Schrijnend debat verdeelt de politieke partijen „GRENS OVERSCHREDEN" rifiet hotelgast maar iagrecreant belasten „ONGEREGELDHEDEN" Drie van Brecla Ier discussie Huilende vrouwen in de Kamer Toelating pornograf ie fout Recht loopt wel eens achter ProfDiepenhorst laakt bepaalde advertenties Parkaanleg ter nagedachtenis opperrabbijn Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten ve rlopen Polen eist de uitlevering van luchtpiraten 5 WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 De motie Van Schaik, die gisteren bij de Tweede Kamer werd ingediend, beoogt een zodanige wetswijziging dat levenslang ge straften na verloop van tijd „op jaren" kunnen worden gesteld. Het debat ging gepaard met enige „ongeregeldheden op de publieke tribune", zoals Kamervoorzitter Van Thiel het noemde. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op gezette of ongezette tijden wordt in ons land de bel der barmhartigheid geluid. .,Niet voor de slachtoffers van het Nazi-regime voor hoevelen van hen kwam de geringe ver lichting van hun lot te laat? Nee, die luidt voor hun beulen." Futurologie (4) Wat een heerlijke toekomstvisie heeft f. dr. Fred. L. Polak geschilderd, arin de mens tot een verlengstuk van machine wordt gemaakt, tot een ïmer wordt gereduceerd en waarin onpersoonlijkheid zo machtig naar en komt in een geperfectioneerd sys- m van computers en elektronische laratuur, dat zelfs een hartelijk woord een verpleegster overbodig wordt, /log meer vereenzaming. Je wordt er id van. Ik heb niets tegen uitvindin- op welk gebied ook, maar wat l6;rdt het leeg en kil en koud in een "Ireld waarin alles is vervlakt en ver- elijkt. Immers het „ding" leeft, de -"fifel" is gestorven. /ij zijn in de laatste eeuwen onge lijk vooruitgegaan in techniek en tenschap en de mens is tot duize- iwekkende hoogte der cultuur geste- maar zij heeft in dit alles God niet onden. /ant in deze verzakelijkte en cor wereld is steeds minder plaats r die God van Liefde die de liefde de naaste gebiedt. We hebben God ids minder nodig en de „mens" komt meer in het middelpunt te staan dit is juist zo beangstigend, want r de mens zo'n macht krijgt en het bruik geenszins is uitgesloten, kan fatale gevolgen hebben voor de ?ei ïshi 18' 1 C ieid. door de intense wijziging van het aldus prof. Polak, zal er een erheid en een vaste grond verdwij- En juist omdat hier enorme pro- .en rijzen zullen, zie ik hier voor n kerk juist een grote taak liggen, om het evangelie van liefde en ver ding tussen God en mens de mens zijn verantwoordelijkheid tegenover medemens te wijzen. Haag A. Kraaijenbrink Met deze uitspraak verwelkomde het Auschwitz-Comité de Tweede Ka merleden bij het begin van het debat over de begroting van justitie. Een debat dat spoedig werd overscha duwd door de „Drie van Breda", die alle frakties verdeelden, wat de vrij lating van de oorlogsmisdadigers be treft. Dwars door alle partijen liep de scheidslijn: vrij of vast. Vandaag zal de Kamer definitief beslissen over de motie van KVP'er Van Schaik over de vrijlating van Kotalla, Aus der Fünten en Fisscher. Maar gisteravond bleek al overduide lijk dat, als er in de Kamer een meerderheid voor te vinden is, deze zeer klein zal zijn. Bovendien is het de vraag of minister Polak de motie in dat geval zal uitvoeren. Waarschijnlijk riiet. Het meest schrijnende van het hele debat was niet de emotionele beto ging van jongeren voor het Kamerge bouw, noch de soms emotionele beto gen van de Kamerleden, maar veel eer het hartstochtelijk beroep van vrouwelijke oorlogsslachtoffers op de Kamerleden, de drie te laten waar ze zijn. Vrouwen huilden Zodra de heer Van Schaik over vrijlating begon te spreken, braken er op de publieke tribune „ongere geldheden" uit, zoals voorzitter mr. Van Thiel het later uitdrukte. Pro testborden, kreten, huilende vrou wen, die zich daar niet voor schaam den. Een beroep van mr. Van Thiel op de Rijkspolitie de „onruststokers" te verwijderen. Schorsing van de vergadering. Mr. van Thiel ging zich daarna persoonlijk op de hoogte stel len van de, zoals hij later zei, „op rechte bedoelingen" van de oor logsslachtoffers. Enkele agenten had den het niet begrepen, ze lachten... Van Schaik diende daarna zijn mo tie in: Dc minister moet de wet zoda nig wijzigen, dat voor levenslang gestraften de mogelijkheid wordt ge opperd na verloop van tijd „op jaren te worden gesteld". Dat zou dan au tomatisch moeten gelden voor de drie Duitsers in Breda. Zijn belangrijkste argumenten: de christelijke naasten liefde en het feit, dat de grote bazen van de drie reeds 1.. tijd frank en vrij rondlopen. JGeen eerlijk spel Mr. Geertsema (lib.): „Ik betreur het, dat de heer Van Schaik met zijn motie geen eerlijk spel speelt. Mi nister Polak was wel eerlijk. Die wil de de Kamer ..consulteren" met de bedoeling vrijlating- voor de drie te verkrijgen. Pas daarna zou hij de wet hebben gewijzigd. De heer Van Schaik draait de zaak echter om. Wetswijziging moet de dekmantel vormen voor de vrijlating. Waarom geen eerlijke motie over vrijlating, ja dan nee? En vooral geen uitstel tot 1971. omdat de Duitse president Heinemann op bezoek moet komen en voor de vrijlating van de drie eerst nog het gouden bevrij dingsfeest moet worden gr-ierd." Mr. Geerts-ma vertolkte, zo bleek later, de gevoelens van alle te genstanders. toen hij zei: „Ik ben te gen vrijlating omdat ik er absoluut van overtuigd ben, dat loslating ex- (Van onze redacteur toerisme) HAAG De Stichting Recre atie pleit in een op verzoek van de latssecretaris van cultuur, recreatie maatschappelijk werk opgesteld iport voor meer financiële tege- .Jetkomingen aan gemeenten die _„t#or het toerisme kosten maken. Veel ia hneenten kunnen de lasten van in- (Jêteringen voor toeristische projec- en de kosten van het onderhoud beheer daarvan nauwelijks dra- De stichting vraagt om een verfij- ig in de financiële verhouding tus- n rijk en gemeenten. Voor toeken- tg van een uitkering uit het ge ientefonds zou ook rekening moe- worden gehouden met het aantal lelijke inwoners. JWaar het rijk al subsidieert voor e" paalde recreatievoorzieningen, stelt tob stichting verhoging van deze bsidie voor als het gemeenten be- *kl !ft die uitvoering van deze recrea- ï<j, projecten ten behoeve van andere 4j gente zaken moeten laten gaan. Voor onderhoud en beheer van ienluchtrecreatievoorzieningen die j t Ijwel geheel voor rekening van de meenten komen, beveelt de stich- ig het hanteren van een redelijk tributiestelsel aan. Dit zou kunnen •or het heffen van pachten en hu rt. welke kosten door exploitanten innen worden doorberekend aan de creanten. In het heffen van toeristenbe lasting voor gebruik van hotels en pensions ziet de stichting weinig, om dat de maximale bruto-opbrengst slechts 10 miljoen gulden zou zijn. Bovendien vindt de stichting het onredelijk, dat hotel- en pension- gasten worden belast, terwijl dagre- creanten, die een intensief gebruik van de recreatievoorzieningen maken, j vrijuit zouden gaan. tra leed zou brengen aan een grote groep voortreffelijke Nederlanders, slachtoffers en nabestaanden van hen. Dat is de realiteit. Loslating zou miskenning zijn van hun gevoelens en het leed, dat zij nog dagelijks lijden". Geen wraakgevoelens De tegenstanders van de motie distantieerden zich duidelijk van haat- en wraakgevoelens. De heer Wiebenga (pac. soc.): „Een juiste op lossing is niet meer mogelijk. Zowel vrijlating als vasthouding is fout. Wij kiezen voor het minst foutieve: geen vrijlating". Wolff (comm.): „Meneer Van Schaik manipuleert. Deze folterende discussie moet ophouden. Er moet stilte en nog eens stilte heersen rond de drie. Het is ontstellend hoe u wonden openrijt en daar nog zout op strooit ook. Welke macht wil die deu ren in Breda zo graag openen? Bestaat er verband tussen deze KVP-motie en de oproep tot vrijla ting door het Episcopaat en de katho lieke reclassering?" Jongeling (gpv), ongewoon scherp: „Ik heb zelf in het concentratiekamp gezeten en weet wat oorlogsmisdadi gers zijn. Ik ben tegen vrijlating. In 1945 hadden we het rechtvaardige vonnis (doodstraf, red.) moeten uit voeren". Gevangenisrobotten Mejuffrouw Goudsmit (D'66): „Een deel van mijn fraktie, waaronder ik zelf, is tegen vrijlating. Het gaat niet om de vraag waarom ze nog langer moeten worden vastgehouden, maar waarom ze vrijgelaten moeten wor den". Diepenhorst (ar): „Ik heb eerbied voor het leed van de slachtoffers. Maar beslissend zijn de aardse gren zen van de rechtspraak. Nog langer vasthouden betekent het kweken van gevangenisrobotten. Het strafrecht moet humaan zijn, langs hoeveel leed men daarbij ook moet gaan". Het AR-Kamerlid sprak namens een deel van de fraktie. Ds. Abma (sgp): „De misdadigers zijn geen onmensen of beesten. In ieder mens zit iets misdadigs. De overheid zal echter het zwaard moe ten hanteren. Geen vrijlating. Overi gens had ik me een eerlijker motie kunnen voorstellen." „Door de hel gegaan'' Drs. Voogd (soc.): „De belangrijkste overweging van de meerderheid van de PvdA-fraktie tegen vrijlating: de wetenschap dat dit duizenden, die buiten hun schuld al een keer door de hel zijn gegaan, in het diepst van hun gevoelens zal treffen en teiste ren. Ook die mensen hebben le venslang: een lege plaats, een ver minking, een frustratie. Vrijlating zou hun levenslange straf nog eens verzwaren in een periode, dat zij kwestbaarder zijn dan ooit". Mr. Scholten (chu): „De beslissing is voor een deel van mijn fraktie ui terst moeilijk geweest. Na overweging van alle argumenten zijn wij tot de conclusie gekomen, dat vrijlating door talloze getroffenen als een niet te verdragen gedachte zal wor den beschouwd. Bovendien een aan tasting van hun rechtsgevoel". Kamervoorzitter Van Thiel be gaf zich gistermiddag tijdens de behandeling van de motie-Van Schaik naar de publieke tribune om daar duidelijk te maken dat alleen Kamerleden het woord mogen voeren. In de gang achter de tribune raakte hij in gesprek met één der demonstranten, me vrouw Cobi Neltman. Al spoedig beloofde zij het debat verder zwijgend aan te horen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De steeds meer opduikende kwalijke advertenties van bijvoorbeeld echtparen, die bepaalde relaties vragen en andere dergelijke annonces zijn gisteravond door prof. mr. I. A. Diepenhorst (a.r.) in de Tweede Kamer ter sprake gebracht. Het is waar, zei de hoogleraar, het recht kan niet en mag niet alles regelen vooral in de persoonlijke sfeer, maar hier wordt de grens van het geoorloofde ruimschoots overschreden. Diepenhorst AMSTERDAM In Israël zal een park worden aangelegd ter nagedach tenis aan de vorige week overleden opperrabbijn drs. S. Rodrigues Pe- reira. Het kerkbestuur van de Portugees- Israëlitische gemeente in Amsterdam heeft na overleg met de familie het Joods nationaal fonds in Israël hier voor opdracht verstrekt. De „Stichting Fiets" heeft van daag voor het eerst de „Gouden Fietsspeld" uitgereikt. Deze kwam terecht bij de voormalig commissaris van de Koningin in Drenthe, mr. J. Cramer. Hij kreeg deze onderscheiding wegens zijn verdienste bij de ontwikkeling van het Drentse fietspadnet. Op de foto mr. J. Cramer met zijn Jiets". (Advertentie) - Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algcsal-balsem. Onmiddellijk ln de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige! warmtesensatie of irritatie van de huid ta| veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen cn stijfheid maken! spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgtj| dat U thuis altijd een tube Algesal bij de1: hand hebt om zodra het nodig is de pijn te ji verlichten. ALGESAL bij alle apoth. cn drog. I! Uit het betoog van prof. Diepen horst, die zich in het algemeen uitsprak voor een verdieping van het recht, noteerden we nog het volgen de: Een volstrekte toelating van de pornografie is verkeerd: Aan vreemdelingen moet het recht op beroep meer duidelijk worden ge- ma-akt; Delingkwenten hebben recht op meer bijstand; Ook aan psychopaten dienst meer rechtsbijstand te worden verleend Het regiem in de gevangenissen moet worden gemoderniseerd: O De bouw voor de kinderbescher ming mag niet in het nauw komen. Uitvoerig sprak prof. Diepenhorst over de positie van het recht in deze tijd. De rechters zouden hun tijd niet meer verstaan. Het recht zou een prooi zijn van de omstandigheden, klassebeschouwing en burgerlijke moraal. „Ik kan dit alles niet hele maal ontkennen", zei prof. Diepen horst verder. Het recht loopt wel eens achter. Maar aan de andere kant kent de rechtswetenschap een voortdurende zelfbezinning en zal men zich steeds weer vernieuwen. In opspraak Ook dr. Th. E. E. van Schaik (kath.v.) sprak uitvoerig over het recht, dat in opspraak is. Dit Kamerlid wilde niet spreken van „klassejustitie" maar wel nam hij de woorden „selektiejus- titie" (de rechterlijke macht wordt bij voorkeur geselecteerd uit bepaalde groepen van de bevolking) en „esta- blishmentjustitie" (men laat zich lel den door de bestaande maatschappe lijke orde, die niet meer algemeen wordt aanvaard). Dr. Van Schaik had kritiek op dc rechters: in bepaalde situaties grijpt hij snel terug op bestaande regels cn dc mogelijke marges, die de wet laat, worden niet benut. De verwijten, dat de rechter aan zijn milieu is gebonden en soms te snel geneigd is de bestaande rechtsorde te handhaven, zijn niet geheel ongegrond. Damslapers Mejuffrouw mr. E. A. Haars van de CHU was niet tevreden over de me thode van het massaal aanhouden van de zogenaamde Damslapers. Het argument, dat onder hen verdachten waren van nog niet opgeloste misdrijven, was niet erg sterk. Mejuffrouw Haars deed verder de suggestie wettelijk te bepalen dat de huurkoopcontracten voor onroerend goed notarieel worden opgemaakt. De rechtszekerheid van de kopers is nu ver weg. Haar fractiegenoot mr. W. Scholten stelde voor een fonds in te stellen bijvoorbeeld voor de amateursport. Het geld zou dan afkomstig moeten zijn van een Nederlandse lotto en een frequentere trekking van de staatslo terij. Op het ogenblik verdwijnt al dat geld, dat speelzuchtig Nederland uitgeeft naar het buitenland. Geen toga's Mevrouw Singer-Dekker (soc.) wil de een geheel andere procedure bij de benoeming van de rechterlijke macht. De toga's moeten worden af geschaft en het vervolgingsbeleid moet duidelijker worden Prof. Die penhorst zei hierover: de verdachte moet beter worden voorgelicht, zodat de schijn wordt vermeden, dat hij slachtoffer is van een beulsspel. De D'66-afgevaardigde mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit nam het voor de vreemdelingen op. die aan de grens worden geweerd. De politie heeft het recht in eigen hand genomen. En dan de ambtsinstructie, die ze had ontdekt: jeugdige vreemdelingen, die opvallen door kleding en lang haar moeten goed in de gaten wor den gehouden. „Er staat nog niets bij over de huidskleur", zei mejuffrouw Goudsmit. Haar wens: Morgen moet deze instructie worden ingetrokken. Kamerlid Jongeling: Rechtspleging moet sneller (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Waarom duurt het toch zo lang, dat in hoger beroep in het administratieve recht een uitspraak wordt gedaan? Waarom moet men soms twee tot drie jaar wachten op de koninklijke besluiten? De heer P. Jongeling van het GPV stelde minister Polak van justitie gisteren in de Tweede Kamer deze vragen bij de behandeling van de begroting van zijn departement. We moeten niet het voorbeeld van Frankrijk volgen, waar in 1956 nog over de onteigeningen voor de Magi- nol-Hn'e moest worden beslist. Maar ook in de civiele strafzaken kan het lang duren voor er een beslissing valt. vervolgde de heer Jongeling. Oorzaak: de voorlich tingsrapporten van de deskundigen. De rechter streeft naar goed recht en heeft de rapporten nodig. Maar hij moet het midden vinden en ook snel recht plegen. Een verdere grief van het GPV-lid van de Tweede Ka mer was de vertraging in de wetge vende arbeid. 23 jaar geleden werd opdracht gegeven voor de herziening van het burgerlijk wetboek. Er is slechts weinig tot stand gekomen. De heer Jongeling is bezorgd over de ontwikkeling van vandaag. Met de heer Harmsen (groep Harmsen) meent hij, dat de eerbied voor het gezag sterk is verminderd. WARSCHAU Polen heeft giste ren in een nota aan de Franse am bassade in Warschau de uitlevering geëist van de twee jonge Oost- duitsers, die zondag gewapenderhand de bemanning van een Pools lijn- vliegtuig ged won eren hebben tot een landing op het vliegveld Tegel ln de Franse sector van Oost-Berlijn. Het optreden van twee „misdadi gers" wordt een 'grove schending van de beginselen voor de veiligheid in de lucht' genoemd, zo staat ln de nota, waarvan de inhoud ook ter kennis gebracht werd van de diplo matieke vertegenwoordigingen van Rusland. Engeland en Amerika. De twee Oostduitsers van resp. 23 en 18 jaar bevinden zich nog in hech tenis bij de Franse militaire autori teiten in West-Berlijn. Vermoedelijk zullen zij zich voor een Franse burgerlijke rechtbank moeten verantwoorden. Naar van welingelichte zijde in West-Bcrlijn wordt vernomen, is het uitgesloten dat het tweetal aan Polen wordt uit geleverd. Lachen is gezond en wij hier doen het graag. Met een echte lach kan men zich bovendien uit menige moeilijke zaak helpen. Zoals laatst aan een diner, waar een linkshan dige naast de eregast zat. Toen de wijn was ingeschonken en de tafel president zijn glas vatte voor een plechtige dronk op de belangrijke, strekten alle disgenoten ook de hand. De een wat vlugger dan de ander. Dc linkshandige vlugger dan de eregast en zo kon het gebeuren, dat ieder klinkbereid zat, terwijl hij op wie de toost werd uitge bracht vergeefs rechts naast zijn bord tastte... geen glas- Dat prijkte al geheven ln de lin kerhand van de naastzittende.. Die had echter geen beschaamde kaken maar een joviale lach en het Incident brak al het ijs der plech tigheid. Lijnrecht tegenover lachen staat uitlachen. Stiekum mispelen over de stommiteit van een ander. Of de vermeende stommiteit. Daarom heb ik een gruwelijke hekel aan die lolligheid met een verborgen camera zoals de AVRO weer trots in het programma heeft gebracht onder de titel Poets. Het recept is eenvoudig. Je schiet ie mand aan en vraagt hem of haar iets te doen. Liefst Iemand, die er een beetje weerloos uitziet, een goeierd zogezegd. Hulpbereid, dat is het beste slachtoffer, j En dan lekker kijken hoe gek ze Misschien doen ze helemaal niet gek. maar de kijker weet dat het nep is en alles wat zonder zin gedaan wordt, is dan al bespotte lijk. Iedereen die er om lacht, lachl eigenlijk niet de bedrogene maar zichzelf uit. maar weet dat niet. En pleegt dus domheid die groter is dan die waar hij zoveel plezier om heeft. De verborgen camera de uitla- chers registrerend, zou beslist nog een veel komischer effect geven. LACHEN EN UITLACHEN j doen.... Miss Waarschijnlijk zou er. wartneer een Poetsprogramma door de af keuring der kijkers volkomen de mist in ging, veel meer echt gela chen worden, want uitlachers heb ben dat maar al te vaak verleerd. Cees Buddingh noemde de ver borgen camera een misselijk vent te. maar zei niet dat zo'n apparaat door nog veel misselijker ventjes bediend moet worden om te wer ken en evenmin, dat hij zelf zich weer tot instrument van al die mis selijkheid had laten maken. Dat komt er van als het om uit lachen en niet meer om lachen "«at.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5