Leo Driehuijs: „Camera's suggereren het publiek" NOS-orkesten geven tv-concerteiv CAROLINA YES 13 WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 VANAVOND TE ZIEN j Ned. 1 NOS 7.07 uur Scala. I 7.31 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 8.30 uur Italiaanse speelfilm Vanina Vinini. '10.30 uur Toonbeeld, tv-concert door het Omroeporkest. Ned. 2 KRO 7.03 uur Mik in Doetinchem. 1 8.20 uur aflevering misdaadserie „Politie New York". 8.45 uur documentaire film over Gandhi. 9.25 uur „Zelf doen": bollen planten, wenteltrap ma ken, autoverzorging. Emoties DE emoties, gisteren losgebarsten I in de Tweede Kamer, werden \lteravond druk op het scherm ge apporteerd. Het NOS-journaal \aakte er melding van, maar Brand gat was met een filmploeg aanwezig koeest en kon er een extra reporta- i van laten zien. Een ander evenement was de ver- lezing van Willy Brandt tot tndskanselier van West-Duitsland, «araan het journaal veel aandacht iteedde. Daarom dus het voor 'RO's Televizier een tegenslag, dat 'RO's Televizier een tegenslag, dat •scheen: wat drs. Hoogendijk nu uit de Tweede Kamer en wat Jo- van Minnen uit Duitsland vertel- was al overbekend. Het nog altijd ikke magazine had één opvallend irwerp tussen vele kleine, name- een beeldverslag van het aan- ien van Marokkanen voor werk Nederland. iKRO's door jongeren gemaakte pgazine „Verslag op dinsdag" kan jjn vorm nog niet vinden. Het knik ken door bejaarden was wel een pdig onderwerp, maar werd te on- [idelijk behandeld. Treffend was el als tijdsbeeld het gesprek met m 20-jarige muzikant, die een poos mg alleen om het geld in Vietnam jor de Amerikaanse soldaten had speeld en zich van oorlog niets had ngetrokken, terwijl hij achteraf aagde dat hij zo hard is geworden het nu in Nederland zo vervelend idt omdat er geen 3000 gulden per iand is te verdienen met een mu- kinstrument. De rest van het halve uur is bij alweer in nevelen van vergeten rgaan. De vele overige uren van de avond rden besteed aan bekend amuse- >nt in vaste rubrieken. Brandpunts jrtuitzending was daartussen een tig stuk werk. lond met ruilhart krijgt vier jongen PARIJS De Franse hond Nou- uche, die twee jaar geleden tege- k met Philip Blaiberg een nieuw irt kreeg, heeft in Parijs het leven schonken aan vier gezonde hon- ©nbabies. Ook de vader van de jon- hondjes heeft een ruilhart. Het is e eerste keer dat nieuw leven werd >boren uit honden met een overge- int hart. ^UfOltrengf jn de huid gezondheid en zuiverheid (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik zag ex- eerst erg tegenop, maar het is me zo meegevallen", zegt de jonge dirigent Leo Driehuijs, „de camera's suggereerden voor mij een groot publiek en ik heb contact met toehoorders nodig." „Het was de eerste keer, dat ik voor televisie dirigeerde. Op de repetitiedag was ik nerveus door al die lampen en die be wegende camera's om me heen. De volgende dag was ik er al aan gewend en kon ik heerlijk werken." De NOS begint vanavond op Ned. 1 met het uitzenden van 9 tv-concer- ten, te geven door „eigen" orkesten. Het Omroeporkest bijt de spits af. In feite is Henk Spruit vaste dirigent van dit orkest. Waarom staat Leo Driehuijs er dan voor? Regisseur Fred Bosman vertelt ons: Leo Driehuijs is een van onze diri genten in vaste dienst. De opnamen vielen toevallig in een periode, waar in hij het Omroeporkest leidde. Henk Spruit was er toen niet." De concerten zullen zich bewegen op het licht-aansprekende, polu- lair-romantische vlak. Vandaar dat u vanavond in 40 minuten krijgt te ho ren: de ouverture „Ruslan en Lud- milla" van Glinka, een Serenade voor strijkorkest van Elgar en de overbe kende compositie „De Moldau" van Smetana. „Wij weten heel goed, dat wij mik ken op een minderheidsgroep onder de kijkers", zegt Fred Bosman, „maar dat betekent toch altijd nog een au ditorium dat in één keer ongeveer ge lijk staat aan het hele winterse con certbezoek in Nederland." Het televisieconcert is geen grote treffer, maar het haalt op Ned. 1 (volgens het kijkonderzoek van de NOS) 11 tot 12 pet. kijkdichtheid (naar schatting 800.000 personen) en op Ned. 2 5 pet. Dat valt niet uit te poetsen. „En wij hopen met deze concerten steeds meer kijkers aan te trekken". Hoop doet leven en wie weet. An dere omroepen hebben dat ook al sei zoenen lang geprobeerd en de resul taten zijn niet overweldigend maar wel moedgevend. Waarom ineens? „Waarom begint de NOS ineens met eigen concerten? Echt alleen maar om het kijkpubliek te dienen of ook omdat er sinds de oprichting van de NOS een mogelijkheid bestaat om de grote (dure) radio-orkesten ook op de televisie te brengen?" vragen wij. Fred Bosman geeft dat laatsté ge redelijk toe: HILVERSUM j VARA 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzending D'66. 18.30 Stereo: Klink zonder nonsens. 19.30 19.35 Buitenlands week- 'erzlcht. 19.45 Stereo: Tan- >-Rumba orkest met zangso en. 20.10 Licht instrumen- trio. 20.30 De verkiezingen Oostelijk Flevoland: uitsla- en commentaren. 20.40 |Btereo: VABiA-Dansorkest en tolisten. 21.05 Reportage over bisschoppen-synode in Ro- 21.25 Pop-eye: licht mu ziekprogramma. 22.00 No'u, kn...l: actueel satirisch pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualitei ten. 22.55 Stereo: Hobo, klari net en fagot. 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n 298 m. NCRV 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. N.O.S.: 19.00 Open- Kunstbezlt. :»*0 Moet de teftijd van meëïderjarlgheid 'erlaagd wordendiscussie. 1.35 Geen onderdaan maar urger: over de staatkundige 'orming van de Nederlander. 1.50 Programma voor blinden m slechtzienden. 20.00 Radio- lortret van Georg Kessler. 1.25 Reportage voetbal wedstrijd Nederland - Bulga rije. 22.20 Stereo: Lichte gram- mofoonmuziek. 22.30 Nieuws. K.38 Parlementsoverzicht. 22.45 'lereo: X, een sprong in het 'ster. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE; i VANAVOND:: NEDERLAND I N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fa beltjeskrant. STER: 18.56 Re clame. N.O.S.: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. N.O.S.: 19.07 Scala: informatief pro gramma. CVK/IKOR/RKK: 19.31 Kenmerk: over kerk en samenleving. STER: 19.56 Re clame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20.20 Po litieke Partijen: D'66. 20.30 Kleur: Vanina Vanini, speel film. (Keuring: 14 jaar). 22.15 Uitzending Stichting Socutera. 22.30 Toonbeeld: Omroepor kest. 23.10-23.15 Journaal. NEDERLAND II N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fa beltjeskrant. STER: 18.56 Re clame. N.O.S.: 19.00 Journaal. KRO: 19.05 MIK: muzikaal amusementsprogramma. STER: 19.56 Reclame. NOS 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Kleur: Politie New York. TV-serie. 20.45 Gandhi: revolutionair zonder geweld, documentaire film. 21.25 Zelf doen: adviezenrubrlek. HIRO: 22.05 Wij Europeanen. 22.10 Jongensstad Brasil. 22.15 40 Jaar A.V.O. 22.20 HIRO-Maga- zine. N.O.S.: 22.25 Journaal. TELEAC: 22.30-23.00 Levende Filosofie - les 3 (herh.) België, Kanalen Nederlands: 2 en 10. 19.25 Zandmannetje: Ooie vaarsfamilie. 19.30 Vergrootglas op de postzegel. 19.45 Hier spreekt men Nederlands. 19.50 Zoeklicht. 19.55 Mededelingen en De Weerman. 20 00 Nieuws. 20.25 Doris Day-show, feuille ton 19. 20.50 Panorama. 21.35 Monica, eenakter van Pauline Macau ly. 22.10 Gastprogram- ma: Het vrije woord. 22.40 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP Filmmuziek „Oklahoma", Lc canon de Pachelbel, Le chant de mallory, Le refuge de tes bras, Delilah, Pour la vie, Les roses rouges sont fanées. Pour une porame, Comme un garcon, I'll never leave you, Lik ou flnit le ciel, De ville en ville, Le dixieland, Aqua rian moon, Bouquet. Rojo, Whisper not, Latin hangover, His sister. HILVERSUM I 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Stereo: Klankjuwe len (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Sportre- vue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.30 *t Muzikanten- uur: I. Beiaardconcert: n Koperkwartet: III. Stereo: Pia norecital. 14.30 Met het oog op de toekomst: I. Hoe houden wij Nederland leefbaar. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Scala: ontmoetin gen met jonge Nederlandse kunstenaars: I. Klarinet en pl ano: n. Pianorecital: m trio met zangsoliste en vocaal ensemble. 17.00 Lichte gram mofoonmuziek voor de tieners 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Me dedelingen. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badlnerle: klassieke grammo foonmuziek. (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw.) N.O.S.: 10.00 Wat heeft dat kind?: pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NORV: 12.00 Los-vast: gevarieerd pro gramma. .12.26 Mededelingen tb.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten. 14.00 Stereo: The Klllma Ha- wailans Show. 14.30 Stereo: moderne kamermuziek. 15.00 Protestantse mlddagdienst. N.O.S.: 15.30 Meer over min der: meer informatie over mensen en dingen, die minder op de voorgrond treden. C16.00 - 16.02 Nieuws) NCRV 17.45 Sportactuallteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd: koorzang. HILVERSUM 111. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Mu ziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Licht instrumen taal programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) N.O.S.: 12.00 Nieuws. 12.03 Herman Stok presenteert.... KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 Muziek van één tot twee. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-In. 15.00 Nieuws 15.03 Pop- en country- muzlek. 16.00 Nieuws. 16.03 Hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Ver- zoekplatenprogramma. W-x4::-:v:w^ televisie; WORGEN BELGIë Nederlands progr. kan. 2 en 10 14.05-15.50 School-tv. moet je heel sterk voor wezen. Nu heb ik het voordeel, dat ik me hele maal aan mijn man kan wijden, dat ik ook goed begrijp, waar hij het over heeft als hij moe thuiskomt. Hij moet dan kunnen uitpraten en ik weet hoe ik hem moet opvangen." „Ja, wij hebben twee kinderen, Ni- eolette van 8 en ons anderhalf jarig knulletje Bastia&n. Ik heb een heer lijke hulp, die altijd wel wil oppas sen, dat is ideaal. We wonen in Mui- derberg, maar nu mijn man is be noemd tot vaste dirigent bij het Gel ders orkest, proberen we in de buurt van Arnhem te gaan wonen. Natuur lijk blijft hij ook in dienst bij de NOS. maar dat is meest werk over dag, dan kan hij wel naar Hilversum toe gaan." ..Vindt u het prettig, uw man op de televisie te zien?" „Ja. heel erg. Ik denk dat het hem ook grotere bekendheid zal geven en dat vind ik zo fijn!" VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 VARA 8.10 uur Ziezo 8.30 uur uitslag verkiezingen in Oostelijk Flevoland. 9.05 uur reportage bisschoppen synode in Rome. 9.25 uur pop-eye. 10.00 uur satireprogramma „Nou, en 11.20 uur jazzmagazine. Hilversum 2 NOS 8 uur portret van bondscoach Georg Kessler. 8.25 uur reportage voetbalwedstrijd NederlandBul garije in Rotterdam. 10.45 uur magazine Iks, een sprong in het duister. Leo Driehuijs, die vanavond het Omroeporkest voor de NOS-televisie dirigeert en zelf toelichting geeft op de uit te voeren werken. „Ja, wij kregen nu de kans. Het Radio Filharmonisch, het Omroepor kest, hel Radio Kamerorkest, het Promenadeorkest, ze zijn stuk voor stuk van zulk een kwaliteit dat ze mogen worden gehoord en nu daarbij gezien ook." „Maar voor de musici betekent een contract voor radio-optreden iets an ders dan een voor tv-optreden. Is daarvoor al een regeling getroffen?" „Neen, nog niet, wc zijn er wel over bezig. De musici zijn in goed vertrouwen op juist overleg alvast begonnen. De sfee.r is best." „Wij missen het Metropoleorkest in de rij?" „Dat heeft verleden jaar al een reeks voor de VARA gemaakt, maar dat speelt een ander genre dan wij in deze serie (die vierwekelijks op het scherm komt) voorslaan: hel popu- lair-romantisch-klassieke. 't Is echt geen kwestie van één orkest uitslui ten." We hebben de uitzending voor van avond vooruit gezien. Naast Leo Driehuijs zal zijn jonge blonde vrouw Henny Driehuijs-Postma mee te kijken. „Ik ga altijd als het maar even kan. met mijn man mee. Ik heb ne gen jaar geleden, toen we trouwden, mijn eigen carrière voor de zijne op gegeven. Ik was operazangeres, ik zong bij de eerste Nederlandse Ope ra. Leo was toen we elkaar leerden kennen hoboïst in liet orkest. Maar hij wilde toen al dirigent worden en wetrd het ook al voordat wij trouw den. Twee kunstcarrières naast el kaar, dat gaat niet." „O nee, ik heb geen spijt, dat ik heb opgegeven. Ik zou mentaal toch mis schien te kort geschoten zijn om een eigen carrière op te bouwen, daar Te zien oppie Loep en het geheim van de degenstok Wat u vanavond krijgt te zien is geen concertreportage. Het Omroep orkest en zijn dirigent treden keurig gerokt voor u op, maar in een hoek van studio I en zonder publiek. Daardoo-r mist het concert op zich zelf naar onze smaak een dimensie: de sfeer van de volle zaal, waardoor directe reacties ontstaan en de kijker zich voelt opgenomen in het geheel. Er volgt geen applaus op de uitvoe ring. de dirigent dankt u niet voor uw bijval." Er is ook niet origineel gefilmd: regisseur Bosman volgde de platge treden paden: alle bekkenslagen in beeld, de paukenroffel van dichtbij te zien, een pregnant stukje harpspel en de inzet van de houtblazers in close up. Hoewel het niet gewenst is, een klassiek concert met regieschokken en heftige cameratrucs op te luisteren, maakt nu het geheel een wat steriele indruk. Maar de muziekliefhebber komt aan zijn trekken, als hij, zoals bij elk tv-concert het metalige FM-geluid voor lief wil nemen. HILVERSUM NOS-programma- commissaris voor televisie J. W. Ren- gelink is een belangrijke positie bij de EBU (Europese Radio Unie) toege vallen. Tijdens een in Londen gehou den vergadering van de t.v.-program- macommissie werd hij benoemd tot voorzitter. Hij volgt hiermee de heer M. Be- zenQon, directeur-generaal van de Zwitserse omroep, op. De program macommissie houdt zich bezig met Eurovisie-aangelegenheden, de inter nationale nieuwsuitwisseling (waar toe de heer Rcngclink jaren geleden de stoot gaf) en lopende projecten waarbij niet alleen de Eurovisielan- den, maar ook tv-organisaties in an dere werelddelen kunnen betrokken zijn. Ter herinnering aan het feit, dat de Indiase vrijheidsstrijder Mahatma Gandhi 100 jaar geleden werd gebo ren, maakte de Britse tv-maatschap- pij Granada een documentaire film over zijn persoon en leven. De KRO vertoont die vanavond op Ned. 2. Gandhi, U ziet hem op deze foto samen met lord Mountbatten, een van de belangrijkste tegenspelers, de toenmalige onderkoning van Brits In- dië, ivas de grote voortrekker in het lijdelijk verzet, dat pas in de jaren '60 grote navolging vond. In 1933 ging hij voor het eerst in hongerstaking, daarmee de hele we reld opschrikkende en zo de aandacht op zijn land vestigende. Gandhi mik te ook op een totale verzoening tus- sqn Hindoes en Moslims en dat doel heeft hij nooit bereikt. Een jaar na de onafhankelijkheidsverklaring voor India, in 1948, stierf hij op 79-jarige leeftijd door een kogel, die een fana tieke Hindoe bij het begin van zijn dagelijkse gebedsdienst op hem af vuurde. Zijn geweldadige dood komt over een met die van dr Martin Luther King, een van zijn volgelingen in de vreedzame, maar onverzettelijke strijd voor een vrije mensheid. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 'Waarom?' vroeg Nïckleby. - 'Omdat u zich nooit ergens over verwondert,' antwoordde Newman. Nickleby rukte zijn bediende de brief uit de hand, wierp er een koele blik op, opende hem, las hem en stak hem in zijn zak. 'Het is zoals ik dacht, Newmanzei Nickleby. 'Hij is werkelijk dood. Lieve hemel! Het is toch onverwacht. Ik had het niet gedacht, waarlijk niet.' Bij deze roerende ontboezemingen van zijn smart, trok hij bedaard zijn handschoenen aan, en ging met de handen op de rug, langzaam ver der de weg op naar het West-End. - 'Kinderen in leven?' vroegNoggsdie naast hem liep. - 'Ja, dat is juist het ergste,' antwoordde Nickleby, 'zij leven alle twee nog.' - 'Twee?' zei Newman Noggs. - 'En de weduwe ook nog!' voegde Nickleby eraan toe. 'En alle drie hier - hier in Londen, ver duiveld!' Newman bleef een eindje achter zijn baas lopen en zijn gezicht was krampachtig samengetrokken. 'Ga naar huis," zei Nickleby na een poos stilzwijgen. De woorden waren nauwelijks uitgesproken, of Newman schoot dc straat over en was in een ogenblik uit het gezicht verdwenen. 'Heel aardig,' prevelde Nickleby bij zichzelf, terwijl hij zijn weg vervolgde, 'heel aardig. Mijn broer deed nooit het geringste voor mij zolang hij leefde cn ik verwachtte zo iets ook niet, maar nauwelijks heeft hij de laatste adem uitgeblazen, of men wendt zich tot mij als enige steun van een gezonde sterke vrouw en een paar op geschoten kinderen. Wat gaan ze mij aan? Ik heb ze nooit gezien.' Vol van deze overdenkingen legde Nickleby de weg naar het Strand af, en bleef eindelijk voor de deur van ccn bovenhuis staan. 'Is mevrouw Nickleby thuis?' vroeg hij scherp. - 'Zij heet niet Nickleby,* antwoordde het meisje dat opendeed. 'U bedoelt zeker La Creevy.' J Nickleby zag de meid, die hem op deze wijze terecht wees, misnoegd aan en vroeg op vinnige toon, wat zij daarmee zeggen wilde. Zij was juist van plan hem te antwoorden, toen een vrouwenstem vroeg wat er gaande was. 'Mevrouw Nickleby,' zei Ralph. - 'Dat is op de tweede verdieping,' ant woordde dezelfde stem. 'Wat.ben je toch een dom ding! Is de juffrouw van de tweede verdieping thuis?' - 'Er is zoéven iemand uitgegaan, maar het was, geloof ik die van het zolderkamertje,' antwoordde het meisje. - 'Je moest dan maar gaan kijken,' zei de onzichtbare dame. 'Wijs meneer waar de bel is, en zeg hem dat hij niet kloppen moet wanneer hij op de tweede verdieping moet zijn.' - 'Goed,' hernam Ralph, terwijl hij zonder verder betoog binnen trad. 'Bent u juffrouw La - 'La Creevy,' ant woordde dc stem, en er werd een gele muts over de leuning vin het bo- venportaal zichtbaar. - 'Ik wens met uw verlof, ccn ogenblik met u te spreken,' zei Ralph. De stem antwoordde, dat meneer maar boven moest komenmaar hij was al boven voordat zij was uitgesproken en toen hij in de kamer kwam, werd hij door de eigenares van de gele muts ontvangen. Juffrouw La Creevy was een opgedirkte dame van goed vijftig jaar. 'Uit hetgeen u zoéven tegen uw meid hebt gezegd,' zei Nickleby, 'maak ik op, dat dit bovenhuis u toebehoort, juffrouw 1' Juffrouw La Creevy antwoordde, dat dit het geval was en daar zij op dit ogenblik juist de kamers van de tweede verdieping niet nodig had ver huurde zij die. Tegenwoordig woonde er een dame met twee kinderen. 'Een weduwe?' vroeg Ralph. - 'Ja, zij is weduwe,' antwoordde de dame. - 'Een arme weduwe, juffrouw?' vroeg Ralph, met een krachtige nadruk op het bijvoegelijk naamwoord. - 'Ja, ik vrees dat zij arm is,' hernam juf frouw La Creevy. - 'Ik weet toevallig dat zij dat werkelijk is, juffrouw,' zei Ralph. 'En ik zou zeggen, wat heeft een arme weduwe in zo'n huis als dit tc maken?' - 'Wel welantwoordde juffrouw La Creevy. 'Wel well' - 'Ik ben van nabij met haar omstandigheden bekend, juffrouw,' hervatte Ralph. 'Ik ben eigenlijk van de familie en zou u raden haar niet bij u te houden.' - 'Ik hoop toch,' zei juffrouw I.a Creevy hoestende, 'dat, wan neer haar de middelen ontbraken, om aan haar verplichtingen tc voldoen, dc familie van de dame...' (Wordt vervo Ig<0 Kareltje Knetter en de Bos-bubbel f: „Kom maar even binnen, ventje", zei Boltje. toen hij uit zijn lach- krampje was bijgekomen. ,Ik moet je werkelijk even spreken. Je moet me het hele verhaal van Ouwe Sy bil maar eens vertellen. Ik ben zo nieuwsgierig als een tamme kraai, vat je?!' „Ik kom graag even binnen meneer Boltje". zei Karel tje. „Als ik in uw huisje past tenminste." Nu, dat viel werkelijk wel mee. Hij paste precies in de ene leunstoel, die Boltje bij de haard had staan. Hij vond het bovendien ook erg gezellig in Böltje's boomhuisje. Dat merkte deze natuurlijk wel en daarom zei hij trots: „In een gezellig huis behoort een goede gastheer, mensenkind. Daarom zal ik je eens even tonen, dat een erkende boskabouter zijn manieren kent. Wat wil je drinken? Een kommetje eikelcacao misschien?" Hij wachtte niet eens antwoord af en liep dadelijk bedrijvig naar boven om wat eikelcacao uit zijn wintervoorraad te halen. Toen duurde het niet lang meer of hij kon een dampend kopje inschenken. „HmLekker!" zei Kareltje en hij slurpte genietend van de gloeiend hete drank. „En nu je verhaal van Ouwe Sybil", beval Boltje, die brandde van nieuws gierigheid. Kareltje stelde zijn kleine gastheer niet langer op de proef en vertelde hem alles wat wij allemaal al weten. Boltje luisterde met stomme verbazing en schudde vragend zijn wijze hoofdje, zeggende: „En heeft ze je niet ééns betoverd? Heeft ze je niet eens veranderd in een giftige pad? Heeft ze je niet eens opgsloten in een hok om je vet te mesten, zoals indertijd ook met een zekere Hans en Grietje is gebeurd? Jonge, jonge, jonge, dan heb je geboft, hoor! Haast niet te geloven! Ik zou bijna zeggen, die heksgp van tegenwoordig daar zit het ware vuur óók niet meer in. Die zijn óók niet meer wat wij, erkende boskabouters, van oudsher heksen noemen!" p Jaap bedacht zich geen ogenblik. De schat interesseer- hem niets meer. Hij wierp zijn houweel tegen de grond rende, alsof een losgelaten berggeest hem op de hielen A "Verschrikkelijk!" hijgde hij, "lk moet me redden, de {kaanHij kon zelfs niet meer denken van angst. lar was de uitgang en Jaap rende het eiland op. "Ik moet af', zuchtte hij, "in het water is de enige veilige tot»...!" En hij voegde de daad bij het woord, toen hij boven aan de stijle rots gekomen was. Even keek hij in de gapende diepte, toen vermande hij zich en sprong dapper naar beneden. Een harde plons zei, dat Jaap in het zilte nat terecht was gekomen Lappie en Jonas hadden het strand bereikt, waar de schipper bezig was het bootje op gang te houden, "of jullie nooit komen!" riep hij. "Die lavastroom komt hier recht op aan... als we niet vlug zijn verbrand mijn hele schip!" 10074

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13