HAKBIJL IN KUINDERBOS Commentaar Geruchten bestand YS over in eenzijdig Vietnam slv; KAMPBEWONER (43) DOODGESCHOTEN Het Kwartet EINDHOVEN OOK BOOS RECORD BAARD Von Hassel voorzitter Bondsdag Minister Schut rekent op medewerking Kamer IATA: SEIN OP ORANJE mzr „.-«I* Washington geen commentaar Man (70) weken dood in woning Staatsgreep in Somali i\a ruzie met vader en zoon de uitgekiende den hart Prinsje niet meer in couveuse Frisdrank Teb uit produktie SPREUK HIT WEER Rustig weer Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 21 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ook Eindhoven is verbolgen over de nota van minister Schut. Er is gesold met de belangen van onze streek, merkte een van de wethouders op in verband met de voorgestelde uit breiding van het militair oefenterrein in Oirschot. „Het effect van de inspraak is nihil gebleken." I'oor aanlog ran schietkamp Harskamp moot aangopasi Oefenterrein Oirschot grotor et is een waagstuk om in deze tijd records te spreken van „de ipgste", maar in Finland is de ge en sioneer de spoorwegarbeider Si- trd Romar onbetwist recordhouder dit netelig terrein, want zijn eer- tdwaardig sieraad is ruim een $ve meter lang. In Helsinki waar baardkoniny woont, is men trots op dit jenomeen. 30NN De nieuwe Westduitse indsdag heeft gisteren de 56-jarige risten-democraat Kai Uwe von issel als voorzitter herkozen. Von issel, die deze functie al sinds fe- uari van dit jaar vervulde, kreeg van de 517 uitgebrachte stemmen, waren 72 tegenstemmen, en 34 af vaardigden onthielden zich van mming. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering wil in het Kuinderbos toch een infanterieschietkamp laten aanleggen ondanks het felle verzet van gemeentebesturen en bevolking in de omgeving van dit bos. In aanwezigheid van prins Bernhard, prins Claus en mr. Van Vollenhoven is gistermorgen in de grote zaal van het RAI- congrescentrum ie Amsterdam onder voorzitterschap van presi dent-directeur dr. G. van der Wal van de KLM de 25ste jaar vergadering geopend van de IATA, de internationale organi satie van de burgerluchtvarrt. Voor het begin van de vergade ring was er nog tijd voor een (oriënterend) gesprekje: van links naar rechts dr. G. van der Wal, prins Claus, Pieter van Vol lenhoven en prins Bernhard. Het college van B. en W. van dé Noordoostpolder heeft gisteren nog zijn grote teleurstelling over deze be slissing kenbaar gemaakt. Zeventig procent van de bomen in het Kuin derbos zal moeten worden gekapt, wat neerkomt op 630 hectare. B. en W. blijven op het standpunt staan dat in de overige IJsselmeer- polders een duidelijk alternatief kan worden gevonden. In Oostelijk Fle voland zal een gebied van 24.000 hec tare niet van stedelijke bebouwing worden voorzien. Hier zal bijna nie mand komen te wonen, aldus het col lege. De regering argumenteert haar keuze met de mededeling dat het ge bied rondom het Kuinderbos dun be volkt is en dat de huidige betekenis van het bos voor de recreatie is te verwaarlozen. Voor de betrokken landbouwbedrijven kan bovendien vervangende grond worden gezocht. Gronden De Flevopolders kunnen volgens de nota niet in aanmerking komen voor de aanleg van een schietkamp omdat de landbouwgrond daar de beste van Nederland is. Bovendien speelt de bereikbaarheid van het ter rein een grote rol. De nota wijst er voorts op dat in de zuidelijke IJsselmeerpolders in de toekomst enkele honderdduizenden zullen komen wonen. Voor de rege ring wegen de belangrijke land bouwkundige en ruimtelijke argu menten zwaarder dan de bezwaren die tegen situering in het Kuinder bos naar voren kunnen worden ge bracht. Het schietkamp dat in het Kuin derbos komt vervangt het infanterie schietkamp in de Harskamp. Dit mi litaire oefenterrein op de Veluwe zal moeten worden aangepast onder meer voor oefeninngen met rupsvoertuigen Voorts stelt de nota voor een oefen en schietterrein te vestigen in het Lauwerszeegebied (minstens 2.500 hectare). Het oefenterrein bij Oir- VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart hegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. schot zal worden uitgebreid, terwijl in de noordelijke provincies nog een vierde terrein zal worden aangelegd. De keuze zal vermoedelijk op Ter Apel vallen (het bekende „divisie project" van het c.h. Tweede-Kamer lid Kikkert). De regering heeft hier over een aanvullend advies gevraagd aan de Rijksplanologische commissie. Kosten De nieuwe terreinen hebben een gezamenlijk oppervlakte van tiendui zend hectare. Aanleg en inrichting kosten zeker 125 miljoen. Op de begroting voor 1970 is al een bedrag van 20 miljoen uitgetrokken, in 1971 zal 90 miljoen beschikbaar worden gesteld. Tegenover deze uitbreiding staat dat ongeveer 4.200 hectare aan oefen terreinen zal worden afgestoten. Deze gebieden hebben een grote recreatieve waarde. Alleen in de Harskamp is dat 1.600 hectare. Voor het regionale terrein in hett zuiden heeft men voor Oirschot geen ander alternatief kunnen vinden dan uitbreiding van het bestaande ter rein. Aan de recreatieve bezwaren van het stadsgewest Eindhoven tilt de regering niet zo zwaar. In de om geving is er recreatiegebied voldoen de. Beide indieners van de nota, mi nister Schut van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en staatssccre- taris Hacx van defensie, verwachten niet, dat de Tweede Kamer zich tegen de plannen zal verzetten. Zo snel mo gelijk zal met de realisatie moeten begonnen worden. „Ook de Kamer zal door deze zure appel moeten heen- bijten", aldus minister Schut. Katten .waarschuwden' buren LEEUWARDEN Op aanwijzin gen van buren heeft de politie aan de Werkmanslust het stoffelijk over schot van de zeventigjarige J. Vader gevonden. Het lijk moet al enkele weken in de woning hebben gelegen. Het huis verkeerde in een vervuil de en wanordelijke staat. De heer j Vader leidde een soort kluizenaarsle- j ven. De man hield een stuk of zes katten en zwierf 's nachts vaak door de stad. Overdag liet hij zich meestal niet zien. De buren werden gealar meerd door het miauwen van de kat ten. DJIBOUTI Radio-Mogadiscio deelde vanmorgen mee dat in Somali (Oostelijk Afrika) vannacht een staatsgreep is uitgevoerd. Leger en politie zouden de macht in handen hebben en als eerste maatregel de grenzen en vliegvelden hebben ge sloten. De leiders van de staatsgreep heb ben verklaard dat niets gewijzigd zal worden aan de algemene politiek. Vorige week werd de president, Sjer- maks, vermoord. WASHINGTON President Nixons perschef, Ronald Ziegler, wilde gisteren geen commentaar geven op de steeds sterker wor dende geruchten over de afkondi ging van een eenzijdig staakt- het-vuren door de Amerikaanse troepen in Vietnam. Nixon zou deze belangrijke mede deling doen tijdens een op 3 november te houden redevoering, waarin hü bo vendien zou aankondigen dat meer Amerikaanse militairen versneld uit Vietnam zullen worden teruggetrok ken. Ziegler waarschuwde tegen specu laties op Nixons rede. Hij verwees naar de toespraak van de president van 14 mei waarin een bestand onder internationaal toezicht, terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Zuid- Vietnam en vrije verkiezingen binnen een jaar in het zuiden werden voorge steld. Ziegler zei dat de communisten nog niet op deze voorstellen hadden gereageerd. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Op het woonwagenkamp aan de Franse Kampweg te Hilversum is de 43-jarige woonwagenbewoner Piet Baum door twee kampge noten doodgeschoten. Dat ge beurde gistermiddag na een ruzie tussen de familie Baum en de familie J. De politie heeft de 44-jarige F. J. en zijn 22-jarige zoon R. J. aangehouden. De mannen leefden al geruime tijd op slechte voet met elkaar. Herhaal delijk hadden zij ruzies omtrent hun zakelijke transacties. Gisteren kwam het opnieuw tot een woordenwisse ling. kort daarna gevolgd door de schietpartij. Vader en zoon J. nader den de woonwagen van de familie Baum van twee kanten. Plotseling losten zij door de ruiten en de hou ten wand van de wagen een aantal schoten. De heer Baum werd door vijf ko gels in zijn hoofd en borst getroffen. Hij zag nog kans om ondanks zijn ernstige verwondingen achterin zijn DEN HAAG Prins Constan- tijn wordt niet meer in een cou veuse verpleegd. Zijn voorspoe dig herstel maakt dit overbodig. Dit deelden vanmorgen prof. Has pels, dr. Drukker en mejuffrouw dr. Kingma (kinderarts van de couveuse afdeling van het Academisch Zieken huis in Utrecht) mee. DEN HAAG De Coco-Cola Ex port Corporation heeft de produktie en distributie van de frisdrank Teb stopgezet naar aanleiding van de maatregelen van de Amerikaanse re gering tegen het gebruik van cycla- maten. Er wordt al gewerkt aan een nieuwe formule, waarin geen cycla- maten voorkomen. De onderneming wijst erop, dat de andere produkten Coca-Cola, Fan- ta en Sprite geen cyclamaten of andere kunstmatige zoetstoffen be vatten. De leider van de democratische fractie in de Senaat, Mike Mansfield, vroeg gisteren met grote nadruk om steun voor het Vietnam-beleid van Nixon. Volgens Mansfield heeft Nixon een „nieuwe politiek" ontwikkeld, die de Amerikaanse troepen tot een staakt- het-vuren dwingt. „In feite heeft Nixon al een de-escalatie van de oorlog we ten te bereiken", aldus Mansfield. LAOS Vandaag is een speciale subcommis sie van de Amerikaanse Senaat een onderzoek begonnen naar de mate waarin de VS betrokken is bij de gang van zaken in Laos. Nixon heeft op 26 sep tember ontkend dat er in Laos Ame rikaanse troepen vechten. De leider van de Laotiaanse pro- communistische partij, Phoeme Vong- gisjit, heeft in een brief aan de Ame rikaanse en Russische leiders ver klaard dat het aantal Amerikaanse ad viseurs in Laos op 2000 en het aantal actieve militairen op 12.000 wordt ge schat. De VS zouden operatieplannen vaststellen en direct leiding geven aan de strijdkrachten die worden ingezet tegen het „bevrijde gebied". Dronten "\7AN Drachten naar Dronten is een weloverwogen stap geweest In Friesland werd van de drie rege ringspartijen. KVP. ARP en CHU ge zegd: „Samen uit, samen thuis". Daarna zijn de rapporten van de Groep van Achttien opgesteld. En het ziet er naar uit, dat men het spoedig eens zal zijn over een kernprogram ma voor de verkiezingen van 1971. Daarom kon gisteravond, op een ou derwetse verkiezingsbijeenkomst in Oostelijk Flevoland, worden gezegd: „Alle tekenen wijzen erop, dat wc samen de verkiezingen in gaan." Zo bracht Dronten een stuk politieke duidelijkheid. Het programma van de drie christelijke partijen wordt op tafel gelegd. Wie mee wil doen (groot regeerakkoord), zegt het maar. De drie willen het gesprek beginnen. Het is gisteravond, daar in Dronten. ook duidelijk geworden, dat de chris telijke partijen door het gesprek van de Achttien een grote voorsprong hebben genomen. Want de oppositie van het PAK was wel bewogen en emotioneel, maar weinig concreet. Nodig jQEFENSIE van een land heeft al tijd ook de pijnlijke kant van de kosten en van de offers. Men moet er iets voor over hebben. Wie het daar moeilijk mee heeft en op zijn tijd zal dit ons allen gel den bedenke, dat men die offers in feite over heeft voor het behoud van zijn vrijheid. Dit laat geheel onverlet het noodza kelijke streven naar vrede en on spanning, zoals omgekeerd dat st ven (nog) niet ontheft van de ij tot verdediging. Tot de pijnlijke kant van de behoort ook de noodzaak aan^R terreinen. Geen regering, 4 het met haar beslissingr moeilijk hebben. Ons 1^. klein van omvang, maakt im. nauwelijks keuze mogelijk die g. problemen opleveren. Men zal dat moeten erkennen. OolJ de volksvertegenwoordiging zal het straks dienen te erkennen. Wij heb ben vertrouwen, dat de regering bij de bepaling van haar keuze alle om standigheden heeft laten meespre ken. Het is voor haar ook niet zo leuk. Zoals er méér zaken zijn, die niet zo leuk zijn, maar nodig. BERICHT In verband met de voortgezette kostenstijgingen heeft het mi nisterie van Economische Zaken de Nederlandse dagbladen toe gestaan een bescheiden abonne mentsprijsverhoging toe te pas- Met Ingang van I november a.s. zijn de prijzen van ons blad als volgt vastgesteld: 1,16 per week 4,95 per maand 14,85 per kwartaal Zonder tegenbericht zal voor de abonnees, die een machtiging voor automatische of periodieke overschrijving van hun giro rekening hebben verstrekt, van af de eerstvolgende overschrij ving. de nieuwe prijs worden aangehouden. De abonnees, die van een auto matische bankgiro gebruik ma ken verzoeken wij hun bank opdracht te geven in het ver volg het nieuwe bedrag te laten overboeken. DIRECTIE. wagen naar beschutting te zoeken. Daar zakte hij echter in elkaar en overleed. Stengun De vermoedelijke daders werden zonder moeite gearresteerd. Ze heb ben nog geen bekentenis afgelegd. In het woonwagenkamp is een stengun teruggevonden. Het is niet bekend of dit wapen is gebruikt. Wel staat volgens de Hilversumse recheche vast dat zowel de vader als de zoon op de woonwagen van de familie Baum heeft geschoten vanuit verschillende richtingen. Een tweede wapen is niet gevonden. Het slachtoffer stond in het woon wagenkamp niet best aangeschreven. Ook op de kampen in Amersfoort en Soest, waar hij voordien heeft ge staan, was hij herhaaldelijk de bron van veel moeilijkheden. Hij was al eerder bij schietpartijen betrokken. Kinderen Tijdens de schietpartij in Hilver sum bevond ook mevrouw Baum zich in de wagen. Zij bleef ongedeerd. Drie kleine kinderen van de familie Baum speelden op dat moment buiten. Een zoon van het slachtoffer is getrouwd met de dochter van de familie J. Als de mannen enkele goede eigenschappen hadden, zou den de vrouwen geen slechte bezitten. WERTHE1MER DE BILT Boven onze om geving waren gisteren de druk verschillen gering. Bij weinig wind en zonnig weer bereikten de temperaturen dan ook waar den van 19 tot 22 graden. Alleen in het noorden van het land, waar het lang mistig bleef, was het kouder. Tegen de avond drong met een zuidelijke boven- stroming bewolking ons land binnen, die in de afgelopen nacht en vanochtend plaatselijk wat regen bracht. Dit hing samen met een zwak ke frontale storing, die ziclj van uit Frankrijk naar het noorden uitbreidde. Voor het komende etmaal wordt weinig verande ring in de drukverdeling ver wacht en een voortzetting van het huidige rustige weertype. Vooruitzichten voor donder dag: Aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp.: van omstreeks nor maal tot 4 graden boven nor maal; max. temp.: van omstreeks normaal tot 5 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1