De Jong en Luns praten met Roemeense leiders PSP STELT BREUK UIT OJ^- Bestuur veroordeelt zenden van brieven Troepensterkte beneden het half miljoen Bezoek valt gunstig Geen verrassingen Geen uitschieters meer bij tarieven van specialisten Muur stort in: zeven doden Wilhelmina steunde wèl vluchtelingen Jager schiet zich per ongeluk dood Het PAK zit te ruim s DINSDAG 28 OCTOBER 1969 DE JONG DEN HAAG/BOEKAREST Premier De Jong en minister Luns zijn vandaag in Boekarest hun besprekingen met de Roe meense leiders begonnen. Gedurende twee dagen zullen zij met de Roemenen van gedachten wisselen over belangrijke interna tionale problemen en over verruiming van de handelsbetrekkin gen. In Den Haag verwacht men geen verrassingen; men kent el- kaars standpunten, bijvoorbeeld ten aanzien van de Oost-West- verhoudingen en de Europese veiligheid, de strijd in Vietnam en het conflict in het Nabije Oos ten. De betrekkingen van Nederland met Roemenië zijn nauwer dan met enig ander land van het Warschau pact. Er zijn parlementaire missies uitgewisseld, de Nederlandse mi nisters van economische zaken en van landbouw en visserij, en de staatssecretarissen van verkeer en waterstaat en van economiscihe zaken hebben de afgelopen jaren bezoeken aan Roemenië gebracht. Op praktisch alle daarvoor in aan merking komende terreinen zijn overeenkomsten gesloten: er bestaat een cultureel verdrag, een overeen komst betreffende het wegvervoer, een raamverdrag over economische, industriële en technische samenwer king, een veterinair akkoord en een luchtvaartovereenkomst. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat het officiële Roemeense persbureau Agerpress concludeert, dat het Nederlandse bezoek „plaats vindt onder de meest gunstige omstandigheden die zich ooit in de geschiedenis van de Roemeens - Ne derlandse betrekkingen hebben voor- gedaan". Informatie Het belang van het bezoek Is voor al gelegen in een uitwisseling van gedachten, die genuanceerder kunnen zijn dan uit officiële verklaringen blijkt. De Roemeense gesprekspart ners, kunnen van één van de meest ingelichte Westelijke ministers van buitenlandse zaken kennisnemen van hetgeen in de westelijke hoofdsteden leeft, zich een vollediger beeld vor men van de intenties van het Westen dan ooit via de gebruikelijke diplo matieke kanalen kan worden verkre gen. "Minister Luns heeft gezegd dat de kleine en middelgrote Europese lan den een nuttige rol kunnen spelen bij het bereiken van een beter klimaat in de Oost-West-verhoudingen, en verwacht van het bezoek een verdere verdieping van de reeds goede be trekkingen. Zelfstandig Zowel Roemenië als Nederland zijn lid van de zgn. Groep van Tien, die UTRECHT De ledenvergadering van de Landelijke specialistenvere niging heeft de „richtlijnen" aan vaard voor de particuliere tarieven. Al wil de LSV daarmee in eigen huis orde op zaken stellen, de richtlijnen kunnen beslist niet worden gezien als een „prijslijstje" waarop iedere pa tiënt of verzekeraar kan aflezen wat hij de specialist in elk voorkomend geval moet betalen. De specialist heeft een vrij beroep, waarin nauwelijks algemeen toe pasbare normen gelden, aangezien per praktijk en ook per handeling de omstandigheden ver uiteen kunnen lopen. Aan de andere kant is de LSV zich er de laatste jaren meer en meer van bewust geworden, dat enkele van haar leden door uitzonderlijk hoge declaraties het imago van „de" speci alist nu niet bepaald in gunstige zin hebben beïnvloed, ook al was het aantal „uitschieters" niet zo groot, dat de ziektekostenverzekeraars daardoor werden gedwongen hun premies te verhogen. In het algemeen sluiten de richtlij nen aan bij het gemiddelde van de tarieven die op het ogenblik al wor den berekend. ZAPOPAN Bij graafwerkzaam heden heeft de muur van het stad huis in Zapopan in Mexico, het bege ven. De vijf werklieden die aan het graven waren en een vrouw met een kind kwamen onder de vallende ste nen terecht. Een lijk is geborgen. Het red dingswerk werd sterk gehinderd doordat de stenen van het oude bouwwerk zeer groot zijn. naar Nederlands oordeel kan bijdra gen tot een klimaatsverbetering en het bevorderen van de samenwer king. Overigens zijn de afwijkende standpunten van Nederland en Roe menië bekend. Van Roemeense zijde is meermalen verklaard dat men „volkomen solidair" is met het Viet namese volk. Ten aanzien van het Nabije Oosten liggen de standpunten dichter bij elkaar. Roemenië heeft in tegenstelling tot de andere landen van het Warschau pact, de diplomatieke betrekkingen met Israël na de Zesdaagse Oorlog niet verbroken, en het recente besluit de Roemeense diplomatieke vertegen woordiging in Israël tot ambassade te verheffen heeft tot repercussies in de Arabische landen geleid. Juist ten aanzien van het Nabije Oosten blijkt dat Roemenië een zelfstandige koers ten opzichte van de overige Oostbloklanden wil varen, dat evenals trouwens is gebleken uit het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland, in januari 1967 Boekarest zelf wil bepalen met welke landen het diplo- Premier De Jong en minister Luns zijn gisteren in de Roe meense - hoofdstad Boekarest aangekomen. Hier de inspectie van de erewacht op het vliegveld. Links premier Maurer. matieke betrekkingen wenst te on derhouden. Akkoord Van Roemeense zijde koestert men hoge verwachtingen van het akkoord met Nederland over economische, in dustriële en technische samenwer king. Dit verdrag biedt mogelijkhe den voor samenwerking waarbij bij voorbeeld Nederland de complete bouw en inrichting van een fabriek verzorgt en daarvoor krediet op lange termijn verschaft, dat wordt afgelost door in de fabriek vervaardigde pro- dukten. Andere mogelijkheden voor Neder lands-Roemeense samenwerking zijn het gemeenschappelijk leveren op een derde markt, de produktie van bepaalde machines door wederzijdse onderdelenleveranties, de produktie van artikelen in Roemenië krachtens buitenlandse licenties en know how, waartegenover Roemenië zich ver bindt de buitenlandse firma's over een langere periode de goederen te verschaffen, de afzet van Roemeense artikelen door niet-Roemeense han delsfirma's of deelneming in de op richting van een speciale firma voor dit doel. Achtergebleven De Roemeense leiders zullen de Nederlandse bewindslieden ongetwij feld ook attenderen op het feit, dat de Roemeense export in vergelijking met de Nederlandse uitvoer in het kader van het Benelux-verdrag, sterk achtergebleven is. Een aspect van de Nederlands-Roe meense betrekkingen dat in het bij zonder het bedrijfsleven interesseert is de Roemeense aanvraag voor lid maatschap van de GATT, de algeme ne overeenkomst inzake tarieven en handel. Polen en Tsjechoslowakije zijn mo menteel de enige twee Oostbloklan den die bij de GATT zijn aangeslo ten. Roemenië is echter niet bereid de verplichting te aanvaarden jaar lijks de invoer uit andere landen met een bepaald percentage te verhogen, omdat het zich als een ontwikke lingsland beschouwt en t.z.l. ook in aanmerking wenst te komen voor de toekenning van tariefpreferenties. In kringen van het Nederlandse bedrijfsleven acht men het waarschijnlijk dat Roemenië om poli tieke redenen tot de GATT zal wor den toegelaten. Optimistisch De Roemenen zijn optimistisch over de resultaten van de besprekin gen tussen de Nederlandse be windslieden en de leiders in Boeka rest. „Het is zonder meer duidelijk dat de voortdurende vooruitgang in de Roemeens-Nederlandse samen werking in het belang van beide vol ken is, een bijdrage tot een klimaat verbetering in Europa, tot samenwer king en begrip tussen de volkeren", aldus het officiële Roemeense persbureau Agerpress. Prof. Kirsch: (Van onze parlcmcntsredactie) DEN HAAG Prof. mr. I. Kirsch heeft zijn mening over de houding van koningin Wilhelmina ten aanzien van de Duits-Joodse vluchtelingen in de jaren voor de Tweede Wereldoor log herzien. Dat blijkt uit een verklaring, die dr. L. de Jong gisteren uitgaf op een persconferentie over zijn volgende week verschijnend tweede deel van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog". Eerder dit jaar had prof. Kirsch verklaard, dat uit dr. L. de Jongs eerste deel nergens blijkt dat konin gin Wilhelmina de Duits-Joodse vluchtelingen steunde. Hij had dat ook betreurd, maar het voor waar aangenomen. Dr. De Jong heeft in een gesprek met prof. Kirsch hem er van weten te overtuigen dat dit niet juist is. Kongin Wilhelmina heeft zich voort durend gekeerd tegen het „enghartig vluchtelingenbeleid" van vooroor logse kabinetten. „Zulks dan", aldus prof. Kirsch, „tevergeefs". Bovendien heeft hij vertrouwelijke mededelingen ontvangen waaruit blijkt dat koningin Wilhelmina her haaldelijk financiële steun heeft ver leend aan instellingen, die zich had den belast met de zorg voor de Duits-Joodse vluchtelingen. MIDDELSTUM De 46-jarige Pier Reitsma uit het Groningse Mid- delstum is bij een jachtpartij door een schot uit zijn eigen geweer om het leven gekomen. Toen hij een aan geschoten haas met de kolf van zijn geweer uit de sloot wilde halen, ging de trekker over. Het schot hagel trof de man in de borst. Hij was vrijwel op slag dood. Toen zijn zeventigste verjaardag naderde, nam hij het zware besluit: ermee ophouden. De tandartsprak tijk overdoen. Hoe meer het afscheid in zicht kwam, des te meer ging hij er tegen opzien. Wat zou hij straks met zijn lieve lange dag beginnen? De eerste maanden vielen mee. De grootse huldiging door patiënten, velen van hen van kleuter tot de grootouderleeftijd onder zijn behan deling geweest, klonk nog na. De verhuizing kwam, uit het grote ou derwetse huis naar het flatje, dat wel niet krap maar toch zo heel anders was. Een winterse reis naar de zon, waar hij zich leeg onder de palmen voelde zitten, maar zweeg omdat zijn vrouw blijkbaar genoot. Hij probeerde thuis een dagelijkse routine te vinden. De ochtendwan deling, de vaktijdschriften, die hij toch bij wilde houden.... Langzaam gleed de verveling aan. Zijn vrouw zag het bezorgd aan. Zelf was ze wel blij met het vereen voudigde huishouden, dat nu pro bleemloos liep. Ze had gedroomd van nu voortaan alles samen doen. Van rustige kof- fieuurtjes en een middagje samen boodschappen doen in de stad. Er bleven echter te veel lege uren. Te veel tijd was er, dat hij rusteloos naar bezigheid zocht. Het was een kleinzoon, die de Im puls gaf tot het nieuwe. Geestdriftig kwam hij vertellen, iat hij postzegels ging verzamelen. Herinnering dook op. Dat had opa ook gedaan toen hij jong was. Dikke albums vol. Waren die er nog? Oma knikte verheugd van ja. Stil letjes dankbaar, dat ze de versleten en verschoten albums mee verhuisd had, ondanks de neiging die nu maar op te ruimen. Ze kwamen achter uit de boeken kast te voorschijn en de kleinzoon riep verrukt, dat het prachtig was. Al die oude zegels van koloniën, die al lang niet meer bestonden En de Willem III zegels en die Duitse met de Keizer.... Wees, dat ze anders gerangschikt zouden kunnen worden. De drie al- Dums geselecteerd konden worden, meer systeem.... Opa ging aan de slag. En oma zag glimlachend toe, tevreden een trui- Je breiend voor het eerste achter kleinkind dat komen zou. Toen alles uitgezocht en geschift was. kreeg hij een nieuw plan. Dat verzamelen van zegels uit alle lan den was onbegonnen werk. Hij ging zich specialiseren! Hij koos de Afrikaanse landen. Als ko lonie van vroeger en onafhankelijk ïu. De kleinzoon volgde het voorbeeld en koos Nederland, in verleden, he den en voor de toekomst. Ze ruilden wat en zaten toen voor het blok. Er moest een kenner bij komen. Die kwam en zag en adviseerde. Haalde catalogi te voorschijn en een loep. Riep toen verrukt bij een zegel, die gewoon tussen een serie zat, dat dit een vondst was. „Twee tandjes te weinig...." riep de man. „Meneer, u moet altijd de tandjes tellen..." Opa huiverde, zei toen bars: „Me neer, dat doet u maar. Ik wil postze gels verzamelen, tanden heb ik mijn leven lang bekeken." Drie dagen lang heeft hij niet naar zijn verzameling gekeken en oma beefde al.... Toen is hij weer begonnen. Maar hij blijft de tanden negeren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Meedenken, meepraten, meebeslissen. Zo ver welkomde de Pacifistisch-Socia- listische Partij zaterdag en zon dag haar congresgangers in het Amsterdamse Krasnapolsky. Meegedacht is er wel. En mee gepraat nog meer. Maar met het beslissen zat het niet mee. De scheuring is uitgesteld tot vol gend jaar juni, maar reeds dit week einde werd duidelijk dat de PSP afgaat. Als een gieter De leden mee laten denken en pra ten is natuurlijk demokratisch hoe wel het door elkaar praten en elkaar het spreekgestoelte niet gunnen wei nig met demokratie te maken heeft. Maar vooruit, dat is elke partij om wille van de hooggeroemde inspraak te vergeven. Maar het beslissen, dat is uit de hand gelopen. En niet zo'n beetje ook. Iedereen wilde meebeslissen en dat gaat natuurlijk goed tot het mo ment dat er niets meer te beslissen valt. Twee groepen, die als vechtende honden tegen elkaar staan te grom men, zijn een gevaar voor de vrede in het hok. Twee groepen, die elkaar beschuldigen van het plegen van chantage, en dat ook werkelijk doen, betekent de afgang. GEWELD (LOOS) En zo ging de PSP af. De partij, die altijd zoveel geweldloosheid in haar program doet, ging in geweld ten onder. Het barstte los in een fu rie van haat en emoties. Deze principiële strijd tussen ge weld en geweldloosheid werd uitge vochten over de rug van het PAK, of PAKJE, zo men wil. Eens te meer is gebleken, dat de samenwerking tus- sen de linkse groepen in ons land I niet zonder het nodige krakeel kan. j Dat was begin dit jaar met de PvdA al zo (Nieuw Links en Demokratisch Appèl), het werd dit weekeinde weer eens bevestigd. Nog een vergelijking met het be ruchte PVdA-congres: ook hier een vorm van chantage zoals indertijd met André van der Louw en prof. Ger Klein. Deze keer waren het niet de linkse extremisten maar juist de gematigde groep in de PSP. En dan vraag je je toch wel af wat voor mentaliteit de links-extremisten dan wel hebben en wat ze voor ons de komende maanden in petto hebben. Alle tegenstanders van het PAK zullen voor het congres van juni 1970, als men opnieuw gaat spreken over het al dan niet aantrekken van het volgens de linksen te ruime pak, proberen zoveel mogelijk plaatselijke afdelingen achter zich te krijgen. Of dat met demokratische middelen zal gaan is een vraag, die de gematigden al bij voorbaat positief beantwoorden (ondanks hun eigen ondemokratische middelen) en lukt dat niet, geen zorg. De tegenstanders van het PAK zijn in het nieuwe bestuur zo ruim verte genwoordigd. dat het doordrijven van hun zin geen ernstig probleem lijkt. MINDERHEID De gematigde minderheid zal ech ter ook niet bij de pakken neerzitten. Stelde fraktieleider drs. Wiebenga zondag de harde confrontatie nog wat uit, in de komende maanden zal hij met alle mogelijke middelen trarhtcn het tij van het PAK ten gunste te doen keren. Desnoods vormt hij een „partij" in de partij. Een interressante vraag is dan, wat er binnen de Tweede-Kamerfraktle zal geschieden. Hoe moet het als de PSP inderdaad naar de knoppen gaat? En hoe wil de fraktie dat rij men met de uitspraak, dat scheurin gen in partijen en het vormen van steeds kleinere fraktietjes eigenlijk een belachelijke zaak is? Overigens zal de komende tijd al wel blijken uit wat voor los zand de fraktie bestaat. Er komen bij de be handeling van de begrotingen genoeg principiële zaken aan de orde om de geschillen van de PSP in de open baarheid te brengen. In de Kamer wel te verstaan. Overigens kwam men in Krasna polsky niet meer toe aan Bram van der Leks stokpaardje: de buitenpar lementaire aktie. En dat is juist voor Van der Lek zo belangrijk. Hij wil die aktie. desnoods gekoppeld aan de parlementaire aktie van de gespleten fraktie. Als oppositiepartij heeft de PSP een slecht congres gehad. Van een oppositiepartij mag je verwachten, dat zij tenminste even over het be leid van het kabinet-De Jong spreekt. In negatieve zin natuurlijk. Maar het woord kabinet is zelfs niet gevallen. komt! zet maar plus achter skoda Opnieuw beroering in CHJJ (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In ch-kringen is opnieuw beroering ontstaan, nu het dagelijks bestuur van de Unie een brief heeft gestuurd aan alle kiesverenigingen. Daar in noemt het bestuur het zenden van brieven door een groep le den van de Unie aan de kiesver enigingen „ondemokratisch". Slechts dan mogen brieven wor den verstuurd als alle demokra tische middelen die de Unie kent, hebben gefaald. Het dagelijks bestuur veroordeelt het zenden van brieven van bepaalde groeperingen naar aanleiding van de brief van de groep verontrusten, de zogenaamde Centrumgespreks-groep. 29 leden van deze groep zonden en kele weken geleden een brief waarin werd gepleit voor een meer even wichtige samenstelling van het dage lijks bestuur. Tijdens de laatste unieraadsverga dering is hierover fel gediscussieerd. WASHINGTON De Amerikaanse troepensterkte in Vietnam is tot be neden het half miljoen gedaald. Er zijn thans nog 497.000 Amerikaanse solda ten in Vietnam, hetgeen het laagste aantal is sinds het grote TET-offensief van de Vietcong begin 1968. Tot half december zal de Amerikaanse troepenstrek te in dit gebied nog ver der worden verminderd tot 484.000. Verwacht wordt dat president Nixon in zijn als belangrijk aangekondigde rede van a.s. maandag meer mededelingen I zal doen over het terugtrekken van militairen uit Vietnam. Er werd ten slotte besloten een com missie van advies een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid van een compromis. Die commissie is nog steeds niet klaar. Ongelukkig Bovendien worden binnen de partij gesprekken gevoerd tussen het dage lijks bestuur en de groep verontrus ten en tevens tussen deze groep en de vooruitstrevende jongeren. Omdat het dagelijks bestuur niet op het re sultaat hiervan heeft willen wachten, acht men de laatste brief „hoogst ongelukkig". Het bestuur geeft hierdoor blijk zelf partij te willen zijn in het con flict met de centrumgespreksgroep. In de brief worden de termen rechts en links aangehaald, die volgens het bestuur onhanteerbaar zijn en in de discussie niet kunnen worden ge bruikt. Dat strookt dan weer niet met de Jonge Nederlander, het blad van de ch-jongeren, dat de term rechts wel degelijk om de haverklap gebruikt en daar dan de groep verontrusten mee op het oog heeft! Voorteken Het zenden van de brief is volgens Unieleden een voorteken, dat het da gelijks bestuur voorgoed met de ver ontrusten wil gaan „afrekenen". Dat zou betekenen, dat de heren Bleu- mink en Van Blankensteijn, door de Centrumgespreksgroep als „links" ge kwalificeerd en daarom als bestuurs lid onaanvaardbaar, ondanks hun verzet in die funkties zullen worden gekozen. De Centrumgespreksgroep heeft zo ''aar eigen ideeën over de samenstel ling van het dagelijks bestuur van de CHU: Drie leden uit de zogenaamde linkse gToepen, vier centrumfiguren en twee verontrusten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5