Laat me asjeblieft eo eventjes aanrommelen! Kamer bezorgd over financiën van gemeenten Conflicten niet opzouten maar helemaal uitpraten Toon na jaar weer op planken in Gent: Toon Hermans op Tweede Kerstdag Ooglij dersgasthuis leent tegen 8,75 pet. Victoria-hotel in andere handen Voorkom hart- en vaatziekten WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 GENT „Da's angstzweet", zegt Toon en steekt me een klamme hand toe. Het is dinsdagmiddag 28 oktober. In het don kere, met veel verguld stucwerk versierde stadstheater heerst al de premièrespanning. Vanavond zal Toon, na een jaar retraite, zijn vijfde one-man- show brengen. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Toons optreden in Gent, Antwerpen en Brussel is tot februari al volledig uitverkocht. Het klinkt veelbelovend, maar voor Neerlands grootste showman doet het wat angstig aan. Is hij bang voor een flop Even uit de repetitie gelopen, zegt hij: „Zoveel mensen die zoveel ver wachten benauwt mij. Het kan van avond slecht zijn, maar morgen goed en overmorgen nog beter. En an dersom." Die woorden klinken ietwat vreemd uit de mond van een man die zijn publiek kan laten daveren van het lachen, en een zaal van duizend toeschouwers zo stil krijgt, dat men de befaamde speld kan horen vallen. Oorzaak van zijn plankenkoorts is de als lichtelijk mislukt beschreven tournee in Amerika: „Waarom heeft de pers mij zo laten afgaan in Ame rika? Ik heb collega's van mij op het toneel in Amerika zien afgaan.... Ze werden hier bejubeld. Ik ben trou wens hier zo vaak bejubeld en, zeg nou zelf, alleen maar om een liedje. En wat is nou een liedje?" Toon Hermans wil wel praten, maar hij is duidelijk gereserveerd ten opzichte van recensies over zijn optreden. Hij heeft alle dagbladen in Nederland en België verzocht nog geen kritiek te geven van de eerste „try-outs". GOED „In Amerika is het normaal dat men gedurende een maand zijn pro gramma uitprobeert. Laat mij dan ook asjeblief nog een poosje aanrom melen." Wij vragen of hij na de pre mière nog even met ons wil praten. Als hij tenminste niet te moe is. Een schouderophalen: Als ik moe zou zijn na afloop, is het niet goed geweest. Wij zijn op de bonne fooi naar het land van de zuiderburen gereisd. We wisten dat het Stadstheater tot de laatste plaats was uitverkocht en dat" zeer velen moesten worden teleur gesteld, maar na enig over en weer met Dick Binnendk, Toons mana ger in Nederland („Geen, absoluut geen recensie alstublieft") en de di recteur van het theater zitten we dan toch ten slotte om acht uur in de stampvolle zaal. Maar.... geen recensie over dit op treden, waarvoor geen reclame dan slechts enkele affiches aan de muren en aanplakzuilen is gemaakt. Geen recensie over dit programma waaro ver al de belangrijkste theaterdirec teuren van Nederland hebben ge beld: „Wanneer komen jullie hier?" Toon weet het niet, zij weten het niet, dus wij weten het ook niet. Het enige dat vaststaat, is dat het pre- mièrepublick zeer enthousiast rea geert. Er wordt veel geapplaudis seerd, er is een intense aandacht en zelfs bij een liedje, dat niet zo direct om meezingen vraagt, krijgt de showman zijn publiek mee. TIEN FRANKSKES In de pauze verdwijnen de horden ln de foyer en in het café naast het theater, dat als een soort tweede foy er dienst doet. Op straat een man die felrode kartonnetjes met het portret van Toon Hermans aan een goud koordje verkoopt: „Medammeke, hier dat leuke portretje van Toon Her mans voor tien frankskes slechts." De kartonnetjes gaan grif van de hand. Het gedeelte na de pauze duurt tot kwart voor twaalf, maar de lange tijdsduur doet de aandacht van het publiek niet verslappen. Gespannen gezichten, aandachtig kijkend en luisterend. En dan, na de slotapothe ose een daverend applaus. Vier, acht, twaalf, vijftien bloemstukken worden het podium op gedragen. Het doek wordt gehaald en zakt weer en dat gaat vele malen zo. Het succes van de eerste avond is verzekerd. „Nee, ik ben niet moe", zegt Toon even later, als wij hem aan de woorden herinneren, die hij voor de voorstelling sprak. „Na de eerste vijf minuten op het toneel voelde ik mij weer helemaal geweldig. Tja, ik ben er toch een jaar uit geweest. Deze show is trouwens, wat de voor bereiding betreft, de beste van al mijn shows. De vorige repeteerde ik veel schetsmatiger in." Als wij opmerken dat sommige liedjes ons enorm hebben geboeid, antwoordt hij: „Ja, ik zou graag méér liedjes achter elkaar zingen, maar het publiek wil nu eenmaal graag veel conferences ertussendoor. Hoe wel ik daarin meega, probeer ik toch de aard van mijn conferences te ver anderen." Onderwijl wordt programma na programma voor hem neergelegd. Toon, wat smalletjes en wat verkreu keld in het gezicht, tekent vriendelijk en met aandacht. MINDER SHOW „Van Canada, hè", vervolgt hij, „van Canada heb ik geleerd dat ik minder toneelrequisieten moet ge bruiken. Dat is uit de tijd. Hetzelfde is het geval met de musici. Toen ik begon was het heel wat: een groep musici bij een eenmansshow. Nu doen zovelen het. Daarom die twee vleugels inplaats van het vroegere orkestje. Deze begeleiding bevalt me overigens uitstekend: het is veel sub tieler. Ik wil minder show; ik wil het geheel meer naar de intieme kant brengen. Overigens heb ik deze avond al gemerkt wat er uit moet. Er moet drie kwartier uit en dat is heel wat. Maar ik weet het nu en de show zal steeds beter worden. Wat mijn internationale show, die ik ook in Duitsland ga brengen, betreft, daar had ik nog twintig minuten voor no dig. Die heb ik nu. Die haal ik uit deze show. Maar die internationale show wordt heel anders dan deze, hoor. Qua opzet en begeleiding wel hetzelfde, maar wat teksten enzo voort betreft toch heel anders." De glazen zijn op het succes gehe ven en leeggedronken. Op het toneel wordt alvast het décor voor de to neelvoorstelling van woensdag in el kaar getimmerd. Het theater is leeg op nog enkele gasten na. BLAUWE BALLON Toon is moe en gaat eens op huis aan. Buiten hangt de mist in nevels op het plein. In het theater kleeft de enige re- quisiet, die Hermans bij zijn optre den gebruikte, tegen de plafondengel tjes: een blauwe ballon. Veel succes, meneer Hermans, en, wat de komende voorstellingen be treft: „Toi, toi". Woord voor Woord Luisterend naar de uitzending „Woord voor Woord", zondagavond, heb ik mij (en vermoedelijk vele ande ren met mij) vreselijk geërgerd aan het taalgebruik van Aart Staartjes, die deze bijbelvertellingen voor het IKOR verzorgt. Toen het erop aan kwam iemands onwil uit te drukken bezigde hij de woorden „ik verdom het" en het klonk als het plonsen van een baksteen in een stille vijver. Het is onbegrijpelijk dat iemand tij dens zulk een voor kinderen bestemde religieuze uitzending zich van dergelij ke grove taal durft te bedienen. Wij doen ons best de kinderen op het ver keerde van zulk woordgebruik te wij zen en ze te leren ruwe taal te vermij den. En dan komt nota bene het IKOR bij monde van deze meneer Staartjes uitgerekend tijdens een bij bels verhaal ons met zo'n uitdrukking aan boord. De heer Staartjes mag misschien een goed toneelspeler zijn (hoewel niet kieskeurig in de rollen, die hij vertolkt), voor een godsdienstige uit zending acht ik hem ten enenmale ongeschikt. Laat het IKOR naar een meer acceptabele persoon voor dit werk uitzien en ons dergelijke „schokeffecten" besparen. Het opvoe den wordt ons tegenwoordig al moei lijk genoeg gemaakt Vlaardingen P. van Dorp Het wordt zo langzamerhand een verwarrende boel in Den (Haag. Nu heb ik, dat maar eerst bekennen, vaak moeite om bij het juiste ge zicht direct de juiste naam te vin den. Er zijn zoveel, ontelbaar veel mensen, die ik ooit wel ergens te genkom en dan in maanden soms jaren niet. zodat ze maar een vage herinnering worden. Bovendien staat de journalist vaak alleen tegenover velen. Op die manier krijg ik wel eens een zeer hartelijke begroeting, waar ik geer raad mee weet. Men kan dan heel verschillend handelen. Men heeft de neiging een neutraal gesprekje te beginnen in de hoop de partner thuis te brengen. Men kan ook eerlijk en wel zeggen, dat men even de kluts kwijt is. Vra gen waar en wanneer het ook a: weer was, dat we elkaar zagen. Dat is de meest honorabele en ge makkelijkste manier. Maar er zijn gevallen, waarin het absoluut niet kan- Gewoon, omdat achter in het hoofd dat lampje gaat branden, dat waarschuwt dat het dan de derde of wellicht reeds vierde keer wordt. Blijft niets anders over als steeds oplettend te zijn. Altijd maar weer te proberen bijzonderheden te note ren. Trant van spreken, bril of geen bril, en haar. Haar kapsel valt mf altijd op, omdat de aanblik meestai gevoelens van jalouzie wekt. Speci aal krullekoppen maken indruk. Maar na een stadswandeling weei 'k het niet meer. Viermaal ging ik de mist in. Een hartelijke groet, te kame raadschappelijk om van een vage verre bekende te zijn. Een vreeme gezicht toch met duizend lampjes ii mijn achterhoofd, dat het helemaa niet vreemd was... dat ik het allee' maar vreemd vond... Dan de herkenning en de ontdek '<ing...een pruik... Een pruik met pieken, een pruik (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op de ochtend van Tweede Kerstdag zal Toon Her mans in het programma Hilversum I tussen 11 en 12 uur vertellen over het leven in zijn woonplaats Maastricht, over zijn bezigheden thuis en over zijn belevenissen in zijn stamcafé. UTRECHT De Stichting Konink- Nederlands gasthuis voor ooglijders te Utrecht heeft besloten tot uitgifte van 30-jarige obligaties, elk 1.000 groot, tot een totaal bedrag van 3 miljoen gulden en tegen een rente van 8% procent De koers van uit gifte is vastgesteld op 100 procent. De aflossing van deze lening zal telkens op 1 december plaatsvinden in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 decem ber 1980. met krullen, een pruik met een to ren... Een pruik diep over het voorhoofd I om eigen haarlijn te bedekken en altijd daaronder zo'n gezicht van: ..En hoe vind je me nou...? Blonden zijn aangebruind, grijzen leroet, bruinen verrood en roden *.ijn blond. Er is geen houvast meer aan te inden. Voor die verre bekenden wil ik vel moeite doen de puzzel uit te '.oeken, maar als je beste vrienden je ook cryptisch gaan behandelen wordt het te veel. Een gewone wandeling wordt een I vermoeiende bezigheid. Met diep nadenken ben ik tot de slotsom ge komen dat er maar één oplossing is. Ook een pruik dragen en daarmee mherkenbaar worden. Het liefste '.ou ik een blonde willen hebben, net overal krullen en voor extra 'osse pljpekrullen. De pijpekrullen, lie de strakste pavilotten nimmer te I •oorschijn hebben kunnen toveren, n de jaren, dat elk kinderpartijtje lie toch eigenlijk vereiste. Als ik de moed opbreng ga ik het •>ns proberen... WETHOUDERS STAPPEN OP SCHOORL De beide wethouders van Schoorl, R. Dekker (kath.v.) en J. Muelink (soc.), hebben gisteravond staande de raadsvergadering voor hun functie bedankt. De reden Is de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris. B. en W. hadden, in overleg met de fractie voorzitters, een voordracht van twee kandidaten opgesteld. Een van de so cialistische raadsleden bracht een an dere kandidaat naar voren. Deze laatste kreeg een stem meer dan de aanbevolen nummer één op de voor dracht van B. en W. De twee wet houders zagen hierin een blijk van wantrouwen tegen hun beleid, en stapten op. Zn Italië is het tot grote vechtpartijen gekomen tijdens een algemene staking. De ge vechten braken uit, toen Mao- gezinde demonstranten zich met rode vlaggen en portretten van Mao in de betoging wilden mengen. AMSTERDAM Het Victoria-ho tel op de hoek van het Damrak tegen over het Amsterdamse centraal sta tion is in eigendom overgegaan aan Grand Metropolitan Hotels Ltd., de grootste hotelonderneming in Enge land die 48 hotels in Engeland, de Verenigde Staten en op het vaste land van Europa heeft De exploitatie van het Victoria-ho tel zal onder de huidige directie wor den voortgezet. Ook de bezetting van het personeel zal 'niet gewijzigd wor den. China heeft gisteren de zeven Duitsers die veertien maanden lang in gevangenschap hebben geleefd, vrijgelaten. De vier mannen, een vrouw en twee kinderen werden on der militair escorte naar het vlieg veld van Peking gebracht waarna zij in het vliegtuig naar Honk Kong stapten, waar zij inmiddels zijn aan gekomen. De vier mannen werkten in Lan- chow aan de bouw van een petroche mische fabriek voor een onderneming in Frankfort. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Van alle kan ten kon men gisteren in de Twee de Kamer zorgelijke geluiden ho ren over de toestand van de ge meentelijke financiën. De be zorgdheid strekte zich uit van de liberaal mr. H. E. Koning, die de regering verantwoordelijk stelde voor het feit, dat de ge meenten onvoldoende op de ka pitaalmarkt konden opereren, tot de socialist drs. H. M. Franssen, die een scherpe motie van af keuring indiende. De a.r. afgevaardigde M. W. Scha kel. veel uit de praktijk van het ge meentelijk bestuur sprekend, bleek over cijfers en imponerend materiaal te beschikken, waarop de oppositie jaloers kon zijn. De heer Franssen nodigde de heer Schakel dan ook uit zijn motie mede te ondertekenen, Maar deze vlieger ging niet op. De fraktie van de ARP had zich ak koord verklaard met het uitgavenni veau van de overheid. De consequen tie van de motie- Franssen zou di rect een verhoging van dit niveau zijn. Afkeuring In zijn motie constateert de heer Franssen dan dat veel gemeentebestu ren in de uitvoering van de wezenlij ke taken als de zorg voor het onder wijs, woningbouw. sanering, openbaar vervoer en maatschappelijk werk tekort moeten schieten als ge volg van het huidige beleid van de regering. Een reden dus om dit beleid af te keuren. In een tweede motie - Franssen wordt de regering gevraagd om voor de gemeenten voor het jaar 1969 in ieder geval ƒ6.110 miljoen en voor 1970 het bedrag van ƒ6.460 miljoen veilig te stellen voor de investerin gen. Reden: de passage in de Troonrede over de leefbaarheid van ons land. De gemeenten blijven de sluitpost van de begroting, zei de spreker van de oppositie. De heer Franssen ver volgde: In plaats van meer geld wordt een strenger toezicht op de gemeenten afgekondigd. „Dat wordt dan de tweede knevelwet." Tweede uitspraak van de heer j Franssen: De belastingverlaging moet doorgaan en daarom worden de I gemeenten geplukt. De andere Kamerleden zagen hel probleem van de gemeenteflnanciën vooral structureel. De heer Schakel vond dit zo ernstig, dat hij namens zijn fractie voor 1971 een verbetering van de structurele situatie eiste. De heer E. J. M. Kolfschoten (kath.v.) zei het zo: Tweemaal sane ring van het gemeentefonds wijst toch wel op structurele tekortkomin gen. Saneren, gezondmaken, doe j« één keer. Maar met oppeppen kun je niet doorgaan. Op een gegeven ogen blik overlijdt de patiënt Een andere grief was de stijgings norm van 6 procent, waaraan de ge meenten worden gebonden. Deze norm geldt voor het Rijk, maar, be toogde de heer Schakel, die 6 procent mag niet zo maar worden toegepast op de gemeenten met 'haar veel spe ciale taken: onderwijs, openbaar ver voer. sociale zorg. Voor die sociale zorg deed de heer Kolfschoten de suggestie het gemeen telijk aandeel van 20 procent van de totale kosten te verminderen of hal veren. Met de heer Schakel deed de heer Kolfschoten enkele gedetailleerde voorstellen om de gemeenten soelaas te geven. Mejuffrouw mr. E. A. Haars, van de CHU als de andere sprekers voor al bezorgd over de grote steden, vroeg ook ruimte voor de gemeenten op de kapitaalmarkt. Zij noemde de verschillende cijfers niet alarmerend ongunstig. Wel vroeg zij vooral steun voor de stad Leiden, speciaal gebukt gaande onder de financiële last (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Hart- en vaatziekten vormen in ons land de ernstigste en langdurigste epidemie, die per dag vijftig Nederlanders velt. Zeer velen krijgen de ziekte. Het merkwaardigste is evenwel, dat men deze noodtoestand want dat is het zo gelaten aanvaardt. Er is meer onrust over onder voeding in ontwikkelingslanden, dan over deze bedreiging van onszelf en van onze naasten in eigen land. Prof. dr. J. J. Groen signaleerde dat gistermiddag in een bijeenkomst van het voorlichtingsbureau voor de voeding toen hij over onze voeding en hart- en vaatziekten sprak. Hij signaleerde nog meer. De stand van onze kennis over de oorzaken is on volledig. Er is sprake van een te genstrijdigheid in de diverse menin gen. Echter kan toch onmogelijk verschil van mening bestaan om on- middelllijk intensief het wetenschap pelijk onderzoek naar oorzaken en preventiemogelijkheden: uit te brei den. Als men vergelijkt hoeveel thans aan het behandelen der ziektesymp tomen wordt besteed en wat er slechts aan fundamenteel we tenschappelijk speurwerk wordt uit gegeven, dan kan de conclusie slechts zijn: wij gebruiken onze krachten en hulpmiddelen verkeerd, a.h.w„ voor „nablussen", nadat de brand het ge bouw reeds heeft verwoest. Wij moesten daarnaast of, in plaats daar van veel meer aan de bouw van brandvrije huizen gaan werken Aanbevelingen Anderzijds kunnen, rekening hou dend met de tegenwoordige stand van onze kennis op dit gebied zeker een aantal aanbevelingen voor het voorkomen van hart- en vaatziekten worden gegeven. Daarvan noemde de spreker onder meer: Minder eieren I gebruiken, vooral eigeel. Minder an dere cholesterolrijke voedingsmidde len, zoals hersenen en lever. Minder dierlijke vetten (vet vlees, boter, room, roomijs, roomkaas, margarine). Daarvoor in de plaats gebruiken: mager vlees, vis en voor de berei ding van maaltijden mais-, soja, katoenzaad-, zonnebloemolie, dan wel een van de margarines waarin verza digde vetzuren grotendeels zijn ver vangen. Dubbel-op Een ander punt het is niet nodig om, wanneer men vlees, kaas of vis als broodbelegging gebruikt, het brood bovendien nog te besmeren. Gebruik van melk of kaas behoeft niet ontraden te worden. Men zou zich daarmee belangrijke voe dingsmiddelen onthouden en de hoe veelheid verzadigd vet die aldus wordt opgenomen is te gering om zo'n ingrijpend advies te rechtvaardi gen. Wat melk betreft blijft het uiter- j aard altijd beter indien men karne melk, taptemelk- yoghurt of melk met een zo laag mogelijk vetgehalte ge bruikt, met name als men de middel bare leeftijd heeft bereikt. Vervolgens: minder suiker, meer groenten, vruchten, rijst, aardappe- len, erwten, bonen, havermout en brood eten. Niet roken, of erg weinig, voldoende regelmatige lichaamsbewe ging nemen en voor velen wellicht een noviteit om te vernemen tracht conflicten in gezin of op het werk uit te praten, met andere woor den „beheers" u nooit, door ze te verzwijgen. Studie De spreker bracht in dit verband I naar voren, dat terwijl de medische j ervaring het verband tussen emotio nele spanningen en coronaire hart ziekten bijna dagelijks demonstreert, deze invloed zeer onvoldoende is bestudeerd. Voorzover het is gedaan kwamen vooral z.g. dominantieconflicten tus sen man en vrouw, tussen ouders en '(inderen, in de werksituatie, als .zondaars" naar voren. En dit met isme. indien deze conflicten niet tot en oplossing werden gebracht. Voordat deze voorlichtingsspeech .vas afgestoken had de journalist W. an Stuyvenberg de jaarprijs ƒ1000 an het Voorlichtingsbureau voor de oeding ontvangen vanwege een door em onlangs in het damesblad Mar- xiet geplaatste serie onder de titel: Graven wij ons graf met mes en I vork?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5