GEMEENTEN: TE VEEL VRIJ Commentaren Neutraliteit een Finse obsessie Socialistische premier Meir partij van verliest zetels PRIJZEN MOEILIJK TE HANDHAVEN decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Brief aan colleges Ben W. Staatssecretaris dreigt met ingrijpen S«p§ $S»RÉ(f§C Crita) HIT WEER Opklaringen Koreaantjes bij nieuwe ouders Koelhuisboter f 1.20 voor Parlementsverkiezingen in Israël Herwaarderiii" "lilden niet noodzakelijk Activiteiten van linkse studenten pindarotsjes JAMIN in S gevaarlijk Grapperhaus vóór Onderzoek naar conflict in Gorkum trekking van staatsloterij op tv I bon— Nieuwe Leicis e Courant Woensdag 29 oktober 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (l an onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In de afgelopen maanden zijn de verlofregelin gen voor de ambtenaren van vele gemeenten verbeterd. Daarbij is het minimum aantal verlofdagen op zeventien gebracht. Staatssecretaris van Binnenlandse aZken meent thans naar wij vernemen dat hij op dit terrein moet ingrijpen. Voor het eerst hebben een Russische en een Amerikaanse astronaut samen in een Apollo- cabine vertoefd. Niet voor een ruimtereis maar tijdens de bezichtiging van de Rockwell- fabrieken, waar de Apollo- cabines worden gemaakt, door de Russische generaal-majoor G. Beregovoy (links), die een bezoek aan Amerika brengt. In de cabine staat hij met Gene Cernan. Initiatief DE (Van redacteuren) Geweld overwint alles, maar zijn zegepralen duren niet lang. LINCOLN „Ik hoop dat inijn poppen niet "loosd worden, terwijl ik hier hen' DE BILT In de krachtige stroming, die in stand wordt gehouden door een hogedruk- gebied ten westen van Ierland en een depressie bij noord Noor wegen, trok een koufront van daag over Nederland, wat met enige regen gepaard ging. De gemeten neerslaghoeveelheden waren gering en bedroegen niet, meer dan een a twee millimeter.' Met de naar noordwest ge ruimde wind werd koudere lucht binnengevoerd, waarin hier en daar enkele buien voorkwamen. De genoemde druksystemen trekken naar het oosten, waar door het hogedrukgebied morgen dichter bij ons land zal liggen. Door de relatief warme Noordzee moet, vooral aanvankelijk, nog op enkele buien worden gere kend. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), dalend. Zon en maan 30 oktober zo nop 7.31, onder I 17.16; maan op 20.00, onder 13.28; 2 nov. L.K. Kansen op adoptie 'Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Pleegouders heb- x?n vandaag tien Koreaanse adoptief- tinderen verwelkomd. Het waren zes meisjes en vier jongens, overgekomen mede dank zij de onlangs opgerichte Nederlandse stichting Interlandelijke Adoptie Het lijkt er nu op, dat de aankomst van andere adoptiefkinderen uit Ko rea met een zekere regelmaat ver dacht mag worden. Het geldt hier a'leen kinderen van Amerikaanse vaders (militairen) en Koreaanse moeders die door de gemeenschap Worden verstoten. Omdat in de nabije toekomst regel- matig groepen kinderen kunnen wor den verwacht, krijgen meer adspi- rant-adoptiefgezinncn een kans. Het 'iel er namelijk naar uit dat de Wachtlijst, waarop overigens nog hon derden Nederlandse echtparen staan *an worden afgewerkt. Wie meer van deze adoptiemogc l'ljkheden wil weten kan zich wender. tot de stichting. Nieuwe Schoolstraat 28. Den Haag. In duidelijke bewoordingen heeft hij de colleges van B. en W. te kennen gegeven dat de ge meentelijke verlofregelingen ge heel aangepast moeten worden aan de rijksregeling. In ieder geval zullen verbeteringen in de verlofregelingen, die zijn aan gebracht na 1 januari 1969 en die uitgaan boven de rijksregeling, met ingang van 1 januari 1970 moeten verdwijnen. Gebeurt dit niet, dan zal volgens artikel 126 van de Ambte narenwet de betrokken gemeente verordening worden vernietigd. In een brief gaf staatssecretaris j Van Veen op 23 december 1968 aan de i besturen van de lagere publiekrechte- i lijke lichamen (provincie en gemeen- te) kennis van een wijziging per 1 ja nuari 1969 van de vakantieverlof- regeling voor het burgerlijk rijks personeel. De regelingen van de la- j gere publiekrechtelijke lichamen zou- j den aangepast kunnen worden aan de nieuwe bepalingen van de rijksrege- j ling. Inmiddels hebben de besturen van een aantal gemeenten besloten tot verbetering van de voor hun perso neel geldende vakantieregeling, ook als was deze niet minder gunstig dan de thans geldende rijksregeling. Te gen dat laatste heeft de staatssecreta ris overwegend bezwaar. Ongedaan o Met het oog op de wenselijkheid dat de rechtspositieregelingen van de pu bliekrechtelijke lichamen onderling zo weinig mogelijk afwijkingen vertonen, geeft hij er de voorkeur aan, de va kantieverlofregelingen van de ge meenten geheel aan de thans gelden de regeling voor het rijkspersoneel aan te passen. Extra verbeteringen dienen ongedaan gemaakt te worden. In de gevallen waaraan niet aan dit verzoek voor 1 januari 1970 wordt voldaan, zullen met toepassing van I art. 126 van de Ambtenarenwet deze j verordeningen worden vernietigd. Morgen komt de centrale commissie j van het georganiseerd overleg voor ambtenarenzaken bijeen om deze moeilijkheid te bespreken. Een glimlachende Karim Aga Khan naast zijn bruid Sarah Crichton-Stuart, tijdens een een voudige huwelijksplechtigheid in de Parijse villa van de bruide gom. De bruid, die voortaan Begum Aga Khan zal heten, is gekleed in de traditionele bruid*- saridie speciaal voor haar in DEN HAAG Finland zou zijn ei gen positie schaden, als het niet angst vallig zou streven naar het betrachten van neutraliteit. Het acht deze opvatting moreel niet aanvechtbaar, maar integendeel in het belang van het land en de rest van de wereld. Dit vertelde gisteren een functiona ris van het Finse ministerie van bui tenlandse zaken de heer Y. Vaananen, tijdens een persconferentie in Den Haag. Hij vertelde dat 21 landen gunstig hebben gereageerd op de Finse uit nodiging, in Helsinki een Europese veiligheidsconferentie te organiseren, genodigd. Verwacht wordt, dat zij Vgenodigd. erwacht wordt, dat zij pas zullen reageren na de Navo-bij- eenkomst, die dit jaar nog in Brussel wordt gehouden. Engeland heeft ook nog niet defini tief gere'ageerd. LIBERALE fraktieleider mr. Geertsema voegde gisteren de a.r.-afgevaardigde Schakel toe, dat de reorganisatie van de politic eigenlijk een veel te ingewikkeld onderwerp is voor een initiatief-ontwerp van een kamerlid. Dat echter een moeilyke materie de activiteiten van de kamerleden niet behoeft te remmen, bewezen dr. H. A. Schuring en drs. A. D. W. Tilanus van de CHU. Zyn stelden een plan op voor een nieuwe bestuursvorm voor universiteiten en hogescholen. Het schema van deze kamerleden is geïnspireerd onder meer op de nota- Veringa. Ook hebben zy hun nut ge daan met de onlangs gehouden open bare hearing. De zelfwerkzaamheid van de c.h.-af- gevaardigden leverde een plan op, dat progressief genoemd mag worden (vertegenwoordiging van alle gele dingen) en dat een waardevolle bij drage vormt in de moeilijke discussie, in en buiten het parlement, over de democratisering van het hoger onder wijs. Het doe-het-zelf van de kamerleden (vooral nu gedemonstreerd in de pro- tcstant-christelyke frakties) kan al leen worden toegejuicht en verdient geen liberale afkeuring omdat het karwei te moeilyk zou zyn. Kansen LUXEMBURG De Neder landse huisvrouw zal tot Kerst mis een pakje koelhuisboter kun- kopen voor ongeveer 1,20. De normale prijs was tot nu toe 1,75. Totaal 7500 ton koelhuis boter zal in deze periode op de Nederlandse markt worden ge- I bracht. Frankrijk en Duitsland zullen sa men veertigduizend ton boter tegen I gen lagere prijs in de handel bren gen. Tot deze afzetcampagne is giste ren besloten door de raad van land bouwministers in de EEG. In de Eu ropese koelhuizen ligt op dit moment naar schatting vijfhonderdduizend ton overtollige boter. TEL AVIV Volgens de nog niet officiële uitslagen heeft de socialistische partijcombinatie, waarbij de Arbeiderspartij van premier Golda Meir, bij de gis teren gehouden parlementsver kiezingen in Israël tien zetels verloren. Statistici berekenen, dat premier Meirs partij tot 53 zetels in de 120 le- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De revaluatie van de mark maakt dat het pro bleem van de prijzen nog moei lijker oplosbaar wordt, zei mi nister van financiën dr. Witte- veen gisteren in de Tweede Ka mer. Benares gemaakt is. De minister deelde de Kamer de overwegingen mee, die hebben geleid tot het besluit de gulden niet te reva lueren. Wanneer de gulden met vijf procent was opgewaardeerd zou een afkoelende werking zijn uitgegaan op onze economie: de produktie zou met 0,6 procent dalen en het aantal werk lozen zou in het jaar volgend op de revaluatie met 13.000 man stijgen. Een ander gevolg zou zijn dat de Nederlandse betalingsbalans op de lopende rekening met 400 miljoen gulden achteruit zou gaan. De minister meende dat een reva luatie slechts verantwoord is als bin nenlandse economische spanningen gepaard gaan met een aanzienlijk overschot op de betalingsbalans. Vol gens het Centraal Plan Bureau zal de Duitse revaluatie geen overschot op de Nederlandse betalingsbalans tot gevolg hebben. Bij het Nederlandse besluit om de revaluatie van de mark niet te vol gen heeft het nog niet innemen van een definitief standpunt van de Be nelux-partners een rol gespeeld. In dien de Belgische regering tot een ander inzicht zou zijn gekomen had opnieuw overleg moeten worden ge voerd met de Benelux-pa r ners. zei minister Witteveen. Dr. ,1. Zijlstra: BOEKAREST Nederland kent niet die fundamentele onevenwich tigheid in de economie die een her- i waardering van de gulden noodzake- I 'ijk zou maken. Dit heeft dr. J. Zijlstra gezegd in Boekarest, waar hij Is president van de Bank voor inter nationale betrekkineen een bezoek brengt aan de president van de Roe meense nationale bank. Hij zei te hopen, dat de prijsstii- :ingen in Nederland, die een gevolg '.uilen zijn van de revaluatie van de mark, kunnen worden opgevangen binnen het kader van het SER-ak- koord, dat in een reële loonstijging 7.5 tot 3 procent voorziet. den tellende Knesscth zal komen; computers komen op 54 a 56. De rechts nationaal religieuze par tij Gachal zou haar positie tot 28 ze tels verbeteren. Bij de vorige verkie zingen had de Gachal 26 zetels, maar deze stand verminderde tot 23 toen drie afgevaardigden een splintergroep vormden. De opkomst van de kiezers was groot: 65 procent. Verrassing Een verrassing is het buitengewoon hoge percentage Arabieren uit Oost- Jeruzalem, de voormalige Jordaanse sector, dat gestemd heeft. In deze stad en in de Arabische dorpen in Israëlisch gebied en in het zuiden van het land. was het percentage 70. Premier Meir was somber ge stemd toen zij de voorlopige uitsla gen bestudeerde. Als de voorlopige berekeningen juist blijken te zijn, betekent dit dat haar Arbeiderspar tij minder invloed zal hebben in het parlement. Volgens waarnemers is het zeker, dat een coalitie voor een nieuwe re gering van nationale eenheid zal wor den gevormd. De 71-jarige premier wilde hier echter niets op zeggen. De in oppositie zijnde Gachalpartij en de Arbeiderspartij trekken één lijn op het gebied van defensie en buitenlands beleid, maar de Gachal is voorstander van annexatie van de veroverde gebieden en wil de socia listische economie van het land om buigen in liberale richting. FBI-chef Hoover: TAE COMMISSARIS der Koningin in Zuid-Holland stelt een breed en diepgaand onderzoek naar de achter grond van de bcstuurlyke moeilijkhe den in Gorkum. Minister Beernink heeft gisteren in de Tweede Kamer die moeilijkheden zelfs uitzonderlijk van karakter ge noemd. Reden waarom de commissaris der Koningin in deze zaak advies zal vragen van mr. Kolfschoten, de oud- burgcmccsler van Den Haag. Van groot belang voor het verkrijgen van een objectief en rechtvaardig oor dcel is. dat het onderzoek in alle rust wordt verricht. Zij die direct of indi rect bij het conflict zyn betrokken hebben dit voor een deel in de hand. Gorkum zit overigens niet zonder be stuur. De wethouders willen de ge meentelijke arbeid niet doen stagneren en de raadsleden weigeren niet sa men te werken met de waarnemend burgemeester. Gisteren kwam de raad weer byeen. Uit minister Beerninks verklaring, gisteren in de Tweede Kamer afge legd, blykt, dat er kansen bestaan om de moeilijkheden in Gorkum op te lossen. Maar iedereen moet deze kansen ook willen brnutten. 2S0 gram van 130 voor 115 niet te geloven voor die prijs! (Van onze parlementsredactie) DEX HAAG In de komende maanden zal een breed en diepgaand onderzoek worden ingesteld naar de achtergronden van de conflicten in het bestuur van de gemeente Gor kum. Dit zei de minister van binnen landse zaken mr. Beernink gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van het ontslag van een aantal wet houders en raadsleden. De commissaris van de Koningin, in Zuid-Holland zal met het oog op het uitzonderlijk karakter van tie ge- rezen moeilijkheden het oordeel vra- I gen van mr H. A. M. T. Kolfschoten, oud-burgemeester van Den Haag en oud-voorzitter van de Vereniging van Nederlandse gemeenten en van het Genootschap van burgemeesters, j De minister noemde het van be lang dat het onderzoek in een rustige I sfeer verloopt en vertrouwt erop dal I alle partijen tot een rechtvaardig oor deel zullen komen. Vragen senatoren over drinkwatervoorziening c DEN HAAG De Eerste-Kamerle- den Elfferich en De Koning (ar) heb ben de ministers Bakker en Schui schriftelijk vragen gesteld over dc moeilijkheden bij de drinkwatervoor ziening in West-Nederland. Zij vra gen maatregelen die verzilting tegen gaan, versneld uit te voeren en wer ken die het verziltingsgevaar vergro ten, te voorkomen. activiteiten van linkse studenten en extremistische negers blijven een ern st gie bedreiging vormen voor de bin nenlandse veiligheid van de VS. Dit zegt .J EDGAR Hoover, direc teur van het FBI, in zijn jaarrapport. Hoover meent dat de voorwaarden voor rassenonlusten nog steeds aan wezig zijn, hoewel de onlusten het afgelopen jaa rverminderd zijn In de passage over de linkse stu dentengroeperingen worden de Stu denten voor een democratische maat schappij (SDS) in het bijzonder door Hoover genoemd. ..Nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis is er een zo sterke revo lutionaire marxistische beweging van jonge mensen geweest die er zo op gebrand is het gevestigde gezag af te breken", aldus de 75-jarige FBI-chef. DEN HAAG Staatssecretaris Grapperhaus van financiën wil laten nagaan in hoeverre in televisie krin gen belangstelling bestaat om de trekkingen van de staatsloterij via de beeldbuis uit te zenden. Dit ant woordt hij op schriftelijke vragen van het CH-Kamerlid mr. W'. Schol ten. Deze meent dat publikatie van de prijswinnende loten in de staatslote rij via de televisie mede ertoe kan leiden dat de Nederlandse deelname aan buitenlandse kansspelen wordt afgeremd. U. ►vtAuwe aJbaivHjjL. op^ug~ Ik geef op als nieuwe abonnee: I betaalt per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1