Kamerlid Schakel wil gewestelijke politie een Lodge wil eisen van communisten niet meer horen Aandrang op meer vrijheid voor experimenten Uitgave dagboek Schermerhorn Initiatief-wetsontwerp in de maak Bestaande situatie is onhoudbaar AKU KOOPT WEER HOTEL jytederlanders kunnen liiij slecht telefoneren Over Indonesië Frankrijk bomvt meer Concordes Nederlandse rampenbrigade naar Tunesië Vijf Nederlandse ingenieurs gewond alles goed en wel Hoorzitting over nota- Veringa 0/^- iit'h f/t'li VRIJDAG 24 OKTOBER1969 (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De toestand van het naast elkaar bestaan van je Rijkspolitie en de afzonderlijke gemeentepolitie is onhoudbaar. Peze twee soorten politie zijn niet functioneel van elkaar geschei- flen, maar alleen maar willekeurig geografisch. i a ii mm. lnitiatiefwet Lid van de Tweede Kamer W. Schakel (a.r.) en burge meester van Noordeloos onder- treept deze woorden met een ©or hem karakteristiek driftig tebaar. Het Kamerlid spreekt uit kn bestuurservaring van 24 jaar. bi het is duidelijk, dat het hem bt „hier" zit. (Jaren is hij met deze politionele lak bezig geweest. Nu staat hem een lidelijk beeld voor ogen hoe het wél bet. Gewesten De plannen voor de hervorming In het bestuur worden duidelijker, r zouden gewesten moeten komen et een eigen bestuur. Wat ligt er nu (eer voor de hand om bij de instel- |»g van deze gewesten meteen de llitie te reorganiseren en.... geweste- jke politie in te stellen. De korpsen jn de Rijkspolitie en gemeentepoli- £verdwijnen. [De voordelen: I De politie wordt dan weer fechtstreeks een verlengstuk van het fcstuur. Dat is met de Rijkspolitie huwelijks het geval. De demooratie pn dan ook weer meer tot haar recht omen. De mogelijkheid wordt eschapen, diat verantwoording wordt fgelegd voor de politie tegenover iet gewestelijk bestuur. De inspraak itn de burgerij krijgt meer kans. .Burgemeester Schakel: Wat komt nu van die verantwoordingsplicht ten over mijn dorpsgemeenteraad «ordeloos) terecht? Hij formuleert: I organisatie van de politie moet )rden geënt op het gedecentra- feerd bestuur. Er kunnen grote korpsen van 400 500 man (zoals nu in de steden) worden gevormd. Recherche, kinder politie etc. krijgen de ruimte in deze korpsen. Op het ogenblik staat de rijkspoli tie min of meer los van de lokale besturen, hoewel de burgemeester het hoofd van de politie heet te zijn. Maar hiërarchisch loop je steeds vast bij de tegenwoordige organisatie. En dan die competentie-kwesties. Heel speciale taken (verkeerspolitie bijvoorbeeld) wil de heer Schakel op dragen aan een apart rijkskorps. Dat werkt efficiënt. Bezwaren SCHAKEL Die gewestelijke politie ia niet *o maar een los idee. Het Kamerlid on derkent de bezwaren. Er moet bij de overschakeling op de gewestelijke or ganisatie zeker een overgangsregeling komen. De politie valt op het ogenblik on der het ministerie van justitie en binnenlandse zaken. Twee ministers zijn verantwoordelijk. Die verdeling geeft een veilig gevoel. Maar die ge westelijke politie zal alleen onder Binnenlandse Zaken ressorteren. Is dat geen bezwaar? Een grondig „Onzin" is het ant woord. Leger, marine en luchtmacht vallen onder de minister van de fensie. Deze eenheden hebben heel wat gevaarlijker wapens dan de poli tie. Maar niemand, die bezwaar maakt. Volgende week komt in de Tweede Kamer het deel van de begroting van justitie en het deel van de begroting van binnenlandse zaken, die hande len over de politie aan de orde. De ministers Polak en Bee mink zitten dan achter de regeringstafel. Een voorontwerp van wet voor de reorganisatie van de politie is door hen ondertekend. Maar in dit ont werp worden de bezwaren in de or ganisatie van nu niet opgeheven. Wanneer volgende week blijkt, dat de ministers bij dit voorstel blijven, is Kamerlid Schakel van plan tot ac tie over te gaan. Vorige week kwam een rapport uit van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, waarin ook een geweste lijke politie werd gesuggereerd. Burgemeester Schakel heeft de Ka merfractie van de ARP overtuigd, dat het anders moet met de politie. De fractie heeft het sein op groen gezet: de heer Schakel kan als het nodig is, het initiatief nemen tot het indie nen van een wetsontwerp. Het is een belangrijk recht van het Kamerlid, waarvan weinig gebruik wordt ge maakt. Het indienen van zo'n initia tief-wetsontwerp is een hele onder neming. Want de Tweede Kamer staat extra kritisch tegenover het „eigen werk". „Maar", zegt dc uit ervaring sprekende burgemeester, „het moet gebeuren. Het is de moeite waard". (Van onze oorrespondent) ARNHEM Dc AKU koopt het in de bossen benoorden Arnhem gelegen hotel Groot Warnsborn. Het bekende hotel, waarover al enige ttfd slui- tingsgeruehten de ronde deden, zal worden gebruikt voor samenkomsten van AKU en KZO. Ook zullen er gasten van de beide concerns, die tot samengaan hebben besloten, in wor den ondergebracht. Dat betekent niet dat Warnsborn voor het publiek verloren gaat. De AKU zal trachten het hotel zoveel mogelijk als horecabedrijf open te stellen. Reeds eerder werd bekend dat de AKU ook het hotel Tivoli aan de Velperweg in Arnhem overneemt. I Hierin zullen evenwel kantoorruim ten worden gevestigd. RECHT Eén op elke drie terlokale gesprekken die de lefoonabonnees tot stand pro- en te brengen, mislukt bij de rste poging. Een van de oor- [ken is, dat er steeds meer kies- bten worden gemaakt. pijna 9 procent van de oproepen verloren door verkeerd kiezen. r stagnatie in de spitsuren bij- !>rbeeld mislukt een kleine 5 door technische oorzaken 0,8 i doordat de abonnee bezet was, 13 procent, door „geen gehoor" en informatietoon 5 procent. Veel mensen draaien een verkeerd nummer, omdat ze ten onrechte op hun geheugen vertrouwen of de kiesschijf niet op de juiste manier gebruiken. Deze is, aldus de PTT, gemaakt voor de menselijke vinger. Een glad voorwerp, zoals een balpen, glijdt er gemakkelijk op uit. Het is ook fout, de vinger mee terug te laten lopen met de kiesschijf. Snel draaien is ook belangrijk: de verbinding wordt verbroken als er meer dan vijf seconden verstrijken tussen het draaien van twee cijfers UTRECHT Het dagboek van I prof. dr. ir. Willem Schermerhorn zal j worden uitgegeven. Als voorzitter van de commissie-generaal heeft i prof. Schermerhorn in Indonesië een dagboek bijgehouden, dat van groot belang is voor dc kennis van de Ne derlandse politiek ten opzichte van Indonesië van september 1946 tot september 1947. Dit zei vandaag prof. dr. J. A. Bornewasser, voorzitter van het Nederlands Historisch Ge nootschap op de jaarvergadering van deze vereniging. Aan mr. dr. C. Smit is gevraagd de bewerking van het dagboek op zich te nemen. De heer Smit heeft een aantal werkea over de Nederlandse buitenlandse po litiek gepubliceerd. De firma Wolters-Noordhoff zal in de herfst van het volgend jaar een handelseditie op de markt brengen. PARIJS Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse delegatieleider bij de Vietnamese vredesbesprekingen in Parijs, heeft gisteren op de 39ste zitting geweigerd het woord te voeren. Hij vroeg schor sing van de bijeenkomst tot donderdag. Lodge zei na afloop dat de commu nistische onderhandelingspartner „door beledigingen een sfeer heeft geschapen waarin het onmogelijk is serieuze onderhandelingen te voeren. Ik heb er genoeg van weck in week uit te luisteren naar de eisen van Hanoi en de Vietcong tot eenzijdige terugtrekking van dc Amerikaanse troepen uit Vietnam", aldus Lodge. De delegatieleider verklaarde dat hij de aandacht van de wereld wilde vestigen op de volkomen negatieve instelling van de communisten, „die geen interesse tonen in echte onder- I handelingen. Ik werk geheel binnen het raam van mijn instructies", voeg- rijkspolitie PARIJS De Franse regering heeft toestemming gegeven voor de bouw van nog drie producticmodellcn van de Brits-Franse supersone Con corde. Engeland heeft dit besluit al eerder genomen. Er komen in totaal zes serietoestel- len van de Concorde in de lucht. Zo- I wel in Engeland als in Frankrijk is een prototype gebouwd waarmee nu proeven worden genomen, terwijl twee toestellen als voorbereiding op de seriebouw in aanbouw zijn. De Concorde moet in 1974 voor commercieel gebruik gereed zijn. Amerikaanse en andere maatschap pijen hebben optie gevraagd voor 74 toestellen, maar er zijn nog geen de finitieve bestellingen gedaan. De Concorde ligt een jaar achter op de Russische Toepolev-144, maar vier jaar voor op de Amerikaanse Boeing SST. DEN HAAG Achthonderd Neder landse militairen van de door minis ter Den Toom in het leven geroepen rampenbrigade staan klaar voor vertrek naar Tunesië om hulp te ver lenen bij de overstromingen die dit land hebben getroffen. De vrijwilligers, die zich voor deze hulpverlening beschikbaar hebben gesteld, zijn volkomen voorbereid op een uitzending en hebben ook de no dige injecties gehad. Ze zijn gelegerd in Zuidlaren en Wezep. Het hangt van een eventueel verzoek om hulp van de Tunesische regering af of de brigade daadwerkelijk hulp gaat bie den. de hij. er aan toe. VIETCONG De leidster van de Vietcong-delega- tie, mevrouw Ngoeyen Thi Binh, zei dat Lodge weigerde te spreken „om een antwoord te ontwijken op onze redelijke eisen. Ook wil hij proberen niet in te gaan op directe en ernstige besprekingen met de voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Viet- nam", aldus mevrouw Binh. lata: regeringen moeten maatregelen nemen tegen kapers AMSTERDAM Met het aan nemen van een motie, waarin een beroep op alle aangesloten luchtvaart- maatschappijen wordt gedaan om er j bij hun regeringen op aan te dringen maatregelen tegen het kapen van vliegtuigen te nemen, is gistermiddag j in het RAI-gebouw te Amsterdam de I 25e jaarvergadering van de IATA ge sloten. In de resolutie tegen het kapen van vliegtuigen zegt de IATA dat alleen de regeringen de macht bezit ten om aan dit hand over hand toene mende euvel een einde te maken. De volgende jaarvergadering zal in de herfst van het volgend jaar in Teheran worden gehouden. ANNECY Een auto met vijf Ne derlandse ingenieurs is gisteravond bij Saint Felix in de Franse Alpen bij Genève tegen een bus gereden. De bestuurder, ir. R. N. A. Rambonnet (40) uit Heemstede, en ir. J. P. W. Schneider (37) uit Laren zijn in een ziekenhuis opgenomen. De overige drie dr. ir. J. H. Palm (39) uit Delft, drs. B. de Raad (43) uit Katwijk en G. Krens (29) uit Zoetermeer raakten licht gewond. Van de inzittenden van de bus, die omsloeg, werd niemand gewond. De ingenieurs maakten een studie reis naar Frankrijk en waren op te rugreis naar Genève om vandaag naar Nederland te vliegen. Zij ontkende een beledigende aan val te hebben gedaan op president Nixon, zoals Lodge beweerde. De Noordvietnamese afgevaardigde Xu- an Thuy zei alleen de waarheid te hebben gesproken. „Wij stellen de eis die op 15 oktober (Moratorium-day red.) door het Amerikaanse volk is gesteld", aldus Thuy. „Op die dag werden activiteiten ontplooid in het belang van de vrede". TELEURSTELLING In Washington verklaarde een re geringswoordvoerder dat de Verenig de Staten het vredesoverleg niet wil len afbreken. De weigering van Lod ge om zijn voorbereide verklaring af te leggen was bedoeld om uitdruk king te geven aan de teleurstelling van Amerika over het ontbreken van een wezenlijke reactie van de andere partij, zo luidde de officiële verkla ring. Voor het begin van de zitting wilde Lodge niet ingaan op de geruchten over een mogelijk eenzijdig staakt-het-vuren van de Ameri kaanse troepen in Vietnam. „Wij hebben onderhandelingen over een staakt-het-vuren onder toezicht aan geboden", zei Lodge. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De zinnen van de sprekers lopen misschien wat beter, maar verder is de gedach tewisseling in een senaatsver gadering even warrig en onzin nig als in een massavergadering van studenten. Onder senaats leden kunnen mensen zijn met bestuurderscapaciteiten, maar die zijn er onder de studenten ook anders was het aan de universiteit allang een janboel. Dit zei gisteren de Leidse hoog leraar dr. D. J. Kuenen in een betoog voor de Onderwijscom missie van de Tweede Kamer. Het was de derde dag van de hoorzitting over Veringa's nota voor de bestuurshervorming van de universiteit. Prof. Kuenen, tot voor kort prorec tor. merkte op dat de vernieuwings poging van de minister mislukken kan omdat hij niet radicaal genoeg is of omdat ihij te radicaal is. Het ergste wat zou kunnen gebeuren Is: dat alles bij het oude zou blijven. De hervorming zou ook kunnen misluk ken omdat de gestelde regels te star zijn. Hij heeft er wel begrip voor dal de jurist niet kan zeggen: „laten we maar eens wat proberen", maar hij als bioloog zou altijd de voorkeur geven aan het experiment. I'as als verschillende systemen beproefd zijn, kan men de gewenste koers uitzet ten. „Ik zeg nadrukkelijk koers en niet vorm", voegde hij er aan toe. „Eigenlijk ben ik met de nota Veringa wel blij", aldus prof. Kuenen. Hij pleitte echter voor soe pelheid en hij acht het absoluut niet noodzakelijk dat er voor alle universiteiten en hogescholen één re geling komt. Soortgelijke geluiden klonken in de uiteenzetting van prof, mr. W. J. Slagter. rector magnificus van de Economische Hogeschool. De hoge school en de medische faculteit moe ten in grote vrijheid kunnen samen groeien en ook binnen de N.E.H. zelf moeten faculteiten verschillende „ge zichten" kunnen krijgen. Prof. Slagter zou ook niet gelukkig zijn met de plaatsverdeling die in Amster dam ontworpen is: 8 wetenschappe lijk corps, 8 studenten, 8 technisch en administratief personeel. ROTTERDAM Een afvaardiging van de Rotter damse staf bleek hier echter wel voor te zijn. De woordvoerder van de Rotterdamse studenten had als hoofdgrief dat de nota van de minis ter te vroeg is gekomen en de discus sies doorkruist: hij wilde de handen vrij houden. „U wilt niets voordat U alles heeft", resumeerde dr. Tans, voorzitter van de Kamercommissie, scherp. Bij de vertegenwoordiging van het Tilburgse stafconvent kwam weer de vrees voor te strakke regelingen naar voren. Tevens wil men in de hogeschoolraad niet meer dan drie geledingen vertegenwoordigd zien. Tijdens het laatste deel van de hoor zitting klonken meer welwillende ge luiden over de ministeriële nota dan op de voorafgaande dagen, maar ook nu keerden als kritische opmerkin gen herhaaldelijk terug, dat men het wetenschappelijk corps als een een heid wil zien en dal men geen be hoefte heeft aan een geleding van maatschappijvcrtegcnwoordigers. gaat uitleveren aan de voorstanders van één bepaalde politiek, aldus prof. van Gooi. SLEUTEL Bezorgde geluiden klonken ook uit Delft. Een delegatie van het curato rencollege waarschuwde niet al het bestaande tegelijk af te breken. Aan de universitaire structuur moet wel gesleuteld worden, maar men moet niet een Engelse sleutel in de versnel lingsbak laten zitten. De Dclftse hoog leraar ir. D. A. A. Kooien verklaar de: „Op gevaar af voor conservatief te worden gehouden en eigenlijk ben ik daar wel trots op stel ik voor de bestaande hogeschoolstruc tuur in grote trekken te handhaven". NIET REËEL Het Tilburgse stafconvent betoogde dat het begrip „de man één stem" („one man one vote") niet zo schrik aanjagend is als het lijkt. Het is niet reëel dat alle beslissingen in ver gaderingen met duizenden studenten genomen zouden worden; hoofdpunt is dat ieder actief stemrecht moet hebben. De Utrechtse hoogleraar dr. W. van Gooi sprak echter de vrees uit ,dat kleine groepen studenten de gro te meerderheid buiten spel zullen zet ten. Zoals men buiten de universiteit over democratisering praat, is het al- I lemaal erg aardig, maar wie er in zit, gaat er anders over oordelen. Bij ver kiezingen is niemand kandidaat voor de grote ongeorganiseerde massa. Men kan de student niet verplichten politiek geïnteresseerd te zijn. Dit be tekent dat men dan ook goed moet j beseffen dat men de beslissingen Nationaal monument Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben de provinciale staten voorgesteld het verzoek van Putten om de urn met (Gelderse) aarde uit het nationaal monument te verwijde ren, niet te steunen. iHoe de beslissing ook uitvalt, de staten zouden zich in elk geval tot B. en W. van Amsterdam moeten wen den met de eis het nationaal monu ment tegen vervuiling en vernieling ote beschermen. Want dat gaat .alle perken te buiten. Als Amsterdam niet in staat is het monument te beschermen moet dat maar worden overgelaten aan het rijk en als ook de rijksoverheid niet bij machte is de uitoefening van haar ver antwoordelijkheid kracht bij te zetten (desnoods met een peloton militairen als bewaking) dan moeten rechtgeaar de Nederlanders maar een burger wacht in het leven roepen. Een burgerwacht, die in staat is het gespuis bij het nationaal monument met alle ten dienste staande middelen te verwijderen. Want dit monument is daar neergezet voor goede Nederlan ders. Leiden G. Biesbroek „Smokkel" Wat een overbodige drukte om die paar honderd sigaretten, die minister Beernink in al zijn onschuld (hij rookt nooit sigaretten- teveel mee over de grens heeft genomen. Hij heeft z'n boete inmiddels betaald, maar tienduizenden andere Nederlan ders. die wat extra sigaretten of dran ken van vakantie meenemen, ontlopen een boete omdat ze die verboden waar heel wat minder onschuldig inkopen en in hun bagage verstoppen dan de minister heeft gedaan. Overigens: het kopen van wat extra sigaretten in het buitenland wordt door geen kip ervaren als in strijd met het rechtsgevoel, 't Is natuurlijk ook belachelijk, dat na zoveel jaren ..Benelux- gedachte" die vermaledijde douaneposten tussen ..de kleine drie" nog steeds bestaan. Misschien zal mi nister Beernink zich nu in het kabinet beijveren om ze zo gauw mogelijk te laten verdwijnen. Rotterdam F. F. van Bingen Ik ben blij dat er nog meer gekke mensen zijn. dat is het begin van een brief die ik uit Breda ontving. Een kostelijke brief, onze gemeen schappelijke gekheid sloeg op de zwakheid geen groensprietje te kun nen weggooien. Laat die brief nu binnenrollen toen ik net twee fuch- siadreumessen naar een vriendin had gebracht en thuis kwam met twee stekken van wat ik een appel geranium en zij een citroenplant noemde. Het kwekersstaaltje van de brief schrijfster mevrouw F. Robbemond -Breyer, is het verder vertellen waard. Jaren geleden woonde ze in Zeist met in de tuin een prachtige Ameri kaanse eik. Op een dag ontdekte ze tussen de reten van het houten plankier op het balkon een paar groene sprie ten. Het plankier werd opgetild, want groen is groen en daar was ze altijd zuinig op. Wat zat er onder de planken? Een spruitende eikel.... Eikel in een potje. En echt. in het potje groeide de eikeboom De eikeboom is nog te bezichti gen. maar men moet er voor naar Ave, een plaatsje ongeveer vier kilo meter ten zuiden van de grotten van Han. Daar staat de eik nu te pronken met goudkleurige bladeren op een kampeerterrein, dat beheerd wordt door de schoonzoon van me vrouw Robbemond. Die ontfermde zich over het gewas toen zijn schoonmoeder naar Breda verhuls- de. Wanneer stekgekken over hun er varingen gaan praten komt er na tuurlijk meer aan kwekerservarin gen los. Er wordt in Breda nu een proef genomen met afgesnoeide takken van een Kerstroos. De huidige stand ls: wel bladeren, geen wortels. Voor een ieder, die de geheime wensen van kamerplanten wil door gronden, daarom een tip. Vraag voor Sinterklaas het nieuwe kamer plantenboek van G. Kromdijk uit gave Zomer en Keuning in Wage- ningen. Het ligt, bij wijze van spreken, onder mijn hoofdkussen. Wat niet verhindert, dat er geen vreselijke mislukkingen komen. Vooral wanneer poes Jeroen er zich mee gaat bemoeien. Hibiscusblade- ren schijnen hem te dienen tot oplos sing van maagklachten. Bij tijd en wijle graast hij er als een koe in Waartegen de hibiscus protesteert door prompt te gaan kwijnen. Hangplanten zijn Jeroens speeldin gen. Helaas niet stevig genoeg om aan te bengelen en zo stprt op een kwade dag een groen gordijn opeens omlaag in snipperige blaadjes en steeltjes. Verder kan Jeroen buien hebben, waarin de bloempot ln de venster bank zijn grootste vijand is. De naarling, die precies staat waar hij, Jeroen zelf, zich in de zon wil koes teren. De bloempot verliest de strijd al tijd en de plant is het meest gekwets te slachtoffer. Maar zulke dingen vertel je nooit verder. We kijken wel uit. Ze zouden me dan niet gewoon gek, maar gek gek vinden en daar pas lk voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7