Rijnsburgse ontmoeting op Berlijnse bloemenmarkt Drachtster Cantorij in de Triumfatorkerk Redkasten op strand van Noord wijk geplunderd laad van Nieuwkoop wil ïitsluitsel over ilir. Gemeentewerken Geen noodbrug of pont over Korte-Vlietkanaal Boot Alphen vraagt gesprek met minister l ader en soon Van Egmond handelen in bloemen "Wij zijn niet ontevreden" Duitsers weten wel waar zij bloemen moeten halen Verwarming Tentoonstelling in Bal juwhuis Gezag op zich niet goddelijk KOFFIEJUFFROUW A. Goedbloed verlaat Sassenheim EUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 NOVEMBER V. RIJNSBURG/BERLIJN Dat vader en zoon Van Egmond uit Rijnsburg veel plezier in hun werk hebben, is duidelijk. Iedere maan dag vertrekken zij naar Berlijn, om vrijdags weer in Rijnsburg terug te keren. Zij forensen erop los en draaien hun hand er niet voor om. Het is voor hen zoiets als in Leiderdorp wonen en in Leiden werken. Éénmaal per week leggen zij de ruim zevenhonderd kilometer vise versa al. Vader en zoon Van Egmond moeten dan ook wel liefde voor h^n vak hebben, anders zouden zij het niet kunnen op brengen. Een doch ter en schoonzoon van Van Egmond sr. zit ook in de bloemenbusiness, maar woont in Berlijn. Voor haar en haar echtgenoot is het dus niet zo'n opgave. Zij zijn dicht bij huis. J. van Egmónd (64 jaar) is een eboren Rijnsburger en gehuwd met Duitse vrouw. Zijn zoon en ochter zijn in Duitsland geboren. In ïgenstelling tot zijn vader is zoon A. an Egmond (33) met een Rijnsburg- e getrouwd. Vader Van Egmond is de ex porteur. terwijl de zoon de im porteur is. Zij hebben hun han del in de „Blümgrossmarkt". Een behoorlijk aantal vierkante meters is er hun domein. „In Berlijn worden veel bloemen ebruikt. Vooral ook Hollandse, om- at die kwalitatief goed bekend zijn. i'ij zijn niet ontevreden. Natuurlijk het wel zo dat het de ene dag eter gaat dan de andere. Wij ver- open de bloemen aan de detaillist len kan ons dus gewoon groothan- elaar in bloemen noemen", zegt va- er Van Egmond. Zijn zoon die met een licht Duits :cent spreekt: „Het komt niet voor at wij bloemen moeten weggooien, lies wordt wel verkocht. Niet di eet dezelfde dag, maar dan toch in ider geval de volgende. Maandags lemen wij zelf bloemen mee uit tijnsburg. Als wij van een bepaald soort uit- erkocht zijn, laten wij de volgende ag nieuwe aanrukken. Die worden lan meegenomen door één van de xporteurs, zodat wij altijd wel erse bloemen hebben. Zelf stellen pij hoge eisen. Wij nemen uitslui- eiid genoegen met de beste kwali- eit". De heer J. Van Egmond („Mijn ader is 93 jaar en woont in Ijnsburg. Hij zat helemaal niet in bloemen, maar was ambtenaar bij gemeente Rijnsburg".) ging in 927 naar Berlijn. Als jongen wilde ij altijd al naar het buitenland. In erlijn ging hij werken op een Hol- indse kwekerij. Tot 1947 hield hij at vol, om vervolgens voor zichzelf beginnen. „In 1961 wilde ik gewoon terug aar Rijnsburg om daar een kweke- ij te gaan beginnen. Maar dat lukte liet erg omdat ik daar eigenlijk al oud voor was. Daarbij kwam ook lat mijn zoon er niet veel voor voel- !e en liever de handel in ging. Mijn zoon, in Berlijn geboren, had laar zijn relaties en daarom begon- wij hier dan ook met onze han- lel. Ik koop de bloemen nu In en lijn zoon verkoopt ze. Mijn dochter, aar man en ik helpen". Kwaliteit Kwekerij Berlijn Zoon Arie heeft met zijn lijnsburgse echtgenote nog vijf jaar in Berlijn gewoond, maar keerde ook naar Rijnsburg terug. Het huis in Berlijn werd aangehouden en daar wonen vader en zoon de dagen van de week dat zij in Berlijn zijn. Vader en zoon Van Egmond uit Rijnsburg verkopen bloemen in Ber lijn. Zij maken volle dagen, 's Mor gens voor dag en dauw zijn zij al op de markt om hun stand in te rich ten. Om 6 uur komen de eerste klan ten en dan moet alles klaar zijn. Zo'n stand opbouwen is een heel karwei. Immers, het kunnen dan wel beste bloemen zijn, maar het is geen gezicht als de fraaie kleurige bloe men er rommelig bij staan. XXX Zo'n bloemenstand moet er deco ratief uitzien. Dat verhoogt de char me van de bloemen en lokt de ko per. Ik heb geruime tijd bij Van Egmond doorgebracht, daar in de Blümgrossmarkt in Berlijn. De ko pers kwamen en gingen. Het kostte, zo ervaarde ik, weinig moeite om de bloemen uit Holland aan te praten. Hoe kan het ook anders, „Blumen aus Holland", nietwaar? En Rijnsburg spreekt wat dat betreft een ferm woordje mee. Het is ongetwijfeld fel concurre ren met de Duitse collega's die Duitse bloemen verkopen en mogelijk lager in prijs zijn. 't Lukt de Rijnsburgers tot dusverre best. Henk Kamies Rijnsburgers ontmoeten elkaar in de kantine van de Blümgrossmarkt. KATWIJK AAN ZEE De Drachtster Cantorij, die gisteravond in de Triumfatorkerk onder auspiciën van het genootschap ,J*ro organo et musica" optrad, deed ons genieten van zuivere, zeer verzorgde, vaak klankverfijnde zang. Het is een koor van amateurs, in grote kamer bezetting (27), afkomstig uit een zich uitbreidende, in allerlei opzicht cultureel bloeiende gemeenschapwaar de zaken met jeugdige geestdrift werden aangepakt. BERLIJN De markt aan de Friedrichstrasse in West-Bcrlijn is heel iets anders dan de bloemen veilingen die men in ons land kent. Het i9 géén Aalsmeer, géén West- land en ook géén Rijnsburg. Op de bloemenveilingen in ons land passeren de bloemen, die worden aangevoerd, de klok. In Berlijn gaat het anders. De groothandelaren in bloemen hebben op deze markt een stand gehuurd, zoals men die wel aantreft bij beurzen. Zij betalen een bepaalde prijs per vierkante meter. De één heeft meer nodig dan de ander. In deze stands worden de bloemen keurig gerangschikt in vazen, of zij blijven in de dozen liggen. Ook hier zie lk in Berlijn nogal wat verschil len. De ene handelaar maakt meer werk van het inrichten van zijn stand dan de ander. Zo tegen 6 uur in de ochtend moet alles klaar zijn, want om die tijd komen de eerste kopers. Zij staan al te wachten in de hal van het gebouw. NIEUWKOOP Tqdeus dé gisteravond gehouden raadsvergadering leeft het KVP-raadslid Markman van de rondvraag gebruik gemaakt loor de voorzitter te vragen wanneer nu eindelijk de al twee jaar duren- le affaire rond de schorsing van de directeur Gemeentewerken, de heer t. Buijs zal worden afgewerkt. Enkele maanden geleden had burge- neester Van Mnntfoort de raad ervan in kennis gesteld, dat met be- wame spoed aan het afwerken van deze aangelegenheid werd gewerkt, naar tot dusver is hiervan niets ter tafel gekomen. De fractiegenoot van de heer Mark- nan, de heer Kwakkenbos en de heer >e Vreugd sloten zich bij de vragen- lellers aan. De heer Van Montfoort antwoordde chter, dat hij in deze vergadering een verdere mededelingen kon en rilde doen. Hij zei nogmaals, dat de aak nu zeer spoedig aan de raad al worden voorgelegd. Op de vraag an de heer Markman, of deze raad n niet de volgende over een en ander al gaan beslissen antwoordde de lurgemeester dat het zo lang zeker liet meer zal duren. De behandeling van de agenda ging verigens vrij vlot. Van de woonruimtecommissie wer- len de aftredende leden, t.w. de he en H. J. Bos, J. van Middelkoop, D. ieterse. H. Pietersen en L. A. P. itoppelenburg, herkozen. De burgemeester deelde mede dat nlangs een bericht is gelanceerd, als ou de verwarming van de centraal 'erwarmde gemeentewoningen te fensen overlaten en zouden de be woners met bezorgdheid de komende fin ter tegemoet zien. Een onderzoek heeft uitgewezen ht de gemiddelde kamertemperatuur uimschoots boven de 20 graden ligt. !r komt wel eens een korte storing i an b.v. een uur voor, maar daarna is de temperatuur snel weer op het juiste peil. Het vaststellen van een exploitatie verordening ingevolge de Wet op de Ruimtelijke ordening verliep niet zo gemakkelijk. De burgemeester deelde mede, dat de gemeente verplicht is een dergelijke verordening vast te stellen. Zij is bedoeld om grondspecu- laties door particulieren onmogelijk te maken. De heer Stoppelenburg had nog te weinig tijd gehad om de zaak te bestuderen. De voorzitter had geen enkel be zwaar aan het verzoek van de heer Stoppelenburg tegemoet te komen en de raad ging zonder stemming met verschuiving naar een volgende ver gadering akkoord. VOORSCHOTEN De sociëteit „Warkanda" houdt in het Baljuw huis op de Voorstraat een tentoon stelling van schilderijen en foto's. Door deze tentoonstelling krijgen be ginnende kunstenaars de gelegen heid hun werk bij het publiek te presenteren. De werken bezitten wel degelijk een hoogstaand artistiek ni veau, zij zijn tevoren door bekwame kunstenaars beoordeeld en geselec- Zij mogen er pas' om 6 uur in. Als de deur open is, barst de stroom los. De kopers lopen de stands af en als zij iets van hun gading zien wordt met de groothandelaar onderhandeld. Meestal is het echter zo dat de koper wel weet wie goede bloemen verkoopt en heeft hij zijn vaste leverancier. Bij de één zal hij anjers kopen en bij de ander rozen. Want elke groot handelaar is hier of daar wel in ge specialiseerd. Naast de bloemen zijn er de potplanten en dergelijke. Het is druk in de „Blümgross markt". Er heerst een grote bedrij vigheid. maar de Hollandse gemoede lijkheid zoals in „Flora" ontbreekt er toch. Om goed half negen is de laatste klant verdwenen. Bij enkele stands heeft men wat bossen bloemen gekocht, want het is ook niet zoals op veilingen in ons land, dat er grote partijen ineens worden afgenomen. Bij een enkele komt het wel voor, maar verreweg de meësten vertrek ken met wat bossen bloemen onder de arm. De bloemen die door de groothan delaar niet worden verkocht, worden opgeslagen tot de volgende dag. Daar voor zijn ruime koelcellen aanwezig. LISSE Drs. J. Ramond, socio loog aan de VU te Amsterdam, sprak op een gemeente-avond van de Ge- rcf. kerk. Op deze avond waren ook rooms-katholieken en hervormden aanwezig. Dis-Ramond hield een in leiding over gezag, waarbij hij stel de. dat gezag vaak wordt gelijk gesteld met gehoorzaamheid. En dan gehoorzaamheid vaak om eigen be lang, uit vrees bijv. zijn eigen hach je te verliezen. Gezag kan ook overmacht zijn. Op zichzelf is gezag niet iets goddelijks, wel het kenmerk van menselijke verhoudingen. Het gezag is vaak een probleem, omdat we het ergens niet mee eens zijn. Vaak is het iets pro blematisch, omdat heel vaak in deze maatschappij de discussie wordt af geknapt. Dan volgt het protest om toch aan z'n trekken te komen. De heer Ramond betoogde, dat niet het gezag het probleem is, maar de democratie. Men is er nog niet in geslaagd om de maatschappij demo cratisch te vormen. Een voorbeeld: de Geref. Kerk heeft ongeveer voor 50 procent arbeiders, maar op de sy node is er geen een aanwezig. De heer A. van Egmond bij z'n stand. De Rijnsburgers doen in Berlijn goede zaken. '"Hl!!""" Raadsagenda Nieuwveen NIEUWVEEN De agenda van de gemeenteraadsvergadering van dinsdag 4 november bevat o.m. de behandeling van een kredietverle ning voor een nieuwe telefooninstal latie voor het gemeentehuis en voor de aanschaffing van vuilnisemmers; voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht; voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverordening en voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en invorde ring van begraafrechten. De verga dering begint om acht uur. Piet Hofma trekt de lijnen duide- lijlk, behandelt de accentuatie, de detailuitbeelding met veel zorg. Niet in elk werk was het koor even overtuigend; men merkte ook min der homogene, minder sprekende delen op. Maar het gemiddelde ar tistieke peil lag hoog. Achttien minuten Hans Leo Kass ier (15641612) bleek rijkelijk lang. Deze grote vakman, door de vene- tianen beïnvloed, schreef bewonde renswaardige muziek (voor rooms- katholieken èn protestanten), maar die moet dan toch wel volop tot le ven komen. Het koor slaagde daar met de „Missa sine Nomine" (zon der naam) niet geheel in. De voor dracht bleef wat uniform; zelfs het Gloria sprong niet uit, noch door tempo noch door enthousiasme. Het Credo werd niet gezongen. Van de vijf (of vier) uitgevoerde delen trof mij Agnus Dei het sterkst; hier werd Hasslers geest werkelijk levend. Het koor zong „Sanctus" van Clemens non Papa (15101556) met geprofileerde open klank en het KOUDEKERK In de hervormde kerk gaat in de dienst om 7 uur zondagavond niet ds. J. T. W. Quak voor, maar ds. A. J. de Jong uit Leiden. Wij vragen voor onze direktiekeet in Nieuwkoop een Werktijd van 8.30—13.30 uur Aanmelden direktiekeet HANAB N.V. Industriepark te Nieuwkoop. motet „De profundis" (psalm 130) van de organist van deze avond Dick Dijk, géheel (zoals hij het be doelde) in oude styl. Dat een 20ste eeuwer die stijl geestelijk niet of nauwelijks kan nabootsen werd mij intussen wel duidelijk (met alle respekt voor het werkstuk). Na Hassler heb ik het méést de zang èn de composities bewonderd. „Wohl derven, die da wandeln" (van Heinrich Schütz), een juweel van coupletlied, „Lobe den Herren, meine Seele", een rijk gebouwde en versierde dubbelkorige lofzang van dezelfde componist waarin ook so- listisohe gedeelten heel goed werden uitgevoerd, boeiden uitermate. Het door Dick Dijk fijnzinnig be werkt oud Duits volkslied („Der Mond is aufgegangen") en het slot, een wondermooi werkje (op een ge dicht van Lutiher) van Hugo Distier lieten beiden de beste indrukken na. Dick Dij'k wisselde de a cappella- zang met orgelmuziek af. Zijn spel, hoewel niet in alle gevallen uiterst perfect, bijvoorbeeld in de kwets bare fuga in G-groot (vanwege het sterk geprononceerde thema), klonk toch steeds muzikaal-bewogen, op het feestelijke af (Max Regers Pre ludium en fuga in F-groot, ook in Bach trouwens). Dick Dijk gaf een voortreffelijke, wél heel nauwkeu rige, uitvoering van Bachs „Nun komm' der Heiden Heiland". JOH VAN WOLFSWINKEL G.S. ANTWOORDEN: DEN HAAG GS hebben op vra gen van het Voorschotens statenlid Van Steenis over het bruggetje by Griffioen onder meer het volgende geantwoord Het treffen van een tijdelijke voor ziening als compensatie voor de verbroken rechtstreekse verbinding tussen de wijken Noord-Hofland en Leiden-Zuidwest zou in feite neer komen op de bouw van een tijde lijke. hechte en betrouwbare over brugging inclusief een beweebaar Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidseer m teerd. Tevens krijgen de bezoekers aan deze tentoonstelling gelegenheid ken nis te maken met de sociëteit „War kanda". De jeugdsociëteit van de Raad van Samenwerkende Kerken wil naast een gelegenheid tot ge- dachtenwbseling ook de creativiteit bevorderen. De tentoonstelling is tot en met volgende week zaterdag geopend. NOORD WIJK Op de najaarswerkersvergadering van de Noord- wijkse Reddingsbrigade is gisteravond liet winterprogramma vast gesteld. Daarbij werd gesproken over het zwemmen, waarvoor nog altyd veel animo blijkt te bestaan. Er is een uitgebreide wachtlijst. Deze zeer nuttige instructie aan de veelal jeugdige deelnemers, kost de bri gade ongeveer 10.000 per jaar. Besloten werd het tarief voor de zgn. losse zwemmers (zonder kaart) te verhogen tot 2 per keer. De traditionele propaganda-feest- avonden zullen ook weer plaatsvin den, maar de data staan nog niet vast. Er doet zich deze keer een moeilijkheid voor, omdat Pasen vroeg valt en men de oranjevereniging' die op de laatste dagen van januari haar feestavonden pleegt te houden, niet in de wielen wil rijden. Daarom dacht men er over de première van de NRB-avonden op zaterdag te hou den. Het bestuur zal naar de beste oplossing zoeken. Het ligt in de be doeling dat een groep brigadeleden een toneelstuk zullen opvoeren. Op de laatste maandag zal ook Prins car naval op het feest verschijnen. Naast de propaganda-feestavonden zullen ook weer contactavonden wor den georganiseerd. De eerste vindt piaats in ae laatste week van novem ber. Op 13 november komen de brigade kopstukken (bestuur, technische com missie, strandwachtcommandanten, etc.) in Ahoy bij elkaar om het prak tische NRB-werk door de zeef te ha len. De bedoeling is om het volgend jaar nog weer beter te doen. Voorzitter B. de Jong bracht hulde aan een drietal dames, die met groot enthousiasme de jeugd op de scho len hadden voorgelicht over de ge varen van de zee. Redstokken Heel wat minder was de NRB- voorzitter tc spreken over de plunde ring van de brigade-kasten op het strand, waarbij lijnen, zwemvesten, en dergelijk redmateriaal was weg gehaald. Dit noemde hij een treurige zaak. In geval van nood grijpt men in een lege kast en dergelijk vanda lisme kost de toch al berooide bri gade geld. Het bestuur dacht er dan ook over de kasten maar weg te ha len en te vervangen door redstokken, in de hoop dat men die wel zal la ten staan. De NRB heeft een drukke zomer achter de rug, merkte de heer De Jong in zijn openingswoord op. Hij maakte melding van het behalen van 68 zwemdiploma's A en B. 10 brevet ten voor jeugdstrandwachters. 8 ge slaagden voor hei siranuv. ma A en 9 voor het strandw„ .diplo ma B, terwijl nog eens 38 jongelui voor het jeugdbrevet bleken te zijn geslaagd. Voorts releveerde hij een succes volle TOB-dag te Noord wij kerhout en twee tot in de puntjes verzorgde demonstraties op het Noordwijkse strand. Veel lering had men getrok ken uit een bondsalarmoefening op de Vinkeveense Plassen. De NRB was een der eersten, die op de „plaats des onheils" arriveerde. SASSENHEIM De heer A. Goedbloed, chef algemene zaken op- de gemeentesecretarie gaat Sassen heim verlaten. De heer Goedbloed, is in dezelfde functie benoemd op dc gemeentesecretarie van Alsmeer. Hij kwam in 1957 naar Sassenheim. Hij was gespecialiseerd in ruimte lijke ordening. Verder was hij waar nemend secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand. Naast zijn - ambtelijke werkzaamheden maakte de heer Goedbloed zich ook ver dienstelijk in het verenigingsleven. Zo is hij voorzitter van de korf balvereniging „TOP", en secretaris van de AR-kiesvereniging. De heer Goedbloed zal op 1 februari in dienst treden bij de gemeente Aalsmeer. ALPHEN De directie van de Scheepswerven D. Boot N.V. willen een onderhoud met de minister van economische zaken. Hiertoe hebben ze mr. L. De Block verzocht. Graag wil men tegenover hem de aanvraag van een garantie-krediet van écn miljoen gulden nader toelichten. De vakbonden hebben laten weten eventueel bij dit gesprek aanwezig te willen zijn. Dit om de belangen van de werknemers van Boot te kunnen behartigen. De directie heeft het gesprek met de minister aangevraagd, nadat gisteren de socialistische Kamerle den drs. G. M. Nederhorst en me vrouw Singer-Dekker een bezoek aan de werf hadden gebracht. Deze wilden zich wat nader op de hoogte stellen van dc moeilijkheden. waar-> mee het bedrijf heeft te kampen. gedeelte van het 34 m brede kanaal met het maken van de daarbij no dige remmingswerken ter bescher ming van de brug, dit in verband met het passeren tijdens de uitvoering van de werken van slepen met bag- gerwerken. Het beweegbare deel zou daarbij tenminste een lengte moe ten verkrijgen van 10 m. Het maken van een dergelijke noodbrug zou de nodige voorberei- dings- en uitvoeringstijd vergen en bovendien niet onaanzienlijke kos ten met zich meebrengen. Een dergelijke tijdelijke oplos sing zou bovendien slechts in aart- merking kunnen komen tot het tijd stip, waarop het nieuwe kanaal in gebruik wordt genomen. De pro vincie is voornemens om het kanaal aan het einde van 1970 voor het scheepvaartverkeer te doen open stellen. Gezien de korte tijd, gedu rende welke een tijdelijke voorzie ning dienst zou kunnen doen en de daarmee gemoeide kosten achten wij het niet verantwoord het tot stand brengen van een dergelijke voor ziening te bevorderen, aldus GS. Een tijdelijke pontverbinding als oplossing voor de gerezen moeilijk heden achten wij, gezien de daar aan verbonden risico's, mede door de hoge oevers van 't kanaal, even min verantwoord en aanvaardbaar. Verkeersbrigadiertjes Wij verhelen ons overigens niet, dat de bewoners van de wijk Noord- Hofland van de verwijdering van het brugje ongerief ondervinden. Voor de bewoners van deze woon wijk bestaat echter de gelegenheid om via enerzijds het laantje langs de boerderij De Hooghkamer en de Hooghkamerbrug en anderzijds de verbinding van de Hooghkamerbrug door het wijkpark naar de Schubert- laan het zuidwestelijk deel van Lei den te bereiken. Deze route bete kent een omweg van circa 2 km. Dc hierbedoelde verbinding is bestemd voor fietsers en voetgangers. Daarnaast blijft voor de besturen van de gemeenten Leiden en Voor schoten de mogelykheid open, om. al dan niet in onderlinge samenwer king, van dc bezwaren van de in Noord-Hofland wonende ouders van in Leiden schoolgaande kinderen ge deeltelijk tegemoet te komen. Hierbij denken wij met name aan de inschakeling van verkeersbriga-, diertjes of van vrijwillige oversteek- hulpen uit de kringen van de ver ontruste ouders, terwijl ook het on derhouden van een pendeldienst per schoolbusje naar Leiden tot de mo- gelijkheiden moet worden gerekend. Hoflandbrug Tenslotte delen GS nog mee, dat dc voor rekening van de gemeente Leiden nog te bouwen brug over het nieuwe kanaal in de verlengde 5- Meilaan (de Hoflandbrug) naar ver wachting medio 1971 voor het (door gaande) verkeer kan worden open gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11