-Amerika, ook in de La tijns-Amerikaanse landen kan wor den uitgegeven. DEN HAAG Duitsland en Frankrijk hebben positief gereageerd op het Nederlandse verzoek de lozing van afvalstoffen in de Rijn in ver band met de gevolgen van de langdu rige lage waterafvoeren zoveel mo gelijk te beperken. Bij de Franse kalimijnen in de El- zas zal de omvang van de zoutlozing naar vermogen verminderd worden. De Westduitse regering heeft de in dustrieën in het stroomgebied van de Rijn gevraagd ii\ deze periode van lage waterafvoeren extra te waken te gen watervervuiling die voorkomen kan worden. WAGENINGEN Voor het il legaal verkopen van hormoonprepara ten is de directeur van de Arnhemse farmaceutische onderneming „Aphar- mo", T. van de B., door de kanton rechter veroordeeld tot acht weken hechtenis en vijfduizend gulden boe te. De officier van justitie had zes weken en tienduizend gulden geëist. Hij, zowel als de raadsman van ver dachte, zullen in hoger beroep gaan. Van de B. werd aansprakelijk ge steld voor de verkoop van 33 kilo stilbostro (waarde ƒ275.000) waarmee 45.000 kalveren ingespoten konden worden. Deze zaak heeft een omvang die zijn weerga in Nederland niet kent, aldus de officier. Behalve het gevaar voor de volks gezondheid het preparaat is mo- praktijken in 1966 en 1967 Nederland miljoenen schade heeft geleden door het wegvallen van de kalverexport naarltalië. gelijk kankerverwekkend wees hij erop dat door deze illegale verkoop- naar Italië. /~IP het gebied van de rechtspleging heeft deze week twee uitzonderlijke zaken te zien gegeven: een rechter die terecht moest staan voor zijn collega's, en een officier die een jaarverslag uitbracht over zijn beleid. Het behoeft geen betoog dat de tweede zaak aantrekke lijker is dan de eerste, waarover ik overigens niet schrijven wil omdat zij nog „onder de rechter" is. Maar van dat jaarverslag van die officier van het justitie mag men alleen hopen dat het zijn karakter van uitzonder lijkheid spoedig zal gaan verliezen. Met andere woor den: dat het, ook bij andere rechtbanken, gebruik gaat worden. Zulk een verslag past bij de openheid van deze tijd. Ik heb het meer geschreven: de mens van vandaag wil weten. Reeds verstrekte informatie schept behoefte aan nieuwe. Een moeilijkheid is zelfs al. dat de hoeveelheid verstrekte informatie dermate groot is, dat het niet gemakkelijk is daaruit voor anderen of voor zichzelf het wezenlijke te schiften. INFORMATIE over de rechtspleging is intussen als regel nogal wezenlijk. Dat hangt samen met het wezen van het recht. Menselijk recht zal altijd gebrekkig blijven, maar het zal altijd een afspiegeling behoren te zijn van het gerechtigheidsbegrip zoals we dat ook uit de bijbel kennen. Recht zal altijd iets moeten zijn dat verwezenlijkt, dat toegepast wordt. Het moet gestalte aannemen, vorm krijgen, het moet „gebeuren". „Hij zal het recht open baren", staat er in de bijbel. Het recht is eigenlijk zulk een griezelige zaak, zó in grijpend in het menselijk bestaan, dat we er graag met de neus bovenop zitten. Vandaar de openbaarheid, de mogelijkheid van ons aller aanwezigheid bij de rechts pleging. Als iemand voor de rechter moet komen, zeg gen we dat hij „erbij" is eigenlijk een zinvolle uit drukking; welnu, we zijn er graag bij, wanneer iemand „erbij" is. Wanneer dat laatste alleen het geval is uit nieuws gierigheid, is het een kwalijke zaak. En gezegd moet worden dat een deel van de moderne publiciteit dat kwalijke in de hand dreigt te werken. Maar de belang stelling kan gelukkig ook heel wat dieper gefundeerd zijn: op het feit namelijk dat daar een mens „terecht" staat. r VEN ALS in andere situaties zit ook In de rechts pleging. en met name ook in haar openbaarheid, een belangrijk brok verantwoording. Eigenlijk trouwens zijn we in heel ons leven altijd weer bezig verantwoording af te leggen van de verantwoor delijkheden die we dragen. Let er maar eens op. En in de rechtspleging is het al niet anders. Natuurlijk, allereerst legt wie terecht staat verant woording af; hij erkent zijn schuld of bepleit zijn on schuld. Maar de rechtspleging zélf is óók verantwoor ding. Een rechter mag niet zomaar vonnissen; hij moet motieven aanvoeren voor zijn uitspraak, moet laten zien langs welke redenering hij tot zijn beslissing is gekomen. De rechter moet bovendien de wetsartikelen noemen of opsommen die hij in dit bepaalde geval heeft toegepast; met andere woorden: ook In dit opzicht moet zijn vonnis achterhaalbaar zijn, na te rekenen zijn, „reconstrueer baar" zijn. Ook in dit opzicht moet men hem in zijn gedachtengang kunnen volgen. Hierbij voegt zich dan de openbaarheid van de zitting en het doen van de uitspraak „met open deuren". A LLES dus openheid en kenbaarheid en verantwoor ding. In deze eeuw van hoog opgevoerde publiciteit heeft die openheid zelfs zulk een omvang aangenomen, dat dit voor velen weer aanleiding Is geworden tot een andere vorm van bezorgdheid. Komen bij deze publici teit immers weer niet andere belangen in gevaar Dit laatste overigens ditmaal slechts ter zijde. Want het ging mij om de verantwoording. En hierin past zo voor treffelijk dat jaarverslag van die officier. Hij vertelt hierin van zijn beleid. Zeker, men kan als belangstellend toeschouwer zulk een beleid ook voor zichzelf proberen te reconstrueren doordat men de „eisen" die zulk een officier pleegt te doen groepeert. Maar dat blijft stukwerk; het verdient verre de voorkeur dat de man het zelf doet In een jaar verslag. waarin bovendien méér valt te vermelden. De gedachte aan zulk een verslag is op zichzelf niet nieuw; ze is de laatste jaren al enkele malen geopperd. Maar eigenlijk gezegd had ik niet vermoed dat we zo spoedig het eerste geval zouden beleven. ^OIETS moet aan recht en rechtspleging ten goede komen. Want het recht is toch wel een zeer wezen lijk element in onze menselijke samenleving, en er dreigt in onze tijd ook in dit opzicht een zekere ver vreemding. Onze tijd we weten het is er niet meer een, waar in ook allerlei wezenlijke zaken voetstoots worden aan genomen. Integendeel, de zekerheden van tot dusver worden kritisch bezien. Men wenst niet langer opgelegd maar uitgelegd. En wat dan heimelijk is wekt gevoelens van argwaan. Verantwoord is nog alleen wie van zijn verantwoorde- I lijkheden verantwoording aflegt. Onder zulke omstan digheden zal ook het recht zich geldend dienen te ma ken, zal het dat wellicht ook beter kiinnen. Bij de oude profeet Amos las ik deze prachtige tekst: „Laat het recht als water golven, en gerechtigheid als een immer vloeiende beek". DIEMER (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het spel in de Tweede Kamer heeft zijn geschreven en ongeschreven regels. Zo worden de geachte afgevaardigden, die het woord willen voeren, op een spre kerslijst geplaatst. Op een gegeven ogenblik is (als met de voorverkoop van kaartjes voor een belangrijke voetbalwedstrijd) de inschrijving open en de Kamerleden verdringen zich bij het bureau van de voorzitter. Dit nu, hoorde ik deze week. gebeurt niet sportief Afgevaardigde W. Wierda van de PvdA begon zijn betoog over het de fensiebeleid tenminste met deze ver dediging: „Het is in deze Kamer altijd een goede gewoonte geweest de sprekers van de oppositiepartijen het eerst aan het woord te laten komen. Blijk baar is dat nu anders. Op de bewuste seconde rent men naar voren, opposi tie of geen oppositie. Wie dan toeval lig wegens legitieme redenen bui tenslands is, kan aan deze race niet meedoen, terwijl inschrijving per procuratie niet is toegestaan. Ik zou graag wat meer sportiviteit zien". het Ka merspel is de voorzitter, deze week de mr. F. J. F. M. van Thiel vervangende steeds glimlachende mr. W. Aantjes van de ARP. Om onnodig lange vergaderingen te vermijden. Doorstroming Graag wil ik minister Schut in alle vriendelijkheid het volgende in over weging geven: 1. stel eens een onder zoek in naar de bereidheid van de gemeenten, doorstroming van een goedkope woningwetwoning naar een duurdere te bevorderen; 2. stel eerst eens vast, of er wel voldoende doorstromingsmogelijkheden bestaan; en 3. beperk eventuele doorstro mingsmaatregelen niet tot goedkope woningwetwoningen, want dat zou pu re discriminatie zijn. Het is mij bekend, dat plaatselijke huisvestingsbureaus helemaal niet blij zijn, als iemand vrijwillig aan bedoel de doorstroming wil meewerken. Er moeten zelfs dringende medische re denen zijn, wil een aanvraag kans op serieuze behandeling maken. Ook dan nog moet men zich in allerlei bochten wringen om naar een passende duur dere woning te kunnen vertrekken. Ik besef, dat deze situatie in de hand wordt gewerkt door een gebrek aan doorstromingsmogelijkheden. Als dat zo is, kan men van de gemeenten moeilijk verwachten, dat zij meer doen dan thans het geval is. Het gaat dan helemaal niet op. dat een minister overweegt, ontruiming volgens artikel 18 van de Huurwet te bevorderen. Doorstroming kan niet worden ver kregen. zolang er niet voldoende wo ningen zijn voor degenen, die naar verhouding te goedkoop wonen. Wil de minister de laatsten toch meer la ten betalen, in welke vorm ook, dan moet hij het benodigde bedrag uitsme ren over alle huurders van voor hen te goedkope woningen. Hij neemt dan wel een enorme verplichting op zich. Leiden F. Steenhof Van Dien1 V&n Uden1 Besangon1 Koppenberg+Co Accountants Wij vragen een die eerste assistent wil worden Dit houdt in dat onze voorkeur uitgaat naar een jonge man die A: meer in zijn beroep ziet dan een broodwinning - en B: de ambitie heeft om vooruit te willen komen. Hij is dus reeds bezig met de studie voor het NIvRA-diploma. In de geboden functie zal hij worden opgeleid voor de accountants-praktijk. De opleiding verloopt tot in de hogere niveaus in stadia, die alle met positie-verbeteringen gepaard gaan. Sollicitanten kunnen zich schriftelijk wenden tot ons kantoor Rotterdam, Stadhuisplein 30. of telefonisch contact zoeken onder no. 010 -12 00 91. Rotterdam, Stadhuisplein 30, telefoon 010 -12 00 91. AMSTERDAM S-GRAVENHAGE ROTTERDAM ARNHEM GRONINGEN HENGELO HOOGEVEEN LEEUWARDEN WAALWIJK ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURAQAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA) zijn de Kamerleden dikwijls gebon den aan een spreektijd. Met deze be paling wordt de democratie geen ge weld aangedaan. In de kerk kan een preek van een half uur beter zijn dan één van drie kwartier. Voorzitter Aantjes hield de chrono meter goed in de gaten. De spreektijd werd verlengd (als bij de blessures in een voetbalwedstrijd) met de minu ten, die aan interrupties verloren gingen. Als het maar niet te gek werd. „Ik ben geneigd", dreigde mr. Aantjes ook. „de spreektijd te ver korten. wanneer men de interrupties uitlokt". Wie zijn spreektijd overschreed werd .afgetikt (gefloten) door mr. Aantjes. Dat overkwam de heer H. Kikkert van de CHU, die nog maar zeven minuten had overgelaten voor zijn fraktiegenoot drs. A. M. de Boo. Maar Kamerlid Kikkert moest ook twee plannen lanceren. De CHU-fraktie moet ergens in het Kamergebouw een planbureautje hebben gevestigd met een grote pro- duktie. Drs. De Boo kwam overigens toch nog aan zijn trekken. De voorzitter maakte van die zeven nog tien minu ten en omdat het donderdagavond al bijna twaalf uur was werd zijn inte ressant betoog na die tien minuten toch niet onderbroken. Zo werd de creativiteit van de fraktie beloond. yANDAAG is het da dag van de jeugd in de politiek. De socia le woelingen en troebelen leverden in 1919 de Arbeidswet op met het veel besproken artikel 12. waarin de wer kende jeugd het recht kreeg van twee halve dagen of een hele dag onderwijs en'of vorming. Maar vol gens hetzelfde artikel (en dit subjec tieve element in de wet is in die onrustige dagen kennelijk onvoldoen de onderkend) mocht het ondeme- mingsbelang zich niet tegen dat on derwijs verzetten. Dat ondememingsbelang nu heeft zich nu vijftig jaar lang verzet tegen het jeugdondenvijs. Dat is de reden, waarom vandaag 6.000 afgevaardig den van de werkende jeugd naar Den Haag zijn getogen om ministers en politici aan de tand te voelen. De aktie had bij voorbaat al resultaat. Want Den Haag is plotse ling de laatste weken hard op het probleem gaan studeren. Men had enige houvast in een op het departe ment liggende nota Lievengoed, waarin in het algemeen wordt gepleit voor een leerplicht tot 18 jaar. Bij de CHU leeft nu de gedachte en dat kreeg de demonstrerende wer kende jeugd vandaag te horen die leerplicht in fasen te bereiken. De eerste zes jaar beginnen we voor de 15, 16 en 17-jarigen met één dag per week vorming of onderwijs. Vormingswerk en leerlingenstelsel zouden dan in elkaar moeten worden geschoven, terwijl liet aantal vor- mingsdagen per week toeneemt. Overal moeten de \^ormingscentra worden gevestigd. Het accent wordt steeds meer ge legd op het onderwijs (vorming). Dus betaalt de overheid. En ook de loon derving in de bedrijven. Want anders zou de jeugd, die verplicht gevormd wordt, moeilijk een baan kunnen krijgen. Dit zijn zo maar voorlopige ge dachten. Maar duidelijk is, dat de demonstratie van de werkende jeugd indruk maakt. Men eiste een of twee dagen vorming. En hier werkt men al naar een hele week toe. Zo zie je maar weer. yER VAN het rumoerige Den Haag kwam in het Zwolse Gij- tenbeek een groep anti-revolutionaire jongerenorganisaties als Arjosraad bijeen om voorstudie te maken voor het AR-Partijconvent volgende week in Utrecht. Men zal een eigen geluid laten horen. Ik schrijf willekeurig wat over uit het Arjos-diskussiepro- gram: Het is een sociaal kwaad wanneer met name jonge gezinnen huren moe ten betalen, die in geen enkele ver houding staan tot de omvang van het gezinsbudget. Bij het middelbaar onderwijs moeten leerlingen inspraak over de inhoud van de lessen ontvangen. Nee, het convent mag de jeugd vol gende week niet wegpoetsen. Trou wens. daar is de Arjos zelf nog bij. In 't vervolg zal op de zaterdag middag. voorafgaande aan de avond die de NCRV wijdt aan Zeskamp, een dubbel showprogramma, telkens ver zorgd door twee van de deelnemende gemeenten, zijn te zien. De opgaven waaraan moet worden voldaan zijn van tevoren vastgesteld. De onderdelen moeten steeds zijn: reclame, film, spraakwaterval, koor, mode, muziek en een zelfgeschreven aflevering van Swiebertje. Op zaterdag 8 november zijn 's middags om 4 uur achtereenvolgens de show van Bolsward en Rheden te zien. 's Avonds wordt de wedstrijd gespeeld in de Audi-hal in Sassen- heim. Opgaven voor deze zeskamp zullen o.m. zijn: serveerwedstrijd, vracht- auto-duw-en-trekrace, brom fiets-estafette, schop-korfbal- wedstrijd en de mini-marathon. Aan Vrouwelijke krijgsgevangenen bekijken hun bei vaker van de Zuidvietnamese militaire politie met een bepaald koele blik. Het kamp in Qui Nhon werd open gesteld voor persvertegenwoor digers om hen de gelegenheid te geven met eigen ogen de toe stand van de Vietcong-krijgs- gevangenen te aanschouwen. DEN HAAG De violiste Harry van Neste-Hus is gisteren op 86-ja- rige leeftijd overleden in een Haags ziekenhuis. Zij verwierf in de jaren voor de Eerste Wereldoorlog bekendheid als violiste van liet „Haagse Trio", met de pianist Marius Kerrebijn en de cellist Regina Grelinger. In de jaren twintig speelde zij als eerste violiste bij het Residentie-Orkest. de start komen nu de andere ge meenten uit de elf provincies en do Flevopolder. nl. Wieringermeer, Al phen aan de Rijn. Hoogland. Goes Helmond en Valkenburg. Tot nu toe gaat Bolsward voor Friesland aan de kop. Een grote ravage was het gevolg van de ontploffing. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Onze koers is, dat wij „mitsen voor de samenwerking" aangeven. Wij willen niet de negatie ve houding van eerst samenwerken en dan zien wc wel verder. Wij wil len ons houden aan de opstelling, waarin we ons aan de kiezers hebben gepresenteerd. In die opstelling vindt men onze identitieit terug. Dit was het betoog van de Ar- jos-voorzitter Hans de Boer vanmor- ZAANDAM In een pand aan de Seypesteynstraat in Assen delft heeft zich gisteren een ern stige gasexplosie voorgedaan, waarbij drie mensen verwondin gen hebben opgelopen. De explosie ontstond tijdens werk zaamheden aan de gasleiding. Oude buizen zouden worden vervangen door nieuwe plastic buizen. In verband 1 daarmee was de aanvoer van gas naar de bewuste straat tijdelijk gestaakt. Tijdens deze periode zag men in de woning aan de Seypesteynstraat piot- ontploffing zich voordeed de defi nitieve verbinding tussen hoofdgaslei- ding en binnenleiding nog niet tot seling vlammetjes op de vloer. In een stand gebracht, naastliggend perceel ontstond een steekvlam, kort daarop gevolgd door een explosie. Het interieur van een van de huizen werd vrijwel geheel vernield, terwijl in twee andere woningen zware scha de werd aangericht. Drie mensen lie pen brandwonden op. Volgens het gasbedrijf Zaanstreek- gen in een bijeenkomst van de Ar- jos-raad in Zwolle. Op de agenda stond onder meer een uitvoerige reso lutie, bestemd voor het ARP-eonvent volgende week zaterdag in Utrecht. In deze concept resolutie wordt bij voorbeeld de samenwerking met de grote partij opgezegd, wanneer men zou streven naar één brede christe- liikf volkspartij. De reden van Hans de Boer was hierop afgestemd: „De heer Melle- ma-de hereboer uit Drachten en Dronten meent, dat wie samen uit gaat ook samen thuis dient te ko men. Dat samen-uit, samen-thuis mag ceen dogma zijn. Het kan 'de regeerbaarheid in gevaar brengen", aldus een uitspraak van de Ar- ios-voorzitter. Hij liet het niet bij deze kritiek. Ook in eieen huis kreeg men er van langs: „Wanneer de ARP werd geleld door de Verolanck's. de Oomsen en de v.d. Bruggens. en hoe allen naar de ARP van gisteren hunkerende anti's nog meer mogen heten dan zou men Op verzoek van de bewoners is in- j ons er niet meer vinden. Waterland was in het pand waarin de i is gebleven. dertijd door personeel van het aan nemingsbedrijf, dat de leidingen ver- ving. een provisorische aansluiting gemaakt, die, naar gebleken is, niel aan de eisen heeft voldaan. Het gas bedrijf is van oordeel, dat het aanne- mingsbedrijf vermoedelijk in gebreke j Wat de Arjos dan wel wil? iHans 1e Boer formuleerde: „Wij willen on- conceDtie in Woord van God voor -ie wereld Droberen te zoeken. Wij vragen om een beleid, waarin wij ■nszelf kunnen trugvinden. Wij willen een verb:r.ding voelen tussen woorden en daden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7