Veel is bereikt, veel moet nog gedaan Oppositie kraakt rede Brandt Geen goed nieuwe woord voor de Politiewet n Heya Keessie heerlijk boekje KOSTEN VAN HUIS STEGEN 3 KEER ZO STERK ALS HUREN Koningin bij viering gouden IAO Kiesinger: te veel beloften Vaderfiguur totaal veranderd Schakel kondigt initiatief-voorstel aan Beernink over „hardere lijn Ik stel overleg met Kamer zeker op prijs Prof. M. Kok opvolger van Rinkel VERDRIJF VERKOUD HEID /0\ WITTE KRUIS CRISIS IN IvASSLATEELT „Vormingsplicht voor jongeren" BEROEPINGSWERK KLM-stewardessen mogen trouwen 9 WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het vijftigjarig bestaan van de Internationale {Arbeidsorganisatie is vanmiddag gevierd met een plechtige zitting in de Ridderzaal, waarbij de Koningin aanwezig was, met honder den personen uit het politieke en bedrijfsleven en als bijzondere ;gast C. Wilfried Jenks, afgevaardigde van de directeur-generaal van de IAO. Minister Roolvink en de Vereni- ;ing voor internationale rechtsorde ïadden het initiatief genomen voor leze bijeenkomst Minister Roolvink dankte de Ko- üngin voor haar aanwezigheid, die ip nieuw getuigenis aflegt van haar lartverwarmende belangstelling voor iet werk dat wordt verricht in het jelang van een grotere sociale ge- echtigheid. „Ik kan u verzekeren dat ïw intens medeleven met hetgeen ich op sociaal terrein voltrekt, een ;rote stimulans en een bron van in- ipiratie vormt voor hen, die in ons and met de opstelling en de uitvoe- •ing van het sociaal beleid zijn be ast." Welzijn De heer Roolvink zei dat ook de ge- ndustrialiseerde landen er nog niet n geslaagd zijn, de verworven wel vaart te vertalen in welzijn. De on- ust met name bij de jeugd zou een ;evolg kunnen zijn van een eenzijdig iccent op de louter materiële voor- litgang. Een andere factor die hem net zorg vervulde was het falen om n de wereld de kloof te overbruggen ussen rijk en arm. Hiermee valt een chaduw over wat in de welvarende anden werd bereikt. De heer J. A. G. Alders, voorzitter m het NKV, zei dat de vakbeweging de IAO de enige wereldorganisatie liet die haar een werkelijke invloed ïeeft gegeven, gelijkwaardig aan die van regeringen en werkgeversorgani- ;aties. Er zijn echter nog miljoenen men- :n die honger en gebrek lijden, ver stoken van de meest elementaire ver zorging, die het slachtoffer zijn van pnwetendheid, die zonder middelen pijn ter verdediging van hun mense- [ijke rechten, gevolgd worden om huidskleur, godsdienst, politieke over tuiging en vakbondsactiviteiten. We veroveren de ruimte, aldus de leer Alders, terwijl tezelfdertijd man- len en vrouwen en kinderen omko- len, verkwijnen in ellendige omstan- ligheden, zonder hoop er ooit aan te intsnappen. Naar zij nmening is een van de _:rste en voornaamste opgaven van IAO het realiseren van de vak- erenigingsvrijheid. Na 50 jaar IAO s het mefdie vryheid in de wereld log slecht gesteld. Vrijheid van vak beweging bestaat nog slechts in 50 >rocent van het aantal lidstaten van Ie IAO. Vele lidstaten, die in de jaarlijkse hternationale arbeidsconferentie niet iphouden hun aanhankelijkheid aan Ie rechten van de mens en de consti tutie van IAO te proclameren, gaan intussen rustig door, in eigen land de meest elementaire vrijheidsbegrippen met voeten te treden. De IAO moet de beschikking krijgen over doel matige middelen die haar in staat stellen haar universele principes en constitutie ook universeel te doen respecteren. Wanhoop We moeten niet doof blijven, ver volgde de heer Alders, voor de kreten van wanhoop, die opklinken uit de vele gevangenissen, waarin mensen verkwijnen, wier enige misdaad is dat zij de belangen van hun broeders en zusters in de misère willen ver dedigen. Daarom streeft de vak beweging met alle kracht naar her vormingen binnen de IAO om de vrijheid van vakbeweging te ver wezenlijken. Mr. H. G. Scheffer, voorzitter van de VIRO, vroeg er aandacht voor, dat mede dankzij het werk van de IAO de Verenigde Naties een techniek en een niveau van in ternationale samenwerking hebben kunnen bereiken als zich tevoren nimmer in de wereldgeschiedenis heeft voorgedaan. Hetzelfde geldt ook voor wat is verricht op het ge bied van wereldgezondheid, voeding en landbouw, wetenschap, kunst en cultuur, kernenergie, rechten van de mens, monetair overleg en we reldbank, telecommunicatie, lucht en scheepvaart, codificatie en ont wikkeling van internationaal recht en tenslotte wereldhandel en ontwik kelingshulp. Er is naar zijn mening geen reden om te wanhopen aan de resultaten, ja zelfs aan het slagen van de internationale samenwer king. Inspanning Dr. G. M. J. Veldkamp noemde één ding zeker, namelijk dat in de wereld van morgen de sociale ge rechtigheid in volle omvang gestalte zal moet enkrijgen. Die gestalte zal alleen verworven kunnen worden door een krachtige inspanning van alle volkeren op wereldniveau. Ir. J. Bosma (werkgeversverte genwoordiger) noemde het ten on rechte dat de werkgeversgroep in de IAO een gebrek aan wil tot samen werking zou kunnen worden verwe ten. Zij die deze kritiek uiten, willen naar zijn oordeel geen verschil zien tussen een systeem waar alles door de staat wordt geregeld en het sys teem van vrije particuliere onder- mingsgewijze produktie. Hij erkende dat de landen die een andere maatschappijstructuur be zitten, positief benaderd moeten worden. Aspirine alleen op recept UTRECHT Aspirine zou veel minder en dan nog alleen opgelost in melk ingenomen moeten worden, meent de Utrechtse huisarts D. Bos- schaert, die vandaag aldaar promo veerde op een proefschrift over de medische zorg in Utrecht in de vori ge eeuw. Uit zijn stellingen blijkt zijn voorkeur voor het uitsluitend via recpet verkrijgbaar stellen van pijnstillende middelen. Bij 60 procent van de gebruikers veroorzaakt het gebruik van aspirine kleine bloedingen in de maag. Is men daarbij nog een stugge roker, dan bestaat er grote kans op een maag zweer. meent de arts. Nederland ver bruikt per jaar tussen de 3 en 400.000 kilo aspirine en andere pijnstillers. Premier De Jong en minister Luns rusten uit van hun be sprekingen met de Roemeense leiders. Hier wandelen ze door het immense kassencomplex, dat 100 hectare groot is. Het werd gebouwd door een Nederlandse firma. 'een gezagsdragermeer UTRECHT De Nationale Vrou wen Raad heeft gisteren in de raad- aal de gebruikelijke najaarsdag ge- ïouden, die ditmaal voor het grootste jedeeltc gewijd was aan het thema 'an de houding der jongeren in de naatschappij. Drie deskundige sprekers lieten de erschillende aspecten zien. Dr. L. J. tfenges, schetste de veranderde va- erfiguur in verband met het con- lict tussen jongeren en ouderen. Van !e gezagsdrager is de vader, zoals die n de televisieseries wordt voor- lesteld. „een goedwillende maar be- ichelijke slomerik geworden, die oor moeder en de kinderen wordt ipgevoed", aldus dr. Menges. Is er een moeder, dan is de vader flink n verstandig (Skippy, Bonanza). De groep neemt de functie van de ader over en bepaalt de normen, laarbij wordt de botsing vermeden oor alles vaag te houden. Ook in het ezin is er grote tolerantie. De otsing wordt vermeden en, aldus dr. lenges, de botsing, de conflictsitua- ie, is een noodzakelijk element in de orming. Vandaar het zoeken van de ongeren naar het projecteren van en conflictsituatie in de maatschap- lij. Drs. L. I. Thomas, auteur van het wek Gezag en ongezeglijkheid (uit- ;ave Bosch en Keunig, Baarn), be- landelde: Jeugd wil inspraak. Een 'erlangen ingegeven door de ontdek ing, dat de huidige maatschappij op welvaart en niet op ideeën is in- esteld. Met eigen werk proberen de ongeren het isolement te verbreken. BONN „Een mooie aaneen schakeling van vrijblijvendhe den". Zo noemde CSU-voorzit- ter Strauss de regeringsverkla ring van de nieuwe Westduitse bondskanselier Willy Brandt, die hij gisteren in de Bondsdag aflegde. En zijn voorganger Kiesinger vond dat Brandt veel te veel beloofde. De passage over de Duitslandpolitiek be vatte volgens hem veel onmogelijk heden. Barzel. de leider van de CDU-CSU-fractie in de Bondsdag, zei dat het slot van Brandts beschou wing over de democratie in West-Duitsland bijna aan een be lediging grenst Veel kritiek dus op de plannen van de nieuwe Duitse regering, althans van de zijde van de oppositie. De liberale partij, die samen met de so cialisten de regering vormt, was er tevreden over „dat talrijke eisen van ons door de regering zijn overgeno- ipen". DDR Brandt stelde wat de Duitsland-po- litiek betreft nieuwe besprekingen voor met de regering van Oost-Duitsland (DDR) zonder discri minatie met het doel te komen tot een bij verdrag geregelde samenwer king. „Een volkenrechtelijke erkenning van de DDR door de bondsregering kan niet in aanmerking komen. Ook wanneer er twee staten in Duitsland (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De ministers Polak (justitie) en Beernink (Binnenlandse Zaken) blijven vasthouden aan hun vooront werp voor een nieuwe politie wet. Zij zijn nog geen stap ge weken, ondanks de kritiek van allerlei instanties en van de Ka merleden. „Maar weinig mensen hebben er een goed woord voor over", zei de liberale fraktielei- der, mr. W. J. Geertsema. En mevrouw mr. H. Singer-Dekker (soc.), die samen met mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit van D'66 het gisteren voortdurend met de twee ministers aan de stok had, noemde het voor-ontwerp een niet geheel voldra gen vrucht. Trouwens een andere opponent over het voorontwerp was de a.r. af gevaardigde M. W. Schakel, die een warm pleidooi hield voor een ge westelijke politie (we publiceerden er reeds uitvoerig over). Maar de ministers wisten niet van wijken. Minister Polak zei: De poli tiezaken moeten centraal worden be handeld. Over een goede rechtsbede ling moet de minister van justitie zeggenschap hebben. De gewestelijke politie is voorbarig, omdat de bestuurlijke bovenbouw ontbreekt. Geen opening Dal was het vonnis over de sug gesties van het kame-rlid Schakel. Die riep dan ook vertwijfeld' uit: „Ik had (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „De indruk, die door het mij afgenomen interview zou zijn gewekt, dat ik het overleg met de Staten-Generaal zou verontachtzamen, is j onjuist", zei minister van binnenlandse zaken mr. Beernink gisteravond aan het slot van zijn betoog in de Tweede Kamer. Hij vervolgde: „Na een Kamerlidmaatschap van twintig jaar heb ik de waarde van dit overleg leren kennen." Minister Beernink zei, dat hij geheel achter de verklaring van premier De Jong staat, dat het gehele kabinet het gesprek met de Saten-Generaal hoog acht. In het veel besproken vraaggesprek had hij alleen maar gesproken over „momenten, die kunnen aanbreken voor het kabinet voor een „hardere lijn I wezenlijk op een opening gehoopt. Die is nergens te vinde.n. Dan moet er een politieke doorstoot komen". En de a.r.-afgevaardigde kondigde offi cieel zijn initiatiefwet aan voor de reorganisatie van de politie. „Eigenlijk hoort het indienen van zo'n wet aan de overheid toe", zei de heer Schakel in antwoord op kri tische opmerkingen van mr. Geertse ma en freule C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (ch). „Maar het is een uiterste middel. Ik zie geen andere weg". Als verdediging van zijn vooront werp zei minister Polak nog, dat was uitgegaan van de bestaande situatie en dat op grond van deze situatie ingrijpende wijzigingen werden voor gesteld. De enige die waardering opbracht voor het voorontwerp was freule Wttewaall van Stoetwegen. Zij deed de suggestie een commissie van deskundigen in te stellen voor de bestudering van het probleem. Twee de suggestie, door de minister wel willend beoordeeld, van de ch-afge- vaardigde. een staatssecretaris als topman voor het gehele politie-appa- raat. die verantwoording verschul digd zou zijn aan de ministers van justitie en van binnenlandse zaken. Vuurwapen Verder zijn er gisteren veel woor den gesproken over het gebruik van vuurwapens door de politie. Mejuf frouw Goudsmit wilde dit gebruik beperken, wanneer er geen gevaar aanwezig is voor de politieman. Zij diende hierover een motie in. die werd ontraden door minister Beernink: „Wanneer een gevaarlijke misdadiger vlucht, moet er geschoten kunnen worden". De politie blijft be wapend. Maar de minister deelde mee, dat de gemeentepolitieman het wapen straks onzichtbaar zal dragen. Beide ministers bevestigden, dat er kans bestaat op vergriizmg van de politiekorpsen Er zal meer worden gedaan aan de werving. En de oplei ding wordt gemoderniseerd. De coördinatie tussen de politie-af- delingen en korpsen wordt beter. Bestrijding van de moderne misdaad vereist modern materiaal. Damslapers Een belangrijk hoofdstuk in het debat vormde ten slotte het optreden j van de Amsterdamse politie tegen de j Damslapers. Mejuffrouw Goudsmit j vroeg of er wel reden was voor de massale arrestatie, die ze een razzia I noemde. De politie had reden aan te nemen, dat zich onder de Damslapers veel minderjarigen en vreemdelingen be vonden. En er moesten verdachte personen worden opgespoord. D'66, de PvdA en de PSP waren echter niet overtuigd. Mejuffrouw Goudsmit en mevrouw Singer-Dek ker bleven vragen of er wel een rechtsgrond was om zo maar minder jarigen mee te nemen ook al verble ven ze na twaalf uur op de Dam. Minister Polak beloofde dit punt nog eens te onderzoeken en erover te rapporteren. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Prof. M. Kok wordt de nieuwe oud-katholieke I aartsbisschop. Met grote meer- i derheid werd hij gisteren geko zen tot coadjutor met recht van opvolging van aartsbisschop Rin kel. Aartsbisschop Rinkel is 80 jaar en wil volgend jaar met emeritaat gaan. Om gezondheidsredenen had hij ge vraagd, om nu reeds een coadjutor aan te stellen. Prof. Kok heeft zijn keuze nog in beraad. Prof. Kok werd 8 februari 1916 te Leiden geboren. In 1941 werd hij tot priester gewijd. Sinds 1944 is hij j hoogleraar aan het oud-katholiek seminarie in Amersfoort en sinds 1968 bovendien president. Hij doceert er vaderlandse en algemene kerkge schiedenis, kerkrecht en patristiek. I Van 1958 tot 1968 was hij pastoor I in Den Haag thans is hij pastoor van j de Amersfoortse parochie, i Prof. Kok vertegenwoordigt de I oud-katholieke kerk in het mode- ramen van de Raad van Kerken in Nederland. Hij leidt de oud- katholie ke sectie van de studiegroep Rome - Utrecht. Hij is voorts rector van de door hem in 1949 opgerichte broeder schap Sint Willibrord en voorzitter van de oud-katholieke commissie voor het kerkrecht. Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) VENLO Op de Noordlimburgse groentenveilingen zijn gisteren 350.000 kroppen kassla. voor het overgrote deel van uitstekende ex portkwaliteit. door de klok gelopen, omdat zij de minimumprijs van ze ven cent per krop niet opbrachten. Hiermee heeft zich een ongekende crisis in dc kasslateelt geopenbaard. Mr. Struycken pleit voor vrije huren DEN HAAG De kosten, die drukken op het woningbezit zijn sinds 1940 driemaal zo sterk ge stegen als de huren, waardoor de kwaliteit van de bestaande wo ningvoorraad extra snel is ach teruitgegaan en het verkrottings- proces is versneld. In een bijeenkomst van de Con tactcommissie voor onroerende zaken heeft de voorzitter van deze commis sie. mr. A. A. M. Struycken. vandaag- in het Kurhaus gewezen op de harde noodzaak de vicieuze cirkel op het gebied van de huren in het belang van de gehele volkshuisvesting te doorbreken. Tengevolge van de lage huren van veel woningen is er ook onvoldoende belangstelling voor de nieuwbouw. Met de subsidiëring in zijn huidige vorm kan men. naar de mening van de heer Struycken. trachten de ge volgen zo goed mogelijk op te van gen. doch dit zijn lapmiddelen, die bovendien allerlei onbillijkheden meebrengen. De heer Struycken kritiseerde het voor de zoveelste maal uitstellen van de huurverhoging en pleitte voor snellere huurliberalisatie en jaar lijkse huurverhogingen. die de ontstane achterstand nu ook eens werkelijk binnen een redelijke tijdsperiode zouden kunnen inlopen. Als ideale toestand zag hij een eco nomisch verantwoord huurniveau ge koppeld aan een subsidiesysteem, waarbij alleen aan hen. die dit ook werkelijk nodig hebben, subsidie wordt verleend. bestaan, zijn zij voor elkaar geen buitenland hun onderlinge betrek kingen kunnen alleen van bijzondere aard zijn". De bondskanselier kondigde aan, dat hij de drie westelijke geallieer den zal verzoeken de reeds begonnen besprekingen met de Sowjetunie over Berlijn voort te zetten. „De status van de stad Berlijn moet echter on aangetast blijven". Over de binnenlandse politiek zei de bondskanselier ..dat zijn regering de democratie wil versterken. Door een voortdurend contact met de re presentatieve groeperingen van het volk en door een uitgebreide voor lichting over de regeringspolitiek willen we iedere burger de mogelijk heid geven mee te werken aan de hervorming van staat en maatschap pij". aldus Brandt. KIESRECHT Acht miljoen gulden nodig (Van aan onzer verslaggevers) DEN HAAG Wat de Raad van de Werkende Jeugd nu wel voor el- kaar krjjgt, is de landelijke vormings- I instituten in twintig jaar niet gelukt, namelijk een mentaliteitsverandering I en een algemeen heersend klimaat die j het voor de werkende jongeren moge lijk maken hun eisen gerealiseerd te krijgen. Tot deze conclusie kwamen de drie landelijke vormingsinstituten, die gis termiddag hun verlanglijstje ten aan zien va nde werkende jongeren be kendmaakten. De vormingsinstituten, die het ove rigens een gelukkige ontwikkeling vinden dat de jongeren nu zelf het heft in handen hebben genomen, zijn principieel tegen het feit dat het van de beslissing van de werkgever af hangt of een jongen of meisje een dag vorming krijgt. De regering moet een vormingsplicht wettelijk vaststellen. Deze plicht moet voor de 15-, 16- en 17-jarigen in drie fasen worden inge voerd. Om niet nog langer de kwestie uit te stellen, moeten op korte termjjn noodmaatregelen worden genomen, waardoor al in september 1970 een voorwaardelijk arbeidsverbod voor de 15-jarigen van kraeht wordt. Men zou kunnen vastleggen dat deze jon- I geren een werkweek van vier dagen kondigde ^hij ^wetsontwerpen hebben en dat de vijfde dag voor k. »--* vorming moet worden gebruikt. Met deze maatregel zou ƒ8 miljoen ge moeid zijn. Later zou dan de vor mingsplicht voor 16- en 17-jarigen kunnen worden ingevoerd. Een werkgroep van samenwerkende streekscholen en de vormingsinstitu ten, die het ministerie van onderwijs ook om geld gevragd voor de experi menten, die in september 1970 begin nen. Men wil af van de geslotenheid van het schoolse systeem en de deel nemers zelf hun terreinen van infor matie, communicatie en actie laten bepalen. De vormingsinstituten stel len ruimte, deskundigheid en mate riaal beschikbaar. Het zou voor de laatste vier maanden van 1970 om een bedrag van 1 miljoen gaan. Ook aan, waarbij het actieve kiesrecht wordt verlaagd van 21 tot 18 jaar en het passieve van 25 tot 21 jaar. Hij deed ten slotte een beroep op het democratische „engagement" van dc Duitse burger, zonder welke de rege ring niet met succes kan werken. Op nationaal niveau zal de revalu atie helpen de ontwikkeling van de prijzen in 1970 in toom te houden, maar meer zou zijn bereikt als de vorige regering op het juiste tijdstip tot daden was overgegaan. Daar dit niet is gebeurd, zo zei de bondskanselier nog, ligt het moei lijkste punt van de prijsontwikke ling, namelijk dat waarop de op waartse beweging haar climax be reikt, nog voor ons. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld (vac P. Alblas)I. Boot te Wijngaarden; te 's-Grevelduin-Capelle en te Wilnis: kand. G. Post te Hilversum; door de synode tot zendingspred. in dienst v. d. Minahassische Evang. Christ. Kerk als docent a. d. theol. faculteit v. d. Ind Christ. Univ. te Tommohon: kand. Y. Bekker te Oegstgeest; door de synode tot legerpred.: kand. C. 't Lam te Utrecht en kand. J. A v. Selms te Dordrecht. Aangenomen naar Boven-Hardinx- veld: A. Stekelenburg te Lexmond. Bedankt voor Wierden: G. H. v. Koo- ten te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-noord: D. C. v. Geest te Klazienaveen. Beroepen te De Lier: J. v. Dalen te Rotterdam-Overschie. Bedankt voor Bleiswijk: A. M. de Hoogh te Dalfsen (O.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-oost: P. op den Velde te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Franklin Lakes (U.S.A.): A. Vergunst te Rotterdam centrum. SCHIPHOL In navolging van andere grote luchtvaartmaatschap pijen zal nu ook de directie van de KLM de stewardessen binnenkort toestemming geven te trouwen en te vens in dienst te blijven. Tot nu moesten ze bij indiensttre ding een contract voor vijf jaar teke nen, waarbij zij beloofden gedurende hun diensttrijd niet in het huwelijk te zullen treden op straffe van ontslag. Regel blijft dat alleen ongehuwde stewardessen in dienst worden geno men. NEDERHORST WIL GASTARBEIDERS UIT NIJMEGEN WEREN DEN HAAG Het socialistische Kamerlid drs. G. M. Nederhorst wil Nijmegen tijdelijk tot stimule ringsgebied laten verklaren, gezieh het feit dat de werkloosheid in deze stad ver boven het landelijk gemid delde ligt, en gezien de verscherping van deze situaiic door het ontslag van 750 werknemers bij Nyma. In zijn vragen aan de ministers van economische zaken'en van socia le zaken en volksgezondheid wijst de heer'Nederhorst: erop dat meer dan de helft van de Nyma-werknemers die worden ontslagen, ouder is dan vijf tig jaar. Plaatsing van deze mensen is uit zichtloos, zolang een aantal onderne mingen in Nijmegen zich op het standpunt blijft stellen liever jonge arbeidskrachten uit het buitenland aan te nemen dan werkloze oudere arbeidskrachten zonodig na omscholing in de gelegenheid te stellen nieuw werk te vinden. Drs. Nederhorst vraagt de mi nisters of er in deze situatie geen redenen zijn het verlenen van ver gunningen voor tewerkstelling van buitenlanders in Nijmegen voorlopig stop te zetten. UTRECHT Het studium gene rale van de rijksuniversiteit in Utrecht zal gedurende november in het teken staan van de sexualiteit. Samen met het bureau vormings werk en de NVSH is een program ma samengesteld, waarin ook de medische faculteit een belangrijk aandeel heeft. Via lezingen, discussies en films zullen zeer veel aspecten van het onderwerp aan de orde komen. AMSTERDAM Na Faas Wil kes, Gerrit Schulte en Jan Jans sen heeft nu ook schaatscrack Kees Verkerk zijn eign boek. In Amsterdam was het gisteren zo ver, reikte jarige Kees zelf het eerste gesigneerde exemplaar uit aan de man aan wie hij volgens zeggen zo veel te danken heeft. Kees Broekman. De titel van het Boek? Het kan bijna niet anders: Heya Keessie. Het werkje (166 pagina's, ver lucht met nimmer gepubliceerde foto's) geeft insider en leek een nauwkeurig beeld van de wereld der flitsende ijzers. Het toont de spanningen, de onvoorstelbare hoeveelheid facto ren waarvan succes kan afhan gen, en de opofferingen van de topsporter duidelijker dan ooit aan. Het is een opsomming van parelende hoogtepunten maar ook van dizzy makende ont goochelingen en doffe teleurstel- tingen. Vriend en collega Ger Beste- hreurtje tekende Kees' story met behulp van een bandrecorder op. Terecht kan gesteld worden dat 'demand anders dan Bestebreur- *ie. die immers zelf twee jaar deel uitmaakte van de kernploeg '•n Hamar, de sfeer en de entou- -age zo haarfijn had kunnen aan- •nplen. Drie maanden werkte hij aan ''et boek. Drie maanden ook waarin Kees vaak even in Gers woonplaats in Barendrecht aan wipte om een vergeten episode "an zijn schaatscarrière toch nog nan de band toe te vertrouwen Heya Keessie is een sportboek dat zijn weg over de toonhani best gaat vinden. Men zal het in één adem uitlezen. Omdat het niet alleen de hoogtepunten van een topschaatscr behandelt, maar ook de menselijke zijde. Het boekje is uitgegeven bij Kluwer en zal vanaf volgende week in paperbackvorm a f 9,75 en met hard kaft voor 12,50 te verkrijgen zijn. Een aanwinst voor de sportbibliotheek. tl Gpr StoH*

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9