rwintig jaren vergt uitgeven Dpera Omnia Desiderii Erasmi gordijnstoffen collektié 1970 speciale «positie VAN REEWIJK PSP overtuig u Scheuring voor de in deur? VVD vindt NOS niet objectief Eerste volledige verzameling Wetenschappelijke begeleiding sparen is bouwen aan geluk 30 oktober wereldspaardag sparen... verstandig en handig... Ver buiten landsgrens mu|fe pok Engeland stopt mbet cyclamaat ARP: benoeming burgemeester niet door raad Zweedse kritiek op Engelse ombudsman Oder-Neissegrens van j£yp: erken DDR en confessionelen Noordholland Blauwdruk voor jaren zeventig PvdA-conflict in Eindhoven 9 VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat geld achter de hand te hebben. Sparen is het hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van de belangstelling op 30 oktober Wereldspaardag. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. .Inlichtingen: Wereldspaardag,Postbus 51, /ftBug )en Haag. Fabllkatie van hat Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. (door Hans W. Ledeboer) ROTTERDAM Het komt in de wetenschappelijke wereld vaak voor, dat op een bepaald ogenblik twee of wel meer geleerden on afhankelijk van elkaar, zelfs op een ver van elkander verwijderde plaats, werken aan een projekt van gelijke aard en zo'n projekt dan tot een gelijkluidende uitkomst brengen. Het is dan niet zo, dat de heren elkander „vliegen willen afvangen", maar de oorzaak van dergelijke merkwaardige parallellen is eenvoudig slechts, dat de tijd juist rijp is voor dat wetenschappelijke projekt. trof het werk van Christiaan Huy- gens. Er lagen heel wat problemen, ge richt op de toekomst. .Welke papier soort is in staat de eeuwen te trotse ren? Welk formaat past in de boeken kasten van de toekomst? Welke let- i ter is zo klassiek dat die ook in de toekomst zal voldoen, dan nog voor zetmachines bestaat en dan zelfs bij j computerzetwerk wordt gebruikt? Hoe moeten de wetenschappelijke aantekeningen in de tekst worden verwerkt? Hoe komt men aan een band, die over twintig jaar, als het laatste deel er is, nog even mooi is als nu? Voor wat betreft de papiersoort zijn zelfs wetenschappelijke proeven genomen! Het linnen voor de band wordt speciaal gemaakt in Duitsland. Zijn de Opera Omnia vanzelfspre kend in het door Erasmus gebruikte Latijn, de wetenschappelijke aanteke ningen worden in een der moderne talen geschreven. Niet in het Neder lands: de Opera Omnia moeten een lezerskring ver buiten onze grenzen kunnen bestrijken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zaterdag en ndag wordt in het Amster- kmse Krasnapolski beslist over »f voortbestaan van de Pacifis- ■h Socialistische Partij. Twee gen zullen de afgevaardigden ar dit congres discussiëren ar de strijdmiddelen van de tij, het al dan niet aangaan i een Progressief Akkoord tt andere linkse partijen en de erne partij-organisatie. iderwerpen, die een felle discus- verzekeren. Onderwerpen ook, de PSP op haar grondvesten zal i schudden. Een scheuring lijkt ondenkbaar. Met name de Noord- andse afdelingen zullen er riiet terugdeinzen „ondemokratische" delen te gebruiken om hun radi- zin door te drijven, e beginnen met de verkiezing van nieuwe voorzitter. Daar zijn i leden kandidaat gesteld, het e Tweede-Kamerlid P. Burg- if en het Eerste-Kamerlid H. khorst. De laatste is wel een de gematigdste kopstukken in de ij en zal, zo verwachten velen, enkele kans hebben. De heer jraaf kan men niet bepaald een radicale figuur noemen. Maar heeft de laatste maanden bij alle beroeringen het hoofd koel mden en de partij behoed voor ivallen. ij verdedigt in een beleidsverslag politiek, die het midden houdt en de gematigden en de radica al hoewel de eersten hem beschuldi- de balans naar de uiterst linkse te doen overslaan, afdeling Assen heeft daarom '%oorstel ingediend het hele'partij- iur maar naar huis te sturen en nieuw bestuur te kiezen, dat be- igewassen is tegen de stormen de pacifistische gelederen. - i? Besluiteloosheid, het stichten verwarring, vertraging op toezen- van stukken. Als geheel gefaald, k over het uittreden uit de n cgroep Progressief Akkoord zul- wel harde woorden vallen. De nstanders van het PAK, vooral enen. die vorig jaar het congres i Nederland organiseerden en lamelijk in Amsterdam wonen, in al enkele moties klaarliggen, dat iet han rsvi 0P|ui ihi Ca' hei het be nvai ,k it* en •ra a' red. a waarin wordt geëist, dat alle partij- afdelingen zich uit reeds gevormde linkse concentraties zullen terugtrek ken. Gematigden De gematigden willen het besluit van het bestuur niet meer aan het PAK mee te doen, ook ter discussie stellen. Promotor van die groep is oud-bestuurder Vogt, die sinds enige tijd op eigen houtje met gematigden vergaderingen belegt. En dan is er nog een groep, die niet meer mee wil doen aan het lan delijke PAK, maar de provinciale en plaatselijke PAKJES wel wil voort zetten. Daar moeten wel duidelijk richtlijnen voor gesteld worden, die door alle afdelingen zullen worden nagevolgd. De afdeling Hoogeveen wil een ver bod voor alle PSP-ers interviews te geven „aan een groot landelijk fascis- toide ochtendblad", waarmee men blijkbaar De Telegraaf op het oog heeft. Acties Zondag gaat de Algemene Vergade ring zich bezzighouden met de buiten parlementaire acties. Het besluit heeft hierover een aantal stellingen opgesteld, waaruit blijkt, dat zowel de buitenparlementaire akties als het parlementaire optreden van de PSP- Kamerfraktie hand in hand moeten gaan. Beiden sluiten elkaar niet uit. En wat het geweld in de samenle ving betreft, hierover heeft het be stuur een mening, die de gematigden plezier zal doen. Onrechtvaardige wetten en verordeningen moeten met alle kracht worden bestreden. Maar dan wel met geweldloze middelen. LONDEN Het gebruik van Rlamaten in levensmiddelen of ')nken zal in Engeland met in- jig van 1 januari a.s. verboden Tot en met dat tijdstip zul- J de voorraden van de produk- irt waarin deze stappen zijn ver- Irkt niet uit de handel worden >pomen. ♦e Britse beslissing volgt op die de Amerikaanse en Zweedse aeid, die een dergelijk verbod er deze week hebben uitgevaar- West-Duitsland hebben fabri- lten en verkopers van cyclamaten floten met ingang van 1 januari p. produktie en verkoop te staken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het weekblad van de ARP, Nederlandse Gedachten, vindt het initiatiefwetsvoorstel van de socialistische Tweede-Kamerleden Van Thijn en Franssen voor voorstanders van een gekozen burge meester een aantrekkelijk tussensta tion. „Voor hen, die meer waarde hech ten aan de bestaande regeling (en daar hoort een grote meerderheid in de ARP toe-red.) lijkt het ons een hellend vlak". De heren Van Thijn willen met hun initiatief bereiken dat de ge meenteraad in de toekomst een lijst met personen kan opstellen, waaruit de Kroon een burgemeester kan be noemen. De Tweede Kamer heeft onlangs een wetswijziging aanvaard, die het mogelijk maakt, dat de gemeentera den een lijst met eisen, waaraan de kandidaten moeten voldoen, kan opstellen. De Commissaris van de Koningin kan bovendien de menin gen in de raad peilen, als de gemeen teraden daarom vragen. Beide socialistische Kamerleden I hebben ook een voorstel ingediend, waardoor de Commissaris van de Ko ningin gelijk behandeld kan worden als Gedeputeerde Staten. Ook bij zijn benoeming moeten Provinciale Staten I personen kunnen noemen. Iets dergelijks is gebeurd met de Opera Omnia Desiderii Erasmi Rote- rodami waarvan het eerste deel thans verschijnt bij de Noord-Hol- landsche Uitgevers Mij te Amster dam. Directeur M. D. Frank van deze uitgeverij had reeds in 1947 de idee, dat een volledige uitgave van de wer ken van Erasmus gewenst zou zijn. En omstreeks 1960 schrijft het His torisch Genootschap „Roterodamum" aan het Rotterdamse gemeentebe stuur met het voorstel te-doen onder zoeken of er behoefte bestaat aan een editie van de verzamelde wer ken van Erasmus in verband met de herdenking van diens vijfhonderdste geboortedag. De toenmalige burgemeester mr. G. E. van Walsum stelde zich in ver binding met de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen. Men achtte de wenselijkheid aan wezig, mits deze uitgave tekstkritisch zou zijn, in alle opzichten volledig en j bovendien voorzien van zo uitgebreid mogelijke wetenschappelijke aanteke ningen. Een dergelijke uitgave zou niet de eerste zijn. Tussen 1538 en 1540 verscheen in Bazel een uit negen de len bestaande uitgave. Maar die was niet tekstkritisch en niet voorzien van de resultaten van wetenschappe lijke onderzoekers. Dat was toen nog niet nodig: Erasmus was in juli 1536 overleden, degenen voor wie deze uit gave nodig was, kenden hem persoon lijk ook wel uit zijn werk, want in die jaren was de intellectuele wereld een zeer kleine waarin iedereen iedereen kende. Een uitgave in tien delen verscheen tussen 1703 en 1707 onder toezicht van prof. Jean Leclerc van het Remonstrants Seminarium in Am sterdam. En Percy Stafford Allen bracht tus sen 1906 en 1958 de verzamelde brie ven van Erasmus uit. UNICUM Maar een zo wetenschappelijk door gewerkte verzameling van Erasmus' gehele oeuvre als er nu verschijnt is er nog nooit geweest: als zodanig is de uitgave van nu. die dertig delen zal omvatten en die twintig jaren tijd zal kosten, een unicum. Zoals te verwachten is het een in ternationale zaak geworden. De Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen alleen kon niet beschikken over de voor een dergelijk werk nodige geleerden. In 1963 ontmoette dan ook een in ternationaal gezelschap Erasmus-on derzoekers elkander en dit organi seerde zich in de „Conseil interna tional pour l'édition des oeuvres com- plètes d'Erasme". Voorzitter werd prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink uit Leiden. In 1965 vonden de Conseil en de Noord- Hollandsche Uitgevers Maat schappij elkaar en de heer Frank kon een oude idee, die hij eigenlijk voorlopig al had laten vallen, verwe zenlijken. Hij zou de Opera Omnia voor eigen rekening en risico uit geven in een oplage van 1500 exem plaren. Geen toevallig aantal: Erasmus zelf had in zijn testament bepaald dat, als zijn verzamelde werken zou den worden uitgegeven, dit in 1500 exemplaren zou moeten geschie den Zo'n vele jaren omvattend uitge- versprojekt komt weinig voor. Het laatste van die aard in ons land be- MODERNE TALEN In het eerste deel is die moderne I taal Engels, het tweede deel. dat vol- j gend jaar uitkomt, bevat Franse aan- tekeningen en begeleiding, in het der- i de deel is weer het Engels aan de beurt. Ook dat komt volgend jaar uit, het vierde deel verschijnt in 1971. Van de "Opera Omnia staat de prijs van het eerste deel vast: ƒ290 of in de Verenigde Staten 80 dollar: Een aantal van de volgende delen is iets geringer van omvang. Wellicht is daarvan de prijs iets lager. Het laatste deel zal een chronolo gisch overzicht van de werken van Erasmus bevatten. Die werken zijn niet chronologisch in de verschil lende delen opgenomen: Erasmus zelf heeft aangegeven wat van zijn werk bijeen behoort en daaraan heb ben de samenwerkende geleerden zich gehouden. Ieder deel heeft niet alleen de La tijnse grondtekst en de nodige weten schappelijke aantekeningen, maar ook een inleiding, waarin de histori sche, geestelijke en. literaire waarde van het desbetreffende deel wordt getoetst. Jaar eu zes maanden voor vrouw die man met vergif doodde DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 64-jarige vrouw W. C. N. van den B. uit Me- gen, die haar man door middel van vergif om het leven heeft gebracht, veroordeeld tot een jaar en zes maanden celstraf met aftrek van voorarrest. Op 9 oktober eiste de officier, na een requisitoir waarin hij met het oog op het trieste huwelijksleven dat deze vrouw 30 jaar lang heeft gehad een groot meevoelen toonde, drie jaar met aftrek. HALIFEC Zeven mensen zijn gisteren gedood en een man wordt vermist na een ontploffing op de Ca nadese destroyer Kootenay. Het oor logsschip nam deel aan marine-oefe ningen in het oostelijk deel van de Oceaan. Negen bemanningsleden zou den zijn gewond. Gisteren zijn op Schiphol twee Biafraanse kinderen aangekomen op doorreis naar Duitsland. Zij loerden door de Duitse organi satie „Maltheser Hilfsdienst" uit Libreville (Gabon) gehaald om in MUnster een operatie te on dergaan. Op de foto dr. Renate Bonn, die Michael (links) en John (rechts) naar het zieken huis zal begeleiden. Beter... mooier... goedkoper De internationale VAN REEUWIJK is binnen, 'n onvoorstelbaar groot assortiment in de prachtigste nieuwe modekleuren en volkomen nieuwe dessins. Internationale experts beoordeelden deze unieke kollectie als nóg mooier dan in voorgaande jaren. voor allen die hun huis een nieuw modisch gezicht willen geven. Kom kijken. Doe het NU. Het afgelopen jaar moesten wij diverse klanten teleurstellen, omdat onze gordijnateliers de enorme vraag niet meer konden ver werken. Onze moderne "KIES ZELF" afdeling biedt unieke mogelijkheden om op uw gemak alle kleuren en dessins te bekijken. Ervaren medewerksters geven daarbij gaarne gratis adviezen. U bent welkom, elke werkdag van 9 tot 6 uur; op koopavonden tot 21 uur geopend, 's Maandags gesloten. van f 3,75 tot f 59,- per meter. ROTTERDAM - "Oude" Binnenweg 26, tel; 010-14.18.00 (30*) VRIJ TOEGANG.elke werkdag van 9-6 uur.'s Maan-^—- -;o| dags gesloten. Op koopavonden tot 21uur geopend. 3009 «U0UC0U£QII£S VAK ttCUWUX 2 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de WD heeft aan de heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter van de NOS, een brief geschreven, waarin het partijbestuur zijn ver wondering uitspreekt over de NOS-rcportages over de verkiezingen in Oostelijk Flevoland. Volgens de secretaris van de partij, de heer F. Korthals Altes, werden de leden van de VVD niet in de gelegen heid gesteld hun standpunt over deze verkiezingen kenbaar te maken. Het bestuur noemt enkele voorbeelden, waaruit zou blijken dat aan pro grammamakers van bovenaf de wenk is gegeven geen aandacht aan de VVD-kandidaten te besteden. In de brief eist het VVD-bestuur een verklaring voor „deze vreemde gedragslijn, die indruist tegen de ob jectiviteit die de NOS behoort te be trachten en die de redacteuren en verslaggevers van de NOS anders ook in acht nemen". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Zweedse om budsman dr. Gustaf Petrén heeft gistermiddag in Nieuwspoort zijn be zwaren kenbaar gemaakt tegen de Britse ombudsman. Hij schaarde zich daarmee achter velen in ons land, die het Engelse systeem afwijzen. Minister Beernink van Binnenlandse zaken heeft onlangs bij de Tweede Kamer een nota ingediend, waarin hij zich voorstander verklaarde van het Engelse systeem. Volgens deze nota kan de Nederlandse ombudsman slechts klachten behandelen, als de commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer daar toestem ming voor geeft Bovendien kan de Nederlandse om budsman zonder toestemming van de ministers geen inlichtingen krijgen van ambtenaren. Dr. Petrén zei, dat de drie Zweedse ombudsmannen veel onafhankelijker zijn. Deze drie kun nen op eigen initiatief klachten van burgers behandelen. Inlichtingen Alle bestuursinstanties, ook de vei ligheidsdienst, moeten hun alle mo gelijke inlichtingen verstrekken. In Zweden worden de ombudsman nen voor vier jaar door 48 leden van het parlement benoemd en moeten het vertrouwen genieten van zowel regeringspartijen als van de opposi tie. Het parlement kan een om budsman tussentijds ontslaan. Hij moet jaarlijks verslag uitbréngen aan beide kamers. Belgische studenten bezetten radiogebonw BRUSSEL Ongeveer vijftig stu denten van de Belgisch Limburgse economische hogeschool hebben gis termiddag het gebouw van de regio nale radio-omroep in Hasselt bezet. Ze wilden hun eisen tot vestiging van een universiteit in de provincie Limburg kracht bijzetten. In Leuven staakten gistermiddag de studenten van de Franstalige afde ling van de katholieke universiteit uit protest tegen vertegenwoordiging van „vreemde milieux" in de univer siteitsorganen. Ook de Vlamse stu denten in Leuven protesteerden te gen, wat genoemd werd, de infiltra tie van economische machtsgroepen in de toporganen van de Vlaamse en Franstalige universiteit. p i DEN HAAG Sinds vannacht is de samenwerking tussen de drie gro te christelijke partijen ook in Noord- holland een feit. Na langdurig over leg over de manier waarop ARP, CHU en KVP bij de komende verkie zingen voor de Provinciale Staten zullen samenwerken, is een ge meenschappelijk program opgesteld. Dit program is ter goedkeuring naar de drie partijcentrales in Noordhollands gezonden. Binnenkort zal het door de plaatselijkè kiesvere nigingen worden besprokingen. Het is voorlopig niet de bedoeling dat ARP, CHU en KVP in 1970 met één lijst zullen uitkomen. (Yan onze parlementsredactie) DEN HAAG De KVP heeft vanmiddag een Blauwdruk voor de zeventiger jaren uitgegeven, waarin de kern van het te voe ren beleid van de partij is vast gelegd. Het rapport zal tijdens de komende partijraadsvergade ring in november worden be sproken. De Blauwdruk legt de nadruk op het binnenlands so ciaal-economisch beleid, waarbij het welzijn centraal staat. Concrete nieuwe punten zijn echter alleen maar te vinden over het bui tenlands beleid. Zo wil de KVP nu ook de Oder-Neissegrens erkennen, terwijl een volkenrechterlijke erken ning, samen met een regeling voor West-Berlijn een hoge prioriteit krijgt. Een bijzondere plaats krijgt ook de eenwording van Europa en het kon- takt tussen de demokratische en communistische staten aan weerszij den van het IJzeren Gordijn. Tenslotte wordt veel aandacht besteed aan het jongeren- en cul tuurbeleid. De partij handhaaft haar eis voor een jongerenstatuut Buitenland Buitenlands beleid: normalisering kontakten met Oost-Europa, confe rentie tussen Navo- en Warschau- pactlanden, geen Europese kern macht, stopzetting alle kernproeven, ook ondergrondse, meer kernwapen- vrije zones, vermindering kernwa pens van grote mogendheden, toela ting China tot VN. Gelijke behandeling: bevordering dekolonisatie van Portugese en Spaanse gebieden, optreden tegen Zuid-Afrika en Rhodesië, effectieve waarborging van minderheden (Soe dan, Nigeria), permanente druk op Navolanden Portugal en Griekenland voor herstel van de demokratie, rechtvaardige regeling Palestijnse vluchtelingen, oprichting Westeuro pees ontwikkelingsfonds voor La tijns-Amerika. En op nationaal gebied: aanvulling Grondwet voor gelijke onder wijskansen en financiering cultuur, „all-round" inkomensbeleid, winstde ling, vermogensaanwasdeling, spaar loon, eigen woningbezit, definitieve oplossing pensioenprobleem, beperkte volksverzekering, 140.000 woningen per jaar, herziening statuut van de onderneming. Sociaal Sociaal beleid: behoorlijke huisvesting buitenlandse arbeiders, ruime financiële steun voor onder zoekingen naar positie gehandicapten (op sociaal-economisch-, geestelijk en lichamelijk gebied), gemeenschap pelijke werkgelegenheidsbeleid bin nen de EEG, globale beïnvloeding langs de weg van het redelijk overleg van het loon- en prijsbeleid. Inspraak en demokratisering: on derwijs (in fasen), inspraak kunste naars in cultuurbeleid, verruiming taak commissarissen, klachtenproce dure binnen de onderneming, gewij zigde samenstelling raad van com missarissen. Euroji pa Europa: afschaffing vetorecht mi nisters, direkte verkiezingen Euro pese parlement, volwaardige be voegdheid voor dit parlement, eigen inkomsten voor de Gemeenschap, ei gen belastinggebied, toelating van landen die daarom vragen, verster king Atlantische samenwerking en een grootscheepse ontwikkelingssa menwerking. Met dit rapport .hoopt de KVP aan te tonen, dat de politiek van de partij wel degelijk aansluit bij de recente rapporten van de Achttien, het sa menwerkingsorgaan van de drie christelijke partijen. EINDHOVEN De leden van de fractie der Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Eindhoven zul len voor de komende raadsverkiezin gen geen kandidatuur aanvaarden. Aanleiding is een beslissing in de PvdA inzake het PAK, welke voor de hele fractie, drie bestuursleden en een vrij groot aantal leden onaanvaard baar is. Het breekpunt is, dat terzake van de gemeentepolitiek in feite een nieu we partij wordt gevormd zonder een duidelijk beginselprogram, waar mee de deelnemende 'partijafdelingen zouden worden uitgeschakeld. De Amerikaan Dwain Shannon Marlow (52), die in juni een nieuw hart ontving, is gisteren overleden aan een long- en ingewandsinfectie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9