EEG-KAS NIET VOOR BONN 0LGA Commentaren NYMA ONTSLAAT 750 WERKNEMERS Ontvoerd meisje tereeht CHÜ komt met plan nieuwe bestuursvorm universiteit biefstuk met champignons Het Kwartet Zware discussies in Luxemburg Beperkte bijdrage ELG-fonds Geen revaluatie van Belgische frank Bezoek aan Roemenië begonnen Geen brood meer in kunstzijde Vier mii ïiwerkers levend be®raven SPREUK HET WEER Meer wind Kenjatta stelt oppositie oncler arrest Roemenië Kenjatta Initiatief Schuring en Tilanus Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 28 oktober 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De EEG-partners van Duitsland willen het inkomensverlies dat de Duitse hoeren door de op waardering van de mark lijden, niet opvangen, Bonn moet dat zelf maar doen. Wel mogen de Duitsers zes weken lang een invoerheffing van SVz procent op landbouwprodukten toepassen. Karl Schiller LUXEMBURG De Westduitse regering moet zelf de nadelige gevolgen van de revaluatie van de mark voor de Duitse boeren opvangen. Door manipulaties met de BTW zal Bonn moeten proberen de boeren schadeloos te stellen voor het inkomensverlies dat zij dreigen te lijden door de op waardering van de mark ten aanzien van de Europese reken eenheid, d.w.z. de dollar, waarin de Europese landbouwprijzen zijn uitgedrukt. Dit heeft de ministerraad van de EEG in Luxemburg besloten. BOEKAREST Premier De Jong minister Luns zijn gisteren in Boekarest aangekomen voor een offi cieel bezoek aan Roemenië. Op een diner dat de Roemeense premier Maurer aanbood, verklaarde premier De Jong dat een verdere ontwikke ling van de Roemeens-Nederlandse betrekkingen niet wordt belemmerd door ernstige onderlinge problemen, maar dat bepaalde wensen toch on vervuld zouden blijven. Hij wees erop dat in de komende besprekingen mogelijkheden zullen worden onderzocht „teneinde te ko men tot een vermindering van de spanning en tot constructieve samen werking tussen de landen van Oost en West-Europa". De Nederlandse premier legde sterk de nadruk op de noodzaak van een grondige voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentie. Premier Maurer had tevoren gewe zen op de taak van de kleinere mo gendheden bij te dragen tot een kli maatsverbetering, welke mede zou kunnen leiden tot vermindering van de spanningen tussen Oost en West. (Zie ook elders deze krant). Aangezien men in Duitsland enige weken nodig zal hebben om de no dige wetgeving hiervoor door de Bondsdag goedgekeurd te krijgen, zal de Bondsregering zes weken lang een invoerheffing van 8Vs procent op landbouwprodukten mogen toepassen. Hierdoor wordt de strop voor de Duitse landbouw enigszins beperkt. Het verlies wordt door minister Schiller geschat op 1,7 miljard mark. Hij wilde deze nadelige gevolgen het liefst opvangen door een systeem van heffingen. Op de vergadering van de minister raad werd aanvankelijk krachtig hiertegen geageerd. De Franse minis ter Duhamel verwachtte dat een der gelijke maatregel zal leiden tot een grotere produktie, maar ook tot ho gere prijzen. Ook de vice-voorzitter van de EEG-commissie, drs. Mansholt, vrees de voor grote overschotten aan land bouwprodukten, juist omdat de prij zen zullen stijgen. Volgens de Nederlandse minister Lardinois zal de concurrentie ernstig worden verstoord. Hierop stelde zijn Duitse collega, Ertl, voor, het hele landbouwbeleid van de EEG te her- Beperkte bijdrage Na lange en verhitte discussies be sloten de partners van Duitsland, hun solidariteit tot uitdrukking te brengen door een beperkte bijdrage uit het EEG-landbouwfonds. Deze bijdrage zal niet hoger mogen zijn dan het be drag daf het fonds bespaart door de devaluatie van de Franse frank in augustus jl. naar schatting 360 miljoen D-mark voor 1970 en 180 mil joen voor 1971. De Belgische minister van finan ciën, Snoy, heeft op de vergadering nog vergeefs getracht zijn Nederland se collega, Wittevccn. ertoe over te halen, de gulden alsnog te revalue ren. Later op de avond deelde pre mier Werner van Luxemburg officieel mee dat de Benelux-landen gezamen lijk hadden besloten de valuta niet op te waarderen. Prins Bernhard is gistermiddag kwart voor een na de uitreiking van de Erasmusprijzen van de luchthaven Zestienhoven vertrokken voor een vierdaags bezoek aan president Tito van Joegoslavië. De prins (foto boven in de cockpit) reist in een Fokker F 27 van de Koninklijke luchtmacht. Foto onder: de prins bij zijn Joegoslavische gastheer, president Tito. 95 r, VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE [;j~~Ji80NNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas l Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267. Leiden. NIJMEGEN De kunstzijde- spinnerij Nyma zal 750 van de ruim negenhonderd werknemers gedurende de eerste helft van het volgend jaar ontslaan. Het bestuur en de bewindvoerders van de Nyma voeren als reden aan, dat gezien de slechte exploi tatieresultaten niet langer een beroep mag worden gedaan op het geduld van krediteuren en de werknemers. Het verlies van de NV bedroeg begin oktober on geveer 1.400.000 gulden. Het besluit tot ontslag is gisteren meegedeeld aan de vakorganisaties, de ondernemingsraad en het staf personeel. De ravon-afdelingen van de onderneming zullen worden opge heven. waardoor 750 man geleidelijk worden ontslagen. De afdelingen chemische produk- ten, nymcel, nymplex en numbrands worden voortgezet. Hierdoor behou den 150 personen werk. Bovendien schept deze voortzetting de mogelijk heid een betalingsakkoord aan de krediteuren aan te bieden. De bewindvoerders van de onder surséance van betaling werkende NV verklaren dat de afgelopen jaren is gebleken hoe ongunstig de gang van zaken bij de kunstzijdespinnerij is geweest, zowel conjunctureel als structureel. In hun adviezen aan de rechtbank wijzen zij erop, dat weliswaar sane ring van het bedrijf noodzakelijk was. maar dat de mogelijkheid van overname door derden de doorslagge vende factor voor het verlenen van surséance van betaling moest zijn. Thans is gebleken dat overname door derden onmogelijk is. Zwakte Opgemerkt wordt dat de conjunc turele moeilijkheden in 1968 voor een groot deel konden worden overwon nen. Dit was mogelijk door de mede werking van de krediteuren, en van de werknemers die zich matigden bij hun verlangens naar verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De laatste maanden echter toonden de structu- rele zwakte van de onderneming dui delijk aan. De belangrijkste factoren van structurele aard zijn: de verschuiving van rayon naar synthetics, de over namecapaciteit in de rayonsector, evenals de arbeidsintensiviteit bij de I produktie van rayon zeker bij de Ny- I ma. De loonkostenfactor stijgt steeds en 1 zal blijven stijgen, welke factor juist bij de synttietica door uitbreiding met grotere produktie-eenheden min der zwaar weegt. Somber De drie vakbonden in de textielin dustrie, die gisteravond in Nijmegen met directie en ondernemingsraad van de Nyma hebben vergaderd, zien de toekomst van het bedrijf somber in. Hoewel zij zich bewust zijn van het feit dat opheffing van de rayon afdelingen van het bedrijf noodzake lijk was. achten zij het voortbestaan van de chemische afdeling van de onderneming toch onzeker. Immers, zo stellen de vakbonden, de 150 werknemers die in deze afdeling zul len blijven, krijgen een zware last op hun schouders, aangezien de ontstane schuld van de Nyma ruim 12 min nu naar deze afdeling zal worden overgeheveld. DUSSELDORF Vier mijnwer kers zijn maandag op 850 meter diep te van de buitenwereld afgesloten door een instorting in de Rossenray- mijn van Krupp in Noordrijnland - Westfalen. Twee anderen wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. De reddingsactie is inmiddels in volle gang. De redders konden de opgeslotenen gisteravond tot enkele meters bereiken. Gevreesd wordt, dat zij de mannen niet levend kun nen ontzetten. Vader betaalt losprijs SOISSONS De ontvoerde driejarige Sophie, dochtertje van de ryke boer Dugnet uit het dorp Saint-Brandy bij Soissons (Fr.) is weer thuis. Vanmorgen om kwart over drie werd ztf af geleverd bij het politiebureau van Soissons, nadat haar vader de losprijs van een 600.000 gulden had betaald. Het kind is gezond. Van de ontvoerder(s) ontbreekt elk spoor. Een politieman vertelde: „Ik zag een schaduw in het donker.-Ik hoor de iemand hard weglopen en een au to starten. Verderop zag ik nog een auto. Daarin lag Sophie Duguet. Ze huilde. Ik nam haar in mijn armen. Ze was vervuild en leek erg moe, maar wel gezond. De man was al in het donker verdwenen". De politie zette alle wegen af ron dom Soissons. Alle automobilisten werden ondervraagd, maar tot op he den zonder succes, Drie dagen Sophie Duguet werd vrijdag uit dc armen van een dienstbode gerukt, dit- haar uit wandelen had genomen. De ontvoerder liet een brief ie achter, waarin hij een miljoen franken losgeld eiste. „Ik geef u drie dagen. Nadere bijzonderheden volgen". Gisteravond vroeg mevrouw Dugu et in een dramatische oproep over d«- radio de ontvocrder(s) het kind niets aan te doen. „Laat haar niet in het donker achter. Ze is bang in het don ker. En geeft haar geen melk, daar kan ze niet tegen. Geeft ze voor alles levend terug". Nadat Duguet zijn dochter op het politiebureau had opgehaald, zei hij tot verslaggevers: ..Zondagavond bel de de ontvoerder me op. Zijn stem was ernstig en kalm. Hij leek me eer evenwichtig persoon. Hij zei dat ik een brief zou vinden in de kathedraal van Soissons met de voorwaarden voor vrijlating Zakdoek Ik moest het losgeld neerleggen op een weg bij een hek waaraan een witte zakdoek was opgehangen. Te voren had ik hem ervan overtuigd dat ons telefoongesprek niet werd af geluisterd. Ik had de politie verzocht pas in actie te komen als mijn kind terug was". Gisteravond om 11 uur legde Du guet het losgeld neer op de afgespro ken plaats. Vanmorgen om vier uur begon een grootscheepse speuractie naar de ontvoerder(s). De kleine Sop hie speelde thuis met haar teddybeer. Voor de moed is geen weg onbegaanbaar. OVIDIUS „Dit is niet eerlijk. Ik ben thuis al in bad geweest, omdat ik naar het ziekenhuis moest". DE BILT Zwaar bewolkt met later plaatselijk een bui. Matige, aan de kust vrij krach tige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. DE BILT Het weer stond vandaag onder invloed van een hogedrukgebied, dat over de Ardennen naar het oosten trok. Tijdens opklaringen met weinig wind vormde zich 's nachts in de vochtige lucht voornamelijk in het zuiden en oosten mist, die in het zuidwesten plaatselijk zeer dicht en langdurig was. Onder invloed van het op dringen van Oceaanstoringen neemt de betekenis van het hogedrukgebied in onze omge ving af. Een ten westen van Schotland gelegen koufront trekt naar het Noordzeegebied en het zal mor gen waarschijnlijk geheel Neder land passeren. Vooruitzichten voor donder dag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: van onge veer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur- 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 77.2 cm (1030 millibar), constant. Zon en maan 29 oktober zon op 7.29, onder '7.18; maan op 19.02, onder 12.38; 2 nov. L.K. NAIROBI De Keniase opposi tieleider Oginga Odinga en zijn naaste medewerkers zijn onder huis arrest geplaatst, deelde gisteren de regering van dit Oost-Afrikaanse land mee. De overige zes parlementsleden van de oppositie zijn in hechtenis genomen. De regering heeft dit ge daan na de ongeregeldheden van za terdag in de stad Kisoemoe. waarbij vijf mensen om het leven kwamen. De ongeregeldheden ontstonden na dat president Kenjatta een zieken huis in Kisoemoe had geopend. Excuses Volgens de regering zijn de on geregeldheden veroorzaakt door Odinga's Keniase Volksunie, die in het gebied van Kisoemoe de grootste aanhang heeft. Odinga zou de pre- TTET BEZOEK van premier Dc Jong en minister Luns aan Roe menië is geen opvallende gebeurte nis. Ook niet, nu de toestand in Oost- Europa ingrijpend is gewijzigd als gevolg van de gebeurtenissen in Tsjechoslowaküe. Roemenië neemt al vele jaren een uitzonderingspositie in onder de com munistisch geregeerde landen. Het onderhoudt zelfs diplomatieke be trekkingen met Bonn, ofschoon Mos kou daar niet mee ingenomen is. Nederland speelt in Europa een zeer bescheiden rol. Men dient dat te be denken bü het beoordelen van de be tekenis van de contacten met Roeme nië. Aan illusies behoeft niemand zich over te geven. Hetgeen niet wegneemt, dat juist een klein land als het onze gelegenheid heeft, mogelijkheden na te gaan, die kunnen leiden tot toenadering tussen de landen van Oost- en West-Europa. Vooral nu Russen en Amerikanen in Helsinki gaan proberen, of zjj over eenstemming kunnen bereiken over beperking van de bewapeningswed loop. QOK IN Oost-Afrika dreigt een burgeroorlog, nu president Ken jatta de oppositie in Kenia heeft uit geschakeld. De heersende Kikoejoes keren zich nu tóch tegen dc Loeo's, die een grote minderheid vormen. Kenjatta, die als leider van de ter reurorganisatie Mau Mau (van de Ki koejoes) aan de macht kwam, is altjjd een grillig man geweest. Niettemin was er hoop, dat stammentegenstel lingen overwonnen zouden worden. Grote verwachtingen had men in dit opzicht van Tom Mboya (een Loeó). die met Kenjatta samenwerkte en als minister van economische planning een rol speelde, die hem „met kop en schouders boven de anderen deed uit steken. Mboya werd door een Kikoejoe ver moord. De man die voorbestemd leek. Kenjatta op te volgen om de eenheid in Kenia te bewaren, was weggeval len. En daarmee het bindende ele ment tussen Kikoejoes en Loco's. Moeilijkheden konden niet uitblijven. Kenjatta heeft ze aan den Hjve on dervonden cn in woede gereageerd. De gevolgen zyn nog niet te overzien. Dat zij ernstig zullen zijn, moet wor den gevreesd. Man moet arm missen na sprong op trein UTRECHT De 63-jarige heer Y. Bouma uit Leeuwarden, die gister avond in Zwolle probeerde op de al rijdende trein naar Leeuwarden te springen, is tussen perron en trein gevallen. In het ziekenhuis bleek dat zijn arm moest worden geamputeerd. PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust sident zjjn verontschuldigingen heb ben aangeboden. Kisoemoe ligt in een gebied waar de Loeo's wonen. Na de moord op minister Tom Mboya,' een Loeo, is de verhouding met de Kikoejoes, waartoe Kenjatta behoort, verslech terd. lekker eten tips Biefstuk op'z'n best! Opdienen met champignons op de biefstuk en fijne doperwtjes en friten in de schaal. Of gewoon met brood een goed stuk vices hoort erbij (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerleden dr. H. A. Schuring en drs. A. D. W. Tilanus hebben een plan opgesteld voor een nieuwe bestuursvorm van de universiteiten en hogescholen. Dit plan, dat inhaakt op de be kende nota van minister Veringa, is vandaag aanvaard door de fractie van de CHU. De Kamerleden van de CHU zijn van plan hun opzet van de democra tisering van de universiteiten aan de Tweede Kamer te overleggen bij de behandeling van de begroting van onderwijs. In het plan van de c.h.-kamerleden is de universiteitsraad het hoogste bestuurscollege. Het universi teitsbestuur zou verantwoording verschuldigd zijn aan de raad. De raad als hoogsle orgaan van de uni versiteit draagt weer verantwoorde lijkheid tegenover de m'nister. Volgens onze inlichtingen zou de universiteitsraad (parlement) bestaan uit 51 personen. 'Het universi teitsbestuur is zeven man sterk Instelling van raad en bestuur moeten wettelijk geregeld worden. De instelling van de andere niveaus zou nog experimenteel moeten zijn. Onderscheiden worden de werkgroe pen. sub-faculteiten (instituten) en de faculteiten met weer een raad en bestuur. De opstellers van het nlan hebben zich laten leiden door de nota-Ve- ringa en ook door wat gezegd is tij dens de in de Tweede Kamer gehou den hearing. *o heeft men zijn voor deel gedaan met de opmerkingen van nrof. mr. A. D. Belinfante rector magnificus en burgemeester c"»"kal- den. president-curator van de Stede- lijke Universiteit !n Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1