Fien mensen gedood door kolendampvergiftiging Studenten betogen met bruut geweld in arrest Regering Somali Student loopt boos weg uit rechtszaal Goudvoorraad steeg tot recordhoogte INDE GREEP (X) VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS Spoor van vernieling door Tokio Rubberfabriek Helvoet in Zwitserse handen Geen prolongatie Singing Europe eel schade ij ketting- otsingen Vliegreizen ïer Oceaan goedkoper 9 WOENSDAiG 11 OKTOBER 1969 Poeders, tabletten, cachets. Handwerken voor de Decembermaand helpt u eruit (en spaart bovendien de maag) TOKIO Zeker tienduizend radicale studenten hebben giste ren een spoor van vernieling getrokken door de Japanse hoofdstad Tokio. Ze hielden een anti-oorlogsbetoging, die ook in andere steden tot omvangrijke onlusten leidde. Met benzinebommen en ijzeren sta ven leverden de studenten slag met de politic. Ongeveer 1400 studenten werden gearresteerd. Tientallen beto gers en politiemannen raakten ge wond. De studenten trokken in groepen door de stad. Kantoren, bioscopen, politieposten en spoorwegstations werden met benzinebommen bestookt. Gevechten bij stations brachten het treinverkeer in Tokio voor tweederde deel tot stilstand. Ook bussen, auto's en treinen werden onder vuur genomen. Bioscopen en winkels werden gesloten en de kantoren in het centrum van Tokio gaven het personeel gistermiddag vrijaf. Afgezet Belangrijke regeringsgebouwen en de Amerikaanse ambassade waren door sterke politiekordons afgezet, maar werden door de studenten ge meden. De schade loopt vermoedelijk in de miljoenen dollars. Veel politie posten zijn verwoest. Een universi- teits- en stationsgebouw werden door brand ernstig beschadigd. Behalve de studenten, die uit Pe king steun zouden ontvangen, gingen ook leden van de vakbonden en op positiepartijen alsmede pacifisten de straat op. In totaal hebben gisteren ongeveer 700.000 mensen in Japan betoogd tegen de oorlog, speciaal die in Vietnam. Aanslagen Twee Amerikaanse vliegbases even buiten Tokio waren het doelwit van aanslagen, die mislukten. In Tasjika- wa trachtte een jongeman een zelfge maakte bom aan een groot Hercu les-transportvliegtuig te monteren. Hij was met een auto het vliegveld opgereden. Op het nippertje kon zijn poging worden verijdeld. In Jokota kwam een over een om heining geworpen bom op slechts 25 meter van een groot wapen- en mu nitiedepot terecht. De bom kwam niet tot ontploffing. HELLEVOETSLUIS De rubber fabriek Helvoet nv, precisie-rubber- en kunststofartikelen, is overgeno men door het Zwitserse concern Datwyler gevestigd in Altdor. De fa briek (600 werknemers) zal zijn acti viteiten onverminderd voortzetten. Sinds 1939 heeft Helvoet als besloten familievennootschap gewerkt. De expansie gedurende de laatste jaren en de noodzaak van steeds ver dergaande research hebben het be drijf gedwongen de status van fgmi- lievennootschap op te geven, aldus de directie. Mr. M. Tieleman in Amsterdam en mr. G. F. Hepkema in Leeuwarden blijven resp. president-commissaris en commissaris van deze n.v. De directeur D. L. Dekker treedt uiterlijk 31 januari af, maar zal als technisch adviseur van het gehele Datwyler-concern optreden. Drs. G. Elshof blijft belast met de directie. De fabriek heeft een dochteronder neming met 50 werknemers in Alken (België). Vijftig procent van de omzet is voor export, hoofdzakelijk naar de landen van de EEG en van de Euro pese vrijhandels associatie. De totale omzet van de bij Datwy ler aangesloten bedrijven zal in 1969 een bedrag van 300 miljoen Zwitserse frank overschrijden. SCHEVENINGEN Het songfesti val SingingEurope dat in juli van dit jaar voor het eerst werd gehou den zal vrijwel zeker in het volgende seizoen niet meer plaats vinden. De hiervoor in het leven geroepen Stichting klinkende muziek ziet mo menteel geen heil in een herhaling van het festival omdat van een nodi ge overweldigende belangstelling nauwelijks sprake was. Ook de financiële kant van de af gelopen Singing Europe is anders uit gepakt dan algemeen verwacht werd. Om de kosten te drukken moest de Stichting gebruik maken van alle af gesproken subsidies en garanties; ook die van de gemeente Den Haag. Men is nu druk bezig om Scheveningen volgend jaar juli in plaats van een songfestival in andere festiviteiten te dompelen. „Er moet iets komen waar meer mensen bij betrokken raken", zei de secretaris van de Stichting, mr. P. van Dusseldorp. Hij dacht aan evene menten in de openbaarheid met als „schuilplaats" toch wel het Kurhaus. In welke vorm nu iets georganiseerd gaat worden is nog niet bekend. Besprekingen hierover zijn nog gaan de, aldus mr. Van Dusseldorp. ifonds geven, het boekje werd geïl lustreerd door kinderen. Een boekje voor en door "het volk"! Eenderde deel van de verkoop prijs komt ten bate aan het Ne derlands Asthmafonds. Uitgave West-Friesland. In januari 1970 komt voor de NCRV een hoor spel in eir afleveringen van Gertie Evenhuis, de predikants vrouw/schrijfster die nu in Am sterdam woont. In die plaats speelt dan ook de geheimzinni ge tocht van twee kereltjes, Kik- ki en Kareltje, die op zoek zijn naar een vermist draaiorgel. Bij het boek hoort een grammo foonplaat, de tune ervan is spe ciaal geschreven door Mr. Rom- ke de Waard, met natuurlijk, draaiorgelmuziek. Plaat en boek 9,90, uitgave Ploegsma. Miép Diekjnann, over .wie wij op BladZij' eens uitvoerig be richtten, is op het ogenblik in de Nederlandse Antillen voor en kele maanden om jonge Antil liaanse auteurs te begeleiden en rijp te maken voor de interna tionale litteraire wereld. Een soort cultureel ontwikkelings plan. Miep Diekmann geeft de ze maand voor het eerst kinder-* gedichten uit in haar boekje „een liedje voor een cent" (uitg. (Leopold)-. Van haar hand ook Sjon Karko, -een mannetje zö klein dat hij in een schelp woont maar dan wel graag in een goeie (geb. 4,90). Platen atlas De Nationale Federatie voor huishoudelijke en Gezinsvoor lichting verleent haar medewer king aan een serie Platenatlas-- sen die oorspronkelijk bedoeld zijn ter vervanging van de knip- selboekcn van huishoudscholie ren. In de praktijk van het gezin zijn ze echter ook een fijne vraagbaak en een lust om door te bladeren. Voor slechts 3.50 krijgt u voorlichting over wo nen, voeding, kooktechniek, re- ceptenlcer, textiel, wasbehande- Jing en gezondheidsleer. Door de enorme medewerking van bedrijven en instellingen is het lijvige boekwerk doorspekt met prachtige kleurenfoto's, duide lijke tekeningen, fijne recepten. Bij de plaatselijke Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting of: bij de Federatie Van Speyk- straat 19 in Den Haag. Zestig Stichtingen in den lan de geven onpartijdige voor lichting als het om grote aanko pen gaat. Veelal via een spreek uur consumenten-informatie waar informatrices u graag ter zijde staan. In Rotterdam b.v. op de 's Gravendijkwal 32b op woensdagavond van 8-10 uur, zelfde tijd ook Doriftselaan 136d. Twee weten meer dan een, stap er eens binnen! Onbloedige staatsgreep één keer reinigen van het tapTjf. Vier meter breedte komt op 102.50 per strekkende meter, in moderne kleurstellingen. Het tapijt is vervaardigd.van nylon- Spacedyed-garen, daarnaast is er shagtapijt van polyestergaren, het is geweven in een dichte 'poolzetting. Er is tegenwoordig ook synthetisch tapijt, geschikt voor de keuken onder dë naam Nice 'n easy. De cleaningservice wordt uitgevoerd door een er kend tapijtreinigingsbedrijf. Dit najaar komt de nieuwe collectie in de handel. Door dichte mist EEUWARDEN De dichte mist het noorden en midden van het I heeft gisteren een groot aantal jngbotsingen veroorzaakt. Op de luitdijk rarakte een kunstschilder Franeker ernstig gewond toen auto vanachteren werd aangere- door een andere wagen, die op i beurt in elkaar werd gedrukt ir een NTM-bus. De schade w (zienlijk. Cveneens op de Afsluitdijk schoot a vrachtwagencombinatie van het Bfe/r. Het gevjaörtp bleef net ho pe waterspiegel hangen. t dikke mist, die-het zicht tot 25 I meter beperkte, speelde ook de Diensten tussen de Waddeneilan- en het Friese vasteland parten, boten hadden gemiddeld een half vertraging. Veel mensen, die de ie najaarsdagen op de eilanden [brachten, vertrokken omdat de i de gehele dag bleef hangen. 57 auto's b de rijksweg tussen Borger en en in Drenthe raakten gistermor- [in dichte mist 57 auto's bij een jngbotsing betrokken. De schade groot, maar persoonlijke onge- :en deden zich niet voor. Het ver- moest worden omgelegd, waar- I vooral dc Zuidlaardermarkt 3 gedupeerd. I de toevoerwegen naar Zuidla- ontstond grote filevorming, wat (eens kettingbotsingen tot gevolg I Twintig auto's werden bescha- Kettingbotsingen van kleinere Bng deden zich- voor in Stadska- 1 Hoogeveen en Zuidwolde. rtig auto's raakten gistermiddag ikken bij een kettingbotsing op jijksweg Amsterdam-Utrecht on- iftbcoude. Enkele mensen raakten I gewond. Het zicht was ongeveer peter. lor concurrentieslag TERDAM Er is een concur- !slag in het transatlantisch verkeer ontbrand nu de Itali- e luchtvaartmaatschappij Alita- Bssagiers voor 299 dollar heen en over de Oceaan vliegt. Men dit onder voorwaarde, dat de {er minstens 22 dagen wegblijft. fce stunt heeft tot gevolg dat an- I maatschappijen ook voor lagere Ven zijn gaan vliegen hetgeen in pmende maanden menig reisbu- I en boekingskantoor voor grote lemen kan stellen. (Amsterdam verklaarde de voor- r van de verkeersconferentie in enne, IATA-directeur H. Don jolds. dat de kans op een eenslui- IATA-tarief zeer klein moet len geacht omdat ieder lid het (echt heeft. Hij zei dat een even- t regeling pas 1 april volgend jin werking zou kunnen treden. t betekent dat men voorlopig (tarieven die honderden dollars den de oude prijs liggen naar fika en Canada kan vliegen. Met t^de groepsreizen zijn veel goed- IAMI De gezagvoerder van ïoeing-720 van de Pan American ays, die met 28 passagiers van Itad Mexico op weg was naar bi in Florida, is gedwongen naar Inna te vliegen. Het toestel werd ér ongelukken in de Cubaanse cstad aan de grand gezet. Voor 1.30 koopt u bij de bdekhandel het maandblad voor Handwerken Ariadne. Het oktobernummer heeft een werk tekening voor drie kerstta fereeltjes in petit point: Jozef, Maria en het kind in de stal, De wijzén uit het oosten, en De vlucht naar Egypte. Ze zijn heel klein: 11,5 x 8 cm. U kunt ook tewerk gaan op kaaslinnen in kruissteek, of als achtergrond donkerblauw handwerklinnen te nemen: dan alleen de voor stelling borduren. Dit nummer geeft tevens een wandlap Pad destoelen in kruissteek, een fijn perzisch ajourwerk voor een zakdoeksachet met lavcndelkus- sentje en beschrijving met kleu renfoto van speelpopjes, zachte knuffelpoppen waar peuters on afscheidelijk van kunnen zijn.- A1 werkende doet u vast niéuwe Vakantie voor ge handicapten In de rubriek Info klaagde onlangs een kijker, die gehandi capt was, dat er voor hem geen vakantie mogelijk was. Er zijn wel degelijk, zelfs vele, moge lijkheden voor gehandicapten om met vakantie te gaan. Wij denken aan het Rode Kruis met het Henri Dunanthuis, de Henri Dunantboot, het vakantie huis De Valkenburg in De Steeg (aanvragen bij de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis of de huisarts). De RK hebben de boot Alex van 'Wayenberg. In Doom staat het Roosevelthuis van de Ned. Her vormde kerk dat speciaal aan gepast is voor gehandicapten. Aanvragen via uw diaconie .(ook als u gereformeerd of ehr. gereformeerd bent is vakantie daar mogelijk) of informeren bij de Stichting K.S.A., tel. 126559 in Rotterdam. Ten slotte heeft de a.n.w.b. een lijst be schikbaar van hotels en pen sions die geschikt zijn voor ge handicapten. Lekker lui liggen luisteren, zeggen we met een variatie op Dick Bruna. Hier zouden onze grootmoeders stellig van gru wen: foei, een meisje languit op de grond, die dan nog bestaat uit langharig tapijt. Hoe krijg je *t ooit geklopt. Geen nood voor moderne jonge mensen, zij zijn dol op het zogenaamde "shag"- tapijt, zo genoemd naar de zeer hoge pool, die in Amerika al een rage is op tapijtgebied. De koper ontvangt behalve een cer tificaat van vijf jaar garantie, ook een reducticcheque voor Boek voor Astma In oktober vorig jaar vroeg de kinderboekenschrijver Jac. Lin- ders aan alle moeders en vaders, oma's en opa's tantes en ooms om een zelf verzonnen verhaal in te zenden via het televisiepro gramma Scala. Een stortvloed van verhalen cn gedichten stroomde binnen. Een selectie uit deze penncvruchten werd deze week onder de titel "De Sprookjesvlinder vertelt" uitge- Veilig raam Hoeveel kleuters zijn er al bij het ontdekken van de wijde we reld, al klauterend uit de ven sterbank cn het open raam ge vallen? In Finland heeft men er iets op gevonden, namelijk een soort stalen netwerk om ramen te beveiligen. Wanneer het raam geopend wordt, valt een netwerk van horizontale en dwarse spijlen neer. Bij het slui ten van de ramen wordt het net werk desgewenst in een smalle rechte huls langs het raam op geborgen. De afstand tussen de horizontale cn de verticale sta ven kan worden geregeld cn het netwerk kan voor ieder wille keurig raam op maat worden bijgeleverd, aldus weet Spreek uur Thuis. Deze Finse vinding .zal binnenkort ook in ons land verkrijgbaar zijn in de hande). rijksmuseum te Amsterdam heeft gistermorgen een historisch bezoekersrecord geboekt: het heeft dit jaar voor eerst in de geschiedenis van het museum meer dan een miljoen bezoekers mogen ontvangen. Hier ontvangt de oenste bezoekster, mejuffrouw J. van der Smissen, leerling-analiste, een boek over Rembrandt uit handen van de directeur van het museum, dr. A. van Schendel. MOGADISJOE Het leger van Somali heeft gisteren alle ministers van de regering-Egal gearresteerd na een bloedige staatsgreep die werd uitgevoerd met steun van de politie. De ministers zullen terecht moeten staan. Premier Egal werd voor de radio „een bloedzuiger van het volk genoemd." De staatsgreep is georganiseerd door de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Mohammed Zigad Bareh. De Britse ambassadeur in deze Oostafrikaanse republiek heeft gemeld dat het in de hoofdstad Mogadisjoe rustig is. De staatsgreep kwam nog geen etmaal na de begra fenis van de vermoorde president Shermarke. De nieuwe revolutionaire raad heeft verklaard de politiek van neu traliteit en niet-verbondenheid te zullen voortzetten. Bestaande inter nationale betrekkingen en verdragen zullen worden gerespecteerd. Radio- Mogadisjoe riep om dat de nieuwe leiders de macht in handen hebben genomen wegens de corruptie in lei dende kringen, die tot de moord op Shermarke had geleid. De nieuwe regering heeft gezegd zich te zullen inspannen voor het herkrijgen van „Somali's bezette ge bieden". Hiermee worden bedoeld de grensgebieden die onder bestuur staan van Kenia, Frankrijk en Ethiopië. De regering-Egal nam in deze kwestie een verzoenende houding in. 20/10 13/10 'in duiz. guldens) Activa Goud 6.162.609 6.162.609 Vorder, in goud enz. 1.944.026 1.548.661 Buiten], betaalmidd. 163 158 Guld.vord. op buitenl. 3.858 2.921 Papier in disconto 361.981 394.181 Papier d. bank gek. 1.588.400 1.586.400 Voorsch. en bel 12.808 78 499 Nederlandse munten 20.726 21.172 Passiva Bankbiljetten 8.779.047 8.814.594 's Rijks schatkist 473.507 485.541 Banken in Nederl. 509.133 177 288 Andere ingezetenen 64.556 50 457 Banken in buitenl. 53.570 55.851 Andere niet-ingez. 11.909 13.850 Saldi buitenl. geld 64 482 65.087 Tot. goud en dev. 7.981.529 7.581.032 Waarvan convert. 1.944.189 1.548819 Dekkingspercentage 81.30 79.67 MOSKOU De Sowjetunae heeft gisteren de Kosmos-304 in een baan om de aarde gebracht. Dc onbemande satelliet heeft een omlooptijd van 99.9 minuten. De afstand tot de aarde varieert van 747 tot 774 kilometer. Vervolg van pag. 1 In 'beide gevallen waren de vergifti gingsverschijnselen reeds van te vo ren kenbaar. Mevrouw Könemann kreeg eergisteravond bezoek van een kennis, die echter voortijdig met hoofdpijn wegging. Bij het echtpaar Kop logeerde een kleinzoon. Deze liet tegen twaalf uur weten dat hij zich niet lekker voelde. De heer Kop waarschuwde daarop zijn zoon, die het kmd meenam naar huis. In Breda kwam de 81-jarige me vrouw L. van Bettingom om het le ven door kolendampvergiftiging en in Franeker werd de 64-jarige mej. E. Huitinga dood gevonden. In Rotter dam werd de 39-jarige operator H. M. Quinze levenloos in zijn kamer aangetroffen. In Arnhem werd liet bejaarde echt paar Arends- Klinkenberg dood in de huiskamer aan de J. P. Coenstraat gevonden. De 74- jarige man en zijn 73- jarige echtgenote moeten reeds maandagavond zijn overleden. De te levisie in de kamer stond nog aan en ook brandden de lampen nog. Onge ruste huren hadden de politie ge waarschuwd. De zeventigjarige weduwe A. Wach- tendorf- Bakker uit Nijmegen is gis termorgen door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Zij zat dood in haar stoel bij de kachel. En kele kinderen uit een ander Nij meegs gezin moesten naar een zieken huis worden gebracht in verband met vergiftigingsverschijnselen. De 90-jarige weduwe M. Imanse in de Adriaan Butijnstraat te Rilland Ernstige hinder van mist in Engeland LONDEN In Engeland heeft het verkeer gisteren ernstige hinder on dervonden van een dichte mist. Veel vliegtuigen met bestemming. Londen moesten uitwijken naar Schotland. Een van de weinige toestellen, die wel konden landen, was een militair vliegtuig dat uit Dublin kwam met een paar nieren. Deze waren bestemd voor twee patiënten in twee afzon derlijke ziekenhuizen. De organen kwamen nog op tijd. Ook het weg- en spoorverkeer in Engeland had veel last van de mist. VADUZ Het vorstendom Liechtenstein heeft besloten het lid maatschap van de Raad van Europa aan te vragen. Een afvaardiging on der leiding van regeringsleider dr. Gerard Batliner zal op 28 oktober in Straatsburg het verzoek om toelating overhandigen. Nelly van de Beek en haar ver loofde Henny Barelds zijn weer thuis. Gisteren kwamen zij in Maastricht aan na 20.000 kilome ter fietsen. Zij deden er tien maanden over. De marathon startte in Singapore en eindigde bij het ouderlijk huis van Nelly in Maastricht. Bath lag in de kamer beneden dood op haar bed. Haar 60-jarige dochter, die boven sliep, was niet bij machte zelf naar beneden te komen. Ze is echter buiten levensgevaar. Toen gistermorgen een andere dóch ter zag dat de woning gesloten bleef, is een kleinzoon door een raampje naar binnen gegaan. VROEG STADIUM De geneeskundige diensten in de grote steden behandelden veel geval len van kolendampvergiftiging vooral bij bejaarden in een vroeg stadium. In Utrecht werd een moe der met haar vijf kinderen, in leef tijd variërend van vier tot zeventien jaar in een ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM De procu reur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft gister middag 200 gulden boete geëist tegen de 26-jarige student J. Presser, die tijdens het proces bij de politierechter buiten zijn medeweten door een dubbelgan ger vertegenwoordigd zou zijn. De politierechter had hem drie weken voorwaardelijke gevange nisstraf en 200 gulden boete op gelegd. Nog voordat de procureur-generaal zijn eis stelde liep de student boos de rechtszaal uit omdat hij het niet eens was met het hof, dat tijdens overleg in de raadkamer geen gronden had gevonden om zijn zaak aan te hou den. zich opnieuw zou beraden en de zaak thans zou gaan behandelen liep de opgewonden verdachte de zaal uit. Op de publieke tribune ontstond tu mult; op last van de president werd de tribune geheel ontruimd. De procureursgeneraal zei in zijn requisitoor dat er ernstige twijfel bestaat over de verklaringen die de student heeft afgelegd met betrek king tot de dubbelganger. Hij heeft onder meer geen opheldering kunnen geven waar zijn dagvaarding voor de politierechter was gebleven. Het doel moet zijn geweest bij de justitie verwarring te stichten. „Ik wil evenwel rekening houden met de mogelijkheid dat het verhaal over de dubbelganger toch waar is", zei mr. Van Dijken. Uitspraak 4 november. Weekstaat Neder land sch e Bank Verdachte zei in de kranten te heb ben gelezen dat tijdens het proces op 23 juni bij de politierechter een dub belganger voor hem was opgetreden. „Ondanks het ASVA-advies niet op het Maagdenhuis-proces in hoger be roep te verschijnen, ben ik toch ge komen. Ik acht mij namelijk be dreigd doordat twee rechercheurs mij hebben ondervraagd en gezegd dat op de affaire een maximum gevange nisstraf van zes jaar staat", aldus de student. „Onzin", zei de procureur-generaal mr. G. H. C. van Dijken, „die zes jaar maximale gevangenisstraf kan u niet aangaan omdat deze eventueel alleen van toepassing zou zijn op de dubbel ganger". De student vroeg het hof zijn zaak aan te houden om zich op zijn verde diging te kunnen prepareren. Hij vertelde in beroep te zijn gegaan om dat hij aannam dat hij door de poli tierechter was veroordeeld. Het ver zoek van de student werd afgewezen. Tumult Toen de president zei dat het hof AMSTERDAM Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 20 oktober blijkt, dat er wederom een stroom dollars vanuit West-Duitsland naar Ne derland is gevloeid, tegen afgifte van guldens. De goud- en deviezenvoorraad steeg daardoor met niet minder dan ƒ400 min. tot het recordbedrag voor 1969 van 7982 min., waarvan onge wijzigd 6163 min. aan goud. Van de bankbiljetten kwam nog een bedrag van 36 min terug. Daar door daalde de chartale circulatie jot 8779 min. Het rijk heeft betalingen aan de gemeenten verricht ten bedra ge van circa 375 min., maar daarte genover stonden inkomsten uit be lastingen en uit olie-accijnzen. Het saldo van de schatkist daalde met 12 min tot 474 min. De banken hebben van hun verbe terde positie gebruik gemaakt om voor 66 min aan dure voorschotten af te lossen. Hier resteert nog een bedrag van 13 min. Het saldo .van de banken bij de centrale bank geeft een formidabele stijging te zien en wel met ƒ332 min tot 509 min. De geldmarkt is zeer ruim. Dit heeft zich weerspiegeld in verlaging van het tarief voor daggeld met één procent tot anderhalf procent, nadat dit tarief eerder was gestegen van 2l/i tot 4Vt procent. Volgens geldkrin- gen zal de zeer ruime geldmarkt de komende dagen aanhouden met de kans, nog verder te verruimen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9