Perspectief synode ('71) voor volgende niet ongunstig Geref. synode nodigt ooi dr. C.F. Beijers Naudé ui Kindersterfte in Biafra toegenomen Syrisch-Libanees conflict Europese jeugdraai dreigt kerk te scheuren Pastoraal concilie gaat na sluiting door Em woord voor vandaag Suenens niet ontevreden Deur is nu opengezet Uw probleem is het onze... Vierduizendste vlucht uitgevoerd Protest tegen wachtlijst in Utrecht H. H. Rowle)^ overleden Rode Kruis helpt Tunesië opnieuw Ds. Wurmbrand komt spreken Kardinaal klaagt Steffensky aan KERKEN KREGEN EEN NIEUW KERKBOEK Puzzelhoek ICCC lielpt in Biafra BISSCHOPPEN VERGADEREN APART Piet Bouman runt BER0EPÏNGSWER1 DINSDAG 28 OKTOBER 1969 Gisteren zagen we, dat God via Maleachi de priesters van Israël waarschuwt, dat God hun zegen in een vloek zal doen verkeren, als zij zich niet afkeren van hun ongerechtigheid. Maar daarmede heeft Hij het laatste woord nog niet gespro ken. Het oordeel gaat verder: „Zie, Ik zal uw nakroost be dreigen en vuil op uw gelaat werpen, het vuil uwer feesten". Heel letterlijk staat er in de grondtekst: het vuil uwer feest- offerdieren". U kunt dit pas goed begrijpen, als u zich even indenkt, hoe bij Israël de offers gebracht werden. De pries ters legden namens het volk de handen op de kop van het of ferdier. Zo legde hij symbolisch de zonden van het volk en zijn eigen zonden op het lam. Hier gebeurt het omgekeerde. Hier wordt de mest van het offerdier gelegd op het hoofd van de priester. Het offer reinigt hem niet, maar vermeerdert zijn schuld. Het feestoffer gaat dus het omgekeerde betékenen. Maar is die eerste uitspraak over het nakroost niet al te wreed? De onschuldige kinderen mogen toch niet lijden onder de vloek die rust op hun ouders? De tragiek is dat zij wel lijden onder de gevolgen van de da den van de ouders. Als vader het familiekapitaal verbrast, zal de zoon er niet van kunnen leven. Maar toch moet het woord ..nakroost" ruimer gezien worden. Er staat letterlijk: „zaad" en in de kanttekeningen van de Statenvertaling wordt ook ge dacht aan het zaad op de akker. Dat wil dus zeggen, dat deze priesters onvruchtbaar zullen worden. En daar ligt de vloek. Wie God de rug toekeert, doodt automatisch alles wat hem in handen komt. We lezen vandaag: Psalm 135. *0 (Van onze kerkredactie) ROME Kardinaal Suenens is per saldo niet ontevreden over de bisschoppensynode, die gisteren geëindigd. De Belgische primaat, die op het ogenblik de grote tegenspeler tegen het roomse centra lisme in de Rooms-Katholiekc Kerk is, zei gisteren op een pers conferentie, dat de synode meer positieve dan negatieve resultaten heeft opgeleverd. „De synode is te vergelijken met een lift, die nu op de derde verdie ping is, maar op de tiende moet ko men. Als men er van beneden naar kijkt, is zij hoog, maar als men er van boven af naar kijkt, is zij nog laag", aldus Suenens. Het belangrijkste vond hij, dat de kerk aan geloofwaardigheid heeft ge wonnen. Lang niet alle grote vragen zijn aan de orde gekomen, maar de deur is nu tenminste opengezet, zodat ■e op volgende synodes aan bod kun nen komen. Suenens doelde daarbij op de keu ze van paus en bisschoppen, de posi tie van de pauselijke nuntii en de regionale synodes. Het speet hem niet, dat de priesterkwestie niet offi- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband «aan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ons twaalfjarig dochtertje wil graag bij een amateurtoneelclub in Zuid-Holland. Zijn er dergelijke clubs, waar ook of uitsluitend kin deren terecht kunnen? Antwoord: Inlichtingen over jeugdtoneel bij de adviseur voor Zuid-Holland van het Nederlands centrum voor amateurtoneel, de heer Detlef Pol. Kerkstraat 3, Mijnsheerenland. Ook kunt u zich wenden tot de algemeen voorzitter van de Ned. amateur toneelunie, mr. P. Cleveringa, Sportlaan 508, Den Haag. Vraag: Kan men op een begraaf plaats een graf kopen? Men vertelde mij dat dit hoogstens 99 jaar geldt. Een andere mogelijkheid schijnt te zijn een bepaald bedrag te betalen en het graf uit de rente „eeuwigdu rend" te doen onderhouden. Is er hiervoor een wettelijke regeling of maakt iedere gemeente of kerk daarvoor zelf bepalingen? Is een ge zegeld papier of notariële akte no dig? De familie verlangt namelijk dat het graf nooit „geschud" zal worden. Antwoord: Artikel 20 sub 1 van de Wet op de lijkbezorging luidt: „In dien daartoe voldoende ruimte bestaat, wordt op de algemene be graafplaats gelegenheid gegeven, het uitsluitend recht om lijken in een bepaald graf te doen begraven, het zij voor onbepaalde tijd, hetzij voor de tijd van minstens tien jaar te verkrijgen". Verder luidt artikel 13 sub 1: „El ke gemeente heeft tenminste één al gemene begraafplaats. Van dit voorschrift kan door Ons. Gedepu teerde Staten gehoord, tijdelijk ont heffing worden verleend". Voor de bijzondere begraaf plaatsen geldt art. 20 sub 1 echter niet, zodat men op een begraafplaats behorende aan een kerkelijke ge meente geen gelegenheid heeft, lij ken voor onbepaalde tijd te doen begraven en men daarom aangewe zen is op de eventueel bestaande mogelijkheid bij voldoende ruimte op een algemene begraafplaats. Wij raden u daarom aan in dat laatste geval de zaak met hetbest uur van de betrokken kerk te bespreken. Vraag: Wat is de prijs van antieke rode en gele handgevormde stenen en plavuizen? Antwoord: Hierop is in het alge meen geen antwoord te geven, daar dit geen courant artikel is. Meestal zijn deze afkomstig van afbraak van oude gebouwen. Vooral na de vele vernielingen in de oorlog waren ze sterk in trek. Voor oude moppen worden soms prijzen gevraagd van 35 tot 40 cent het stuk. In verschil lende zaken zal men u wel zoge naamde oude exemplaren leveren, maar veelal moet u zich voor echte antieke stenen vervoegen bij een grote bouwfirma, die veel huizen, enz. afbreekt. Vraag: Tot welke instantie moet ik me wenden met klachten over de burgemeester? Antwoord: Dit hangt af van de aard van de klacht. Heeft een bur gemeester niet in zijn kwaliteit ge handeld. dan kan u zich wenden tot de rechter Voor een klacht van ad- mlnlstratief-rechtelijke aard over ?cn daad. die door de burgemeester in zijn hoedanigheid is verricht, staat een bij de wet geregelde pro cedure open. Er zijn zaken waarvoor u zich kan wenden tot de commissa ris, tot de raad, enz., maar hierover valt niets te zeggen, wanneer men niet weet wat de klacht inhoudt. Vraag: Mijn zwarte bessen, die vol ongedierte zaten, heb ik besto ven met DDT. Kan ik die bessen nog gebruiken? Antwoord: Er moeten minstens vier weken verlopen ziin tussen de aanwending van DDT en het oogsten. Verder verdient het aanbe veling het fruit voor het gebruik flink te wassen. cieel besproken was. „Wij waren daar nog niet rijp voor." Wensen Met vrijwel algemene stemmen na men de bisschoppen gisteren twee reeksen aanbevelingen aan, die nu aan de paus zijn voorgelegd. De be langrijkste vragen daaruit zijn: dat de bisschoppen de paus moeten adviseren en met hem samen moeten kunnen werken bij het nemen van beslissingen, die de hele kerk raken; dat de synode minstens eens in de twee jaar bijeen moet komen om de paus van advies te dienen; dat in Rome een permanent secre tariaat moet worden opgericht, dat de belangen van de bisschop pen bij paus en curie behartigt; dat het Vaticaan de plaatselijke bisschoppen moet horen, voordat het beslissingen neemt, die op hun bisdom betrekking hebben; meer contact en samenwerking tussen de nationale bisschoppen conferenties en de curie. een te zullen roepen. Ook ging hij ermee akkoord, dat het synode-secre tariaat een permanent karakter krijgt. Het zal niet meer uitsluitend die nen ter voorbereiding van de syno des, maar fungeren als een contactor gaan tussen paus, curie en bisschop pen. Ook komt er een commissie van bisschoppen, die als vertegenwoordi gers van het wereldepiscopaat van tijd tot tijd bijeen zullen komen om het secretariaat leiding te geven. De paus zegde verder toe, „de grootst mogelijke aandacht" te zullen schenken aan de wens van de bis schoppen, om onderwerpen in te die nen voor komende synodes. De andere aanbevelingen zal de paus nog bestuderen, evenals de amendementen, die de meeste bis schoppen aan hun ja-stem toege voegd hadden. Pas daarna, aldus de paus, kan ik mijn oordeel geven en dit oordeel zal u direct ter kennis worden gebracht. Hart Overigens legde de paus sterk de nadruk op zijn primaatschap. Hij waarschuwde tegen pluralisme, om dat dit het geloof, de zeden en de grondslagen van de sacramenten, de liturgie en het kanonieke recht zou kunnen ondermijnen. De paus omschreef zichzelf als „het hart van de kerk, die de liefde door het lichaam laat stromen". UTRECHT De juridische studen tenvereniging Utrecht heeft bij de minister geprotesteerd tegen het in stellen van een wachtlijst voor de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Het bestuur van de faculteit had met het oog op een plaatstekort be paald. dat ongeveer veertig eerste jaars beperkt onderwijs kunnen vol gen en niet kunnen worden inge deeld in de voor de meeste vakken gevormde groepen. De faculteit had in juni het ministe rie al gewaarschuwd voor een moge lijke crisissituatie. De studenten zeg gen in een motie de instelling van een wachtlijst een onrechtmatige daad te vinden. Zij bereiden zich voor op nadere stappen als er voor volgende week woensdag geen bevre digende noodoplossing wordt gevon den. CHELTENHAM Op 79-jari leeftijd is overleden de bekende E gclse Oudtestamenticus Harold H( i ry Rowley. Tot 1959 was hij hoogleraar in Semitische taal- en letterkwii laatstelijk aan de universiteit v Manchester. Studenten over de hi wereld bestudeerden zijn boeken, als over De groei van het Ou Testament, Het geloof van Israël De betekenis van de apokalyptiek. Rowley was baptist. Zowel van Britse Unie van Baptistengemeent als van het Britse Baptisten dingsgenootsehap was hij enige voorzitter. Dr. Beijers Naudé (Van een onzer verslaggeefsters) GENÈVE Van mei tot au gustus is de kindersterfte in Biafra met de helft toegenomen. Het sterftecijfer van de kleine Biafranen bedraagt vijfentwin tig procent tegen drie procent van de volwassenen. Er zijn in Biafra in totaal negen honderd vluchtelingenkampen waar in zich gezamenlijk 800.000 mensen bevinden, die door de Wereldraad van Kerken worden verzorgd. Deze onderhoudt ook honderd laza retten waarin 7500 patiënten liggen. Negentig procent van hen bestaat uit kinderen onder dé tien jaar. Per maand worden daar ook 100.000 am bulante patiënten verzorgd. Stagnaties Stagnaties in de luchtbrugverbin dingen maken, dat het sterftecijfer blijft toenemen. DEN HAAG iHet Nederlandsche Roode Kruis heeft voor 10.000 aan medicamenten verzonden ten be hoeve van de slachtoffers van de re gens die Tunesië teisteren. Ook werd een bedrag van ƒ4.250 geschonken. Het Roode Kruis, dat deze dagen nog 850 paar zwarte leren schoenen zal verzenden, heeft In totaal al voor ƒ120.000 aan hulpgoederen voor het rampgebied besteed. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Richard Wurm brand, dc bekende en omstreden spreker en schrijver over geloofsver volgingen in communistische landen, komt weer naar Nederland. Van 6 tot 10 december zal hij in verschillende plaatsen spreken. Dezer dagen kon echter in het ka der van Joint Church Aid, waarin 33 kerkelijke instellingen samenwerken, de 4000ste vlucht worden onderno men. Met een DC-6 met aan boord een Deense piloot, een Zweedse ge zagvoerder, een Finse en een Noorse mecanicien werd deze vlucht uitge voerd. Deze 4000ste landing werd ge maakt ongeveer achttien maanden na de eerste landing. De kosten tot nu toe bedragen 3,5 miljoen gulden. Vijfentwintig, vliegers hebben hun leven bij dit werk verloren. Elf man grondpersoneel onderging een gelijk lot. Dagvluchten Op het ogenblik onderhandelt Joint Church Aid met het internatio nale Rode Kruis om gezamenlijk dag vluchten te organiseren. Men vindt dat het hoog tijd wordt, dat de vluch ten minder gevaarlijk worden en dat economischer wordt gewerkt. Het in stand houden van de luchtbrug naar Biafra is voor een zeer groot deel afhankelijk van parti culiere bijdragen. In Nederland is de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (te Utrecht) aangesloten bij Joint Church Aid. Het gironummer is: 5261. Op de giro- strook moet worden vermeld „Biaf- In gewilligd Nog voordat de stemmen officieel geteld waren, willigde paus Paulus al enkele wensen in. In zijn slotrede beloofde hij, elke twee jaar een bisschoppensynode bij- KEULEN Kardinaal Höffner, aartsbisschop van Keulen, heeft een aanklacht wegens belediging inge diend tegen ex-pater Edmund Stef fensky. ~i Steffensky is in het nieuws ge komen, doordat hij verleden week getrouwd is met dr. Dorothee Solle. Binnenkort zal hij predikant worden. In een interview met een Keuls dagblad zei Steffensky onder meer: „Het is niet waar dat dat katholieke priesters niet „getrouwd" zijn. Velen zijn met duizenden dingen getrouwd: van goed eten en drinken tot zelfbe vrediging, een vriendin en homosexu- aliteit." „Ik weet van veel menselijke te kortkomingen, maar het is absoluut onwaar en een ongehoorde beledi ging, wat hier over „vele priesters" beweerd wordt," aldus de kardinaal. Hekwerk-puzzel. Hor.: 4. met een takel ophijsen, 5, door middel van warmte vloeibaar maken, 6. indien, 7. militaire macht. Vert: 1. zelfbewust, deftig en fier, overvloedig, in grote pracht, 3. re denering (volkstaal). Oplossing vorige puzzel: 1. le gende, 2. viertel. 3. stellig, 4. grcnddl, 5. genadig, 6. klapper, 7. sermoen. LIENDEN. HEEMSTEDE Het pastoraal con cilie zal in april 1970 worden geslo ten. Maar het is de bedoeling, dat net concilie-beraad daarna in een mCer permanente vorm wordt voortgezet. Daartoe zal op de laatste vergadering een plan worden gepresenteerd. Op de voorlaatste vergadering (4 7 januari) staan als onderwerpen op de agenda „de religieuzen" en „naar een vruchtbaar en vernieuwd func tioneren van de ambtsbediening." Misschien dat ook nog „de liturgie" zal worden behandeld. De concilieleiding heeft g.'.recht, de religieuzen en de priesters zoveel mogelijk te betrekken in de bespre king van de ontwerprapporten. die hun eigen leven raken. Het inmiddels verschenen ontwerp- rapport over de ambtsbediening be vat daarom nog geen pastorale aan bevelingen. Die zullen pas definitief worden vastgesteld na het nationaal priesterberaad, dat (besloten, «ar met de bisschoppen) op 24 en 25 no vember in Doorn zal worden gehou den. AMSTERDAM Dc internatio nale raad van christelijke kerken (ICCC) heeft plannen, in Biafra een voedseldepot en een ziekenhuis in te richten. Ook worden besprekingen gevoerd om in een van de buurlanden een eenvoudig tehuis voor honderden Biafraanse kinderen te openen. De ICCC heeft reeds voedsel, kleding en medicijnen naar Biafra gezonden. Zaterdag wordt het nieuwe hoofd kantoor in de ICCC. Fredriksplein 24. Amsterdam officieel in gebruik genomen. Tijdens dc receptie, van 2 tot 5 uur. zal het gebouw voor bezich tiging openstaan. Dr. Carl Mclntire en ds. J. C. Maris, resp. voorzitter en algemeen secretaris, zullen een korte toespraak houden. O De religieuzen hebben hun natio naal voorberaad verleden ek al ge had. in Noordwijkerhout. Op de laatste zondag in november zal een campagne worden gevoerd lot werving van de noodzakelijke gelden om het concilie tot een goed einde te brengen en de naaste toekomst daar na te garanderen. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Unaniem be sloot de synode gisteren de di recteur van het christelijk insti tuut in Zuid-Afrika, dr. C. F. Beijers Naudé, die plotseling in Europa moest zijn, uit te nodigen om donderdag de zittingen van de synode bij te wonen. Dan zal er gesproken worden over de zaken die het werelddiakonaat raken. Er wordt dan o.m. gesproken over het voorstel om ook het christelijk instituut te steunen. Dr. Beijers Naudé krijgt dan de gelegenheid dit voorste] mede toe te lichten. Dit deelde de praeses van de gerefor meerde synode dr. P. G. Kunst, gisteravond mee aan het begin van j de nieuwe synodeweek. Tijdens de vorige zitting was al meeeedeeld dat de synode afgevaar- i digden heeft uitgenodigd van vier Zuidafrikaanse kerken. Zij wil graag meer contact hebben omdat er door de verschillen over apartheid sterke spanningen zijn ontstaan tussen de j kerken in Zuid-Afrika en Nederland. De Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. zo deelde dr. Kunst mee, hebben nu besloten hun actuaris dr. J. D. Vorster af te vaar digen samen met de voorzitter van haar synode, ds. J. S. Gericke. Te vens zal de Bantoekerk vertegen woordigd worden door haar voorzit ter ds. Martuana. Zij komen pas in maart. Ook de gereformeerde kerk in Zuid-Afrika, de zogenaamde Dopper- kerk, werd uitgenodigd. Deze kerk liet weten dat de uitnodiging, waar zij positief tegenover staat, op de sy nodezitting van januari zal worden besproken. Kerkboek Als voorzitter van het depu- taatschap voor «de liturgie kwam ds. W. G. Scheeres gisteravond het nieu we kerkboek aanbieden, dat zojuist van de pers is gekomen. In dit nieu we kerkboek zijn wel de nieuw be rijmde psalmen, maar nog niet de gezangen opgenomen. Tevens bevat het boek de belijde nissen van de apostolische vaderen, van Nicea en Athanasius, de drie for mulieren van enigheid, allerlei orden van dienst, woorden en gebeden voor de eredienst, formulieren voor kerke lijke handelingen en allerlei gebeden, waaronder ook huis- en tafelgebeden. Het boek heeft een lange geschil denis achter zich, vertelde Scheeres. Reeds de synode van Do: drecht wilde in 1618 en '19 iets de gelijks hebben, maar dat lukte tos niet. De Gereformeerde Kerken spr, ken er in 1920 weer over, en de sya de van 1933 aanvaardde de eerS vaste orde van dienst. In 1949 werd geconstateerd dat zoveel variatie was, dat er meer e heid moest komen. Nu is dan eini j lijk het boek klaar. In dit kerkbo^ is opgenomen wat er was, en enke geheel nieuwe ontwerpen. In de ouv furmulieren zijn incidentele corn ties aangebracht, waarom gevraai j was vanuit de kerken. Toch wilde ds. Scheeres dit nieir kerkboek niet zien als een eindpt van een lange serie besprekingi Eerder moet het gezien worden i een beginpunt. De mogelijkheid mo j openblijven voor nieuwe vormen. Werkgroep Gisteravond kwam ook nog 1 verslag van de werkgroep voor i iiturgie ter sprake. Er was veel 1 voor de samenwerking met de he vormde commissie voor de gezangt Minder tevreden was de werkgro echter over de verschijning van ei ..Proeve van een Oecumenisch Ord narium", waarbij van enige inspra van gereformeerde zijde geen spra! was. De vraag werd gesteld aan wie lag. Dutten de gereformeerden, werden zij uitgesloten door de arr zantie van anderen? Tijdens i discussie deelde de voorzitter ds. I de Jong mede dat dit ordinarium opgesteld als gevolg van een partia lier initiatief (door de Prof. dr. Vi der Leeuw-Stichting). De medewerking van slechts beperkte groep kerken is gevraagidi verkregen. Ds. De Jong betreurde d en het was duidelijk dat vele synod leden het eveneens jammer vond niet bij dit werk betrokken te a geweest (van onze kerkredactie) synode door te drijven. Patriarch RFIROFT De «rote Doli- Theodosius greep toen echter in en lir.lKUr, 1 Lie „roic poll rjep nJeuwg synode bijeeni die tieke spanningen tussen ayne j de verkiezing ongedaan maakte. De en Libanon liiken hun parallel I Syrische regering, die zich aanvanke- te krijgen in de kerk. Waarne- !>Jk achter de Syrische bisschoppen mers vrezen, dat het Orthodoxe Patriarchaat van Antichië zal uiteenvallen in een Syrische en een Libanese kerk. Antiochië is een van de zeven pa triarchaten van de oosterse ortho doxie. Zestien aartsbisdommen ressor teren er onder, waarvan er drie va cant zijn: Adana in Ttirkiie. Bagdad in Trak en Homs in Syrië. Onlangs werd in deze vacatures voorzien Op een bisschoppensynode, fn de Syrische hoofdstad Damascus gehouden, werden drie nieuwe metro polieten (aartsbisschoppen) gekozen. Maar lanz niet alle bissrbonoen waren op deze synode gekomen. In Libanon werd vervolgpns een nieuwe bisschoppensynode biieengeroeoen. die de verkiezing in Damascus nnzel- dlg verklaarde en tesenmetronnlleten voor de drie plaatsen benoemde. Drie jaar geleden deed zich al een I dergelijk conflict voor. Ook toen j slaagden Syrische bisschoppen erin, I om een bisschopsbenoeming op een had gesteld, gaf toen toe aan de wil van de patriarch. ZIEK Er zijn nu echter belangrijke ver schillen. In de eerste plaats vraagt men zich af, of de 83- jarige pa triarch nog in staat is, om persoon lijk in te grijpen. Hij bevindt zich al drie jaar in een ziekenhuis Sn Li banon. het is vervolgens de vraag, of de Syrische regering er nog langer genoegen mee zal nemen, dat deze kerk al jaren vanuit Libanon wordt geleid, terwijl het patriarchaat offi cieel In Damascus behoort te zetelen. De strijd moet worden gezien te gen de achtergrond van de machtsstrijd om de opvolging van Theodosius. De Syrische bisschoppen zijn meer on de Russische orthodoxie ecorienteerd de Libanese meer op de Griekse. Politiek zijn de Lihanezcn pro-westers. De verkiezing van Theo dosius tot patriarch in 1957 werd ge typeerd als een overwinning van „Amerikaans geld en Griekse int riges" over Russische en Syrische in teresses. SLEUTEL Het patriarchaat van Antiochië neemt in de oosterse orthodoxie een sleutelpositie in. Aan de ene kan1 staön'Moskou met Sofia en Boeka- rest. aan de andere kant Konstantino- pel met Jeruzalem en Alexandrië. In totaal schat men de onderhori gen van patriarch Theodosius op een kleine .miljoen. 7ii worden gewoon lijk „Grieks-orthodoxen" genoemd ter onderscheiding van het veel klei nere ..Syrisch- orthodoxe patriar chaat van Antiochië. gevolg van het monofysitisch schisma ln de zesde eeuw In Syrië is deze kerk onder de half miljoen christenen de grootste met 170 non gelovigen. In Libanon is 2e groter (ongeveer 200.000) maar daar moet ze de eerste plaats overlofpn aan de Maronieten- kerk fblina fion.0001. In het Libanese parlement hebben de Grieks- ortho doxen recht op 11 van de 99 zetels, 'dp maronieten 30. de andere chrlste- Mike kerken samen 13 en de rest voor mohammedanen en droezen). Verder heeft deze kerk haar leden in de hele Arabische wereld, maar ook daarbuiten, met name in Austra lië, Noord- en Zuid- Amerika. BASTAD Piet Bouman (31) d België is voor drie jaar gekozen td secretaris van de nieuw gevormd Europese Oecumenische Jeugdraai Afgevaardigden uit veertien lande woonden de eerste jaarvergaderin van de raad bij. Men wil de aandacl vooreerst vooral richten op de dia loog tussen oost en west, tussen ot thodox en niet-orthodox en met oe cumenlsche groepen, die zich beli houden met ontwikkelingshulp. NED, HERV. KERK Aangenomen naar Vianen (vac. Stegengo): L. Gulmans te Ter Api (verb. ber.). Bedankt voor EmmercompascuUl J. Bezemer te Augustinusga. GEREF. KERKEN Beroepen te De Wilp (Gr.): G. Oegem'a te Arnemuiden: te Schooi oord en te Blokzijl: kand. R. ter Hai te Amsterdam. t Bedankt voor Oud-Beijerland: A. 1 de Hoogh te Dalfsen (O.). Benoemd tot predikant in tij delijl dienst te Haarlem-zuid: D. RingnaM em. pred. te Overveen. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Hooghalen: C. v. d. J« i '.e Doetinchem-Doesburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp en te H. i Ambacht: J. v Haaren te Amersfoö j Bedankt voor Waardenburg: C. v. 1 Poel te Yerseke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2