Nieuwe Leidse Courant MOTIE HAALT HET NIET n Commentaar Kieft vraagt opheldering Kolendamp: tien doden rAAT VAN BELEG IN CHILI Verbod verwacht van cyclamaten ook in Nederland GEVECHT MET PALESTLUSEN Syrië dreigt Libanon met krachtige acties iecoratief en Praktisch zo'n ynderzettegel Het Kwartet Rustig weer Kamer wil geen wetswijziging Toch hoop voor drie van Breda CHU komt compromis met een voorstel Na uitlating van Schut bon Initiatiefontwerp ARP over politie Staatsleningen half miljard Drie doden bij auto-ongeluk speculaas JAMIN Woensdag 22 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" otdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur af aard: iemand die in een evaarlijke situatie met zijn enen denkt. B1ERCE ik kom niet buiten... in dit geen tijd om kind te DE BILT Het centrum van hogedrukgebied, dat al enige in een groot deel van Europa itig herfstweer veroorzaakt, lag nmorgen boven de Balkan. Een ordwestelijke uitloper van dit teem reikte tot in Skandinavië. een in Noo d-Europa komen de ddagtemperaturen in het alge- en niet boven de 10 graden. El- rs worden zij ongeveer 20 gra- n. maar in gebieden, waar de lurende de avond en nacht ge- mde mist overdag niet optrekt, ven de temperaturen uiter- d lager. :en storing in de hogere niveaus oorzaakte het afgelopen etmaal Dns land hier en daar wat regen, yssen trekt de rug van hoge- ik boven Skandinavië naar het ten weg, waardoor een van de antische Oceaan afkomstig nt in de komende 24 uur tot de tse eilanden kan doordringen, der invloed hiervan wordt bij een zwakke tot matige zuide- je wind verwacht en half tot aar bewolkt maar op de meeste atsen droog weer. noruitzichten voor vrijdag: aan- uren zon: 05; min. temp. van streeks normaal tot 4 graden ven normaal: max. tem. van istreeks normaal tot 5 graden ven normaal; kans op een droge lode van minstens 12 uur: 85 een; kans op een geheel droog laai: 70 procent. arometerstand: heden 10 uur cm (1015 millibar), constant. oktober zon op 7.18, onder maan op 16.38, onder 4.49; >kt. V.M. Zon en maan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is waarschijnlijk geen meerderheid te vinden voor de motie van KVP-afgevaardigde Van Schaik, de wet zodanig te wijzigen, dat de drie Duitse oorlogs misdadigers in de Bredase strafgevangenis, Kotalla, Aus der Fiin- ten en Fischer, in vrijheid kunnen worden gesteld. De tegenstem mers zijn in twee groepen te verdelen, de principiële tegenstanders en zij, die wel voor vrijlating van de drie zijn, maar de motie van de heer Van Schaik onduidelijk en dubbelzinnig vinden. motie gehandhaafd, dan zullen nog enkele andere KVP'ers overwegen te gen te stemmen. Voor vervolg zie pag. '5 De drie ITIAGO President Eduardo van Chili heeft gisteren in het and de staat van beleg afgekon- en de zitting van het parlement irst. gebeurde nadat de regering melding gemaakt had van rij van een legerregimenl in de itad, die zij bestempelde als een tot een staatsgreep, taak van de muiterij in het re- Tacna zou zijn de ontevre- d over de lage salariëring. Vol- erichten zouden zich in de ka- van het betrokken regiment e onlusten hebben voorgedaan, et met name genoemde kapitein et bevel op zich hebben geno- igsgetrouwe troepen zijn naar terne gezonden om de opstand irdrukken. machtigste, linksgeoriënteerde, 'bond heeft een algemene sta man onbepaalde duur üitgeroe- et wil daarmee protesteren te- te opstandige beweging, ïraal Roberto Viaux Marambio, opstand leidde, ontkende dat .'tie gericht was tegen de rege- f de president. Zij had louter De KVP'er vraagt in zijn mo tie de minister van justitie de wet te wijzigen, waardoor levens lang gestraften na verloop van tijd in vrijheid kunnen worden gesteld. Als gevolg van dié wets wijziging zouden de drie in Breda kunnen worden vrijgelaten. Na 1971, vindt de heer Van Schaik, vanwege de viering van het 25- jarig bevrijdingsfeest. Dat vindt een groot deel van de Kamer niet eerlijk. Het is een motie met een dubbele bodem, een dubbele betekenis, vond ds. Abma (sgp). Gisteren dacht men dat de heer Van Schaik zo zijn motie zou wijzigen, dat alleen de nadruk zou worden gelegd op de vrijlating van de drie cn niet op de wetswijziging. Zo'n motie zou de steun van een heel kleine Kamer meerderheid verkrijgen. Maar 'het is de vraag of minister Polak die zal uitvoeren. Vandaar het „compromis-voorstel" van freule Wttewaall van Stoetwegen (chu) dat men naar een andere vorm moet zoe ken om de drie Duitsers enige hoop te verschaffen. De stand van zaken is momenteel als volgt: tegen de motie zijn de overgrote, meerderheid van VVD en PvdA, de PSP, CPN, vier leden van de CHU, ongeveer de helft van de AR-fraktie, alle Boerengroeperingen, GPV, SGP, PPR en vier KVP'ers. Wijzigt de heer Van Schaik zijn motie, dan zullen enkele AR- ën KVP-leden de balans ten gunste van de motie doen overslaan. Blijft de DEN IIAAG De door staats secretaris Kruisinga toegezegde no- j ta over cyclamaten, de zoetstof I waar de afgelopen dagen zoveel over te doen is, zal morgen of overmor gen aan dc Kamer worden aangebo den. Er is enige vertraging, doordat I de meest recente wetenschappelijke gegevens met name uit Amerika nog moeten worden verwerkt. Verwacht wordt dat de staatsse cretaris in zijn toelichting zal con stateren dat het beter is ook in ons land de Cyclamaten uit de handel te nemen. Daarmee handhaaft hij een gedragslijn van Volksgezondheid dat, indien kankerverwekking bij dieren door een bepaalde stof is aange toond, déze voor menselijke con sumptie wordt verboden. Datzelfde was indertijd het geval met aflatoxine, die in pinda's en pindakaas kan zitten. Aflatoxine is een schimmel die nogal eens op aardnoten kan voorkomen indien de ze niet droog genoeg worden opge slagen. Omdat de stof kankerverwekkend is gebleken bij dieren, is de contro le zeer streng; overigens ook door de verwerkers. Niettemin ontdekken keuringsdiensten nog regelmatig be smette pinda's. TEREMENDO Achttien kinde ren variërend in leeftijd van acht tot zestien jaar zijn in het Mexiaanse dorp Teremendo onder tonnen wit zand bedolven toen zij zand opgroe ven voor de herbouw van hun dorpskerk. Er ontstond een .grond verschuiving, die de kinderen het le ven kostte. DAMASCUS Syrië heeft gisteravond zijn grenzen met Libanon gesloten en gedreigd met krachtige maatregelen om de Libanese autoriteiten te dwingen hun strijd tegen de Pa- ten doel de interne vraagstukken van 'het leger te regelen, waaronder het gebrek aan materieel. President Frei heeft een beroep op hem gedaan, zich aan de militaire autoriteiten over te geven. Hij zei voorts dat verhoogde soldij voor de troepen in overweging was en dat hij altijd aandacht geschonken had aan de modernisering van het leger. Dit (en de bedreiging met de ge- j zagsgetrouwe 'infanterie) heeft Viaux i blijkbaar van zijn resolutie doen af- zien. i^h 'h\ GRATIS cZa u. tt*. i i*« abfflieUi, cp%ug~! F 'k geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het AR-Tweede-Kamerlid G. A. Kieft heeft minister Schut verzocht vandaag in de Kamer een verklaring af te leggen over zijn nota over de oefenterreinen. De heer Kieft bracht deze wens gistermiddag in de Kamer ter sprake namens de Vaste Commissies van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk, Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening en van Defensie. Minister Schut heeft deze week bij Schut. Behalve in de fracties van de doorschemeren, dat spoedig met aanleg van drie regionale oefenter reinen zal worden begonnen. Er gin gen zelfs geruchten dat men al met die uitvoering was gestart. De bewindsman verklaarde uit drukkelijk, dat de Tweede Kamer i deze nota zal moeten aanvaarden, omdat er geen enkel alternatief is. „De Kamer moet maar door deze zu re appel heenbijten". zei dc minister. J Verzet tegen nota De drie Kamercommissies willen, voordat de nota door de Kamer zal worden besproken, eerst een aantal hearings organiseren, waarop de be volking en organisaties in de betref fende gebieden kunnen worden ge hoord. Er schijnt in de commissies nogal bestaat ook in de fraktie van de ARP verzet tegen deze plannen. Met name defensiespecialist Walburg vindt het niet nodig dat het Kuinderbos wordt opgeofferd. lestijnse commandotroepen in het zuiden van Libanon te sta ken. Dc Syrische Baathpartij zei dat „de misdaad, gepleegd door samenzwe rende leiders van Libanon, niet onge straft zal blijven als zij niet snel een einde maken aan het imperialistische en zionistische komplot, dat tracht een slag toe te brengen aan het Pales tijnse verzet". De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie heeft de Arabische staatshoofden en regeringsleiders verzocht stappen te doen bij Libanon om een einde te maken aan Libanese maatregelen te gen guerrillagroepen. DODEN Wat er nu precies in het zuiden van Libanon aan de hand is, is nog niet duidelijk. Libanese strijdkrach ten zouden vrijdag een groep Arabi sche guerillastrijders hebben bescho ten, toen dezen in een gevecht met Israëlische troepen waren verwik keld. Er zouden doden zijn gevallen, ook onder de inwoners van het dorp waar de guerrillastrijders zich had den verschanst. Volgens de Palestijnse verzetsorga nisatie duren gevechten, die maan dagavond begonnen, bij twee Libane se dorpen voort. Ook hier zouden doden zijn gevallen. Libanon zou een aanzienlijke legermacht in de strijd hebben geworpen. Afgelopen nacht heeft zich ach ter de woning van de directeur- ge neraal van de Libanese binnenlandse veiligheidstroepen in Beiroet een zware ontploffing voorgedaan. Er werd schade aangericht. In een woonwijk van de Israëli sche guerrillastrijders hebben beslo- sche stad Haifa zijn vanmorgen drie bommen ontploft. Een man werd ge dood. Er was een flink aantal gewon den. De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dajan. zei op een ver kiezingsbijeenkomst dat Israël de be zette Arabische gebieden moet in lijven om het land groter en sterker le maken dan voor de Zesdaagse Oor- log. DEN HAAG De Kamerfractie van de ARP heeft beslo- ten dat haar lid de heer M. W. Scha- 1 kei een initiatiefontwerp zal indie nen over de organisatie vgn de poli tie in Nederland. Het ontwerp beoogt het beslaande dualisme tussen rijks- en gemeente politie te doorbreken met een gewes telijk georganiseerde politie. Het debat in de Tweede Kamer over de motie-Van Schaik (vrij lating van de drie oorlogsmis dadigers die in Breda nog ge vangen zitten) ging gistermiddag even gepaard met rumoer op de publieke tribune. Er werd ge roepen en met borden gede monstreerd tegen het vrijlaten van „de drie van Breda". Even later verscheen Kamervoorzitter mr. Van Thiel op de publieke tribune om de gemoederen te kalmeren. En dat lukte. £)E vraag of de drie Duitse oorlogs misdadigers die nog te Breda gevangen zitten moeten worden vrij gelaten heeft gisteren niet alleen de Tweede Kamer, maar ook alle frac ties verdeeld. Op vaak bewogen wijze zijn de stand punten toegelicht. Hoe schrijnend de kwestie was, bleek ook uit een ex plosie op de volle publieke tribune, waar plotseling fel tegen vrijlating werd geprotesteerd. Het directe onderwerp van de dis cussie was de motie van het Kamer lid Van Schaik, waarin de minister werd gevraagd te bevorderen, dat ook levenslang gestraften voorwaar delijk kunnen worden vrijgelaten. Met deze motie heeft de KVP-er naar blijkt de drie van Breda nauwelijks een dienst bewezen. Vele Kamerle den vinden de motie niet eerlijk, om dat niet gewoon over de vrijlating werd gesproken. Bovendien zei dr. Van Schaik in zijn toelichting, dat de drie van Breda toch niet vóór 1971 (verkiezingsjaar) vrij zouden kunnen zijn wegens „technische moeilijkhe den". Wanneer minister Polak direct met een voorstel was gekomen de drie vrij te laten, zouden meer Kamerle den hebben voorgestemd. Maar aan deze motie konden ze moeilijk hun stem geven. Blijft de vraag hoe dr. Van Schaik aan die minder gelukkige motie komt. Zou hier een compromis achter zit ten binnen de (grote) KVP-fractie? Of is hij slachtoffer geworden van juridische perfectie? VENLO In Lomm bij Venlo wer den gisteravond drie personen op slag gedood toen de auto waarin zij zaten bij een inhaalpoging in volle vaart onder een tegemoetkomende zware vrachtauto terecht kwam. De drie slachtoffers moesten door de brandweer uit het wrak worden ge haald. Het zijn de 63-jarige mevrouw Th. Kropman-Weijers uit Nijmegen, de 33-jarige mevrouw Schrijvershof- Kropman uit Den Haag, die de auto bestuurde, en haar achtjarig dochter tje Jacqueline. DEN IIAAG Het bedrag van de twee staatsleningen, waarvoor giste ren dc inschrijvingen openstonden, is vastgesteld op een totaal van 500 miljoen. Het ministerie heeft de zevenjarige lening bepaald op 300 miljoen en de 25-jarige op ƒ200 miljoen. Het rentepercentage voor beide is acht. Van het op de langlopende lening ingeschreven bedrag wordt 22 pro cent toegewezen. Op de kortlopende lening wordt vijftig procent toegewe- zen_ indien de inschrijving de 250.000 niet overtreft. Op hogere inschrijvingen wordt 125.000 toege wezen vermeerderd met 2,135 procent van het bedrag, waarmee dit bedrag de 250.000 overtreft. morgen 2IO gram van 65 voor 55 niet te geloven voor die prijs! De nieuwe Westduitse bondskan selier, Willy Brandt, legt na dat hij met krappe meerderheid is gekozen de eed af tegen over de voorzitter van de Bonds dag, de christen-democraat von Hossel (rechts). Brandt is de eerste sociaal-democraat, die ais bondskanselier optreedt. (Zie ook elders in de krant). niet nodiq als u op de envelop schrijft: i -j I wat verzet t€ Z1in gerezen tegen het Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.1 eigenmachtig optreden van minister Tan jong tot and met sparen vertrouwd RaiffeisenSpaarweek 27t/m 31 oktober Als gevolg van windstil en vochtig weer deden zich giste ren weer een groot aantal ge vallen van kolendampvergifti ging voor. Zeker tien mensen kwamen om het leven. Enkele tientallen anderen moesten met vergiftigingsverschijnselen in ziekenhuizen worden opgeno- voorkamer zien der had haar in de liggen. Vijf kwartier later waarschuwden buren van het echtpaar Kop- De Rid der de politie omdat de rolluiken van dit huis nog steeds gesloten waren. De heer Kop werd levenloos naast zijn bed aangetroffen. Zijn vrouw toonde nog tekenen van leven en staande mevrouw G. i werd ijlings naar een ziekenhuis ge- Een passerende schil- bracht. (Zie voorts pagina 11) ln de Brabantse gemeente Terhey- den eiste koolmonoxydevergiftiging gisteren twee mensenlevens. De Rijkspolitie vond gistermorgen om half negen het stoffelijk overschot van dc alleenstaande Könemann (75)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1