Coalitie krijgt het niet gemakkelijk au Rappard naar liet ziekenhuis? Alarmtoestand tuinbouw rremans schoot naar verlies KRO gaat stug door met tv-amusementsseries Conditie aanwezig Brandts kabinet beëdigd Polak: Nog geen maatregelen Proces rechter duurt 3 dagen Liberale FDP zwakke partner LUDWIGSHAFEN KRIJGT W.K. JUDO Buit bijna half miljoen bij overval in Londen Weinig rookgassen asfaltinstallatie Bulgaars elftal Te veel zout giet water 11 WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 [Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG Naar verluidt l de burgëmeester van Gor- n, mr. L. R. J. ridder Van Rap id, op korte termijn een ope- ie moeten ondergaan. Dit be- een extra complicatie bij oplossing van de bestuurlijke len in Gorkum. durende de periode dat de bur- leester in het ziekenhuis moet blij- zou een buitenstaander met de tneming van het burgemeester- [p moeten worden belast. In dit land wordt de naam genoemd de oud-burgemeester van Den g, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. I de Tweede Kamer is gisteren aan de orde ge naar aanleiding van vragen van [socialistische Kamerlid Lems. regering staat op het standpunt, zolang het onderzoek van com- iaris J. Klaasesz nog niet is be- geen maatregelen worden imen tegen de heer Van Rappard. ister Polak zei, dat het onderzoek ende week kan zijn afgesloten. jjuffrouw Haars (ch) verdedigde burgemeester. „Is het juist, dat de [afgetreden raadsleden deze stap ?n genomen met de duidelijke pt de Arkelstad onbestuurbaar te Minister Polak moest het >rd schuldig blijven. niddels heeft de heer Van Rap- een klacht ingediend wegens ad tegen de heer J. M. M. Eck- Idt, tot voor kort voorzitter van I- DTTERDAM Een bij vlagen J goed spelend De Zwervers, heeft CVV-Combinatie met 31 slagen. Een overwinning die eerst fle rust werd bereikt. In de begin- toen De Zwervers duidelijk de ïre ploeg was, had men bepaald in geluk. De uitblinkende Borre- hs schoot in die periode zelfs een Ir tegen de lat. Saarmate de eerste helft vorderde, kken de bezoekers echteifoet initia- tot zich. Zelfs namen ze kort rust de leiding door een doel- I van Krien Koster, a de hervatting trok de thuisclub pen aanval. Het duurde dan ook Jlang voor de gelijkmaker op het 'jebord verscheen. Nadat Van Lith jt een goede kans miste, was het lfde Van Lith, die de bal achter jk Stolk Werkte. Zwervers voelde dat er meer in 3an een gelijkspel. Borreman be- jigde dit vermoeden, door in de j minuut te scoren. Het was een eldig mooi doelpunt waarmee de ^vart-Witspeler zijn club de lei- gaf. Tussen uitgelopen Henk en de paal, wist hij de bal met Ikrom schot in de touwen te ja- et feest werd pas compleet voor thuisclub, toen twee minuten na [tweede doelpunt, Borremans een schot in het doel zag verdwij- Hiermee was de strijd wel eden in een wedstrijd, waarin Schapen en Huib Broekhuizen |CVV en Vos, De Weerd en Bor- Bns bij De Zwervers de uitblin- l waren. de prot. chr. fractie, die in de afge lopen dagen als woordvoerder van de afgetreden raadsleden diverse ma len op de voorgrond trad. Volgens de burgemeester heeft de heer Eckhardt het valse gerucht ver spreid, dat de burgemeester wethou der M. Oostlander onder zodanige druk heeft gezet, dat deze zich wel genoodzaakt had gezien het wethou derschap te blijven uitoefenen. Dit zou gebeurd zijn door voor te wen den, dat de heer Van Rappard een proces-verbaal tegen de wethouder achter de hand hield. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG s== Naar wij vernemen, heeft de Haagse rechtbank drie dagen uit getrokken voor de behandeling van de strafzaak tegen de Haarlemse rech ter mr. Rambonnet. Er zijn namelijk door het openbaar ministerie negen getuigen gedagvaard alsmede drie ge- tuigen-deskundigen. Van de zijde van de verdediging zijn vijftien getuigen a decharge gedagvaard. Voor behandeling van deze straf zaak zijn 28, 30 en 31 oktober „gere serveerd". Het zou de schuld van de rechter zijn dat op 21 februari 1968 een acht tienjarige wielrijder in Haarlem na een aanrijding om het leven kwam. De rechtbank zal bestaan uit prof. mr. W. F. C. van Hattum, president, en de rechters mr. A. de Groot en mr. C. Stolk. Officier van justitie is mr. A. W. Rosingh. In de Amstelhal van het RAI-complex te Amsterdam wordt op het ogenblik de tentoonstelling Aquatech gehouden: alles over het transport en de opslag van het water. Ook het ..kraantje-lek" ontbrak niet op deze vakbeurs. MEXICO-STAD De Internatio nale Judo Bond heeft dinsdag in Mexico-Stad besloten de volgende wereldkampioenschappen judo in Ludwigshaven (VVdl) te houden. Het is voor het eerst sinds tien jaar (Parijs 1961) dat de strijd om de we reldtitels op Europees grondgebied plaatsvindt. LONDEN Voor een filiaal van een bank in het Londense East End hebben gisteren zes gewapende en gemaskerde mannen een auto over vallen die geld vervoerde. Zij ont kwamen met een bedrag van 460.000 gulden. De overvallers stapten plotseling uit een geparkeerde bakkersauto toen men. de geldzakken begon uit te la den. De drie begeleiders van het transport werden met gummiknup pels neergeslagen. Een toesnellende busconducteur, die de drie te hulp kwam, kreeg een schot in zijn voet. De overvallers sloegen op de vlucht in een van de twee auto's die ze klaar hadden gezet. De eerste wilde niet starten. ,'t Schaep met 5 pooten" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Misschien moeten we bijzondere bewondering hebben voor de KRO, omdat hij zo stug door gaat met het plaatsen van de ene mislukte amusementsserie op tv na de andere, in de .hoop dat het ooit beter zal gaan. Misschien ook wint de aanhouder nu met een nieuwe reeks van Eli Asser ,"t Schaep met 5 pooten" waarvoor behalve een be- (Van onze correspondent) EEMNES Minister Roolvink van sociale zaken heeft gisteren in Eem- nes de eerste asfaltinstallatie in Ne derland in bedrijf gesteld, die minder verontreinigde rookgassen produ ceert dan de in andere landen gel dende normen. De installatie, die twee miljoen gulden kost, is uitge rust met een ontstoffingsapparatuur dat 20 tot 100 maal minder stof uit stoot. dan de thans in bedrijf zijnde asfaltfabrieken. Deze bijdrage tot de bestrijding van de luchtverontreiniging was voor de minister voldoende aanlei ding om in het landelijke en voor de recreatie zeer in trek zijnde Eemnes de asfaltfabriek van het wegenbouw bedrijf Gebrs. Hogenbirk NV in be drijf te stellen. Metingen Afhankelijk van het te produceren materiaal bedraagt de hoeveelheid droge stof die in de lucht wordt afge voerd, zeven tot dertien procent van de maximale wettelijke norm die ln West-Duitsland als aanvaardbaar geldt. In Nederland zijn hiervoor nog geen bepalingen. Minister Roolvink zei dat wettelij ke bepalingen inzake de luchtveront reiniging niet voldoende zijn. Hij meende dat overheid en bedrijfsle ven gezamenlijk dit probleem tot een oplossing zullen moeten brengen. ROTTERDAM Dr. Stefan Bos- kov heeft de opstelling van het Bul gaarse elftal bekendgemaakt dat van avond in het Feyenoordstation in Rot terdam het Nederlands elftal zal ont moeten. Doel: Simeonov. Achter: Sjala- manov, Penev, Dimitrov, Aladjov. Jet- chev. Midden: Kolev, Bonev. Voor: Dermendjiev, Asparoekov, Georgiev. kende tekstschrijver nog vier sterke krachten zijn aangetrokken. Hét zou best eens kunnen zijn, dat dit „Schaep" in figuurlijke bete kenis door de vijf samenwerkenden bij wie men dan eigenlijk toch regisseur Joes Odufré en decoront werper Wijnand Grijzen, ook geen kleine jongens, moet rekenen ook vijf poten heeft en dus een uitschie ter wordt. Maar ja, hoe heeft de KRO niet gejuicht over misprodukties als „Stadhuis op stelten", „Mevrouw Fij nemans komt", e.d.? Vrijdagavond a.s. op Ned. 1 start van dit „Schaep" de titel ontleend aan de naam van een hengelclub, bij afkorting SVP geheten. We ontmoeten in een klein Amster dams buurt café Piet Römer als kas telein Kootje de Beer, Leen Jonge- waard als kelner Lukas Blijschap en Adèle Bloemendaal als de buurvrouw uit de wassalon Doortje Lcfèvre. Bovendien wordt er veel ge zongen in het café en Harry Bannink schreef de muziek daarvoor. De KRO verzekert ons, dat de drie liedjes uit de eerste aflevering: „Vis sen", een ode op de hengelsport door Piet en Leen gezongen, een felle strijdkreet van Adèle „Lena is weer bezig" en de kloeke uitsmijter van het hele bonte gezelschap „We zijn toch op de wereld om mekaar te helpen, nietwaar?" volgens insiders zo de jukebox in kunnen, en dat is, geloven we „het einde." Er gebeuren geen grootse zaken in het café, zegt Eli Asser: „E'en week endje uit vissen met de SVP levert al een dramatisch conflict op, dat dagen lang heftige spanningen veroorzaakt tussen hoofdpersonen en stamgas-. ten... en zo gaat dat maar door." MEXICO STAD „Ik ben blij met de lange voorbereiding. We zjjn sinds begin oktober in Mexico en pas nu beginnen de jongens zich in vorm te voelen. Ik heb goede hoop dat ze, als de strijd begint, in topconditie zijn". Koos Hcnnevcldt, coach van de Ne derlandse judoploeg, drukt twee da gen voor de strijd van de Wereldti tels in Mexico Stad begint, zijn ver bazing uit over de korte periode van acclimatisering van vele andere ploe gen. „Ik verwacht weinig van de ju doka's die hier korter dan twee we ken zjjn. Landen als België, die nog maar net in Mexico zijn... ik zie echt Van een onzer redacteuren Kanselier wiiiy Brandt zal spoedig ervaren, dat het ge makkelijker is het beleid van anderen te kritiseren dan zelf te regeren. Want geregeerd hebben de Westduitse socialisten nog niet. Ook in het kabinet Kiesin- ger voerden zij als minderheids groep voortdurend oppositie. De christen-democraten maakten in werkelijkheid de dienst uit. Daar komt nog bij dat Brandt bij het voeren van zijn beleid afhanke-- lijk is van de medewerking van de kleine liberale FDP. In de Bondsdag kan hij over een meerderheid van ten hoogste twaalf stemmen beschik ken. Hij zal het met minder moeten doen, wanfc het is bekend dat het verzet binnen de FDP tegen de coali tie slechts met de grootste moeite binnen de perken kan worden gehou den. Zijden draad Zo werd de verkiezing van Brandt mogelijk, die overigens tot het laatst toe aan een zijden draad heeft ge hangen. Zowel de socialistische als de liberale leiders moesten maar af wachten wat na de geheime stem ming (voor het eerst werd gebruik gemaakt van stemhokjes) uit de bus zou komen. Enkele liberalen hadden Brandt een verrassende nederlaag kunnen bezorgen. Zij stonden echter onder zware druk en gaven zich ge wonnen. Het zou echter te ver gaan aan te nemen, dat de coalitie voortdurend in gevaar is. De afgetreden kanselier Kiesinger was dan ook op zijn minst voorbarig, toen hij zei: „We zullen zien hoe lang het duurt". De kleine meerderheid waarmee Brandt is gekozen is naar zijn me ning kenmerkend voor wat komen gaat. Hij vergeet dan echter dat Ade nauer er in 1949 met een meerder heid van slechts één (zijn eigen) stem kanselier is geworden. Vreemd Niettemin blijft het vreemd dat de grootste partij, die slechts zeven ze- BONN Het kabinet van socia listen en liberalen onder leiding van Willy Brandt is vandaag geïnstalleerd. De ministers legden dezelfde eed af als de nieuwe kanselier. Brandt, die gistermiddag de be noemingsoorkonde van (de eveneens socialistische) president Heinemann ontving, heeft een kabinet van veer tien leden, waarin drie liberalen zitting hebben: Scheel (buitenlandse zaken en vice-kanselier), Genscher (binnenlandse zaken) en Ertl (land bouw). De belangrijkste socialisten in het kabinet zijn: Schiller (Economische zaken), Schmidt (Defensie), Georg Leber (Verkeer) en Möller (Finan ciën). De benoeming van de 57-jarige prof. Leussink tot minister van on derwijs is een politieke verrassing. Bekend is, dat vooral de studenten hem beschuldigd hebben, alle po gingen tot' democratisering van het hoeer onderwijs te hebben doorkruis» Hij was totdusver voorzitter van de Raad voor wetenschap. niet hoe ze het hoogteprobleem kun nen overwinnen. "Voor Nederland zijn de drie weken voorbereiding uiterst nuttig geweest. Alleen de eerste twee dagen is er van training weinig gekomen. De ploeg was toen ondergebracht in een hotel aan een straat waar een deel van de ondergrondse van Mexicostad in aanbouw is. Van de herrie heeft niemand een oog dicht kunnen doen. Dankzij hulp van de Nederlandse kolonie is een rustiger oord gevonden en vanaf toen verliep de training zoals Henneveldt dat wenste. Iedere dag om negen uur is de ploeg met twee wagens, bestuurd door dames van de Neder landse kolonie, naar de bergen ten westen van Mexico Stad gereden en heeft daar op 3600 meter hoogte ge oefend. Maar: „Pas nu begint de con ditie te stijgen", vertelde Henneveldt. ftermiddag ging in Carré te Amsterdam het nieuwe toneelstuk voor de tfld, getiteld Baron Swiebertje, in première. Op de foto: Bromsnor kust niets vermoedend Swiebertje de barones de hand. DEN HAAG Zout, zowel uit de Rijn als vanuit zee be dreigt op het ogenblik de tuin bouw in het westen van Neder land. Door de grote droogte van de afgelopen septembermaand, die zich in oktober voortzette, is de afvoer van de Rijn gedaald tot minder dan een kwart van de normale afvoer. Het zoutgehalte van het Rijnwater ls daardoor gestegen tot boven het toelaatbare, terwijl de geringe afvoer van Rijnwater ook heeft gemaakt dat de zouttong vanuit de zeemonden ui abnormaal ver het binnenland in dringt. Zo werd bij de stoomstuw bij Krim pen aan den IJssel een chloorgehalte van 304 milligram per kubieke meter gemeten, terwijl 300 'milligram het uiterst toelaatbare is. De tuinders in Rijnland en Delf land hebben daarom het advies ge kregen het gietwater. dat zij uit de sloten oppompen te laten onderzoe ken op het chloridionpercentage alvo rens het te gebruiken. Datzelfde geldt voor tuinders die hun percelen willen doorspoelen. Bij de hoogheemraadschappen Delf land en Rijnland, die water inlaten bij de IJsselmond, maakt men zich ernstige zorgen over de voor de tuin bouw ontstane alarmtoestand. Er wordt op gewezen, dat de maat regelen ter voorkoming van zoutover- last als gevolg van de havenplannen in het Waterweggebied en met de verdieping van de mond van de Nieu- i we Waterweg onvoldoende blijken. I tels van de absolute meerderheid verwijderd bleef, geen kans heeft ge kregen een coalitiekabinet te vormen. Even merkwaardig is het dat een partij die bijna van het tapijt ver dween, een andere partij in het zadel hielp, waarmee zij slechts op het ter rein van de buitenlandse politiek in belangrijke mate verwantschap ver toont Barzel, leider van de thans opposi tionele fractie van de CDU/CSU in de Bondsdag, heeft gezegd dat de christen-democraten de nieuwe coali tie „geen respijt zullen geven, omdat haar bestaan slechts rekenkundig ge rechtvaardigd is en niet door een verkiezingsoverwinning". Een uitla ting die ten dele juist is, maar voor bijgaat aan het feit dat de meeste coalities tot stand komen om „de re gerende partij" ten val te brengen. Hoofdtaken Barzel ziet twee hooftaken voor de nieuwe oppositie. Zij zal de nieuwe coalitie uitleg vragen van haaj- beleid, opdat de openbare mening kennis kan maken met het standpunt van de CDU/CSU. Deze zal voorts proberen, haar eigen plannen in te dienen en zo haar eigen politieke programma te ver wezenlijken. Daar staat tegenover dat op belangrijke punten zo mo gelijk medewerking zal worden ver leend. Als de christen-democraten erin slagen, op een dergelijke manier oppositie te voeren, zal het poli tieke leven in de Bondsdag zeer interessant worden. Zij zouden op velerlei gebied de liberalen in ver legenheid kunnen brengen en de coalitie dwingen tot een voorzichtige koers. Tegelijkertijd zouden zij kun nen voorkomen dat de verdeeldheid in eigen gelederen als een splijt zwam gaat werken. finitieve regeling" van de Duitse kwestie zullen de Russen de deur naar Oost-Europa op een kier zet ten. Juist op dit punt zal blijken, dat de socialisten en de liberalen niet zo ver willen gaan als de Russen zouden wensen. Zij jagen een il lusie na, die hen met de hakken over de sloot in Bonn aan de macht heeft geholpen, maar bij het verstrijken der jaren een ob sessie kan worden. Beleid Aflossing Een belangrijk onderdeel van het beleid van de nieuwe coalitie zal zijn, toenadering tot Oost- Europa. in het bijzonder Polen, te bevorderen. Kanselier Brandt moet zich echter niet laten misleiden door de vriendelijkheid waarmee zjjn verkiezing in Moskou is be groet. Want de Russen zijn hele maal niet blij met zulke toenade ringspogingen. Dat heeft Brandt er varen, toen hij een verbond sloot met Roemenië, nadat hij in Moskou bot had gevangen. Tsjechoslowakije en Polen heb ben toen ernstig overwogen, even-' eens diplomatieke betrekkingen met Bonn aan te knopen. Maar door het toedoen van de Oostduitse partij- baas Ulbrioht werd een streep door deze rekening gehaald. De wijze waarop Brandt toenadering zocht, werkte als een boemerang, doordat de Russen vreesden de greep op hun satellieten kwijt te raken. Tsjechoslowakije moest de rekening betalen. Ulbricht Toenadering tussen West-Duits land en landen van het Sow jet- blok kan slechts via Moskou worden gezocht. Vorderingen kunnen alleen worden gemaakt als Bonn bereid is, de DDR in de Russische bezet tingszone als een afzonderlijke staat te erkennen. Pas na zulk een „de- Zes weken eerder dan vorig jaar heeft de KLM gisteren haar twee miljoenste passagier van dit jaar onthaald. Het was de zee officier Th. W. G. van Aalten uit Arnhem, die had geboekt voor een vlucht naar Osaka. De foto toont de twee-miljoenste in de bloemetjes op een versierd passagierswagentje. J^AT dc socialist Brandt slechts met de hakken over de sloot kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland is geworden, is verder van weinig betekenis. De kleinste meer derheid is nu eenmaal voldoende. De keus is er niet minder definitief om. Om te kunnen regeren heeft de so- cialistisch-Iiberale coalitie overigens niet meer 249 (helft plus één van to taal der zetels) stemmen nodig. Want de christen-democraten beschikken slechts over 242 zetels, twaalf min der dan de coalitiepartijen samen. In de politieke geschiedenis van de Bondsrepubliek wordt nu een nieuw hoofdstuk geschreven. De socialisten hebben voor het erst na de oorlog de •leiding in handen gekregen. Zij moe ten waarmaken wat zij beloofd heb ben. En dat is nogal wat. Dat zij niet aan alles toe zullen ko men, zal blijken als het regerings programma van de coalitie aan de Bondsdag wordt voorgelegd. Dit geldt overigens ook voor de liberalen, die ten koste van heel veel het „monster verbond" met de socialisten hebben gesloten. Op langer termijn zal evenwel pas duidelijk worden, of de coalitie in praktijk kan brengen wat zij in de afgelopen weken op papier heeft ge zet. Daarvan zal mede afhangen, of de rebellie in de liberale FDP op nieuw de kop zal opsteken. Een meer derheid van twaalf zetels is dan een hachelijke. Het is daarom vrij zeker, dat de coalitiepartners bij het bepalen van hun beleid ernstig zullen rekenen met de christen-democraten, die nu in de oppositie terecht zijn gekomen. Grote veranderingen kunnen zich welhaast niet voordoen. Overigens breekt voor de CDU/CSU een moeilijke tijd aan. Aangenomen moet worden, dat de afgetreden kan selier Kiesinger de leiding na ver loop van tijd uil handen zal geven, teneinde verjonging van het partij apparaat mogelijk te maken. In hoever dat mogelijk zal zijn zon der de ambitieuze Beierse Strauss in de kaart te spelen, moet nog worden afgewacht. Hij heeft zijn machtspo sitie in het christen-democratische kamp verloren. Niettemin zal hij de positie, welke hij met zoveel moeite had opgebouwd niet gemakkelijk prijsgeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11