Tinbergen 2 economie wordt voor vol aangezien Grote keus aan stembus in belegerd Israël PERSONEEL EURATOM IN PETTEN STAAKT Oud-Nederlander lijstaan voerder Verdachte moord in Zaandam weer vri ijgelaten MAN SCHIET OP EX-VROUW DINSDAG 28 OKTOBER 1969 (Van «en oneer verslaggevers) ROTTERDAM Professor dr. Jan Tinbergen is niet erg onder de indruk van de Nobelprijs, die hij heeft gekregen. Eigenlijk vindt hij prijzen als deze niet sociaal. „Het beloningssysteem in de sport, de kunst en soms ook de wetenschap deugt naar mijn gevoel niet", zegt hij. „Het is niet in werkelijke overeenstemming met de kwaliteit van het geheel. De een krijgt alles, de anderen die op dat moment net onder de top zitten krijgen niets". Hij voegt er trouwens aan toe, dat er vele jonge mensen zijn die nu al ver boven hem uitste ken, die de technieken in zijn vak beter beheersen dan hijzelf doet. lingswerk veel meer in te zetten voor de vrede. Het geld dat de prijs hem oplevert zegt hem nog minder, althans waar het zijn persoonlijk profijt betreft. Hij moet er nog met zijn vrouw over praten (haar eerste reactie op het nieuws was met een ongelooflijk un derstatement: „Bah, wat vervelend") maar evenals hij dat twee jaar gele den deed met het geld van de Erasmusprijs zal hij de 130.000 gulden die hij nut te goed heeft ongetwijfeld bestemmen voor onderzoek. Wie professor Tinbergen kent ver baast zich niet over dit gebaar. (Hij is een man, die sober leeft. Hij rookt niet, gebruikt geen alcohol en hij heeft ook geen auto. Wanneer deze laatste feiten overi gens naar voren gebracht worden be gint hij te lachen. „Dat valt allemaal best mee. Ik heb geen rijbewijs, dus wat moet ik met een auto". Aan de andere kant is hij bereid toe te geven, dat er ook iets van prin cipe achtersteekt. Hij heeft een „warm plekje" voor het openbaar vervoer, want hij is er van overtuigd dat al die auto's zich op een goede dag hopeloos vast rijden. Compliment Professor Tinbergen ziet natuurlijk wel een erkenning van zijn werk in de prijs, maar ook die erkenning wei gert hij op zichzelf te betrekken. „Ik val deze eerste Nobelprijs voor economie meer op als een compliment voor de gehele stroming in deze we tenschap, die verband wil leggen tus sen het theoretisch denken en de praiktische toepassing of om het an ders te zeggen de praktische toetsing van economische theorieën aan de hand van harde feiten en cijfers op dat de theorieën bijgestuurd kunnen worden, kortom wat men dan econo metrie noemt". Hij meent het eerlijk wanneer hij zegt verbaasd te zijn samen met eme ritus hoogleraar Ragnar Frisch de prijs gekregen te hebben voor econo mie, waar hij zelf het gevoel heeft zich met zijn huidig ontwikke- De tijd van „de ontwikkeling van dynamische modellen voor de analyse van economische processen", waar voor de Nobelprijs officieel is toege kend ligt al weer heel ver achter hem. Prof. Frisch was in 1933 al met deze modellen bezig, waarna hijzelf in 1935 volgde om na te gaan hoe men uit de crisis zou kunnen geraken en voorts om de oorzaken van een crisis beter te leren kennen. Natuurwetenschappen Aan de andere kant kan hij zich voorstellen dat men (afgezien van het feit, dat de Nobelprijs voor economie pas vorig jaar is ingesteld en hij hem dus niet eerder heeft kunnen krijgen) even heeft willen wachten om te kij ken of men (achteraf bezien) ook wer kelijk iets kan doen met de econome trie zoals Frisch en hij die ontwikkeld hebben. Het vraagje waarom het naar zijn mening zolang geduurd heeft dat er een officiële prijs (lees erken ning) voor economie is ingesteld le vert een antwoord op, waarmee hij zijn vak sterk relativeert. „Geleidelijk aan begint de economie zich van betere, meer wetenschappe lijke technieken te bedienen, die in de natuurwetenschappen al lang ge bruikt werden. Zo komt het dat de economie nu ook wat meer voor vol wordt aangezien. Een feit blijft, dat de grote doorbraken in het filosofisch denken uit de natuurwetenschappen zijn voortgekomen. Voor zulke diepe gedachten ais bijvoorbeeld Einstein in zijn relativiteitstheorie heeft neerge legd zie ik geen kans". Deze opmer king is vooral opmerkelijk wanneer Tijdens de zeer drukke persconferentie beantwoordt No belprijswinnaar prof. Tinbergen de gevarieerde vragen van i binnen- en buitenlandse journa listen. NOBELPRIJSWINNAAR PROF. TINBERGEN economie volwaardige wetenschap men weet, dat professor Tinbergen In 1929 promoveerde in de wis- en na tuurkunde cn kort daarop omzwaaide naar de economie omdat hij van me ning was niet het minst onder de druk van de crisis als econoom veel nuttiger werk te kunnen doen. Hoewel professor Tinbergen geen colleges bij zijn acht jaar oudere col lega Frisch gelopen heeft is hij wel bereid Frisch als zijn leermeester te beschouwen. „Ik heb niet alleen van deze man heel veel geleerd, maar hij is ook de animator geweest in het gehele econometrisch denken, zijn be wogenheid heeft de econometrie so ciety (een wereldomspannende orga nisatie van econometristen) groot ge maakt. Wie de congressen van deze society bezocht (drie dagen waarin niet maar wat gepraat, maar keihard gewerkt werd) kwam doodmoe maar voldaan thuis". Professor Tinbergen, wiens beschei denheid even wijd over de grenzen bekend is als zijn vakmanschap, is vast van plan zich niet te laten hin deren door zijn Nobelprijs uit een soort gevoel van „Nobel Oblige". Hij zal zijn steeds verder vooruit geschoven positie op het terrein van de ontwikkelingshulp, waarbij hij vaak zeer omstreden theorieën aan hangt en zich de woede van de in dustrie op de hals haalt, niet opgeven omdat de wereld nu scherper op hem letten zal en hij zich geen fouten meer kan veroorloven. Met zijn theorieën laadt hij het risico van de blunder bewust op zijn schouders omdat hij er van houdt risico's te nemen. Kloof Hij is ervan overtuigd, dat in de jaren zeventig een flinke stap voor waarts gedaan moet worden bij de aanpak van de hulp aan ontwikke lingslanden omdat er anders een te grote kloof zal ontstaan tussen wat hij noemt ..noord" en „zuid". Het geld van de Nobelprijs wil hij ook in die richting besteden. „Onderzoek om de ontwikkelingsstrategie te verbeteren" noemt hij dat. De scheiding van noord en zuid. rijk en arm, acht hij op dit moment al een veel groter probleem dan de scheiding oost-west, die naar zijn mening steeds minder reden hebben om elkaar in de haren te zitten omdat zij snel naar elkaar toegroeien. Wat in Tsjechoslowakije gebeurd is on derschat hij niet, maar op langere termijn wil hij deze gebeurtenissen toch slechts zien als een rimpeling in de toenadering. Persoonlijk Professor Tinbergen mag dan als man van wereldallure (als voorzitter van het plancomité voor ontwikke lingslanden van de Verenigde Naties speelt hij een rol op het hoogste ni veau) niet naast zijn schoenen lopen van (nationale) trots omdat hij nu Nobelprijswinnaar is geworden, hij is toch gevleid genoeg om „de prijs persoonlijk te gaan halen". Welke lof men echter op 10 decem ber in Stockholm hem ook toege zwaaid zal worden, naar zijn gevoel zal dat niet groter kunnen zijn dan een simpele opmerking bij zijn ver kiezing tot voorzitter van het plan comité van de VN toen hij vroeg of het geen bezwaar was dat hij maar een Nederlander was. „Tinbergen", zei men toen, „we beschouwen jou als een wereldburger". (Van een medewerker) JERUZALEM Vandaag worden In Israël dc verkiezingen gehouden voor het uit 120 leden bestaande par lement. Tevens wordt gekozen voor gemeenteraden. Geen verkiezingsstrijd is in Israël zo zoetsappig geweest. Ook hier heeft de televisie haar in vloed doen gelden. Het lijkt of Israëls bevolking min der is geïnteresseerd in het politieke spel. Dat wordt ook veroorzaakt door de beperkte verschillen bij een grote keus van partijen. Een van die zestien wordt aangevoerd door een buitenbeentje in het Israëlische poli tieke leven, de oud-Nederlander Da vid Ehrenfeld. Hij is de grootste dramentexpor- teur op de beurs Tel Aviv. Gebo ren werd hij in 1929 in Scheveningen. Zijn vader was voorzitter van de Ne derlandse Zionisten Bond. In 1939 vestigde deze zich in Israël. Vier jaar geleden stond David Eh renfeld als tweede op de lijst van Uri Avneri, de eigenaar van het boule vardweekblad Olam Hazé Deze we reld) die ter wille van de oplage van zijn krant een voor Israël wereld vreemde politiek aanhangt. Ehrenfeld ls vier jaar geleden niet in het parlement gekomen omdat de lijst van Avneri maar één zetel toebe deeld kreeg. Onlangs heeft Ehrenfeld met deze lijst gebroken omdat Olam Hazé de eenwording onder Israëlisch gezag van Jeruzalem goedkeurde. Onder de naam „Shalom" (Vrede) neemt Ehrenfeld thans met een eigen lijst aan de verkiezingen deel. Vrede Om die vrede te bereiken, hangt hij een politiek aan, die bepaald niet j populair is in Israël. „Israël moet Je- I ruzalem aan de Arabieren terugge- ven. samen met de in juni 1967 vero- j verde gebieden. Dan zal vrede wor den verkregen", is zijn belangrijkste credo. Het is de vraag of de Israëliërs veel i vertrouwen in deze oud-Nederlander en zijn politiek zullen hebben. Dat hij oud-Nederlander is, spreekt meer tot de sentimenten dan zijn po litieke inzichten. Het uit Nederland I afkomstig zijn spreekt zelfs zo mee. dat voor David Coren. die als num- mer 39 kandidaat staat voor de Vere nigde Arbeiders Partij, en vrijwel ze ker is van een zetel, propaganda wordt gemaakt met zijn Nederlandse afstamming. David Coren (Coronel) zijn over grootvader, van vaders kant. was een lid van de roemruchte Portugees Israëlische Gemeente te Amster dam. Deze kwam 140 jaar geleden naar Israël. Coren heeft Nederlands bloed in de aderen", zo heet het. Het is wel zeker dat de Verenigde Arbeiders Partij (fusie van de vier socialistische groeperingen) onder aanvoering van Golda Meir de ver kiezingen zal winnen. Want de verschillen in politiek opzicht beper ken zich tot drie groeperingen: de socialisten, de rechtse Gahal en de confessionele partijen. In het huidige parlement vertegen woordigt Golda Meir _-eds een meer derheid. Zij kon totdusver rekenen j op 67 zetels. De kiezer moet zich nu echter uitspreken over de fusies in het socialistische kamp. Alles echter wat niet op rechts of op de confesslo- I nelen wenst te stemmen is (zo de I voorkeur niet uitgaat naar de in twee partijen verdeelde communisten) wel genoodzaakt op de Verenigde Arbei ders Partij te stemmen. Golda Meir rekent dan ook op ongeveer 75 zetels. Confessionelen Ook de Gahal, de vroegere nationa listische Gheroeth, met twee mi nisters zonder portefeuille opgene- men in het ministerie van nationale eenheid, rekent op verkiezingswinst. Zij heeft thans 26 zetels in het parle ment. maar rekent op ten minste 30. Als de regering van nationale een- i heid na de verkiezingen zal aanblij- j ven ls de rol van de confessionele partijen uitgespeeld. Deze confessionelen, in drie partij- en met een nagenoeg gelijk program uiteenvallend, waren steeds nodig om een coalitieregering te vormen. Voor hun meedoen lieten zij zich altijd goed „betalen". Als echter de Vere nigde Arbeiders Partij een meerder heid in het parlement behaalt en dan ook nog een regering van nationale eenheid wil vormen kunnen de con fessionele partijen (met thans teza men 17 zetels) geen prijs bedingen. Alle partijen vrezen echter dat de kiezers het zullen laten afweten naar de stembus te komen. Daarom heeft de Verenigde Arbeiders Partij een korps van 50.000 vrijwilligers met 3.000 voertuigen opgeroepen om. kie zers naar de stembus te begeleiden. Gahal heeft de beschikking over 7.000 auto's. Ook alle soldaten zullen een stem j uitbrengen. Mogelijkheden zijn ge vonden dat iedere soldaat, waar hij zich ook bevindt, in de Sinaï, aan het j Suezkanaal, op de Golanhoogte of in het vroegere deel van Jordanië, naar de stembus gaat ZAANDAM De Amsterdamse politie heeft voor de vijfde maal een man aangehouden en na verhoor weer vrij moeten laten, in verband met de moord op de 54-jarige Duitser K. E. d'Alquen. afgelopen donderdag avond in Zaandam. Anders dan aan vankelijk werd aangenomen meent de Zaandamse politie nu dat de moordenaar niet donderdagavond met de laatste trein uit Zaandam naar Amsterdam is vertrokken, maar eerst vrijdagochtend. Hij zou de nacht hebben doorgebracht in loodsen van Van Gend en Loos nabij het Zaandamse station. Inmiddels is het slachtoffer van middag begraven op de algemene be graafplaats te Zaandam, overeen komstig het verzoek van de na bestaanden in Iserlohn. APELDOORN De veertigjarige P. A. M. heeft zondagnacht met een pistool op zijn ex-vrouw geschoten. De kogel trof geen doel. De politie heeft de man gearresteerd. M. was naar het woonadres van zijn vroegere vrouw gegaan, en eiste zijn zoontje op. dat bij de vrouw verblijft. Er ontstond een twistge sprek via de gesloten tuindeuren. Op zeker moment riep M. „ik schiet je dood", waarna hij een pis tool op de vrouw richtte. Na het schot begon de vrouw te gillen. M. ging er vandoor. Hij werd later in zijn woning aangehouden. Twee vrijdagen van deze ok tobermaand verdienen op de onderwijskalender te worden aangestreept om ze te onthou den. Op de 17e oktober bouwde prof. Idenburg een rede voor een gezelschap researchmen- sen uit tot een aanval op de ambtelijke top van het minis terie van O. en W. en op de 24e oktober ging een hoogmik- kende conferentie over de strategie bij de vernieuwing van het onderwijs ver de mist in. Het een met het ander tezamen tekent een beeld met sterk histo rische trekken. Anno 1969 is de vraag wie het in het onderwijs voor het zeggen moet hebben weer even actueel als in de vorige eeuw. Ambtenaren Juristen hebben m de ambtelijke hiërarchie de leiding: een construc tieve onderwijspolitiek stelt aan de bestuurders andere eisen, aldus prof. Idenburg. Hij wil de ambte lijke top „gesaneerd" zien: het de partement heeft thans „educatief inzicht en creatieve begaafdheid" nodig. Het opmerkelijke van deze kri tiek ls niet dat het ministerie er weer eens slecht op wordt gezet, want dat gebeurt vrijwel altijd wanneer iémand het over het on derwijs heeft (de Deurnese rector Hoogbergen die kortgeleden zei dat hij zich beslist niet wilde scharen „in het gemakkelijke koor der de partementale vergulzers", vormt een hoge uitzondering). Het bijzon dere in de kritiek van Idenburg is dat ze geuit wordt door een ken ner-bij-uitstek van ons onder wijsbestel en dat nu juist hij de ambtelijke top van het departe ment door pedagogen, sociologen en psychologen bezet wil zien. Iets daarvan is aangeduid in Idenburgs standaardwerk, de Schets van het Nederlandse Schoolwezen, waar hij pleit voor een afzonderlijke vorming van ambtenaren die met onder wijsvraagstukken te maken heb ben. Maar in diezelfde Schets zegt hij ook dat de overheid niet moet denken dat zij bij uitstek weet hoe het moet. Een volk heeft z'n onder wijsorganisatie niet bij toeval ge kregen en men moet ons in deze essentiële aangelegenheid niet een weg op laten gaan die in dit land niet zou passen. Formule Geen vertrouwen in ministerraad PETTEN Het personeel van het Eurotomctrum in Petten staakt. Gisteren en vandaag heeft het de gebouwen bezet gehou den. Een comité gaat toekomsti ge activiteiten voorbereiden. Zoals bekend heerst onder het Eu- ratompcrsoneel al geruime tijd onge rustheid over het uitblijven van een nieuw vijfjaren-plan voor deze Euro pese gemeenschap. Dit is niet alleen In Petten, maar ook In de centra in Ispra, Mol en Karlsruh:. Een groot deel van het personeel in Petten zou deelnemen aan een pro testmanifestatie, die de Europese ambtenaren vandaag, tijdens de zit ting van de ministerraad in Luxem burg. zouden houden. Het Pettense Euratom-personeel heeft gisteren een motie aangenomen, waarin het zijn volkomen gebrek aan vertrouwen in de ministerraad uitspreekt Op de vergadering van dc mi nisterraad zou het zogenaamde red dingsplan voor Euratom van minister van verschillende geluiden; er moest toch een zekere bundeling van meningen mogelijk zijn, werd achteraf overwogen. Dat beluistert men ook in de rede die prof. Van Gelder hield bij de opening van de grote conferentie die zich in Amersfoort zou bezighouden met de strategie voor de vernieuwing van het onderwijs. Herinnerend aan het verwijt dat prof. Idenburg tot het departement richtte, zei hij dat wij zo langza merhand in de situatie gekomen zijn dat iedereen een andere instantie als „schuldige" aanwijst. Om te ontkomen aan een onvrucht bare strijd zou men sinds lang en sinds kort gevestigde posities moe ten opgeven om gezamenlijk op te gaan in een nieuwe structuur. De conferentie mocht niet volstaan met het uiten van vage wenselijk heden: zij moest concreet de rich ting aangeven naar een Nationale Raad voor het Onderwijs. Ja, dat had Van Gelder gedacht. Maar de strategie-conferentie, bij eengeroepen door de Werkge meenschap voor vernieuwing van opvoeding en onderwijs, bleek daar bijzonder weinig voor te voelen. De overwegende mening was dat on derwijsvernieuwing van onderop moest komen. Een overkoepelend orgaan zou in ieder geval anti-au toritair moeten zijn; het zou juist niet dienen uit te maken hoe het moet enz. Van de kant van de kritische le raren en scholieren kwam de stel ling: wat 200 man in Amersfoort bekokstoven, kan onmogelijk consequenties hebben voor bredere groepen elders, tenzij de 200 van Amersfoort hun inzichten op de scholen zelf ter discussie stellen. De radicale critici van vandaag plaatsen zich hiermee op een or thodox-politieke lijn: de oude lijn van „soevereiniteit in eigen kring". Luxe Idenburg sprak de week tevoren met nauwelijks verholen afkeer over het ontbreken van een cen traal bestuursorgaan met dirigeren de macht in schoolzaken. Het mi nisterie onthoudt zich van rechtstreekse bemoeienis; het geeft ieder advies, maar men heeft de In Nederland leeft een oude vrees voor staatspedagogiek. Prof. Idenburg is daar nu overheen gestapt en dat is het wat in zijn rede dc aandacht trekt. Temeer omdat hij voor de vernieuwing van het onderwijs eigenlijk een ander instituut op het oog heeft. Met drs. Souren schreef hij een Inleiding bij de nota Opstaan tegen het zittenblijven en daarin wordt gezegd dat er een centraal orgaan moet komen om de onderwijsver nieuwing door te zetten. „Het is erg belangrijk dat zo'n orgaan ge accepteerd wordt in de samenle ving. Hoe je het in elkaar zet? Daar moet de staatssecretaris maar voor zorgen mij niet gezien!" aldus Idenburg op een persconfe rentie. Dat centrale orgaan is een van de benamingen voor een coördinerend lichaam (planningsinstituut. natio nale raad of hoe men het noemen wil) waar verscheidene onderwijs- sorekers en -schrijvers het al enige tijd over hebben. Het heet dat op het departement een plan voor een vernicuwinssraad klaar ligt. Staatssecretaris Grosheide heeft zich drie jaar geleden eens een for mule voor de organisatie laten ont vallen (nou ja. „ontvallen"...) Het gaat omaxbxe d e x. In deze formule stelt a het aantal vor men van onderwijs voor. b het aantal richtingen waarvan scholen aanwezig zijn, c het aantal groepen dat bij het onderwijs betrokken is (besturen, docenten, ouders), d het aantal horizontale, e het aantal verticale overkoepelende organisa ties en x het onbekend grote aantal organisaties dat niet onder de let ters a tot en met e te vangen valt... Er zou eigenlijk nog een letter bij moeten om er de haviken en duiven van het onderwijs onder te vatten, maar ook zonder dat is wel duidelijk dat de samenstelling van zo'n raad geen eenvoudige zaak is. Soeverein De gedachte aan een dergelijk li chaam is sterk gevoed door erva ringen bij de strijd over de Mam moetwet. Het onderwijs presen teerde zich toen met een kakofonie PROF. VAN GELDER vrijheid dat advies niet te volgen. Of dat in feite precies klopt, is een tweede, maar juist dat minimum aan leiding bleek voor de jongere generatievernieuwers het grote ide aal te zijn. De 200 van Amersfoort vormden misschien wel de sympathiekste onderwijsclub die men zich kan denken; wat daar aan individuele oorspronkelijkheid van denken en goede wil bijeen kwam, was niet gering. Maar er klonk ook een kri tisch woord dat mij is bijgebleven: we zijn hier aan het luxe-praten. Met een beminnelijk enthousiasme sprak men over vérgaande veran deringen die op de duur uit de initiatieven van afzonderlijke scho len zullen opbloeien, maar de 200 bleken niet capabel tot het nemen van enig besluit iets te doen voor het heden. En verder zei prof. Van Gelder na afloop van de conferentie dat de nieuwe expe rimentenwet te veel wil vastleggen. Goed. dat is een mening. Maar veelzeggend is dat tijdens de confe rentie zelf het feit dat er enkele weken geleden een experimenten wet is ingediend bij een hele groep van ijverige praters over vernieu wing totaal onbekend bleek te zijn. En dan ook nog bezorgde betogen houden over de zielige massa die in onderwijszaken niet goed bij is. De Block ter sprake komen. Volgens het Algemeen vakverbond van het personeel der internatianale instellin gen. afdeling Petten, is de enig& ver dienste van dit plan dat het een poli tiek haalbare en gedurfde methode ia om Euratom in etappes te ontmante len. Het vakverbond meent dat de sta king in Petten niet op zichzelf staat, maar dat zij deel uitmaakt van een Europese actie. In totaal nemen 2600 technici uit centra (vijfhonderd van hen worden met direct ontslag be dreigd) en ongeveer 2500 werknemers van de hoofdkantoren ln Brussel en Luxemburg aan de staking deel. Het Euratompersoneel is vooral ontstemd over het feit dat de belan gen van Europa worden behartigd door een college van nationalistisch denkende politici, en niet door het Europese parlement.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7