even uit VS naar reunie Tweedaags tegenproces in medische faculteit We weten nu waarop we ons kunnen beroepen Kettingbotsingen: 78 wrakken VOORSTEL VAN VS? In Helsinki gesprek Europese veiligheid MARVA viert kwart eeuw met 1300 gasten Geen VU-stuclent naar de rechter R. Advocaten na monsterproces tegen mr Zoutgehalte in West-Nederland r>r> Heeft VS-leger giftige kogels V oor stel Warschaupact-landen Tafeltennissers "00/ Ranitz naar verlies ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 99 w AMSTERDAM Ex-MARVA „Joepje" vloog zomaar uit de Verenigde Staten naar Nederland voor een reünie. Ze zegt: „Toen er vijf jaar geleden voor een klein groepje vroegere MARVA's een reünie was in Washington, zei ik: Over vijf jaar kom ik naar Holland." „Joepje" (zo werd ze in 1945 genoemd toen ze als 365ste vrouw in dienst kwam van de destijds nog maar een jaar oude Marine Vrouwen Afdeling) is een van de duizend ex-MARVA's, die gis teren feestvierden. De MARVA is 25 jaar geworden, en de Ko ninklijke Marine stelde gistermiddag maar liefst vijf zalen van de Marinekazerne Amsterdam ter beschikking van de reünisten. Naast de duizend veteranen waren er ook 300 MARVA's van nu. En er werd geanimeerd (dat was wel te horen, ook!) gespro ken over wat er allemaal wel of niet veranderde. Huib Goudriaan Vooral de tientallen, die emigreer den en weer even in Nederland wa ren, hadden veel te vertellen. Me vrouw J. Prior-Bruinhout ('Joepje') verliet de dienst in 1950, trouwde met een Fransman en ging in Canada wo nen. Ze werd Canadese en verhuis de later naar de Verenigde Staten. Waarom ze in 1945 bij de MARVA ging„Ik was nèt 19, ik had altijd jongen willen zijn en ik wilde persé bij de Marine ik hield van water envaren." Haar vriendin mevrouw H. Hei- ting-Haan (ook van 1945-1950 MAR VA) zegt: „Ik wilde Indië zien en in die tijd was voor een meisje MARVA worden de enige mogelijkheid om daar te komen." De kabels los Mevrouw Heiting geeft als verkla ring voor het feit dat veel ex-Mar- va's buiten de grenzen wonen: Als een meisje vlak na de oorlog bij de Mar va ging wilde ze iets anders, wilde ze de wereld zien. Misschien dat dat er iets mee heeft te maken." Het is taal, die herinnert aan de volgende advertentie, die begin 1945 in het pas bevrijde Zuiden was te lezen: „Maak een man vrij voor de vloot... wordt Marva!!!". Adverten ties, die konden worden geplaatst, na dat koningin Wilhelmina 31 oktober 1944 het besluit voor de oprichting van de MARVA had bekrachtigd. Dachten de meisjes van die dagen aan oud-vaderlandse liedjes als „De kabels los", „Het zeegat uit" en „Zijt gij dan niet wel geschapen?" Wie weet, in ieder geval kan een ex- MARVA vertellen dat zich bij het wervingsbureau in Maastricht 500 Zuidlimburgse meisjes hadden aange meld. „Iets positiefs te kunnen doen voor de geallieerde zaak, na vijf jaar in het keurslijf van de bezetting te heb ben geleefd, was wel de hoofdreden van mijn besluit. De tweede en meest aantrekkelijke reden was de mogelijkheid om na die duistere bezettingsjaren naar de „overkant" te kunnen gaan", schrijft ze nu in „Alle Hens", het officieel orgaan van de Koninklijke Marine. Dek schrobben De meisjes, die na een strenge se lectie, tenslotte in het Engelse Frame- wood Manor het eerste opleidings kamp van de MARVA belandden, hebben ongetwijfeld wel eens ge dacht aan de pekbroeken van ad miraal Miehiel Adriaansz de Ruyter. Ze moesten om vijf uur opstaan, vloe ren en kamers schrobben (in Marine- taal: dekken" en .hutten" boenen), dweilen en excerceren. De uniformen van die tijd roken ook al naar pek, touw en de zilte zee. Pikzwarte kousen, lange serge rok ken en twee kledingmaten namelijk: „te groot of te klein". Mevrouw Heiting-Haan: „We moes ten altijd in uniform lopen, ook als we uitgingen. En dan die plompe schoenen, en afschuwelijke pyama's, die waren voorgeschreven! Maar toch waren we er eigenlijk trots op." Mevrouw Prior-Bruinhout: „Ik mag hier wel aan toevoegen dat we na die oorlogsjaren niets meer had- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er gaat geen enkele VU-bezetter naar de rech ter: alle 66 waarvan er thans zes zijn gedagvaard, van wie er drie maandagmiddag zouden moeten voorkomen, laten verstek gaan. Geen studentenactiviteiten dus in de rechtszaal maar zoveel te meer in het gebouw van de me dische faculteit van de VU, waar maandag en dinsdag het „echte" proces de activisten noemen het nu „tegen-schünproces" gehouden zal worden. Het programma van actie houdt onder meer in de vertoning van een film over de Maagdenhuisaffaire, waarop een discussie zal volgen. Ver der de vertoning van de Brand punt-film over „Assen" plus discus sie. Tenslotte dan het eigenlijke „te gen-schijnproces" met medewerking van een toneelgroep die voor het voetlicht komt onder veelzeggende ti tel Justitia en de lelijke mannen". Dat is dan maandag. Voor dinsdag staan op het programma discussies op alle colleges over „autonomie aan de VU. gevolgd door een grote verga dering waar in beginsel alles wat met de democraterisering aan de uni versiteit te maken heeft aan de orde kan komen. De MARVA'S van nu bedienden de MARVA'S van vroeger. Van links naar rechts: mevrouw Heiting-Haan. mevrouw Prior-Bruinhout (Joepje), mejuffrouw Ineke Kruis en mejuf frouw Jacq. Hagenbeek. den, en dat. we eigenlijk dolblij wa ren dat we wat kregen." De generatie MARVA's, die op het ogenblik 25 jaar later het mari neblauwe uniform aantrekt, denkt over een heleboel dingen anders. Maar het oude model schoenen... Mar va Margareta de Ruijter (17) zegt: „Die lompe dingen kistjes noemen we ze dragen we alleen maar bij het excerceren. We hebben nu ook lichte kousen, maar die zwarte ik denk dat het voorraad is dragen we soms nog. Toch vind ik het uni form wel leuk, maar ik ga 's avonds graag in burger uit." Haar cóllega, Pétironella Keijser (17): „In januari dragen we een jasje met één rij knopen en een gerende rok. We hebben ook een leuk, wit hoedje gekregen" JVasi t/orciii/ Margareta: „Formeel mogen we maar een gewone ring en een verlo vingsring of trouwring dragen en geen armbanden. Maar ik draag méér dan één gewone ring: daar wordt ook niet zo streng meer op gelet." Waarom beide meisjes MARVA zijn geworden? „Je doet mensenkennis op, je leert een vak en het is leuk met zoveel meisjes onder elkaar te zijn." Gisteren waren de MARVA's wel met uitzonderlijk veel meisjes en vrouwen onder elkaar. En het sloeg zo in dat de ontvangst, die van twee tot vier uur zou duren, pas om streeks zes uur tot een einde kwam. Op dat tijdstip waren al twaalf man keukenpersoneel druk bezig om 1300 porties nasi goreng (tra ditionele Marine-hap) te berei den. Een maaltijd, die de niet al leen fleurig maar ook hip in broekpakken geklede ex-MAR- VA's, even terugbracht in de sfeer van vroeger. Na de nasi werden ze dankzij de zorgzame Marine „afgevoerd" met bussen en rondvaartboten. Naar een revue en een bal in het RAI-congrescentrum, dat Marine- voorlichtingsofficier H. Bax met een begrijpelijke verspreking het ,MARVA-congrescentrum' noem de: één vrouw kan duizend man nen al te erg zijn, laat staan 1300 MARVA'S! (Van onze rechtbankverslaggever), DEN HAAG Degene die het driedaagse strafproces tegen j de Haarlemse rechter mr. R. voor 1 de Haagse rechtbank heeft mee- gemaakt zal tot een interessante conclusie zijn gekomen. Het was te voorzien dat. in ver band met het ambt van verdachte de justitie voor een uiterst moeilijke taak zou komen te staan bij de be rechting. Het is ook duidelijk dat de rechtbank alles wilde doen om de schijn te vermijden dat de zaak met welwillendheid zou worden behan deld. Het is mogelijk als gevolg daarvan dat de weegschaal van vrouwe justi tia plotseling is doorgeslagen en te zwaar gewicht is gelegd op de behan deling van deze strafzaak. Stellig zal de advocatuur wel eens teruggrijpen naar deze driedaagse procesvoering. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingih, heeft in zijn requisitoor uit eengezet wat vooraf is gegaan aan deze zitting. Middelen die iedere bur ger ter beschikking staan zijn aange grepen om aan het. proces zelf te ontkomen dan wel de behandeling daarvan te vertragen. Met het verschil dat deze verdachte precies zijn rechten kende en daarvan, ge steund door z(jn advocaten, een ruim gebruik maakte. Aan het proces zelf heeft hij echter niet kunnen ontko men. Toen het eenmaal zover was dat de behandeling van de strafzaak yast- stond, gebeurde het voor de buiten staanders onbegrijpelijke dat niet minder dan 30 getuigen zouden wor den gehoord. 14 van de zijde van het openbaar ministerie en de overigen vanwege de verdediging. Dit nu kan een novum worden genoemd in onze rechtspraak, in elk geval voor wat betreft het onderhavige feit. Tot nu toe werd bij geruchtma kende moordzaken een dergelijk aan tal getuigen gehoord doch men zal ver in de geschiedenis van de Neder landse rechtspraak terug moeten gaan indien het ooit gebeurd is dat er voor een gewone zaak van dood door schuld (zij het verzwaard door het onder invloed van drank besturen van een auto) een monster proces werd gevoerd. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de rechtbank in een overdreven angst beticht te worden van klasse-justitie of geheimhou ding tot in het uiterste deze zaak in de openbare behandeling heeft wil len brengen. Tot op zekere hoogte kan daardoor waardering bestaan doch anderzijds heeft de rechtbank juist hierdoor die behandeling wel overtrokken en een precedent geschapen. Als regel vergt de behandeling van zo'n strafzaak hoogstens twee uur en beperkt zich het aantal getuigen tot vier of vijf. Indien bijvoorbeeld van de zijde van de verdediging meer dere getuigen plotseling ter zitting worden opgeroepen besluit de politie rechter of rechtbank veelal de zaak ter nadere inst.-uctic te verwijzen naar de rcehter-commissaris. „We weten nu waar we ons op kunnen beroepen", fluisterden advocaten reeds. De verdedigers deden het knap. Zij hebben gedurende het hele proces weinig anders kunnen doen dan te trachten op ieder punt ten nadele van verdachte twijfel te zaaien. De verdachte zelf onderging het proces gelaten, maar er kan niet wor den gesteld dat hij een sympathieke indruk maakte, mede gezien zijn aan vallen op de politie. Als geheel een proces dat niet spoe dig in het vergeetboek zal raken. Borussia M leidt in Bimdesliga BONN Voor de eerste maal in de vijfjarige historie van de Duitse Bundesliga heeft Borussia Moenchen Gladbach zich op de eerste plaats van de ranglijst genesteld. Dat ge beurde door een duidelijke 51 zege op Alemannia Aken. Het verweer van de gasten stortte na rust (11) in. De uitslagen: Schalke 04Stuttgart 12, Broussia Dortmund Werder Bremen 21, Borussia Monchen Gladbach Alemannia Aachen 5—1. NAALDWIJK De mededeling dat het zoutgehalte, met name in het I westen van het land, onrustbarend stijgt heeft velen ertoe bewogen het Proefstation voor Groenten- en Fruitteelt onder glas In Naaldwijk advies te vragen over het toelaatbare zoutgehalte van het gietwater. Ten behoeve van de tuinbouwbe- i drijven in het Zuidhollands i j glasdistrict zal het Proefstation in een groot aantal plaatsen tweemaal 1 per week monsters van het gietwater 1 nemen. Daarvan worden het chloorgehalte 1 en het geleidingsvermogen (totaal l zoutgehalte) bepaald Respectievelijk 1 200 mg per liter en 1,5 wordt toelaat- i baar geacht. Liggen de uitkomsten belangrijk I boven deze waarden, dan hangt het I van de situatie af of tot gieten wordt overgegaan. De schade die ontstaat als niet wordt gegoten kan groter zijn dan de schade tengevolge van het gebruik van zout gietwater. In moeilijke gevallen is het ge- j I wenst overleg te plegen met de ravon- assistent. Ter vergelijking de situatie van woensdag in enkele plaatsen: Pijnac- ker Westlaan chloorgehalte 206 - ge leidingsvermogen 1.52: Pijnacker Katwijkerlaan 266 - 1.48: Gouda 314 - 1.62; Moerkapelle 280 - 1.50. Geleerden menen: Andere dopingcontrole is noodzakelijk AMSTERDAM Dopingcontrole op basis van urineonderzoek is niet waterdicht hetgeen wel het geval is 1 indien bloedplasmaonderzoek op „do pe" wordt uitgevoerd. Dit is de me ning van prof. dr. J. M. van Rossum i en drs. T. B. Vree va nde afdeling I farmacologie der medische faculteit van de katholieke universiteit in Nij megen. neergelegd in een artikel van hun hand in het Nederlands tijd schrift voor geneeskunde. Bij de huidige stand van onder zoek, aldus schrijvers, kan het ge bruik van de bekende centraal stimu- erende dopingsmiddelen zoals dexam- fetamine, methamfetamine en fenme- trazine onomstotelijk worden bewe zen door analytisch-chemisch on derzoek van urinemonsters. Valsposi- tieve uitkomsten ten aanzien van de bekende middelen worden derhalve voor onmogelijk gehouden. Dit wil nog niet zeggen dat de betrokkene absoluut zeker de aange toonde stof heeft ingenomen. De van doping verdachte persoon kan de do- pingmiddelen hebben ingenomen bij een gelegenheid, enige dagen of een week van tevoren. Voorts kan hij een niet als doping bekend staand pharmacon hebben gebruikt, waaruit door metabole omzettingen een centraal stimulerend dopingmiddel is ontstaan. Vietnam-crisis SAIGON President Nixon zal maandag in zijn lang verwachte rede een nieuw initiatief bekend maken ter oplossing van de crisis in Viet nam. Dit heeft althans de Zuidvietna- mese minister van buitenlandse za ken, Tran Van Lam. gisteren in Sai gon verklaard. Zuid-Vietnam en de Verenigde Sta ten zouden het volledig eens zijn over dit voorstel. In de afgelopen twee weken hebben de Amerikaanse ambassadeur in Saigon. Bunker, en president Thieu van Zuid - Vietnam vele malen besprekingen gevoerd. Intussen heeft president Thieu ge dreigd af te zullen treden als zijn soberheidsprogramma zou worden af gewezen. Hij riep de bevolking op. er voor te zorgen dat het land geen buitenlandse hulp meer nodig heeft. „Als wij onze toekomst zelf willen bepalen, moeten wij ophouden ons te gedragen als bedelaars door altijd op buitenstaanders te vertrouwen", al dus Thieu in een tv-rede De ko mende toespraak van Nixon roerde hij niet aan. HIJS Hokij wint van Kitzbuechel DEN HAAG HIJS Hokij heeft gisteravond in Den Haag een vriendschappelijke ijshockey-ontmoe- ting tegen Kitzbuehel met 51 ge wonnen. De tussenstanden waren 0i 10 40. Er waren 2500 toeschouwers. De activisten hebben een lawine aan Informatiemateriaal over een en ander geproduceerd. Een van de jongste is „Kajee 1". politieke- justi tie, collectieve verdediging VU. een speciale uitgave van de Nederlandse Studentenraad, die is samengesteld door een aantal studenten die deel hebben genomen aan de bezetting van het VU-provisorium. Men vindt er de hele geschiedenis die tot het proces leidde in beschreven plus alle daarbij behorende officiële stukken. Bezettingslied Ook versjes. als het ..bezet tingslied". maandag en dinsdag ter afwisseling van de discussies te zin- WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft elk commentaar geweigerd op een be richt in de New York Times, volgens hetwelk het Amerikaanse leger zou beschikken over 20.000 giftige kogels die bij getroffenen een darmvergifti ging zouden veroorzaken gelijk aan die welke het gevolg is van het eten van bedorven voedsel. De patronen zouden zijn opgesla gen in het arsenaal van Pine Bluff (Arkansas) waar ruim 330 technici werken aan chemische en biologische wapens. Het zou om twee soorten kogels gaan, een van het type 3,8 mm en een „splijtkogel" waarvan de werking de New York Times niet duidelik is. Volgens het blad „zijn er geen bewijzen dat de kogels in de praktijk zijn gebruikt". De kogel zou in 65 procent van de gevallen een dodelijke uitwerking hebben. Film van Herman van der Horst bekroond DEN HAAG Op het internatio- nale filmfestival van Panama is de film „Toccata" van Herman van der Horst bekroand als de beste korte film van het festival. gen. komen er in voor. De melodie Is geleend van Wim Sonneveld (het meisjes dat het lonken niet kon la ten). maar nu gewijd aan de presi dent-directeur. prof. Sizoo. Daarvan luidt het eerste couplet: „Komt luistert naar het lied dat ik voor u ga zingen, het is een tragisch lied over- hardnekkingheid. Het gaat over een man uit gereformeerde kringen, die o mhoog viel tot een taak; hij kon die niet bedwingen. Zo raakte hij de greep op de studenten kwijt". En zo, oneerbiedig, maar verder. Voorzitter Gerrit van der Wal, van de Studentenraad aan de VU die gisteren het „tegen-schijnproces" toe- lichtte, memoreerde dat naar het in zicht van de studenten directeuren en curatoren er voor verantwoordelijk zijn dat de hele rechtszaak niet kon i worden geseponeerd omdat zij het wa ren die hadden moeten zeggen dat zij de term „wederrechtelijk binnen- 1 dringen" uit hun aangifte wilden te rugnemen. Dat hebben zij nagelaten, en dus... Niet neutraal Het internationale schrijversfestival I in Nijmegen is vandaag, zaterdag, begonnen. Op Schiphol kwamen gistermiddag drie Russische auteurs aan. Op de foto: van links naar rechts Anatoli Scrvronov, Volenti na Maro- sova en Joeri Bondarev. Hij maakte ook duidelijk wa de VU-bezetters (en anderen) vinden dat de justitie niet neutraal kan zijn in deze VU-zaak. Immers, de justitie is gehouden aantasting van de maatschappelijke orde tegen te gaan. en aangezien wij als studenten die orde nu juist voortdurend aanvallen kunnen we onmogelijk vertrouwen hebben in de rechterlijke macht. Al dus Gerrit van der Wal. De bezetters en hun sympathisan ten zullen daarom proberen de pro blematiek rondom bezetting en pro ces „terug te koppelen" naar de uni versiteit door maandag en dinsdag te proberen het verband duidelijk te maken tussen het optreden van de „autoriteiten" en de studenten, toen en nu. Als er dan be- en veroordeeld moet worden, dan niet door de rechter maar door de VU-bevolking, dat wil zeggen, naar oud recept: „souvereini- teit in eigen kring" en wat daaraan vast zit, zo zeggen de bezetters, De studenten wezen er nog op. dat prof. De Gaay Fortman als rec tor-ma gnificus een schrijven heeft doen uitgaan om in de college-uren van dinsdag de kwestie van de auto nomie aan de orde te stellen. Daartoe heeft namelijk de stuurgroep beslo ten. In feite zijn curatoren en direc teuren het daar niet mee eens, zij achten dit namelijk in strijd met een goede voortgang van het onderwijs. Zij vormden echter in de stuurgroep een minderheid. Studenten en we tenschappelijke staf waren er voor. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In alle Europese landen is van Russische zijde de aan dacht gevraagd voor het voorstel van de landen van het Warchaupact, in de eerste helft van 1970 in Helsinki een Europese veiligheidsconferentie ie houden. In een toelichting wordt gezegd, dat de mogelijkheid van mislukking zo klein mogelijk moet worden ge maakt. Het voorstel houdt in: Verzekering van de veiligheid in Europa door het afzien van geweld of het dreigen ermee: verbetering van de betrekkingen tussen de landen onderling, met name op het gebied van handel, economie en wetenschap, op basis van rechts gelijkheid en in een geest van poli tieke samenwerking. De eerste reactie op het voorstel kwam uit Londen, waar opgevallen i« dat eisen tot erkenning van de DDR I en de Oder-Neisse-grens als west grens van Polen ontbreken. Anderzijds wordt niet gesproken over deelname van Amerika en Ca nada, welke een der voornaamste voorwaarden is, die Engeland en zijn I bondgenoten voor het houden van I een conferentie hebben gesteld. Verwacht wordt, dat het plan eersl in Navo-verband zal worden bestu- deerd. De ministerraad komt van 3 I tot 5 december in Brussel bijeen. Daar zal mogelijk een besluit wor- den genomen. Origineel cadeau Begrijpelijk Hoewel het dus enerzijds begrijpe lijk is dat de rechtbank een zo groot mogelijke openheid wilde toepas sen, kan anderzijds de vraag worden gesteld of de als gevolg daarvan enorme publiciteit geen negatieve reactie bij het publiek opwekt. Prof. mr. Van Hattum leidde de zitting, zoals men dat van hem ge wend is. volkomen onpartijdig. Let terlijk niets bleef verborgen. Het requisitoor van mr. Rosingh was scherp en zijn eis van drie maan den gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid mag aan de zware kant worden genoemd gezien de strafmaat die in het al gemeen door de Haagse rechtbank voor dergelijke feiten onder gelijk soortige omstandigheden wordt ge hanteerd. Chaos op r\]ksweg 2 en 12 DEN HAAG In korte tijd hebben zich gisteravond op de rijkswegen 2 en 12 zoveel ket tingbotsingen voorgedaan dat welgeteld 78 licht tot zwaar be schadigde autowrakken, waar onder ook enkele vrachtwagens, moesten worden weggesleept. Op rijksweg 12, waar het bijzonder druk was ontstond ter hoogte van Bodegraven in een file een ketting botsing toen een vrachtauto op de j voor hem rijdende personenauto in- reed, die op zijn beurt weer een be stelauto ramde. De personenauto vloog direct in j brand, maar de bestuurder kon zich niet tijdig meer uit de wagen bevrij den en kwam in de vlammen om. Op datzelfde tijdstip ontstonden ook enkele aanrijdingen op de an- dere rijbaan, zodat zich omstreeks I zes uur kilometerslange files in beide richtingen hadden gevormd. Pas om half tien was het verkeer weer nor- maai. Ook op rijksweg 2 had de politie handen vol werk. Om zes uur liep het verkeer op verscheidene plaatsen vast Aanrijdingen waren het gevolg. In veel gevallen was de materiële schade aanzienlijk. Ook hier waren pas tegen tienen de verkeersproble men opgelost. DUBLIN Het Nederlandse tafel- tennisteam heeft donderdagavond in Dublin een wedstrijd tegen Ierland voor de Europese competitie met 43 verloren. Uitslagen: Herenenkelspel: Langan Frans Schoofs 23-21 13-21 21-11. Caffrey Bert van der Helm 21-19 22-20. Frans Schoofs Caffrey 21-13 21-10, Langan Bert van der Helm 13-21 21-17 22-20. Damesenkelspel: Aukje Wynia Warwick 21-8 21-12. Herendubbel: Langan Caffrey Van der Helm Schoofs 22-20 12-21 21-16. Gemengd dubbel: Van der Helm Wynia Langan Warwick 21-14 21-11. UTRECHT De stad Utrecht zal op originele wijze afscheid nemen van zijn burgemeester, mr. C. de Ra- j nftz, die in april met pensioen gaat. Het geschenk aan de burgemeester zal worden gevormd door een groot- scheepse actie tot basisfinanciering van een melkwinningsproject in de grootste bevolkingsconcentratie in Nepal. Dharan - Biratnagar vlakbij de grens met India. De melkfabriek kost 200.000 tot 225.000. De bevolking van Utrecht behoeft niet dit gehele bedrag bijeen te bren gen omdat de overheid ook een be hoorlijk steentje bijdraagt. Het prn- jeet is gekozen in overleg met d« j NOVIB en de Stichting oecumeni- sche hulp van kerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5