Wonder uit Faras Peter Leoneff is vandaag 65 MINI-KWEKERIJ VOOR ELK ZAADJE-APART door Ev. Grolle door Paul v. Langstraat 7 ZATERDAG I NOVEMBER IMt Voor de kathedraal van Faras waren nog stenen gebruikt uit de t(Jd van de Egyptische Ramasalden. HET WONDER UIT FARAS, zo heet met recht de tentoonstelling van de uit het woestijnzand opgedolven schatten van de kathedraal, die eens in Faras op de grens van Nubië en Egypte aan de oever van de Nijl gelegen heeft. Toen Egypte allang door de Islam veroverd en voor het christendom verlo ren was gegaan en zelfs de glans van het christelijk Alexandrië, waar reeds aan het einde van de derde eeuw drie bisschoppen zetelden, was verduisterd, bloeide in Nubië nog de christelijke cultuur. Eeuwenlang hield men stand tegen de aanstormende Arabische legers tot eindelijk rond 1173 Abrahim el-Qurdi de hoofdstad Faras, het oude Pachoras, wist te onderwerpen en het paleis van de koning en de machtige kathedraal met het zand gelijk maakte. De woestijn hernam rijn rechten en toen in vrediger tijden Koptische monniken in de veertiende eeuw hun klooster bouwden op een oeroude zandheuvel, wist men niet eens meer, dat op deze plaats in overoude tijden reeds het Evangelie van Christus' overwin ning was gepredikt. Tenminste zo ongeveer moet het gegaan zijn volgens de Poolse ar cheoloog prof. Kazimien Michalowski, die van 19611964 dit immense archeologische opgravingswerk verrichtte. Prof. Michalowski had haast, want binnenkort zou het hele ge bied door het water van de Nijl worden over spoeld. Hij moest in enkele jaren nog redden, wat er te redden viel van hetgeen eeuwen had gerust onder het zand van de woestijn. Het relaas van deze opgra ving klinkt als een epos van de wetenschap. Wat hij ontdekte is verbazingwekkend. Niet alleen vond hij de resten van de ka thedraal, waar hij met einde loos geduld ontdekken kon, hoe de opeenvolgende bisschoppen hun kerk voortdurend hadden laten verfraaien (oude fresco's werden overgeschilderd om plaats te maken voor nog grootser en kleurrijker kunst werken). maar de ontdekker vond ook, onder de ruïne van de verwoeste kathedraal, de resten van wat ongetwijfeld de eerste christengemeente moet zijn geweest van hen die in Pa choras woonden. Zij hadden nog geen kathe draal. Hun kerkje moet van kleisteen zijn geweest, want het Christendom is begonnen als de godsdienst der armen. Terwijl de groten en machti gen van het land nog officieel de staatsgodsdienst van Egypte beleden, de dienst van de godin Isis, had het eenvoudige volk aan deze pracht en praal geen aandeel. Het kende slechts ar moede en slavernij en wachtte op de boodschap van de bevrij ding, die vanuit het Noorden tot hen kwam. Daar hadden de slaven die boodschap al ge hoord en zongen van het Lam dat op de troon zat en over wonnen had. Toen tenslotte ook de machtigen schoorvoetend volgden, was het eerste armza lige kerkje al oud. Een nieuwe kerk werd gebouwd op een an dere plaats. De koning moet een tolerant man zijn geweest, want hij ver woestte dat oude kerkje niet, maar liet het terrein erboven egaliseren om daarop zijn nieu we paleis te bouwen. Apocalyptisch krui» (begin elide eeuw) met de tronende Christus, omgeven door de vier dieren uit de Openbaring, die magische Koptische namen dragen: Mellton. Agrammatap, Paramura en Peouruthlon. en nog niet die van de evangelisten. Een levende kerk opgedolven uit het zand van de woestijn Later werd de kathedraal van Faras gebouwd op de plaats van het verlaten paleis, maar toen schreef men reeds 543 en ging Nubië officieel, met de ko ning aan het hoofd, over tot de monofysitische vorm van het Christendom. In de Koptische kerk (Kop tisch is het grondwoord van Egyptisch) heeft dit monofysi- tisme de leer, dat Jezus bij zijn geboorte de goddelijke na tuur aannam altijd grote in vloed gehad, ook al sloot men zich later, blijkens de afbeel dingen op de fresco's, meer aan bij de twee-naturenleer der or thodoxe kerk van Byzantium. Zo is er bijv. een afbeelding van Maria, die het Christuskindje zoogt en zo'n ..menselijke" afbeelding zou een echte monofysiet maar moei lijk zijn afgegaan. Met eindeloos geduld heeft prof. Michalowski deze oude kerkhistorie gereconstrueerd en dat maakt de tentoonstelling ook in theologisch opzicht van zo'n enorme betekenis. Het is als men deze ten toonstelling bezoekt, die een prachtige collectie buitenge woon vakkundig gerestaureerde fresco's biedt en tal van opmer kelijke architectonische ele menten (waarbij de karakte ristiek Egyptische ornamentiek te midden van Grieks-Romein se symbolen opduikt), en bijzon der oud aardewerk, alsof men vanuit een onbekend verleden zachtjes de bazuinen van de Openbaring hoort klinken. De Openbaring van Johannes, zo heeft een Duitse geleerde ge zegd, is het wiegeboek van het Christendom geweest. Op deze tentoonstelling wordt dit prach tig geïllustreerd door een kleur rijk fresco van het Kruis. Te recht kreeg dit fresco de ere plaats op de expositie. Het is alsof de maker het woord van Johannes waar wil maken: „Klim hierheen op en ik zal u tonen, wat hierna geschieden moet...!" In het midden van het Kruis is een medaillon van de tronen de Christus. Niet het geschon den lichaam van de passie, maar het hoofd en hart en han den van de overwinnende Christus. En rond dit medaillon zijn de vier dieren uit Openba ring 4 6 geschilderd: het eerste dier was een leeuw, het tweede dier een rund, het derde met een gelaat als van een mens en het vierde een vliegende arend... „Zij hadden dag noch nacht rust, zeggende: Heilig, heilig, heilig is de Here God, de Almachtige, die was en die is en die komt". Het Kruis was een troon ge worden. Het volk dat in duisternis wandelde had het te ken van zijn overwinning ge vonden. De kathedraal van Faras is hierom ook zo belangrijk, om dat hij een wandtafel met na men van 27 bisschoppen prijsgaf. De eerste bisschop (Aetios) moet omstreeks 600 hebben gediend, de laatste bis schop is Jesu II geweest, die in 1169 gestorven is. De naam van zijn opvolger kwam niet in heerlijkheid op deze lijst te staan, want toen was de kathe draal verwoest- Van velen van deze bisschop pen zijn fresco's en grafstenen gevonden. Twee ervan zijn op de tentoonstelling aanwezig. Dr. Beatrice Jansen van het Haagse op Iresco uit 975 beschermd door zijn Gemeentemuseum heeft hier van de tekst vertaald. Op het graf van Bisschop Ig- natios, die op zondag 28 van de maand Tybi in het jaar 802 stierf, staat geschreven: ..Volgens het besluit en de toil van de Almachtige God. van Hem die de macht heeft over leven en dood, ging de vrome en zeer heilige Bisschop Ignatios over tot de rechterstoel van Hem die hem schiep en ging de eeuwige slaap in. Na zijn bisschoppelijk ambt vervuld te hebben in goed en Gode welgevallig dienstbetoon, op een wijze passend voor een priester, op een wijze een bis schoppelijke zetel waardig ver kreeg hij een goede rust na van zijn geboorte af 78 jaren te hebben geleefd, na 58 jaren kloosterleven en in hoge priesterlijke waardigheid." Het gebed voor Ignatios luidt: ..Regeerder van Hemel en Aarde. God van alle geest en alle vlees, God van alle troost, die de dood tot niets heeft te ruggebracht, die de duivel ver trapt en het mensdom het leven hebt gegeven, God van onze va deren, rust van alle verdrukten, laat zijn ziel rusten in een plaats van licht. Amen." En voor bisschop Stephanos, die 52 jaar en 7 maanden oud, stierf op de 20e dag van de maand Epeiph 926 luidt het ge bed: „Christus onze God verlene rust aan zijn ziel in de schoot van Abraham, Isaak en Jakob, in de plaats van het licht, in de plaats van de rust, daar waar verdriet, jammer en zuchten zijn voorbijgegaan." Zo brengt het Wonder uit Fa ras een oude kerk tot leven. Wij leren weer wat het bete kent te geloven in een algeme ne christelijke kerk van alle tijden en plaatsen. Zij die ge leefd hebben in de dageraad van het Christendom; die leef den met het geluid van de ba zuin uit Johannes Openbaring in het gehoor; voor wie het Ou de Testament geen gesloten boek was, maar die hun doden wisten opgenomen in de schoot van Abraham, Isaak en Jakob; die aan bisschoppen de namen Elias en Aaron gaven en een koning Mozes noemden; voor wie het Kruis van Christus een troon van overwinning was zij zijn ons zeer nabij geworden. En dit is voor mij hét wonder van dat Wonder uit Faras. door t Frank Delboy Peter Leoneff als Russische clown in 1936 merkt al onder de knie, mits ze natuurlijk op tijd begonnen zijn". „De Mammoetwet laat volle dig balletonderwijs pas met twaalf jaar toe en dat is onher roepelijk te laat. Benjamin Har- karvy. die tevergeefs probeerde in Nederland een goede balleta- cademie op te zetten, wist dat ook. Hij is weggegaan, maar", lacht Leoneff. „ik blijf! Wie moet de dansjeugd anders het vak leren?" „Ik heb nu 26 beroepsleerlin gen. overal vandaan. Om de zo veel jaar vertrekken ze naar ooeratheaters in Duitsland. Frankrijk en België. Bij het American Ballet Theatre zijn nu Han Ebbelaar en zijn vrouw Alexandra Radius eerste solis ten geworden. Ze hebben hier bij mij boven gewoond. Daar heeft nu het jongste lid van het Ned. Danstheater. Anne van Tol. een kamer." Het omgaan met de jeugd houdt Leoneff jong. Hij is van daag 65 geworden. „Zou ik soms met mlin AOW stil voor het raam moeten aaan zitten? iradome Prenbraienska. hij wie ik in Parijs telkens weer frainde. is 91 jaar gevu n. Ze gaf les tot aan haar dood." Zou het toeval zijn, dat Peter Leoneff zijn balletschool in Den Haag in het zelfde jaar opende, als waarin de befaamde danseres Anna Pavlova daar overleed? Voor Nederland is Den Haag wel in bijzondere mate als balletstad gefixeerd, ivant het zou een hele toer zijn, onder de tientallen danskunstenaars van Neder landse stam in binnenen buitenland iemand te vinden, die niet bij „Lee" heeft gelest of in elk geval getraind. Voor precisie-zaaien worden de zaadjes op een soort tape „ge plakt". Het beeld van de zaaiende en plantende boer die over zyn akker loopt en het beste hoopt van de oogst, is gedoemd te verdwynen. Vooraanstaande landbouwkundigen vinden hel een inefficiënte methode. Zowel in Europa als in Amerika zyn zy aan het experimen teren met technieken om de ontkieming van het zaad te verbeteren. Zij ontwikkelden o.m. zaad dat by een bepaalde temperatuur het best ontkiemt. Leoneff danst nog steeds de Corrida „Het komt op prik tijkerva ring aan", zegt Leoneff, die aan de Haagse Prinsegracht een pa triciërshuis uit 1600 bewoont. ..Ballet leert men n'-et uit boek jes met plaatjes cn tekeningen, hoe fraai ook al die systemen van Cecchetti of Legat in el kaar zitten". Ons land kent de laatste ja ren diploma's vonr toneeldanser en danspedagnog. maar als je zo'n examen-candidaat vraagt: spring nu eens een dubbele tour en l'air. dan kon hij dat niet of nauwelijks. En dat is 'och iets wat iedere balletmees- 'er in het buitenland van een -ollicitant zal vergen. Het heilige moeten is er zo •aak niet meer hij Je kunt het ••ak ballet niet delen met iets anders. Een non i*ouwt met de kerk en een danseres trouwt met haar vak. N"en. laten we nu vooral niet le vlug zeggen, met haar kunst, want dat is de eerste stap op de weg van de academische ontworieling. Het is heus niet zo heel moei lijk van een uitgesoroken anato misch danstalent een solodanse res te maken, maar het is veel profijtelijker een minder goed gebouwd meisje op te leiden tot een volwaardig lid van het corps de ballet. Ervaring en discipline. daar gaat het om", zegt de kleine, kwieke balletpedagoog In zijn vertrekken boven dt balletstu dio harmonieert n*i merkwaar dig met het vele en kostbare empire meubilair. Het huis staat onder Monumentenzorg; onlangs kwamen sr bij een re paratie nog handqesmede spij kers te voorschijn. Men vergeet nog wel eens. zegt Leoneff, die als Coen Streng bij de Burgerlijke Stand bekend is. „dat ballet theater kunst is". Met beroemdheden als Arnold Haskell en Kurt Jooss maakte hij r'eel uit van de selectiecommissie voor het Nederlands Ballet. Hij was daarvan ook enige tiid ballet- meester, zoals nij dot ook was bij de Italiaanse Opera in de twintiger jaren en tussen 1936 en 1940 bij de Bouwmeester Re- „Je moet voortdurend politie agent spelen, maar later is ie dereen je er dankbaar voor. Als de leerlinoen op hun veertiende jaar ongeveer gaan merken, hoe moeilijk het is. dan hebben ze de klassieke techniek onge- Volgens een nieuwe methode trachten zij het zaad zo nauwkeurig in het bed te plaatsen, dat het een maximum voordeel trekt uit het zonlicht en de vochtigheid. Bovendien Is het zaad omgeven door een omhulsel dat het beschermt tegen ziekten, insekten en onkruid. Ir A, W. Pauli en ir B L. Harriott, landbouwkundig ingenieurs werk zaam bij Deere en Company of Moline (Illinois), rapporteerden onlangs over een door hen ontwikkelde methode om sla te kweken. De slazaadjes waren omgeven door kegel- of schijfvormige omhulsels van een oplosbare voedingsstof die, op de top na, in het bed werden geplaatst. Het voordeel hiervan is dat diepte en onderlinge afstand zeer nauwkeurig kon worden bepaald. Dank zij een speciale voorbewerking ontkiemde het zaad al na zes uur en dit proces was voltooid na zeventien uur. De jonge plantjes zagen er zeer krachtig uit en waren bovendien allemaal van gelijke grootte. Ongeselecteerd en onbehandeld zaad heeft dertig uur nodig voor een totale ontkieming. De nieuwe methode is reeds met succes toegepast op sla-kwekerijen en de twee onderzoekers menen dat dit ook mogelijk is bij graan, ka toen en suikerbieten. Een andere methode die hierop lijkt en in de Verenigde Staten reeds m de praktijk wordt toegepast, is precisie-zaaien op zijn best. Hierbij wordt het zaad op regelmatige afstand op een soort tape „geplakt" Deze wordt op een spoel gewonden en op een tractor gemonteerd. Op het land loopt de spoel langzaam af en de draad met de zaadjes komt nauwkeurig in de sleuf op de juiste diepte te liggen Daarna wordt er water overheen gesprenkeld, waardoor de draad oplost en het zaad gaat ontkiemen. De Union Carbide Company heeft draad ontwikkeld die na aanraking met water binnen negentig seconden is opgelost. Het zaad is van te voren bewerkt ten behoeve van een snellere ont kieming. Mogelijk is het, in de tape voedingsstoffen op te nemen die oen betere groei garanderen. Bij toepassing van deze methode is de bodembewerking zeer belang rijk. De grond dient vlak te zijn en de korrelgrootte van de aarde moet zoveel mogelijk gelijk zijn. Het voordeel van deze techniek is dat per ha minder zaad nodig is en dat de jonge plantjes tegelijkertijd op komen. Het is niet meer nodig het gewas uit te dunnen. De opbrengst is van een betere kwaliteit. In de Verenigde Staten zijn veel tuinders al overgegaan op dit ..zaadtape" Het is reeds succesvol gebleken bij wortelen, tomaten, uien, selderij, bloemen en tabak. Een tractor brengt de met zaad „beplakte" draad op de juiste diepte in de grond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 19