Luisterdichtheid altijd verzekerd Het kan niet op met de verzoekplaten Levensverhaal van een gewoontemisdadiger CAROLINA YES zemen j de énige zeem, zonder 1/11Q fl Q die uitgekookt kan worden en zorgen V11 u IIO bestand is tegen wasmiddelen 9 WN9BAQ 28 OKTOBER 1969 (Van onse radio- en tv-redactie) HILVERSUM De grote vol treffer van de radio blijft het verzoekplatenprogramma, in welke vorm dan ook. 't Kan niet op met de belangstelling daar- voor. Zelfs in de avonduren wordt hiermee een luisterdicht heid van 540.000 tot 630.000 be reikt en het waarderingscijfer ligt rondom de 80, hetgeen bij zonder hoog is. Dit meldt ons de KRO naar aanlei ding van het feit dat zaterdag de 200ste aflevering van „In antwoord op uw schrijven" de lucht in gaat. Oppervlakkig gezien zou men zeg gen: tjonge, is dat nu het hele zater dagavond-amusement wat de KRO op tafel kan brengen: bijna twee uur achtereen aangevraagde platen draai en? t Is wèl aan de gemakkelijkste kant. Toch is dat in feite niet waar. Een verzoekplatenprogramma tot tevre denheid van luisteraars redigeren is een heel karwei. KRO's Ellen Bijl krijgt wekelijks ongeveer 600 aanvra gen binnen en die brieven en kaar ten moeten worden gelezen en gesor teerd. Ten slotte moet er een redelijk platenprogramma met „elck wat wils" en met een aanvaardbare hono rering van de verzoeken uit worden samengesteld. Opdracht Niet direct een karwei waarvan men overspannen zal raken, maar toch een behoorlijk werkuren vullen de opdracht. Het gaat natuurlijk niet aan, uit de massa maar even een handvol brieven te pakken en de daarin aangevraagde platen te pro grammeren, want dan ontstaat er heel gauw onlust onder de luiste raars en gaat zelfs het geliefde ver zoekplatenprogramma de mist in. Waarin schuilt die geweldige voor liefde van de luisteraar voor deze programma's? De voldoening van enorme luisterdichtheid (in de avond uren halen alleen voetbalreportages hogere dichtheidscijfers) valt werke lijk niet alleen KRO's zaterdagavond- programma ten deel. Elk verzoekpla- ifenprogramma bij elke omroep is een WttCCM. Ongetwijfeld heeft dit sterk te ma ken met de betrokkenheid van de luisteraar bij zulk een uitzending. Dit is bovendien nu eens niet iets, dat van de omroep komt. Het grote publiek heeft er zelf de hand in. Er worden lievelingsplaten aange vraagd, en meestal appelleren die aan de smaak van een zeer groot aantal luisteraars. Daarbij worden er, nu eens zus, dan weer zo, persoonlijke aangelegen heden bij verteld. De een kan voor de ander aanvragen en dat geeft zo'n programma een soort publiekelijke in timiteit, die een stuk nieuwsgierig heid bevredigt. Bekend 't Is toch mogelijk, dat je ineens een bekende naam of situatie ver- neemt, 't Hoeft nog niet eens altijd om het eigen verzoek te gaan, anders j kwamen er wel honderdduizenden brieven per week binnen. Het is opmerkelijk, dat altijd die verzoekplatenprogramma's er uit springen bij de cijfers over de luister dichtheid. Denk ook aan de roem van AVRO's „Arbeidsvitaminen", van NCRV's „Onder de hoogtezon", KRO's „Moeders wil is wet", VA- RA's „Terwijl de was droogt", en ga zo maar door. De TROS is al even succesvol aan de gang met een pro gramma van gevraagde klassieke mu ziek. de AVRO heeft overvloedig res ponse met het nieuwe zondagavond programma van gevraagde populair- klassieken. Nooit leeg Nooit zit een omroep te kijken op een lege brievenbus als het om platen- aanvragen gaat. Het luisterpubliek, zelf aanvragend of niet, is er dol op. En toch zijn rubrieken waarin niets anders wordt aangeboden dan ver zoekplaten, de meest simpele pro gramma's van de radio. Het vakman schap van aardig opdissen behoeft er noe niet eens aan te pas te komen. Dat hebben de Arbeidsvitaminen al lang bewezen: hier worden de platen zonder meer gewoon aan- en afge kondigd en toch is deze uitzending door de jaren heen een begrip ge worden. Trieste conclusie voor de program- i mamakers: ze kunnen zich nog zo J uitsloven in originaliteit, het dood- I eenvoudige verzozkplaatje zal het altijd winnen. Baskische nationalist ter dood veroordeeld BURGOS Een Spaanse krijgsraad heeft gisteren een Baskische nationalist ter dood ver oordeeld. Twee andere nationalisten elk tot 25 jaar gevangenisstraf. De veroordeelden waren lid van de nationalistische organisatie Eta. De dokter ER zat weinig vuur in de special van Achter het Nieuws. De posi tie van de Nederlandse arts werd wel progressief en onomwonden uit de doeken gedaan, maar de door Pier Tania ondervraagde rij specialisten plus één huisarts waren het zo met elkaar eens, dat zij allen tezamen één mooie leerzame bron van informatie vormden en er geen werkelijke discussie ontstond. Zo kalm en spaar zaam belerend zijn we het niet ge wend van Wigbold en de zijnen. Vastgesteld werd, dat de „dokter" zijn image van buiten en boven alles en iedereen staan wel heeft overleefd: de autoritaire weldoener is vervan gen door de tkleinezelfstandige op buurman-niveau, wil het goed zijn. Een tekortkoming is het, zo leerden we, dat de artsenvakbond zich nooit uitspreekt over menig maatschappe lijk vraagstuk waarmee de arts di rect heeft te maken: woning- en ste- debouw, lucht- en watervervuiling, abortus enz Een uit artsenkringen nieuw geluid werd gehoord: het is niet werkelijk nodig, dat een huisarts en een specia list naar eigen wil hun honoraria kunnen vaststellen en zoveel meer verdienen dan andere wetenschappe lijk gevormden op gelijk niveau. Een arts heeft ook niet méér met leven en door te maken in zijn werk dan bijvoorbeeld een buschauffeur. Bij de NCRV viel weer oprecht te genieten uan het programma „Ge vraagd", waarin drie jonge juristen zich voortreffelijk presenteerden. Godfried Bomans maakte prof. Die penhorst (die mede als ondervrager fungeerdeeen compliment over diens betoogtrant: „Ik denk altijd, nu verdwaalt hij in het bos van zijn bijzinnen, maar altijd komt u weer veilig uit het struikgewas te voorschijn!" HILVERSUM De tweede „een zijdige" documentaire die de KRO in samenwerking met de Nationale Raad voor de reclassering heeft ge maakt. komt vanavond op het scherm. U zult zich herinneren, dat op 14 oktober enkele oud-delinquenten en hun hulsgenoten openhartig ver telden voor de camera's, nu wordt u geconfronteerd met het tragische verhaal van een gewoontemisdadiger. Het tv-team kreeg daarvoor van het ministerie van justitie toestem ming, opnamen te maken in de zie kenafdeling van het Veenhuizer gesticht Esserheem, waar tijdens het gesprek de verteller "was opgenomen. Ook mocht het team filmen in de gevangenissen en andere instituten, welke in de geschiedenis van deze gedetineerde een rol hebben gespeeld. Zijn naam is Leo Krijncn en hij heeft 14 veroordelingen achter de rug. hoewel hij pas 35 jaar is. Een verbitterd mens, er aan gewend dat niemand hem vertrouwt. „Leo zal in de huiskamers wel niet veel kans maken", zegt Ad Zonne veld, die de documentaire maakte, „hij vertelt heel wat. Natuurlijk geeft hij de justitie de schuld van alles. We hoeven hem natuurlijk niet te geloven, we kunnen zeggen: „Zie je, zo gaat het als je niet wilt deu gen, dat kom je van kwaad tot erger, eigen schuld, als je je misdraagt moet je maar boeten". Maar we kunnen ook de mogelijk heid openlaten, dat hij slachtoffer zou kunnen zijn geworden van eigen zwakheid, gebrekkige opvoeding, een afwijzende maatschappij en de harde handen van de justitie". „Misschien zijn z'n verhalen wel grotendeels verzonnen en gelogen, zijn wilsfuncties zijn slap en zwak", stond in het psychiatrisch rapport, dat op zijn achttiende jaar over hem werd uitgebracht: „Hij is leugenach tig en stiekem en door een gebrekki ge opvoeding duidelijk verwilderd. Zijn fantasie is ziekelijk en onge zond. terwijl de schaamteloze wijze waarop hij mededelingen doet getui genis aflegt van een gebrekkige ge- wetensfunctie". Wat gebeurde er toen met die jon gen, betrapt op joy-rijden...? Hij werd ter beschikking van de regering gesteld. Niet de barmhartigheid van een goed gezin, geen sterke pleegva der. maar de gevangenis van Ave- reest viel hem ten deel. Hij had straf verdiend. „En daar", vertelt Leo Krijnen, „ben ik een misdadiger geworden. Ik was van God en de mensen verlaten, en dat gevoel werd steeds erger". „We hoeven dat allemaal nicl te geloven," herhaalt Ad Zonneveld. Veel betrouwbaarder zijn natuurlijk de rapporten, die deskundigen in de afgelopen zeventien jaar over hem hebben uitgebracht. Een bijkomstig heid is dan wel, dat alle verstandige besluiten over de getroffen straf maatregelen een averechtse uitwer king hebben gehad. Daarom zal hij in de huiskamers wel niet veel kans maken." Bent u een fan van de NCRV-serie Schoonmoeders" dan wordt u morgenavond dringend aan de beeldbuis verlangd. Kaye en Eve beleven, samen met haar echt genoten, weer dolle avonturen. Ze moeten zo nodig skiën, maar onhandige Kaye breekt al een been, voordat ze een sneeuwhelling heeft gezien: ze valt over een los liggend kleed in een skihut. Wat dat weer allemaal ten gevolge heeft liegt er niet om. Hier een spelmoment: arme Kaye in skipak en gips, deelnemende Eve in een vlot zomerjurkje, want in Schoonmoeders kan alles! VANAVOND TE ZIEN I Ned. 1 KRO 7.07 uur Tommy Cooper. 7.30 uur documentaire vorming werkende jongeren. 8.20 uur tweede documentaire „Over de loop van het recht". 9.00 uur Music-show. 9.45 uur aflevering De wrekers. Ned. 2 AVRO 7.30 uur Peyton Place. 8.20 uur aflevering Strange report. 9.10 uur Willem Duys in De vuist. 10.10 uur actualiteiten. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.35 10.00 uur amusementsprogramma Vanavond, met spelletje, hoorspel, liedjes en muziek. 10.00 uur Hiering bij de Rijksscholengemeenschap in Lochem: het generatieconflict. 10.55 uur (NOS) Muziek van deze eeuw. Hilversum II KRO 8.00 uur Collage 16: Commedia dell'arte. 9.15 uur documentaire Franse studentenopstand 1968. 11.00 uur Relexezvous. 11.30 uur Zingen over vrouwen. CHARLES DICKENS D E LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 11 - Ik heb er aan gedacht om mijn twee jongen» bij u op school te doen,* vervolgde de vreemdeling. - 'Het past mij niet het te zeggen, meneer!' zei Squeers, 'maar ik geloof niet, da» u een beter besluit had kunnen nemen.' - 'Twintig pond per jaar, go- loof ik, mijnheer Squeers?' - 'Guinjes.' zei de schoolmeester, met een glimlach. - 'Voor twee kan het wel pond zijn, meneer,' zei Snawley ernstig. Ik geloof haast niet dat dat kan. meneer,' antwoordde Squeers alsof hij nog nooit over zo'n voorstel had gedacht. 'Eens zien: vier maal vijf is twintig - en dat - wel een pond zal ons niet scheiden. U moet mij dan bij uw' vrienden aanbevelen, mijnheer, en het zo goedmaken.' -'Zij zijn geen grote eters,' merkte de drogist op. - 'O, dat doet niets ter zake,' zei Squeers; 'op de eetlust der kinderen wordt in 't geheel niet gelet.' Hij had volkomen gelijk, men lette er in het geheel niet op. 'Zij zullen het ge» - zondstc voedsel hebben dat Yorkshire oplevert,' vervolgde Squeers. 'da schoonste zedelessen, die mijn vrouw hun kan inprenten, kortom, mijnheer Snawley, al het goede, dat een kind in het ouderlijk huis maar wensen kan.' 'Ik zou graag zien, dat er bijzonder op hun zedelijkheid acht werd geslagen,' zei Snawley. - 'Dat is mij aangenaam, mijnheer ('antwoordde Squeers, een hoge borst opzettend: 'dan bent u bij de juiste man geko men'. - 'U bent zelf iemand van strenge beginselen,' zei Snawley. - 'Dat zou ik wel denken, mijnheer,' antwoordde Squeers. - 'Ja, ik weet het. Ik heb naar u geïnformeerd, en men zei mij zelfs, dat u vroom was.' - 'Ja, r mijnheer, dat hoop ik ook te zijn.' - 'Ik hoop dat van mijzelf ook, her- nam de ander. 'Zou ik u een ogenblik alleen kunnen spreken?' - 'Met groot genoegen,' antwoordde Squeers grijnzend. 'Kinderen! willen jullia - je een paar minuten met je nieuwe speelmakker bezig houden?-Dat is een van mijn kwekelingen, mijnheer Snawley! Hij heet Belling.' - 'Well* antwoordde Snawley, terwijl hij het kind aanstaarde, alsof het een grote rariteit was. 'Ik neem hem morgen met mij mee; dat is zijn bagage, waar op hij zit. Van elke kwekeling wordt verlangd, dat hij twee volledige pak- - ken, zes hemden, zes paar kousen, twee nachtmutsen, twee zakdoeken, twee paar schoenen, twee hoeden en een scheermes meebrengt.' - 'Een scheermes? Waarom?' vroeg Snawley, terwijl zij naar een andere hoek gingen. - 'Om er mee te scheren,' antwoordde Squeers. •Tot welke leeftijd houdt u de knapen dan op school?' vroeg Snawley, toen zij alleen waren. - 'Net zolang,' antwoordde Squeers, 'als hun fa milie aan mijn agent het driemaandelijkse kostgeld betaalt of totdat zij weglopen. Wij zullen openhartig met elkaar spreken, ik zie dat wij dat veilig kunnen doen. Wat zijn dat voor jongens? Natuurlijke kinderen?' - 'Nee,' antwoordde Snawley, tenyijl hij de blik van het ene oog beant- woordde, 'dat zijn zij niet' - 'Ik dacht het,' zei Squeers koelbloedig. 'Wij hebben er veel. Die jongen daar is er een.' - 'Die daar?' vroeg Snawley. Squeen knikte-en zijn metgezel keek nog eens om naar het jongetje op d« koffer en scheen verwonderd dat het er zo weinig verschillend van andera jongens uitzag, hij zei dat hij het niet gedacht zou hebben. - 'Maar om op uw jongens terug te komen,' hervatte Squeers. 'U wilde mij onder vier ogen spreken.' - 'Ja,' antwoordde Snawley, 'de zaak is, ik ben hun vader niet. Ik ben maar hun stiefvader.' - 'Aha!' zei de schoolmeester: 'nu vat ik het. Ik kon maar voor de duivel niet begrijpen, wat u voorhad, dat u ze naar Yorkshire wilde sturen. Maar nu snap ik het' - 'U begrijpt ik ben met de moeder getrouwd,' vervolgde Snawley: 'het is kostbaar kinderen in huis te houden en daar zij wat geld heeft, vrees ik - de vrouwen zijn zo dwaas, mijnheer Squeen! - dat zij 't aan hen zou verkwisten, hetgeen toch maar tot hun ongeluk zou wezen.' - 'Ik begrijp het;' zei Squeers ach- j tcrover in zijn stoel leunend. - 'En dit,' hernam Snawley, 'heeft mij op het denkbeeld gebracht, om ze op een school te doen, die een goed eind verwijderd is, waar men geen vakantie heeft - waar de dwaze gewoon t« de kinderen twee maal iri het jaar naar huis te zenden, waardoor men hen zo van de wijs brengt - en waar zij niet te zacht behandeld worden, niet is.' - 'De betaling geregeld en geen navraag,' zei Squeers, met het hoofd knikkend. - 'Juist. Zo is het,' zei dc ander. 'Maar er moet toch streng op hun zedelijkheid worden gelet.' - 'Natuurlijk,' zei Squeers. - 'Ook denk ik niet, dat men hen veel naar huis zal laten schrijven.' 'Nooit; behalve met kerst een voorgeschreven brief, om te melden dat zij nooit gelukkiger zijn geweest, en hopen dat zij nooit naar huis gehaald zullen worden.' - (Wordt vervolgd) oorlogstijd: Leningrad. 21.IS Het zwart-wit-rodc hemelbed (Satirische speelfilm voor volw.). 22.45 Nieuws. HILVERSUM I 402 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra diojournaal. 18.25 Koor met instrumentaal kwartet. 11.50 Paris vous parle. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Trefpunt: klankbeeld over kinder- I mishandeling. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond: Vrolijkheid, muziek, actualiteiten en we tenswaardigheden. 22.00 Hie ring: discussies door jonge mensen. 22.30 Nieuws. 22 38 Mededelingen. 22.40 Radiojour naal. N.O.S.: 22.56 Stereo: Mu ziek van deze eeuw (gr). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. KRO. 18.30 Nieuws. 18.41 Ac- I tualiteiten. 19.00 Licht ensem ble met solisten. 19.40 liepostbus. 19.45 Wie Is in Godenaam Jezus Christus, godsdienstige lezing. 20.00 Kol lege (samenspel van muzikale en literaire elementen). 21.15 Mei 1968 ln Frankrijk, literair hoorspel. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Parle- mentsoverzicht. 22.45 De zin gende kerk. 23 00 Stereo: Lich te grammofoonmuzlek. 23.30 Muzlekprogr.: zingen over vrouwen. 23.55-24 00 Nieuws. NEDERLAND I N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fa beltjeskrant. STER: 18.56 Re clame. N.O.S.: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. KRO. 19.07 De dwaze wereld van Tommy Cooper. TV-serie, 19.30 Met de wet tn de hand. film verslag van een arbertds- en onderwijsprobleem. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20 00 Journaal. STER: 20.16 Reclame KRO: 20.20 Over de loop an het recht: tweede deel van een eenzijdig document be treffende de zin van onze strafwetsancties. 21.00 Kleur: Music, music, music. 21.45 Kleur: De wrekers. TV-serle. N.O.S.: 22.35 Journaal. TELE- AC: 22.40-23.10 Schaken voor beginners les 4 herh. nederland ii. N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fa beltjeskrant. STER: 18.56 Re clame. N O.S.19.00 Journaal. 19.03 SCALA: Informatief pro gramma. AVRO: 19.30 Peyton "'see, TV-feutlleton. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Recla ie. AVRO: 20.20 Kleur: Strange report. TV-film. 21.10 Voor de vuist wee 22.10 AVROs' Tele- vizier. N.O.S.: 23.00-23.05 Jour naal. belgië. KANALEN NE DERLANDS: 2 en 10 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tienerklanken. 19.25 Kijk en kook. 19.50 Keurig Frans. 19.52 Zoeklicht. 19.57 Mededelingen 20.00 Nieuws. 20.25 Steden Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. (7.30 - 7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muzlek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis). 9.00 Stereo: Klassieke grammofoonmuziek. 9 35 Waterstanden. 9 40 School radio. 10.00 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Ste reo: Klassieke kamermuziek en operettemuziek (gr). 12.00 Amusementsmuziek (gr). 12 25 Stereo: Metropole orkest. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten 13.25 Stereo: Studio-opnamen exclusief gemaakt voor de VARA. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Stereo: In memorl- am. hoorspel. 14.50 Stereo: Jazzmuziek (gr.) 15.15 ln de Toonzaal: muziekprogramma voor de Jeugd. 16.00 Nieuws 16.02 Voor boven de zestls N.O.S.: 17.20 Oude liedjes. VA RA: 17 20 Stereo: Promenade orkest en radiokoor. 17.55 Me dedelingen Hilversum II. 298 m. NCRV 7 00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke grammo foonmuziek met nieuws en ac tualiteiten. TROS: 8.00 Nieuws. (8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.10 Gymnastiek voor de hulsvrouw.) 9.30 Voor de kleintjes. 9.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 10.15 Voor de vrouw, ll.oo Nieuws. 11.02 Piek uur: wedstrijdpro gramma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Gevarieerd programma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Ac tualiteiten: 13.00 Raden maar...; 13.15 Ondernemend). NCRV: 14.00 Stereo: Moderne orkestmuziek (gr.) 14.20 Stereo: Radiokamerorkest cn solisten. 15.00 In 't zilver: voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.02 stereo: Voor de jeugd. 17.00 Twlen. 17.50 Over heidsvoorlichting. 1800 Coun try and Western rubriek. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieuwe langspeelplaten met critlsch commentaar N.O.S.: ll.oo Nieuws. 11.03 Muziek-le- zen (12.00 Nieuws.). AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojour naal. 13.06 Platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nieuws. 16.03 Licht platenpro gramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17 05-18.00 Pop en countrymuzlek. TELEVISIE MORGEN Nederland I. NCRV 17.00-17.35 Voor de kinderen. België: Nederlands progr kan 2 en 10: 17.30 Jevanjong Loppie Loep en hef geheim van de degenstok 62. Gewapend met een pikhaak stapte Jonas even later in hei bootje en roeide naar het midden van de gracht. "Hier ik beginnen", mompelde hij. "hier groeit de meeste rom- mel En hij begon het werk. Grote bossen waterplanten haalde Jonas omhoog en elke keer deponeerde hij de lading w het bootje. Als het vol was. roeide hij naar de kant en looide dc planten op de wal. Plotseling na de derde keer «*sen, kreeg Jonas dc pikhaak niet meer omhoog. "Lap- Kareltje Knetter en de Bos-bubbel 22: Die schaatsen, ja, die kregen heel wat op hun on schuldige geweten, want Ka reltje Knetter kon namelijk nog niet schaatsen. En als men iets niet kan, dan moet men het leren, wal gewoonlijk en vooral bil schaatsen gepaard gaal met veel vallen en opstaan. Doch om niet op het ver haal vooruit te lopen rich ten we onze aandacht nu eerst maar eens op de Kerk brink van het goede dorp Rijkhuyzen. De kerstdagen zijn namelijk aangebroken en het is bitter koud. Smid- je Verholen en Karei tie Knetter waren naar de kerk geweest en tezamen met vele andere dorpelingen kwamen ze nu naar buiten. Diep gedoken in de kraag van hun jas wandelden ze huiswaarts en de smid zei: „Brrr! Het vriest dat het kraakt, Kareltje. Het zal nou wel niet lang meer duren of de ijsbanen gaan open." „Dan ga ik schaatsen leren, baas," lachte Kareltje opgetogen „Laten we eerst maar eens gaan eten," zei de smid, aan wie op dit moment een goed maal blijkbaar beter besteed was dan een koude lichaamsoefening op een bevroren watervlakte. Het onmiddellijke gevolg van de diepe ge dachte was dan ook het omzetten derzelve in een daad. Vandaar dat we hier Kareltje al aan tafel zien zitten, vol verwachting kijkend naar de lekkernijen, die verorberd moesten worden. En op de achtergrond komt juist de smid lachend binnen met een knoert van een plumpudding. „Kijk hier eens, Ka reltje!" roept de smid guitig. „Maar doe me één genoegen, vent! Zit niet zq onbehoorlijk met de bajonet op het geweer aan tafel!" Beschaamd legde Kareltje zijn mes en vork weer neer pie!" schreeuwde hij. maar hel was te laat. Door zijn onrus-, tig trekken, duwde Jonas het bootje van zich af en tuimelde met een geweldige plons de gracht in. Lappic was door dc kreet van Jonas naar buiten gekomen en keek met een lach op zijn gezicht naar zijn dikke vriend die proestend boven water kwam. "M'n haak zat vast", mopperde Jonas, toen hij op het eiland was geklauterd. "Er zal tets aan... tets zwaars..." FERDNAND 10069

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9