ifgezant van Libanon vraagt Nasser om bemiddeling rEVECHT IN DE SCHOUWBURG Commentaar Dit jaar geen crisis meer, verwacht Vondeling Prins naar Til# decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet Syrische troepen aan grens samengetrokken l. Scheffer vervangt m Rappard JAMIN SfRIISK Crita) HIT WEER Meer wolken I bon Brood twee cent duurder? Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 24 oktober 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen jirecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer bfdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Beiroet en andere grote ste- i van Libanon wordt van- md een uitgaansverbod van iclit om te vermijden dut op uit' betogingen ten gnnsle van Palestijnse commandogroepen den gehouden. Foto: de Li- ese politie in Beiroet bereid.t op het onderdrukken van ordeverstoringen voor. BEIROET/KA1RO Terwijl steeds meer berichten opduiken dat sterke Syrische legereenheden aan de grens met Libanon wor den samengetrokken, is een speciale afgezant van de Libanese pre sident Helou in Kairo aangekomen om bemiddeling van president Nasser te vragen in het conflict tussen de Libanese autoriteiten en de Palestijnse commando's. (Van kunstredactie) ITTERDAM ..Kom eens hier e durft" riep de acteur Pim Dik- donderdagavond in de Rotter- Schouwburg tegen een vaag _.„e Rotterdammers die tijdens slotapplaus voor het toneelstuk eenzame weg" van Arthur itzler hun onvrede met het hui- toneelbestcl meenden te moeten igen door het gooien van eieren de spelers. Niemand van de ac- ORGELS - PIANO'S 'LEKTRONISCHEORGELS (RKUM In Den Haag is gisteren örnemend burgemeester van Gor- "idigd de heer H. Scheffer. bur- ;r van Arkel en Kedichem. Jbenoeming gaat dinsdag in. Maan- ■ond wordt burgemeester mr. L. ridder van Rappard opgenomen t Stads- en Academischziekenhuis recht om geopereerd te worden, wacht wordt, dat de heer Van lard drie weken in het ziekenhuis Terblijven en daarna nog twee we thuis rust zal houden. Burgernees- fcheffer zei ons. dat hij uitsluitend rende de ziekte van ridder Van lard als waarnemer optreedt. „Ik lei me niet met de bestuurlijke (ijkheden. Het gaat er alleen om zaak draaiende te houden". Jorkum is voor dinsdag intussen [raadsvergadering aangekondigd, {voor alle raadsleden zijn aange- jven. Besluiten die in deze verga- g worden genomen, hebben alleen sgeldigheid. wanneer er ten min- jen raadsleden zullen opkomen. Of t geval zal zijn. is nog de vraag. liegroep kwam naar voren, waarop de acteurs Dikkers. Peter Aryans. Max Croiset en twee leden van het technisch pc-rsoneel spontaan het to neel af sprongen en enkele rake klappen onder de protesleerders uit deelden. Een reactie die bij het ver bouwereerde publiek een luid en langdurig applaus teweegbracht. Na dit korte, maar hevige gevecht bleef het nog enige tijd onrustig in de schouwburg. Een deel van het pu bliek trad onmiddellijk in discussie met leden van de actiegroep en liet duidelijk merken dat het van derge lijke protest-uitingen niet gediend is. Een hevig verontwaardigde Pim Dikkers zei iewat later dat hij het gooien van eieren een laffe, anonieme en beledigende zaak vond, „boe roe pen vind ik daaraan toe, maar zoiets als vanavond heb ik in mijn loop baan nog niet eerder mee gemaakt." Marius Kip, één van de leiders van het N.R.T., had evenmin woorden voor dit soort terreurmethoden, 's Middags was hij op de hoogte ge bracht van het gebeuren en had de spelers van het N.R.T. voorgesteld het doek na afloop dicht te houden, maar de spelers hebben dat bewust niet gewild. Zij willen graag discus siëren, maar dat wordt na een derge lijke onsportieve handelwijze wel moeilijk. Bij navraag bleek dat de uit ruim 20 man bestaande actiegroep niets te maken heeft met de groep die on langs in Amsterdam en Eindhoven op dergelijke wijze tegen het toneel- bestel protesteerde. De Rotterdamse groep bestaat voor een deel uit pro gressieve studenten en leden van de studententoneelgroep SARST. De spanning tussen Libanon en de Arabische landen neemt door de voortdurende bloedige botsingen tussen Libanese mili tairen en Arabische guerrilla strijders nog toe. Ook in Liba non zelf is de toestand onrustig; in Beiroet en andere grote ste den is een uitgaansverbod inge steld. Nasser betitelde gisteren de Pales tijnse guerrillasttryders ?ls „de edel ste en meest oprechte elementen van de Arabische stryd. Hy deed dat in een boodschap aan de leider van El Fatah, Arafat, waarin hij tevens meedeelde dat tussen Egypte en Liba non contacten gaande zyn om een verslechtering van de toestand te voorkomen. Memorandum Libanon zelf heeft de Arabische Liga meegedeeld nog steeds naar een vreedzame oplossing van het conflict te streven. In een memorandum stond dat „de Libanese soldaten en Pales tijnse commando's hun wapens moe ten richten op hun gezamenlijke vijand: Israël". Gisterochtend hebben ongeveer 350 gewapende Syriërs drie grensposten overvallen. 24 Libanese gendarmes en douaneambtenaren werden door de overvallers meegenomen. Later op de dag werden zij echter in El Arida in Noord-Libanon weer aan de Libanese autoriteiten uitgeleverd. Koning Hoessein van Jordanië en de voorzitter van de Libische revolu tionaire raad, overste El-Gaddafi, hebben intussen moeite gedaan te be middelen. De leider van de Pa- van El Fatah, Jassir Arafat, weigerde echter voor besprekingen naar Bei roet te komen. De guerrilla-strijders zullen, aldus Arafat, hun activiteit op Libanees grondgebied „in ieder geval voortzetten". Of het tot een openlijke ruzie tus sen de voor- en tegenstanders van de guerrilla-eenheden in Libanon komt, zal volgens politieke waarnemers in grote mate afhangen van de houding van president Nasser van Egypte. Zijn beroep oJJ president Heloe van Libanon persoonlijk een einde te ma ken aan het optreden van het Liba nese leger tegen de guerrilla's, was in betrekkelijk milde toon vervat. In zijn antwoord heeft Heloe Nas ser de verzekering gegeven, dat Liba non alles zal doen om in het belang van de Palestijnse zaak met de ande re Arabische landen samen te wer ken. President Heloe werkt intussen koortsachtig om een eind te maken aan de regeringscrisis. Hij moet een nieuwe prémier vinden, omdat de vo rige, Karame, zijn ontslag heeft inge- dien. Deze wilde de verantwoorde lijkheid van de acties van het Liba nese leger niet op zich nemen. In een poging de spanning wat te IJS aanbieding litcrpakken room van 199 voor 179 vanille van 129 voor 115 aardbei-vanille van 149 voor 135 niet te geloven voor die prijst verminderen heeft de Libanese rege ring haar veiligheidstroepen, die de Palestijnse vluchtelingenkampen be waken, teruggetrokken. 1 Intussen zijn in Beiroet, Tripoli, en Damascus. Bagdad en Amman beto gingen gehouden tegen de Libanese acties. In Damascus werd de Liba nese ambassade aangevallen, de vlag verscheurd en vervangen door een Palestijnse. De Libanese verenigingen van dag bladhoofdredacteuren en -eigenaars maakten bekend, dat de kranten morgen niet zullen verschijnen uit protest tegen het verschijningsverbod voor drie dagen, dat aan drie Liba nese dagbladen is opgelegd. De bladen, die drie dagen niet mo gen uitkomen, hebben naar van offi ciële zijde is gezegd. nieuws verspreid, dat de staatsveiligheid en eenheid van het land in gevaar bracht. De VS zullen langs diplomatieke weg trachten de spanning te vermin deren, zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerié van buiten landse zaken in Washington. De rege ring is op het ogenblik niet van plan openlijk in de crisis tussenbeide te komen, aldus de woordvoerder. Het gaat goed met Beatrix en Constant!jn UTRECHT De gezondheidstoe stand van prinses Beatrix en prins Constantijn blijft goed vooruit gaan. Dit hebben de behandelende genees heren gisteravond via de Rijksvoor- liehtingsdienst meegedeeld. De jonge prins is vanmorgen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, geloond. Deze plechtighid kon niet zoals gebruikelijk aan de ge boorteaangifte voorafgegaan. Prins Claus had zijn jongste zoon in de armen toen de Utrechtse burge meester in het Academisch zieken huis verscheen. Niet wal wij beleven is ons lot, maar hoe wij het dragen. BAER-OBERDORF Klachtendiens» bezorging 18.00—19.00 uur 'ist u niet eens, «lui ik vanmorgen i liuis weggelopen was?" DE BILT Aan de periode met rustig herfstweer is in het afgelo pen etmaal vrij snel een einde ge komen. Weliswaar bevindt zich nog een uitloper van het Azoren- hogedrukgebied boven Zuid-Euro pa. maar op de Noordzee en in Zuid-Scandinavië is de luchtdruk flink gedaald. Vanmorgen bevond zich ten noorden van Schotland een vrij diepe depressie welke langzaam opvullend oostwaarts trekt. Het bijbehorende front bracht plaatselijk omstreeks 5 mm regen en daarna stroomde met een westelijke wind aanzienlijk droge re lucht over ons land. Via de Britse eilanden nadert een rug van hoge druk waardoor de wind weer afneemt en bij flin ke opklaringen de nachtelijke temperaturen vrij sterk kunnen dalen. In de loop van zaterdag is er echter weer toenemende bewol king te verwachten en later ook meer wind samenhangend met een volgende depressie welke waar schijnlijk snel de oceaan zal over trekken. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: nul tot 5: min. temp.: omstreeks normaal: max. temD.: ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: kans op een droee periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Zon en maan 25 oktober zon op 7.22. onder 17.26; maan op 17.03. onder 7.34; Volle Maan Weglopen DEN HAAG Maandag zal prins Bernhard met een regerings-Friendship naar Joegoslavië vertrekken, waaraan hy een vyfdaags bezoek zal brengen. De Prins zal door president Tito wor den ontvangen. Het is voor de eerste maal dat de Prins een bezoek aan een Oosteuro pees land brengt. De regering heeft, daar, zoals gebruikelijk is. mee moeten instemmen. De reis draagt overigens een particulier informeel karakter. Maandag zullen ook premier de Jong en minister Luns een Oosteuropees land gaan bezoeken. Het geldt hier een te genbezoek aan Roemenië, waarvan re geringsvertegenwoordigers enkele jaren geleden ons land bezochten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dr. A. Vondeling, voorzitter van de PvdA, verwacht niet eerder spanningen in het kabinet- ddfztikttfd' gratis OIA OU t£*\, mitiw* cdxrwKUju Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. naam Van jong tot oud et sparen vertrouwd aiffeisen-Spaarweek 27t/m31oktober plaats: Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. UTRECHT Bij de besturen van de bakkersorganisaties leeft de ver wachting dat de minister van eco nomische zaken spoedig toestemming zal geven de maximum broodprijs met twee cent te verhogen. De bakkers hebben een grote ach- terstand bij de doorberekening van bedrijfskosten. Het afgelopen jaar be droeg de inkomstenderving gemid- i deld 1000 tot 2000 gulden per bedrijf. Een bakker die een omzet heeft van 39 balen per week, ontving zelfs 3100 minder per jaar. De bakkers gingen achteruit in inkomen en zagen hun reële inkomsten nog veel meer j acteruit gaan door de stijging van de I kosten van levensonderhoud. Bij bespreking op het departement i is geweigerd een broodprijsverhoging van drie cent in overweging te nemen, j Over de derde cent zouden de bak- kers met de minister zelf moeten I gaan praten. De heer S. W. Huizinga, voorzitter van de bond van chr. ondernemers in het bakkersbedrijf, zond ai eerder een j brandbrief aan premier De Jong, waarin hij de moeilijke situatie in hel bakkersbedrijf, schelste en vroeg i om bevrijding uit de „wurgende I greep" van de regering. DEN HAAG De premie van de verplichte ziekenfondsverzekering j kan over 1970 ongewijzigd op 7te pro- cent blijven. De premies voor bejaar- I den moeten iets worden opgetrokken, i namelijk in de drie huidige premie- i klassen met 1,06, 2,12 en 1,01 per j week. De in te voeren vierde pre- j mieklasse zal 15,19 per week be- dragen. I Een en ander is geadviseerd door j de ziekenfondsraad aan de minister van sociale zaken en volksgezond heid. De premie kan gelijk blijven, doordat de stijging van het gemiddel de loonpeil tot hogere premieontvang sten heeft geleid. De Jong dan volgend jaar april oi mei. Dan zal beslist moeten worden over de definitieve vorm van samen werking tussen de drie grote christe lijke partyen. Bovendien moet het ka binet omstreeks die tijd een besluit nemen over de BTW-verhoging. De belangrijkste knelpunten zijn dan behalve de BTW-verhoging (tot mo gelijk vijf en vijftien procent, de wij ziging van het kiesstelsel (distrieten- stelsel), zoals de staatscommissie Cals-Donner heeft geadviseerd en de financiële positie vari de gemeenten. In het blad Opinie schrijft dr. Von deling, dat de inflatiecorrectie over enkele weken ongewijzigd door de Tweede Kamer zal worden goedge keurd. Tegen die tijd zal de a.r.- fractieleider mr. B. W. Biesheuvel zijn verzet tegen de hoogte van de belastingverlaging wel hebben opge geven. Dok Nederlandse Gedachten, fjqf blad van de ARP, gelooft niet dat er in november een botsing zal plaats hebben tussen de VVD- en ARP- fracties in de Kamer. Hoewel het blad mr. Biesheuvel gelijk geeft, is het er zeker van. dat het geschil tus sen de fracties kan en moet worden bijgelegd. Klaus Pechstein heeft zijn zwem- marathon erop zitten. Gistermiddag stapte hij bij Hoek van Holland „aan tv al" na een 1224 kilometer lange tocht tussen ITlinz in Zwitserland en het punt waarop de Rijn in de Noord zee uitmondt. LI ET weglopen van de Amerikanen uit de Parijse conferentiezaal hoeft niet te betekenen dat de toe stand in Vietnam zal verslechteren. Daarvoor zijn die besprekingen een voudig niet belangrijk genoeg. Wat onderhandelaar Cabot Lodge (de vroegere ambassadeur in Saigon) gis teren heeft gedaan, bevestigt slechts hoe men in Washington geïrriteerd is over de kritiek op het Viotnambc- leid. Als het alleen om de toon zou gaan, die de tegenpartij aanslaat, hadden de .Amerikanen al 38 maal eerder de monstratief de zaal kunnen verlaten. Zij gaven echter voorkeur aan voort zetting van het 'gesprek'. Mogelijk bevindt het overleg in het Witte Huis over wat ten aanzien van Vietnam moet gebeuren, zich in een stadium, waarin het verstandig is geen officiële verklaringen af te leg gen. Sommigen denken aan belangrijke beslissingen, die de Amerikaanse po litiek ingrijpend zullen veranderen. Dc draagwijdte daarvan kan pas blij ken, als president Nixon op 3 no vember een rede houdt. Het zoeken van een aanleiding om het gesprek te Parijs in de resteren de tijd te bevriezen zou in dat geval verklaarbaar, maar bepaald niet ele gant zijn. Er kan dus ook een andere ontwikkeling gaande zijn. Bekend is, dat Nixon zich mateloos heeft geërgerd aan dc massale de monstraties tegen het uitblijven van een Vietnampolitiek, die wezenlijk kan bijdragen tot een eervolle op lossing. De president meent dat de groepjes militairen, die uit Vietnam worden terugf.elrokken. op zichzelf al het be wijs leveren dat zijn bedoelingen goed zijn. Verder moet men alles maar aan hem overlaten. Een feit is evenwel dat nog onge veer een half miljoen Amerikaanse militairen in Vietnam blijven om de illusie levend te houden, dat Hanoi cn de Vietcong tot rede gebracht kun nen worden. In die kringen beseft men evenwel terdege, dat Nixon voor een hopeloze zaak vecht. Als hij hierin volhardt zullen de Amerikanen zélf hem dwingen, hun zonen en broers uit de jungle-oorlog terug te trekken. De president zou er verkeerd aan doen, zijn demonstrerende landgeno ten verantwoordelijk te stellen voor de nadelige invloed, die hun activi teiten hebben op het verloop van de Parijse besprekingen. Het is zijn eigen beleid of liever gezegd het ontbreken daarvan dat de Vietnamese oorlog voor de Ame rikanen nodeloos verlengt en een aanvaardbare vreedzame oplossing steeds moeilijker te bereiken maakt. Hoogheemraadschappen Verzilting Rijn is rampzalig DELFT De hoogheemraadschap pen van Delfland. Rijnland en Schie- land hebben er bij de ministerraad op aangedrongen direct langs diplo matieke weg aan de Franse regering te vragen een einde te maken aan de ongebreidelde zoutlozing door de Franse industrie op dc Rijn. In het telegram aan het kabinet wordt de verzilting van het Rijnwa ter rampzalig genoemd. De heer M. A. G. Zwinkels (kath. v.) lid van provinciale staten van Zuid-Holland, heeft GS vragen gesteld over de zoutconcentratie. Hij vraagt bij welke instantie de land en tuinbouwers eventuele schade kunnen claimen. Ook wil hij weten of de sluiting van de waterinlaat bij Gouda schade lijke gevolgen voor de visstand in de boezemwateren oplevert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1