Kerouac maakte veel los schaak OP SKIES OVER DE DUINTOPPEN honderd jaar PUZZEL VAN DE WÉÉK Rode draad (2) SI i m p ZATERDAG I NOVEMBER 196» 4 „Loop naar de maan, jullie draken", waren de weiniae doch minder parlementaire woorden, die de latere rijkspostmeester en initiator van de Wereldpostvereniging Heinrich von Stephan in 1865 meende te moeten mededelen aan zijn wijn handelaar met wie hij blijkbaar een verschil van mening had. Toen hij deze paar woorden had geschreven, bedacht hij wat een verspilling het was, daarvoor een hele brief te gebruiken. Vijf Omdat Stephan van zijn hoogste chefs geen toestemminq had ge kregen, zijn voorstel te berde te brengen tijdens het vijfde congres van de Duits-Oostenrijkse postver- eniqing dat toevallig In november van dat jaar te Kartsruhe werd ge houden, distribueerde hij zijn idee onder de dertien gedelegeerden ter conferentie. Zi|n briefkaart kon echter geen aenade vinden In de ogen van de postale deskundigen. In hun ogen was het een „stommiteit". Wellicht dachten de heren meer aan de vermindering van inkomsten van hun postdiensten dan aan de klan- MAGYAR OOSTA ten voor wie het idee een belang- ri|ke service betekende. Aan diezelfde conferentietafel zat ook de directeur-generaal van de Oostenrijkse posterijen. Hij had de debatten over Stephan's brief kaart met ongewone interesse aan gehoord. Vier jaar later, op 26 ja nuari 1869. publiceerde een pro fessor in de economie aan de mill- HOR.: 1. mom; 6. vis; 8. mening; 13. edelgesteente. 14 voegwoord. 15. voedsel; 17. onderricht; 18. metaalsoort: 20. verouderd woord voor ivoor; 21. lengtemaat (afk.); 22. zijtak Donau; 24. plaats in Groningen; 26. bosgod; 27. twijg; 28. stuk grond: 30. zwakke: 31. eikeschors; 32. bijwoord; 33. grap: 35. paard: 36. soort van kers; 38. begrip; 40. bloem; 42. plaats in Frankrijk: 44. de gezamenlijke hoeveelheid; 47. rivier in Duitsland; 48. meisjesnaam; 49. bijrivier van de Tiber; 50. moeder van Samuel; 52. brugje over een smal water; 54. marterachtig roofdier; 56. takel (scheepsterm); 58. plant; 60. boom; 62 oude lap: 64 papegaai In N. Zeeland; 65. vaartuig: 67 plaats In Engeland; 68 slot: 71 meisjes naam; 72. troefkaart; 74. stengel; 76 vreemde munt: 77. inhoudsmaat (afk.); 78. steen: 80 niet dicht opeen staande; 81. plechtige gelofte: 83 muzieknoot; 84 plant; 85. telwoord: 87. brede grove lat; 88 water in Z.H 89. noodlottig. VERT.; 1 inspanning; 2 sint (afk); 3 heks; 4 plaats In Limburg; 5. soort; 6. bloem; 7. plaats in Limburg; 8. lied; 9. biersoort; 10. boom; 11 onbekende; 12. plaats In Utrecht; 16. plotseling; 19. vreemde taal; 21 stroperij; 23. lichaamsdeel: 24. schrijfkosten; 25. Jongensnaam; 26. voor zetsel; 28. kever; 29. ontkenning (Eng.); 32. volgens de regel; 34. muziek instrument; 36. gemeenschappelijke weide; 37. bloem; 38. wijzer van een kompas; 39. keur of kern; 40. uitroep; 41. voorzetsel; 43. duinvallei: 45 boomscheut; 46. Iemand die treitert; 51. water In N.H.; 52. net om patrij zen te vangen; 53. vrucht van een eik; 55. vroeger; 57. afval van vlas 59. deel van het oor; 60. hetzelfde; 61. stronkje; 63. Zeeuwse hoeve. 65. voegwoord; 66. specerij; 69. ambacht (Vlaams); 70. plaats in Drente: 73. gekheid; 75. Griekse letter; 78. kolenemmer: 79. Europeaan; 81 grond die bij een hoeve behoort; 82. aanw. voornaamw.; 84. stoomschip (afk.); 86. gebod. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1 «lat. 4 Hoorn. 8 brak. 12 oer. rap. 26 engel. 28 ven. 31 rok. 33 set. 34 hamer. 36 et, 38 sap. 40 melote. 41 gca. 43 berooid. 44 nee. 45 Geleen. 47 een. 49 Ld. 50 •mail. 51 ben. 53 lom, 55 aas. 56 kanon. 58 gil. 61 pas. 62 roe, 64 kit. 06 Aa. 68 tan. 89 enter. 70 Aa, 71 kroon. 73 grien. 74 Dan. 75 amid. 76 poene. 77 VERT.; 1 aoep. 2 teger. 3 ar. 4 h kar. 22 het. 23 demon. 25 pos. 27 gebo- n. 28 val. 29 netel. 30 Regge. 32 kabel Hedel. 35 reeds. 37 Teems. 39 t 67 arm. 68 tod. 69 ere. 72 o.l. 73 go. 74 do. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden ..Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van ƒ5. Posf zegel rubriek door J. J. M. KIGGEN minuten later was de briefkaart uitgevonden en na tien dagen stond het project in een rapport uiteengezet. Als u het afspel van het hieronderstaande spel bekijkt, grenst het bijna aan het on mogelijke. U zult zich verder afvragen of een dergelijk spelverloop kan worden berekend. Uiteraard, maar gezegd moet dat het Zuid hier toch wel bijzonder meezat. Overigens blijkt duidelijk welke fraaie mogelijkheden zich allemaal kunnen voordoen, waar u ooit zelf nog eens gebruik van kunt maken. Allereerst de kaartverdeling: A H V 10 6 972 C 9 4* A 9 6 4 B 9 8 4 2 N 75 63 W O 2 VB 10 O B 4 3 O H 7 6 2 4» 875 4» B 10 3 3 n? A H 5 4 O A V 10 8 5 H V 2 Het biedverloop op zich is al interessant. Zuid startte met één SA, waarna Noord 3 4» bood, Zuid 4 probeerde om na 5 4* uit eindelijk 7 «f» te bieden! Hiertegen kwam Oost uit met V, die voor de aas werd. Nu moet u eens zien hoe Zuid verder gaat: troef 2 naar de aas en 9 terug met snijden via Oost. O A na en een getroefd. Noord speelt nu naar C A, waarna Zuid 8 door Noord laat introeven Onbegrijpelijk Als West hierbij introeft, kan Noord altijd hoger. Zuid haalt nu de troeven weg, speelt de O af en gaat met 3 naar Noord om de resterende slagen te halen. Een fantastisch spel, dat de eerlijkheid gebiedt het te zeggen natuurlijk down kan gaan, wanneer Oost met 4» uitkomt om daar mee de verbinding tussen Noord en Zuid te verbreken. Overigens ligt een dergelijke uit komst na het 4»-bod van Noord, bepaald niet voor de hand. Correspondentie aan de heer B. J. Nuys. Burgemeester Baumannlaan 163, Rotterdam Het tweede spel is een niet al te moeilijk vraagstuk, waarover de lezer zich kan buigen Gegeven is onder meer dat West de bieding mocht openen. Wat zou u doen? Passen of bieden? Kiest u bieden, zo ja, wat. Verder is gegeven dat West paste (I) en Noord en Zuid uiteindelijk terecht kwamen in 4 dat pre cies kon worden gemaakt. Vraag: is dat het hoogst haalbare contract dat in dit spel zit? De kaartverdeling was; 72 H 10 8 7 O A 6 3 4» A B 5 4 A 10 4 3 0? 5 O H 4» H V 10 9 7 6 2 W O Z H V 9 5 964 O V 10 8 72 4» 8 B 8 6 A V B 3 2 O B 9 5 4 4» 3 4 C? kon worden gemaakt, omdat Noord H sec bij West zag vallen en daardoor, snijdend via Oost, in die kleur extra slagen wist te realiseren. taire akademie van Wiener Neustadt. dr. Emmanuel Herrmann (18391902), In „Neuen Freien Presse" een artikel over een nieu we methode van corresponderen via de posterijen. Dr. Herrmann zette in zijn ver handeling niet alleen de voordelen van het gebruik van briefkaarten uiteen qeen enveloppe, geen gro te vellen paoier. tijdwinst, lagere frankeerkosten. maar stelde tevens dat een groot deel van de berich ten die tot dan door middel van brieven werden verzonden, hele maal niet zo belangrijk zijn dat een gesloten omslag daarvoor ver eist is. Het bericht sloeg op de postdi- rectie te Wenen goed aan en de directeur-generaal Freiherr Maly von Pavanowits nam het voorstel zo voortvarend over dat in de dienstorders van de posterijen van 25 september 1869 de invoering van drie briefkaarten voor binnen lands gebruik per 1 oktober 1869 aangekondigd werd. Herrmann heeft blijkbaar na een half jaar een soort publiek opinie onderzoek gehouden over zi|n briefkaart. In de eerste maand werden anderhalf millloen exem plaren in het gebied van Oosten rijk en Hongarije qebru'ikt Binnen een jaar waren er tien millioen verkocht en thans liqt dit cijfer od 30 millloen per jaar. Al In 1870 volgde de invoering in Bulgarije. Engeland. Frankri|k Württemberg en Zwitserland; he jaar daarna kwamen België. Cana da. Denemarken. Finland. Helgo land. Luxemburg en ons land aar de beurt en dan volgen langzaam Noorwegen, Rusland. Zweden Spanje. Japan, Roemenië. Servië de Ver. Staten enz. Maar waar Is de oorspronkelijke Duitse uitvinding gebleven, zult u vragen. Toen Stephan in 1870 be noemd was tot directeur-generaal van de Noord-Duitse Posterijen, kon hij zl|n eigen project gaan pousseren. Al op 6 juni 1870 werd de invoering van de Duitse brief kaart aangekondigd. Om financiële redenen was voor deze briefkaart hetzelfde porto als voor brieven verschuldigd. De kaart was niet voorzien van een voorgedrukte postzegel; die moest op de kaart worden geplakt. Ter herdenking van het feit dat de invoering van de zo populaire briefkaarten honderd jaar oeleden heeft plaats gevonden, beziqt de Oostenrijkse postdienst thans een bijzonder poststempel De Hon gaarse PTT heeft een herden kingspostzegel uitgegeven Het portret van dr Herrmann heb ik ontdekt op een Oosten rijkse briefkaart, die In 1959 zijn eerste uitgifte-dag beleefde. Op deze kaart staat de professor ver meld als „uitvinder van de brief kaart". In Duitsland denkt men daar wellicht anders over. Een stukje jeugdsentiment begon vorige week voor mij te leven, toen de telexen het 46 bericht de wereld in ratelden van de dood van de Ameri kaanse schrijver Jack Kerouac. Zomervakantie 1956 in een kleine provinciestad. Ik had mijn schooltijd afgesloten en de toekomst zag ik als een groot gat, waar je moest in springen, geleid door de ge dachte: wat gaat het financieel opleveren. Nederland beleefde een van zijn saaiste periodes. Het had de welvaart al geroken, al keek je moeder nog steeds kwaad als je twee Dlakken kaas op je bo terham deed. In die vakantie werd ik ge troffen door een verhaal van de letterkundige Adriaan van der Veen. Hij was juist terug uit de Verenigde Staten en vertelde voor de radio over een totaal nieuwe stroming in de Ameri kaanse literatuur. Belangrijkste vertegenwoor diger van die stroming The Beat Generation was de schrijver Jack Kerouac. Het be langrijkste kenmerk: protest te gen de welvaartstaat, tegen de vermaterialisering. De „beatniks" het woord ontstond na de lancerine van de Spoetnik trokken zwervend door Amerika, in gestolen wa gens of liftend in goederentrei nen. Verder zo luidden de verhalen zaten ze uren zwij gend te luisteren naar jazz of lazen elkaar poëzie voor. Liefs» de anti-rationele poezie van het Japanse Zen-Boeddhisme. Als ze geld nodig hadden, gingen ze een paar weken bor den wassen en trokken dan weer verder. Jack Kerouac heeft het allemaal beschreven in zijn boek „Op weg", een van de meest opwindende en gekste boeken, die ik ooit onder ogen had. Een boek. dat het verlangen wakker roept om te gaan rei zen. een boek met weergaloos dichterlijke hoogtepunten, zoals bijvoorbeeld een aankomst in New Orleans tegen zonsonder gang. Wat mij vooral een schok gaf. door Bert van der Ent „Buigen en sluiten, ontspannen maar en naar voren buigen." Op één der duintoppen van het bosrqke recreatiecentrum Duinrell staan leerling-skiërs in kleurige nauwsluitende sportpantalons en Noorse truien gereed om de helling af te dalen. Hoofdski leraar J. van Tongeren uit Rotterdam kijkt nauw lettend en kritisch toe. Bij vallen en opstaan moet men deze moeilijke sport immers leren beheersen. Toch fs er geen vlokje sneeuw te zien op de duinhel lingen. Wel een stro-achtig ma teriaal met de naam palmy ra-stalks. hetgeen uit Mexico wordt geïmporteerd. Vrijwel de gehele baan van de Stichting ter Bevordering van de Skisport in Nederland is ermee bedekt. Wanneer het regent zijn de strootjes zelfs gladder dan sneeuw. Een sportief uitziende jonge man op 2.05 meter lange skies begint aan de afdaling. Halver wege echter raakt hij uit balans en valt op de weke, vochtige bodem. Door de dubbele veilig- heidsbindingen op de skies is het vrijwel uitgesloten dat hij zijn benen of armen breekt. Le raar Van Tongeren in het dagelijks leven docent lichame lijke opvoeding aan enkele Rot terdamse scholen merkt op: „Dat moest wel fout gaan met dat te vroeg buigen". Monique Matthijssen (21) uit Schiedam, die in januari in Oostenrijk hóópt te aaan skiën, is dol enthousiast over de lessen die zij voor 't eerst in de week einden volgt. .Je moet gercoon een beetje durven. Aan de kant blijven staan is er niet bij. Als iedereen meedoet moet je wel.'' Zij is gestart in de begin nersklas waar zij heeft leren lo pen op de skies. Zonder moeite klautert zij nu met andere- leer lingen de helling op om er weer eens een baantje aan te wagen. Eén duintop hoger is de klas voor meer gevorderden aan het werk. Worden voor het oog geen halsbrekende toeren uitge haald, toch blijft men voortdu- steunt of dat deel van de jeugd dat lief zijn voor elkaar propa geert en daarmee welbewust de ogen sluit voor de aggressiviteil van de omgeving. Een feit is. dat door mensen als Kerouac de Amerikaanse samenleving ter discussie is gesteld. Dat dit is gevo'gd door een periode van politieke radi calisering is inderdaad veront rustend. maar tegelijkertijd moedgevend, want onvermijde lijk. Dit behoort naar mijn mening bij het proces van bewustwor ding. rend geboeid bij deze prestaties. Andries Zwamborn (25), die in het Rotterdamse Dijkzigtzie- kenhuis werkt, is voor de vijfde keer op Duinrell. „Het houdt je fit", zegt hij. „Een lichamelijke voorbereiding voor de win tersport is ideaal. Voor wat be treft de skitechniek kan je hier beslist wat opsteken." Hij laat zich zeer positief uit over het niveau van de opleiding. De elementaire zaken worden uitvoerig behandeld. Hangfah- ren. Schuszfahren, Stemmbogen (van richting veranderen) en zovoort. Terwijl een beginne ling met succes de helling af daalt, zijn de gevorderden ac tief met het maken van spron getjes. De langste afdaling is 156 meter. Op een andere helling of liever heuvel zijn kinderen van vijf en zes jaar actief op hun kleine skietjes. Ouders en familieleden moedigen hen aan. Keer op keer glijden zij de heu vel af. Tot nu toe hebben zich onge veer '550 cursisten laten inschrijven bij de Stichting. Het afgelopen weekeinde werd de vijfde van de in totaal elf lessen gegeven. Van de acht cursussen zijn er zes volge boekt. De lessen gaan onder al le weersomstandigheden door. Voor hen die in februari naar de wintersport willen gaan is in de kerstvakantie een spoedcur sus georganiseerd. In zes dagen worden dan tien lessen gege ven. Ir. H. A. Nossbaum uit Leidschendam, voorzitter van de Stichting ter Bevordering van de Skisport in Nederland, verwacht dat de belangstelling voor de cursussen zeker toe zal nemen. Hij onderstreept dat er geen winstdoel bestaat. „Wij richten ons op de gewone Ne derlander die wil leren skiën. We houden geen wedstrijden." In januari start weer een nieuwe cursus, die tot april duurt. De kosten bedragen f60 per cursus, inclusief de skihuur en de ongevallen verzekering. Elke les duurt anderhalf uur. DAMM1S de GEUS was de ontdekking dat er lite ratuur bestond in directe sa menhang met de werkelijkheid. Ik had het opwindende gevoel dat er iets nieuws stond te ge beuren. Hetzelfde vond ik ook van de jazz in die dagen. Daar was bij voorbeeld het fraai gestileerde geluid van tenor-saxofonist Gerry Mulligan, die Carmiggelt in die jaren in zijn geestdrift „the high priest" van de moder ne jazz noemde. Kerouac en Mulligan, dat hoorde bij elkaar Ook de bijna volwassen gene ratie draagt de invloeden van Kerouac. Wat zich tegenwoor dig in Amerika afspeelt flo- wer-power de hippies, de mas sale protestbewegingen daar voor heeft Kerouac een stuk van de basis gelegd. Toegegeven: voor velen ls een leven, zoals de hippies dat lei den. een vlucht. Maar dan is het nog altijd een vlucht omdai „the American dream" werke lijk een droom is gebleken. En men kan zich de vraag stellen wie meer de ogen sluit voor de werkelijkheid: een deel van de bevolking, dat een ver ouderde sociale structuur in «tand houdt, discriminatie toe laat en een walgelijke oorlog Correipondantia aan de heer H. J. 1. Slavekoorde Goudreinetstraat 125, Den Haag. Het is met de rode draad, die wij verleden week ten tonele voer. den. eigenaardig gesteld. Wanneer een schaakpartij begint, hebben beide spelers een prachtige on geschonden draad In hun bezit. Vaak echter gaat de draad tijdens het spel rafelen, en dan is er maar weinig nodig of ze breekt. Zo'n breuk betekent onherroepell|k het einde. Maar ze kan ook verkleu ren. verfletsen. aan belde kanten. Soms leidt dan het verschil in kleur tot een beslissing ten voor dele van hem, wiens drasd het minst verkleurd Is. In opgave 1 had de witspeler niet voor niets, na ruil, op g3 met de f-pion teruagenomen: druk op f7. Niettemin waagde zwart het (met ziin laatste zet) Pf6xd5 te spelen. Hl| had varianten In het hoofd als 1 Pxf7t Txf7 2. Txf7 Pxe3. Of 1. Pxd5 Dxd5 en het veld f7 is afdoende gedekt. En 1. Txf7 gaat helemaal niet, omdat dan Pe3 valt Aldus redeneerde zwart. Hll zag niet dat zlin rode draad hier door sterk rafelde. In opgave 2 had de zwartspeler nog maar een akelig dun en flets draadje over. Om eerlijk te zijn-. Hij had qeen schl|n van kans meer. En in opgave 3 stelden belde spe lers hun rode draad in de waagschaal. Wit mikte op zijn ge dekte vrijpion, zwart daarentegen had de kwaliteit gegeven om een ver opgerukte pionformatie te ver krijgen. OPLOSSINGEN De oplossing van de opgaven uit da rubriek van 25 oktob zi|n (1) Golz-Fuchs. Na 1 Tebl? volgde 1 Df5l en toen wit het nog ergei maakte met 2 Dfl? (Hli had In elk gcvai Tel moeten spelen) liep hel verdei gesmeerd: 2Dg6tl.(Tbl blijft aan- gevallenl) 3. Khl De4l 4. Kg2 Pd2l en wit gaf het opl (2) Schulz-Runtormund. Na 1. T1c6t Kh5 liep het eerst uitstekend: 2. Th8fl Lxh8 3. De8t Df7 4. Dxh8t Dh7 5. De8» Df7 Maar de spoel was nog niet afgerold. Wit liet hier de rode draad breken en bepefkte zich tot eeuwig schaak dooi 6. Dh8t in plaats van met 6. Dein de overwinning te Incasseren. De matdreiging op h1 Is onpareerbear. (3) Lungmuss-Zlems. Het Is eigenlijk erg' dat zoiets In een correspondentle- partij kan gebeuren. Door 1. Pxc5?? liet wit zijn dame ongedekt staan, en hiervan maakte zwart prompt gebruik door met 1. Dg5l een bekende dubbele dreiging te creéren mat op g2 of damewinst doorPh3t. Wit gaf het op. X A 1 A A A - 1 A A A 0 1 KW 1' A KP- S A t 1 4 X* i 1 1 i X 1 A -a 8 k a m a a a a - i j X i ■i I m A -X- •k XXX a Wit aan zat won. Hoe? Zwart aan zet. Wie wint an hoe?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16