MIP: BETERE ARGUMENTEN Commentaren Russen blijven in Tsjechoslowakije Amsterdamse politie kan optreden tegen Damslapen 'MHIIIBUm Het Kwartet Drs. Den Uyl vraagt nota vóór Kamerdebat Revaluatie mark baart Biesheuvel zorgen Belastingverlaging van 3 600 min niet haalbaar thuis Isill TWEE DODEN BIJ DIEMEN Stellingen op kerkdeuren tegen NAVO Tsjech - van verkleedpartij - map; ook blijven Crjta) roomboterkoekjes HIT Willi... Minder wind Nieuwe Leidse CoeramU Donderdag 30 oktober 1969 - 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E, Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen lot'dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Biesheuvel Den Uyl Gelukkige kinderen voor ge lukkige ouders: op Schiphol kwamen gisteren tien Koreaanse weesjes aan, die door Neder landse echtparen zijn geadop teerd. Natuurlijk moesten de nieuwe Nederlandertjes nog wel even wennen aan het wat herfst achtige klimaat, maar de ouder lijke warmte luidde een nieuwe fase in in de geborgenheid van een echt huis. Bisschoppen PJSP*'" o Srw ni-7» |j Jïrrm xmjnV J e verkiezingen in Israël brachten je! de overwinning voor premier pida Meirs partij, zoals iverd ver acht. Hier brengt mevrouw Meir Iar stem riit, maar die heeft ook et de doorslag kunnen geven. In fe geval blijft haar arbeiderspartij pf 56 van de 120 zetels in het pTement toch nog de grootste groepering. DIEMEN Op Rijksweg 1 bij Die- ën zijn gisteravond bij een botsing i 26-jarige mevrouw F. C. Stok-van s uit Amsterdam en de 51-jarige A. IC. Wiesinger uit Bussum om het pen gekomen. De personenauto, die vrouw Stok bestuurde, kwam vlak de Merwedebrug op de andere pghelft terecht en botste frontaal een tegemoetkomende personen- MADRID Generaal Franco heeft teravond de ingrijpendste kabi- Sswijziging bekend gemaakt uit de rtig jaar, dat hij staatshoofd Vein inje is. Met de benoeming van rtien nieuwe ministers heeft hij bloed in zijn regering gebracht. (Van onze parlementsredaetie DEN HAAG De a.r. fractieleider in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheuvel, houdt vast aan het standpunt van zijn fractie dat in 1970 niet 600 miljoen gulden wordt besteed aan de belas tingverlaging, zoals minister Witteveen heeft voorgesteld, maar 450 miljoen. Mr. Biesheuvel zei gisteren dat de ARP door de revaluatie van de Duitse mark en het niet- opwaarderen van de gulden nog eens in haar standpunt is ge sterkt. Als de belastingplannen van mi nister Witteveen op 18 november dan ook in de Kamer zullen worden be handeld, zal de a.r. fractie vasthouden aan haar argumenten voor de 450 mil joen gulden. Alleen als de minister met zakelijke redeneringen kan aan tonen dat zijn plannen beter zijn, zal de ARP ze steunen. Wellicht zijn dan ook nadere cijfers bekend van het Nationaal Planbureau over de econo mische toestand in 1970. Radio De socialistische fractieleider, drs. J. M. den Uyl, had gisteren in de Tweede Kamer geprobeerd mr. Bies heuvel uit zijn tent te lokken. Toen liet deze zich echter niet uit over de ze kwestie, wat hij later op de dag voor de radio wel deed. Den Uyl voorspelde dat de revalua tie van de mark onze conjunctuur verder zal verhitten, doordat de uit voer naar West-Duitsland zal toe nemen. Naar aanleiding van minister Witteveens verklaring over het vast houden van de koers was er gisteren een debat in de Kamer. Met dit besluit was de oppositielei der het wel eens. Maar de Duitse revaluatie was voor hem wel reden om de belastingverlaging, waarover de Tweede Kamer over veertien da gen moet beslissen, op de tocht te zetten. Dr. Den Uyl zei: De minister zwijgt over de belastingverlaging met ingang van 1 januari juist wanneer de opstuwende werking van de Duitse revaluatie zich zal doen voe len. Drs. Den Uyl deed wat paniekerig ..I cAp«A« VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE \DONNEE OPGEEFT 7% R IEDER DIE over de gevolgen van deze revaluatie en hij vroeg van de regering nog voor 'het debat over de belastingver laging een nota over de consequen ties. De oppositieleider voorspelde een klein procent prijsstijging en vergro ting van de inflatore spanningen. Naar het effect van de Duitse reva luatie op de prijzen informeerde ook dr. D. F. van der Mei (c.h.), tevens sprekend namens de KVP, ARP en VVD. De tweede vraag: Wat zullen de lonen gaan doen, wanneer de span ning op de arbeidsmarkt groter wordt? In de grensgebieden zal men veel in Duitsland gaan werken. De heer Van der Mei deed de sug gestie om het loonprobleem met het georganiseerd bedrijfsleven te bespre ken. D'66 Drs. E. Nypels van D'66 bracht ook (lc belastingcorrectic in het geding. „Kunnen wc van de 600 miljoen geen 450 miljoen maken?", vroeg bij. Ook D'66 toonde zicli somber over de ontwikkeling van de prijzen. De afkoeling, die dc minister voorspelde, zag dr. Nypels niet. Minister Witteveen antwoordde, geen reden tot vreugde te zien over de economische situatie. Het loon- en prijsbeleid is niet altijd succesvol. De minister bestreed, dat er een verhitting van onze economie zou op treden. Op korte termijn zullen de prijzen niet worden beïnvloed. DEN HAAG Vannacht zullen ter gelegenheid van Hervormingsdag op veel kerkdeuren in het gehele land 91 stellingen over de NAVO worden aangeslagen. De actie maakt deel uit van de anti-NAVO-campagne, die zal worden afgesloten met een de monstratief congres in de Amster damse RAI op 21 en 22 november. Jongerenorganisaties uit de NA- VO-lidstaten, Portugese en Griekse verzetsgroepen en bevrijdingsbewe gingen uit de Portugese koloniën zul len afgevaardigden sturen naar dit congres. YfOOR het eerst heeft de paus zijn bisschoppen vergund, in plaats van alleen maar zijn adviseurs te zijn ook een stukje verantwoordelijkheid met hem te mogen delen. Op de bis schoppensynode te Rome is de eerste stap gezet op de weg van een een hoofdig naar een synodaal bestuur. Voor de bisschoppen de winst, dat zij niet meer verrast kunnen worden door zoiets als Humanae Vitae. Voor de paus de winst, dat gedeeld gezag nooit half gezag is. Een paar jaar geleden zouden we nog van een historisch besluit hebben ge sproken. Na is de ontwikkeling veel verder. Een steeds grotere groep ge lovigen en priesters maakt zich om deze interne gezagsverhoudingen al lang niet meer druk. De werkelijke problematiek ligt veel dieper: de se cularisatie, de wijzigingen in het le vensgevoel. De kerk komt voor veler besef steeds meer buiten de stroom van hun leven te staan. Dat zijn onderwerpen, die (misschien) in 1971, op de volgende synode, aan de orde zullen komen. Veel belang rijker is, welke praktische beslissin gen de bisschoppen nu gaan nemen. De celibaatsverplichting is symptoom van een bepaald type kerk. De nood van steeds meer priesters is de ge wetensvraag, of zij daaraan nog lan ger mogen meewerken. De Nederlandse bisschoppen zullen het antwoord op deze vraag moeilijk nog eens tot 1971 kunnen uitstellen. Jubileum DEN HAAG De 25-jarige Tsjech A. Bezdek die maandag met de 20-ja- rige Oostenrijker W. Kerschbaum- mayer werd gearresteerd door de Amsterdamse politie, omdat zij in vrouwenkleren over straat liepen, zal niet worden uitgeleverd aan de Oostenrijkse politie. Al eerder had Kerschbaummayer vergunning gekre gen tot 1 januari in Nederland te blijven. PRAAG Partijleider Husak van Tsjechoslowakije heeft een beroep op de bevolking gedaan vriendschapsbanden aan te knopen met de in Tsjechoslo wakije gelegerde Russische mili tairen. Dit duidt er volgens waar nemers op dat de 80.000 mili tairen van het Rode Leger voor lopig in het land zullen blijven. Husak zei een en ander na zijn terugkeer uit Moskou, waar hij besprekingen met de Russische lei ders voerde. „Wij zijn teruggekeerd met de vaste overtuiging dat de Sowjetunie niet alleen het machtigste commu nistische land is, maar ook een we reldmacht met letterlijk onbeperkte mogelijkheden tot ontwikkeling", al- Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; plaats: per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktïviteït ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: - straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar tegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden, ren tegen. dus president Svoboda, die na Husak sprak. Svoboda meende, dat degenen, die denken dat het gezag van de Sowjet unie in de wereld slechts tijdelijk is. een ernstige vergissing begaan. Hij legde er de nadruk op dat de Russische leiders niet hun mening opleggen aan de Tsjechoslowaken ..maar oprecht wensen dat Tsje choslowakije al zijn huidige moeilijk heden zelf oplost". Praag krijgt weer een goede naam bij de communistische landen, zei Husak nog, doelend op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de landen achter het IJzeren Gordijn, die vandaag begon in het kasteel Lany, op ongeveer vijftig ki lometer van Praag. SPREUK Te ver doorgedreven recht wordt een onrecht. VOLTAIRE van Duyn \va- De wijziging werkt ook corrige rend ten aanzien van hinderlijk ge drag rondom andere herdenkings- en bevrijdingsmonumenten en fusillade- plaatsen dan het nationale monu- j ment op de Dam. Aan de beslissing ging een debat van vier uur vooraf. De meeste fracties betuigden hun instemming zij het soms met reser ves ten aanzien van de zorg voor het Nationaal monument, waarvoor Amsterdam, zoals burgemeester Sam- kalden herhaaldelijk betöogde, de verantwoordelijkheid draagt. Incident Hel provoraadslid Van Duyn zorgde voor een incident. Hij had onder meer opgemerkt dat de over heid het monument al genoeg had onteerd door er dc „niet te onrechte gesneuvelde Nederlandse soldaten bi.' dc politiële acties in Indonesië tr herdenken. Burgemeester Sanikalden deed een dringend beroep op hem deze uitlating terug te nemen, omdat deze passage eerlijke gevoelens zou kunnen kwetsen. Van Duyn verklaarde zich niet be reid, waarna burgemeester Sanikal den een commissie instelde, die advi seerde de gewraakte passage uit de notullen te schrappen. Burgemeester Samkalden liet de raad weten dat een brochure in de maak is. die in vier talen voorlich ting zal geven aan de internationale Damjeugd over de betekenis van het herdenkings- en bevrijdingsmonu ment. 250 gram van 109 voor 99 niet te geloven voor die prijs! JAMIN „Ik heb mijn eigen skelet gete kend, dan horfl u geen foto's te maken". BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76 cm (1001 millibar), constant. Zoo en ui aan 31 oktober zon op 7.33, onder 17.14; maan op 21.08. onder 14.05: 2 nov. L.K. T'ERECHT is gisteren in een plech tige zitting in de Ridderzaal gro te aandacht besteed aan het vijftig jarig bestaan van de Internationale Arbeidsorganisatie (IAO). In de vijftig jaar van haar bestaan heeft deze wereldorganisatie heel veel gedaan voor de verheffing van de arbeidende mens. Hiermee is ech ter niet gezegd dat deze taak nu tot een afronding is gekomen. Kan van miljoenen werkers over de hele wereld gezegd worden, dat zij een redelijk, menswaardig bestaan hebben, tenminste van evenzovelc miljoenen kan dit nog niet worden gezegd. De heer Alders, vice-voorzitter van het NKV, heeft gisteren tijdens de jubileumzitting van de IAO op in dringende wijze duidelijk gemaakt hoeveel ellende er in dit opzicht nog bestaat. Het is een gelukkige zaak, dat in de IAO alle landen ter wereld samenwerken, maar het is minder ge lukkig dat nog vele van de lidstaten uitspraken van de organisatie naast zich neerleggen. De vrijheid van vakvereniging laat in bepaalde delen van de wereld nog ernstig te wensen over of bestaat in het geheel niet. De mensen die zich ingespannen hebben om in erbarme lijke arbeidssituaties verbetering te brengen zuchten bij honderden in ge vangenissen. Hiervoor behoeft men zelfs niet bui ten Europa te gaan. De berichten ook uit Spanje en Portugal blijven ont stellend. Wij onderschrijven daarom graag de I wens van de Nederlandse vakbewe ging, gisteren uitgesproken door de heer Alders, dat in de naaste toe komst de IAO de vrijheid van vak beweging over dc gehele wereld als i haar belangrijkste taak zal moeten j zien. Zolang dit elementair, democratisch I recht van de werknemer in bepaalde landen nog niet wordt erkend, is ver- krijging van een menswaardig be- I staan, gebaseerd op de rechten van de mens. een onmogelijke zaak. DE BILT In het algemeen veel bewolking met voornamelijk vanavond en vannacht enkele buien. Matige, aan de kust krach tige wind tussen west en noor west. Weinig verandering in tem peratuur. DE BILT Gisteren trok een I depressie over het midden van Noorwegen en Zweden naar Fin land. Een hogedrukgebied ten westen van Ierland verplaatste rich langzaam Oostzuidoostwaarts. In de sterke westnoordwestelijke stroming tussen deze systemen werd een koufront meegeoverd, dat vanmorgen al tot de Alpen was gevorderd. De over de vrij warme Noordzee getransporteerde lucht was onstabiel van opbouw, wat gemakkelijk tot buienvorming aanleiding gaf, vooral in het noordedelijke deel van het land. Vooruitzichten voor zaterdag: temp.: 1 tot 6 graden boven nor- I maal; max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheél droog Aantal uren zon: 0 tot 4: min. etmaal: 60 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1